Jump to content

Αγροτικοί Ιατροί Κ.Υ.Πάρου

Recommended Posts

Οι αρμοδιότητες και οι υποχρεώσεις αγροτικού, ειδικευόμενου και ειδικού είναι οι ίδιες. Πληρώνονται για να βρίσκονται στο Π.Ι., στο Κ.Υ., στο Νοσοκομείο και όχι στο σπίτι τους. Ο καθένας αντιμετωπίζει τα περιστατικά ανάλογα την εμπειρία του. Όποιος δε μπορεί να αντιμετωπίσει κάποια απλά περιστατικά και όχι μόνο, καλά είναι να πάει σπίτι του. Όποιος πάλι θέλει να εφημερεύει από το σπίτι του εν ώρα ενεργής εφημερίας καλό είναι και αυτός να πάει σπίτι του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Πιστεύω ότι ο καθένας κρίνει από τις δικές του εμπειρίες, και δεν μπαίνει στη θέση του άλλου, ίσως διότι δεν το έχει ζήσει, ίσως διότι δεν μπορεί να το διανοηθεί καν. μερικά παραδείγματα. - Νέος 1

Τασο να με συγχωρέσεις δεν έχω ιδέα τα περι μισθοδοσίας στην Ελλάδα. Το μόνο που λέω είναι οτι για εμένα η ανακοίνωση/απειλή κλείνω το ΚΥ είναι απαράδεκτη.

Αυτό.

Αυτο με τις ενεργές εφημερίες έχει παραξηλωθει απο ότι έχω καταλάβει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα παιδιά στο ΚΥ πάρου τα καταλαβαίνω. Ούτε θυρωροί είναι, ούτε νοσηλεύτριες. Αυτό πρέπει να διεκδικήσουν.

Το να θεωρούν ότι θα τα κάνουν οι ειδικοί όσα πρέπει να ξέρουν, να μάθουν και να κάνουν οι ίδιοι, μου φαίνεται απίθανο. Γενικά μέσα στην πλαδαρότητά μου, αυτή της μάχιμης ειδικότητας των 80 ωρών της εβδομάδας, μου φαίνεται αστείο να ρωτάτε πώς αντιμετωπίζω ΟΕΜ, ΠΕ και πνευμονικό οίδημα όλα μαζί. Γιατί δηλαδή πρέπει να έρχονται ένα ένα τα περιστατικά για να τα αντιμετωπίσει κάποιος; Αααα αν έρθει ένα έμφραγμα το΄χω, αν όμως είναι συνδυασμένο με πνευμονικό οίδημα δεν μπορώ. Καλό κι αυτό :D Για εμένα, ή ξέρεις να αντιμετωπίζεις ή όχι. Πανικός και υπερβολές όπως πάντα...και προφανώς ξέρω ότι η αλήθεια είναι ότι στο αγροτικό κανένα από τα 3 περιστατικά δεν θα αντιμετωπισθεί, γιατί δεν υπάρχει αιμοδυναμικό εργαστήριο, γιατί δεν ξέρουν πώς να διασωληνώσουν αν είναι τόσο βαριά η ΠΕ ή το ΠΟ που προκαλεί αναπνευστική ανεπάρκεια, και δίνουν ινότροπα από περιφερικές φλέβες για οικονομία (η μεταμόσχευση δέρματος μετά την διήθηση και την νέκρωση είναι δωρεάν). Και στις 3 περιπτώσεις τα πρώτα φάρμακα θα δοθούν και θα διακομισθούν, τώρα αν αυτά τα πρώτα φάρμακα πρέπει να τα γράψει ειδικός, μοναδίστας κατά προτίμηση...εντάξει πάσο.

Τροποποιήθηκε από notbad
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εντάξει notbad σε είχα συμπαθήσει κιόλας...Αλλά η ειρωνεία πάει σύννεφο βλέπω.Εντάξει αγροτικοί είναι συνήθως παιδιά που μόλις έχουν τελειώσει τη σχολή μην περιμένεις να διασωληνώσουν κ να βρουν κεντρική γραμμή(εδώ γελάνε).Α!Να σου πω είχαμε δώσει giludop σε καποιους από περιφερική φλέβα οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν η φλέβα είναι καλή κ δεν έχεις εξαγγείωση δεν θα δεις νέκρωση(εμάς τουλάχιστον δεν μας έτυχε).Αλλά κ νέκρωση να είχε δεν γίνεται τόσο συχνά μεταμόσχευση δέρματος :P Αν ήταν όλα τα τραύματα με flap στη χειρουργική να γινόταν μεταμόσχευση...Είναι πολλά που κάνουν καλή επούλωση από μόνα τους

παράδειγμα τώρα--->αν η κυρία που κόντεψα να ξεγεννήσω δεν ήταν πρωτότοκος κ το πετούσε αμέσως κ έκανε μία δυστοκία ώμου (κ έκανα τους χειρισμούς που πρέπει αν κ θα τα είχα ήδη κάνει πάνω μου)κ ήμουν μόνη, τι κάνω οεο?Εσύ τι θα έκανες?Σε έτρεχαν δικαστήριο η όχι? emconfused

Τροποποιήθηκε από out of space
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι εγω μπορω να κανω εφημερια σε οργανωμενο νοσοκομειο, και να ειμαι υπευθυνος για 3 οροφους, οταν αυτο ειναι πληρως επανδρωμενο...Να ζηταω κατι και να γινεται απο τον νοσηλευτη, βοηθο νοσηλευτη, ομαδα ανανηψης, να ζηταω εκτιμησεις, εργαστηριακα, ακτινογραφιες κτλ...Αυτα που κανετε εσεις, μερικοι απο εμας ειτε τα εχουν κανει ηδη, ειτε ειναι απολυτα ικανοι να τα κανουν. Δεν ειναι διαγωνισμος λοιπον, εκτος κι αν νομιζετε οτι πλεον εισαστε κατι το τοσο ιδιαιτερο και μοναδικο επειδη δουλευετε στο εξωτερικο. Οι συνθηκες δουλειας στην Ελλαδα, ειναι τραγικες...Δεν μιλαμε για το αν καποιος ξερει να αντιμετωπισει ΟΕΜ η ΟΠΟ, η να ξερει καλη σημειολογια για να ειναι περισσοτερο σιγουρος για μια διαγνωση. ΑΥτα φυσικα απουσια οποιασδηποε αλλης βοηθειας εκτος απο την σημειολογια, για να γινει η διφορικη διαγνωση και να αποφασιστει τι χρηζει περαιτερω διερευνησης ετσι ουτως ωστε να γινει εν τελει διακομιδη σε καποιο ανωτερο κλιμακιο...

Αλλα ρε παιδια, πραγματικα εχω την εντυπωση οτι ειστε εκτος τοπου και χρονου...Κι οχι μονο φυσικα.

@NOTBAD Καποτε θυμαμαι και μου ειχε κανει εντυπωση, ειχες ντιμπειτ με τον KOST για το οτι μια μη τυπικη παρουσια εμφραγματος, μπορει να ειναι αλγος σε ενα δακτυλο του χεριου...Το οποιο φυσικα χρηζει περαιτερω διερευνησης, με τα εργαστηριακα του κτλ κτλ...Ε λοιπον, να σε δω να κανεις τετοια exclusion μονο με στηθοσκοπιο και ενα ΗΚΓ, χωρις φυσικα να εχεις ουτε παλαιο ΗΚΓ, ουτε φακελο ασθενους, ουτε καν τα φαρμακα, και φυσικα χωρις καποιον ειδικευμενο η πιο εμπειρο...Εσυ ο αγροτικος, χωρις να εχεις κανει 2 χρονια στο Αμερικα με το δομημενο συστημα εκπαιδευσης και chain of responsibility, να παρεις ολο το chain στους ωμους σου, να το κανεις γραβατα, και να αποφασισεις αν πρεπει να μαλωσεις με το ΕΚΑΒ (αν στειλεις αυτον, λογικα θα στελνεις οτιδηποτε γιατι θα φοβασαι και την σκια σου) η να τον στειλεις σπιτακι του και ενδεχομενως να πεθανει, γνωριζοντας οτι εκανες λαθος, ΟΧΙ ομως γιατι εφταιγες εσυ 100%, αλλα γιατι αυτο το μπουρδελοσυστημα σε εφερε σε αυτο το σημειο.

Λοιπον παιδια, ωραια τα λογακια, κι εγω οταν ημουν στο Ιταλια και ειχα την αξονικη στα 10λεπτα με γνωματευση απο νευροακτινολογο κι ολους τους αλλους να κανουν τις δουλειες που κανω ο ιδιος τωρα, ημουνα γιατραρα και αρχιζα τις φιλοσοφιες...Εδωπερα δυστυχως δεν εχω χρονο για τοση σκεψη γιατι πρωτα πρεπει να παρω τα σακχαρα, μετα τα αιματα, να περασω κανα καθετηρα, να παω τα εργαστηριακα, να παραλαβω τα αποτελεσματα κτλ και δεν προλαβαινω να ασχοληθω με την ιατρικη, το αφηνω αυτο σε εσας που εκπαιδευεστε καλυτερα στο εξωτερικο και θα γινεται καθηγητες πανεπιστημιου...Εγω εδωπερα επιζω, επιπλεω, οπως και πολλοι αλλοι που ουτε λουφαδοροι ειναι, ουτε κακοι γιατροι ειναι, ουτε ηρθαν για να κανουν πληρωμενες διακοπες...

Εσυ ALBOU τι να σου πω ρε φιλε, μαλλον σε ζοριζουνε εκει πανω και εχεις απωθημενα. Δεν λεω οτι δεν το καταλαβαινω, ολοι εχουμε τις μαυρες μας, αλλα μην κατακρινεις ανθρωπους και καταστασεις που ισως δεν γνωριζεις, δεν ειναι σωστο να τους παιρνει ολους η μπαλα...Αλλωστε καποιος πρεπει να προσφερει και κατι σε αυτη τη χωρα, και πολλες φορες παιρνεις ευθυνες και κανεις πραγματα που δεν σου αναλογουν, γιατι πολυ απλα προσπαθεις να βοηθησεις και 'συ για να τσουλησει καπως το συστημα...Εσεις με το υφακι των καθηγηταδων ισως να μην το κανατε αυτο, θελει ταπεινοφροσυνη...Τελωσπαντων, εγω εξηγηθηκα, δεν ειναι προθεση μου να θιξω κανεναν, παρολο που τα λεω χρωματιστα μερικες φορες. Καλη συνεχεια σε ολους τους συναδελφους οπου κι αν ειναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νομίζω η κουβέντα έχει ξεφύγει λίγο απ' το βασικό θέμα.

Απ' ότι κατάλαβα, τα παιδιά απ' το ΚΥ Πάρου ζητούν να έχουν πάντα νοσηλεύτρια και θυρωρό (που κανείς δεν αμφισβητεί ότι πρέπει πάντα να υπάρχει), και να είναι ειδικός παρών στο βαθμό που πληρώνεται. Αφού πληρώνεται δηλαδή, να είναι παρών.

Το θέμα της αντιμετώπισης των περιστατικών είναι άλλο. Και φυσικά είναι ευκολότερο να αντιμετωπίσεις περιστατικά ειδικότητας (πχ οτιδήποτε παθολογικό, ή οτιδήποτε χειρουργικό), από το να κάνεις μια εφημερία που μπορεί κάποια στιγμή να σου κάτσει οτιδήποτε και χωρίς να είσαι και σε νοσοκομείο (μπορεί φυσικά να κοιμάσαι κι όλο το βράδυ, για 9 μήνες πλέον). Αλλά είναι κι αλήθεια πως πολλοί απ' αυτούς που δηλώνουν αγροτικό δεν έχουν το επαρκές επίπεδο, δεν έχουν κάνει ALS/ATLS κλπ κι επαναπαύονται στη γενικότερη δυσλειτουργία του συστήματος, πολύ απλά γιατί όλοι αυτό κάνουν στην Ελλάδα (υπάρχουν κι εξαιρέσεις, βεβαίως).

Απ' ότι κατάλαβα, το θέμα του παρόν τόπικ είναι το πρώτο, δηλαδή ότι το ΚΥ Πάρου δεν έχει θυρωρό κ νοσηλεύτρια 24/7. Συνεπώς εκεί θα έπρεπε να επικεντρωθούμε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο mixmavros έθεσε το θέμα στις σωστές τους βάσεις.

ΚΑΙ βάση έχουν αυτά που λένε τα παιδιά στο ΚΥ Πάρου για τις ελλείψεις ΚΑΙ ανεκπαίδευτοι είναι οι περισσότεροι αγροτικοί (συμφωνώ με notbad-albou-alefantos) καλύπτοντας την άγνοιά τους πίσω απ' τις δυσλειτουργίες του συστήματος και τα εκάστοτε "προβλεπόμενα" (να θυμίσω και λίγο Στρατό!)

Τροποποιήθηκε από kopritis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο mixmavros έθεσε το θέμα στις σωστές τους βάσεις.

ΚΑΙ βάση έχουν αυτά που λένε τα παιδιά στο ΚΥ Πάρου για τις ελλείψεις ΚΑΙ ανεκπαίδευτοι είναι οι περισσότεροι αγροτικοί (συμφωνώ με notbad-albou-alefantos) καλύπτοντας την άγνοιά τους πίσω απ' τις δυσλειτουργίες του συστήματος και τα εκάστοτε "προβλεπόμενα" (να θυμίσω και λίγο Στρατό!)

Με τη διαφορά ότι το θέμα ξεκίνησε αναφορικά με το πρώτο "ΚΑΙ" (δηλ. με το ζήτημα τον ελλείψεων στο ΚΥ Πάρου). Όταν λοιπόν κάποιος, για να σχολιάσει το πρώτο "ΚΑΙ" φέρνει στη συζήτηση το δεύτερο "ΚΑΙ" (ότι δηλ. "οι περισσότεροι αγροτικοί έχουν άγνοια" - φαντάζομαι πως όταν κανείς το λέει αυτό, με τρόπο τόσο απόλυτο, βασίζεται σε κάποια στοιχεία και δεν μεταφέρει απλώς την άποψη ή την εμπειρία του που έχουν αναγκαστικά περιορισμένη ισχύ) τότε ή γνωρίζει συγκεκριμένα ότι οι συνάδελφοι στην Πάρο χρησιμοποιούν ως πρόσχημα τις ελλείψεις για να κρύψουν την υποτιθέμενη άγνοιά τους (συνάδελφοι οι οποίοι μέχρι τώρα εργάζονταν κανονικά και τώρα τάχα σκέφτηκαν να κρυφτούν πίσω από "προσχήματα") ή αλλιώς λέει απλώς παπαριές. Έχω την εντύπωση ότι οι εργαζόμενοι στο συγκεκριμένο ΚΥ ξέρουν καλύτερα από τους υπόλοιπους τι έχουν να αντιμετωπίσουν και το να το χρησιμοποιεί κανείς ως αφορμή για να πει την αποψάρα του (από το τι κάνουν οι τζούνιορς στην Αυστραλία μέχρι το ποιος έχει τα μεγαλύτερα @@) είναι μάλλον κακοπροαίρετο και ολίγον συμπλεγματικό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πιστεύω ότι ο καθένας κρίνει από τις δικές του εμπειρίες, και δεν μπαίνει στη θέση του άλλου, ίσως διότι δεν το έχει ζήσει, ίσως διότι δεν μπορεί να το διανοηθεί καν.

μερικά παραδείγματα.

- Νέος 19 χρονών, χτύπησε κάτω πίσω αριστερό ημιθωράκιο. Ήρθε μετά 1.30 ώρα-βράδυ. Πίεση-σφύξεις μια χαρά, κορεσμός κ.φ., Α.Ψ. κ.φ., γενική αίματος κ.φ., ακτινογραφία κ.φ. (ναι , είχαμε ακτινογραφία!!). Εκλήθη ο ειδικός, παρά το ότι όλα ήταν καλά. Ευτυχώς τον κρατήσαμε (φασαρία οι γονείς του, δεν θέλαν να τον κρατήσουμε). Σε 30 λεπτά πάει να κατουρήσει, λιποθυμάει - γενική αίματος 10 μονάδες κάτω, ταχυκαρδία. δεν έχουμε αίμα. Ίσα φτάσαμε στο πλησιέστερο νησί με νοσοκομείο με ταχύπλοο. Σε άλλα 15 λεπτά είχε πεθάνει από ρήξη σπληνός. Αν τον είχαμε στείλει σπίτι του για να μην καλέσουμε ειδικό (δεν κάνεις αλλιώς εισαγωγή), θα πέθαινε στον ύπνο του.

Υπέρηχο δεν είχαμε.

- άνδρας 45 χρονών, παραπομπή για ακτινογραφία ΘΜΣΣ από εξωτερικό ιατρό για άλγος ΣΣ μετά από σήκωμα βάρους. Κάναμε και ένα ΗΚΓ, κ.φ. Ευτυχώς τον είδε και ειδικός που ήταν εκεί, και παράγγειλε και μια CKMB που ήταν πρωί και είχαμε μικροβιολόγο. Στα ύψη....

Αν είχε έρθει απόγευμα, δύσκολο να ήταν τόσο τυχερός.

- άνδρας 50 χρονών με κεφαλαλγίες . πόσες φορές έχουμε οξείες ημικρανίες. τελικά όγκος εγκεφάλου.

Αξονική? Χα χα χα.

και άλλα πολλά.

Πολλά παρόμοια ξέφυγαν από ειδικούς. Αν αυτά ξέφευγαν από εμάς, θα μας κρέμαγαν ανάποδα.

Τόσα προκάρδια- δεν έχεις CKMB μετά το πρωί. πρέπει να καλέσεις ειδικό για να εκτιμηθεί. Αν δεν τον καλέσεις και είναι κάτι την πάτησες. Αν τον καλέσεις και δεν είναι κάτι σοβαρό, βάζει τις φωνές.

Τόσες πιθανές σκωληκοειδίτιδες. Άντε να τις διαγνώσεις μόνο με μια γενική αίματος και την κλινική εικόνα.

Τόσα παιδιά, και δεν έχεις παιδίατρο να τα εκτιμήσει. Παιδί 1 έτους με κορεσμό 70 για 1 ώρα παρά τις συνεχείς μάσκες, λόγω πυρετικών σπασμών επιπλεγμένων. Βάλαμε και στεζολίντ.Πάνω στο τηλέφωνο να προσπαθούμε να βρούμε κάποιον εφημερεύοντα από το Παίδων να μας δώσει μια συμβουλή. Και το ελικόπτερο να αργεί πολύ,λόγω ανέμων και νύχτας.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΡΚΗ ΜΕΣΑ! Σαν τον υδραυλικό χωρίς εργαλεία.

Πόσες φορές στέλνουμε περιστατικό σπίτι του, και ευχόμαστε μην είναι κάτι άλλο από αυτό που υποθέτουμε. Πόσες φορές ξανάρχεται ένα περιστατικό, και τελικά ήταν κάτι άλλο από αυτό που αρχικά διαγνώσαμε. Και αν ο άλλος έχει διάθεση να μας κατηγορήσει, την πατήσαμε.

Δεν καταλαβαίνω την εριστική διάθεση κάποιων. Δεν βοηθάει καθόλου να καταδικάζουμε ο ένας τον άλλο ως ανίκανο, άχρηστο, επικίνδυνο, κτλ.

Τα πράγματα είναι απλά. Έχουμε πολλά επικίνδυνα επείγοντα περιστατικά - πιθανές βόμβες, χωρίς διαγνωστικά μέσα. Αν γίνει στραβή, και δεν έχουμε καλύψει τον κώλο μας να το δει ειδικός (που ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να εφημερευει ενεργή εφημερία ), θα μας σταυρώσουν.

Μην συγκρίνουμε το εδώ μπάχαλο, με την οργάνωση στο εξωτερικό, όπου οι υποχρεώσεις-δικαιοδοσίες είναι σαφείς, και πέφτει πέλεκυς αν δεν τηρούνται τα συγκεκριμένα καθήκοντα. Εδώ ΔΕΝ υπάρχουν συγκεκριμένα καθήκοντα. Μόνο ένα συνοθύλευμα νόμων.

Και δεν λέω να βλέπει τα πάντα ειδικός.

Και μην συγκρίνουμε θαλάμους νοσοκομείου - εσωτερική εφημερία ή στα ΤΕΠ οργανωμένου νοσοκομείου εξωτερικού, με εφημερία στα επείγοντα ΚΥ στην Ελλάδα.

Και διαφέρει πολύ ΚΥ από ΚΥ, ειδικά ξηράς από νησιού.

Νομικώς αυτό που επιβάλλουν στο ΚΥ Πάρου είναι παράνομο. Υποχρεούνται να έχουν ειδικό σε ενεργή εφημερία, νοσηλευτή, θυρωρό. Ξέρετε τι είναι να αντιμετωπίζει μια κοπελίτσα αγροτικός μόνη της τελείως το βράδυ έναν μεθυσμένο? Κι αν την κακοποιήσει, ποιός θα την αποζημιώσει? Και αν αυτός τα κάνει λίμπα για να πάρει τα φάρμακα, ποιός θα είναι υπεύθυνος που θα χαθούν τα φάρμακα, ο γιατρός? Για αυτό υποστηρίζω ότι μια τελευταία λύση είναι να κλείσουν το ΚΥ ενημερώνοντας τον εισαγγελέα ότι η εφημερία δεν είναι ασφαλής. Έτσι να δείτε πόσο γρήγορα θα βρεθούν και νοσηλευτές και θυρωροί και ειδικοί.

Αν τώρα θεωρηθεί ανήθικο να κλείσει το ΚΥ, εγώ θεωρώ πιο πολύ ανήθικο να κινδυνεύει ο γιατρός που θα είναι μόνος του, και να κινδυνεύει και ο ασθενής που θα τον δει ένας ταλαιπωρημένος αγροτικός που θα τρέχει να κάνει τον τηλεφωνητή, τον νοσηλευτή, τον τραυματιοφορέα, και χωρίς κάλυψη από ειδικό. Αυτός ο γιατρός είναι επικίνδυνος, θέλει δεν θέλει, Dr.House ή όχι. Και όλα αυτά διότι δεν αντέδρασε κάποιος στις αυθαιρεσίες των κρατούντων, που για εξοικονόμηση χρημάτων δεν τους νοιάζει αν θα πεθάνει κόσμος.

Πολλές φορές διαλέγουμε μετάξυ του ποιο είναι πιο ανήθικο. Και για το δίλημμα αυτό ΔΕΝ φταίνε οι αγροτικοί της Πάρου.

Ας δούμε λοιπόν το μπάχαλο ελληνικό σύστημα, που εκθέτει και γιατρούς και ασθενείς σε τετοιους κινδύνους. Διότι αν ο πατέρας μας πάθει κάτι στην επαρχία, δεν θα θέλαμε να τον δει μόνο ένας αγροτικός ταλαιπωρημένος, με μια γενική αίματος και ένα ΗΚΓ, που στο δίπλα κρεβάτι θα έχει ένα βαθύ θλαστικό για ράψιμο, στο παραδίπλα ένα παιδί 2 ετών άρρωστο, κτλ.

Ας παλέψουμε για ένα καλύτερο σύστημα, και όχι να αλληλοτρωγόμαστε για το ποιός την έχει μεγαλύτερη. (μην αμφιβάλλετε, ΕΓΩ την έχω!!! :D )

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μπράβο τα λες πολύ ωραία...Να συμπληρώσω περιστατικό γριά με γνωστή οσφυαλγία ήρθε αυτή τη φορά με πιό έντονο πόνο.Μαντέψτε τη συνέχεια ---->ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής--->ευτυχώς την πάλεψε μέχρι το νοσοκομείο .Ευτυχώς δεν της κάναμε παυσίπονα αντιφλεγμονώδη, ευτυχώς της βάλαμε εγκαίρως φλέβες,πολλά ευτυχώς...Είναι από τις στιγμές που αρχίζω να πιστεύω στο Θεό

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φυσικά και με ζορίζουν φίλε. Ποτέ δεν είπα ότι το να κρατάς τόσες κλινικές μόνος 7 βράδια το μήνα είναι εύκολο. Όχι απλά δε κοιμάσαι. Δε τρως, δε σταματάς.

Κανείς δεν είπε ότι δε θα υπάρχουν μυστήρια και δύσκολα περιστατικά. Αλλά. Πόσα έχετε το μήνα? Πόσες Π.Ε., πόσα ΟΕΜ, πόσες ρήξεις σπληνός?

Μάλλον ελάχιστα. Τόσα που να μη δικαιολογεί ειδικό μέσα κάθε μέρα.

Στο μόνο που θα ζητήσω συγνώμη είναι ότι ως άντρας δε σκέφτηκα μια γυναίκα αγροτικό μόνη με μεθυσμένο πέφτουλα.

Αλλά και αυτό λύνεται όχι με θυρωρό ( άλλος ένας αργόσχολος στο δημόσιο) αλλά με την τοπική αστυνομία. Αν κάνουν περιπολία να περνάν και από το ΚΥ, ή καλύτερα απευθείας γραμμή - συναγερμό. Άλλωστε και οι αστυνομικοί στα νησιά αργόσχολοι είναι.

Επίσης εγω συμβιβάστηκα με τη ιδέα ότι θα κάνω λάθη νωρίς. Το θέμα είναι τι κάνεις για να τα διορθώσεις και να τα ελαχιστοποιήσεις. Και όποιος τελείωσε Ιατρική νύχτα ( σαν τους αγροτικούς του ΚΥ που πάει η μάνα μου π.χ. ) ναι θα στείλει πολλούς στα θυμαράκια και δε κάνει. Αυτό θελω να τονίσω παιδιά. Οτι πάνε πολλοί εντελώς απροετοίμαστοι και μετα απειλούν αισχρά και με το ζόρι να έχουν κάποιον εντελώς για νομική κάλυψη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

The way I see things is that without any access to basic lab/imaging tests, one cannot prioritize cases. The presence of someone more experienced, e.g. at the attending level, etc, would help to better interpret the test results, while educating the young physicians.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δυστυχώς, όπως είναι το σύστημα τώρα, εξαρτάται πολύ από το αν ο αγροτικός τελείωσε νύχτα τη σχολή ή όχι .

Λόγω του συστήματος εδώ δεν υπάρχουν ασφαλιστικές δικλίδες, αν πέσει ο ασθενής σε άσχετο αγροτικό, την πάτησε.

Αυτό είναι απαράδεκτο για τους ασθενείς. Αυτός είναι επίσης ένας βασικός λόγος που θα έπρεπε να υπάρχει ειδικός, πέραν της νομικής κάλυψης.

Στα (πανεπιστημιακά) νοσοκομεία στην Αθήνα τις περισσότερες φορές υπήρχε παρών ειδικός στα ΤΕΠ και βοηθούσε.

Εδώ δεν λέω να είναι παρών συνεχώς, αλλά να έρχεται που και που ρε παιδί μου. Υπάρχουν κάποιοι ειδικοί που για να έρθουν γίνεται ολόκληρη φασαρία, λες και πληρώνονται για να κάθονται σπίτι τους.

Η αστυνομία ξύνεται χαλαρά. Μέχρι να την φωνάξεις και μέχρι να έρθει... έχει γίνει άνετα η δουλειά.

Τελευταίο να πω ότι έχω δει αγροτικούς άσχετους, και έχω δει αγροτικούς φοβερούς. Ξέρω παιδιά που σε λίγα χρόνια θα διαπρέπουν στο εξωτερικό. Αλλά εδώ αναγκάζονται να φερθούν και αυτοί αμυντικά, και αγχώνονται μέσα στο μπάχαλο που επικρατεί, χωρίς διαγνωστικά μέσα, με το συνεχές αναπάντητο "και αν?" της Διαφορικής Διάγνωσης που αντιμετωπίζουν σε παιδιατρικά, γυναικολογικά, καρδιολογικα, παθολογικα, χειρουργικά, ορθοπαιδικά, κτλ. Τα παιδιά αυτά στο σύστημα του εξωτερικού θα είναι άριστοι, διότι εδώ έχουν τις γνώσεις, αλλά όχι τα μέσα να τις εφαρμόσουν.

Τέσπα, εμείς τελειώνουμε, οι επόμενοι έρχονται, και τα ίδια χάλια μένουν (ίσως και χειρότερα).

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι για όλα αυτά φταίει ότι δεν υπάρχει οργανωμένη Πρωτοβάθμια Φροντίδα στην Ελλάδα, και όλα λειτουργούν στον αυτόματο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα ήθελα να προτείνω να δημιουργηθεί εδώ βάση δεδομένων με τα ΚΥ σε όλη την Ελλάδα και το τι διαγνωστικά μέσα έχουν το βράδυ στις εφημερίες.

Ένα οδηγό απο γιατρούς για γιατρούς.

Έχω την εντύπωση (αν είμαι λάθος σόρι δε ξέρω) ότι τσα περισσότερα έχουν ακτινολογικό και έναν πρώτο βιοχημικό/αιματολογικό, με TnT.

Αγαπητέ φορέα το ότι κάποιος είναι άσχετος, δεν είναι δικαιολογία για να είναι μέσα ο ειδικός. Αφού έχει τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους, να έχει και τις ίδιες ευθύνες. Και αν δε μπορεί ή πάρει στο λαιμό του άτυχους που βρεθήκανε μπροστά του, να πάει σπίτι του. Δε θα στεναχωρηθώ κιόλας.

Και δυστυχώς η ευτυχώς μόνο έτσι μπορεί να γίνει.

Τροποποιήθηκε από albou
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχω την εντύπωση (αν είμαι λάθος σόρι δε ξέρω) ότι τσα περισσότερα έχουν ακτινολογικό και έναν πρώτο βιοχημικό/αιματολογικό, με TnT.

το άλλο με τον Τοτό?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

albou, αν δε δήλωνες συνάδελφος που ειδικεύεσαι στο εξωτερικό θα πίστευα πως το παραπάνω το έγραψε ο Loveρδος :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για πείτε τότε.

Μπορώ να σας πω για 2 που έχω υπόψη μου ότι έχουν.

ΚΥ. Αλεξανδρείας και ΚΥ Ιου.

(Αν όχι ΤροπΤ, CPK)

Τροποποιήθηκε από albou
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

κοίτα τα πρωινά έχουν όλα ακτινολογικό κ μικροβιολογικό.Οι ακτινογραφίες δεν είναι σε όλα γνωματευμένες.Δεν έχουν όλα ακτινολόγο.Τα απογεύματα στις εφημερίες δεν λειτουργούν!Μπορεί να κάνεις μία γενική αν σε αφήσουν από το μικροβιολογικό κ σου δείξουν πώς δουλεύει ο αναλυτής.albouμη τα βάζεις με τους συναδέλφους σου.Να τους λυπάσαι που για χ ψ λόγους έμειναν Ελλάδα :wacko:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο τριτοβάθμιο νοσοκομείο που είμαι

1)Ακτινογραφία θα έχω, ίσως και πιο καθυστερημένα από ότι στο ΚΥ διότι πανε με τη σειρά.

2)ΠΟΤΕ στην ακτινογραφία δεν θα έχω γνωμάτευση. ΠΟΤΕ.

Αν πάρω το ακτινολόγο registrar (ειδικευόμενος) θα μου την πει και θα μου το κλείσει πριν καν μιλήσω.

ΝΑ τονίσω ότι δεν έχω ξεκινήσει καν ειδικότητα, F1 ( house officer) είμαι.

3)Δηλαδή κανείς δε σκέφτηκε να πάει ένα μεσημέρι να πιάσει ενα απο το εργαστήριο και να του πει, ρε μεγάλε δείξε μου πως γίνεται να μπορώ να τα κάνω το βράδυ και να μη σε καλώ να μου τα κάνεις. Και αν δε σε αφήνει ο διευθυντής, εκεί στείλε όσα έγγραφα θες στο υπουργείο.

Κάποιοι μείναν εδω για χ, ψ, ω λόγους. Κάποιοι μείναν γιατί το σύστημα της απλής αναμονής χωρίς κανένα κριτήριο μας βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι. Και δυστυχώς ξέρω ότι και εξετάσεις να βάλουν πάλι τα λαμογια μέσα θα είναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν μπορεί να δουλέψει αγροτικός μόνος του βιοχημικό.Είναι χρονοβόρο κ δεν μπορείς να αφήσεις τα επείγοντα όταν είσαι μόνος.Τα βιοχημικά αργούν να βγουν τα μηχανήματα στα ΚΥ είναι παμπάλαια κανουν 100 ώρες callibration κ κάτι άλλα που δεν τα γνωρίζω.Δεν γίνεται απλά να κάνεις τον μικροβιολόγο,τον ακτινολόγο,τη νοσηλεύτρια,τον τραυματιοφορέα,τον σεκιουριτά,τον τηλεφωνητή,να γράφεις τα διακομιστήρια κ να συνοδεύεις το περιστατικό .Έτσι γίνεται σε μερικά κυ.Όχι δε όλα.Καλά οι εξετάσεις είναι άλλο θέμα.Ας αξιολογήσουν πρώτα τους επιμελητές που έχουν μαύρα μεσάνυχτα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδή η εφημερία στο αγροτικό είναι όπως η δικιά μου?

Δε κάθεσαι καθόλου, κάνεις multitasking σωστά?

Μήπως, λέω μήπως υπερβάλλεις λιγάκι?

Για τη διακομιδή ΟΚ, αν είναι να φύγεις κάποιος πρέπει να είναι εκεί. Πόσοι εφημερεύετε?

Τα βιοχημικά επίσης αργούν εδώ και μάλιστα παραπάνω γιατί δεν είναι μόνο αυτα που ζητάω εγώ που τρέχουν...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σε μερικά αγροτικά κ ειδικά το καλοκαίρι δεν κάθεσαι καθόλου.Εφημέρευα με ειδικό από το σπίτι.Αλλα αγροτικά είναι χαβαλές γράφεις φάρμακα ,μιλάμε όμως για μερικά με μεγάλη επικινδυνότητα.Μην ξεχνάς επίσης κ τα άγονα που είσαι μόνος τελείως 2 ώρες σε κάποιες περιπτώσεις από το πλησιέστερο νοσοκομείο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πέρασα 15 μέρες στο ΚΥ Ιου (δε ξέρω αν είναι άγονο) τέλη Ιουλίου. Φοιτητής ακόμα.

Ζωάρα έκανε ο αγροτικός. και το νησί φουλ σε μεθυσμένους Ιταλούς...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

επειδή είναι στην Ιο χαβαλές δεν σημαίνει ότι είναι έτσι παντού.Τέσπα...Κάτσε εκεί που είσαι .Εδώ η ιατρική πέθανε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

''ΠΟΤΕ στην ακτινογραφία δεν θα έχω γνωμάτευση. ΠΟΤΕ.

Αν πάρω το ακτινολόγο registrar (ειδικευόμενος) θα μου την πει και θα μου το κλείσει πριν καν μιλήσω.

ΝΑ τονίσω ότι δεν έχω ξεκινήσει καν ειδικότητα, F1 ( house officer) είμαι.''

Ναι αλλά αυτο είναι θετικό; Αν νοσηλευόταν δικός μου άνθρωπος θα προτιμούσα να έριχνε μια ματιά και κάποιος πιο εξειδικευμένος στις ακτινογραφίες.

Εντωμεταξύ σίγουρα το ελληνικό σύστημα έχει τρελές ελλείψεις αλλά και από την άλλη το NHS απόσο ακούγεται δεν θεωρείται ως πρότυπο συστηματος υγείας, δεν το λέω εγώ προσωπικά αυτό απλά έχω μιλήσει με διακεκριμένους γιατρούς με εμπειρία στο εξωτερικό και στην αγγλία οι οποίοι θεωρούν οτι το nhs έχει πολύ φθίνουσα πορεία τις τελευταίες δεκαετίες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση