Jump to content

Αγροτικοί Ιατροί Κ.Υ.Πάρου

Recommended Posts

Ένα θα σου πω μόνο. Πήγαινε και πες στον ειδικευόμενο που εφημερεύει στο κρατικό Νίκαιας ή στον Ευαγγελισμό ότι είναι καλομαθημένος. Το σύστημα χρεοκόπησε για πολλούς λόγους (προμήθειες, υπερσυνταγογράφηση κτλ) και όχι από το αν είναι μόνος του ο αγροτικός σε κάποια ΚΥ της χώρας. Άλλωστε ο ειδικός ο οποίος κοιμάται στο σπιτάκι του στα χαρτιά έχει εφημερία όποτε πληρώνεται κανονικά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Πιστεύω ότι ο καθένας κρίνει από τις δικές του εμπειρίες, και δεν μπαίνει στη θέση του άλλου, ίσως διότι δεν το έχει ζήσει, ίσως διότι δεν μπορεί να το διανοηθεί καν. μερικά παραδείγματα. - Νέος 1

Γιατι ποιός σου είπε ότι συμφωνω με αυτό το καθεστώς ...?

Και μιλάω για το αγροτικούς, όχι για ειδικευόμενους που τραβάνε πολλών ειδών κουπιά σίγουρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δε το συνεχίζω, το μόνο που έχω να πω είναι οτι είναι προφανές που χρεωκόπησε το σύστημα.

γι αυτό το λόγο ακριβώς χρεωκόπησε το σύστημα.. άλλωστε είναι γνωστό ότι σύμφωνα με την παραδοχή "μαζί τα φάγαμε", το ίδιο έγινε και με το δημόσιο χρήμα στα νοσοκομεία.. διευθυντές κλινικών ορθοπεδικής έκαναν παραγγελίες από την de puy μαζί με τους ειδικευόμενους.. αγροτικοί γιατροί κατασπατάλησαν χρήματα παραγγέλνοντας φάρμακα που στο τέλος θα κατέληγαν στον κουβά.. ειδικευόμενοι χειρουργικής υπερκοστολογούσαν απλές επεμβάσεις και γενικοί ιατροί που κάνουν το 3μηνο τους στην καρδιολογία αγόραζαν στεντς 200 φορές πάνω απ το κανονικό..

πας καλά ρε albou???

το ότι δεν εφημερεύουν όλοι οι αγροτικοί μόνοι τους στα ΚΥ φταίει, που η χώρα έπιασε πάτο?? άλλωστε αν είναι αυτό το πρόβλημα, ας αλλάξουν τον νόμο και να εφημερεύει κάθε φορά μόνο ΈΝΑΣ σε κάθε "μαγαζί" (το βάζω σε εισαγωγικά όπως και πριν αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τον λόγο)...

άλλαξε μυαλά φίλε και μην τα βάζεις με τους νέους γιατρούς που καλούνται να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους άπειρες φορές.. και αυτοί συνάδελφοί σου είναι... άλλο αν εσύ δεν καταδέχεσαι να τους δεις έτσι μιας και κρατάς 13 παθολογικές κλινικές μόνος!

συναδελφικά,

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

απομόνωσες τη μια μονο φράση. Αυτό ξέρεις πως λέγεται...

Και αν οι διευθυντές και οι καθηγητές κάνουν αυτά, είναι γιατί αγοράζουν τη σιωπή των υπόλοιπων που... ε όπως και να το κάνουμε και αυτοί συνταγογραφούν κατα το δοκούν....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ θα τονίσω το θέμα της ποινικής ευθύνης.

Οι αγροτικοί ιατροί είναι ανειδίκευτοι. Στο ελληνικό σύστημα, αν γίνει στραβή, και δεν κληθεί ο ειδικευμένος από τον ανειδίκευτο, τότε έχει ποινική ευθύνη ο ανειδίκευτος.

Ένα μεγάλο πρόβλημα του αγροτικού είναι και εκεί. Δηλ. δεν δικαιούται να αντιμετωπίζει σοβαρά περιστατικά χωρίς να έχει καλέσει ειδικό. Και αυτό είναι σαφές στη νομολογία, και όποτε καταδικάστηκε αγροτικός (ή ειδικευόμενος).

Δεν καλυπτόμαστε να μην έχει εκτιμηθεί από ειδικό (ή έστω κληθεί για) ένα σοβαρό περιστατικό.

Οπότε όσοι αγροτικοί (οι περισσότεροι δηλ.) κάθονται μόνοι τους και βλέπουν επείγοντα χωρίς εκτίμηση ειδικού (όπως ορίζει ο νόμος), βαδίζουν επί ξηρού ακμής. Διότι αν κάνει λάθος ο ειδικός, μπορεί να μην καταδικαστεί (εξαρτάται το λάθος, αν π.χ. εντάσσεται σε ένα άλφα ποσοστό παρενεργειών). Αν κάνει λάθος ο αγροτικός, θα καταδικαστεί αν δεν έχει καλέσει ειδικό, διότι ανέλαβε πράγματα παραπάνω των (τυπικών) δυνάμεών του.

π.χ. φανταστείτε όλα αυτά τα κοιλιακά άλγη, που πολλάκις έχουμε μόνο μια γενική και ένα στικ ούρων για να τα διαγνώσουμε...

Και τα δικαστήρια έχουν αρχίσει και αυξάνονται σε αριθμό. (και κάποιοι αγροτικοί μπλέκονται για χρόνια σε αυτά)

Θεωρώ λοιπόν ότι όποιος εφημερεύει χωρίς καλή κάλυψη από ειδικευμένο, είναι βλάκας διότι δεν καλύπτει τον κώλο του. (και εγω έχω φερθεί σαν βλάκας πολλάκις, εκθέτοντας το κεφάλι μου)

Δεν θέλω να καταστρέψω την καριέρα μου, να τρέχω στα δικαστήρια μια ζωή, από ένα περιστατικό που τυχόν στραβώσει, και αυτό επειδή δεν κάλεσα ειδικό.

Παρόμοιες νομικές επεκτάσεις υπάρχουν και αν δεν υπάρχουν νοσηλευτές, ακόμα και θυρωροί, αν ορίζονται να υπάρχουν. Οι ασφαλείς συνθήκες εφημέρευσης, αν δεν υπάρχουν, είναι ευθύνη και του ιατρού να τις διεκδικήσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το είπατε και μόνοι σας. Η κλειστή εφημερεία είναι λογικά πιο εύκολη.

Αλλά επειδή εδώ τουλάχιστον ως τζουνιορ δε πληρώνεσαι για να είσαι στο fb, κατάλαβαν ότι ένας μπορεί να καλύψει 13 παθολογικές κλινικές.

Χτες το βράδυ λοιπόν, είχα 3 με Πνευμονικό οιδημα, μια υποτασική, μια με παροξυμσμική fast AF, ένας ολιγουρικός, και μια με κορεσμό όταν πηγα 50.

Πήρα για βοήθεια τηλ 2 φορές.

Επίσης έβαλα και καμιά 15 φλέβες όλο το βράδυ.

Χωρίς κανένα ίχνος επικριτικής διάθεσης, μήπως θα μπορούσες να μας πεις πως αντιμετώπισες τα πνευμονικά οιδήματα,

την υποξυγοναιμία και τη παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή με ταχεία κοιλιακή ανταπόκριση;

Με ενδιαφέρει να μάθω απλώς ποιο είναι το συνηθισμένο επίπεδο θεραπευτικής ικανότητας των εφημερεύοντων ιατρών στα αγγλικά νοσοκομεία

και δεν έχει καμμία σχέση με αντιπαράθεση και κριτική.

Αν θες μου απαντάς και σε πμ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

νομίζω ότι ο albou έχει δίκιο.

Αν το σύστημα χρεωκόπησε είναι γιατί 2 γιατροί (ένας αγροτικός και ένας ειδικός) εφημερεύουν σε μια δομή πρωτοβάθμιας περίθαλψης, όπως ένα ΚΥ. Οικονομικά της υγείας δεν γνωρίζω, όπως ο Μόσιαλος, αλλά δεν θέλει και το καλύτεροι οικονομικό πανεπιστήμιο του κόσμου, να σε μάθει ότι ο μισθός του ενός από τους 2 γιατρούς, πρέπει να πάει σε μια νοσηλεύτρια. 'Η δύο, γιατί οι αγροτικοί πληρώνονται αρκετά καλά για το επίπεδο εμπειρίας και τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

Καταλαβαίνω ότι είναι hit-or-miss τα περιστατικά, κάποια πιο βαριά, τα περισσότερα, όμως, είναι περιστατικά που δεν έχουν εξεζητημένη περίθαλψη.

Αυτό με τα ινότροπα μου έκανε τρομερή εντύπωση. 100% οι αγροτικοί δεν έχουν ιδέα πώς να βάλουν κεντρική γραμμή, και οι μισοί περίπου δεν έχουν ιδέα πώς να βάλουν περιφερική γραμμή (που δεν τα δίνεις τα ινότροπα περιφερικά, αλλά αν τα χρειάζεται, κομμάτια να γίνει). Μου φαίνεται δύσκολο στο ΚΥ με τα τσιρότα και τα οξυζενέ, από δίπλα να έχετε και τα drips. Αλλά μπορεί και να γίνεται, τί να πω...

Και όσα λέει ο albou δεν είναι εξωπραγματικά. Και σε εμάς τις νύχτες οι interns καλύπτουν περίπου 90 ασθενείς ο καθένας, και ως junior/senior τους επιβλέπεις (aka όταν τα βρίσκουν σκούρα σε καλούν), ενώ κάνεις και εισαγωγές. Στο δε VA (το στρατιωτικό) καλύπτεις ΚΑΙ την ΙCU (12 κρεβάτια). Μην το παίρνετε στραβά, απλά πρέπει να αποκτήσουμε όλοι συναίσθηση του τί είναι δύσκολο, εύκολο, ακατόρθωτο. Οι επιμελητές γενικά είναι supportive αλλά δεν είναι μέσα στο νοσοκομείο. Στα 2 χρόνια που κάνω ειδικότητα, δεν έχω δει επιμελητή παθολογίας την νύχτα, και αναφέρομαι σε τεταρτοβάθμιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο, με 700 κρεβάτια, που εξυπηρετεί περίπου 5 εκατομμύρια πληθυσμό. Όταν ήμουν στην μονάδα, δεν υπήρχε μοναδίστας την νύχτα, και στο πανεπιστημιακό καλύπτεις μόνος (1 άτομο, δευτεροετής ή τριτοετής, περίπου 40 κρεβάτια μονάδας- δεν κάνεις εισαγωγές βέβαια, υπάρχει άλλη ομάδα). Οι δομές μας είναι τέτοιες που πάντα έχεις interns-junior-senior-fellows, υπάρχει back up, αλλά όχι ειδικός.

Τώρα, δεν λέω τα παιδιά στην Πάρο, ξαφνικά να γίνουν Dr House και να γιατρεύουν πνευμοθώρακες με κρεμάστρες. Είναι επικίνδυνο. Ο αγροτικός όμως, όσο ξέρω, δεν πάει ως εκπαιδευόμενος στο ιατρείο, πάει ως γιατρός με αρμοδιότητες πρωτοβάθμιας περίθαλψης, δεν ξέρω την ακριβή περιγραφή των αρμοδιοτήτων του. Και ως γιατρός, με άδεια άσκησης, πρέπει να περιμένει ότι θα αντιμετωπίσει κάθε είδους περιστατικό. όχι;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα συμφωνησω απολυτα με τον albou.

Ειναι τουλαχιστον αστειο να απειλουν και να παραπονουνται ενα ματσο αγροτικοι που δεν εσκασαν απο το αυγο οτι δεν εχουν ΕΚΑΒ, νοσηλευτριες και ειδικευμενο να τους κραταει το χερακι οταν κανουν εφημεριες σε ΚΥ νησιου.

Κι εγω σε ΚΥ μεγαλου νησιου εκανα εφημεριες. Ημασταν 2 αγροτικοι το καλοκαιρι και συνηθως ενας το χειμωνα. Οπως σε καθε νησι, το καλοκαιρι ειχε τρεξιμο, το χειμωνα κολοβαραγαμε ασυστολως. Για ΕΚΑΒ ουτε λογος, ειχαμε εναν οδηγο ασθενοφορου που ερχοταν μονο οταν ειχαμε διακομιδη. Νοσηλευτριες δεν εφημερευαν ποτε. Ειδικευμενοι εφημερευαν απο το σπιτι, καμια φορα ερχονταν οταν τους φωναζαμε, καμια φορα οχι. Δεν θυμαμαι ποτε κανεις αγροτικος να γκρινιαξε.

Η μοναδικη αλλη εμπειρια μου απο ΕΣΥ ειναι 6 μηνες ειδικοτητα σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο της Αθηνας οπου εφημερευα καλυπτοντας μονο μια κλινικη με 10-12 αρρωστους με τον ειδικευομενο στο σπιτι.

Κατα μεσο ορο κοιμομουν 5-6 ωρες σε καθε εφημερια. Χειρουργεια μονο παρουσια ειδικευμενου. Το αλλο εκπλητικο ειναι οτι και στο αγροτικο και στην ειδικοτητα περασε 1 μηνας πριν κανω την πρωτη μου εφημερια γιατι 'ημουν πολυ νεος' στην κλινικη.

Ας δουμε τωρα μερικες συγκρισεις...

1. UK

6 μηνες pre-registration house officer χειρουργικης σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο 675 κλινων. Ειμασταν 2 HOs, 1 SHO, 1 Registrar (ΟΛΟΙ ανειδικευτοι δηλαδη) με ευθυνη ολους τους vascular and general surgery patients και τα επειγοντα. Ο SHO εκανε appendectomies ολομοναχος μεσα στη νυχτα με 1ο βοηθο φοιτητη. Ο Registrar εκανε επειγουσες κολεκτομες με βοηθο ΗΟ (εμενα). Φυσικα οταν εμπαιναν χειρουργεια μεναμε λιγοτεροι εξω. O consultant ερχοταν μονο οταν του τηλεφωνουσε ο registrar. Ρεκορ υπνου 2 ωρες.

6 μηνες pre-registration house officer medicine σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο στη Σκωτια. Εφτασα στην πολη οπου δεν ειχα πατησει το ποδι μου στις 5 το απογευμα και στις 9 το βραδυ επιασα δουλεια (ξεκινησα με 2 εβδομαδες night float), καλυπτοντας με αλλους 2 HOs, 2 SHOs και 1 registrar αναλογο αριθμο αρρωστων. Consultant in-house ουτε για πλακα. Υπνος ποτε.

2. Australia

6 μηνες SHO Accident & Emergency σε District General Hospital 300 κλινων. Η βραδυνη βαρδια στο ΤΕΠ ειμασταν εγω (με εμπειρια 1 χρονο ΗΟ και 15 μηνες αγροτικο) και ενας συναδελφος αναλογου επιπεδου. Consultant εκτος νοσοκομειου, ερχοταν με τηλεφωνο. Υπνος μηδεν.

3. USA

5 χρονια general surgery residency σε 2 πανεπιστημιακα νοσοκομεια. Σε νοσοκομειο 475 κλινων η βραδυνη βαρδια Γ/Χ ειναι 1-2 πρωτοετεις, ενας δευτεροετης και ενας 4ο-5ο ετος που καλυπτουν surgical ICU, επειγοντα και αρρωστους γενικης χειρουργικης. ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ. Ειδικευμενος στο νοσοκομειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. Ειμαστε Level 1 trauma center και ο senior resident κανει θωρακοτομες στα επειγοντα οποτε χρειαστει και ξεκιναει επειγοντα χειρουργεια μονος του. Ο attending ειδοποιειται και ερχεται εντος 10-30 λεπτων συνηθως.

Οπως γνωριζετε, αυτες οι χωρες εχουν αρκετα υψηλοτερο litigation rate απο την Ελλαδα και το νομικο τους συστημα ειναι αρκετα πιο αυστηρο.

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.

Το δικο μου ειναι οτι για να ειναι κανεις γιατρος χρειαζονται και @ρχιδι@.

Οποιος δεν εχει μπορει ανετα να κρυβεται πισω απο χαρτια, νομους, κλπ

Τροποποιήθηκε από alefantos
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Διάνοιες του εξωτερικού επειδή το θίξατε το θέμα να αναφέρω ότι ο μισθός του αγροτικού είναι κάτι λιγότερα από 70 ευρώ την καθημερινή και 100 ευρώ την αργία στην εφημερία... Επίσης αν εσείς εκεί πάνω βάζετε κεντρική γραμμή κάθε φορά που θέλετε να χορηγήσετε ινότροπα συγχαρητήρια για την ωραία οικονομία που κάνετε :antegeia: Με το να κάθεστε να μου γράφετε την σκωληκοειδεκτομή στα αγγλικά και να βαυκαλίζεστε για τις ικανότητές σας δεν εντυπωσιάζετε κανέναν. Μην πάτε να συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Στο εξωτερικό στην δευτεροβάθμια υγεία είναι γνωστό πως υπάρχουν πολύ λιγότερα περιστατικά, γιατί υπάρχει η πρωτοβάθμια. Για να γίνεις γιατρός μπορεί να θέλει @ρχιδι@, αλλά και λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι λυπηρό αλλά εξηγεί και απόλυτα το γιατί ως γιατροί έχουμε φτάσει έως εδώ!

Σε όλα τα fora μέχρι στιγμής σφαζόμαστε μεταξύ μας!Εντυπωσιακό!Λες και έχουμε κάτι να χωρίσουμε!

Ακραία ανταγωνιστικοί ως φάρα και με μόνο στόχο να αποδεικνύουμε ότι είμαστε οι καλύτεροι όλων - το κουσούρι ξεκινάει από τι πανελλήνιες και όλο και χειροτερεύει!

Εγώ δεν παίρνω θέση φυσικά γιατί θεωρώ λυπηρό ότι παντού κάποιος κάνει επίθεση σε κάποιον άλλο - δείτε και τα υπόλοιπα topic!!

Απλά με εντυπωσιάζει το πως ο καθένας αντιλαμβάνεται τον κόσμο μέσα από την προσωπική του ματιά και δεν μπορεί να βγει λίγο και να δει τον κόσμο ολοκληρωτικά!Βέβαια το έχει το επάγγελμα αυτό,είμαστε μονόχνωτοι!

Ναι στην Αγγλία έτσι είναι!Και??

Ναι στην Πάρο έτσι είναι!Και??

Και στην Αμερική ξέρετε πως είναι??Και??

Δηλ. ότι μαλακία έχουν κάνει οι Άγγλοι, που είναι πασίγνωστο φυσικά ότι έχουν ένα αποτυχημένο σύστημα υγείας,πρέπει να την υιοθετούμε ως καλή??Και εγώ ρωτώ το πολύ απλό, όταν αρρωστήσει η μάνα ενός από σας θα ήθελε να την δεί κάποιος από σας το βράδυ??Μάλλον όχι ε??Λογικό γιατί άλλο τα οικονομικά της υγείας και άλλο η ατομική ασφάλεια του ασθενούς!

Επίσης προφανώς οι Άγγλοι δεν πολυενδιαφέρονται για το ποιός κάνει εφημερίες γιατί εγώ εφημέρευσα με συνάδελφο που υποτίθεται έσκιζε στην Αγγλία αλλά στο δικό μας το ΤΕΠ τρόμαξα από την ασχετία του!!

Και προφανώς και στην Ελλάδα έχουμε ένα αποτυχημένο σύστημα υγείας!Με γνωστές σε όλους μας παθογένειες που δεν έχουν ανάγκη να αναλυθούν!Τσακίζουν και εμάς και τους ασθενείς καθημερινά!

Αλλά και τι έγινε?

εγώ λοιπόν λέω ότι τα παιδιά που είναι εκεί στην Αγγλία τα κάνουν όλα ωραία και μαγκιά τους!!Γιατί αυτό μεταφράζεται στην κακία απέναντι σε συναδέλφους?Γιατί κάθε φορά να τρώμε τις σάρκες μας?Δεν καταλαβαίνεται ότι έτσι μας εχουν ως άβουλη μάζα και ίσα ίσα εκμεταλλεύονται τη δική μας φαγωμάρα??

Σε τελευταία ανάλυση ο φίλος που σκίζει στην Αγγλία ας γίνει εντατικολόγος και ο φίλος που κωλώνει στην Πάρο ας γίνει μικροβιολόγος!Πού είναι το κακό?Αυτή είναι και η έννοια του συστήματος,να δίνει κατεύθυνση ανάλογα με τις δεξιότητες!

Μπορείτε λοιπόν άφοβα να συνεχίσετε να τρώγεστε να δείξετε ποιός είναι ο καλυτερότερος,ο εξυπνότερος,ο ομορφότερος και με την πιο μεγάλη ψ..η!

Αν ποτέ όμως αποστασιοποιηθείτε από τον ακραίο εγωισμό σας θα δείτε ότι έχουμε πιό πολλά που μας ενώνουν παρά που μας χωρίζουν!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πάλι γύρισα απο πολύ βαριά νύχτα και αν και θέλω πολύ δε θα απαντήσω μακροσκελώς ( είμαι πτώμα )

Αλλά να τονίσω ότι apolink εσύ για ινότροπα εννοείς τη διγοξίνη που πέρνει η γιαγια και εγω εννοώ ( και το ίδιο κατάλαβε προφανώς και o/η notbad) τα ενδοφλέβια που δίνονται σε ΜΕΘ ή τουλάχιστον απο κεντρικές γραμμές.

Και δεν είναι μαγκιά να βάζεις κενρική γραμμή. Αλλά είναι μαγκιά να παραδέχεσαι ότι ναι το αγροτικό γενικά δεν είναι και πολύ δύσκολο, και είναι απαράδεκτο ( για να μη πω τίποτα άλλο) να απειλείς να κλείσεις όλο το ΚΥ με κείμενο και ισχυρισμούς γελοίους. ( Δεν εχουμε θυρωρό (να σε φυλάει που θα κοιμάσαι) και δεν εχουμε ειδικό μέσα, να διαγνώσει τη γαστρεντερίτιδα. )

Επίσης το ξαναλέω. Ο ειδικός είναι για να είναι σπίτι του και να τον καλείς όταν είναι ανάγκη. και εσυ ως junior πρέπει να βγάλεις τη λάντζα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ούτε δικός μου σκοπός είναι να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ή να συγκριθώ. Ας είναι καλά τα παιδιά στην Αγγλία όπως και αυτά στην Πάρο. Πραγματικά δεν ξέρω τι ισχύει στην Αγγλία, όμως το λέω ξανά πως εδώ ο ειδικός βάσει νόμου υποχρεούται να είναι μέσα είτε του αρέσει είτε όχι. Στην Αγγλία προφανώς δεν υποχρεούται και γι'αυτό δεν το κάνει. Κανονικά τα ΚΥ πρέπει να έχουν τον εξής σκοπό: Να πάνε όσο λιγότερα περιστατικά γίνεται στο νοσοκομείο. Ε αυτό δεν εφαρμόζεται. Επίσης δεν ισχύει όπως σε πολλές χώρες ότι στο νοσοκομείο πας μόνο αν σε έχει δει Γενικός ιατρός (είτε στο σπίτι είτε στο ΚΥ). Όποιος βλέπει φως μπαίνει. Και ας έχει εσύ το πνευμονικό οίδημα, το ΟΕΜ, το εγκεφαλικό, την βαριά κρίση ΧΑΠ θα έχεις και την γιαγιούλα να σε πρήζει ότι έχει αυξημένη πίεση ή αδυναμία τους τελευταίους 3 μήνες. Αυτή είναι η βλακεία στην Ελλάδα. Το όλο σύστημα είναι χάλια εδώ και δεκαετίες. Και γι'αυτό ο τελευταίος που φταίει είναι ο αγροτικός ιατρός.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όντως οι συνάδελφοι με την τόσο σπουδαία εμπειρία, τα εξαιρετικά προσόντα και τα τόσο μεγάλα @@ (αυτό το τελευταίο προσόν, σε άψογο στυλ Αλέφαντου, το διεκδίκησε ο ομώνυμος συνάδελφος) βγάζουν πολλή χολή σε βάρος των συναδέλφων τους στην Πάρο (γιατί άραγε; όλοι κάνουν δύσκολα πράγματα στη ζωή τους, αλλά το εύλογο είναι να επιθυμεί κανείς να βελτιώνει τις δυσκολες καταστάσεις τις οποίες έζησε και όχι να παραπονιέται που δεν τις ζουν και οι άλλοι. Αν βεβαίως υποθέσουμε ότι τα πράγματα στην Εσπερία είναι πιο απαιτητικά σε σχέση με την Ελλάδα, πράγμα που δεν ισχύει. Αλλά όταν έχεις φάει όλο το ζόρι του εξωτερικού -όχι επειδή είναι ιατρικά πιο απαιτητικό αλλά επειδή είναι απλώς και μόνο "εξωτερικό"- θες κάτι να το κάνεις. Οπότε ας δειχτούμε πιο γιάτρακλες από "ένα μάτσο αγροτικούς που δεν έσκασαν από το αυγό" (και πάλι δηλώσεις του διαβόητου προπονητή) για να νιώσουμε καλύτερα). Και δεν εννοούν να καταλάβουν ότι η εμπειρία του καθενός δεν μπορεί να γίνεται το μέτρο στο οποίο θα πρέπει να προσαρμόζονται τα πάντα. Το μόνο που μένει είναι να συμμετάσχει στη συζήτηση και κάποιος συνάδελφος με εμπειρία από εμπόλεμη ζώνη (Παλαιστίνη, Ιράκ, Αφγανιστάν κλπ.) και να μας περιγράψει πώς χειρουργούσαν εκεί χωρίς να έχουν τα στοιχειώδη και ενώ παράλληλα έπεφταν βόμβες ολόγυρα, οπότε οι "καλοπληρωμένοι" συνάδελφοι της Πάρου που απολαμβάνουν και το αγαθό της ειρήνης δεν θα έπρεπε να διαμαρτύρονται επ' ουδενί, ακόμα κι αν τους υποχρεώσουν να εφημερεύουν καθ' εκάστην μέχρι τη λήξη του αγροτικού τους. Σημασία δεν έχει αν κάτι είναι δυνατό ή αδύνατο να γίνει. Γιατί κανείς δεν είπε ότι οι συνάδελφοι στην Πάρο δεν θα μπορούσαν να κάνουν τις εφημερίες και να συνεχιστεί η ζωή κανονικά. Αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι να βουλώνουν όλες τις τρύπες του συστήματος υγείας επειδή κανείς αρμόδιος δεν ασχολείται με αυτές.

Όσο για τον συνάδελφο που θεωρεί ότι το σύστημα χρεωκόπησε επειδή "2 γιατροί (ένας αγροτικός και ένας ειδικός) εφημερεύουν σε μια δομή πρωτοβάθμιας περίθαλψης, όπως ένα ΚΥ" (!!!)(notbad), να του εξηγήσω ότι όταν π.χ. γίνεται διακομιδή η οποία χρειάζεται συνοδεία γιατρού καλό είναι να μην κλείνει το ΚΥ μέχρι την επιστροφή του. Άλλωστε δεν μπορείς να ξέρεις από πριν πόση και τι δουλειά θα έχεις. Υπάρχουν εφημερίες καλύτερες και χειρότερες από άποψη φόρτου εργασίας. Και αυτό ισχύει για όλες τις νοσηλευτικές δομές.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ωστε λοιπόν για να λειτουργήσει μια πολυκλινική 8!!! κλινών χρειάζονται νυχτερινό προσωπικό τουλάχιστον 5-6 άτομα, συμπεριλαμβανομένου και ειδικού.

Μάλιστα.....

Μόλις γύρισα απο νυχτερινή βάρδια ( night on call) όπου ως junior γιατρός κάλυπτα 13 παθολογικές κλινικές ( 350 κρεβάτια ) για ένα δωδεκάωρο.

Λυπάμαι κύριοι αλλά για αυτό λέγετε αγροτικό και όχι ειδικότητα. Και επίσης αν νιώθετε ότι δεν είστε επαρκείς ή φροντίστε άμεσα να γίνετε ή παραιτηθείτε.

Υπάρχουν πολλοί που περιμένουν. (Όχι εγώ)

Δεν ξέρω για την πολυκλινική της Πάρου αλλά λαι εσύ εκεί που εφημερεύεις ως "junior" δεν το βλέπω και πολύ ιατρικά σωστό. Δηλαδή σε αυτο το νοσοκομείο με τις 350 κλίνες πως αναλαμβάνεις εφημερία και γνωρίζεις άριστα τους ασθενείς σου "350 τονίζω" ώστε να τους περιθάλψεις. Εάν κάποιος κάνει ένα πνευμονικό οίδημα και κάποιος άλλος συγχρόνως μια πνευμιονική εμβολή, σε 350 ασθενείς είναι πιθανό, τί κάνεις? Τους ξεματιάζεις απο μακριά??

Συγνώμη για το χιούμορ μου αλλά πραγματικά πας απο το ένα άκρο στο άλλο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Εδώ ως αγροτικός έχεις να αντιμετωπίσεις όλο το φάσμα της ιατρικής,την ανοργανωσιά του συστήματος,την έλλειψη βασικών υλικών,είσαι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣ κ έχεις κ το φόβο των μηνύσεων που έγιναν πολύ της μόδας.

Στο εξωτερικό είναι πολύ απαιτητικά κανείς δεν το αμφισβητεί.Αν χρειαστείς βοήθεια για το παραμικρό(πχ να σηκώσεις έναν ασθενή που έπεσε κάτω λιποθύμησε οτιδήποτε)την έχεις.Επίσης αν χρειαστείς τον ανώτερό σου θα έρθει.Αυτό από μόνο του δημιουργεί ένα αίσθημα ασφάλειας.Από την άλλη συμφωνώ ότι η δουλειά είναι πολλαπλάσια από ένα αγροτικό κ δεν συγκρίνεται.Εκπαιδεύεσαι όμως γι΄αυτό ,ο αγροτικός πειραματίζεται.Με λίγα λόγια δεν είναι θέμα ότι έχουν πολύ δουλειά κ κουράζονται εδώ κάποιοι αγροτικοί(όχι όλοι)αλλά τα περιστατικά είναι λίγα κ καλά κ άνετα μπορούν να σε στείλουν στα δικαστήρια γιατί δεν σε καλύπτει κανένας!Μία φορά συμβαίνει η στραβή.Τώρα κάτι άλλα να παραιτηθούν οι γιατροί της Πάρου γιατί δεν έχουν @@ είναι για γέλια...Επίσης εδώ αν βάλεις μόνος bullau ή κεντρική γραμμή παρόλο που μπορεί να ξέρεις, είναι σίγουρο ότι ο επιμελητής από το κόμπλεξ κ μόνο θα σε γ...ει την άλλη μέρα ακόμη κ αν όλα πάνε καλά.Το αγροτικό μπορεί να είναι από τις πιο χαλαρές εμπειρίες ως γιατρός αλλά μπορεί να αποδειχθεί κ η χειρότερη.Αυτά...

ΥΓ.όποιος την έχει μεγαλύτερη ας μου στείλει πμ από όποιο μέρος του πλανήτη κι αν είναι :P

Εδώ δεν υπάρχει arrest team υπάρχει όμως rest team (ναι είναι ο επιμελητής που είναι συνέχεια σπίτι του) :lol:

Τροποποιήθηκε από out of space
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλύτερα να διαβάσεις όλη τη συζήτηση πριν απαντήσεις. Αυτό που κάνεις λέγεται prioritising. και άμα είναι 2 πολύ βαριά κάποιος άλλος θα πάει να τον δει αμα καλέσεις σε βοήθεια. Δουλεύεις σε ομάδα.

Δεν είμαι ο μόνος γιατρός μέσα στο νοσοκομείο είμαι αυτός που τους βλέπει πρώτος, ξεκινάει τα απαραίτητα, παραγγέλνει τις απαραίτητες εξετάσεις και αμα δεις ζόρια ζητάς βοήθεια.

To ίδιο οφείλει να κάνει κατα τη γνώμη μου και ο αγροτικός. Να στείλει τις γαστρεντερίτιδες σπίτι και να κραήσει τις "οξείες κοιλίες" να τις δει και ο ειδικός. ( Λες και βλέπει πολλές αλλά τελος πάντων)

Επίσης στη στεριά το γεγονός ότι τα ΤΕΠ στα περιφερικά νοσοκομεία γεμίζουν απο γαστρεντερίτιδες οφείλεται στο ότι οι αγροτικοί από ευθυνοφοβία τα στέλνουν όλα στο νοσοκομείο.

Είναι επίσης αστείο να μιλάτε για μηνύσεις στη Ελλάδα. Δε ξέρετε τι συμβαίνει έξω, που μπορείς να χάσεις την άδεια σου αν δεν είσαι ευγενικός με το κάθε τρελό...

Ένα γενικό σχόλιο, το θέμα ξεκίνησε με το προκλητικό ύφος κάποιων συναδέλφων και με αυτή την απίθανη επιστολή. Είμαι σ΄ιγουρος ότι δεν είναι η πρώτη αλλά σε αυτή σχολίασα.

Είσαστε μέσα στη ειρωνεία, και σας απαντώ με επιχειρήματα. Και όταν δυο ακόμα ξενιτεμένοι και μάλιστα ακόμα πιο μακρυά σας απαντούν με το τρόπο που αξίζει σε μερικούς δεχόμαστε ομαδικά πυρά. Ο Alefantos από ότι σας εξήγησε έχει κάνει στις 4 άκρεσ του κόσμου γιατρός. Τι σας κάνει να νομίζετε ότι τα λέει με κακία? Η αλήθεια μερικές φορές είναι έτσι.

Καλό θα είναι να σεβαστείτε το γεγονός ότι ο λόγος που τα λέμε είναι γιατι απορρίψαμε ένα σύστημα που σε οδηγεί σε αδράνεια ( οι περισσότεροι) και αναγκαστήκαμε να φύγουμε. (Δε παρατάς τη Θεσσαλονίκη έτσι.) τον πονάμε το τόπο μας.

Για αυτό και μιλάμε.

Αλλά νομίζω ακόμα οτι δεν έχετε καταλάβει οτι η χώρα αυτή χρεοκόπησε. Και το σύστημα υγείας και οι γιατροί φταίνε.-

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγω που διαβασα ολο το θρεντ δεν παρατηρησα προκλητικο υφος σε αυτα που εγραφαν οι συναδελφοι απο το ΚΥ Παρου...Αντιθετα διαβασα πικροχολα σχολια απο καποιους οι οποιοι ειτε δεν εχουν κανει αγροτικο, ειτε δεν θυμουνται πως ηταν. Κατι μπαρουφες του στυλ ειμαι υπευθυνος για 350 ατομα, με κανουν να κατουριεμαι απ τα γελια γιατι πολυ απλα δεν συγκρινονται τα επιπεδα οργανωσης. Notbad και Albou, αν ειχατε να κανετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην πρωτοβαθμια, δηλαδη απο το να μετακινησεις εναν ασθενη, μεχρι να του περασεις φλεβα, να τον ξεσκατωσεις η να καθαριζεις το προσωπο του απο τον εμετο, να κανεις διαγνωση με την γνωστη μεθοδο του "μυριζω τα νυχια μου" επειδη δεν εχεις τιποτα αλλο στην διαθεση σου, να μαλωσεις με τους συγγενεις και πολλες φορες να κινδυνευσεις και σωματικα, να κανεις θεραπεια και monitoring, και φυσικα να τον διακομισεις κιολας, τοτε το πιθανοτερο ειναι ΔΥΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΡΙΑ περιστατικα θα σας βαζανε με την πλατη στον τοιχο. Ελπιζω το πολυ περπατημα εκει στις κλινικες σας, να σας εχει κρατησει σε καλη φυσικη κατασταση, γιατι οταν εχεις να κανεις τα παντα, απο τον γιατρο μεχρι τον τραυματιοφορεα, τον πορτιερη, τον νταβα, τοτε πρωτα απ'ολα για να ανταπεξελθεις δεν πρεπει να εχεις @@, αλλα αντιθετως μουσκουλα και αντοχες...Κατι μου λεει ομως οτι μονο fit δεν ειστε (γιατι ως γνωστων τις χειρονακτικες δουλειες στις προηγμενες χωρες τις κανουν αλλοι, κι οχι οι γιατροι, οι οποιοι ασχολουνται μονο με αυτο που τους αφορα και ετσι θα πρεπε να ειναι)! Αντιθετως φανταζομαι το εξωτερικο σας εκανε μαλθακους και πλαδαρους... Οποτε αφηστε αυτα τα υφακια 100 καρδιναλιων, να ειστε χαρουμενοι εκει που ειστε που ειναι αξιοκρατικα σε ενα συστημα που σας επιτρεπει να ασκειτε μονο την επιστημη που διδαχτηκατε, και μην ριχνετε χολη για τυχον προσωπικα σας προβληματα, επανω στους συναδελφους που απαιτουν τα αυτονοητα για να επιτελεσουν το εργο τους σε θεμιτα για εναν ανειδικευτο γιατρο πλαισια ευθυνης...

Καραγκιοζιλικια!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Albou, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του αλλά κανενός είδους επιλογή δεν δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να την λέει στους υπόλοιπους γενικώς και αορίστως του στυλ "οι γιατροί φταίνε" ή "οι αγροτικοί από ευθυνοφοβία τα στέλνουν όλα στο νοσοκομείο". Εσύ γνωρίζεις ποια είναι η κατάσταση στην Πάρο; Και με ποιο δικαίωμα εγκαλείς συναδέλφους που δεν γνωρίζεις ως "ανεπαρκείς"; Όταν, δε, διαβάζω τα σχόλια περί γαστρεντερίτιδων αρχίζω να σκέφτομαι ότι η εικόνα που έχεις για τους αγροτικούς είναι αποκύημα της φαντασίας σου. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και ευθυνόφοβοι (υποθέτω ότι και και στη Γηραιά Αλβιώνα δεν συναντά κανείς αποκλειστικά κλώνους του Δρ. Χάουζ, c' est la vie) αλλά οι περισσότεροι εργάζονται υπεύθυνα και μάλιστα σε αντίξοες συνθήκες (συνθήκες οι οποίες, όπως λες σε υποχρέωσαν να ξενιτευθείς, οπότε και λίγος σεβασμός γι' αυτούς που τις υφίστανται δεν βλάπτει). Και βέβαια δεν αντιμετωπίζουν μόνο γαστρεντερίτιδες... Θα περίμενε κανείς από κάποιον που έχει δει και άλλα συστήματα υγείας να ασκήσει κριτική σε αυτές τις συνθήκες εργασίας και όχι να καταφέρεται εναντίον συναδέλφων (τους οποίους δεν γνωρίζει) για "ανεπάρκεια".

Όσο για τη σύγκριση ανάμεσα στη δουλειά του νοσοκομείου και σε εκείνη του αγροτικού, προφανώς μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Γιατί αυτοί ακριβώς οι αγροτικοί οι οποίοι τώρα σου φαίνονται "ανεπαρκείς" θα κρατάνε τα νοσοκομεία όταν με το καλό ανοίξει η θέση τους για ειδικότητα. Το να τους κατηγορείς λοιπόν ότι δεν λειτουργούν στο περιφερειακό ιατρείο ή και στο κέντρο υγείας με τον ίδιο τρόπο που θα λειτουργούσαν στο νοσοκομείο, δεν έχει βάση. Άλλωστε αρκετοί εκ των αγροτικών υποχρεώνονται λόγω ελλείψεων προσωπικού να εφημερεύουν στα νοσοκομεία της περιοχής τους στην οποία περίπτωση η πρακτική τους δεν διαφέρει από τη δική σου.

Και κάτι τελευταίο για τα περί ειρωνείας (θα περιοριστώ στα δικά σου ποστ): σχόλια του στυλ "ΑΑΑααα να το ξέρουμε και όλας, η ΠΑΡΟΣ, τον ΑΠΡΙΛΙΟ είναι γεμάτη τζάνκι... ", ε δεν μαρτυρούν και την αγαθότερη προαίρεση του κόσμου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγω που διαβασα ολο το θρεντ δεν παρατηρησα προκλητικο υφος σε αυτα που εγραφαν οι συναδελφοι απο το ΚΥ Παρου...Αντιθετα διαβασα πικροχολα σχολια απο καποιους οι οποιοι ειτε δεν εχουν κανει αγροτικο, ειτε δεν θυμουνται πως ηταν. Κατι μπαρουφες του στυλ ειμαι υπευθυνος για 350 ατομα, με κανουν να κατουριεμαι απ τα γελια γιατι πολυ απλα δεν συγκρινονται τα επιπεδα οργανωσης. Notbad και Albou, αν ειχατε να κανετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην πρωτοβαθμια, δηλαδη απο το να μετακινησεις εναν ασθενη, μεχρι να του περασεις φλεβα, να τον ξεσκατωσεις η να καθαριζεις το προσωπο του απο τον εμετο, να κανεις διαγνωση με την γνωστη μεθοδο του "μυριζω τα νυχια μου" επειδη δεν εχεις τιποτα αλλο στην διαθεση σου, να μαλωσεις με τους συγγενεις και πολλες φορες να κινδυνευσεις και σωματικα, να κανεις θεραπεια και monitoring, και φυσικα να τον διακομισεις κιολας, τοτε το πιθανοτερο ειναι ΔΥΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΡΙΑ περιστατικα θα σας βαζανε με την πλατη στον τοιχο. Ελπιζω το πολυ περπατημα εκει στις κλινικες σας, να σας εχει κρατησει σε καλη φυσικη κατασταση, γιατι οταν εχεις να κανεις τα παντα, απο τον γιατρο μεχρι τον τραυματιοφορεα, τον πορτιερη, τον νταβα, τοτε πρωτα απ'ολα για να ανταπεξελθεις δεν πρεπει να εχεις @@, αλλα αντιθετως μουσκουλα και αντοχες...Κατι μου λεει ομως οτι μονο fit δεν ειστε (γιατι ως γνωστων τις χειρονακτικες δουλειες στις προηγμενες χωρες τις κανουν αλλοι, κι οχι οι γιατροι, οι οποιοι ασχολουνται μονο με αυτο που τους αφορα και ετσι θα πρεπε να ειναι)! Αντιθετως φανταζομαι το εξωτερικο σας εκανε μαλθακους και πλαδαρους... Οποτε αφηστε αυτα τα υφακια 100 καρδιναλιων, να ειστε χαρουμενοι εκει που ειστε που ειναι αξιοκρατικα σε ενα συστημα που σας επιτρεπει να ασκειτε μονο την επιστημη που διδαχτηκατε, και μην ριχνετε χολη για τυχον προσωπικα σας προβληματα, επανω στους συναδελφους που απαιτουν τα αυτονοητα για να επιτελεσουν το εργο τους σε θεμιτα για εναν ανειδικευτο γιατρο πλαισια ευθυνης...

Καραγκιοζιλικια!

like!!!

όσο για τις γαστρεντερίτιδες, στο ΚΥ της περιοχής μου, πριν 15 ημέρες προσήλθε γυναίκα 45 ετών απύρετη, με επιγαστρικό άλγος, 2 επεισόδια εμέτου χωρίς συνοδές διάρροιες.. η κλινική εξέταση ήταν κ.φ... εργαστηριακά δεν δούλευαν το βράδυ.. τροπ-τεστ δεν υπήρχε.. ΗΚΓ χωρίς ευρήματα.. ο αγροτικός μόνος του αφού έκανε όλα όσα μπορούσε είπε να μην καλέσει τον ειδικό που κοιμόταν σπίτι του γιατί "ήταν μια απλή γαστρεντερίτιδα".. έδωσε αγωγή και οδηγίες και την έδιωξε.. σε 2 ώρες η γυναίκα πέθανε από ΟΕΜ.. τελικά έπρεπε να την στείλει στο νοσοκομείο ή να καλέσει τον ειδικό.. αλλά τώρα η γυναίκα δεν γυρίζει πίσω.. κατάλαβες albu που τα κόβεις μεγάλα??

Τροποποιήθηκε από bak
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΒΑσικα, καταλαβαινω οτι καποιος προσπαθει να κανει μια κριτικη του συστηματος, το οποιο φυσικα ειναι τραγικο, παραπαιει, μπαζει απο παντου. Αλλα οι συναδελφοι αγροτικοι που ειναι στα πρωτα τους βηματα και καλουνται να καλυψουν κενα ρισκαροντας πολλες φορες υπερμετρα την καριερα τους, τι σας εφταιξαν? Η Ελλαδα εχει δικους της σκληρους κανονες...Απο ποτε το να διεκδικουμε αυτονοητα δικαιωματα εγινε μεμπτο...?Και ποιος το αποφασισε? Εσεις που δουλευετε σε συστηματα υγειας οπου αυτα τα αυτονοητα ειναι οντως αυτονοητα?

Ρε θα τρελαθουμε τελειως σημερα!

Τροποποιήθηκε από Εpεβος
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον! οι περισσότερες απαντήσεις έχουν να κάνουν με το πώς θα έπρεπε να είναι καλύτεροι οι αγροτικοί ώστε να βελτιωθεί και το σύστημα, από τη βάση του!

αφήσαμε το νόμιμο και πιάσαμε το ηθικό δλδ. αν δεν ήταν τα σχόλια από συναδέλφους που είναι εκτός ελλάδας θα ήταν καλό σημάδι. αλλά όταν τα λένε οι απ΄έξω για να τ' ακούν οι μέσα δεν είναι.

να μήν παραιτηθείτε πάντως. να βάλετε ο καθένας κάτι απ΄το μισθό σας και να προσλάβετε έναν σεκιουριτά. να τα κάνουμε αυτοδιοικούμενα τα ΚΥ να δεις πλάκα emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχω διαβάσει βλακείες και βλακείες, έχω γράψει κι εγώ αρκετές, αλλά σαν την βλακεία που διάβασα εδω μέσα, ειλικρινά δεν θυμάμαι, εφέτος, να έχω διαβάσει κάτι ανάλογο.

Και περηφανεύεται κιόλας αυτός που την έγραψε.

Υ.Γ. Προς συναδέλφους της Πάρου: οι περισσότεροι από εσάς, όταν δήλωναν το αγροτικό, ίσως να νόμιζαν ότι θα έκαναν διακοπές και θα "χτυπούσαν" γκομενάκια... Όπως και να έχει, στα περισσότερα έχετε δίκιο. Στείλτε και καμιά επιστολή στον Ραγκούση, από εκεί κρατάει η σκούφια του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

να κανεις διαγνωση με την γνωστη μεθοδο του "μυριζω τα νυχια μου" επειδη δεν εχεις τιποτα αλλο στην διαθεση σου

το πιθανοτερο ειναι ΔΥΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΡΙΑ περιστατικα θα σας βαζανε με την πλατη στον τοιχο.

απαιτουν τα αυτονοητα για να επιτελεσουν το εργο τους σε θεμιτα για εναν ανειδικευτο γιατρο πλαισια ευθυνης...

Καραγκιοζιλικια!

Στη Ελλάδα του 2011 το να αντιμετωπίζεις περιστατικά στη πρωτοβάθμια περιθαλψη γίνεται με το να μυρίζεις τα νύχια σου... Και εσύ μόνος σου εκτίθεσαι, εγω δεν είπα τίποτα.

Το δεύτερο σίγουρα συνδικαλιστής το έγραψε. Είσαι γιατρός έχεις ευθύνη. Δε σου ζήτησε κανείς να κάνεις μεταμόσχευση καρδίας στο κέντρο υγείας μάγκα, να είσαι γιατρός σου ζήτησε.

Και φυσικά θα κάνετε λάθη ή δε θα τα ξέρετε όλα. Ούτε εγω τα ξέρω εννοείται. Για αυτό όπως το λέω και το ξαναλέω θα ζητήσεις βοήθεια. Αλλά το να απαιτείς κάθε βράδυ να σε έχει ο ειδικός από το χεράκι είναι εξωφρενικό.

Τροποποιήθηκε από albou
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αλλά το να απαιτείς κάθε βράδυ να σε έχει ο ειδικός από το χεράκι είναι εξωφρενικό.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ειδικός δεν πληρώνεται για ενεργή εφημερία ούτε για να σου κρατάει το χεράκι αλλά ούτε για να κοιμάται σπίτι του.
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ο αγροτικός για ποιό λόγο πληρώνεται 70 ευρώ την ημέρα και 100 την εφημερία; Ποιές είναι οι αρμοδιότητές του; Είναι εκπαιδευόμενος;

Τροποποιήθηκε από notbad
Σύνδεσμος στη δημοσίευση