Jump to content

Προκόβουν οι Έλληνες στο Εξωτερικό;

Fidelio

Recommended Posts

ενώ η Κρητικοπούλα-σκλάβα θα'ναι στο σπίτι να σου φτιάχνει πίττες.

εάν έχεις την καλοσύνη όταν γράψεις ξανά τη λέξη "πίτες" μην το κάνεις με δύο "τ" γιατί κολλημένα εμφανίζονται ως "π" και δημιουργούν παρεξηγήσεις!

Συνεχίστε....

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 309
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο φίλος του αλφαβήτου είναι λίαν παρατηρητικός! Ίσως η καλύτερη ορθογραφική παρέμβαση που έχω διαβάσει!

ενώ η Κρητικοπούλα-σκλάβα θα'ναι στο σπίτι να σου φτιάχνει πίττες.

εάν έχεις την καλοσύνη όταν γράψεις ξανά τη λέξη "πίτες" μην το κάνεις με δύο "τ" γιατί κολλημένα εμφανίζονται ως "π" και δημιουργούν παρεξηγήσεις!

Συνεχίστε....

χαχαχα

καλα βρε...τί μυαλο είναι αυτο που έχεις;!

Εντάξει δεν χρειάζεται το μυαλό του καθενός να σκέφτεται βρόμικα, πονηρά.

Απλά με ένα διάβασμα, ένα πέρασμα των ποστς, καταλαβαινεις τι πίττες έχουν γίνει εδώ μέσα!!

Συμφωνώ ή διαφωνώ με κάποιους δεν έχει σημασία.....συνεχίστε!!

Μόνο μια επισήμανση. Cadaver σε εκτιμώ, αλλά τη φράση γ.... το σπίτι μου γιατί την επαναλαμβάνεις?

Μια φορά έφτανε, δεν κερδίσεις skills με το να την επαναλαμβάνεις!!

Φιλικά.

Οι δε Κρητικοπούλες που συναναστρέφομαι εγώ ξέρουν απ' έξω τα τηλέφωνα των delivery της γειτονιάς τους αλλά το να φτιάξουν μια μυζιθρόπιτα είναι απλά sci fi. :/

Άντε λοιπόν να τους δείξεις πως τις κάνουν τις μυζιθρόπιΤες να μάθουν και αυτές οι δόλιες. Η νύφη στην πεθερά θα μοιάσει λένε :rolleyes:

Λαρσαία? Κάποιες δεν είναι καν eligible to apply.
Μωρέ αν σε βάλουν αυτές στο μάτι δεν ξεφεύγεις με τίποτα. Δεν ξέρεις τι καπάτσες είναι.

1000 φορές να πλένω τα string της Σουηδέζας!!
Πρόσεχε τι εύχεσαι emblush Τροποποιήθηκε από pas moi

Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα βρε παιδιά. emno

Γιατί κάποιος πρέπει ντε και καλά να γυρίσει στην Ελλάδα για να νιώσει ευτυχισμένος;

Στο χέρι σου είναι να κάνεις την ζωή σου καλή ή κακή όπου και αν είσαι.

Μα δε νομίζω να είπα κάπου ότι μόνο στην Ελλάδα νιώθεις ευτυχισμένος. Απλά για εκείνους από εμάς που μόνο στην Ελλάδα νιώθουν ευτυχισμένοι (για πολλούς λόγους) είναι αρκετά δύσκολη η επιστροφή, για τους λόγους που ανέφερα.

Αν το κουτσούβελο δεν μιλάει Ελληνικά είναι δικό σου πρόβλημα. Να του μιλάς μόνο στην γλώσσα σου. Να του βάζεις Ελληνική μουσική, ραδιόφωνο, τηλεόραση. Να του πάρεις Ελληνίδα νταντα.

Τώρα για να το λες αυτό μάλλον δεν έχεις δικά σου παιδιά ή απλά δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα. θα σου πρότεινα να πας στο ελληνικό σχολείο της παροικίας σου και να μου πεις πόσα παιδιά μιλάνε ελληνικά και πόσοι γονείς θα κλαφτούν "εγώ του μιλάω ελληνικά, αλλά εκείνος/η επιμένει ν'απαντάει αγγλικά/γαλλικά κτλ". Το οποίο είναι λογικό όταν ακούν ελληνικά αντε 10-20 ώρες την εβδομάδα σε αντιθεση με τις πόσες ώρες είναι στο ξενόγλωσσο σχολείο και με τους φίλους τους. Τώρα για ελληνίδα νταντά αν γνωρίζεις καμμιά πες μας και εμάς, γιατί εδώ παρακαλάμε τις φοιτητριούλες που το παίζουν και δύσκολες.

Το να μεγαλώσει ένα παιδί στην Ελλάδα, δεν είναι δα και τόσο μεγάλο εφόδιο για την ζωή του.

Ίσα ίσα που έξω θα έχει περισσότερες ευκαιρίες για καλύτερη εκπαίδευση, ειδικά αν ο μπαμπάς/μαμά είναι επιτυχημένοι σε αυτό που κάνουν… :rolleyes:

Τώρα εδώ θα μπορούσα να σου δώσω μια πολύ προσωπική απάντηση αλλά δε μ'αρέσει να δίνω προσωπικά δεδομένα στο ίντερνετ.

Απλά αναρωτίσου αν η εκπαίδευσή σου και ας πούμε μέχρι και το Λύκειο ήταν χειρότερη σε σχέση μ'εκείνη των ξένων, ντόπιων, συναδέλφων σου. Και δε μιλάω για το συστημα, αλλά για τις γνώσεις που πήρες και το πόσο ολοκληρωμένος ανθρωπος βγήκες στην κοινωνία-πάντα σε συγκριση με τη χώρα που είσαι τώρα. Στην Αγγλία για να πεις ότι τα παιδιά σου θα πάρουν κάποια στοιχειώδη βασική εκπαίδευση πρέπει να πάνε σε ιδιωτικό σχολείο. Γιατί από το δημόσιο ναι μεν θα βγουν πιο ολοκληρωμένα άτομα, αλλά σε άλλους τομείς, από αυτούς που δεν επιδιώκουμε εμείς, αν με πιάνεις.

Με τα ίδια λεφτά το παιδί μπορεί να πάει και στην Ελλάδα σε ιδιωτικό σχολείο και να πάρει τα ίδια εφόδια. Βέβαια, αυτό κάλλιστα μπορεί να γίνει και σε πολλά περισσότερα δημόσια σχολεία απ'ότι στην Αγγλία.

Και δε μιλάμε μόνο για την εκπαίδευση των παιδιών. Μιλάμε για αρχές, ήθη, αξίες κτλ αλλά αυτό θέλει πολύ συζήτηση.

Γι'αυτό, για εμένα να μεγαλώνει ένα παιδί στο εξωτερικό, από γονείς που τους βλέπει ελάχιστα και το μόνο που του παρέχουν είναι η οικονομική άνεση για τα διάφορα "εφόδια", είναι αυτοχειρία. Οι γονείς όταν το καταλαβαίνουν είναι πλέον αργά. θα μπορούσα να σου δώσω αρκετά παραδείγματα τέτοιων καταστάσεων από εδώ που είμαστε, αλλά πιστεύω αν κοιτάξεις γύρω σου δε θα δυσκολευτείς να βρεις παρόμοιες καταστάσεις.

Αν ένας από τους δυο γονείς είναι πιο κοντά στα παιδιά, κυρίως από άποψη χρόνου και ποιότητας χρόνου, τότε αλλάζουν τα πράγματα. Τότε είσαι στην κατηγορία όπου έχεις συνοδοιπόρο που ακολουθεί...

Εχω γνωρισει παιδια Ελληνων που εχουν μεγαλωσει Αγγλια και ειναι να τους πετας ντοματες...

Ε, να μην είμαστε και απόλυτοι, γιατρέ μου ;)

Συνεχίστε....

Την έγραψα 50 φορές κύριε, περνάω την τάξη;! :P

Γι'αυτό, για εμένα να μεγαλώνει ένα παιδί στο εξωτερικό, από γονείς που τους βλέπει ελάχιστα και το μόνο που του παρέχουν είναι η οικονομική άνεση για τα διάφορα "εφόδια", είναι αυτοχειρία.

Εγώ τι σου έλεγα κατερινα?!Πες τα Χαράλαμπε pas moi!

Γι'αυτό, για εμένα να μεγαλώνει ένα παιδί στο εξωτερικό, από γονείς που τους βλέπει ελάχιστα και το μόνο που του παρέχουν είναι η οικονομική άνεση για τα διάφορα "εφόδια", είναι αυτοχειρία.

Πάλι δεν καταλαβαίνω. emno

Γιατί τους βλέπει ελάχιστα;

Κατά μέσο όρο ένας γιατρός τελειωμένος δουλεύει 50-60 ώρες την εβδομάδα. Του μένουν άλλες τόσες να περάσει με την οικογένειά του…

Από συνομιλίες μου με συναδέλφους που έχουν πετυχημένη καριέρα στην Ελλάδα, τόσο περίπου δουλεύει και ο Έλληνας γιατρός.

Επίσης υπάρχει και η λύση του part time για τον ένα γονιό.

Μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας κακοί (και καλοί) γονείς υπάρχουν και στην Ελλάδα, όπως και έξω.

Ένα δίκιο να δώσω σε αυτούς που λένε πως τα παιδιά δεν θα μεγαλώσουν σαν Έλληνες. :rolleyes:

Πράγματι. Έτσι είναι. Μπορείς να τους μιλάς και να τους μαθαίνεις όσο θέλεις, τελικά θα μεγαλώσουν ως πολίτες της χώρας στην οποία ζεις.

Στο χέρι σου όμως είναι να κρατήσουν μια επαφή με την χώρα από την οποία κατάγονται.

Επίσης είναι στο χέρι σου να προσπαθήσεις να εκμεταλλευτουν και αυτά τις ίδιες ευκαιρίες που σε τραβήξαν έξω, και τις οποίες δεν θα είχαν στην Ελλάδα... :)

Τροποποιήθηκε από usmeds

Κατά μέσο όρο ένας γιατρός τελειωμένος δουλεύει 50-60 ώρες την εβδομάδα. Του μένουν άλλες τόσες να περάσει με την οικογένειά του…

Πολλοί από εμάς γίνονται γονείς κατά τη διάρκεια της ειδικότητάς μας. Ξέρεις πολλούς ειδικευμένους να δουλεύουν 50-60 ώρες;Ίσως να μιλάς μόνο για κλινική δουλειά. Γιατί περνούμε πολλές περισσότερες σε εργαστήρια/έρευνα, audits, teaching για εμάς, teaching σε juniors κτλ. Αυτό σημαίνει ότι στα πρώτα και κρίσιμα χρόνια της παιδικής ηλικίας δεν είμαστε κοντά τους όσο θα έπρεπε.

Αλλά και για εκείνους που ξεκινούν οικογένεια μετά την ειδικότητα δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά στις επαγγελματικές υποχρεώσεις αφού για να καθιερωθεί κάποιος στο χώρο του δεν κάνει μόνο κλινική δουλειά... Αυτές οι υποχρεώσεις, καλώς ή κακώς δεν είναι απαραίτητες στην Ελλάδα. Τα κάνει εκείνος που θέλει και έχει μεράκι. Και πάλι το παιδί δε μεγαλώνει μόνο του σε ξένο περιβάλλον.

Επίσης υπάρχει και η λύση του part time για τον ένα γονιό.

Αυτό ισχύει για συνοδοιπόρο που ακολουθεί :)

Μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας κακοί (και καλοί) γονείς υπάρχουν και στην Ελλάδα, όπως και έξω.

Σίγουρα, αλλά έξω οι πιθανότητες είναι περισσότερες.

Στο χέρι σου όμως είναι να κρατήσουν μια επαφή με την χώρα από την οποία κατάγονται.

Εδώ χωράει μεγάλη συζήτηση. Αν εννοείς να τα παίρνεις κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα (ή να τα πακετάρεις και να τα στέλνεις) είναι λύση θα σου πω πως χάνουν άλλες ευκαιρίες να πάνε σ'άλλες χώρες να γνωρίσουν άλλους πολιτισμούς, να κάνουν και άλλες δραστηριότες απ'το να΄ναι όλη μέρα στην παραλία με τη γιαγια και τον παππού και τα ξαδέλφια, τους χωρίζεις απ'τους φίλους τους κτλ. Και όταν μεγαλώνουν και έχουν γνώμη γυρνάνε και σου λένε "Εγώ Ελλάδα δεν ξαναπάω διακοπές, θα πάω με τον φίλο μου το Hussain στην Iνδία" και με το δίκιο τους, γιατί όλα τα χρόνια τα πρήξαμε με την Ελλάδα, μόνο και μόνο για να μην αγγλο/αμερικανο/γαλλοποιηθούν. Δηλαδή έχει τα αντίθετα αποτελέσματα, τις περισσότερες φορές.

Επίσης είναι στο χέρι σου να προσπαθήσεις να εκμεταλλευτουν και αυτά τις ίδιες ευκαιρίες που σε τραβήξαν έξω, και τις οποίες δεν θα είχαν στην Ελλάδα... :)

Σίγουρα, αλλά μιλάμε για ευκαιρίες ως ενήλικες όχι ως παιδιά. Γιατί ευκαιρίες για τη σωστή (για εμένα) ανατροφή των παιδιών σίγουρα δίνει πολύ λιγότερες η Αγγλία που ζω από την Ελλάδα που μεγάλωσα. Από προσωπική εμπειρία μιλάω.

Τροποποιήθηκε από pas moi

Ρε Γιατροί, να ρωτήσω κατι εγώ το φοιτητάριο?

Έχετε ζήσει διαφορετικά συστήματα εξετάσεων ( απο Πανελλήνιες μέχρι και για το delf, βάλτετα όλα μέσα), έχετε έρθει σε επαφή με τόσο κόσμο ( απο τους συμμαθητές σας μέχρι τους ασθενείς σας ), είστε όλοι πάνω απο 30 και σκέφτεστε να κάνετε/να μεγαλώσετε/να επεκτείνετε την οικογένειά σας.

Είστε απο τους ανθρώπους της κοινωνίας που έχουν μάθει καλύτερα ότι ο κόσμος διαφέρει απο χωρίό σε πόλη, απο κέντρο υγείας σε memorial, απο χώρα σε ήπειρο.

Γιατί δεν καταπίνετε το χάπι ( εδώ είναι η δουλειά, εδώ ο συνοδοιπόρος, εδώ ζώ ) και να κοιτάξετε να λύσετε προβλήματα του τύπου : Δεν θέλω να πάρω διαζύγιο και θα μειώσω τις ώρες δουλειάς. Δεν μου αρέσει η νταντά γιατί βάζει ανάποδα την μπροστέλα. Απλά καθημερινά πραγματα.

Τα παιδιά ας μην γίνουν Έλληνες (μεγάλωμα, γλώσσα, παιδεία Ελληνική) και ας το πάρετε απόφαση.

Και οι εν Ελλάδι κάτοικοι για το αν θα πλακωθούν με το άλλο μισό σκάνε τις περισσότερες ώρες της ημέρας παρά για το άν σήμερα το παιδί τους είχε κατάλειψη στην ιατρική και ήταν απο καφέ σε μπάρ.

Είστε άνθρωποι που δικαιούστε να απολαύσετε αυτά για τα οποία κοπιάσατε.

Τα παιδιά σας απλά θα είναι πιο ανοιχτά σε άλλους πολιτισμούς και ας είναι ευκολότερο να τελειώσεις στην Ελλάδα μια σχολή απο το να χρεωθείς στην Αμερική κάποιες χιλιάδες δολάρια ή να γίνεις υδραυλικός στην Αγγλία ή να παντρευτείς κάπου στο Bordeaux.

Όποιος θέλει απαντά. Ευχαριστώωω!

Πολλοί από εμάς γίνονται γονείς κατά τη διάρκεια της ειδικότητάς μας.

Γι'αυτό και καλό είναι να ξεμπερδεύει κανείς με την ειδικότητα του μέχρι τα 30, πηγαίνοντας έξω... :P

Ξέρεις πολλούς ειδικευμένους να δουλεύουν 50-60 ώρες;

Ναι. :)

Στις ΗΠΑ, αν εξαιρέσεις κάτι νευροχειρουργούς ή τρελούς με το academia, ελάχιστοι δουλεύουν παραπάνω - ακόμα και σε επεμβατικές ειδικότητες.

Στα υπόλοιπα δεν έχω κάτι να σχολιάσω. Δεν διαφωνούμε. Πρέπει κανείς να βρει την ισορροπία του όσο αναφορά την "Ελληνική παιδεία" που θα δώσει στα παιδιά του.

αφου το νημα πολιτισμενα και με αγαπη και σεβασμο για καθε συναδελφο εφτασε ως εδω, ας λυθει παρακαλω και το θεμα: τι γινεται οταν το εγγονι ξερει να λεει μοναχα "αγκαπω πολυ γκιαγκια και παππου" :P

Τροποποιήθηκε από ho·mun·cu·li

Ας το πει κ στα σουαχίλι (αστειεύομαι, τουλάχιστον σε γλώσσα που γνωρίζω), αρκεί να το εννοεί.

Και άλλωστε η ελληνικότητα δεν είναι (μόνο) το να ξέρει να μιλάει ελληνικά.

μα δεν απαντησα σοβαρα :P σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου, αλλα τωρα που φτασαμε στα παιδια και τα εγγονια και τα τρισεγγονα? :P

Τροποποιήθηκε από ho·mun·cu·li

Hμερομηνία δημοσίευσης: 22-12-09

H διαρκής υποβάθμιση της Ιατρικής Σχολής

Του Αναστασιου Πολυμενακου*

Yπήρξα φοιτητής στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (αποφοίτησα το 1995), τότε που μόλις είχαν αρχίσει τα περιστατικά με τις καταλήψεις. Θυμάμαι με πόσο ενθουσιασμό είχα ξεκινήσει στη Σχολή και με πόση λαχτάρα περίμενα τις διαλέξεις και την ευκαιρία να συνομιλήσω με τους καθηγητές μου στα προκλινικά και κλινικά μαθήματα. Αυτή η δίψα για μάθηση και η επιθυμία για γνώση, σταδιακά, μέσα από τη διαδικασία των καταλήψεων και του μοντέλου επιβράβευσης της «ελάχιστης προσπάθειας», μεταμορφώθηκε σε μια ακαταμάχητη επιθυμία να αποφοιτήσω μια ώρα αρχύτερα τη Σχολή που τόσο αγάπησα και ονειρευόμουν να γίνω φοιτητής.

Παραιτήθηκα από κάθε κίνητρο που είχα να μείνω στην Ελλάδα για να κάνω ειδικότητα και να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα στη χώρα μου, κοντά στην οικογένειά μου. Πώς να θελήσω κάτι τέτοιο όταν ο τίτλος τιμής του να γίνεις φοιτητής στην Ιατρική Αθηνών είχε γίνει συνώνυμο συνδιαλλαγής σε κάθε επίπεδο, χωρίς κανένα κίνητρο επιβράβευσης των αρίστων.

Ενδεικτικά, από τους 220 φοιτητές (που εισαχθήκαμε με «αιματηρές» Πανελλήνιες Εξετάσεις), καταλήξαμε να είμαστε πάνω από 650 στο πέμπτο έτος (λόγω μετεγγραφών)! Κατά συνεπεία αναγκαζόμασταν να στοιβαχτούμε στα αμφιθέατρα και στις κλινικές με τις αναμενόμενες επιπτώσεις στο παρεχόμενο επίπεδο γνώσης και κριτικής αξιολόγησης (και οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι το ανέχονταν και δεν διαμαρτύρονταν για τους γνωστούς λόγους).

Επιπλέον, δεν υπήρχε κανένα κριτήριο επιβράβευσης όσων συμμετείχαν σε κλινικές, έρευνα, διαλέξεις και συνέδρια. Καμιά «αξιολόγηση προόδου» κατά τη διάρκεια του εξαμήνου ή της κλινικής πρακτικής. Μόνο κριτήριο ο βαθμός στις τελικές εξετάσεις, στις οποίες οι περισσότεροι από αυτούς που οργάνωναν τις καταλήψεις (μικρές μειοψηφίες μέτριων, κατά τεκμήριο, φοιτητών, με απαράδεκτη νοοτροπία καταγγελίας κάθε αντίθετης γνώμης, επιβολής της μιας και μοναδικής γνώμης που πρέσβευαν, και συμπεριφορά τραμπούκου) διάβαζαν με «λυσάρια θεμάτων» για μια-δυο μέρες και έπαιρναν τη βάση (5) για να περάσουν το μάθημα. Δυστυχώς, αυτές τις πρακτικές οι καθηγητές της Σχολής τις ανέχονταν, όπως τις ανέχονται και τώρα.

Σημειώστε, επίσης, ότι σχεδόν το 100% των φοιτητών που πρωτοστατούν, οργανώνοντας τις καταλήψεις (και συνήθως ολοκληρώνουν τον κύκλο σπουδών πολύ αργότερα από τα προβλεπόμενα έξι έτη) έχουν εξασφαλίσει θέση ειδικότητας και θέση στο ΕΣΥ (ως συνδικαλιστές, κατά τεκμήριο) για να συνεχίσουν το «λειτούργημά» τους, σαν ειδικευμένοι ιατροί πλέον, με τα όποια επακόλουθα για την ποιότητα παρεχόμενης υγείας. Ποιος τους έδωσε τη δυνατότητα αυτή; Ποιος τους χορήγησε το πτυχίο; Με ποια κριτήρια προόδου και επάρκειας τους δόθηκε ο τίτλος ειδικότητας;

Δυστυχώς, για την κατάντια της Ιατρικής Σχολής έχει πρωταρχική ευθύνη η πλειονότητα αυτών των ιδίων πανεπιστημιακών της δασκάλων και πρυτανικών ηγεσιών (με κάποιες, ευτυχώς, φωτεινές εξαιρέσεις) οι οποίοι παρακολουθούν εδώ και χρόνια αμήχανα και αδιαμαρτύρητα την κατρακύλα συμπορευόμενοι με τους «πολυπράγμονες πολιτικούς ταγούς» που ανέχονται τη μετριότητα.

Η αγανάκτηση γίνεται ακόμη μεγαλύτερη γνωρίζοντας ότι αυτή η υπέροχη γωνιά της γης θα μπορούσε, με σωστό σχεδιασμό και κατάλληλο πλαίσιο κίνητρων, να μεταμορφωθεί σε «Silicon Valley της Ευρώπης» με απίστευτες ερευνητικές - τεχνολογικές δυνατότητες και ιατρική αιχμής, για τον απλούστατο λόγο ότι έχει ένα συντριπτικό πλεονέκτημα και ένα μοναδικό πλούτο που κάθε κοινωνία προόδου και ευθύνης επιθυμεί και οραματίζεται: επιστημονικό και εργατικό δυναμικό ποιότητας και υψηλής ειδίκευσης, τόσο στην πατρίδα όσο και στο εξωτερικό. Αλλά δυστυχώς προτιμούμε να ανεχόμαστε τη «νοοτροπία της ελάχιστης προσπάθειας των μέτριων». Δυστυχώς...

* Ο κ. Αναστάσιος X. Πολυμενάκος, (MD, FACS) είναι επίκουρος καθηγητής Καρδιοχειρουργικής στο Rush University Medical College of Chicago.

@ Clemence

Από περιέργεια, ποια είναι η πηγή της δημοσίευσης;

"Η περιέργεια καιροφυλαχτεί για να μάθει κάθε μυστικό." Έμερσον emrose

@ Clemence

Από περιέργεια, ποια είναι η πηγή της δημοσίευσης;

"Η περιέργεια καιροφυλαχτεί για να μάθει κάθε μυστικό." Έμερσον emrose

Καθημερινή

@ ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ

Επίσης βρε, ας σου χαρίσει η καινούρια χρονιά και... δεκαετία ό,τι ποθείς, di cuore! :)

Sorry for the off topic, moderators.

Τροποποιήθηκε από pas moi

παιδιά χίλια συγγνώμη, κάπου στο copy/paste χάθηκε το link.

βέβαια από τη στιγμή που το γράμμα έχει υπογραφή ίσως είναι εύκολο να βρεθεί η πηγή της δημοσίευσης με μια αναζήτηση.

καλές γιορτές σε όλους ... και στο φόρουμ που περνάει δύσκολες μέρες (οι ρυθμίσεις ούτε τώρα λειτουργούν)))

Τροποποιήθηκε από Clemence