Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Κρήτης

bizza

Recommended Posts

Κοίτα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Εσύ εκπαιδεύτηκες για να διδάξεις Χημεία κι αυτό ακριβώς κάνεις, έστω και με μικρότερες απολαβές απ' ό,τι περίμενες.

Είναι αστείο να μου συγκρίνεις τους εκπαιδευτικούς κλάδους με την ιατρική και να μου λες να διδάξουμε Βιολογία.

Κατάλαβέ το, εμείς εκπαιδευτήκαμε, σκληρά και μακροχρόνια, για να θεραπεύουμε ασθενείς όχι για να διδάσκουμε σε φροντιστήρια ή να κάνουμε αποτριχώσεις. Αμα ήταν έτσι σπουδάζαμε Βιολογία ή αισθητική και ξεμπερδεύαμε με το διάβασμα από τα 22 μας.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο σκληρό είναι να μην μπορείς να κάνεις αυτό για το οποίο σπούδασες κι εκπαιδεύτηκες σκληρά, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Χώρια τα υπόλοιπα που δεν σε είδα να σχολιάζεις. Τι θα πει οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί κάνουν άλλα πράγματα ως τα 40; Με συγχωρείς αλλά δεν κάνουν καθόλου άλλα πράγματα (εκτός αν έχουν αλλάξει επάγγελμα).

Είναι αστείο να μου συγκρίνεις τον αδιόριστο - στο δημόσιο - εκπαιδευτικό (που όμως μια χαρά εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα) με έναν γιατρό που δεν έχει ειδικότητα και δεν μπορεί να εργαστεί πουθενά. Εκτός από τις αποτριχώσεις ή τα μαθήματα Βιολογίας, είπαμε.

Οι άνθρωποι σαν κι εσένα το μόνο που καταφέρνουν είναι να με συγχύζουν ακόμα περισσότερο με την παραπληροφόρηση που πάνε να περάσουν. Ασε που τι να λένε οι Κατίνες για σένα; Οτι είσαι καθηγητής Χημείας; Χαίρω πολύ. Για μένα, με αυτά που λες, εσύ δεν διαφέρεις καθόλου από την Κατίνα γειτόνισά μου που προσπάθησε στο μυαλό της να με εξισώσει με την διατροφολόγο απόφοιτο ΤΕΙ που... έχει "ιατρείο". Κι εσύ το ίδιο ακριβώς κάνεις, προσπαθείς να εξισώσεις τους καθηγητικούς κλάδους με την ιατρική. Αμ δε.

Τροποποιήθηκε από invitro
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη συγχίζεσαι αγαπητή, αφού γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι αδύνατον κάποιος που δεν έχει σχέση με την ιατρική να την καταλάβει, εδώ πολλοί από αυτούς που έχουν σχέση δεν καταλαβαίνουν :P...

Μη συγχίζεσαι αγαπητή, αφού γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι αδύνατον κάποιος που δεν έχει σχέση με την ιατρική να την καταλάβει, εδώ πολλοί από αυτούς που έχουν σχέση δεν καταλαβαίνουν :P...

emiloveyou

Γέρασα.

emblush

παρόλα αυτά πρόσπαθεις,και γι'αυτό σ'ευχαριστούμε.

εγώ μαθηματικέ είμαι μάζι σου. γιατί το θες και το αισθάνεσαι.

να αποδέχεσαι,να αναγνωρίζεις και να κριτικάρεις τις γνώμες αυτών που έχουν την εμπειρία όμως, γιατί τις μεγαλύτερες τούμπες τις έχουν φάει οι αθεράπευτα ρομαντικοί.

καλή τύχη ότι κ να κάνεις -γιατί θα την χρειαστείς-. και όχι αυτή την τύχη που εννοεί ο λαός μας (μοίρα) αλλά την άλλη την δαρβινική, την εξελικτική.

Αγαπητέ in vitro είσαι πολύ λίγος για να με κρίνεις ...

Παρόλα αυτά θα σου πώ ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα για το καθηγητηλίκη και απλά σου λέω ότι στον ιδιωτικό τομέα που έστω δουλεύουν οι τυχεροί οι καθηγητές μάλον δεν ξέρεις τι απολαβές έχουν...

Οπότε σου προτείνω τα πράγματα να τα βλέπεις πιο πολύ σε βάθος παρά εξωτερικά

Από in vitro σε in vivo δηλαδή.

Αν εκπαιδεύτηκες σκληρά για την ιατρική για να κάνεις κάτι άλλο και εγώ εκπαιδεύτικα σκληρά και όμως πολές φορές κάνω κάτι άλλο. Αλλά ούτε κλαίγομαι ούτε γκρυνιάζω ούτε αποτρέπω κάποιον να σπουδάσει αυτό που γουστάρει.

Επειδή λοιπόν αν δεν μπορείς να περιμένεις για ειδικότητα και δεν μπορείς να ασχοληθείς με κάτι άλλο (π.χ να διδάξεις Βιολογία που το στενό σου το μυαλό έχει κολήσει με το παράδειγμα που σου έδωσα) γι'αυτό σου λέω βγές έξω (εστω κι αν έχει βαρεθείς να το ακούς). Αν πραγματικά το ψάξεις όσο πάει σίγουρα θα βρεις κάτι έστω και στο εξωτερικό...

Οπότε αντί να γυρίζεις από Forum σε Forum αποτρέποντας τον κάθε ένα να μπεί στη ιατρική ασχολήσου με το μέλλον και πάψε να γκρινιάζεις άλλο...!!!

Δεν γυρίζω από φόρουμ σε φόρουμ. Βρίσκομαι σε ένα και μοναδικό ιατρικό φόρουμ, στο οποίο διασκεδάζω αφάνταστα

με χημικούς που προσπαθούν να ψαρέψουν πελατάκια και πετάγονται σαν να μην πω τι κι όσο γράφουν τόσο επιδεικνύουν την άγνοιά τους.

Αν και θλίβομαι γιατί 20 χρόνια τώρα όλο η ίδια ιστορία... Ολο να έρχεται ένας άσχετος να μας κάνει μαθήματα ζωής αφ' υψηλού. Τέτοια η κατάντια μας.

ΥΓ1: Ξέρω πολύ καλά πόσα παίρνουν οι καθηγητές για ιδιαίτερα. Και οι κομμωτές. Και οι υδραυλικοί. Εσύ όμως δεν προσπάθησες καν να καταλάβεις τι σου έγραψα.

ΥΓ2: "Εκπαιδεύτηκα σκληρά" με 4 χρόνια Χημείας, λέει.. Θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν; Εχεις συναίσθηση που γράφεις; Δεν είσαι στο φόρουμ του χημικού εδώ, που θα αλληλολιβανιστείτε και θα νιώσετε ευχαριστημένοι. Και θύμισέ μου και πόσο ήταν η βάση για το Χημικό, 15; 16;

Γέρασα.

emblush

παρόλα αυτά πρόσπαθεις,και γι'αυτό σ'ευχαριστούμε.

εγώ μαθηματικέ είμαι μάζι σου. γιατί το θες και το αισθάνεσαι.

να αποδέχεσαι,να αναγνωρίζεις και να κριτικάρεις τις γνώμες αυτών που έχουν την εμπειρία όμως, γιατί τις μεγαλύτερες τούμπες τις έχουν φάει οι αθεράπευτα ρομαντικοί.

καλή τύχη ότι κ να κάνεις -γιατί θα την χρειαστείς-. και όχι αυτή την τύχη που εννοεί ο λαός μας (μοίρα) αλλά την άλλη την δαρβινική, την εξελικτική.

Σε ευχαριστώ Vancomycin,

Να σαι καλά...

Σου εύχομαι καλό Πάσχα.!!!

Μα σαφώς και ακούω όλες τις γνώμες...Γενικότερα είμαι πολύ καλός ακροατής ....και αναγνώστης εν προκειμένω....

Το ξέρω ή μαλλον το πιστεύω ότι τις μεγαλύτερες τούμπες τις εχουν φάει οι αθεραπευτα ρομαντικοί....

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την καλή τύχη...

Είναι βεβαιο πως θα την χρειαστώ....

Αυτη την δαρβινική, την εξελικτική, όπως αναφέρεις και εσύ....

Καλό Πάσχα και πάλι...

Καλά να περνάς

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ επειδή ο Τάσος το έβγαλε από την υπογραφή του.

Η ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει. Το να συμμετέχεις σημαίνει ότι δοκιμάζεις κι εσυ λίγα από τα κόλυβα. Και το χειρότερο είναι να είσαι χαρούμενος γι' αυτό. Χαρούμενος που κάθε μέρα κάνεις ένα μνημόσυνο...

Αν είσαι έτοιμος... be my guest!!

Αν όχι...μην ξεχνάς:

"Pure mathematics is the world's best game. It is more absorbing than chess, more of a gamble than poker, and lasts longer than Monopoly. It's free. It can be played anywhere - Archimedes did it in a bathtub. ~Richard J. Trudeau

Πραγματικά έχει πολύ πλάκα να προσπαθεί κάποιος να συζητήσει μαζί σου in vitro

Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που κάνεις το να κλαις τη μοίρα σου και να προσπαθείς να το μεταδώσεις και στους άλλους. Όπως επίσης προσπαθείς να μειώσεις οποιονδήποτε έχει διαφορετική γνώμη από εσένα.

Το γεγονός ότι μιλάς με τέτοιο τρόπο για τη χημεία μάλον δεν κατάλαβες ποτέ τη δικιά σου επιστήμη!

Ούτε ξέρεις καν τι πάει να πει δουλεύω σε εργαστήριο χημείας. Δεν είναι όλα τόσο τέλεια όσο τα φαντάζεσαι κι ας είναι η βάση χαμηλότερη.

Αλλά ΟΚ. Όλα καλά. Συνέχισε τον πόλεμο σε όποιον έχει αντίθετη γνώμη. Επίσης συνέχισε να αποτρέπεις όλο τον κόσμο (ίσως βγάζοντας και κάποιο πανό) να μην προσπαθήσει καν να περάσει έξω από τη σχολή.

Δυστυχώς για σένα, παιδιά μέ όνοιρα θα συνεχίσουν να το κάνουν!!!

Το αν ψάχνω πελατάκια μέσα από ένα Forum αυτό και αν έχει πολύ πλάκα. Μάλλον υπονομεύεις την νοημοσύνη όλων των guests και users!!!

Δεν είμαι εγώ αυτός που ασχολείται πλεον με ιδιαίτερα οπότε τι νόημα έχει να το κάνω αυτό.

Στο Forum αυτό έχω μπει (χωρίς καν δικό μου λογαριασμό) για να πω και εγώ τη γνώμη μου από τη δική μου σκοπιά και από τη δική μου εμπειρία (καθώς συναναστρέφομαι συνεχώς με τελειόφιτους ιατρικής). Και αυτό που έχω μάθει τόσα χρόνια είναι αν ζορίζεσαι επαγγελματικά το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να κλαις και να οδύρεσαι προσπαθόντας να το μεταδώσεις και στους άλλους. Δυστυχώς για σένα υπάρχουν και πιο αισιόδοξοι. (Περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση μαχαιρία από εσένα).

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Αγαπητέ μαθηματικέ δεν θέλει κανείς να σε αποθαρρύνει από το να γίνεις γιατρός.Απλά θέλουμε να σε προετοιμάσουμε για την αναγνώριση του ιατρού στην Ελλάδα που είναι ανύπαρκτη.Η invitro σου περιγράφει την κατάσταση στην Ελλάδα πολύ τίμια.Θα ήθελα να την είχα μαμά το 2001 :P Από την άλλη διαφωνώ με την pas moi.Νταξ η ζωή είναι μικρή για να κάνεις λάθη είναι όμως πολύ πιο μικρή για να είναι θλιβερή.Αφού είναι το όνειρό σου κ έχεις το οικονομικό background να πας ΕΞΩ σε σοβαρή χώρα να σπουδάσεις.Είσαι ήδη πολύ τυχερός άνθρωπος αφού τα μαθηματικά είναι η υπέρτατη επιστήμη για μένα(μαθηματικά emiloveyou )Καλή σου επιτυχία :)

Τροποποιήθηκε από out of space

Αγαπητέ μαθηματικέ δεν θέλει κανείς να σε αποθαρρύνει από το να γίνεις γιατρός.Απλά θέλουμε να σε προετοιμάσουμε για την αναγνώριση του ιατρού στην Ελλάδα που είναι ανύπαρκτη.Η invitro σου περιγράφει την κατάσταση στην Ελλάδα πολύ τίμια.Θα ήθελα να την είχα μαμά το 2001 :P Από την άλλη διαφωνώ με την pas moi.Νταξ η ζωή είναι μικρή για να κάνεις λάθη είναι όμως πολύ πιο μικρή για να είναι θλιβερή.Αφού είναι το όνειρό σου κ έχεις το οικονομικό background να πας ΕΞΩ σε σοβαρή χώρα να σπουδάσεις.Είσαι ήδη πολύ τυχερός άνθρωπος αφού τα μαθηματικά είναι η υπέρτατη επιστήμη για μένα(μαθηματικά emiloveyou )Καλή σου επιτυχία :)

Nαι,το καταλαβαίνω πως κανεις δεν θέλει να με αποθαρρύνει απο το να γίνω γιατρός....

Ευχαριστώ out of space!!!

Εκτιμώ όλες σας τις απόψεις και γνώμες πανω στο θέμα...

Μακάρι να είχα το οικονομικό background, αλλα δεν το εχω....

Απλά θα έκανα τα πάντα, ακόμη και μια νέα αρχή στο εξωτερικό, για να κυνηγίσω το όνειρό μου....

Αλλιώς χρήμα....πούντο ???

Σας ευχαριστώ όλουπς παιδιά για τις απόψεις και τις γνώμες σας...

Ευχομαι απο καρδίας να περασετε τέλεια το Πασχα...

Παντα χαρες και επιτυχίες...!!!

Όχι αγχος...

Καλό Πάσχα

Καλή Ανάσταση να εχετε....:):):):):):)

out of space να σου πω κάτι επειδή βλέπω ότι το λες σε πολλά ποστς σου, το εξωτερικό δεν είναι η απάντηση για όλα. Ίσως να δίνει αρκετές ευκαιρίες αλλά θέλει και πολλές θυσίες. Ξέρεις πόσοι από εδω μέσα έχουν συμβιβαστεί με καταστάσεις που στην Ελλάδα ούτε καν θα το συζητούσαν; Να μοιράζονται μπάνιο με πόσους Πακιστανούς/Ινδούς, να ζουν σε δωμάτια 2χ2, να δουλεύουν σε νοσοκομεία στην μέση του πουθενά κτλ. Έχουν γίνει αμέτρητες συζητησεις σ'αυτό και έχουμε καταληξει πως έχει αρκετά καλά αλλά και κατά το εξωτερικό. Δεν είναι ουτοπία, απλά ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Όντως η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι θλιβερή και μερικοί από εμάς επιλέγουν να είναι στην Ελλάδα γι'αυτό ακριβώς το λόγο.

Το θέμα είναι όταν θα έρθει η ώρα που θα κλείσουμε τα μάτια μας να μπορούμε να πούμε ότι ζήσαμε...

Καλή Ανάσταση.

Να μοιράζονται μπάνιο με πόσους Πακιστανούς/Ινδούς, να ζουν σε δωμάτια 2χ2, να δουλεύουν σε νοσοκομεία στην μέση του πουθενά κτλ.

Το κακό σε αυτά που είναι? :P Κ εδώ συμβαίνουν κ εννοείται ότι έξω είναι πολλές κ απίστευτες οι δυσκολίες (Ναι θα είσαι πάντα ξένος)αλλά κ εδώ βουλιάζουμε...Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.

Καλή ανάσταση κ καλή σου τύχη.Κ να είσαι αισιόδοξη :)

Τροποποιήθηκε από out of space

Θα ήθελα να την είχα μαμά το 2001

Ευχαριστώ καλή μου. Κι εγώ θα ήθελα όταν ξεκινούσα να μου τα είχε πει αυτά κάποιος, μάνα, πατέρας, δάσκαλος, οποιοσδήποτε. Αντιθέτως όλο παπαριές. Κυνήγα το όνειρό σου (αυτός ο χημικός το γράφει και με οι, πρόσεξα - τα όνοιρά τους, λέει... - ) και τέτοια. Ναι κι εμένα ήταν όνειρό μου στα 18, ίσα για να γυρίσει σε εφιάλτη τα επόμενα χρόνια.

Η ιατρική στην Ελλάδα ήταν και θα είναι κλειστό επάγγελμα, τόσο απλά. Οποιος δεν το καταλαβαίνει ας συνεχίσει να κάνει "όνοιρα".

Δυστυχώς για σένα, παιδιά μέ όνοιρα θα συνεχίσουν να το κάνουν!!!

Κοιμήσου για να δεις κι εσύ ωραία "όνοιρα".

ΥΓ1: Πόσο να χρειάζεται να γράψει στην Εκθεση κανείς για να πιάσει το 15 για το Χημικό, άραγε;

ΥΓ2: Περιμένεις απάντηση-μαχαιριά ε; Ενα μαζοχισμούλη τον έχουμε; Βασικά Μεγάλη Παρασκευή σήμερα, δεν προκάνω να γράψω περισσότερα.

Ούτε ξέρεις καν τι πάει να πει δουλεύω σε εργαστήριο χημείας. Δεν είναι όλα τόσο τέλεια όσο τα φαντάζεσαι κι ας είναι η βάση χαμηλότερη.

Ισως να ξέρω πολύ περισσότερα για τα εργαστήρια χημείας (και βιοχημείας κλπ) απ' όσο φαντάζεσαι. Φυσικά δεν είναι όλα τέλεια, αλλά σε συνάρτηση με τον κόπο που κατέβαλλες εσύ, εγώ, και ο απόφοιτος ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων ξέρεις ποιός έχει τις καλύτερες απολαβές; Α, γειά σου, ο απόφοιτος ΤΕΙ φυσικά. Μετά εσύ. Και τελευταία η δική μου κάστα. Που την δουλεύουν κι από πάνω χημικοί, παραιατρικοί, βιολόγοι. Που τέλειωσαν στα 22 και παριστάνουν τα τσουσέκια στα εργαστήρια και λένε αυτά περίπου που λες εσύ για το βαθμό δυσκολίας των σχολών τους και τα "όνοιρα" που κυνήγησαν. Αντε μην τα πάρω και είναι και Μεγάλη Παρασκευή, είπαμε.

Καλό Πάσχα.

ΟΚ κάτι τέτοιο περίμενα.

Σε ευχαριστώ που διαβάζεις τοσο προσεκτικά αυτά που γράφω σε σημείο που να μου διορθώνεις και τα ορθογραφικά λάθη. Χαίρομαι πολύ γι'αυτό!

Δεν θέλω όμως να τα πάρεις στο κρανίο διότι φωνάζεις πολύ απ'ότι καταλαβαίνω.

Όσον αφορά το ορθογραφικό μου λάθος είτε με οι είτε με ει ένα είναι το "όνοιρο".

Πιστεύω ότι πολύ έχω ασχοληθεί με τις εξυπνάδες σου και όχι τίποτα άλλο απλά ο τίτλος του topic γράφει κατατακτήριες και όχι ξεκατινιάσματα. Πιο πολύ για αυτούς που θέλουν απλά να ενημερωθούν για το θέμα και όχι να διαβάζουν διαμάχες.

Τέλος πάντων εύχομαι καλές γιορτές και καλή Ανάσταση!!!

Tα ορθογραφικά σου λάθη είναι πάρα πολλά, σου διόρθωσα το πιο χαρακτηριστικό γιατί μου την έδωσε στα νεύρα. Σιγά μην κάτσω να στα διορθώσω όλα. Αν και το "τελειόφιτους" ήταν επίσης πολύ καλό μπορώ να πω. Βλέπεις στο φόρουμ της χημείας δεν το παίρνουν χαμπάρι ότι τα γράφεις λάθος κι είσαστε όλοι ευχαριστημένοι. Εδώ μέσα, δυστυχώς για σένα, γνωρίζουμε και από ορθογραφία και από πολιτική και από πάρα πολλά άλλα πράγματα και δεν σε παίρνει να συνεχίζεις την κόντρα. Και φαντάσου σήμερα σου γράφω εντελώς στα πετακτά, κάνοντας κι άλλα 30 πράγματα μαζί. Λοιπόν αντιγράφω και από ένα μπλογκ που μόλις το βάλανε στο διπλανό θέμα, για να μην λες ότι τα λέω μόνο εγώ.

Blog κατα Λοβερδου!

Επιπλέον η τόσο δραματική μείωση των θέσεων που είναι στον ορίζοντα θα τινάξει στον άνεμο κάθε προγραμματισμό των ιατρών που κάνουν σήμερα το πρώτο ή το δεύτερο προκαταρκτικό στάδιο ειδικότητας. Γιατί εκτός που ουσιαστικά θα χάσουν την θέση που είχαν κατοχυρώσει με την εγγραφή τους στην λίστα θα βρεθούν να ανταγωνίζονται με χιλιάδες ιατρούς για ελάχιστες θέσεις. Το γνωστό παράδειγμα άρα των εκπαιδευτικών 20.000 αιτήσεις για 5 θέσεις θα ξαναγεννηθεί.

Υπάρχει όμως μια μεγάλη ειδοποιός διαφορά. Ο μέσος γιατρός χωρίς ειδικότητα είναι ένα τίποτα. Δεν μπορεί ουσιαστικά να ανοίξει ούτε ιατρείο ούτε να ασκήσει ουσιαστικά ιατρική. Ηθικό δίδαγμα (που μοιάζει να μην το γνωρίζει η επιτροπή) γιατρός που του στερείς την δυνατότητα να κάνει ειδικότητα -με άμεσο ή έμμεσο τρόπο- ουσιαστικά ισοδυναμεί με την απόλυτη κοινωνική-επαγγελματική και οικονομική καταστροφή του πολίτη αυτού.

Και θα το ξαναπω: όποιος προσπαθεί, όπως εσύ, να εξισώσει τις καθηγητικές σχολές με την ιατρική, αγνοώντας τη σημασία που έχει η ειδικότητα για τον γιατρό, είτε από αφέλεια είτε εκ του πονηρού, είναι εξίσου επικίνδυνος με την κυρά Κατίνα της γειτονιάς μου (και περισσότερο διότι για την κυρά Κατίνα τουλάχιστον είμαστε σίγουροι ότι το κάνει από άγνοια) και θα με βρει απέναντί του.

ΥΓ: Μπορείς πάντα να πας στο μπλογκ που σου υπέδειξα και να προτείνεις στους ανειδίκευτους συναδέρφους (εγώ δυστυχώς για σένα έχω πάρει και την ειδικότητα εδώ και πολλά χρόνια, και όχι, δεν φωνάζω για τον εαυτό μου) να.. κάνουν μαθήματα Βιολογίας σε φροντιστήρια. Ε, δεν πας; Να δούμε τι θα σου απαντήσουν. Γιατί εγώ μπροστά τους σε βεβαιώ πως είμαι πολύ ευγενική.

Και θα το ξαναπω: όποιος προσπαθεί, όπως εσύ, να εξισώσει τις καθηγητικές σχολές με την ιατρική, αγνοώντας τη σημασία που έχει η ειδικότητα για τον γιατρό, είτε από αφέλεια είτε εκ του πονηρού, είναι εξίσου επικίνδυνος με την κυρά Κατίνα της γειτονιάς μου (και περισσότερο διότι για την κυρά Κατίνα τουλάχιστον είμαστε σίγουροι ότι το κάνει από άγνοια) και θα με βρει απέναντί του.

ΥΓ: Μπορείς πάντα να πας στο μπλογκ που σου υπέδειξα και να προτείνεις στους ανειδίκευτους συναδέρφους (εγώ δυστυχώς για σένα έχω πάρει και την ειδικότητα εδώ και πολλά χρόνια, και όχι, δεν φωνάζω για τον εαυτό μου) να.. κάνουν μαθήματα Βιολογίας σε φροντιστήρια. Ε, δεν πας; Να δούμε τι θα σου απαντήσουν. Γιατί εγώ μπροστά τους σε βεβαιώ πως είμαι πολύ ευγενική.

ΟΚ σου γράφω και κάτι τελευταίο για να κλείσει το όλο θέμα (από τη δική μου πλευρά τουλάχιστον και όχι βέβαια γιατί δεν με παίρνει. Απλά βαρέθηκα και έχω και αρκετά πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ).

Επειδή τα έχεις πολύ με τους χημικούς (μέσω εμένα φυσικά) βλέπεις είμαστε τελείως αμόρφωτοι και στην έκθεση δεν τα πάμε και τόσο καλά.

Παρόλα αυτά έχουμε την ικανότητα να βγάλουμε 20 δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά χημείας με impact factor > 4. Αν θέλεις να σου στείλω κανένα να μου το διορθώσεις.

Και που ξέρεις κάποια στιγμή μπορεί να βρούμε κανένα καλό φαρμακάκι για να το δουλέψεις και εσύ.

Την επιστήμη της ιατρικής την λατρεύω και δε σου κρύβω ότι αν ήμουνα 20 χρονών θα την έκανα και εγώ την προσπάθειά μου. Και μιας και το λές συνεχώς και με έχεις ζαλίσει ξέρω τελειόφοιτους που διδάσκουν μαθήματα για να τα βγάλουν πέρα. Όμως τόνισα ότι δεν είναι η λύση αυτή!

Αυτά για το Λοβέρδο επιβεβαιώνουν για μια ακόμη φορά να σηκωθούμε να φύγουμε από εδώ!!!

Γεια χαρα...

Την επιστήμη της ιατρικής την λατρεύω και δε σου κρύβω ότι αν ήμουνα 20 χρονών θα την έκανα και εγώ την προσπάθειά μου. Και μιας και το λές συνεχώς και με έχεις ζαλίσει ξέρω τελειόφοιτους που διδάσκουν μαθήματα για να τα βγάλουν πέρα

1) Οι τελειόφοιτοι δεν είναι καν γιατροί ακόμα. Εδώ μιλάμε για γιατρούς 30-35-όσο θες ετών που έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος κι επειδή δεν έχουν ειδικότητα δεν έχουν άλλες επαγγελματικές διεξόδους πλην των μαθημάτων και των αποτριχώσεων μην τα ξαναλέμε.Αν και με το νομοσχέδιο περί εξετάσεων τελικά αυτό που θα γίνει είναι ότι οι μισοί θα διδάσκουν στα φροντιστήρια τους άλλους μισούς.

2) Αχα, ώστε έχουμε και κόμπλεξ επειδή θα θέλαμε την επιστήμη ε; Ρώτα κι εμας που και την θέλαμε και την σπουδάσαμε στην ώρα της, τι ωραία που χτυπηθήκαμε - κάποιοι χτυπιούνται ακόμα. Γιατί άλλο η επιστήμη κι άλλο αν θα έχεις δουλειά να ζήσεις και ψωμί να φας.

3) Δεν σε ρώτησα τι κάνεις ως χημικός. Δεν πα να είσαι κι ο Λαβουαζιέ ή ο Παστέρ. Σε ρώτησα αν είναι το ίδιο ένας χημικός που απλά κόβεται στον ΑΣΕΠ με έναν γιατρό που δεν έχει ειδικότητα. Κι αντί να απαντάς συνεχίζεις να αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση.

4) Τώρα που στην είπα, είδες τι ωραία που σταμάτησες τα ορθογραφικά λάθη; Αυτό τουλάχιστον στο αναγνωρίζω.

5) Προφανώς και δεν μπορούμε να φύγουμε όλοι, αλλιώς θα είχαμε φύγει. Σταμάτα πια αυτή την καραμέλα. Μερικοί από μας έχουν περάσει τα 40, έχουμε οικογένειες, παιδιά. Αν θέλαμε να γίνουμε μετανάστες το κάναμε και χωρίς να σπουδάσουμε.

Πέμπω τη σκέψη στα μακριά,

μαζί σας να τσουγκρίσει

"Χριστός Ανέστη" να σας πει

κι οπίσω να γυρίσει.

Σαν και την λάμψη του κεριού

τσ'Ανάστασης το βράδυ

να΄ναι η ζωή σας φωτεινή

χωρίς σταλιά σκοτάδι...!!!

Χριστός Ανέστη και ευχές

σας στέλνω από την Κρήτη,

Να φτάσειτε όσο θέτε ψηλά,

ωσαν το Ψηλορείτη.

Χριστός Ανέστη βρε παιδιά....

Ό,τι ποθείτε να αποκτήσετε....!!!!!

(αυτός ο χημικός το γράφει και με οι, πρόσεξα - τα όνοιρά τους, λέει... - ) και τέτοια.

κοίτα γράφεται με "οι", γιατί στην Ελλάδα για να εκπληρωθούνε τα όνοιρα μας πρέπει να περιμένουμε σαν "όνοι" :)

• 3 weeks later...

δυο αποριες εχω..

1)για ιατρικη μπορεις να δωσεις κατατακτηριες απο οποιαδηποτε σχολη τελειωσεις και πιο ειδικα απο λογιστικη???

2)οι εξετασεις δινονται στο πανεπηστημιο που σε ενδιαφερει ή ειναι σε στυλ πανελληνιων??