Jump to content

Μια (οχι τόσο...) Ξαφνική εμμονή

Dumbo

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, συγγνώμη που ξεκινώ αυτό το τόπικ ίσως σε λάθος μέρος αλλά θα ήθελα τη γνώμη τών "τελειωμένων" που κατασταλάξανε πια (δυστυχώς ετσι γίνεται πάντα,αφού φας το παλούκι καταλαβαίνεις τη γεύση του,ξέρω...) να μου πούν τη γνώμη τους.

Λοιπόν,είμαι απόφοιτος άλλης σχολής και 30 ετών και εδώ και 2 χρόνια μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα οι σπουδές στην ιατρική.

Έχω δώσει κατατακτήριες για ψυχολογία αλλά ο ανταγωνισμός είναι τρελλός! 112 άτομα για 4 θέσεις στην καλύτερη! Παλαβά πράγματα. Τεσπα,την τελευταία φορά που έδωσα για ψ. το έκανα με βαριά καρδιά.Σκεφτόμουν την ιατρική. Ταυτόχρονα όμως σκεφτόμουν και τα 30 χρόνια που περιφέρομαι σ'αυτό το μάταιο κόσμο και η εξίσωση 30 + σπουδές + αγροτικό + ειδικότητα ισούται με τρόμο.

Είναι η πρώτη φορά που εκφράζω αυτη την εμμονή μου σε τρίτους πραγματικά καθώς δεν μπορώ ν'αντέξω στην ιδέα πως η μάνα μου είχε δίκιο τόσα χρόνια!

Με τον πατέρα μου που το έχω συζητήσει μεταξύ τύρου και αχλαδιού,πάντα στο υποθετικό και στην πλάκα και με αφορμή συνήθως τη Νατάσα του Κώστα,μου λέει πως 40 με 42 για έναν ιατρό είναι μιά χαρά για να τελειώσει ειδικότητα και να ξεκινήσει επάγγελμα. Ο ίδιος ξεκίνησε στα 37 του με γυναίκα και παιδιά (είναι ιατρός,όπως και ο θείος μου,τουτέστιν όταν οι άλλοι έτρεχαν να γίνουν ιατροί εγώ έτρεχα να ξεφύγω,αλλά φαίνεται πως με πρόλαβε στη γωνιά η κατάρα..)

Οπότε αφού εξέθεσα όλη την ανισσόροπη ψυχική μου κατάσταση θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε κάτι παραπάνω: αξίζει;

Λαμβάνοντας υπ'όψιν πώς: τελείως ρεαλιστικά,έχω τελειώσει το στρατιωτικό,μπορώ να αποφύγω την αναμονή για ειδικότητα (όχι δεν έχω αλλεργία στη φορμόλη ;-) ...),έχω ετοιμή δουλειά μετά την ειδικότητα (ιατρείο) και ξέρω ήδη τον Κρικέλη απ'εξω :-) (αστείο,αλλα αλήθεια),είμαι 30 ετών,είμαι 30 ετών και τέλος,είμαι 30 ετών..

Έχετε καμιά συμβουλή; Να το κάνω η να το ξεπεράσω;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φιλε, γιατι δε γινεσαι νοσοκομος που και λιγοτερα χρονια ειναι και εχει και μεγαλη ελλειψη?

Γιατροι υπαρχουν και περισσευουν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Φιλε, γιατι δε γινεσαι νοσοκομος που και λιγοτερα χρονια ειναι και εχει και μεγαλη ελλειψη?

Γιατροι υπαρχουν και περισσευουν.

Εξυπνη απάντηση αλλα φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι η δουλειά,δάσκαλος είμαι. Το πρόβλημα είναι που ξαφνικά στα 30 μου μού γυρίσανε τα μυαλά κι ό,τι απέφευγα τώρα το αναζητώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από όσα γράφεις έχεις λυμένα τα προβλήματα της αναμονής για ειδικότητα (προφανώς διορισμένος) και της μετέπειτα επαγγελματικής αποκατάστασης.

Αν πραγματικά το θέλεις και έχεις το κουράγιο να αντέξεις σχολή + ειδικότητα δε βλέπω κάποιο ιδιαίτερο λόγο για να μην το κάνεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Aν έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα, ναι αξίζει. Ειδικά τωρα που φαίνεσαι συνειδητοποιημένος ότι αυτό θες να κάνεις. Είχα συναδέλφους στην ειδικότητα πάνω από 40 ετών και μάλιστα ήταν πολύ καλοί. Απλά το ζήτημα είναι να έχεις λύσει το βιοποριστικό σου πρόβλημα, μιας και από την ιατρική σήμερα όπως είναι τα πράγματα λιγάκι δύσκολο.

Πάντως εγώ αν ξαναδιάλεγα, δάσκαλος μπορεί να γινόμουν.

Τροποποιήθηκε από kostas katsenos
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν κύριε Dumpo, μην πας ιατρική γιατί δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να το κάνεις. Είσαι δάσκαλος, έχεις ένα υπέροχο επάγγελμα.Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που έχεις πάθει.

Είμαι βέβαιη ότι αν πας θα τα παρατήσεις πάντως.

Αν σου αρέσει να "σπουδάζεις" γιατί δεν κάνεις ένα master, phd για να σου φύγει και το μεράκι. Κάνε πχ. διδακτική σε παιδιά με ειδικές ανάγκες, που έχει μέσα και το ιατρικό essence.

Aλλά να πας να ξεκινήσεις καριέρα ποδοσφαιριστη στα 30 δεν είναι καλή ιδέα ( με αντιλαμβάνεσαι..)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να του απαντήσω; Να του απαντήσω; Να του απαντήσω;

Κρατάτε με, κρατάτε με, κρατάτε με....

:anavwfwties:

Ρε κανίβαλλε πες του κάτι εσύ, ψυχίατρος δεν είσαι; Εχεις ξαναδεί χειρότερη περίπτωση οιδιπόδειου, στα 30 μάλιστα;

Φίλε, αν θες τη συμβουλή μου, είναι πια καιρός να "σκοτώσεις" τη μάνα σου και τον πατέρα σου μέσα σου για να προχωρήσεις στη ζωή...(τα ξέρεις καλύτερα από μένα, ψυχολογία διάβαζες). Α, ναι και η απάντηση είναι ΟΧΙ ΜΗ ΠΑΣ.

ΥΓ: που να χτυπιέσαι δεν με πείθεις ότι είναι κάτι που το θες εσύ στ' αλήθεια. Είναι κάτι που θέλει η μάνα σου, είμαι βέβαιη.

ΥΓ2: Για να δούμε και την εξίσωσή σου: Λες: 30+σπουδές+αγροτικό+ειδικότητα=40 με 42. Λες για φορμόλη, άρα μάλλον ο πατέρας σου είναι Παθ.αν με δικό του ιατρείο, έτσι; Αγροτικό δεν χρειάζεται για Παθ. Αν, ούτε για να πάρεις το μαγαζί, άρα μείον ένα. Στην καλύτερη περίπτωση, 6 χρόνια ιατρική συν πέντε Παθ.αν ίσον 11. Αν υποθέσουμε ότι δίνεις και περνάς κατατακτήριες το Νοέμβρη, βάλε κι άλλα 11 χρόνια, πας όντως κοντά 42.

Σημεία που δεν έχεις υπολογίσει:

1) Ισως να έχουν μπει εξετάσεις ειδικότητας μέχρι να τελειώσεις

2) Η αναμονή για Παθ. αν δεν είναι πια μηδενική όπως πριν από μερικά χρόνια και ίσως, τι ίσως, σίγουρα, θα αυξηθεί μέχρι να τελειώσεις

3) Θα περιμένουν άραγε οι "πελάτες" (συγγνώμη για την έκφραση) του πατέρα σου να τελειώσεις εσύ; Χλωμό...

4) Μέχρι να τελειώσεις εσύ, ξέρεις πόσοι άλλοι με την ίδια ειδικότητα θα έχουν βρεθεί εκεί γύρω;

Γενικά, εμένα δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

ΥΓ3: Ουφ, το ξαναδιάβασα πιο ψύχραιμα (μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι πριν) και κατάλαβα πως ΔΕΝ λες για Παθ. αν αλλά για άλλη ειδικότητα που δεν κατονομάζεις (συγγνώμη). Και πάλι δεν μου φαίνεται καλή ιδέα, η εποχή του πατέρα σου και του θείου σου ήταν πολύ διαφορετική από τη δική μας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Να του απαντήσω; Να του απαντήσω; Να του απαντήσω;

Ρε κανίβαλλε πες του κάτι εσύ, ψυχίατρος δεν είσαι; Εχεις ξαναδεί χειρότερη περίπτωση οιδιπόδειου, στα 30 μάλιστα;

Φίλε, αν θες τη συμβουλή μου, είναι πια καιρός να "σκοτώσεις" τη μάνα σου και τον πατέρα σου μέσα σου για να προχωρήσεις στη ζωή...(τα ξέρεις καλύτερα από μένα, ψυχολογία διάβαζες). Α, ναι και η απάντηση είναι ΟΧΙ ΜΗ ΠΑΣ.

ΥΓ: που να χτυπιέσαι δεν με πείθεις ότι είναι κάτι που το θες εσύ στ' αλήθεια. Είναι κάτι που θέλει η μάνα σου, είμαι βέβαιη.

Αμα πω τι πραγματικα σκεφτομαι για την ιατρικη θα μου το σβησουν το ποστ γιατι θα ειναι γεματο βωμολοχιες... ;)

Ρε ινβιτρο τα πιστευεις αυτα τα οιδιποδεια? Ολες αυτες οι "ψυχολογικες θεωριες" ειναι παπαρολογιες τις δεκαρας που τις εβγαλε ενας τρελος Εβραιος που ειχε ερωτευτει τη μανα του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κανιβαλλάκι, αυτός ο δάσκαλος εδώ, τι σχέση σου φαίνεται να έχει με τη μάνα του με βάση αυτά που γράφει δηλ; emquestion

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φίλε Dumbo αν το θέλεις κάντο! Γιατροί υπάρχουν πολλοί, αλλά είναι πολύ λιγότεροι εκείνοι που αγαπούν αυτό που κάνουν.

PS: και ακόμα λιγότεροι όσοι ΔΕΝ το επέλεξαν όχι λόγω ''οιδιπόδειων'' αλλά οικογενειακών, κοινωνικών και (οι πιο αφελείς) ακόμα και οικονομικών κόμπλεξ.

Τροποποιήθηκε από Clemence
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν εχει σχεση τι σχεση εχει με τη μανα του. Απλα μαλλον εχει το γονιδιο (απο τους γονεις του) που σε κανει να σου αρεσει η ιατρικη. Ε δε νομιζω πια ακομα κι οταν γινεις τριαντα χρονων να σε πιεζουν οι γονεις σου να γινεις γιατρος. Κι εγω στην ηλικια του ειμαι και οι γονεις μου τωρα μου λενε κανε οτι θελεις (ειναι λιγο αργα βεβαια...).

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κανίβαλλε, τώρα σου λένε κάνε ότι θέλεις, επειδή προφανώς ψιλοφοβούνται μην τους τηγανίσεις :lol: ,

στα 18 τι σου λέγανε όμως; Είμαι περίεργη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Κανίβαλλε, τώρα σου λένε κάνε ότι θέλεις, επειδή προφανώς ψιλοφοβούνται μην τους τηγανίσεις :lol: ,

στα 18 τι σου λέγανε όμως; Είμαι περίεργη.

Στα 16 μου ειπανε (κυριως ο πατερας μου) να γινω γιατρος για να βγαζω πολλα λεφτα χωρις να δουλευω πολυ γιατι ετσι καναν οι περισσοτεροι γιατροι τοτε οντως. Βασικα η καθοριστικη συζητηση εγινε ενα μεσημερι πριν το φαγητο κι επειδη πειναγα πολυ εκεινο το μεσημερι δεν το πολυσκεφτηκα και συμφωνησα και να τα αποτελεσματα... :(

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Aν ο άνθρωπος έχει λύσει το οικονομικό του πρόβλημα τι σας νοιάζει? Τι καλύτερο από το να σπουδάζεις ατρική για χόμπι? Όσοι την είδαμε ως επάγγελμα την πατήσαμε.

Τροποποιήθηκε από kostas katsenos
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φίλε Dumbo εγώ θα σου κάνω μια πιο ... λειτουργική ερώτηση. Απασχολούμενος ως δάσκαλος πότε ακριβώς - και πώς - θα συμμετέχεις στα εργαστήρια και τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@ invitro, δε νομιζω πως το οιδιπόδειο κολλάει πουθενά στην περίπτωσή μου.Η θεωρία της "κοινωνικής αναγνώρισης" του Adler ταιριάζει περισσότερο θα έλεγα,αν είχε οριστεί η σημερινή ως μέρα που λέμε ό,τι θέλουμε.. Και όχι δεν είναι Παθ.αν.,δεκτη η συγγνώμη.

@ Legolas, φίλε μου είναι ένα θέμα αυτό που θέτεις,οταν σπούδαζα είχα έναν καθηγητή που είχε πεί το εξής,"η επιστήμη θέλει να φάει άνθρωπο για να ζήσει" το εστί μεθερμηνευόμενο ή θα τρέχεις σαν παλαβός ή θα αφιερωθείς.

Τροποποιήθηκε από Dumbo
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τι να σου πω ρε φίλε, φαίνεσαι αρκετά παλαβός για να το κάνεις τελικά....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Kαι δεν μας απάντησες, έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απάντησε! "ή θα τρέχει σαν παλαβός ή θα αφιερωθεί".

:splaaaats:

Σαν να μου φαίνεται πως του είπανε πως αν πάει να σπουδάσει ιατρική θα του καλύπτουν τα έξοδα μέχρι να τελειώσει και του άρεσε η προοπτική...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μεγαλε ωραια η ιατρικη αμα σ αρεσει, αλλα αμα βγεις στο επαγγελμα θα ξενερωσεις. Στο λεω guarantee

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Απάντησε! "ή θα τρέχει σαν παλαβός ή θα αφιερωθεί".

:splaaaats:

Σαν να μου φαίνεται πως του είπανε πως αν πάει να σπουδάσει ιατρική θα του καλύπτουν τα έξοδα μέχρι να τελειώσει και του άρεσε η προοπτική...

Κανείς δεν είπε τέτοιο πράγμα,κανείς δεν θα έλεγε τέτοιο πράγμα και κανείς αξιοπρεπής ενήλικας δεν θα δεχόταν τέτοιο πράγμα.

Ξέρεις υπάρχουν δουλειές οι οποίες ξεκινούν πέραν του ωραρίου,δεν είμασταν πάντα Δ.Υ κι επειδή τώρα είμαστε,δεν σημαίνει πως είναι όλοι ίδιοι.

Kαι δεν μας απάντησες, έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα?

Το έχει λύσει κανένας; Όλη η ιδέα του τόπικ που έβαλα εδώ δεν είναι "θαυμάστε με,έχω κερδίσει το λόττο και δεν ξέρω τι να κάνω,να ξυνώ τ'α%$%^α μου (συγγνώμη εξανέστην) ή να σπουδάσω ιατρική;". Στην προοπτική της υλοποίησης της ιδέας αυτής υπάρχουν εγγενή πρακτικά προβλήματα τα οποία είναι αυτονόητα θεωρώ.Οπότε ρωτώ: Αξίζει αυτή η ταλαιπωρία,επειδή υπάρχει η πιθανότητα (μικρή) να έχω τις ευκολίες που αναφέρω στο πρώτο πόστ;

Τροποποιήθηκε από Dumbo
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε δεν πάω εγώ να γίνω δάσκαλος, τα ίδια λεφτά παίρνουμε, διακοπές χριστούγεννα πάσχα καλοκαίρι και κάνουμε και μια δεύτερη δουλίτσα, μετά το ωράριο πάντα, τουριστοϊατρείο για παράδειγμα μια και μάθαμε που μάθαμε την τέχνη?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ρε δεν πάω εγώ να γίνω δάσκαλος, τα ίδια λεφτά παίρνουμε, διακοπές χριστούγεννα πάσχα καλοκαίρι και κάνουμε και μια δεύτερη δουλίτσα, μετά το ωράριο πάντα, τουριστοϊατρείο για παράδειγμα μια και μάθαμε που μάθαμε την τέχνη?

Και για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Και για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό;

Ξαναδιάβασε το ποστ σε παρακαλώ, θα καταλάβεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
είμαι 30 ετών,είμαι 30 ετών και τέλος,είμαι 30 ετών..

Dundo,

δύσκολη απόφαση. Ωστόσο, εάν έχεις

1) εξασφαλίσει την οικονομική σου ανεξαρτησια

2) τη στηριξη της οικογενειας σου

3) κατανοήσει ότι ΔΕΝ μπορεις να δουλευεις ως δασκαλος και να σπουδαζεις παραλληλα ιατρική

4) αγαπας την ιατρική για την ιατρική και όχι για τυχον οικονομικές απολαβες (που πλεον δεν υπαρχουν)

τότε ΚΑΝΤΟ (και στο λεει καποιος που ξεκίνησε να σπουδαζει ιατρική στα 27...). Δε νομίζω ότι υπάρχει τιποτα στο κόσμο που να είναι πιο ενδιαφερον απο την ιατρική και παρα τα απειρα αρνητικά πιστευω ότι η εσωτερική ικανοποιηση που προσφερει δε μπορει να συγκριθεί με τίποτα. Φυσικα, θα πρεπει να ξεχασεις τις πλουσιοπαροχες οικονομικές απολαβες διοτι πλεον αυτες δεν ισχυουν (πιο πολλα λεφτα θα βγαζεις ως δασκαλος). Στις μερες μας, με ιατρική θα πρεπει να ασχολειται κανεις μοναχα απο μερακι. Τελεια και παυλα. Αν το εχεις λοιπον go for it! (ωχ...τη βλεπω τη δουλεια: η in vitro θα μου τα χώσει τρελλα με αυτα που γραφω... :) )

Μια ερώτηση. Γιατι εδωσες κατατακτηρίες για ψυχολογία? Αυτο είναι το μοναδικό σημείο που με κάνει να αναρωτιέμαι αν πράγματι είναι η ιατρική αυτο που θελεις. Δηλαδη αν δεν ηταν πολύ ανταγωνιστικές οι κατατακτήριες στη ψυχολογία θα τη προτιμούσες απο ιατρική? Αν απαντήσεις ναι, τότε θα σου έλεγα να το ξανασκεφτεις.

Χρόνια πολλα και σιδεροκέφαλος. Ευχομαι να πάρεις τη σωστότερη απόφαση.

Φίλε Dumbo αν το θέλεις κάντο! Γιατροί υπάρχουν πολλοί, αλλά είναι πολύ λιγότεροι εκείνοι που αγαπούν αυτό που κάνουν.

emarup συμφωνώ απολύτως.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση