Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...

Kovacevic

Recommended Posts

Ο αποπάνω είναι πράκτορας των Βρετανών, μην τον ακούτε :P

Νομίζω ότι με την εκπαίδευση μας στα ελληνικά πανεπιστήμια χρειάζεται το ALS. Πρέπει κάποια στιγμή να μάθει ο απόφοιτος του ελληνικού πανεπιστημίου να αντιμετωπίζει 5 πράγματα με μεθοδικότητα. Κ δεν είναι μόνο η ανακοπή, προσωπικά το εφαρμόζω όποτε με καλέσουν για ασθενή που όπως λέμε επιστημονικά "στραβώνει" ή goes off αγγλιστί ( δηλαδή περιλαμβάνει κ τις peri-arrest καταστάσεις).

Ειδικά για τον πρωτάρη στο νοσοκομείο το ALS είναι απαραίτητο κατά την γνώμη μου..

ΥΓ. Αυτό με τα κεφαλαία ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ είναι; δε ΘΥΜΑΜΑΙ να το έκανες παλιότερα :P

Φίλε και συναγωνιστή,

θέλω επειγώντως διακοπές! Δεν την παλεύω αλλιώς.

Επί της ουσίας τώρα τα Αγγλάκια έχουν συλλάβει το νόημα.

Τους υποχρεώνουν όλους να κάνουν ILS, ALS, ATLS, ALERT, BSS, CCRISP, MRCS κτλπ και σου λέει:

" Τουλάχιστον όλο και κάτι θα μάθουν τόσα σεμινάρια"

Με άλλα λόγια ο μέσος γιατρός στην Αγγλία υποχρεώνεται να είναι καλύτερος από το μέσο γιατρό στην Ελλάδα που μπορέι να έχει τελειώσει Ορθοπαιδική και να μην έχει πάει κάν στο Course της ΑΟ.

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά υπάρχει κανένα site για ALS στην Ελλάδα?

Η Ελληνική Εταιρεία Καρδιοαναπ. Αναζοωγ. δεν βγάζει άλλες ημερομ για καλοκαίρι...

Έχει κανείς τηλέφωνα για Ελλάδα για ALS, Trauma LS, ή πως αλλιώς λέγεται τέλοσπάντων??

Καλημέρα neurodiab. Για ALS κοίτα και το site www.erc.edu (European Resuscitation Council), κάνε login και ζήτα να σου στέλνουν ενημερωτικά mail για όταν έχει σεμινάρια στην Ελλάδα. Εγώ το παρακολούθησα το Γενάρη και έμεινα πολυ ευχαριστημένη. Λίγη θεωρία και πολλη πρακτική. Στην Ελλάδα είναι το μόνο αναγνωρισμένο και στην Ευρώπη και το κάνει μία ομάδα γιατρών απο το Ναυτικό Νοσοκομείο. Το κόστος αν θυμάμαι καλά ήταν στο 350Ε. Ό,τι άλλο θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Τροποποιήθηκε από skiouraki

Σ'ευχαριστώ σκιουράκι, όντως έκανα login και ζήτησα ενημέρωση μέζω e-mail. Κοίταξα όμως το ημερολόγιό τους και είδα ότι τα επόμενα σεμινάρια είναι όλα πλήρη! Και δεν έχουν βάλει ημερομηνίες για Σεπτέμβρη.... emconfused

Είδα επίσης ότι είναι λίγες οι χώρες στις οποίες γίνονται τα σεμινάρια! Γιατί άραγε η Ελβετία δεν έχει? Ούτε κι η Ιταλία έχει! Και στο Ηνωμένο Βασίλειο που κοίταξα, δεν έβγαλε τίποτα! Βέβαια, όπως μου είπε και ένας φίλος μου, στην Αγγλία τα κάνεις μέσα στα νοσοκομεία, όταν ξεκινάς να εργάζεσαι. Και στο Ελλάντα, 2 φίλες μου που πήγαν αγροτικήνες, τα έκαναν στα νοσοκομεία της 3μηνης εκπαίδευσης... Για να δούμε αν θα βγει τίποτα και Ελλάδα για Σεπτέμβρη!

Τροποποιήθηκε από neurodiab

• 1 month later...

Πόσο καιρό περίπου κάνει το ATLS να έρθει στο σπίτι?Έδωσα το Δεκέμβριο στα Γιάννενα και από τότε δεν έχει έρθει κάτι.

• 3 weeks later...

emarup H Padova έκανε ένα ALS πριν 4 μήνες περίπου κι έχει στο Bressanone το επόμενο ALS 25-27/9, αλλά έληξε η περίοδος εγγραφών.

Κοίτα λίγο καλύτερα στο site, έχει ημερομηνίες αν σε ενδιαφέρουν.

• 1 month later...

- 25 και 26 Οκτωβρίου: BLS/AED, Ιεράπετρα.

- 29, 30 και 31 Οκτωβρίου: ILS, Ρέθυμνο.

- 29 και 30 Νοεμβρίου: ALS, Ιατρική Σχολή, Ηράκλειο Κρήτης.

Είχε BLS προχθές στην Αθήνα, την προηγούμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη και πριν δέκα ημέρες στην Τρίπολη. Πότε τα ανακοίνωσαν αυτά;;;

Λευκωσία:

- 2 και 3 Οκτωβρίου: ALS.

- 25 και 26 Οκτωβρίου: Generic instructor.

- 29 Οκτωβρίου: ILS.

- 26 και 27 Νοεμβρίου: ALS.

δεν ξερω αν κανω κατι λαθος εγω η μαλλον δεν κανω κατι που θα επρεπε,αλλα δεν γνωριζα για αθηνα και ειδικα τριπολη.σκεφτειτε ομως οτι εκει μενω...

• 2 weeks later...

- 11 Οκτωβρίου: BLS/AED, ΕΚΑΒ, Θεσσαλονίκη.

- 17 Οκτωβρίου: BLS/AED, ΚΕΚ, Γενικό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης.

- 21 Οκτωβρίου: BLS/AED, ΑΧΕΠΑ, Θεσσαλονίκη.

• 2 weeks later...

Για πεστε γνώμη:

Με πηραν τηλέφωνο σήμερα από το ΝΝΑ για ILS, το Νοέμβριο, 140 ευρώπουλα. Στην ερώτησή μου για ALS μου απάντησαν "από το νέο έτος".

Εννοείται πως με ενδιαφέρει πιο πολύ το ALS, και για λόγους γνώσεων και για λόγους Αγγλίας. Να πάω για το ILS ή να περιμένω για τα μεγάλα πράματα; Θέλουν να τους απαντήσω και αύριο τρομάρα τους, λες και δεν έχουμε άλλες υποχρεώσεις να κανονίσουμε.

Είμαι και στη λίστα αναμονής στο Ωνάσειο, και υποτίθεται πως πλησιάζει ο καιρός (για φθινόπωρο 08 μου είχαν πει, πριν ένα χρόνο(!) που γράφτηκα), αλλά δεν τους βρίσκω στα τηλέφωνα. τι παίζει μ' αυτούς, θα με φωνάξουν ή θα με πιστολιάσουν;

Ευχαριστώ απαπητοί εν Χριστώ άδελφοι.

Για πεστε γνώμη:

Με πηραν τηλέφωνο σήμερα από το ΝΝΑ για ILS, το Νοέμβριο, 140 ευρώπουλα. Στην ερώτησή μου για ALS μου απάντησαν "από το νέο έτος".

Εννοείται πως με ενδιαφέρει πιο πολύ το ALS, και για λόγους γνώσεων και για λόγους Αγγλίας. Να πάω για το ILS ή να περιμένω για τα μεγάλα πράματα; Θέλουν να τους απαντήσω και αύριο τρομάρα τους, λες και δεν έχουμε άλλες υποχρεώσεις να κανονίσουμε.

Είμαι και στη λίστα αναμονής στο Ωνάσειο, και υποτίθεται πως πλησιάζει ο καιρός (για φθινόπωρο 08 μου είχαν πει, πριν ένα χρόνο(!) που γράφτηκα), αλλά δεν τους βρίσκω στα τηλέφωνα. τι παίζει μ' αυτούς, θα με φωνάξουν ή θα με πιστολιάσουν;

Ευχαριστώ απαπητοί εν Χριστώ άδελφοι.

Έκανα το ILS στη Λαμία τον Απρίλιο. Καλό ήταν,ιδίως για μένα που δεν είχα κάνει κάτι παρόμοιο, χωρίς εξετάσεις, αλλά με αξιολόγηση της παρουσίας σου στο σεμινάριο. Υπήρξαν και άτομα που δεν πηραν το πιστοποιητικό, αλλά μόνο βεβαίωση παρουσίας. Το κακό είναι ότι το πιστοποιητικό ισχύει μόνο ένα χρόνο.

emarup προς πληροφόρησή σας:

Το BLS δεν είναι προαπαιτούμενο για ALS στην Αγγλία, οπότε φαντάζομαι το ίδιο ισχύει παντού.

Επίσης, το ALS είναι το μόνο αναγνωρίσιμο στην Αγγλία, ειδικά σε κλινικές ειδικότητες. Δεν ξέρω κανέναν κλινικό ιατρό που να έχει ILS. Προσωπικά δεν ήξερα καν τι είναι μέχρι προσφάτως.

εδω ειναι προαπαιτουμενο.....

επισης το ILS δεν αξιζει κανεις να το κανεις...

+μεταξυ ALS - ACLS προτιμηστεεε το δευτερο...εχει περισσοτερες αρρυθμιες...

Σοβ, Αγγλια το ACLS δεν το αναγνωριζουν?

εδω ειναι προαπαιτουμενο.....

επισης το ILS δεν αξιζει κανεις να το κανεις...

+μεταξυ ALS - ACLS προτιμηστεεε το δευτερο...εχει περισσοτερες αρρυθμιες...

ας ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα..

μπορείς να κάνεις ΑLS, ACLS χωρίς να έχεις προηγουμένως κάνει τo BLS

το ACLS ΔΕΝ εχει περισσότερες αρρυθμίες.. η ύλη της καρδιολογίας είναι ακριβώς η ίδια. έχει βέβαια σαν πρόσθετη ύλη τα εγκεφαλικά, ενώ το ALS έχει παραπάνω κάποιες ειδικές κατηγορίες ΚΑΑ..

Τροποποιήθηκε από gustavo

• 3 weeks later...

Ξαναθέτω το ζήτημα γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη:

Πριν ένα χρόνο επικοινώνησα με το νούμερο που κυκλοφορούσε στο φόρουμ (2109493542) και έκανα αίτηση για σεμινάριο ALS στο Ωνάσειο. Κάποιος γιατρός υπεύθυνος, που δεν θυμάμαι το όνομά του, μου είπε πως υπάρχει λίστα αναμονής ενός χρόνου περίπου, και θα επικοινωνούσαν εκείνοι μαζί μου όταν ερχόταν η ώρα.

Ο χρόνος πέρασε, άλλαξαν οι εποχές, φθινοπώριασε ξανά, κι προσπάθησα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους για να δω τι γίνεται. Το παραπάνω τηλέφωνο εδώ και εβδομάδες βουίζει, και δεν έχω κάποιο άλλο στοιχείο επικοινωνίας.

Τι γίνεται με το Ωνάσειο; Γίνονται κανονικά τα σεμινάρια εκεί; Θα "έρθει η ώρα" και θα επικοινωνήσουν μαζί μου, ή μάταια περιμένω, σαν την Μαντάμα Μπατερφλάι; Υπάρχει κάποιο άλλο τηλ ή η-μέιλ που μπορώ να επικοινωνήσω;

Ευχαριστώ αγαπητοί.

Έκανα το ALS πέρσι τέτοιο καιρό στην Ιατρική Ηρακλείου....πολύ καλό, αξίζει τα λεφτά του!

Δεν είχα κάνει BLS ή ILS και δεν ήταν προαπαιτούμενο προφανώς, αφού πήρα κανονικά πιστοποιητικό...

Βέβαια δεν αποκλείεται να άλλαξαν τα πράγματα, αν και το βρίσκω χλωμό... :rolleyes: