Jump to content

Oι αποκριες στην Κοζανη

Recommended Posts

Βαρεθηκες τις απομιμησεις ? θελεις να ζησεις κατι το διαφορετικο αλλα και παραδοσιακο ?

αν ναι ..τοτε μια ειναι η λυση !! Αποκριες στην Κοζανη :cool05:

γιατι οι αποκριες ..δεν ειναι μονο σοκολατες , κομφετι και οργια :splats::splats:

Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εδω:

http://www.anko.gr/tourism/7-2_el.htm

p.s. για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου πμ :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στην Κοζανη ειναι που εχουν ενα τεραστιο καζανι με μια απαισια σουπα μεσα και σε βαζουν να την ανακατεψεις με μια τεραστια κουταλα και οποιος παει να το κανει του γαργαλανε τον πισινο με κατι ξυλινους φαλλους :blink::P ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ε όχι και απομίμηση το ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!!!!!!!!! :antegeia::P

Τροποποιήθηκε από Mariza
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

3 είναι στον κόσμο....

ΠΑΤΡΑ

Rio

Venice

Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές...

να' τανε η ζήλια ψώρα... αυτό το πράγμα με του έλληνες είναι μοναδικό... αντί να βελτιώνουν ένα καλό που έχουν κοιτάνε πως θα βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου... ξαφνικά καρναβάλι μοσχάτου... από το πουθενά.. σε λίγο θα έχουμε 10 παρελάσεις στην Αττική και δεν ξέρω και γω πόσες άλλες σε κάθε γωνιά της Ελλάδας... να ήμασταν και καμία μεγάλη χώρα να πω εντάξει.. είναι μακριά...

δε λεω καλές οι παραδόσεις αλλά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το καρναβάλι της πάτρα πάει πολλά χρόνια πίσω και έχει μια ιστορία. Καλό είναι λοιπόν κάθε τι μοναδικό που υπάρχει σ' αυτή την χώρα να το προωθούμε και όχι να το σνομπάρουμε. Δεν είναι κακό όταν κάποιος έχει κάτι καλό να το αναγνωρίζουμε.. έλληνες είμαστε βέβαια.. αν δεν βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου δεν γίνεται τίποτα.. δεν έχει ενδιαφέρον... mercy!

neraidoula --> πριν κάνεις τις υποθέσεις σου περί "δεν ειναι μονο σοκολατες , κομφετι και οργια" μάθε καλύτερα για τον κάθε θεσμό.

Επειδή έζησα και το καρναβάλι στα Γιάννενα.. και αλλού και επειδή έχω προσωπική πείρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Ο κάθε τόπος έχει τα δικά του καλά... δεν γίνεται ΌΛΟΙ να είμαστε καλοί σε όλα... γιατί τότε απλά θα είμαστε για τα πανηγύρια

Πάντως δε λεω.. καλές οι φωτιές και η σούπα και η δημοτική μουσική πως να συγκριθεί με το καρναβάλι της Πάτρας... έχεις δίκιο.

Αν είμαι εριστικός φταινε οι φαταούλες σου και τα σχόλια σου. Η Κοζάνη για μένα έχει άλλα πράγματα να δώσει και μάλιστα καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου...

Άσε που φέτος η Πάτρα είναι και πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης... οπότε ναι έχεις δίκιο.. πάμε Κοζάνη :splats:

Την καλημέρα μου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά δεν θέλω να σας λυπήσω, (αναφέρομαι στα πατρινά παιδόπουλα) αλλά η νεραϊδούλα έχει ένα δίκιο όσον αφορά το καρναβάλι της Κοζάνης που πραγματικά είναι βασισμένο στα Διονυσιακά έθιμα και είναι εντελώς παραδοσιακό (πιο παραδοσιακό δεν γίνεται) και χωρίς ξενόφερτα στοιχεία. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ούτε με απομιμήσεις (μια που πιο αρχαίο δεν γίνεται, που να χτυπάτε τον ποπό σας κάτω :P ) και σαφώς δεν μπορεί να μπει σε διαδικασία σύγκρισης γιατί πολύ απλά όπως είπε και ο φίλτατος αποπάνωθεν, είναι κάτι διαφορετικό, παραδοσιακό, διονυσιακό.... Και επειδή κι εγώ έχω πείρα στο θέμα, δεν είναι μεταγενέστερο της Πάτρας (μην τρελαθούμε!!!). Απλά η Κοζάνη είναι μια πολύ μικρότερη πόλη, χωρίς τουρισμό και όχι ιδιαίτερα γνωστή πριν αποκτήσει πανεπιστήμια και φοιτητόκοσμο και γι'αυτό δεν αναδείχτηκε το καρναβάλι της τα προηγούμενα χρόνια. Αφήστε που κάποτε κάθετί παραδοσιακό δεν ηταν της μόδας. Συνεπώς μην αφορίζετε πράγματα που δεν γνωρίζετε απόλυτα καλά. ;) Και σαφώς, μην συγκρίνετε τα ανόμοια :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Στην Κοζανη ειναι που εχουν ενα τεραστιο καζανι με μια απαισια σουπα μεσα και σε βαζουν να την ανακατεψεις με μια τεραστια κουταλα και οποιος παει να το κανει του γαργαλανε τον πισινο με κατι ξυλινους φαλλους :blink::P ?

Μπουρανι ή καπως ετσι το λενε αυτο...Που γινεται αυτο ρε παιδια?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Απλά η Κοζάνη είναι μια πολύ μικρότερη πόλη, χωρίς τουρισμό και όχι ιδιαίτερα γνωστή πριν αποκτήσει πανεπιστήμια και φοιτητόκοσμο και γι'αυτό δεν αναδείχτηκε το καρναβάλι της τα προηγούμενα χρόνια. Αφήστε που κάποτε κάθετί παραδοσιακό δεν ηταν της μόδας. Συνεπώς μην αφορίζετε πράγματα που δεν γνωρίζετε απόλυτα καλά. ;) Και σαφώς, μην συγκρίνετε τα ανόμοια :)

Το ίδιο θα πω και εγώ σε εσένα... μάθε καλύτερα την ιστορία της Πάτρας... μάθε πότε ξεκίνησε και ποιοι είναι αυτοί που το συντηρούν και το πληρώνουν...

Όλες οι πόλεις έχουν κάτι ξεχωριστό... ας κρατήσει η κάθε αυτο το κάτι που έχει και ας το κάνει μοναδικο στον κόσμο. My opinion.

Καλημέρα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ νομίζω πώς θα συμφωνήσω με τον μπιπ μπιπ...

Το καρναβάλι της Πάτρας έχει ιστορία...Θα σας την γράψω απο βδομάδα...

Φιλάκια σε όλους και καλό μας (Πατρινό) καρναβάλι!!! emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε Νεραιδούλα, τί είναι αυτά που γράφεις. Θα πάθει κανά έμφραγμα η Μαρίζα με αυτά που διάβασε :-D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Βαρεθηκες τις απομιμησεις ? θελεις να ζησεις κατι το διαφορετικο αλλα και παραδοσιακο ?

αν ναι ..τοτε μια ειναι η λυση !! Αποκριες στην Κοζανη :cool05:

γιατι οι αποκριες ..δεν ειναι μονο σοκολατες , κομφετι και οργια :splats::splats:

Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εδω:

http://www.anko.gr/tourism/7-2_el.htm

p.s. για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου πμ :P

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ. Τί βλέπουνε τα ωραία μου ματάκια? Μαρίζα ΤΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΞΕ. Απόκριες χωρίς όργια, σοκολάτες κ κομφετί είναι δεν γίνονται.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητέ Μπιπ μπιπ,

Δεν σε αμφισβήτησα και παρακαλώ θερμά να μη με αμφισβητείς επίσης. Αυτό που πολύ απλά είπα είναι πως το καρναβάλι της Κοζάνης είναι αρχαιότατο, αλλά δεν νομίζω πως στην προκειμένη περίπτωση εξετάζουμε τις αρχαιότερες καταβολές των "πανηγυριών". Ούτε έθιξα κανένα καρναβάλι από τα υπόλοιπα. Άλλωστε είπα πως δεν γίνεται να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, και γι'αυτό δεν μπήκα καθόλου σε αυτή τη διαδικασία. Συνεπώς, μην έχετε τάσεις ισοπέδωσης των παραδόσεων άλλων πόλεων απλά και μόνο επειδή προτιμάτε περισσότερο κάτι πολύ συγκεκριμένο. Τελοςπάντων, μάλλον τα ίδια πράγματα λέμε πάνω-κάτω αλλά με διαφορετικά λόγια :P Οπότε μην ταράζεσαι emcolgate

Αριανέ, στην Κοζάνη έχουν τους "Φανούς", φωτιές που ανάβουν σε κάθε γειτονιά και γύρω από αυτές μαζέυεται ο κόσμος και γλεντάει, τραγουδώντας παραδοσιακά και Κοζανίτικα σκωπτικά τραγούδια. Επικρατεί βέβαια η μελωδία του "έντεκα" (θυμάσαι Σοφ;;; :P ) Να πω την αλήθεια δεν ξέρω για καζάνια με σούπες, αλλά όλα τα υπόλοιπα αισχρά γίνονται στο όνομα του Διονύσου :splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup Θυμάμαι-θυμάμαι.. :) Εγώ να προσθέσω ότι έζησα από μέσα τα καρναβάλια Ρίο και Βενετίας, και βέβαια καμιά σχέση το ένα με το άλλο: η Βενετία είναι παραδοσιακή μεσαιωνική φάση, το Ρίο ξέφρενο και οργιαστικό (εν μέσω καλοκαιριού που σίγουρα ο ερωτισμός εκτοξεύεται στα ύψη).

Στην Πάτρα δεν ξέρω τι επικρατεί, και δε σκοπεύω να το διαπιστώσω (σορρυ και no offence) αλλά δε νομίζω ότι ωφελεί κανέναν να προσπαθεί να επικρατήσει η κάθε πόλη της άλλης. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας βλέπει τι του ταιριάζει και αναλόγως επιλέγει. Ούτε είναι απομίμηση ούτε υποκατάστατο κανένα καρναβάλι. Είναι σχεδόν δεδομένες οι όμοιες καταβολές όλων των καρναβαλιών (διονυσιακή-ηλιακή λατρεία) αλλά οι διαφορές τους έχουν να κάνουν με την εξέλιξη του καθενός.

Μ'άλλα λόγια, καλά να περάσετε στην Πάτρα οι Πατρινοί, στην Κοζάνη οι μακεδόνες, στη Βενετία οι ασχολούμενοι με την παλιά μουσική (sic!) :P και στο Ρίο εμείς οι υπόλοιποι που κρυώνουμε και έχουν σκεβρώσει τα κοκαλάκια μας απ'την υγρασία. Α!!! να συμπληρώσω ότι στη Βραζιλία σνομπάρουν το Ρίο, όπου οι περισσότεροι συμμετέχοντες είναι τουρίστες που απλά έχουν έρθει να μάθουν σάλσα και σάμπα :cool11: και η πλειοψηφία πηγαίνει λίγο πιο πάνω, προς πιο τροπικά μέρη, στο Belo Horizonte (1 ώρα αεροπορικώς από το Ρίο) όπου δεν έχουν παρελάσεις με άρματα κλπ, αλλά ομάδες ντυμένες παραδοσιακά (πιο ήσυχα πράγματα δηλ).

Cheers emrose

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τι συνεβει εδω περα ?Απουσιασα απο το φορουμακι για 3 μερες και αρχισατε να μαλωνετε για το το καρναβαλι της Κοζανης ? :P

Πρωτα απο ολα εχω να πω οτι ....οποιος εχει τη μυγα emfly ...μυγιαζετε :splats: (γιατι αν προσεξει κανεις τι ακριβως εχω γραψει ...θα δει οτι δεν αναφερθηκα σε κανενα καρναβαλι -απομιμηση αλλα μιλησα γενικα ..οποτε Marizaki ...μην θυμωνεις και σπευδεις να υπερασπιστεις το Πατρινο καρναβαλι :P )

emardown

Ε όχι και απομίμηση το ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!!!!!!!!! :antegeia::P

Αmelie :) σε ευχαριστω για ολα οσα εγραψες , νομιζω οτι με καλυψες πληρως , με τις απαντησεις που εδωσες στα υπολοιπα παιδια , που θυμωσαν με τον τροπο γραφης μου <_<

arianos B) , αυτο που περιγραφεις δεν συμβαινει στην Κοζανη αλλα σε καποια αλλη πολη της Μακεδονιας .Θα το ψαξω και αν βρω κατι θα σε ενημερωσω ;)

και τελος Roadrunner δεν θυμαμαι να αναφερθηκα συγκεκριμενα στο Πατρινο καρναβαλι ..οταν εγραφα για σοκολατες και κομφετι (τετοια σιγουρα θα ριχνουν και στην Ξανθη :anavwfwties: ) .Αλλα για να τα παιρνεις τοσο πολυ και να προσπαθεις να υπερασπιστεις την Πατρα ..κατι θα ξερεις παραπανω B)

Δεν υπαρχει λογος να τσακωθουμε για τις Αποκριες !!! emeleos Οπως ειπε και η Juliette ,ο καθενας ας επιλεξει αυτο που του αρεσει και του ταιριαζει περισσοτερο ;) στοχος Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ emthumbsup

φιλια σε ολους emkissemcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

arianos..βρηκα σε ποια πολη αντιστοιχει το εθιμο με την σουπα και τους φαλλους που ανεφερες!!πραγματι λεγεται Μπουρανι και συμβαινει την μεγαλη αποκρια στον Τυρναβο :)

αυτο το βρηκα on line :η λατρεια του φαλλου

Για όσους νομίζουν ότι στη σύγχρονη Ελλάδα έχουν χαθεί τελείως οι διονυσιακές τελετές της αρχαιότητας, δεν θα τον παραπέμψουμε μόνο στον Βιζυηνό, ο οποίος στα τέλη του 19 ου αιώνα περιέγραφε τις τελετές γονιμότητας και πομπές με φαλλούς και τύμπανα στην πατρίδα του την Ανατολική Θράκη (σήμερα τουρκική). Θα τους στείλουμε και την Καθαρή Δευτέρα στον Τύρναβο της Θεσσαλίας (20 χμ από τη Λάρισα), να παρακολουθήσουν το «Μπουρανί», την πιο γνήσια αναβίωση της διονυσιακής λατρείας του φαλλού στον ελλαδικό χώρο.

Τουλάχιστον από το 1898, πομπές με ξύλινους και πήλινους φαλλούς και φαλλοφόρους καρναβαλιστές διασχίζουν την πόλη, με πειράγματα και ποιήματα με ξεκάθαρες αναφορές στα γεννητικά όργανα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
και τελος Roadrunner δεν θυμαμαι να αναφερθηκα συγκεκριμενα στο Πατρινο καρναβαλι ..οταν εγραφα για σοκολατες και κομφετι (τετοια σιγουρα θα ριχνουν και στην Ξανθη :anavwfwties: ) .Αλλα για να τα παιρνεις τοσο πολυ και να προσπαθεις να υπερασπιστεις την Πατρα ..κατι θα ξερεις παραπανω B)

Μπορεί να μην ξέρεις αλλα αυτό δεν σημαίνει τι άθελα σοτ δεν αναφέρθηκες...

Ο σοκολατοπόλεμος είναι ένα πολυ παλιό έθιμο στο καρναβάλι της Πάτρας. Μετά λοιπόν την τελευταία μεγάλη παρέλαση, ακολουθούν συνήθως 3 άρματα όπου ρίχνουν τόνους απο σοκολάτες.

Α και με εχεις δει να τα παίρνω :P

Καλά να περάσετε ΟΛΟΙ όπου και αν σας βγάλει ο δρόμος :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εεεεεεεεεε τσ τσ τσ τσ τσ. Τόσα χρόνια καρναβάλια είμαστε. Μια υπογραφή δεν θα φτιάχναμε?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ που έχω πάει και στα 3, και έχω παρελάσει στης Ξάνθης και στης Πάτρας, μπορώ να σας πω, ότι της Πάτρας γίνεται πολύ περισσότερο νταβαντούρι, χαβαλές και γενικά χαμός. Αφού κατεβαίνει 1 εκατομμύριο και κόσμος το τελευταίο σαββατοκύριακο, μια ολόκληρη γεροκωστοπούλου είναι πήχτρα στους νέους...πάντως αν είστε φοιτητές κι έχετε φίλους που σπουδάζουν στις πόλεις αυτές, το σακιδιάκι σας και βουρ...το καρναβάλι είναι απόλαυση όταν πηγαίνεις το τριήμερο εκτός της πόλης σου. Στην Πάτρα αυτό που ήταν μια τρέλα ήταν η νυχτερινή παρέλαση το Σάββατο (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα), και κυριακή και τις 2 χρονιές που ήμουν εκεί, δεν κατάφερα να σηκωθώ για να παρελάσω, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει. Πάντως μην το σνομπάρετε αν ΔΕΝ έχετε πάει...αξίζει 10000000% Στην Ξάνθη έχει μόνο πρωινή παρέλαση την Κυριακή και είναι οικογενειακά (δλδ έχει και παιδάκια και μαμάδες κλπ) οπότε αν είναι να πάτε, πηγαίνετε στο γκρουπ του πολυτεχνείου που έχει φοιτηταριό, είναι το πιο μεγάλο, το πιο χαβαλετζίδικο κλπ. Στην Κοζάνη μαζεύονται όλοι σε έναν πεζόδρομο και απλά μπαινοβγαίνουν στα μπαράκια. (σορρυ νεραιδούλα, αλλά αν έχεις καλή παρέα περνάς υπέροχα και οι κοζανίτες φημίζονται για το ότι είναι ανοιχτόκαρδοι και φιλόξενοι) Στα γιάννενα δε (έμεινα και μια χρονιά εκεί) ανάβουν φωτιές, πηγαίνουν από φωτιά σε φωτιά ντυμένοι, τρώνε, πίνουν και καταλήγουν στον Σταθμό που παραδοσιακά έχει αποκριάτικο πάρτυ (αν και πιο ωραία είχα περάσει στο Ανάντα που ήμουν με την παρέα μου). :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ελάτε στην πόλη μας κ θα δείτε

Δήμος Πατρέων...Φοβερή υπογραφή!!! B)

βρε παιδια ..ανοιξτε ενα τοπικ και κανετε διαφημιση εκει περα το καρναβαλι σας emeleos

Amelie ....λες να αρχισουμε να μοιραζουμε και γιαπρακια στους φανους ? ;) ως απαντηση στις σοκολατες ..

χα χα χα :):D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπραβο νεραιδουλα,στον Τυρναβο γινεται το Μπουρανι emthumbup !!Το ειχα δει στη τηλεοραση!!Επισης καπου αλλου μπαινουν σε μια παλια εκκλησια και χτυπανε καμπανες,καρεκλες, ο,τι βρουν τελος παντων,κανουν πολυ θορυβο για να ξορκισουν το κακο ή κατι τετοιο...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

arianos ..το τελευταιο που ανεφερες θα το δειξουν και φετος στις ειδησεις ..,να εισαι σιγουρος ..παντως καπου πρεπει να το πηρε το ματι μου αυτο το εθιμο :P

Ενημερωνω οσους ενδιαφερονται οτι ολα θα ειναι ετοιμα στην Κοζανη την επομενη βδομαδα που μπαινουμε στο Τριωδιο :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νεραιδούλα δε κάνουμε καμιά διαφήμιση... emeleos

Δεν έχουμε και κανένα όφελος για να το κάνουμε άλλωστε...

Όσο για το "Δήμο Πατρέων"...επειδή είσαι και σχετικά καινούρια και δεν ξέρεις...να σε ενημερώσω πως είναι διπλοεγγραφή γνωστού "πλακατζή" :P του φόρουμ, ο οποίος απο πέρσυ μου κάνει πλάκα για το κόλλημά μου με το καρναβάλι...Αν ψάξεις το περσινό τόπικ θα το δείς...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Όσο για το "Δήμο Πατρέων"...επειδή είσαι και σχετικά καινούρια και δεν ξέρεις...να σε ενημερώσω πως είναι διπλοεγγραφή γνωστού "πλακατζή" :P του φόρουμ, ο οποίος απο πέρσυ μου κάνει πλάκα για το κόλλημά μου με το καρναβάλι...Αν ψάξεις το περσινό τόπικ θα το δείς...

emarup

not interested :huh:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση