Jump to content
ioan

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?

Recommended Posts

Αν δεις, ακόμα και στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ έτος είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ αν θα αναλάβουν ΕΥΚΟΛΑ ανευρύσματα...

Σίγουρα το η εξειδίκευση της εγκεφαλοαγγειακής νευροχειρουργικής είναι η πιο απαιτητική, αλλά σκέψου ότι βγαίνεις και μπορεί να μην έχεις ακουμπήσει ποτέ clips.

Είπαμε... Αθήνα-Θεσσαλονίκη μονόδρομος. Εκεί έχουν μηχανήματα και αρκετό caseload για την εμπειρία τους.

Αλλά εγώ λέω κάτι άλλο: καθότι η ΝΧ είναι βαριά-νοσοκομειακή ειδικότητα, καλό θα ήταν κάποιος να πάει μονάχα αν έχει πραγματικό πάθος να αφιερωθεί. Αλλιώς αν πας ΝΧ για τα γκαφρά, κλάφτα Χαράλαμπε. 

Hello?! 

Wizard, συμφωνώ με το δεύτερο απολύτως. Αλλά αφού και συ παραδέχεσαι ότι είναι βαριά ειδικότητα (γιατί έχω την εντύπωση ότι στη Ν/Χ δεν αρκεί μόνο να ξέρεις να "κόβεις" και να "ράβεις" αλλά θέλει και ολίγη παραπάνω σκέψη και κρίση, σε αντίθεση ίσως με άλλες χειρούργικές ειδικότητες , τότε αν κάποιος θέλει να την κάνει σοβαρά, ας διαλέξει εξωτερικό (αν μπορεί και από οικονομικής άποψης). Και αν είναι η εκπαίδευση στη Γερμανία όπως το περιγράφεις, λυπάμαι, αλλά ΝΑ ΤΗ ΒΡΑΣΩ. Ας τραβήξει κάποιος προς την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού σε κάποιο σοβαρό Πανεπιστήμιο (UCSF, Mayo Clinic, Duke, Hopkins, Harvard, Cornell, κ.α. απειράριθμα) κατόπιν χιλίων βασάνων και κόπων (γιατί για να σε πάρουν θέλει USMLE πολύ πάνω από 90, κλινική εμπειρία εκεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, σοβαρές συστάσεις, ερευνητική δουλειά, κ.ά, συν του ότι δουλεύεις 80 και πλέον ώρες per week) και ας εξοικειωθεί με όλες τις επεμβάσεις που θα ήθελε να κάνει. Πολύ απλά σου λέω ότι δεν διάλεξα τέτοια ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατί, εκτός του ότι δε μου αρέσει ιδιαιτέρως η Χειρουργική, πιστεύω ότι δε θα είχα και τα σωματικά και ψυχικά αποθέματα να αντέξω την εξαντλητική άσκηση που κάνουν στην ειδικότητα εκεί. Παρότι τα scores που έπιασα ίσως να μου το επέτρεπαν. Καταλαβαίνεις γιατί (προσωπικά) έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από έναν Νευροχειρουργό και γιατί για να δεχτώ ότι μπορεί πραγματικά να σταθεί στα πόδια του και σε δύσκολες επεμβάσεις ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχει μετεκπαίδευση στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (κατά προτίμηση Αγγλία/ ΗΠΑ). Η Αθήνα- Θεσσαλονίκη για ειδικότητα Ν/Χ κατά τη γνώμη μου δεν είναι μονόδρομος, είναι ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ. Λυπάμαι, αλλά σε τέτοιες ειδικότητες είμαι λίγο ισοπεδωτικός.

Συμφωνώ απολύτως. Έχω ζήσει 'παλιό' στο 6 έτος ειδικότητας να κάνει το κλείσιμο δέρμα. Μόνο.

Όσοι ξέρουνε γράμματα και στέκονται σήμερα στην Ελλάδα (δημόσια και ιδιωτικά) έχουν πλειοψηφικά περάσει από εξωτερικό.

Εάν πρέπει οπωσδήποτε να μείνει κάποιος Ελλάδα, Θεσσαλονίκη το Παπανικολάου και το ΑΧΕΠΑ κρατάνε μια αξιοπρέπεια ανάλογη του ελληνικού 2015 φυσικά. Αθήνα Ευαγγελισμός και Γενικό/Γεννηματάς. Πανεπιστημιακά Ιωαννίνων και Ηρακλείου ακούγονται επίσης καλά.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλημέρα/Καλησπέρα σας!

Μετά από πολλή σκέψη, σκέφτηκα να δηλώσω την ειδικότητα της Μικροβιολογίας;

Θα βοηθούσε πολύ αν ήξερε κάποιος συνθήκες εργασίας, δηλαδή κυρίως ωράρια και εφημερίες. Έχω δίκιο να πιστεύω ότι είναι σχετικά χαλαρή ειδκότητα και δεν έχει πολύ φόρτο δουλειάς, με σταθερό ωράριο;

Κυρίως, έχει διαφορά ποιο νοσοκομείο της Αττικής θα δηλώσω, έχει κανείς εικόνα; Θα με βοηθούσε πάρα πολύ, ευχαριστώ άπειρα!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σας,

σε λιγο καιρό θα ορκιστώ και πρέπει να κάνω αίτηση για ειδικότητα. Θέλω γαστρεντερολογία, και πρέπει να δηλώσω για τα 2 χρόνια παθολογίας σε κάποιο νοσοκομείο. Λόγω των αναμονών είμαι ανάμεσα σε Θειαγένειο, Γεννηματά και Άγιο Παύλο Θεσσαλονίκης. Ξέρει κάποιος να μου δώσει λίγες πληροφορίες για παθολογία σε αυτά τα νοσοκομεία;

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σας,

σε λιγο καιρό θα ορκιστώ και πρέπει να κάνω αίτηση για ειδικότητα. Θέλω γαστρεντερολογία, και πρέπει να δηλώσω για τα 2 χρόνια παθολογίας σε κάποιο νοσοκομείο. Λόγω των αναμονών είμαι ανάμεσα σε Θειαγένειο, Γεννηματά και Άγιο Παύλο Θεσσαλονίκης. Ξέρει κάποιος να μου δώσει λίγες πληροφορίες για παθολογία σε αυτά τα νοσοκομεία;

Ευχαριστώ πολύ!

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, ειδικά με αυτές τις προοπτικές που υπάρχουνε.

Δεν μπορώ να βοηθήσω για Γεννηματά ή Άγιο Παύλο. Για Θεαγένειο η αναμονή Παθολογία πρακτικά είναι αρνητική, μια και έληξε η σύμβαση για 4εις ειδικευόμενους εδώ και ένα μήνα, Αύγουστο παραιτείται ένας, και Νοέμβριο φεύγει άλλος ένας (τελειώνει). Οπότε πιστεύω θα μπεις πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω τι ακριβώς σε ενδιαφέρει στην Γαστρεντερολογία, αλλά με τις παρούσες συνθήκες να ξέρεις ότι πρακτικά δεν θα κάνεις κλασική Παθολογία στο Θεαγένειο. Οπότε δεν ξέρω πόσο θα σε χαλάσει όλο αυτό.

Λεπτομέριες για Παθολογία στο Θεαγένειο συζητάμε εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/topic/28871-dhecnioeinssaao-aea-aaeaeeeuocoa-dhaeieiaeeth-iaeieiassa/page-2#entry469481

Διάβασε και αν έχεις και άλλες απορίες ρώτα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλημέρα,

θέλω να κάνω το γενικό μέρος της παθολογίας για ειδικότητα και θέλω να ρωτήσω το εξής,

μήπως ξέρουμε κάποιο καλό νοσοκομείο στην αθήνα για να δήλωσω το γενικό μέρος (2 χρόνια) εκεί?

επίσης μεταξύ αγ.σάββα και ερυθρού σταυρού μήπως γνωρίζετε ποιο νοσοκομείο θα ήταν καλύτερο για γενικό μέρος παθολογίας?

οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολυτιμη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος ειδικευόμενος ή ειδικός για πληροφορίες σχετικά με το Οφθαλμιατρείο ?

Όποιος θέλει μπορεί να στείλει και pm.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας, ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω σε ποιο νοσοκομειο ειναι καλυτερα για γαστρεντερολογια στην Α8ηνα αν ξερει καποιος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ξέρει κανείς τι παίζει στη χειρουργική για γενική χειρουργική σε Νιμιτς, Ελπίς, Ιπποκράτειο, Αττικό και Σισμανόγλειο-Αμαλία Φλέμινγκ? Πού σε αφήνουν να κάνεις πράγματα? πού πεθαίνεις στη δουλειά? πού είναι πιο καλά και γιατί? ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ξέρει κανείς τι παίζει στη χειρουργική για γενική χειρουργική σε Νιμιτς, Ελπίς, Ιπποκράτειο, Αττικό και Σισμανόγλειο-Αμαλία Φλέμινγκ? Πού σε αφήνουν να κάνεις πράγματα? πού πεθαίνεις στη δουλειά? πού είναι πιο καλά και γιατί? ευχαριστώ!

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΘΕΣ.χειρουργικη πληρη ειδικοτητα θες?αν ειναι πληρη , καλυτερα ευαγγελισμο<θελοντας κ μή θα σου δωσουν χειρ/γεια λογω πληθωρας περιστατικων.>.Στ αλλα αν δεν εισαι εκλεκτος...τ αγκιστρα..!στα μικρα νοσοκομεια ετσι ειναι..κ δε θα βαζουν κ πολλα χειρ/γεια στα μικρα..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπέρα.ενδιαφέρομαι για γενικό κομμάτι χειρουργικης ειδικότητας στην αθήνα (2 ή 3 χρόνια) και θα ηθελα να μάθω ποια νοσοκομεία πιστεύετε ότι είναι καλά,δηλ.οκ εργασιακό περιβάλλον και επίσης θα μάθεις.πέρα από αυτο θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο.διάβασα το παραπάνω πόστ αλλά δυστυχώς δεν αναφέρει τίποτα για πανεπιστημιακά νοσοκομεία που μπορώ να κάνω χειρ. κομμάτι.έχει κανείς να προτείνει τίποτα καλό?

οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί θέλεις πανεπιστημιακό ; Για το... πρεστίζ ; Προσωπικά έχω ακούσει πολύ άσχημα (από πλευράς χειρ.εκπαίδ/σης) για τα πανεπιστημιακά.

Από πλευράς κονέ, ναι, θα κάνεις κι θα σου χρησιμεύσουν αργότερα.

Κοίτα, η ερώτησή σου είναι τόσο γενική που δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Όλα ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ. Πολλές φορές ακόμα κι στο ίδιο νοσοκομείο υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Αυτή την στιγμή π.χ στο Γεννηματάς, υπάρχει μια Κλινική που λόγω έλλειψης ειδικών, δίνονται πολλά χειρουργεία στους ειδικεύομενους. Για τις υπόλοιπες, άσε.

Έπειτά, είναι κι τι είδους Χειρουργική θα σου μάθουν, αν σου μάθουν αυτή που ασκείται στον Ευαγγελισμό....:mellow:  στο δικό μου νοσοκομείο πάντως, τους ειρωνεύομασταν τους "ευαγγελιστές", εκτός από έναν που είχε μάθει να κάνει πολύ καλά έντερο.

Δεν υφίσταται "χειρουργική εκπαίδευση" στην Ελλάδα, κανείς δεν υποχρεούται να σου δώσει χειρουργεία, ΔΕΝ θα μάθεις όλα όσα πρέπει να μάθεις για να μπορείς να σταθείς μόνος/η μετά σαν ειδικός.

Ψάξε, τράβα στις Κλινικές κι ρώτα, επέλεξε κι ο Θεός βοηθός, είναι καθαρά θέμα τύχης κι σε ποιόν θα πέσεις.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις κανείς για την ειδικότητα της Οφθαλμολογίας στη Θεσσαλονίκη! Ποια κλινική θα προτείνατε; Ευχαριστώ πολύ! :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν κάποιος/α ενδιαφέρεται για τον ένα χρόνο χειρουργικής, τον προαπαιτούμενο για το γενικό μέρος πολλών χειρουργικών ειδικοτήτων, έχω να σας προτείνω το Παίδων Πεντέλης.

Δίνει τρεις θέσεις χειρουργικής και η μία εξ αυτών αδειάζει άμεσα.

Το κλίμα είναι αρκετά καλό, χειρουργεία έχει δύο ή και τρεις φορές την εβδομάδα, στα οποία μπαίνει πάντα κάποιος ειδικευόμενος και παίρνει χρόνους πρακτικά εξ αρχής, δεν έχει πολλή δουλειά, ωράριο 8-14:30, οι εσωτερικές εφημερίες αναφέρονται σε 0-5 παιδιά της κλινικής + κάποια παραπομπή από τους παιδιάτρους, ενώ και οι γενικές εφημερίες αφορούν γύρω στα 40 περιστατικά το 24ωρο. Στη γενική εφημερία έχεις πάντα επιμελητή παρόντα, ενώ στην εσωτερική είναι on call.

Εφημερεύει καθημερινές 8-14:30, ενώ 24ωρες είναι Δευτέρα, Πέμπτη και κάθε δεύτερη Κυριακή.

Γενικώς, από το προσωπικό, αλλά και από γονείς ασθενών, το ίδρυμα αναφέρεται ως "κολέγιο" κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Για περισσότερες πληροφορίες, στείλτε μου π.μ. , ή τηλεφωνήστε στο ίδρυμα και ζητήστε να μιλήσετε με κάποιον ειδικευόμενο (εσωτερικό 589- εξωτερικά ιατρεία ΠΔΧ, ή 222-γραφείο ιατρών)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νευρολογια καρακωστας β νευρ απθ απλα οι καλυτεροι

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για συνέχιση παθολογίας για πλήρη και σκέφτομαι ΝΙΜΤΣ, ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ, ΣΩΤΗΡΙΑ

Θα ήθελα κάποια γνώμη παίδες..helppp

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για το που είναι καλύτερα για την ειδικότητα της γενικής ιατρικής??? είμαι αναμεσα σε ευαγγελισμό,λαικο και γενικό κρατικό νίκαιας , σας παρακαλώ βοηθείστε με είμαι πελαγωμένη....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το καλύτερο (συγκριτικά με τον μέσο όρο της Ελλάδος) πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να πάρει κάποιος την ειδικότητα της Ουρολογίας;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πανεπιστημιακό Ιωάννινα θα έλεγα. Αν είναι ακόμα ο Σοφικίτης εκεί, που νομίζω είναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 30/8/2016 at 2:06 ΜΜ, louis c.k said:

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το καλύτερο (συγκριτικά με τον μέσο όρο της Ελλάδος) πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να πάρει κάποιος την ειδικότητα της Ουρολογίας;

λαικο , σισμανογλειο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 30/8/2016 at 10:20 ΠΜ, tania1992 said:

γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για το που είναι καλύτερα για την ειδικότητα της γενικής ιατρικής??? είμαι αναμεσα σε ευαγγελισμό,λαικο και γενικό κρατικό νίκαιας , σας παρακαλώ βοηθείστε με είμαι πελαγωμένη....

o ευαγγελισμος δε δινει..λογικα λαικο κ μετα , μη πω τελευταιο νικαιας

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 7/8/2016 at 10:49 ΠΜ, Parolo said:

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για συνέχιση παθολογίας για πλήρη και σκέφτομαι ΝΙΜΤΣ, ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ, ΣΩΤΗΡΙΑ

Θα ήθελα κάποια γνώμη παίδες..helppp

νιμιτς ..ησυχια στα τεπ..χαλαρα..

σωτηρια μακρια..δεν εχει καλη δομη το νοσοκομειο..ερυθρο πολυ καλυτερα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παραθετω την γνωμη μου δεν ειναι καθολου καλα στην παμμακαριστο οσον αφορα την παθολογια πολυ ασχημο κλιμα δεν το προτεινω σε κανεναν φωνες ενταση σε ημερησια διαταξη  σπανε τα νευρα σου!!!!!!!!!!!!!!!απλα μακρυα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σας παιδιά! Εγώ έκανα ΝΙΜΤΣ 2 χρόνια Παθολογίας (γενικό κομμάτι). Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

1. Μέτριος φόρτος δουλειάς, μπορείς να διαβάζεις παράλληλα.
2. ΔΕΝ κάνει για πλήρη (ούτε να το σκέφτεστε). Επιστημονικά είναι πίσω. Βολικό για 2 χρόνια Παθολογίας
3. Πολλοί δικαιούχοι του ΝΙΜΤΣ σε αντιμετωπίζουν σαν υπηρέτη.
4. ΜΗΝ περιμένετε δημοσιεύσεις στις Παθολογικές κλινικές.
5. Τα εγκεφαλικά όσων χρονών και να είναι ο ασθενής τα παίρνει η Νευρολογική!
6. Στο θέμα του κουτσομπολιού είναι σαν επαρχιακό νοσοκομείο.
7. Ανά 3 μέρες έχει ανοικτή εφημερία, το πρωί (μέχρι τις 2:30) για ΕΚΑΒ και δικαιούχους και το απόγευμα ΜΟΝΟ για δικαιούχους (λίγη δουλειά το απόγευμα, το πρωί συχνά χαμός). Επτά (7) 24ωρες εφημερίες το μήνα (άντε 6). 1 φορά στους 2 μήνες ΤΕΠατζής (24ωρη διαλογή στο ΤΕΠ, συχνά εξαντλητικό)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παμμακάριστος βλέπω βγάζει θέση ειδικευόμενου για 2 χρονια παθολογια και δεν υπάρχει 24 ωρη εφημερiα

ειναι δυνατον;!

Τροποποιήθηκε από Θεσσαλονικιός

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα!!! Ξερει κανεις τι παίζει στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονικη για οφθαλμολογια;; Σε αφήνουν να κανεις πράγματα; Οι καθηγητές ειναι καλοί; Γίνονται αρκετά χειρουργεία; Αφήνουν τους ειδικευόμενους να κάνουν κανενα χειρουργείο;; ??

Σύνδεσμος στη δημοσίευση