Jump to content

Photo
- - - - -

ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 piggy

piggy

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 23 November 2005 - 11:13 AM

Καλημέρα. Έκανα γενικές εξετάσεις για τσεκάπ και είναι όλες φυσιολογικές εκτός από τα λευκα αιμοφαίρια που τα βρήκαν αυξημένα. Οι απαντήσεις από τη γενική αίματος: "WBC 11.67, RBC 5.93, HGB 12.0, HCT 36.8, -MCV 62.1, -MCH 20.2, MCHC 32.6, PLT 367, -RDW-SD 32.1, RDW-CV 14.6, MPV 10.5, P-LCR 30.8, NEUT 65.4, LYMPH 28.2, MONO 3.6, EO 2.3, BASO 0.5." Ο ένας παθολόγος μου είπε να επισκεφτώ αιματολόγο για περαιτέρω εξετάσεις λόγω των αυξημένων λευκών και ο άλλος μου είπε ότι έχω αυξημένα λευκά και αυξημένα ηωσινόφιλα που δικαιολογούνται από την αλλεργική ρινίτιδα που έχω και είναι χρόνια. Ποιος από τους 2 έχει δίκιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

#2 Deposed Angel

Deposed Angel

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

Posted 23 November 2005 - 12:02 PM

Καλημέρα. Έκανα γενικές εξετάσεις για τσεκάπ και είναι όλες φυσιολογικές εκτός από τα λευκα αιμοφαίρια που τα βρήκαν αυξημένα. Οι απαντήσεις από τη γενική αίματος: "WBC 11.67, RBC 5.93, HGB 12.0, HCT 36.8, -MCV 62.1, -MCH 20.2, MCHC 32.6, PLT 367, -RDW-SD 32.1, RDW-CV 14.6, MPV 10.5, P-LCR 30.8, NEUT 65.4, LYMPH 28.2, MONO 3.6, EO 2.3, BASO 0.5." Ο ένας παθολόγος μου είπε να επισκεφτώ αιματολόγο για περαιτέρω εξετάσεις λόγω των αυξημένων λευκών και ο άλλος μου είπε ότι έχω αυξημένα λευκά και αυξημένα ηωσινόφιλα που δικαιολογούνται από την αλλεργική ρινίτιδα που έχω και είναι χρόνια. Ποιος από τους 2 έχει δίκιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

2-3 παρατηρήσεις:

1. Τα 11670/ μL λευκά δεν είναι και κανα τεράστιο νούμερο, έτσι? Άλλα εργαστήρια δίνουν εύρος αναφοράς από 4000-10000, άλλα όμως βάζουν ανώτερο όριο και 11000! Μία ήπια αύξηση των λευκών με καθ΄επικράτηση πολυμορφοπύρηνα (65%) μπορεί να οφείλεται σε δεκάδες απλά πράγματα, όπως:
stress, φάρμακα (κορτικοστεροειδή, λίθιο), πυρετό (ακόμα και ιογενείς λοιμώξεις στο 1ο-2ο 24ωρο, όχι μόνο μικροβιακές λοιμώξεις), τραυματισμό, έγκαυμα, κτλ ακόμακαι κάποιες καλοήθεις κληρονομικές μορφές λευκοκυττάρωσης. Πιο σοβαρά νοσήματα που μπορεί ναι είναι εκτός από λοιμώξεις, νοσήματα κολλαγόνου (αρθρίτιδες, αγγειίτιδες, κά) νεοπλάσματα, αιμόλυση και αιματολογικές νόσοι (μυελουπερπλαστικά σύνδρομα, κά). Όμως ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΑΙ από αυτά. Πριν επισκεφτείς αιματολόγο είναι σκόπιμο να γίνουν ένα δύο πράγματα:
α) ενδελεχής κλινικός έλεγχος προς αποκλεισμό λοίμωξης (αναπνευστικού, ουροποιητικού, καμία φλύκταινα ή δοθιήνας στο δέρμα μήπως?). Μία TKE και CRP θα ήταν χρήσιμη πιστεύω (είναι δείκτες φλεγμονής).
β) μελέτη επιχρίσματος περιφερικού αίματος (ΠΛΑΚΑΚΙ όπως το λένε) για να δούμε πώς είναι μορφολογικά τα λευκά, τα ερυθρά, κτλ. Αυτό δεν είναι απαραίτητο να γίνει από αιματολόγο. Ένας εξοικειωμένος μικροβιολόγος μπορεί να το κάνει.
γ) μήπως για τη ρινίτιδά σου παίρνεις κορτικοστεροειδή και αν ναι, τα έπαιρνες μέχρι πριν κάνεις τη γενική αίματος; Γιατί ακόμα και εισπνεόμενα, μπορεί να επηρεάσουν (μία μικρή ποσότητα απορροφάται στο αίμα).
2. Δε συμφωνώ ότι υπάρχει ηωσινοφιλία. Σε απόλυτο αριθμό τα ηωσινόφιλά σου είναι 2.3% χ 11670= 240? περίπου (κάνε το λογαριασμό). Για να μιλάμε για ηωσινοφιλία, θέλουμε τουλάχιστον 500.
3. Εγώ αυτό που θα κοίταζα (και ενίοτε επηρεάζει και τα λευκά και τα αιμοπετάλια) είναι τα επίπεδα Fe και φεριτίνης στο αίμα σου. Γιατί? Αν δεις, οι δείκτες σου MCV και MCH είναι πολύ χαμηλοί, που σε συνδυασμό με τα οριακά αυξημένα κατ' απόλυτο αριθμό ερυθρά (5.98) συνηγορούν υπέρ ετερόζυγης β-ΜΑ (στίγμα που λέμε). Αυτό είναι ασυμπτωματική κατάσταση, αλλά μπορεί να καλύψει μία σιδηροπενία που μπορεί να βγάζει κι αυτή MCV και MCH χαμηλά. Επομένως έλεγξέ τα.

Ελπίζω να βοήθησα. Λόγος σοβαρής ανησυχίας ΔΕΝ συντρέχει άμεσα, εκτός αν δε δοθεί καμία εξήγηση από όσα έγραψα παραπάνω.

#3 piggy

piggy

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 23 November 2005 - 12:17 PM

Liszt σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

1) Για τη ρινίτιδα βάζω Vinecort αλλά όχι συνέχεια, μόνο όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ επειδή κλείνει η μύτη μου. Δε θυμάμαι αν έβαλα το προηγούμενο βράδυ. Το μόνο που βάζω κάθε βράδυ επειδή έχω και ξηρότητα και με βοηθάει είναι λίγο Veex. Μήπως επηρεάζει αυτό;
2) Έχω όντως στίγμα. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό; Δε νομίζω όμως γιατί κάνω κάθε χρόνο αυτές τις εξετάσεις και μόνο από πέρυσι παρουσιάστηκε αυτή η αύξηση (ο περσινός παθολόγος δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία). Φέτος έκανα επαναληπτική. Η πρώτη είχε δείξει λευκά 11.53 και η δεύτερη 11.67 (οι τιμές που έδωσα).

Καλύτερα να κάνω το πλακάκι, την TKE και την CPR για να είμαι ήσυχη ε;

Σ' ευχαριστώ και πάλι

#4 Deposed Angel

Deposed Angel

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

Posted 23 November 2005 - 01:44 PM

Liszt σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

1) Για τη ρινίτιδα βάζω Vinecort αλλά όχι συνέχεια, μόνο όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ επειδή κλείνει η μύτη μου. Δε θυμάμαι αν έβαλα το προηγούμενο βράδυ. Το μόνο που βάζω κάθε βράδυ επειδή έχω και ξηρότητα και με βοηθάει είναι λίγο Veex. Μήπως επηρεάζει αυτό;
2) Έχω όντως στίγμα. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται αυτό; Δε νομίζω όμως γιατί κάνω κάθε χρόνο αυτές τις εξετάσεις και μόνο από πέρυσι παρουσιάστηκε αυτή η αύξηση (ο περσινός παθολόγος δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία). Φέτος έκανα επαναληπτική. Η πρώτη είχε δείξει λευκά 11.53 και η δεύτερη 11.67 (οι τιμές που έδωσα).

Καλύτερα να κάνω το πλακάκι, την TKE και την CPR για να είμαι ήσυχη ε;

Σ' ευχαριστώ και πάλι

To Veex δε νομίζω ότι επηρεάζει την κατάσταση. Τις εξετάσεις αυτές που πρότεινα, ναι θα τις έκανα. Επίσης έλεγξε αν κανείς στην οικογένειά σου έχει αυξημένα λευκά (μπορεί όπως έγραψα να υπόκειται μία καλοηθέστατη κληρονομική ουδετεροφιλία). Τώρα είπαμε αν δεν υπάρχει ερμηνεία απ' όλ αυτά, μπορείς να αποταθείς σε αιματολόγο. Ενδεικτικό μυελουπερπλαστικού νοσήματος θα μπορούσε να είναι η σπληνομεγαλία, που διαπιστώνεται βασικά με κλινική εξέταση από γιατρό. Το τελευταίο που θα γίνει (αν γίνει) είναι η εξέταση για χρωμόσωμα Φιλαδελφείας (από απλή αιμοληψία) που θα μας πει αν υπάρχει μία σοβαρή αιματολογική νόσος, η ΧΜΛ (χρονία μυελογενής λευχαιμία). Πρέπει να σου πω όμως ότι το θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ, γιατί φαντάζομαι είσαι 20-25 χρονών (σπάνια αυτή η νόσος πριν τα 35-40, εκτός αν πια έχεις ιστορικό έκθεσης σε ακτινοβολία ή ραδιενέργεια του μεγέθους του Τσερνομπίλ!) Αυτά τα ολίγα. DO NOT PANIC.

#5 piggy

piggy

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 14 December 2005 - 10:43 AM

Καλημέρα, με θυμάστε;;;;
Λοιπόν έκανα τις εξετάσεις και ιδού τα αποτελέσματα:
ΤΚΕ: 1η ώρα: 7 mm
ΛΕΥΚΑ: 10.700
ΠΟΛΥΜΟΡΦΟΠΥΡΗΝΑ: 72,9 %
ΡΑΒΔΟΠΥΡΗΝΑ: 0,0%
ΛΕΜΦΟΚΥΤΤΑΡΑ: 23,5%
Μ.ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΑ: 3,0%
ΗΩΣΙΝΟΦΙΛΑ: 1,1%
ΒΑΣΕΟΦΙΛΑ, ΜΕΤΑΜΥΕΛΟΚΥΤΤΑΡΑ, ΜΥΕΛΟΚΥΤΤΑΡΑ, ΠΡΟΜΥΕΛΟΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΤΥΠΑ: ΟΛΑ 0%
CRP: 3,3 mg/l

Τα λευκά μειώθηκαν (ήταν στην 1η εξέταση 11.53 και στη 2η 11.67). Αυτή η αύξηση 10.7 που δείχνουν τώρα είναι σημαντική ώστε να το ψάξω περαιτέρω ή όχι;;
Συγνώμη αν σας κούρασα.

Ευχαριστώ και πάλι. :rolleyes:

#6 Sovereign

Sovereign

www.soverblog.com

• Moderators
  • 5,913 posts
  • Interests:music, cinema, crime literature

Posted 14 December 2005 - 11:16 AM

Παρότι αποφεύγω γενικώς να συμμετάσχω σε ερωταπαντήσεις/ συμβουλές ιατρικού χαρακτήρα μέσω internet, γράφω απλά για να σου πω ότι ο αριθμός των λευκών σου βρίσκεται στα ανώτερα φυσιολογικά όρια και άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για αύξηση. Πιθανότερη αιτία για την οποία παροδικά "τσίμπησαν" είναι συνήθως κάποια εποχιακή λοιμωξούλα. Για να είσαι όμως απόλυτα σίγουρος/η, η δική μου πρόταση για οποιονδήποτε ανησυχεί, με ή χωρίς λόγο, είναι να συμβουλεύεται a real life doctor, που θα συμψηφίσει στη διάγνωση το πιο σημαντικό κομμάτι της: ιστορικό+ κλινική εξέταση.

Δεν μας κούρασες πάντως, σε καμία περίπτωση.

#7 Αποφρακτικός_Ειλεός

Αποφρακτικός_Ειλεός

Ασκληπιός (επίπεδο ΧΙΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,081 posts

Posted 14 December 2005 - 12:01 PM

είσαι έγκυος :-)

#8 mixmavros

mixmavros

Ρόδα είναι και γυρίζει...

• Admin
  • 2,699 posts

Posted 14 December 2005 - 12:54 PM

Είσαι κακός! :P

#9 Αποφρακτικός_Ειλεός

Αποφρακτικός_Ειλεός

Ασκληπιός (επίπεδο ΧΙΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,081 posts

Posted 14 December 2005 - 01:17 PM

emarup όλα πρέπει να τα σκεφτόμαστε ως ιατροί :-)

#10 usmeds

usmeds

Program Director

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,423 posts

Posted 14 December 2005 - 01:24 PM

95% confidence intervals, σημαίνει πως αν κάνω 20 εργαστηριακές εξετάσεις, σε κάποιον με φυσιολογικά μεγέθη, μια θα βγει εξ ορισμού εκτός των ορίων... :P

ΥΓ Προς την φίλη που άρχισε το thread: Αυτό δεν σημαίνει πως έχεις φυσιολογικά μεγέθη. Απλά, μία από τις πιθανές εξηγήσεις μπορεί να είναι και η παραπάνω. Όπως σου έχουν πεί όλοι εδώ μέσα, μονάχα ο γιατρός σου μπορεί να σου συστήσει τι πρέπει να κάνεις.

Edited by usmeds, 14 December 2005 - 04:35 PM.

#11 piggy

piggy

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 14 December 2005 - 01:38 PM

Αυτό το λες επειδή ως PIGGY είμαι ως γνωστόν λίγο χοντρούλα;;;;; ή το πόρισμα βγήκε από τα αποτελέσματα των εξετάσεων; :P
Ευχαριστώ όσους απάντησαν.
Θα δω ακόμα έναν παθολόγο (2 έχω δει μέχρι στιγμής) και αν κι αυτός μου πει τα δικά του θα το αγνοήσω και θα συνεχίσω τη ζωούλα μου όπως πριν.

BYE :antegeia:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users