Jump to content
Sign in to follow this  
master@med

Λίστα αναμονής στο Δαφνί (Ψ.Ν.Α.) για παθολογία.

Recommended Posts

Πως είναι η παθολογική κλινική στο Δαφνί; Είναι καλά ή θα αποτρελαθώ; Μαθαίνεις τίποτα ή δεν έχει περιστατικά; Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία ας με βοηθήσει. emplease

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια,αλλα μια φιλη μου που δηλωσε παθολογια εκει,μου ειπε για τις συνθηκες εκει.Ειπε πως οι επισκεψεις στους ασθενεις γινονται παντα παρουσια ψυχιατρου και αστυνομικου και πως ειναι σχεδον παντα προβλημα η συνεργασια του ασθενη.

Απ'οσο ξερω δεν πηγε ποτε εκει και αυτη να διαπιστωσει αν αληθευει αυτο,ρωτησε πληροφοριες και αυτη πριν γραφτει στη λιστα αναμονων...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν ενδιαφέρεσαι για παθολογική ειδικότητα, είναι κατάντια να κανεις παθολογία εκεί. Μονο για ψυχιάτρους ενδείκνυται, που κάνουν το εξάμηνο της Παθολογίας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι παιδιά, πείτε καμία πληροφορία γιατί με βλέπω σύντομα να κλείνω δωμάτιο, είναι καλα?? :lol:

emofftopic again!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Αν ενδιαφέρεσαι για παθολογική ειδικότητα, είναι κατάντια να κανεις παθολογία εκεί. Μονο για ψυχιάτρους ενδείκνυται, που κάνουν το εξάμηνο της Παθολογίας.

εγώ ενδιαφέρομαι για καρδιολογία αλλά μου είπαν ότι κάτι πάει κι έρχεται...Τι να κάνουμε που οι αναμονές έχουν εκτοξευθεί στα ύψη, δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε κι επιλογές... :wacko:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και η επαρχία τα ίδια και χειρότερα είναι δυστυχώς... emno

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να μη σε στενοχωρήσω αλλά Καρδιολογία πήραν ένα σωρό φέτος Ιταλία, τουλάχιστον στις δύο ιατρικές σχολές του πανεπιστημίου μου που είδα/άκουσα. Για μένα έκανες λάθος να μη δοκιμάσεις στο Chieti έστω μια χρονιά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,

Τον Μάρτιο που μας πέρασε, δήλωσα για τα 2 χρόνια της παθολογίας στο Δαφνί, με μόνο κίνητρο και ελπίδα ότι θα γλίτωνα κάποια χρονάκια αναμονής σε σχέση με τα άλλα νοσοκομεία. Βλέπετε, οι διοικητικοι υπάλληλοι του ιδρύματος διέδιδαν ότι είχε μέσο όρο αναμονής περί τα 3 χρόνια. Μάλιστα με διαβεβαίωσαν καθησυχάζοντάς με, ότι πάνω κάτω κινούνται 15 άτομα από τη λίστα ετησίως. Έτσι λοιπόν και αφού επέμεινα στην ερώτηση του αν ήταν σίγουροι γι'αυτό που έλεγαν, παίρνοντας θετική απάντηση για μία ακόμα φορά αποφάσισα να βάλω τα χαρτιά μου σε αυτό το νοσοκομείο. Κάτι με έτρωγε όμως μέσα μου. Πέρασαν 8 μήνες από τότε και μου ήρθε η φαεινή να πάω στη νομαρχία να δω τι σειρά έχω. Πραγματικά είχα πέσει 7 νούμερα μέσα σε αυτό το διάστημα. Όλα καλά μέχρι εδώ. Σήμερα τηλεφώνησα στο νοσοκομείο να ρωτήσω πλέον με το νέο μου νούμερο, πότε ξεκινάω, περιμένοντας μια επιβεβαίωση των όσων ήξερα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Όμως αντ'αυτού πήρα την απάντηση ότι όσοι έχουν μέχρι νούμερο 32 ξεκινούν εντος του 2010, ενώ από το 32 και πίσω ξεκίνουν το 2011 και βάλε! Όλα τα δεδομένα ανατράπηκαν δηλαδή! Όταν τους ρώτησα γιατί μας έλεγαν άλλες ημερομηνίες πριν λίγους μήνες, μου δικαιολογήθηκαν ότι δεν είχαν έρθει σε επικοινωνία με τη νομαρχία για να τα βάλουν κάτω και να τα υπολογίσουν σωστά, πράγμα το οποίο έγινε πριν λίγες μέρες!!! Ωστόσο εξαιτίας αυτού, πολλοί από εμάς κάηκαν! Πίστευω ότι στη θέση τη δική μου είναι και αρκετοί ακόμα συνάδελφοι. Το αναφέρω απλώς σαν περιστατικό για να σας ενημέρωσω και για να μην παραμυθιάζεστε από κανέναν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

u must be joking!!!!!!!!!!!!!!!!!

2011?>?????????

are u sure??????

keep walking!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η υπόθεση είναι απελπιστικά ύποπτη... είναι γνωστή βρωμιά.

Τί μπορεί να κάνει κάποιος για να προστατευθεί στην περίπτωση αυτή?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Η υπόθεση είναι απελπιστικά ύποπτη... είναι γνωστή βρωμιά.

Τί μπορεί να κάνει κάποιος για να προστατευθεί στην περίπτωση αυτή?

Πολύ λίγα, μια έγγραφη ερώτηση πάντα είναι χρήσιμο να γίνεται (οφείλουν να απαντήσουν σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα), μια αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη (που δεν ξέρω αν δηλώνει αρμόδιος αλλά καλό είναι να ενημερώνεται) και ... προσευχές, πολλές και κάθε μέρα )))

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Πολύ λίγα, μια έγγραφη ερώτηση πάντα είναι χρήσιμο να γίνεται (οφείλουν να απαντήσουν σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα), μια αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη (που δεν ξέρω αν δηλώνει αρμόδιος αλλά καλό είναι να ενημερώνεται) και ... προσευχές, πολλές και κάθε μέρα )))

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! emno

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στη δική μου περίπτωση δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί δεν έχω τίποτα γραπτό παρά μόνο λόγια του αέρα... emno

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η απάντησή μου πιο πάνω δεν είχε σκοπό το σαρκασμό αλλά την ειρωνία: όσο εδώ γίνονται τσακωμοί και ανταλάσσονται ''φιλοφρονήσεις'' για το κάθε τι, κάποιοι παίζουν με τους κόπους μας και κανείς δεν κάνει τίποτα γιαυτό! Ακόμα και αν αρχίσει να λειτουργεί το σύστημα μηχανοργάνωσης ηλεκτρονικά, τι εγγυήσεις θα έχουν οι γιατροί στις λίστες? Είναι η φιλοσοφία του Δημοσίου που δεν παραδέχεται ποτέ ότι κάνει λάθος και οι Ιατρικοί Σύλλογοι που δεν μας παρέχουν καμιά υποστήριξη, είναι και δικό μας το λάθος που δεν κάνουμε τίποτα? Δεν ξέρω. Πάντως θα προτιμούσα να είχαμε πραγματική υποστήριξη από έναν Σύλλογο ΟΛΟΙ παρά να οργανώνομαστε ανάλογα με τα εκάστοτε μικρο - ο,τιδήποτε συμφέροντα με τελικό αποτέλεσμα την αποφασιστική στιγμή να μένουμε ΠΑΝΤΑ ακάλυπτοι. Με λίγα λόγια θα ήθελα ΕΝΑΣ σύλλογος να έχει θέση και για τις ''λίστες'' και για τις εξετάσεις για την ειδικότητα και για εκείνες του ΔΟΑΤΑΠ! Όχι ο καθένας τα συμφέροντα της κάστας του και μόνο, γιατί έτσι κανένας δε θα μας σεβαστεί ποτέ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η κατάσταση είναι τραγική φίλε Στέλιο. Αν μπεις στο MSN βάλε μια φωνή για λίγο e-συμπαράσταση... :(

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συνάδελφε η εμπειρία που περιγράφεις είναι όντως τραγική!

Με κάτι τέτοιες περιγραφές πείστηκα να μην εμπιστεύομαι κανέναν και να τα ψάξω μόνος μου. Συμβουλή λοιπόν:

1)Πάρτε λίστα προσωπικού από το νοσοκομείο που θέλετε να δηλώσετε!!!!!!!

2)Αντιγράψτε από τα βιβλία της αντίστοιχης νομαρχίας πόσοι περιμένουν και πόσα χρόνια αναμονής έχει δηλώσει ο καθένας σε αυτό το νοσοκομείο.

3)Δείτε αν βρίσκονται διορισμοί "στον αέρα", δηλαδή αν το νοσοκομείο έχει κενές θέσεις, το ξέρει η Νομαρχία; Έχει στείλει το διορισμό; Ή σε αυτούς που σημειώσατε συμπεριλαμβάνονται και άτομα που θα καλύψουν τις κενές θέσεις άμεσα;

4)ΚΑΝΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ!!!!!!!!!!

Να δούμε αν θα μας βγει σε καλό όλο αυτό...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ελληνικό δημόσιο ξεφτίλα μέχρις εσχάτων.

Αλλά και σ αυτό εδώ μας θέλουν δημόσιο υπαλληλάκους να μας ελέγχουν γιατί κύριε υπουργέ δεν ανοίγετε το θέμα να μπορούμε να κάνουμε ειδικότητα και σε ιδιωτικές κλινικές όπως άλλωστε γίνετε σε όλη την Ευρώπη ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κάτι πρέπει να αλλάξει και πολύ σύντομα μάλιστα γιατί δεν παλεύεται άλλο...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ελληνικό δημόσιο ξεφτίλα μέχρις εσχάτων.

Αλλά και σ αυτό εδώ μας θέλουν δημόσιο υπαλληλάκους να μας ελέγχουν γιατί κύριε υπουργέ δεν ανοίγετε το θέμα να μπορούμε να κάνουμε ειδικότητα και σε ιδιωτικές κλινικές όπως άλλωστε γίνετε σε όλη την Ευρώπη ?

Γιατί τουλάχιστον οι αναμονές αν και άθλιες κρατάνε έστω και κατά 99,99% τα μπόσικα.....

Αν ανοίξουν οι ιδιωτικές κλινικές όλα τα καλόπαιδα του μπαμπά θα ξεκινήσουν ειδικότητα αύριο....

Αλλά φαντάζομαι μάλλον εννοούσες να δίνουν ειδικότητα οι ιδιωτικές κλινικές μετά από πανελλήνιες εξετάσεις, αδιάβλητες κτλπ....

Μάθαμε όλοι το μέσο πια!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Συνάδελφε η εμπειρία που περιγράφεις είναι όντως τραγική!

Με κάτι τέτοιες περιγραφές πείστηκα να μην εμπιστεύομαι κανέναν και να τα ψάξω μόνος μου. Συμβουλή λοιπόν:

1)Πάρτε λίστα προσωπικού από το νοσοκομείο που θέλετε να δηλώσετε!!!!!!!

2)Αντιγράψτε από τα βιβλία της αντίστοιχης νομαρχίας πόσοι περιμένουν και πόσα χρόνια αναμονής έχει δηλώσει ο καθένας σε αυτό το νοσοκομείο.

3)Δείτε αν βρίσκονται διορισμοί "στον αέρα", δηλαδή αν το νοσοκομείο έχει κενές θέσεις, το ξέρει η Νομαρχία; Έχει στείλει το διορισμό; Ή σε αυτούς που σημειώσατε συμπεριλαμβάνονται και άτομα που θα καλύψουν τις κενές θέσεις άμεσα;

4)ΚΑΝΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ!!!!!!!!!!

Να δούμε αν θα μας βγει σε καλό όλο αυτό...

Αν και είναι ο ορθότερος τρόπος είναι και ο πιο δύσκολος μιας και στις περισσότερες νομαρχίες με την γνωστή δημοσιο(παρα)λογική νοοτροπία των υπαλλήλων τους, είναι ανέφικτο να αφιερώσει ο υπάλληλος ένα ολόκληρο 20λεπτο προκειμένου να ψάξει όλα τα νοσοκομεία που δίνουν πχ παθολογία και να σου δώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Πάντως μετά από την τελευταία μου επίσκεψη στη νομαρχία κεντρικού τομέα, είδα νέα πρόσωπα που τουλάχιστον είναι πιο εξυπηρετικά από τις προηγούμενες κάργες, οπότε αξίζει η προσπάθεια! επιμονή και υπομονή!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τηλεφώνησα σήμερα στο Ψ.Ν.Α. για να ρωτήσω τα ονόματα αυτών που υπηρετούν ήδη στην ειδικότητα της παθολογίας και διαπίστωσα πως τέσσερα άτομα είναι παντελώς άσχετα με τη λίστα των διορισμένων που μας παρουσιάζει το site της νομαρχίας. Για να σας προλάβω, δεν είναι υπεράριθμοι!!! Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει. Κάτι βρωμάει εδώ... :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,

Τον Μάρτιο που μας πέρασε, δήλωσα για τα 2 χρόνια της παθολογίας στο Δαφνί, με μόνο κίνητρο και ελπίδα ότι θα γλίτωνα κάποια χρονάκια αναμονής σε σχέση με τα άλλα νοσοκομεία. Βλέπετε, οι διοικητικοι υπάλληλοι του ιδρύματος διέδιδαν ότι είχε μέσο όρο αναμονής περί τα 3 χρόνια. Μάλιστα με διαβεβαίωσαν καθησυχάζοντάς με, ότι πάνω κάτω κινούνται 15 άτομα από τη λίστα ετησίως. Έτσι λοιπόν και αφού επέμεινα στην ερώτηση του αν ήταν σίγουροι γι'αυτό που έλεγαν, παίρνοντας θετική απάντηση για μία ακόμα φορά αποφάσισα να βάλω τα χαρτιά μου σε αυτό το νοσοκομείο. Κάτι με έτρωγε όμως μέσα μου. Πέρασαν 8 μήνες από τότε και μου ήρθε η φαεινή να πάω στη νομαρχία να δω τι σειρά έχω. Πραγματικά είχα πέσει 7 νούμερα μέσα σε αυτό το διάστημα. Όλα καλά μέχρι εδώ. Σήμερα τηλεφώνησα στο νοσοκομείο να ρωτήσω πλέον με το νέο μου νούμερο, πότε ξεκινάω, περιμένοντας μια επιβεβαίωση των όσων ήξερα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Όμως αντ'αυτού πήρα την απάντηση ότι όσοι έχουν μέχρι νούμερο 32 ξεκινούν εντος του 2010, ενώ από το 32 και πίσω ξεκίνουν το 2011 και βάλε! Όλα τα δεδομένα ανατράπηκαν δηλαδή! Όταν τους ρώτησα γιατί μας έλεγαν άλλες ημερομηνίες πριν λίγους μήνες, μου δικαιολογήθηκαν ότι δεν είχαν έρθει σε επικοινωνία με τη νομαρχία για να τα βάλουν κάτω και να τα υπολογίσουν σωστά, πράγμα το οποίο έγινε πριν λίγες μέρες!!! Ωστόσο εξαιτίας αυτού, πολλοί από εμάς κάηκαν! Πίστευω ότι στη θέση τη δική μου είναι και αρκετοί ακόμα συνάδελφοι. Το αναφέρω απλώς σαν περιστατικό για να σας ενημέρωσω και για να μην παραμυθιάζεστε από κανέναν.

Τον Μαρτιο του 2005 που δηλωνα το πρωτο τμημα ειδικοτητας, μου εδιναν για 2 χρονια παθολογιας τα επαρχειακα νοσοκομεια, χρονο αναμονης το 2009 και της Αθηνας το 2011-12.Τα ιδια ελεγαν και στους γνωστους μου. Παντα βεβαια εχεις την ελπιδα, οτι καποιος θα αλλαξει και θα πεσει η αναμονη,οπως εγινε στην περιπτωση μου. Δεν καταλαβαινω πως σου ειπαν το 2008.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και εγω δηλωσα στο ΨΝΑ τελη του 2006.Ρωτησα και τους εκει υπευθυνους οι οποιοι μου ειπαν 7/2010 συγκεκριμενα και μαλιστα οτι πιθανοτερα να ειναι και νωριτερα γιατι οι λιστες κινουνται πιο γρηγορα.Καθως δεν εμπιστευομαι κανεναν (σικ) εψαξα λιγο μονη μου με βαση τα δεδομενα της νομαρχιας τοτε και το τι ζητα ο καθενας κτλ.Τελικα εβγαζα οτι οσοι ειναι στην αναμονη μεχρι το νουμερο 34-35 τοτε,θα ξεκινουσαν πιθανοτατα μεχρι 2011.Σκεφτειτε οτι τοτε περιμεναν γυρω στα 31-32 ατομα...οσο για τα προσθετα ατομα που αναφερει συναδελφος,το ΨΝΑ δινει 10 θεσεις νομιζω,η δε νομαρχια δε δειχνει και τους δεκα που κανουν ηδη ειδικοτητα.. emrockon Επισης,γνωριζετε οτι υπαρχει ιστοσελιδα που στελνεις σμς και σου λεει "με καθε επιφυλαξη" και καλα ποση αναμονη εχουν διαφορα νοσοκομεια?Μα που θα φτασουμε? :blink:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ποια είναι αυτή η ιστοσελίδα;

Είμαι σίγουρος ότι ο Χορταρέας είναι από πίσω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση