Jump to content

Photo

Προβλημα

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 avluela

avluela

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 20 posts

Posted 22 August 2005 - 02:24 AM

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας στο προβλημα μου.Εχω ανοιξει ιδιωτικο ιατρειο σε καποια τουριστικη περιοχη,ενω ειμαι στην αναμονη για ειδικοτητα.Ο φαρμακοποιος της περιοχης απο την αρχη μου εριχνε σποντες του στυλ "εγω ξερω περισσοτερα απο σας τους γιατρουδακους", "εγω ξερω περισσοτερα και απο τους περισσοτερους καθηγητες παν/μιου",κλπ.Το θεμα ομως σοβαρεψε απο την στιγμη που αρχισε να μου επιστρεφει συνταγες μου (μαζι με τον ασθενη βεβαια),γιατι λεει το ταδε φαρμακο δεν ειναι στην λιστα (ενω ειναι και μαλιστα για να το επιβεβαιωσω πηρα τηλ.σε αλλο φαρμακειο και ρωτησα) και γενικα να ψαχνει αφορμη να με κανει ρεζιλι και να με δυσφημει στους ασθενεις μου,οι οποιοι ομως πρεπει να πω οτι ειναι πολυ ικανοποιημενοι μαζι μου αφου εμαθαν οτι τα εβγαλα περα με μερικα αρκετα εως πολυ δυσκολα περιστατικα. Δεν μπορω να ερθω σε ευθεια συγκρουση μαζι του,γι'αυτο ευγενεστατα του ζητησα να μου εξηγησει πώς ειναι δυνατον μερικα φαρμακα να ειναι στην δικη μου λιστα και στην δικη του εκτος.Η απαντηση του μετα απο αρκετα λεπτα μ@λ@κιων ηταν πως υπαρχουν 2 λιστες οι οποιες ειναι σε ισχυ ταυτοχρονα και στην μια το φαρμακο ειναι ενω στην αλλη οχι! :blink:
Δεν υπαρχει αλλος ιδιωτης στην περιοχη για να πω οτι αυτο φταιει για την συμπεριφορα του,εκτος βεβαια απο καποιους μεγαλογιατρους που εχουν εξοχικα εδω κοντα και οταν ερχονται ο φιλος μας τους στελνει πελατεια,οπως μου ειπε,αν και ειναι παρανομο γιατι ειναι εκτος νομου τους,αλλα εχουν καλη συνεργασια ;)
Εμενα το μονο που μου εστειλε μεχρι τωρα ηταν 3-4 περιπτωσεις δυσκολες,περιμενοντας απ'οτι καταλαβα να "στραβωσουν" για να γελαει μαζι μου.Τα ευκολα ή νορμαλ τα στελνει στους "συνεργατες" του ή στο κοντινοτερο κεντρο υγειας ή κανει αυτος τη διαγνωση και δινει θεραπεια (πραγμα που λατρευει).Και τωρα ακουστε μερικα απο τα περιστατικα που εφτασαν στα αυτια μου.Σε κυριο που πατησε αχινο και ειχε 45 αγκαθια στο ποδι του εδωσε αλοιφη Φουσικορτ.Αν δεν το ξερατε η καινουρια ιδιοτητα της αλοιφης αυτης ειναι να αναγκαζει τα αγκαθια να βγουν μονα τους ! :splaaaats:
Πυρετος=ντοναροτ.Αφθα=νιστατινη,εσωτ.ωτιτιδα+αμυγδαλιτιδα=οφθαλμικη αλοιφη (ο τουριστας δεν ηξερε ποια,απλως του ειπαν στο ξενοδοχειο του οτι γραφει το κουτι οφθαλμικη αλοιφη), εγκυος με φαγουρα και υγρα(χωρις αλλα στοιχεια)=ντακταριν κολπικα υποθ.Δερματιτιδες (ολες)+τραυματα+οτιδηποτε στο δερμα=φουσιντιν (ερωτα με τη φουσιντιν :wub: ).
Συμπερασματα-->το καθε φαρμακο αξιζει ως φαρμακο αναλογα με την αξια του. emstupid
Σε αναφυλακτικο σοκ η κορτιζονη ειναι αρκετη emeleos
Οι γνωσεις ενος γιατρου μπορουν να αμφισβητηθουν απο την αδερφη του φαρμακοποιου η οποια επαγγελεται οικιακα και εχει το καθε δικαιωμα να ρωταει ειρωνικα τον γιατρο ποια κλινικη εικονα ειχε ο ασθενης και ισχυριζεται(ο γιατρος) οτι η διαγνωση ειναι η ταδε και οχι η ταδε που νομιζει αυτη emeleos
Ο φαρμακοποιος μπορει να αλλαζει τη δοσολογια που οριζει ο γιατρος γιατι...αυτος ξερει περισσοτερα.Ασε που μπορει να αλλαξει και το φαρμακο ή ακομη χειροτερα να πει στον ασθενη σου οτι του εδωσες φαρμακο που θα του κανει κακο... emdevil
Ο φαρμακοποιος οριζει ποια φαρμακα ειναι στη λιστα και ποια οχι,ποσο ειναι το ποσοστο συμμετοχης (μπορει ακομα να στο αλλαξει-αλλαζοντας και τη διαγνωση)
Ο φαρμακοποιος ειναι αναντικαταστατος ενω ο γιατρος δεν χρειαζεται πλεον στην Ελλαδα εφοσον ολα μπορουν να τα κανουν οι φαρμακοποιοι και μαλιστα καλυτερα.

Και να πω ρε παιδια οτι κατι του εκανα του ανθρωπου και μου φερεται ετσι...
Ακομα και τωρα με το χαμογελο ειμαι και σαν να μην συμβαινει τιποτα,ουτε του ειπα ποτε για τις μ@λ@κιες του που εφτυσα αιμα να τα βγαλω περα,ουτε τιποτα.
emeleos
Εχει κανεις σας τετοιες εμπειριες? Τι να κανω? Χρειαζομαι αυτη τη δουλεια λογω οικογενειας που προσεχως θα μεγαλωσει και δεν ξερω πώς να χειριστω το θεμα.
Η φημη που εχω αποκτησει ειναι καλη αλλα εχοντας αυτον να την υπονομευει δεν ξερω τι μπορει να γινει.Γιατι το κανει αυτο?

emthanx

#2 lonestar

lonestar

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 475 posts

Posted 22 August 2005 - 03:08 AM

Φίλε μου ,
πρώτα πρώτα μην αγχώνεσαι.
Δεύτερον, κάνε κανονικά τι δουλειά σου γιατί εσύ είσαι ο γιατρός!!!!!
Τρίτον,αν κάποιος ασθενής παραβλέψει τις εντολές σου,την επόμενη φορά που θα΄ρθει να του πεις να πάει στον φαρμακοποιό να του γράψει τα φάρμακα και να διαγνώσει το τι έχει.

Α, και κάτι άλλο, αν συνεχίσει να σε υπονομεύει εκείνος μπορείς να αρχίσεις να τον υπονομεύεις και εσύ -καλό βέβαια είναι να μην αρχίσεις πόλεμο αλλά κάποιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.

#3 Mr_allos_enas

Mr_allos_enas

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 39 posts

Posted 22 August 2005 - 03:37 AM

Με άναψες με αυτά που γράφεις.

Πάντως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις φίλο τον εχθρό σου.
Όπως το καταλαβαίνεις αυτό...

#4 TrippinOn

TrippinOn

Μεγαλογιατρός (επίπεδο VIII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 972 posts

Posted 22 August 2005 - 05:27 AM

[quote=avluela,Aug 22 2005, 00:24 ]
Σε κυριο που πατησε αχινο και ειχε 45 αγκαθια στο ποδι του εδωσε αλοιφη Φουσικορτ.Αν δεν το ξερατε η καινουρια ιδιοτητα της αλοιφης αυτης ειναι να αναγκαζει τα αγκαθια να βγουν μονα τους ! :splaaaats:

Οντως με τη φουζικορτ γουσταρουν ασχημα και αλλοι φαρμακοποιοι....Για ολα τα ειδη ερυθηματων και πομφων....ΕΧΕΧΕΧΕΧΕΕΧΕΧ emkafes

#5 dina-p

dina-p

Τελειόφοιτος (επίπεδο IV)

• Prominent Members
  • PipPipPipPip
  • 100 posts

Posted 22 August 2005 - 07:18 AM

Δεν υπαρχει αλλος ιδιωτης στην περιοχη

Υπάρχουν ακόμα τέτοιες "παρθένες" περιοχές ; Και μάλιστα τουριστικές ;
Να κάτι που δε περίμενα...

Όσο για την περίπτωση που παρουσιάζεις, μήπως ο κύριος αυτός φοβάται ότι θα αρχίσεις να γράφεις φάρμακα που δε τον συμφέρουν (βλέπε φθηνά) και προσπαθεί να "αμυνθεί";
Ως γνωστό, η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση...

#6 Christia Middleton

Christia Middleton

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 49 posts
  • Interests:Λογοτεχνία, Ποίηση, Μουσική, Ζωγραφική, Φωτογραφία, Υπολογιστές

Posted 22 August 2005 - 08:35 AM

Εφόσον σαν γενικός γιατρός είσαι σίγουρος ότι μπορείς να συνταγογραφείς ό,τι συνταγογραφείς (δεν γνωρίζω) σε δικό σου ιατρείο, φρόντισε να κάνεις σωστά τη δουλειά σου για να μην έχεις μπλεξίματα. Μην λαμβάνεις υπόψη τον κάθε "βαρεμένο". Στην ανάγκη λέγε στους ασθενείς σου να παίρνουν τα φάρμακα τους από άλλο φαρμακείο ή κατήγγειλε τον συγκεκριμένο φαρμακοποιό στον σύνδεσμο του (εφόσον θεωρείς ότι κάνει κάτι λάθος).

Καλή δύναμη :)

#7 dr.ped

dr.ped

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 22 August 2005 - 08:57 AM

Αν το ιατρειο σου ειναι καθολα νομιμο, δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις!
Πεστου οτι αν συνεχισει την ιδια συμπεριφορα, θα τον καταγγειλεις στον συλλογο του(και στην αναγκη, να τον καταγγειλεις), και απο κει και περα κοψε και το καλημερα!Μην εισαι καλη μαζι του, οσο βλεπουν καποιον ευγενικο τετοιοι ανθρωποι, τοσο περισσοτερο τραβανε το σκοινι.
Επισης, μην τον αφησεις να σε επηρεαζει στην δουλεια σου (τι διαγνωση θα βαλεις, τι φαρμακο θα δωσεις).
Και αρχισε να πετας και καμια σποντα του στυλ, "εγω ειμαι γιατρος, και σου δινω αυτο, αν πας στο φαρμακειο και σου πουν να το αλλαξεις, μπορει να εχουν δικο τους λογο για να σου δωσουν κατι χειροτερο απο αυτο που σου δινω εγω" κοκ.
Δυστυχως πολλοι φαρμακοποιοι το εχουν το απωθημενο τους που δεν εγιναν γιατροι, αλλα οσα τραυματα και να εχουν απο την μετεφηβικη τους ηλικια, πιστευω οτι εμεις οι γιατροι πρεπει να τους βαζουμε στην θεση τους ( η οποια ειναι να εκτελουν της συνταγες που εμεις γραφουμε και οχι να ασκουν ιατρικη).

#8 KonstantinosMD

KonstantinosMD

Brain is Offline

• Admin
  • 1,753 posts
  • Interests:Υπολογιστές, Gadgets, Φίλοι, Ταξίδια, Πούρα, Τάβλι, Καφές, Αλκοόλ, Αίμα, Μπαχάλεμα, Πισίνες, Αφρόλουτρα, Μασάζ, Γυαλιά Ηλίου, Ρολόγια, Ρούχα, Εσώρουχα, Κάλτσες, Πλύσιμο, Διάστημα, Μουσική, Εξωγήινοι, Βρυκόλακες, Γυναίκες Εξωγήινοι, Γυναίκες Βρυκόλακες, Γυναίκες με Μαλλιά, Βιβλία, Κόμιξ, Ταξίδια... τα κλασικά όπως όλοι

Posted 22 August 2005 - 10:55 AM

Πρώτα από όλα να ευχηθώ καλορίζικο το ιατρείο και ακόμη περισσότερο με το καλό ο πελαργός να φέρει ένα υγιέστατο αγοράκι...

Οι φίλοι από πάνω εξέφρασαν διάφορες εναλλακτικές και απόψεις.. Η κυριότερη είναι να μη μασάς.
Να έχεις υπόψη σου ότι οι άνθρωποι, όσο κι αν επηρεάζονται ειδικά στην αρχή από το ο,τιδήποτε τους λέει ο ένας και ο άλλος σιγά σιγά θα εκτιμήσουν την δουλειά σου και οποιαδήποτε λάσπη του φαρμακοποιού θα του γυρίσει μπούμερανγκ αργά ή γρήγορα...
Δική μου υπόθεση είναι ότι τα κάνει αυτά όχι μόνο λόγω κόμπλεξ αλλά και γιατί μάλλον δεν έχεις "συνεννοηθεί" μαζί του για το ποια φάρμακα προτιμάει... και καλά έχεις κάνει.

Από εκεί και πέρα καλή λύση είναι η υπομονή μαζί με την καλή δουλειά και φυσικά να μην κάνεις πίσω σε ένα πιθανό σταδιακό εσκαλέσιον όπως λένε και στο ντάουν τάουν Άθενς... :D

Λάσπη εκείνος και σχολιάκα; Το ίδιο και εσύ, αλλά πιο έξυπνα και κομψά..... Δεν χρειάζεται να λες ευθέως στους ασθενείς σου "πρόσεξε αυτός είναι αυτό κι αυτό και θα κάνει αυτό κι αυτό...." ... Βάλε τους την μύγα και θα την βρουν την άκρη!

Άρχισε να μαζεύεις παράλληλα οποιαδήποτε συνταγή σου γυρίζει πίσω και να γράφεις τους λόγους και γενικά φτιάξε ένα φάκελο με όσες μαλακίες τον βλέπεις να κάνει.... μπορεί να μην τον χρειαστείς ποτέ, αλλά καλό είναι να υπάρχει... (η απειλή θα στείλω αντίγραφο στον σύνδεσμο, στον ΕΟΦ, στα ταμεία, στο υπουργείο και σε δυο εισαγγελείς ταυτόχρονα θα πιάσει όσο δεν μπορείς να φανταστείς αν η κατάσταση φτάσει εκεί!)

Λέγε στους ασθενείς ότι αυτό είναι το σωστό φάρμακο, είναι το γενικό φάρμακο και όχι κανένα φασόν ή κανένα υπερακριβό...δείχνε τους την λίστα για να βλέπουν ότι είναι μέσα κι όποιος λέει το αντίθετο "ελπίζεις απλά να κάνει λάθος" κοκ...

Στην ανάγκη μπορούμε πάντα να έρθουμε από την Αθήνα με ένα πόσυ πάνω στα άλογά μας πυροβολόντας με τα κολτ μας στον αέρα και να τον κρεμάσουμε στην πλατεία, αλλά αυτό θα το αφήσουμε ως τελευταία λύση....

Μην ξεχνάς επίσης ποτέ αυτό: βρίσκουν και τα κάνουν... άμα σε έχει κόψει μπόσικη θα συνεχίσει να τα κάνει, αλλά αν δει ότι μάλλον δε θα έχει καλή κατάληξη, εκείνος πρώτος θα έρθει με τα νερά σου!

#9 KonstantinosMD

KonstantinosMD

Brain is Offline

• Admin
  • 1,753 posts
  • Interests:Υπολογιστές, Gadgets, Φίλοι, Ταξίδια, Πούρα, Τάβλι, Καφές, Αλκοόλ, Αίμα, Μπαχάλεμα, Πισίνες, Αφρόλουτρα, Μασάζ, Γυαλιά Ηλίου, Ρολόγια, Ρούχα, Εσώρουχα, Κάλτσες, Πλύσιμο, Διάστημα, Μουσική, Εξωγήινοι, Βρυκόλακες, Γυναίκες Εξωγήινοι, Γυναίκες Βρυκόλακες, Γυναίκες με Μαλλιά, Βιβλία, Κόμιξ, Ταξίδια... τα κλασικά όπως όλοι

Posted 22 August 2005 - 10:56 AM

Να πως επίσης του στραβού το δίκιο, τα αγκάθια τις περισσότερες φορές βγαίνουν μόνα τους, αλλά εντάξει...... αν πας να σε δουν δε τα αφήνεις μέσα! :)

#10 gdoup

gdoup

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 29 posts

Posted 26 August 2005 - 10:07 PM

Τουριστογιατρός λοιπόν. Κόβεις αποδείξεις ή τις γράφεις στην παραλία;
Μετά το αγροτικό; Νόμιμος .
Σε ποιά περιοχή;
Όταν θα αυγατίσεις τα λεφτά και θα έρθει η σειρά σου για την ειδικότητα ποιός θα γράφει τις συνταγές; ο φαρμακοτρίφτης μάλλον...

#11 Lord Admin

Lord Admin

MD,JD, MSc, MRCS, FHEA

• Admin
  • 3,929 posts
  • Interests:Live long and prosper

Posted 26 August 2005 - 11:34 PM

Υπάρχουν όντως 2 λίστες συνταγογραφούμενων ιδιοσκευασμάτων. Η "καινούργια", που τυπώθηκε επί Στεφανή σε έναν καλαίσθητο τόμο, ήταν να ισχύσει μόνο αυτή μετά από κάποια στιγμή, αλλά η ισχύς της "παλιάς" επεκτάθηκε απ' όσο γνωρίζω επ' αόριστον. Καλό θα είναι να έχεις ένα αντίγραφο της λίστας παραδίπλα (το δίνουν δωρεάν οι ιατρικοί σύλλογοι, ή μπορείς να το κατεβάσεις από το www.opad.gr), για να κράζεις το φαρμακοποιό και στην τελική να γράφεις το μαγικό χαρτάκι "αναντικατάστατο" και να τελειώνει η υπόθεση.

Έκανες σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία για να γράφεις τα φάρμακα στα βιβλιάρια φαντάζομαι (αλλιώς η λίστα δεν έχει νόημα), οπότε κόβεις και τις αποδειξούλες και είσαι μια χαρά :)

Καλό κουράγιο στην αναμονή και με το φαρμακοποιό.

Αν πάντως θες να περάσεις στην επίθεση, να το κάνεις χωρίς έλεος: καταγγελία στον τοπικό και πανελλήνιο φαρμακευτικό σύλλογο, καταγγελία στον ΟΠΑΔ και στον ΟΓΑ ότι κρατάει βιβλιάρια ασφαλισμένων στο φαρμακείο / σπίτι (ε, δε θα κρατάει; ;) ), καταγγελία για τις πλέον συνηθισμένες απατεωνιές φαρμακοποιών (κάποια θα'χει κάνει: καλσιτονίνες, ορθοπαιδικά, αντικαρκινικά, ερυθροποιητίνη, ναρκωτικά, προωθημένα αντιβιοτικά...), και κατόπιν μια επίσκεψη στο δικηγόρο σου για μια καλή αγωγή για δυσφήμιση γιατί... αυτός φταίει!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users