Jump to content
Sign in to follow this  
drWatkins

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον

Recommended Posts

3) Διακομιδές ασθενών.Δεν θυμάμαι απο ποιο μηνα δεν μας τις εχουν πληρώσει,βαριέμαι να κοιτάξω τα τεφτερια μου.

Πληρώνεστε διακομιδές? Πρώτη φορα το ακούω.....

Μέχρι 100 χλμ (αν θυμαμαι καλα) παίρνεις...όταν και όποτε...το υπερποσό των 9,80 ευρώ!!!!

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μίλησα με 6η υπε, 17 Αυγούστου λενε θα μπουν οι εφημεριες.

Φυσικα καθε φορα που μιλάω μου δίνουν μια νεα ημερομηνία...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

3) Διακομιδές ασθενών.Δεν θυμάμαι απο ποιο μηνα δεν μας τις εχουν πληρώσει,βαριέμαι να κοιτάξω τα τεφτερια μου.

Πληρώνεστε διακομιδές? Πρώτη φορα το ακούω.....

Νομίζω ότι είναι από κάποια χλμ και πάνω. Όταν κάνεις τη διακομιδή, πας την επόμενη μέρα στο γραφείο του ΕΚΑΒ, συμπληρώνεις κάτι χαρτιά και τα πας στη μισθοδοσία. Μπαίνουν στο μισθό σου. (Να υπάρχει, όμως, το όνομά σου ως συνοδός στο παραπεμπτικό της διακομιδής.)

Για 50 χλμ είναι κάπου 7 €. Δεν ξέρω τις ακριβείς αναλογίες χλμ-αποζημίωσης.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για τις διακομιδές πρακτικά έχει καταργηθεί η ημερήσια αποζημίωση :( :( μιας και στο σχέδιο νόμου το οποίο έχει ήδη ψηφιστεί αναφέρει στο άρθρο 11 ότι:

"Η ημερήσια αποζημίωση της προηγούμενης παραγράφου καταβάλλεται : Κατά το ήμισυ:

α. σε περίπτωση που παρέχεται ημιδιατροφή και
β. όταν ο μετακινούμενος επιστρέφει αυθημερόν και η απόσταση του προορισμού από την έδρα του είναι i) μεγαλύτερη από εκατόν εξήντα (160) χιλιόμετρα, εφόσον κινείται με ιδιόκτητο ή υπηρεσιακό αυτοκίνητο, ή ii) μεγαλύτερη από εκατόν είκοσι (120) χιλιόμετρα, όταν κινείται με συγκοινωνιακό μέσο, ή iii) μεγαλύτερη από είκοσι (20) ναυτικά μίλια για μετακινήσεις από την ηπειρωτική στη νησιωτική Χώρα και αντίστροφα ή από νησί σε νησί".

Στο link όλο το σχέδιο νόμου. http://www.opengov.gr/minfin/?p=5137

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νέα προκήρυξη του Πολεμικού Ναυτικού για τα...σπαθάκια των στολών εξόδου για τα επόμενα 4 χρόνια, αξίας 850.000 ευρώ!

Οι γιατροί, μπορείτε να το βουλώσετε και να συνεχίσετε τις απλήρωτες εφημερίες στα νησιά και τα κορφοβούνια. Η πατρίδα και τα αμόρφωτα, βυσματωμένα κοριτσάκια των ΥΠΕ θα εκτιμήσουν δεόντως τον εθελοντισμό σας...

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νέα προκήρυξη του Πολεμικού Ναυτικού για τα...σπαθάκια των στολών εξόδου για τα επόμενα 4 χρόνια, αξίας 850.000 ευρώ!

Οι γιατροί, μπορείτε να το βουλώσετε και να συνεχίσετε τις απλήρωτες εφημερίες στα νησιά και τα κορφοβούνια. Η πατρίδα και τα αμόρφωτα, βυσματωμένα κοριτσάκια των ΥΠΕ θα εκτιμήσουν δεόντως τον εθελοντισμό σας...

Εδώ κάθε μήνα βγαίνει Ανάληψη Υποχρέωσης (σε απλά ελληνικά....δώσε φράγκα για ανοησίες!) στο Διαύγεια με ποσά από 5000 ευρώ και πάνω για προμήθεια τόνερ κι εσένα τα σπαθάκια σε πείραξαν? :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συνάδελφος από ΚΥ της 6η ΥΠΕ με ενημέρωσε πως μπήκαν 832€ που μάλλον αντοιστοιχουν στο 1ο 3μηνο του 2015.

Υποθέτω πως έχει γινει περικοπη περίπου 32% αφού για το πλαφόν 410€ x 3μηνς =1230€ !!!!

Σαν να λεμε στους 3 μήνες ο ένας......δώρο (=απλήρωτος) !

Σε άλλες ΥΠΕ έχει γινει περικοπη ?

Τροποποιήθηκε από djarte

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό που ακούγεται συνέχεια να κάνουν οι γιατροί πάνω απο 7 εφημερίες/μηνα γιατί "δε βγαίνει το προγραμμα στο Κ.Υ." στέκει;

1) Μπορεί κάποιος να σε υποχρεώσει να κάνεις απλήρωτες εφημερίες; (γιατί γι'αυτό μιλάμε ουσιαστικά)

2) Αν δε βγαίνει το πρόγραμμα δε γίνεται 3-4 μέρες το μήνα να μην εφημερεύει το Κ.Υ. ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό που ακούγεται συνέχεια να κάνουν οι γιατροί πάνω απο 7 εφημερίες/μηνα γιατί "δε βγαίνει το προγραμμα στο Κ.Υ." στέκει;

1) Μπορεί κάποιος να σε υποχρεώσει να κάνεις απλήρωτες εφημερίες; (γιατί γι'αυτό μιλάμε ουσιαστικά)

2) Αν δε βγαίνει το πρόγραμμα δε γίνεται 3-4 μέρες το μήνα να μην εφημερεύει το Κ.Υ. ;

Κανονικά δε στέκει να κάνεις παραπάνω από όσες ορίζει το πλαφόν σου

1) Θεωρητικά κανένας δε μπορεί να σε υποχρεώσει σε απλήρωτη εργασία. Πρακτικά μπορούν να σε "επιτάξουν" για το καλό της δημόσιας υγείας (μη γελάς, σε βλέπω). Αν δεν κάνω λάθος όμως πριν μερικούς μήνες ο συριζα είχε καταργήσει την επίταξη. Ασε λίγο να ανοίξω τα κιτάπια μου και θα σου πω.

2) Θεωρητικά (και λογικά) γίνεται. Δεν έχω γιατρους, δε βγαίνουν οι εφημερίες, το πρόγραμμα είναι επισφαλές, το λειτουργώ ως τις 25 του μήνα. Πρακτικά...δεν το κανει κανένας διευθυντής. Γιατί? Μα γιατί μπορεί και τον παίρνει μιας και έχει να κάνει με γιατρούς - 5χρονα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επιβεβαιώνω και από τον δικό μου λογαρισμο την καταβολή αντίστοιχου ποσου (827,50€)

Το θέμα είναι αν αντιστοιχεί σε 2 ή σε 3 μήνες..... Το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για 3μηνο μιας και όλοι έτσι πληρώνονται....

Οποιος είναι από 6η ΥΠΕ ας μας ενημερώσει αν γνωριζει κάτι επιπλέον.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επιβεβαιώνω και από τον δικό μου λογαρισμο την καταβολή αντίστοιχου ποσου (827,50€)

Το θέμα είναι αν αντιστοιχεί σε 2 ή σε 3 μήνες..... Το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για 3μηνο μιας και όλοι έτσι πληρώνονται....

Πόσες εφημερίες το μήνα κάνεις?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εδώ και λίγες ώρες το "αριστερό" μας, φιλεύσπλαχνο κράτος κατέβασε το ακατάσχετο στα 1000 μόλις ευρώ. Αυτό που δεν κατάλαβαν οι γερμανοτσολιάδες είναι πως με την τροποποίηση αυτή του Μνημονίου ΙΙΙ άνοιξαν τους ασκούς του Αιόλου και οι ομορφιές που θα δουν από εδώ και πέρα τα μάτια μας είναι απερίγραπτες.

Πρόταση: ελάτε σε επαφή μεταξύ σας οι γιατροί των ΚΥ σε κάθε ΥΠΕ και βάλτε ομαδικά ένα δικηγόρο να βγάλει δικαστική απόφαση κατάσχεσης εναντίον της ΥΠΕ που ανήκετε, με βάση την 819/2015 απόφαση του ΣΤ΄ Τμήματος του ΣτΕ, της 13ης Μαίου 2015. Ολόκληρη η διαδικασία δεν νομίζω πως θα κοστίσει περισσότερο από 8-10 ευρώ στον καθένα σας.

Με τη δικαστική εντολή στα χέρια, το δικηγόρο με το δικαστικό επιμελητή και κανένα κανάλι παρέα, εμφανιστείτε στα γραφεία της ΥΠΕ και αρχίστε να σηκώνετε νόμιμα, από γραφεία και υπολογιστές, μέχρι τα πόμολα και το σώβρακο του Διοικητή της ΥΠΕ.

Δεν πληρωνόμαστε που δεν πληρωνόμαστε, τουλάχιστον να γελάσουμε ελεύθερα με τα μούτρα που θα κάνουν όταν ο δικαστικός επιμελητής τους σηκώνει από τις καρέκλες που κάθονται, αφού ακόμα κι αυτές θα αποτελούν προϊόντα κατάσχεσης...

Και μόνο που θα παιχτεί η κωμικοτραγική αυτή είδηση στα κανάλια, φτάνει για να αγχωθούν κάποιοι κώλοι εν όψει πρόωρων εκλογών και να πάρετε ταχύτατα τα λεφτά που σας χρωστάνε.

Επίσης αυτονόητο είναι πως οφείλουμε όλοι μαζί να βομβαρδίσουμε από Δευτέρα με τηλεφωνήματα απ' όπου κι αν βρισκόμαστε το Υπουργείο Υγείας, τις ΥΠΕ, τους Ιατρικούς Συλλόγους στους οποίους ανήκουμε και την ηγεσία της ΟΕΝΓΕ.

Είναι τελείως διαφορετικό να τηλεφωνούν 2-3 "γραφικοί" και να ζητάνε τα λεφτά τους, από το να τους σκυλοβρίζουν στα τηλέφωνα 2000-3000 απλήρωτοι γιατροί. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΌ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΑΣ!

Κουνήστε, λοιπόν, κι εσείς λίγο τα χεράκια σας, μπας και πληρωθείτε.

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πρόταση: ελάτε σε επαφή μεταξύ σας οι γιατροί των ΚΥ σε κάθε ΥΠΕ και βάλτε ομαδικά ένα δικηγόρο να βγάλει δικαστική απόφαση κατάσχεσης εναντίον της ΥΠΕ που ανήκετε, με βάση την 819/2015 απόφαση του ΣΤ΄ Τμήματος του ΣτΕ, της 13ης Μαίου 2015. Ολόκληρη η διαδικασία δεν νομίζω πως θα κοστίσει περισσότερο από 8-10 ευρώ στον καθένα σας.

Με τη δικαστική εντολή στα χέρια, το δικηγόρο με το δικαστικό επιμελητή και κανένα κανάλι παρέα, εμφανιστείτε στα γραφεία της ΥΠΕ και αρχίστε να σηκώνετε νόμιμα, από γραφεία και υπολογιστές, μέχρι τα πόμολα και το σώβρακο του Διοικητή της ΥΠΕ.

Δεν πληρωνόμαστε που δεν πληρωνόμαστε, τουλάχιστον να γελάσουμε ελεύθερα με τα μούτρα που θα κάνουν όταν ο δικαστικός επιμελητής τους σηκώνει από τις καρέκλες που κάθονται, αφού ακόμα κι αυτές θα αποτελούν προϊόντα κατάσχεσης...

Και μόνο που θα παιχτεί η κωμικοτραγική αυτή είδηση στα κανάλια, φτάνει για να αγχωθούν κάποιοι κώλοι εν όψει πρόωρων εκλογών και να πάρετε ταχύτατα τα λεφτά που σας χρωστάνε.

Επίσης αυτονόητο είναι πως οφείλουμε όλοι μαζί να βομβαρδίσουμε από Δευτέρα με τηλεφωνήματα απ' όπου κι αν βρισκόμαστε το Υπουργείο Υγείας, τις ΥΠΕ, τους Ιατρικούς Συλλόγους στους οποίους ανήκουμε και την ηγεσία της ΟΕΝΓΕ.

Είναι τελείως διαφορετικό να τηλεφωνούν 2-3 "γραφικοί" και να ζητάνε τα λεφτά τους, από το να τους σκυλοβρίζουν στα τηλέφωνα 2000-3000 απλήρωτοι γιατροί. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΌ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΑΣ!

Κουνήστε, λοιπόν, κι εσείς λίγο τα χεράκια σας, μπας και πληρωθείτε.

...ΤΙ ΠΑΡΑΚΜΗ, ΤΙ ΠΑΡΑΚΜΗ !!! ....δεν ακούγεται καθόλου άσχημα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εδώ και 6 μήνες έχουν διορίσει και επαναφέρει ΧΙΛΙΑΔΕΣ (ΕΡΤ, Μετρό, καθαρίστριες) και κατά τα άλλα δεν έχουν να πληρώσουν και κόβουν τις εφημερίες των γιατρών.

Μέχρι πότε πια αυτή η αθλιότητα ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μέχρι πότε πια αυτή η αθλιότητα ;

Οι γιατροί του ΕΣΥ δεν είναι 1 ομάδα, αλλά ξεχωριστές ομάδες με διαφορετικά συμφέροντα,

αρκετοί από αυτούς έχουν "πολλούς σκελετούς κρυμμένους στη ντουλάπα".

η κοινή γνώμη έχει διαμορφώσει τη γνώμη πως οι περισσότεροι είναι λαμόγια που τους νοιάζουν μόνο τα φακελάκια,

στους περισσότερους δεν θα έπρεπε να έχει δωθεί καν το πτυχίο της ιατρικής,

οι ΔΥΠΕάρχες έχουν εύκολη τη λύση να επικαλεστούν το θέμα της "δημόσιας ασφάλειας και υγείας για το σύνολο" και

οι γιατροί είναι τόσα χρόνια γνωστό, πως στο θέμα των εργατικών διεκδικήσεων, τον πετάνε και τον πιάνουν στον αέρα με ανάποδο τσουκαχάρα...

...μερικές από τις απαντήσεις που μου έρχονται στα γρήγορα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πόσες εφημερίες το μήνα κάνεις?

5 καθημερινές και 1 ΣΚ ή κάποιο συνδυασμό για να πιάνω το πλαφόν (π.χ 2ΣΚ+1 Καθημερινή). Ποτέ πάνω από το πλαφόν.

Τροποποιήθηκε από djarte

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

6η υπε μπήκε το πρώτο τρίμηνο.Το ποσό που βλεπετε,αφορά τους μήνες Ιανουάριο Φεβρουάριο Μάρτιο κ ειναι με περικοπή 32% σε κάθε μήνα.

278 ευρα για 5 καθημερινές κ 2 αργίες...

Νομίζω ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε τις κινητοποιήσεις μαζικά γιατί όσο δεν αντιδρούμε,τόσο περισσότερο αποθρασύνονται κάποιοι.

Σε λιγο θα εφημερευουμε για τη ψυχή της μάνας μας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είμαστε να μας κλαίνε οι ρέγγες,ο τελευταίος τροχός της αμάξης,μας έχουν ξεφτιλίσει,7 ημερες 24ωρη εργασια για 270 ευρώ.Πράγματι όλοι εμείς της 6ης ΥΠΕ πρέπει κάτι να κάνουμε.Μαζική επίσχεση ή να πάμε νομικά με αγωγή;Το θέμα είναι πως μπορούμε να συντονιστούμε μεταξύ μας,εγώ είμαι στην Αρκαδία και δεν υπάρχει καμμιά συνδικαλιστική δομή,δυστυχώς είναι ο καθένας μόνος του με διευθυντές αντίθετους με κάθε κινητοποίηση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Αρκαδία τουλάχιστον σε επίπεδο αγροτικών, έχει ξανακάνει επίσχεση για απληρωτες εφημερίες συνάδελφε ;-)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

3 χρόνια που είμαι σε επίπεδο κεντρων υγείας πάντως δεν έχει γίνει.Δυστυχώς έχει διαλυθεί και η ομοσπονδια ιατρων αρκαδίας που υπήρχε.Τελοσπάντων σκέφτομαι να ξεκινήσω ατομικά επίσχεση και σιγά σιγά με τηλέφωνα να παρακινήσω κι άλλους επειδή οργανωμένα με ημερομηνία να ξεκινήσουμε όλοι ομαδικά επίσχεση το τριγυρίζουμε τόσο καιρό και δουλειά δεν κάναμε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

3 χρόνια που είμαι σε επίπεδο κεντρων υγείας πάντως δεν έχει γίνει.Δυστυχώς έχει διαλυθεί και η ομοσπονδια ιατρων αρκαδίας που υπήρχε.Τελοσπάντων σκέφτομαι να ξεκινήσω ατομικά επίσχεση και σιγά σιγά με τηλέφωνα να παρακινήσω κι άλλους επειδή οργανωμένα με ημερομηνία να ξεκινήσουμε όλοι ομαδικά επίσχεση το τριγυρίζουμε τόσο καιρό και δουλειά δεν κάναμε

Εχεις κάθε νόμιμο δικαίωμα να το κανεις. Σου στέλνω σε λίγο pm

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Την άνοιξη του 2010 έγινε σίγουρα και ούτε τότε υπήρχε εγγράφως στήριξη από τον διευθυντή, μόνο προφορικα. Ξεκίνα τότε μόνος σου,αν και συνιστώ να είστε όσο γίνεται πιο πολλοί

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Την άνοιξη του 2010 έγινε σίγουρα και ούτε τότε υπήρχε εγγράφως στήριξη από τον διευθυντή, μόνο προφορικα. Ξεκίνα τότε μόνος σου,αν και συνιστώ να είστε όσο γίνεται πιο πολλοί

Εσύ τα ξέρεις καλύτερα από εμένα....Πως μας κόβεις? Να μπορούμε να οργανωθούμε οι γιατροί? :) Αφού μια ζωή "αλλού βαρούν τα όργανα κι αλλού χορεύει η νύφη" είμαστε :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν ξέρω κάτι καλύτερα από κάποιον απλά συμμετείχα τότε και μπορώ να πω τι είχε γίνει με μας.αν είσαι δια τεθειμενος να πιέσεις και κυρίως να δεχθείς πίεση πχ από δημάρχους, προχωρα το.

Τροποποιήθηκε από ξενος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

6η ΥΠε ΜΕσσηνια είμαι και έχω πρόθεση και εγώ για επίσχεση. Για τους εδώ συναδελφους δεν το βλέπω.....

Με ενδιαφέρει όμως και το νομικό υπόβαθρο της επίσχεση. Έχω ήδη ειδιποιησει και τον δικηγόρο μου να δει λίγο την υπόθεση του κουρέματος και θα τον συμβουλευττω και για την επίσχεση. Οποιος έχει πρόχειρα τα ''νομικά'' της επίσχεση ας τα ποσταρει εδώ

Τροποποιήθηκε από djarte

Σύνδεσμος στη δημοσίευση