Jump to content
bromptonista

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου

Recommended Posts

Παιδιά το πότε θα βγει μια προκήρυξη αγροτικών δεν είναι στανταρ. Πρόπερσυ έβγαζαν κάθε 3-4 μήνες περίπου. Πέρυσι βγήκε μόνο μία τον Ιούνιο ή Ιούλιο και μετά τον Οκτώβριο ότι απέμεινε για τους επί θητεία. Έχει να κάνει με το που θα πέσεις και σε τι κατάσταση είναι η χώρα. Π.χ. αν προκηρυχθούν εκλογές όπως καταλαβαίνετε όλα πάνε πίσω. Πάρτε με το καλό τα πτυχία σας και μην αγχώνεστε. Τη "λάτζα" δεν τη γλυτώνει κανένας :) 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4368

Άρθρο 44

Ιατροί Υπηρεσίας Υπαίθρου

4. Η παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013 (Α΄ 252) αντικαθίσταται ως εξής:

«1.α. Οι ιατροί ελληνικής υπηκοότητας ή κοινοτικοί υπήκοοι, οι οποίοι επιθυμούν να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας στη χώρα μας οφείλουν να έχουν εκπληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πριν τη συμμετοχή τους στις απαιτούμενες εξετάσεις, ή να έχουν νόμιμη απαλλαγή. Η παρούσα διάταξη δεν καταλαμβάνει τους ιατρούς που αποφοίτησαν, πριν την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

β. Οι κατηγορίες των ιατρών που πληρούν τις προϋποθέσεις νόμιμης απαλλαγής από την υποχρεωτική εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου είναι οι παρακάτω:

1. Πολίτες τρίτων χωρών, οι οποίοι δεν υπόκεινται στις διατάξεις του ν. 4251/2014 (Α΄ 80).

2. Οι ιατροί που έχουν ασκηθεί ή πρόκειται να ασκηθούν στην ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής σύμφωνα, με την παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 2071/1992 (Α΄123).

3. Οι ιατροί που έχουν την ιδιότητα μόνιμου υπαλλήλου του Δημοσίου και των Ν.Π.Δ.Δ., σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 2071/1992 (Α΄ 123).

4. Οι Ιατροί που έχουν ιδιότητα του υπαλλήλου Ν.Π.Ι.Δ. εποπτευόμενων από το Υπουργείο Υγείας.

5. Οι έχοντες γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής που να προκύπτει αναπηρία σε ποσοστό άνω του 67% σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 23 του ν. 2071/1992 (Α΄ 123) και την παρ. 1 του άρθρου 9 του ν. 2194/1994 (Α΄ 34).

6. Το άρθρο 10 του ν. 4316/2014 (Α΄270) καταργείται.

Οι ιατροί, οι οποίοι εμπίπτουν στις διατάξεις του καταργούμενου άρθρου 10 του ν. 4316/2014 και κατά τη δημοσίευση του παρόντος είτε δεν έχουν επιλεγεί είτε δεν έχουν καταθέσει αίτηση για την εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, οφείλουν, εφόσον δεν απαλλάσσονται νομίμως, να έχουν εκπληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πριν τη συμμετοχή τους στις απαιτούμενες για την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας εξετάσεις. Οι ιατροί, οι οποίοι κατά τη δημοσίευση του παρόντος εκπληρώνουν την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ή έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση της τοποθέτησής τους για την εκπλήρωσή της, δικαιούνται, μετά από αντίστοιχες αιτήσεις τους, αφενός της χρονικής παράτασης της τοποθέτησής τους στην ειδικότητα μέχρι την ολοκλήρωση της θητείας τους στην υπηρεσία υπαίθρου και αφετέρου της καταχώρισής τους στον κατάλογο αναμονής για ειδίκευση πλέον του προκαταρκτικού σταδίου και για το στάδιο της κύριας ειδικότητας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σταθερότατο στα μέτρα που παίρνει για άλλη μια φορά το Υπουργείο Υγείας... Όποιον προγραμματισμό έκανε κάποιος που πήρε πτυχίο προ του να μπει σε εφαρμογή το άρθρο 10 του ν.4316/2014, ενόσω ήταν σε ισχύ, ουσιαστικά τον άφησε ξεκρέμαστο...

"Οι ιατροί, οι οποίοι κατά τη δημοσίευση του παρόντος εκπληρώνουν την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ή έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση της τοποθέτησής τους για την εκπλήρωσή της, δικαιούνται, μετά από αντίστοιχες αιτήσεις τους, αφενός της χρονικής παράτασης της τοποθέτησής τους στην ειδικότητα μέχρι την ολοκλήρωση της θητείας τους στην υπηρεσία υπαίθρου και αφετέρου της καταχώρισής τους στον κατάλογο αναμονής για ειδίκευση πλέον του προκαταρκτικού σταδίου και για το στάδιο της κύριας ειδικότητας."

Διορθώστε με αν το καταλαβαίνω λάθος αλλά ουσιαστικά δίνεται το δικαίωμα σε όσους είναι εν υπηρεσία ανεξάρτητα από το αν έχουν άγονο να μπουν σε λίστα ΚΑΙ για το ειδικό μέρος; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι στα μισα της ειδικοτητας μου (ενιαια ειδικοτητα) και δεν εχω κανει αγροτικο. Για να μπορεσω να δωσω εξετασεις πρεπει να κανω αγροτικο? Ή αυτο αφορα οσους δεν εχουν ξεκινησει ηδη ειδικοτητα? Ευχαριστω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας και απο μενα.Δηλαδή με το νεο ΦΕΚ οσοι ορκιστηκαν το Σεπτεμβρίο του 15 ισχύει για αυτούς η προϋπόθεση της περατωσης του αγροτικού για να ξεκινήσουν ειδικότητα; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι στα μισα της ειδικοτητας μου (ενιαια ειδικοτητα) και δεν εχω κανει αγροτικο. Για να μπορεσω να δωσω εξετασεις πρεπει να κανω αγροτικο? Ή αυτο αφορα οσους δεν εχουν ξεκινησει ηδη ειδικοτητα? Ευχαριστω.

Αν κάνεις γενική ιατρική, δε χρειάζεται αγροτικό.

Γεια σας και απο μενα.Δηλαδή με το νεο ΦΕΚ οσοι ορκιστηκαν το Σεπτεμβρίο του 15 ισχύει για αυτούς η προϋπόθεση της περατωσης του αγροτικού για να ξεκινήσουν ειδικότητα; 

Για το υποχρεωτικό αγροτικό διαβάστε τα παρακάτω:

emarup Μια διευκρίνηση (επειδή ξαναέψαξα τα παλιότερα ποστ): η διάταξη Βορίδη ισχύει για όσους πήραν πτυχίο από 24/12/2014 2015 και μετά. Για όσους πήραν πτυχίο από 18/11/2013 έως 23/12/2014 2015, ισχύει ότι πρέπει να έχει συμπληρωθεί ένας χρόνος αγροτικού πριν τις εξετάσεις ειδικότητας.

Οπότε ο νέος νόμος θα αφορά όσους πήραν/πάρουν πτυχίο μετά τις 24/12/14 15, ναι;

Ναι.

Στην ουσία γίνεται επαναφορά της διάταξης Γεωργιάδη.Αν δεις το άρθρο 67 του προς ψήφιση νόμου, αντικαθίσταται η διάταξη Γεωργιαδη (άρθρο 22,παρ 1)-στην ουσία επαναδιατυπώνεται-, αλλά δεν αλλάζει και εξακολουθεί να ισχύει η παρ 6 του άρθρου 22 του νόμου Γεωργιάδη,που ορίζει την ισχύ της συγκεκριμένης διάταξης για όσους πήραν πτυχίο από 18/11/2013.Γι'αυτό και το έγραψα έτσι.

Στην πράξη αυτό ,που λες γίνεται.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αρα μπορεί κάποιος να αρχίσει τώρα ειδικοτητα όταν τελειωσε πριν το Δεκέμβριο του 15 αλλά πρέπει να κάνει το αγροτικό πριν τις εξετάσεις. Σωστά; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αρα μπορεί κάποιος να αρχίσει τώρα ειδικοτητα όταν τελειωσε πριν το Δεκέμβριο του 15 αλλά πρέπει να κάνει το αγροτικό πριν τις εξετάσεις. Σωστά; 

Ακριβώς.

Ή μπορεί να κάνει κάποιους μήνες αγροτικού, μετά ν'ανοίξει η θέση του για ειδικότητα, να την τελειώσει και να συμπληρώσει τους "χρωστούμενους" μήνες αγροτικού, για να δώσει τις εξετάσεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για σας παιδια,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ενας που εχει παρει πτυχιο Φεβρουαριο 2015 και θελει να κανει ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης παιρνει νομιμη απαλλαγη απο το αγροτικο? Δηλαδη μπορει να ξεκινησει κατευθειαν ειδικοτητα και να δωσει εξετασεις χωρις να κανει αγροτικο?

Σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν κάνεις γενική ιατρική, δε χρειάζεται αγροτικό.

Εχω ξεκινησει την ειδικοτητα εδω και 2.5 χρονια (οχι γενικη ιατρικη) και πηρα πτυχιο το 2008. Οταν ξεκινησα την ειδικοτητα δεν ισχυε αυτο. Δηλαδη δεν θα με αφησουν να δωσω εξετασεις?! Ισχυει αναδρομικα?!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εχω ξεκινησει την ειδικοτητα εδω και 2.5 χρονια (οχι γενικη ιατρικη) και πηρα πτυχιο το 2008. Οταν ξεκινησα την ειδικοτητα δεν ισχυε αυτο. Δηλαδη δεν θα με αφησουν να δωσω εξετασεις?! Ισχυει αναδρομικα?!

Όχι, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα!Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic.Είμαι αγροτικός και έχω ''μετακινηθει'' στο περιφερειακο νοσοκομείο της περιοχής, όπου πλέον ακολουθώ κανονικά το πρόγραμμα και τις εφημερίες της παθολογικής κλινικής, όπως και οι ειδικευόμενοι.Υπάρχει περίπτωση να μου αναγνωριστεί ο συγκεκριμένος χρόνος ωε ειδικότητα ή αυτό είναι κάτι ουτοπικό;Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας παιδιά.Ηθελα να ρωτήσω κατι,Πηρα αγροτικό στην τελευταία προκύρηξη αλλα για δικούς μου λόγους θελω να αλλάξω και να προσπαθήσω στην επόμενη προκύρηξη.Ξερει καποιος αν μπορώ να το κάνω αυτό με το νεο νόμο ή αν παραιτηθώ απο την τωρινή μου θέση θα έχω συνέπειες

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 1/30/2016 at 10:35 AM, Elpi said:

Η ενδεικτική ημερομηνία σημαίνει αν είναι κενά ήδη (ΚΕΝΟ), από πότε είναι κενά (ημερομηνία πριν από την ημερομηνία δημοσίευσης της προκήρυξης) και πότε θα κενωθούν (μελλοντική ημερομηνία). Δηλαδή χοντρικά στα κενά ξεκινάς αμέσως μόλις βγουν τα οριστικά και στα άλλα ξεκινάς μόλις λήξη η θητεία του ήδη υπάρχοντα ιατρού (ίσως και 3-4-5 μήνες μετά). 

Και αυτούς τους 3-4-5 μήνες που τους βγάζεις μέχρι να λήξει η θητεία του ήδη υπάρχοντος ιατρού? Στο Νοσοκομείο ???

Τροποποιήθηκε από Disappointed

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 hours ago, Disappointed said:

Και αυτούς τους 3-4-5 μήνες που τους βγάζεις μέχρι να λήξει η θητεία του ήδη υπάρχοντος ιατρού? Στο Νοσοκομείο ???

Όχι. Ξεκινάς μόλις λήξει η θητεία του προηγούμενου. Καλού κακου πάρε κανα τηλέφωνο στην ΥΠΕ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Just now, Elpi said:

Όχι. Ξεκινάς μόλις λήξει η θητεία του προηγούμενου. Καλού κακου πάρε κανα τηλέφωνο στην ΥΠΕ.

Άρα ο διορισμός θα έρθει για ένα μήνα πριν αδειάσει το ιατρείο? Σε μένα ανοίγει τέλη Ιούνη για παράδειγμα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πρεπει να περιμενουμε να μπει  στη διαυγεια ή απλά μπορουμε να εκτυπωσουμε το pdf απο τα οριστικα αποτελεσματα που δημοσιευτηκε σημερα στο site του υπουργείου για να ξεκινησουμε;

Τροποποιήθηκε από angel1990

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
3 hours ago, angel1990 said:

Πρεπει να περιμενουμε να μπει  στη διαυγεια ή απλά μπορουμε να εκτυπωσουμε το pdf απο τα οριστικα αποτελεσματα που δημοσιευτηκε σημερα στο site του υπουργείου για να ξεκινησουμε;

Κάποιες υπε δέχονται την εκτύπωση από το διαύγεια και κάποιες μόνο το χαρτί που θα σου έρθει στο σπίτι. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα. Δε δέχονται σίγουρα την εκτύπωση από τα οριστικά αποτελέσματα που βγήκαν σήμερα στη σελίδα του υπουργείου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
3 hours ago, Disappointed said:

Άρα ο διορισμός θα έρθει για ένα μήνα πριν αδειάσει το ιατρείο? Σε μένα ανοίγει τέλη Ιούνη για παράδειγμα

Ο διορισμός θα σου έρθει κανονικά όπως και όλων των άλλων παιδιών ανεξάρτητα με το πότε "ανοίγει" το ιατρείο. Μαζεύεις και τα υπόλοιπα χαρτιά, πας στην ΥΠΕ και σε κατευθύνουν από εκεί. Συνήθως κάνεις τον 1 μήνα νοσοκομείο και μετά περιμένεις να ανοίξει το ιατρείο αλλά αυτό δεν είναι και στανταρ. Η πλέον αρμόδια να σου πει τι θα κάνεις είναι η ΥΠΕ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χαιρετε και απο μενα.

Μοιραζομαι καποιες πληροφοριες που πηρα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την ΥΠΕ και το Κ.Υ.

Διορια να παρουσιαστει καποιος με τα απαραιτητα εγγραφα στο Κ.Υ. ειναι 10 ημερολογιακες μερες μετα την ημερα της υπογραφης του οτι παρελαβε την προσληψη του απο τα ΕΛΤΑ.

Απαραιτητα δικαιολογητικα (ολα απλες φωτοτυπιες, δεν χρειαζεται επικυρωση) ειναι τα εξης:

• πτυχιο
  • φωτοτυπια ταυτοτητας
  • πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ή πιστοποιητικο γεννησης για τους αγαμους (βγαινει στα ΚΕΠ)
  • αδεια ασκησης επαγγελματος
  • γνωματευση ειδικευμενου παθολογου ή γενικου ιατρου προσφατη
  • γνωματευση ψυχιατρου προσφατη
  • πιστοποιητικο στρατολογικης κατ. τυπου Α (για τους αρρενες)  (βγαινει στα ΚΕΠ)
  • ενα επισημο εγγραφο στο οποιο να φαινεται το ΑΜΚΑ   (βγαινει στα ΚΕΠ)
  • ενα επισημο εγγραφο στο οποιο να φαινεται το ΑΦΜ (πχ εκκαθαριστικο) 
  • το εγγραφο της προσληψης που θα λαβετε στο ταχυδρομειο (εναλλακτικα βλ. παρακατω)
  • βεβαιωση εγγραφης απο τον τοπικο Ιατρικο Συλλογο
  • φωτοτυπια της 1ης σελιδας βιβλιαριου λογοριασμου τραπεζας στο οποιο να εισθε πρωτος δικαιουχος κ να αναγραφεται το IBAN

-------------------

για εγγραφη στον τοπικο Ιατρικο Συλλογο θα χρειαστει
πτυχιο
αδεια ασκησης επαγγελματος
ενα ποσο μετρητων που ποικιλλει για καθε συλλογο

--------------------------

στο ΤΣΑΥ - ΕΤΑΑ γραφεσαι μετα

Αν καποιος γνωριζει τα δικαιολογητικα εγγραφης στο ΤΣΑΥ ας τα ποσταρει παρακαλω.

μου ανεφεραν επισης οτι αν καποιος βιαζεται και δεν θελει να περιμενει την προσληψη του στα ΕΛΤΑ, μπορει να τυπωσει την αναρτηση της τοποθετησης του και να προσκομισει αυτην (συνεννοηθειτε πρωτα με το ΚΥ αν θα την δεχτουν - στην τραπεζα παντως την δεχτηκαν ως επισημο εγγραφο)

με καθε επιφυλαξη, ακτινογραφια θωρακος δεν χρειαζεται πια.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδια ξερουμε σε ποσες περιπου μερες θα ρθει το χαρτι σπιτι?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Διορισμός ιατρών υπόχρεων εκπλήρωσης υπηρεσίας  υπαίθρου  ( 25/04/2016 ,14:08:10 ) : 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A9%CE%A4%CE%A6%CE%97465%CE%A6%CE%A5%CE%9F-%CE%951%CE%9F

Τροποποιήθηκε από Disappointed

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 10 April 2016 at 0:46 PM, Χρυσόστομος said:

Γεια σας παιδιά.Ηθελα να ρωτήσω κατι,Πηρα αγροτικό στην τελευταία προκύρηξη αλλα για δικούς μου λόγους θελω να αλλάξω και να προσπαθήσω στην επόμενη προκύρηξη.Ξερει καποιος αν μπορώ να το κάνω αυτό με το νεο νόμο ή αν παραιτηθώ απο την τωρινή μου θέση θα έχω συνέπειες

Τελικά;;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση