Jump to content
astypalaia2

Ειδικότητα στις ΗΠΑ

Recommended Posts

46 λεπτά πριν, Dmed said:

Γεια χαρα σε ολη την παρεα. Ειμαι 6ο ετος ιατρικης και ενδιαφερομαι για ειδικοτητα οφθαλμολογιας. Ολα τα χρονια διαβαζα απο αμερικανικα βιβλια γιατι απλα τα εβρισκα πιο κατανοητα. Στοχος μου ειναι να δωσω το usmle με ενα 6μηνο dedicated μετα τη σχολη. Το ερωτημα ειναι να καθυστερησω το πτυχιο με σκοπο να κανω καποια electives ή να το παρω και να μπω σε σειρα για αναμονη ειδικοτητας ; Θελω να δωσω τα usmle γιατι πρωτον τοσα χρονια εχω μπει στο πνευμα των αμερικανικων βιβλιων, δευτερον προτιμω να αξιοποιησω τον χρονο μου διαβαζοντας ιατρικη παρα να κανω γερμανικα και τριτον θελω να δω εκ των εσω το αμερικανικο συστημα που τοσα ακουμε και διαβαζουμε. Κατα ποσο ειναι εφικτο να βρω μια θεση preliminary opthalmology εχοντας καλα σκορ στα στεπς ; Κατα ποσο εχει αξια να κανω preliminary 1 χρονο ή ερευνα 1-2 χρονια, να δω πραγματα και να κανω γνωριμιες, να κανω την ειδικοτητα ελλαδα μολις ανοιξει η θεση και να επιστρεψω για καποιο δυνατο fellowship αμερικη ; Απο οσο ξερω ειναι τρομερα δυσκολο καποιο match σε προγραμμα οφθαλμολογιας και σιγουρα πρεπει να μπει ενα χρονικο πλαισιο στο ποσο χρονο ειναι διατεθιμενος καποιος να ξοδεψει ψαχνοντας θεση. (π.χ ενας γνωστος μου κανει 4 χρονια ερευνα σε κορυφαιο ερευνητικο προγραμμα αλλα ακομα δεν εχει γινει δεκτος σε προγραμμα ειδικοτητας). Φοβαμαι οτι αν καθισω ελλαδα και ασχοληθω με αγροτικα, στρατους και ειδικοτητες εδω θα μαραζωσω τελειως επαγγελματικα αλλα απο την αλλη θα ηθελα να ειμαι στη λιστα αναμονης για ειδικοτητα για να μην βρεθω στο σημειο να ψαχνω επι χρονια θεση στην αμερικη, να μην εχω εναλλακτικη και το βαρελι να μην εχει πατο. Συνοψιζοντας:

1) αξιζει τον κοπο να μπω τωρα στο καραβι για την αμερικη, να χτισω βιογραφικο, να συνεχισω ευρωπη και πισω για fellowship ή να ψαξω κατευθειαν θεση για ευρωπη και στην πορεια κανω ενα fellowship ;

2) αν αξιζει, να παρω πτυχιο ή οχι ; 

Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου.Κανένας δε ξέρει πριν δοκιμάσει.Αξίζει τον κόπο,αλλά πρέπει να χεις χτίσει τρομερό βιογραφικό και το κυριότερο να έχεις καλές διασυνδέσεις σε κάποιο αμερικανικο πρόγραμμα.

Στην Ελλάδα είναι υπερκορεσμένη η συγκεκριμένη ειδικότητα.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονία!

Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα αποστείλω στην ECFMG (Philly, PA) την φόρμα 183 - που ουσιαστικά είναι η ταυτοποίηση πως είμαι ενεργός φοιτητής από την σχολή. 

Καθώς δεν έχω όρεξη να γίνονται μπλεξίματα, το πακέτο να μην παραδίδεται ποτέ, ή να επιστρέφεται πίσω (οι γνωστές κλασσικές ιστορίες με τις ελληνικές εταιρίες courier) υπάρχει κάποιος που να είχε μπεί στην διαδικασία αυτή και έχει να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη εταιρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παιδια μια ερωτηση.Για την ολοκληρωση της online αιτησης για το στεπ 1 χρειαζεται να αναφερουμε την ημερονια της πρωτης εγγραφης, της ολοκληρωσης των σπουδων και της απονομης του πτυχιου.ειχα μπει στη σχολη το 13 και τελειωσα το 19.ομως λογω καταληψεων που ειχαμε την χρονια που μπηκα, η εγγραφη μας απο την γραμματεια της σχολης εγινε τον ιανουαριο του 14.Συνεπως ως ημερομηνια πρωτης εγγραφης αναφερεται 13/1/14.Στα attending years λογικα πρεπει να αναφερω 6 αφου κανονικα ολο το ετος μου  παρακολουθησε και τα 12 εξαμηνα.Υπαρχει περιπτωση να δηιουργηθει θεμα?Εχει αντιμετωπισει καποιος την ιδια κατασταση?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ειμαι στη μεση του δευτερου ετους.Αποφασισα μετα το τελος του τεταρτου εξαμηνου η και μεσα στο τεταρτο εξαμηνο να αρχισω προετοιμασια για στεπ 1. πειτε μου αν γνωριζετε τα παντα για το διαβασμα που πρεπει να κανω συμφωνα με το τι ισχυει το 2020 γιατι νομιζω εχουν αλλαξει τα πραγματα αποτι μου είπαν σε σχεση με παλιοτερα. πειτε μου τι να διαβασω περα απο τερματισμενο first aid για να ειμαι 100% ενασφαλισμενος για το σκορ που στοχευω δηλαδη >260

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 ώρες πριν, Cyderhelm said:

Ειμαι στη μεση του δευτερου ετους.Αποφασισα μετα το τελος του τεταρτου εξαμηνου η και μεσα στο τεταρτο εξαμηνο να αρχισω προετοιμασια για στεπ 1. πειτε μου αν γνωριζετε τα παντα για το διαβασμα που πρεπει να κανω συμφωνα με το τι ισχυει το 2020 γιατι νομιζω εχουν αλλαξει τα πραγματα αποτι μου είπαν σε σχεση με παλιοτερα. πειτε μου τι να διαβασω περα απο τερματισμενο first aid για να ειμαι 100% ενασφαλισμενος για το σκορ που στοχευω δηλαδη >260

Προσπάθησε να πάρεις κάποιο αντίστοιχο αγγλικό βιβλίο και να διαβάζεις απο εκεί για την σχολή. εγω είχα πάρει το robbins για τις παθολογιες και βοηθησε πολύ. 

Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο

Ορίστε και η απόφαση https://www.usmle.org/incus/#decision

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
3 ώρες πριν, HellsKitchenNYC said:

Προσπάθησε να πάρεις κάποιο αντίστοιχο αγγλικό βιβλίο και να διαβάζεις απο εκεί για την σχολή. εγω είχα πάρει το robbins για τις παθολογιες και βοηθησε πολύ. 

Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο

Ορίστε και η απόφαση https://www.usmle.org/incus/#decision

Λοιπόν είναι πολλές οι αλλαγές . Προτεινε μου αν μπορείς αγγλικά βιβλία για τα προκλινικα που θα έχω από δω και πέρα και γενικά με έχουν μπερδέψει οι τόσες αλλαγές τι αν κάνω για να ενημερωθώ 100% μη σου πω προτιμώ να δώσω με σκορ πάρα με pass/fail αν είναι να το τρέξω ως το 2022.

Και στην ηλικία μου και στο απθ τι στο καλό να κάνω για δημοσιεύσεις και έρευνα; Ποια κίνηση μου προτείνεις;

Τροποποιήθηκε από Cyderhelm

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

BRS physiology, Κaplan Lecture notes και Robbins για την σχολή.  Το διάβασμα για το στεπ πρεπει να είναι προσανατολισμένο μπορείς να βρεις απειρα βιντεο που εξηγουν τα απαραιτητα resources

Δεν ξέρω σε ποια σχολή είσαι αλλά δεν να μπορείς να δώσεις πριν το 2022

γιατί θα διαβάζεις άγνωστα πράγματα και θα σου πάρει άπειρο χρόνο μειώνοντας τις επιδώσεις σου αλλα κυρίως επειδή στην άιτηση για το step1 υπογράφεις πως για να δώσεις την εξέταση έχεις διδαχθεί όλη την απαραίτητη ύλη (σε καμία ελληνική σχολή δεν έχεις κάνει όλα όσα εξετάζονται στο first aid μέχρι τουλάχιστον το 7ο-8ο εξάμηνο.)

Kαι ακόμα και πιο νωρίς να το δώσεις "παράτυπα" δεν θα έχει καμία σημασία ο βαθμός σου γιατί όσοι ανταγωνιστείς στο match θα έχουν pass και εσύ βαθμό. Τα προγράμματα δεν θα μπορούν να σε διαφοροποιήσουν από τους υπόλοιπους οπότε όσο καλά να τα έχεις παει δεν θα έχει σημασία. Το ξαναλέω, ο μόνος τρόπος να διαφοροποιήσουν τους candidates μετά το 2022 θα είναι εν μέρει το CK που παραμένει με βαθμό, οι δημοσιεύσεις (peer - reviewed) και research experience. 

Τροποποιήθηκε από HellsKitchenNYC

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
51 λεπτά πριν, HellsKitchenNYC said:

Kαι ακόμα και πιο νωρίς να το δώσεις "παράτυπα" δεν θα έχει καμία σημασία ο βαθμός σου γιατί όσοι ανταγωνιστείς στο match θα έχουν pass και εσύ βαθμό. Τα προγράμματα δεν θα μπορούν να σε διαφοροποιήσουν από τους υπόλοιπους οπότε όσο καλά να τα έχεις παει δεν θα έχει σημασία. Το ξαναλέω, ο μόνος τρόπος να διαφοροποιήσουν τους candidates μετά το 2022 θα είναι εν μέρει το CK που παραμένει με βαθμό, οι δημοσιεύσεις (peer - reviewed) και research experience. 

"Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο"

Οι λεπτομερειες δεν εχουν γινει ακομη γνωστες και αναμενουμε.Παντως μεχρι το match του 2022 τουλαχιστον τα σκορ θα εξακολουθησουν να εχουν την ιδια (πολυ μεγαλη) σημασια.

Εαν καποιος παει για μεταγενεστερο match (κυριως 2023,2024) και παλι δε φαινεται να αλλαζουν παρα πολλα καθως οι αμερικανοκαναδοι δινουν στα 2ο και στο 4ο ετος τα στεπ.Αυτο σημαινει οτι οι πρωτοι αμερικανοκαναδοι που θα μπουν στον ανταγωνισμο του match θα ειναι το 2024 μολις δηλαδη εχουν τελειωσει τη σχολη.Οποτε τις 2 αυτες χρονιες οι ανταγωνιστες θα ειναι τριων κατηγοριων:

1)αμερικανοκαναδοι με σκορ

2)IMGs με σκορ(πχ ατομα που δεν ματσαραν σε προηγουμενη χρονια η ατομα που εδωσαν πχ το στεπ 1 στα τελη του 21 και για τους χι,ψι λογους καθυστερησαν να μοουν στη διαδικασια του match) 

3)IMGs με pass/fail.

Οποτε ειναι προφανες οτι τα σκορ θα μετρανε ΚΑΙ για τα 2 επομενα match παρα πολυ μια και η πλειοψηφια των υποψηφιων θα ειναι με ΣΚΟΡ.

Στην περιπτωση τωρα που καποιος δωσει με σκορ και για τους χι,ψι λογους παει ΑΚΟΜΑ πιο μετα(πχ 2οετης δινει τα στεπ/μικρη ωστοσο πιθανοτητα αριστειας για να μην κοροιδευομαστε) ακομα και τοτε τα σκορ ειναι ενας δεικτης που περιγραφει τις ακαδημαικες σου επιδοσεις.Δεν θα ειναι συγκρισιμος δεικτης με τους νεοτερους υποψηφιους,θα περιγραφει ωστοσο τις ικανοτητες σου οποτε ΦΥΣΙΚΑ και θα λαμβανεται υποψιν.

Με λιγα λογια οριστικη στο 100 τοις εκατο αποκαθηλωση της αξιας του στεπ 1 σκορ θα εχουμε το 2028 οποτε και θα ληξουν τα σκορ αυτων που δωσαν τελη 2021.

Τροποποιήθηκε από Dirolos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
15 λεπτά πριν, Dirolos said:

"Επιπλέον όταν θα δώσεις εσύ - σίγουρα μετά το 2022 το step 1 θα έχει γίνει pass/fail δεν θα υπάρχει βαθμός. Το "νέο 260" θα είναι οι δημοσιεύσεις και η έρευνα οπότε το σκορ μην σε ενδιαφερει. Τι πάρεις 197 τι 272 θα είναι το ίδιο"

Οι λεπτομερειες δεν εχουν γινει ακομη γνωστες και αναμενουμε.Παντως μεχρι το match του 2022 τουλαχιστον τα σκορ θα εξακολουθησουν να εχουν την ιδια (πολυ μεγαλη) σημασια.

Εαν καποιος παει για μεταγενεστερο match (κυριως 2023,2024) και παλι δε φαινεται να αλλαζουν παρα πολλα καθως οι αμερικανοκαναδοι δινουν στα 2ο και στο 4ο ετος τα στεπ.Αυτο σημαινει οτι οι πρωτοι αμερικανοκαναδοι που θα μπουν στον ανταγωνισμο του match θα ειναι το 2024 μολις δηλαδη εχουν τελειωσει τη σχολη.Οποτε τις 2 αυτες χρονιες οι ανταγωνιστες θα ειναι τριων κατηγοριων:

1)αμερικανοκαναδοι με σκορ

2)IMGs με σκορ(πχ ατομα που δεν ματσαραν σε προηγουμενη χρονια η ατομα που εδωσαν πχ το στεπ 1 στα τελη του 21 και για τους χι,ψι λογους καθυστερησαν να μοουν στη διαδικασια του match) 

3)IMGs με pass/fail.

Οποτε ειναι προφανες οτι τα σκορ θα μετρανε ΚΑΙ για τα 2 επομενα match παρα πολυ μια και η πλειοψηφια των υποψηφιων θα ειναι με ΣΚΟΡ.

Στην περιπτωση τωρα που καποιος δωσει με σκορ και για τους χι,ψι λογους παει ΑΚΟΜΑ πιο μετα(πχ 2οετης δινει τα στεπ/μικρη ωστοσο πιθανοτητα αριστειας για να μην κοροιδευομαστε) ακομα και τοτε τα σκορ ειναι ενας δεικτης που περιγραφει τις ακαδημαικες σου επιδοσεις.Δεν θα ειναι συγκρισιμος δεικτης με τους νεοτερους υποψηφιους,θα περιγραφει ωστοσο τις ικανοτητες σου οποτε ΦΥΣΙΚΑ και θα λαμβανεται υποψιν.

Με λιγα λογια οριστικη στο 100 τοις εκατο αποκαθηλωση της αξιας του στεπ 1 σκορ θα εχουμε το 2028 οποτε και θα ληξουν τα σκορ αυτων που δωσαν τελη 2021.

Tα κριτήρια των προγραμμάτων φτιάχνονται βάσει των αμερικάνων αποφοίτων οπότε μετά το 2024 δεν θα υπάρχει cut-off score. Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο το να έχεις 250 απο 220 αλλά και πάλι δεν θα μπορούν να σε αξιολογήσουν με αυτό για κριτήριο γιατί θα είναι discrimination. στο faq της παραπάνω απόφασης υπάρχει αυτό The USMLE co-sponsors recognize that an ideal system for evaluating candidates for residency is holistic. This system should feature trusted quantitative and qualitative assessments of a candidate’s competencies and unique characteristics. In such a system, USMLE would serve as just one of these objective measures and be weighted appropriately.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
8 λεπτά πριν, HellsKitchenNYC said:

Tα κριτήρια των προγραμμάτων φτιάχνονται βάσει των αμερικάνων αποφοίτων οπότε μετά το 2024 δεν θα υπάρχει cut-off score. Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο το να έχεις 250 απο 220 αλλά και πάλι δεν θα μπορούν να σε αξιολογήσουν με αυτό για κριτήριο γιατί θα είναι discrimination. στο faq της παραπάνω απόφασης υπάρχει αυτό The USMLE co-sponsors recognize that an ideal system for evaluating candidates for residency is holistic. This system should feature trusted quantitative and qualitative assessments of a candidate’s competencies and unique characteristics. In such a system, USMLE would serve as just one of these objective measures and be weighted appropriately.

Κοιταξε,οι οποιες αλλαγες ειναι αποτελεσμα ζυμωσεων και συγκρουσης διαφορων συμφεροντων.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι directors επιλεγουν ατομα με ψηλα σκορ...δεν το κανουν απ την καλη τους την καρδια ,το κανουν επειδη μετα απο τοσα χρονια που υπαρχει το υπαρχον συστημα αποδεικνυεται ισχυρη συσχετιση μεταξυ του σκορ και της μετεπειτα πορειας του ειδικευομενου.

Με λιγα λογια καποιος director εφοσον δει 250+ θεωρω πως θα τον προτιμησει μακραν σε σχεση με καποιο pass στο οποιο δεν εχει εικονα.Πολυ απλα τα νοσοκομεια ειναι ιδωτικα και αρα ο καθε director θελει τους κορυφαιους στην ομαδα του.

Ο μονος τροπος να εφαρμοστει στην πραξη η ολιστικη προσεγγιση(η οποια φυσικα δε συμφερει τους imgs,αν θες να το συζητησουμε ευχαριστως) ειναι να μπουν στος υπολογιστες και να μετατρεψουν ολα τα σκορ σε pass κατι το οποιο θεωρω εντελως ακραιο και πιθανοτατα παρανομο

ΥΓ:Επισης να συμπληρωσω πανω σ αυτο που ειπες οτι δεν θα δικαιολογησουν το γτ δεν πηραν τον αλφα η τον βητα στη συνεντευξη...απλα δεν θα τον παρουν,επομενως δεν υπαρχει θεμα discrimination

Τροποποιήθηκε από Dirolos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
10 λεπτά πριν, Dirolos said:

Κοιταξε,οι οποιες αλλαγες ειναι αποτελεσμα ζυμωσεων και συγκρουσης διαφορων συμφεροντων.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι directors επιλεγουν ατομα με ψηλα σκορ...δεν το κανουν απ την καλη τους την καρδια ,το κανουν επειδη μετα απο τοσα χρονια που υπαρχει το υπαρχον συστημα αποδεικνυεται ισχυρη συσχετιση μεταξυ του σκορ και της μετεπειτα πορειας του ειδικευομενου.

Με λιγα λογια καποιος director εφοσον δει 250+ θεωρω πως θα τον προτιμησει μακραν σε σχεση με καποιο pass στο οποιο δεν εχει εικονα.Πολυ απλα τα νοσοκομεια ειναι ιδωτικα και αρα ο καθε director θελει τους κορυφαιους στην ομαδα του.

Ο μονος τροπος να εφαρμοστει στην πραξη η ολιστικη προσεγγιση(η οποια φυσικα δε συμφερει τους imgs,αν θες να το συζητησουμε ευχαριστως) ειναι να μπουν στος υπολογιστες και να μετατρεψουν ολα τα σκορ σε pass κατι το οποιο θεωρω εντελως ακραιο και πιθανοτατα παρανομο

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλουν να δώσουν το βάρος στο CK και να βάλουν αυτό ως κριτήριο? Υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του CK και του στεπ1. Οι περισσότεροι που γράφουν καλά στο CK έχουν γράψει καλά και στο στεπ1

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 λεπτό πριν, HellsKitchenNYC said:

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλουν να δώσουν το βάρος στο CK και να βάλουν αυτό ως κριτήριο? Υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του CK και του στεπ1. Οι περισσότεροι που γράφουν καλά στο CK έχουν γράψει καλά και στο στεπ1

Καταρχας να τονισω οτι προφανως δεν ειναι οτι εχω καποια παραπανω πληροφορηση η οτιδηποτε απλως παρακολουθω εντατικα για πανω απο εναν χρονο τα συγκεκριμενα θεματα.Ο,τι λεω δηλαδη προφανως οποιος διαβαζει ας το παιρνει with a grain of salt.

Το CK προφανως θα αναβαθμιστει ο ρολος του σε σχεση με σημερα,ωστοσο συνολικα τα σκορ θα υποβαθμιστουν(οταν η αλλαγη φτασει στη μεγιστη της εκταση κατι το οποιο οπως προανεφερα θα παρει 4-7 χρονια απο σημερα).Το θεμα ειναι οτι το CK οπως ειναι σημερα τουλαχιστον δε συγκρινεται σε δυσκολια με το στεπ 1...το στεπ 1 ειναι το κτηνος λογω της κολοσσιαιας του υλης.Με λιγα λογια θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να γινει καλος διαχωρισμος μονο απ το CK,εκτος αν φυσικα κανουν την τριχα τριχια και αρχισουν να ρωτανε ανουσιες λεπτομερειες κατι που σε γενικες γραμμες δεν ειναι στη νοοτροπια τους.

Η λογικη ειναι να αναβαθμιστει ο ρολος των πανεπιστημιων τους και να εκτοπισουν τους imgs απο τα καλα προγραμματα.Τα πανεπιστημια κερδιζουν σε επιρροη καθως πλεον θα μετρανε πολυ περισσοτερο οι βαθμοι των μαθηματων οπως και το ranking του καθε ιδρυματος.Οι αμερικανοι αποφοιτοι θα αποτελουν πολυ πιο ασφαλη και ελκυστικη επιλογη για τους directors,καθως θα προτιμησουν να παρουν εναν μετριο αμερικανο παρα να ρισκαρουν με εναν img ο οποιος μπορει να ειναι αστερι αλλα μπορει να ειναι και τραγικος(χωρις στεπ 1 θα ειναι πιο δυσκολο να ξεχωρισεις).Οι ικανοι imgs θα αναγκαζονται σε χρονια ερευνας προκειμενου να δειξουν δειγματα γραφης και θα ξοδευουν χιλιαδες δολλαρια στην αμερικανικη οικονομια για οσο εργαζονται εκει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ στα περισσότερα με το Dirolo.

Το ότι το reporting  των scores θα γίνεται με Pass/Fail από το '22, δεν εγγυάται σε καμία περίπτωση ότι τα προηγούμενα σκορ δεν θα φαίνονται για κάποιο διάστημα. Απομένει να αποφανθεί η NBME πάνω σ' αυτό. Θυμηθείτε τη μετάβαση από double digit σε triple digit score, όπου υπήρχε ένα διάστημα που εμφανίζονταν και τα 2, μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Το πιθανότερο είναι ότι θα αναβαθμιστεί ο ρόλος του Step 2CK και θα μετράει περισσότερο απ' όσο μετρούσε το Step 1 τώρα. Πιθανώς το Step 3 να αρχίζει να παίζει σημαντικό ρόλο στις αιτήσεις, ενώ μέχρι τώρα δεν είχε και μεγάλη σημασία.

Μην ξεχνάτε ότι η NBME δεν εκπροσωπεί τους PDs. Υπήρχε αντίδραση κατά της κατάργησης του σκορ από μεγάλη μερίδα των program directors, διότι πολύ απλά κατήργησαν ένα από τα αντικειμενικότερα κριτήρια με τα οποία μπορούσαν να επιλέξουν υποψηφίους. Για όσο φαίνονται τα αριθμητικά scores στο Step 1, πολλοί PDs θα συνεχίζουν να δίνουν την ίδια βαρύτητα που έδιναν παλιότερα, έστω και άτυπα. Δεν μπορεί να τους το απαγορεύσει κάποιος αυτό.

Έχοντας δώσει και τα 2 Steps, αυτό που έχω να πω είναι ότι:
1) Μεγάλο κομμάτι των ερωτήσεων του 2CK προέρχονται από material του 1
2) Το 2CK είναι αρκετά δυσκολότερη εξέταση από το 1
3) Όποιος πάει για πολύ χαλαρό pass στο 1 για να ξεμπερδέψει γρήγορα και να πάει καλά στο 2, μπορεί να φάει τα μούτρα του εν τέλει. Η θεωρητική βάση που σου δίνει το 1 είναι μεγάλη υπόθεση και οι εξετάσεις παραμένουν αλληλένδετες μεταξύ τους. Μεγάλη υπόθεση παίζει και η ικανότητα του υποψηφίου να δίνει τέτοιου είδους εξετάσεις. Είναι ένα skill που καλλιεργείται και για το οποίο δεν σε προετοιμάζει το ελληνικό πανεπιστήμιο. Τα σκορ πάνω από το 250 επιτυγχάνονται κυρίως με αυτήν την ικανότητα και όχι με περισσότερες γνώσεις, αφού 95% των ερωτήσεων είναι κλασσικές ερωτήσεις σε high-yield topics. Όποιος έχει λύσει 5,000-10,000 ερωτήσεις από USMLE material είναι σχεδόν μαθηματικά σίγουρο ότι θα έχει καλύτερα test taking skills από κάποιον που δεν έχει λύσει καμία στο παρελθόν (αν πάει να δώσει κατευθείαν το Step 2) ή μόνο τις μισές (αν έκανε ένα χαλαρό πέρασμα στο Uworld και τίποτε άλλο στο 1).

Τροποποιήθηκε από Παρασιτική κνήφη

Σύνδεσμος στη δημοσίευση