Jump to content
astypalaia2

Ειδικότητα στις ΗΠΑ

Recommended Posts

Λοιπόν το ΤΣΑΥ δεν παύει να με εκπλήσσει! Πριν μερικές μέρες τους έγραψα emil μιας και δεν μπορούσα να τους βρω στο τηλέφωνο και ΝΑΙ μου απάντησαν!!! Βέβαια η απάντηση δεν ήταν αυτό που θα ήθελα αλλά σας την παραθέτω:

Σχετικά με το ερώτημα σας που αφορούσε την δυνατότητα έκδοσης διεθνούς κάρτας ασφάλισης σας ενημερώνω πως δεν υπάρχει.

Σε περίπτωση που προκύψει κάτι έκτακτο κατά την παραμονή σας στις ΗΠΑ θα πρέπει έχοντας μαζί σας το βιβλιάριο ασθενείας σας θεωρημένο για το τρέχον έτος να μας προσκομίσετε και τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (που συμπληρώνετε στο ταμείο μαζί με την προσκόμιση των παρακάτω δικαιολογητικών)

2. Ιστορικό νοσηλείας από το νοσοκομείο του εξωτερικού

3. Απόδειξη του νοσοκομείου με ανάλυση του λογαριασμού εξοφλημένη.

4. Εξοφλημένη απόδειξη ξενοδοχείου στην οποία αναφέρεται η κατηγορία του ξενοδοχείου (το ταμείο χορηγεί έξοδα για ξενοδοχείο Γ’ ή Δ΄ κατηγορίας ή τριών αστέρων)

5. Εισιτήρια του ασθενούς και ενός συνοδού με μέσα μαζικής μεταφοράς

6. Κατάσταση εξόδων

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλα τα ξενόγλωσσα πρέπει να είναι θεωρημένα από το Ελληνικό Προξενείο της χώρας που πραγματοποιείται η νοσηλεία και επίσημα μεταφρασμένα από το Υπουργείο Εξωτερικών(Αρίωνος 10-Ψυρρή)

Βέβαια δεν μου είπε πόσο ποσοστό καλύπτει από τα νοσήλεια, γι'αυτό της ξανάστειλα email. Αλλά μάλλον η καλύτερη λύση είναι να αγοράσω ταξιδιωτική ασφάλεια. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ζητάνε απόδειξη απο ξενοδοχείο αι μέσα μαζικής μεταφοράς, τα καλύπτουν κι αυτα???

Τέλος πάντων, με τις ΗΠΑ κάνουμε συμφωνίες ανταλλαγής προσωπικων δεδομένων αλλά απο οτι φαίνεται όχι και ασφαλειών υγείας... emofftopic

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν το ΤΣΑΥ δεν παύει να με εκπλήσσει! Πριν μερικές μέρες τους έγραψα emil μιας και δεν μπορούσα να τους βρω στο τηλέφωνο και ΝΑΙ μου απάντησαν!!! Βέβαια η απάντηση δεν ήταν αυτό που θα ήθελα αλλά σας την παραθέτω:

Σχετικά με το ερώτημα σας που αφορούσε την δυνατότητα έκδοσης διεθνούς κάρτας ασφάλισης σας ενημερώνω πως δεν υπάρχει.

Σε περίπτωση που προκύψει κάτι έκτακτο κατά την παραμονή σας στις ΗΠΑ θα πρέπει έχοντας μαζί σας το βιβλιάριο ασθενείας σας θεωρημένο για το τρέχον έτος να μας προσκομίσετε και τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (που συμπληρώνετε στο ταμείο μαζί με την προσκόμιση των παρακάτω δικαιολογητικών)

2. Ιστορικό νοσηλείας από το νοσοκομείο του εξωτερικού

3. Απόδειξη του νοσοκομείου με ανάλυση του λογαριασμού εξοφλημένη.

4. Εξοφλημένη απόδειξη ξενοδοχείου στην οποία αναφέρεται η κατηγορία του ξενοδοχείου (το ταμείο χορηγεί έξοδα για ξενοδοχείο Γ’ ή Δ΄ κατηγορίας ή τριών αστέρων)

5. Εισιτήρια του ασθενούς και ενός συνοδού με μέσα μαζικής μεταφοράς

6. Κατάσταση εξόδων

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλα τα ξενόγλωσσα πρέπει να είναι θεωρημένα από το Ελληνικό Προξενείο της χώρας που πραγματοποιείται η νοσηλεία και επίσημα μεταφρασμένα από το Υπουργείο Εξωτερικών(Αρίωνος 10-Ψυρρή)

Βέβαια δεν μου είπε πόσο ποσοστό καλύπτει από τα νοσήλεια, γι'αυτό της ξανάστειλα email. Αλλά μάλλον η καλύτερη λύση είναι να αγοράσω ταξιδιωτική ασφάλεια. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ζητάνε απόδειξη απο ξενοδοχείο αι μέσα μαζικής μεταφοράς, τα καλύπτουν κι αυτα???

Τέλος πάντων, με τις ΗΠΑ κάνουμε συμφωνίες ανταλλαγής προσωπικων δεδομένων αλλά απο οτι φαίνεται όχι και ασφαλειών υγείας... emofftopic

Soon it will be in question banks too!! emkafes

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σχετικά με τα σκορ... δεν είναι σε καμία περίπτωση το α και το ω. Για την ακρίβεια δεν είναι ούτε ικανή αλλά ούτε και αναγκαία συνθήκη για να σε δεχθούν.

Έχω κάνει elective στη Νέα Υόρκη και μεταξύ άλλων έκλεισα ραντεβού με τον υπεύθυνο επικοινωνίας του προγράμματος Παθολογίας του Κορνέλ*. Ο τύπος ήταν με μια λέξη φοβερός, απλά να σας πω ότι μου μίλησε και για Καζαντζάκη όταν του είπα πως είμαι Έλληνας, αλλά ήταν σαφής: Όσοι δεχόμαστε εδώ έχουν 99άρια ούτως η άλλως και έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ Αμερικανών αποφοίτων με 99άρια. Η μόνη πιθανότητα να σε δεχτώ είναι να έχεις LOR από κάποιον που ξέρω και εμπιστεύομαι. Επιπλέον μου ζήτησε συγνώμη που "τα πράγματα έχουν γίνει τόσο δύσκολα" (και το εννοούσε!!! μιλάμε για πολιτισμικό σοκ) Μου έδειξε τη φώτο με τα άτομα που πήραν την τελευταία χρονία και μου έδωσε το τηλέφωνο ενός από αυτούς για περισσότερες πληροφορίες (αφού πρώτα προσπάθησε να τον βρει μπροστά μου και του άφησε μήνυμα). Το συγκεκριμένο άτομο, μη Αμερικανός, είχε δουλέψει ερευνητικά με κάποιον Καθηγητή του Κορνέλ, είχε απλά passing scores στα USMLE και όπως μου είπε ο καθηγητής που συνεργαζόταν τον βοήθησε να μπει στο πρόγραμμα.

Συνεπώς Letter of Recomendation RULES είτε το θέλετε είτε όχι. Όχι πως είναι και αδύνατον χωρίς αυτά, αλλά κατά κανόνα είναι πολύ δύσκολο χωρίς αυτά και δυνητικά πολύ μα πολύ εύκολο με αυτά.

*Το μόνο που έκανα ήταν να στείλω ένα μαιλ που έλεγε ότι είμαι φοιτητής από Ελλάδα, κάνω elective, δεν ξέρω τί μου γίνεται και θέλω κάποιον να μου πει τι χρειάζεται για να κάνω ειδικότητα στις ΗΠΑ.

edit: Να προσθέσω και εγώ πως ένιωσα στο πετσί μου όσο ήμουν εκεί τη λαοθάλασσα ινδοπακιστανών και λιγότερο κινέζων, πολλοί από τους οποίους είναι πολύ καλοί φοιτητές και πραγματικά κάνουν την κατάσταση για όλους τους υπόλοιπους μη Αμερικανούς πάρα πολύ δύσκολη, κυριολεκτικά ratrace μιας και είναι διατεθειμένοι να δώσουν τα πάντα.

...και αναρωτιέσαι μετά αν ως Ευρωπαίος (δλδ με τη διέξοδο Σουηδίας/Γερμανίας κλπ.) αξίζει να μπεις σε αυτό τριπάκι έχοντας απέναντί σου λυσαλέο ανταγωνισμό.

Τροποποιήθηκε από nickolas

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφορίες!

Κατι που σκεφτόμουν τελευταια ήταν αν είναι καλυτερο για το elective να προσπαθησεις να πας σε ενα απλά καλο νοσοκομείο ή σε ενα "τοπ". Λογικα στο τοπ θα σε εχουν γραμμένο, ενω σε κάποιο αλλο μικρότερο ίσως σου δώσουν κάποια σημασία. Και στην τελικη, και LOR να σου δώσουν στο μεγαλο και διασημο πανεπιστημιο, ποια είναι η πιθανοτητα μετά να σε παρουν για ειδικότητα εκει?

Το ερώτημά μου είναι αν είναι καλυτερο ενα LOR απο το harvard για κάποιο οποιοδηποτε "μεσαιο" προγραμμα ή LOR απο ενα "μεσαιο" νοσοκομείο που λογικά θα έχει τη μεγαλυτερη ισχυ στο συγκεκριμενο προγραμμα.

Προτιμουνε δηλ LORs απο κάποιον γιατρο απο "διασημο" νοσοκομείο που δεν ξέρουν προσωπικά ή προτιμουν τη γνωμη κάποιου δικου τους?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά είδα σήμερα γίνεται χαμός απο τον τυφώνα,ερημώθηκαν πόλεις.Ξέρετε πόσο έχουν επηρεαστεί οι εγκαταστάσεις σε πολιτείες νότιες κυρίως(AL,MS,AR,LA)??

Eίπαμε να ξενιτευτούμε μη μας κάτσει και καμμιά Κατρίνα στο κεφάλι:) :)

Τροποποιήθηκε από heydoc

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@nickolas

Πολύτιμη η εμπειρία που μοιράστηκες μαζί μας, αλλά μήπως είναι λίγο υπερβολικό για έναν IMG να στοχεύει μόνο σε πανεπιστημιακό και δη στην Νέα Υόρκη ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@nickolas

Πολύτιμη η εμπειρία που μοιράστηκες μαζί μας, αλλά μήπως είναι λίγο υπερβολικό για έναν IMG να στοχεύει μόνο σε πανεπιστημιακό και δη στην Νέα Υόρκη ;

Σαφώς και δε στόχευα μόνο σε πανεπιστημιακό πρόγραμμα της ΝΥ. Απλά νομίζω κανείς καλό είναι πάντα να στοχεύει ψηλά (αλλά να ξέρει και να "χάνει").

Πιθανώς, αν κάποιος κάνει έρευνα να είναι πιο εύκολο να μπει σε Πανεπιστημιακό πρόγραμμα από ότι σε ένα ποθητό νοσοκομείο κοινότητας. Ας πούμε πολλοί Νεουορκέζοι βάζουν καλά μη πανεπιστημιακά νοσοκομεία στο Ν.Τζέρσεϋ πάνω από το Downstate που ήμουν εγώ, το πολιτειακό πανεπιστημιακό νοσοκομείο της ΝΥ.*

Από την άλλη, όσο μεγάλη και να σας φαίνεται η ΝΥ, σε επίπεδο νοσοκομείων οι πάντες γνωρίζουν τους πάντες! Ένα LOR από κάποιον στην πόλη θα έχει μεγάλη ισχύ μιας και οι πιθανότητες αυτός που το διαβάζει να τον ξέρει είναι μεγάλες! O Program Director του Cornell μου είπε αν μπορώ να έχω LOR από τον Chairman της παθολογίας του Downstate τον οποίο γνώριζε, αλλά εγώ δυστυχώς είχα επιλέξει elective στην καρδιολογία και δεν είχα επαφή μαζί του! (όχι πως θα είχα επαφή δλδ και να ήμουν παθολογία...)

Ηθικό δίδαγμα: Αν θέλετε παθολογική ειδικότητα ψάξτε για elective internal medicine και αν θέλετε χειρουργική ειδικότητα elective χειρουργικής μιας και με αυτά θα ξεκινήστε την ειδικότητα στις ΗΠΑ.

*Είναι στο Brooklyn σε περιοχή πολύ χειρότερη από το χειρότερο μέρος της Αθήνας. Πηγαίνοντας εκεί κατάλαβα τί εννοεί ο Bruce Willis "I'm from Brooklyn"

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Όσοι δεχόμαστε εδώ έχουν 99άρια ούτως η άλλως και έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ Αμερικανών αποφοίτων με 99άρια. Η μόνη πιθανότητα να σε δεχτώ είναι να έχεις LOR από κάποιον που ξέρω και εμπιστεύομαι.

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Το Cornell, και όλα αυτά του τύπου Cornell, Harvard, κλπ, όντως για παθολογία θα ζητούσαν 99άρια. Από εκεί και πέρα, ρόλο παίζουν οι γνωριμίες, όχι όπως τις εννοούμε στην Ελλάδα, αλλά οι γνωριμίες που κάποιος έχει κερδίσει με το σπαθί του, δουλεύοντας σκληρά και δείχνοντας έργο. Το ίδιο ισχύει και για τις ανταγωνιστικές ειδικότητες, όπως π.χ. η ορθοπαιδική, νευροχειρουργική, η ΩΡΛ, η οφθαλμολογία κλπ, ανεξαρτήτως προγράμματος…

Βέβαια, να προσθέσω ότι στην περίπτωση της παθολογίας, εάν κάποιος από Ελλάδα, χωρίς να έχει πατήσει το πόδι του στις ΗΠΑ, έχει 99άρια, θέση θα βρει. Και σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ καλό πρόγραμμα. Έχω ζωντανά παραδείγματα. Προφανώς, στην περίπτωση μιας ανταγωνιστικής ειδικότητας, αυτό μάλλον είναι απίθανο.

Προφανώς, το νόημα του να "χάσει χρόνια" για να κάνει κανείς έρευνα ή preliminary πριν την ειδικότητα είναι για να αποκτήσει LORs με @@, για τους λόγους που προαναφέρεις ;-)

Το συγκεκριμένο άτομο, μη Αμερικανός, είχε δουλέψει ερευνητικά με κάποιον Καθηγητή του Κορνέλ, είχε απλά passing scores στα USMLE και όπως μου είπε ο καθηγητής που συνεργαζόταν τον βοήθησε να μπει στο πρόγραμμα.

Η προσωπική επαφή είναι εξαιρετικά σημαντική. Από προσωπική εμπειρία, έχοντας δουλέψει 2 χρόνια ως research fellow, και έχοντας παράξει αρκετό έργο, μου είπαν στο πρόγραμμα ορθοπαιδικής επιλεξεί: “Just pass your boards, so that we can take you.” Αυτό συμβαίνει, και όχι μόνο σε μένα.

Τα σκορ, μπορούν να υποβιβαστούν σε δευτερεύουσα σημασία, όταν π.χ. ο υποψήφιος είναι γνωστός, δηλαδή ξέρουν ότι: 1. Έχει χαρακτήρα ο οποίος ταιριάζει στο πρόγραμμα, και που δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, και 2. Έχει επίσης πολύ μεγάλη σημασία το έργο στον συγκεκριμένο τομέα. Εάν π.χ. κάποιος έχει συνεισφέρει επιστημονικά σε μεγάλο βαθμό είναι εξαιρετικά σημαντικό για ένα πρόγραμμα. Αυτό γιατί, διαφαίνεται ότι μετά την αποφοίτησή του από το πρόγραμμα, θα συνεχίσει αυτό το έργο, και κατά συνέπεια θα κάνει το πρόγραμμα γνωστό γενικώς. Π.χ. κάποιος πριν την ειδικότητα έχει αρκετές δημοσιεύσεις και αποκτά κύρος. Ε, ο ίδιος μετά, εάν θέλει, θα μπορεί να ακολουθήσει π.χ. ακαδημαϊκή καριέρα κάπου, και μετά να λένε: “Α, ο Chairman είναι ο τάδε που έκανε την ειδικότητά του στο τάδε πρόγραμμα!” Ή ακόμη εάν μείνει στο πρόγραμμα, ακόμη καλύτερα στο τέλος, μιας και θα το κάνει ακόμη περισσότερο γνωστό.

Είναι δηλαδή λογικό, να κοιτάει κάποιος το μέλλον του υποψηφίου στην ειδικότητά του, π.χ. όταν αποφοιτήσει και λιγότερο τους ενδιαφέρει εάν έμαθε τον κύκλο του Krebs στο step 1 απέξω και ανακατωτά.

Παρ΄όλα αυτά, τα σκορ είναι εξαιρετικά σημαντικά και χρησιμοποιούνται για την επιλογή των υποψηφίων για 2 κυρίως λόγους:

1. Προφανώς γιατί αποτελούν μια μετρήσιμη ποσότητα ώστε να γίνει “ξεσκαρτάρισμα” ανάμεσα στους υποψηφίους, κυρίως λόγω έλλειψης λοιπών ποσοτικών (μετρήσιμων) κριτηρίων.

2. Γιατί πολλοί πιστεύουν ότι κάποιος ο οποίος πήγε καλά στα steps, θα πάει καλά και στις εξετάσεις που δίδονται κάθε χρόνο στην ειδικότητα, (in-training examinations: πχ “OITE: Orthopedic In-Training Examination) καθώς επίσης θα πάει και καλά στις τελικές εξετάσεις ειδικότητας (boards: πχ “American Board of Orthopedic Surgery”).

Είναι ενδιαφέρον ότι το (2), πιθανότατα ισχύει βάσει κοινής λογικής, και εμπειρικά τα προγράμματα το ακολουθούν, για τους παραπάνω λόγους, σχετικές μελέτες που έχουν δημοσιευθεί οδηγούν σε αντικρουόμενα αποτελέσματα, με τις περισσότερες όμως να το επιβεβαιώνουν.

Dougherty PJ, Walter N, Schilling P, Najibi S, Herkowitz H. Do scores of the USMLE Step 1 and OITE correlate with the ABOS Part I certifying examination?: a multicenter study. Clin Orthop Relat Res. 2010 Oct;468(10):2797-802. PMID: 20352386

Herndon JH, Allan BJ, Dyer G, Jawa A, Zurakowski D. Predictors of success on the American Board of Orthopaedic Surgery examination. Clin Orthop Relat Res. 2009 Sep;467(9):2436-45. PMID: 19557490 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Πιθανώς, αν κάποιος κάνει έρευνα να είναι πιο εύκολο να μπει σε Πανεπιστημιακό πρόγραμμα από ότι σε ένα ποθητό νοσοκομείο κοινότητας. Ας πούμε πολλοί Νεουορκέζοι βάζουν καλά μη πανεπιστημιακά νοσοκομεία στο Ν.Τζέρσεϋ πάνω από το Downstate που ήμουν εγώ, το πολιτειακό πανεπιστημιακό νοσοκομείο της ΝΥ.*

Αυτό δεν νομίζω ότι έχει σχέση, αν καταλαβαίνω σωστά έτσι όπως το περιγράφεις. Εάν ένας υποψήφιος έχει καλύτερο βιογραφικό από τον άλλο, με όλους τους άλλους παράγοντες ίσους, είναι καλύτερος για τον οποιονδήποτε.

Είμαι στην επιτροπή επιλογής ειδικευομένων, και από προσωπική εμπειρία, το πρόγραμμά μου δίνει τρομερή βάση στα σκορ. Το πρόβλημα είναι ότι στο τέλος, όλοι έχουν εξαιρετικά σκορ, και άρα η συνέντευξη και τα LORs, εάν προέρχονται από κάποιον που ξέρουμε, ξεχωρίζουν τον υποψήφιο. Και ως συνέντευξη, εννοώ όχι μόνο τα 20 λεπτά, αλλά και π.χ. στο προηγούμενο βράδυ το πώς είναι ο υποψήφιος όταν τον βγάζουμε έξω για drinks, όταν δηλαδή είναι "χαλαρά" τα πράγματα... Εάν μας φανεί "κάπως", αμέσως "πέφτουν οι μετοχές του", άσχετα με τα σκορ του, ή με τα LORs του. Επίσης, το επόμενο βήμα από τα LORs είναι την κατάλληλη στιγμή, αυτός που σου έγραψε το LOR να πάρει τηλέφωνο τον γνωστό/φίλο του στο πρόγραμμα που πας για να κάνεις συνέντευξη και να σε υποστηρίξει... Όλα αυτά βέβαια, κερδίζονται με σκληρή δουλειά και ιδρώτα, δεν έχουν καμία σχέση με το "μέσο" της Ελλάδας.

Τροποποιήθηκε από Ortho

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα ηθελα να μαθω αν ενα σκορ στο στεπ 1 99/231 ειναι ανταγωνιστικο για γενικη χειρουργικη αν εισαι img.

Κια πιο συγκεκριμενα περναει το cut-off αρκετων προγραμματων και αν ναι μπορει να βοηθησει την αιτηση ή ειναι αδιαφορο.

Το ξερω οτι εχετε αναφερθει σε 99αρια αλλα δε ξερω μηπως εννοειτε αυτα που ειναι πανω απο 240.

Τροποποιήθηκε από prxn

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν θυμάμαι καλά, το 99 αρχίζει από το 236. Σε εμάς, το cut-off είναι 240, αλλά και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο όπως είπαμε πριν. Γενικά, κοιτάζουμε το 3-digit score.

Τροποποιήθηκε από Ortho

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα ηθελα να μαθω αν ενα σκορ στο στεπ 1 99/231 ειναι ανταγωνιστικο για γενικη χειρουργικη αν εισαι img.

Κια πιο συγκεκριμενα περναει το cut-off αρκετων προγραμματων και αν ναι μπορει να βοηθησει την αιτηση ή ειναι αδιαφορο.

Το ξερω οτι εχετε αναφερθει σε 99αρια αλλα δε ξερω μηπως εννοειτε αυτα που ειναι πανω απο 240.

Απ' ότι έχω καταλάβει, τα προγράμματα ΓΧ που θέλουν >240 είναι κατά κύριο λόγο αυτά που πολύ δύσκολο θα πάρουν ένα ξένο ούτως ή άλλως. Συνεπώς, εξαρτάται πού στοχεύεις. Για τα περισσότερα προγράμματα (όπου έχει κάποιος και ρεαλιστικές πιθανότητες), το 99 πιστεύω είναι υπερ-αρκετό.

Αν θυμάμαι καλά, το 99 αρχίζει από το 236. Σε εμάς, το cut-off είναι 240, αλλά και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο όπως είπαμε πριν. Γενικά, κοιτάζουμε το 3-digit score.

Έχω δει (με τα μάτια μου) 99/230. Πολύ μυστήρια αυτά τα scores!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

True, but to make everybody understand, scores vary according to examinee pool score that particular day concluding a median value and further standard deviations just to place you in a range of +1, +2.5 etc etc.In addition, questions decrease each year that is why there is discrepancy between 3-digit score between now and past i.e I took step 1 in Dec 2009 and scored 230/95 but I guess now 230=99.

From my little and personal experience when I first rotated through radiology the P.D asked me how was my step 1.Having the general perception that 3-digit is the most important I naively replied 230.The immediate response I got was:"tell me your 2-digit score".With this said, I understood that both scores are important but 2-digit bears the most (one P.D response may be completely biased but still I heard many people asking the 2-digit score).

During the interviews as many may know I was asked the question by few PDs:"Petepan,do you have any questions for me?"Usually this question comes towards the end of the interview. I certainly had and I urge people that are future participants to prepare a short list with bulls eye questions.

Anyhow,my answer to that question was despite the huge competitive applicant pool that is prominent this year why did they pick me as one of their future residents.As I stated in a previous post my scores almost touched 240 (step 1=230 step2=238)but still made it through. Here is the reply I got:"If you meet all of our criteria such as research ,publications and excellent LoRs from people we know or are renowned in the field we have nothing else to think if you are (-)10 or (+)15 from our cut-offs.

The goal is to keep focused.We can all make it and for sure there is a place for everyone.Stay calm, be positive all the way and keep your loved ones close.

These are just examples from my own experience.I hope they helped.

(Flying back home for 2 weeks at the end of May and feel so excited!!!!!!)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Just a few points:

1. True, I.M has traditionally been much less competitive than GS and the rest of the surgical subspecialties, let alone the R O A D group of specialties. But, it's been my understanding that starting this year, IM and the PC track became more competitive and hard to get into, especially when academic programs are taken into account (maybe this has something to do with the new healthcare reform, and PC related specialties being better reimbursed). So, it is kinda naive, to say the least, believing that one can enter an university IM program by merely applying from his/her home.

2. 2-digit scores are not actual scores, they're percentiles, determined by the applicants' performance on each given day of exams, and following the gaussian distribution. Thence, it is the 3-digit scores being more representative and reflective of ones performance, however, even they are dependent on the applicants' performance sitting the exam on a given day. Admittedly, though, scoring a 235 (borderline 99 in most cases, at least that was the cutoff in '08 and '09) is vastly different from say scoring a 255, let alone >270. PD's in highly competitive institutions (at least where I completed my post-doc fellowship) have always asked about the 3 and not the 2-digit score, because ''everyone being accepted here has, by definition, scored a 99''.

Τροποποιήθηκε από Loanna

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

And on a different note:

New Schedule of Dates for the MSMP!

The Alliance for Academic Internal Medicine (AAIM) and the fellowships participating in the Medical Specialties Matching Program (MSMP) have voted to move the MSMP schedule of dates beginning with the 2012 Match for the 2013 appointment year. Under the new schedule, Match Day will move from the spring of the applicants' second year of training to the fall of the third year, giving them more time to make decisions about fellowship choices.

The new MSMP dates are:

• Match Opens August 1, 2012
  • Rank Order List Opens October 10, 2012
  • Quota Change Deadline November 7, 2012
  • Rank Order List Closes November 14, 2012
  • Match Day December 5, 2012

* Thank you Notbad!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

το match για τα fellowships άλλαξε γιατί ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αποφασίσεις στις αρχές του 2ου έτους τι θες να κανεις. Επιπλέον το lifestyle των παθολόγων έχει αλλάξει πολύ. Παλιά το traditional pathway ήταν να έχεις εξωτερικό ιατρείο 2-3 φορες την εβδομάδα, και 5 μέρες νοσοκομείο. δηλαδή τις μέρες του ιατρείου, έπρεπε να κανεις rounds το πρωί, μετά ιατρείο, μετά πάλι πίσω νοσοκομείο για admissions και post round δουλειές! Κάθε 3-4 σαββατοκύριακα ήσουν μέσα να καλύπτεις το group και όλα αυτά για κάπου $150,000. Πλέον όλα τα νοσοκομεία σου προσφέρουν hospitalist track η primary care track. Είτε κανεις μονο rounds week on-week off (η 2 weeks on-2 weeks off) η έχεις μονο εξωτερικό ιατρείο 3 half days/week, και αυτό για $180,000-220,000/χρόνο. Την νύχτα την καλύπτουν moonlighters.

Οποτε έχεις πολύ πιο άνετη ζωή, με περισσότερα λεφτά, και μονο 3 χρονια training με τον πρώτο χρόνο μονο να είναι brutal. Ως πρωτοετής είχα 10 μήνες service (εσωτερική βοηθός), as a seconde year 7 μήνες service, as a PGY-3 έχω μονο 5 μήνες service. Αν σκεφτεί κανεις ότι κάνουμε 2 μήνες στο ιδιωτικό νοσοκομείο, όπου όλοι οι ασθενείς είναι αστερια, μορφωμένοι, compliant κλπ, ουσιαστικά το residency τελειώνει στο δεύτερο έτος :P Εμενα η μιση μου τάξη bailed out of the match για τα fellowships. Σου λένε γιατί να γίνω νεφρολόγος, να φάω αλλα 3 χρονια πικρα για να βγάζω $250,000-300,000? E καλά είναι και τα $220,000.Το ίδιο με endo η ρευματολογία η αλλεργιολογία. Ουσιαστικά οι διαφορες στις αμοιβές δεν είναι τεράστιες, και πλέον και το lifestyle (που παλιά ήταν σημαντικό κριτήριο) δεν είναι τόσο διαφορετικό. βεβαια όταν μιλάμε για cardio, GI, ογκολογία, pulmonary/critical care, τα πράγματα αλλάζουν, γιατί εκεί υπάρχουν procedures (και chemo) και οι αμοιβές ξεκινούν από $250,000. Οποτε αυτά τα fellowships εξακολουθούν να είναι ανταγωνιστικά.

Αλλα πχ οι critical care (μοναδιστές) έχουν κι αυτοί το μοντέλο των shifts, με κάθε 12hr shift να είναι κάπου $1000-1200 ακριβώς για να κάνουν πχ 10-12 shifts τον μηνα, και όχι να είναι όλη μέρα πάνω από τους διασωληνωμένους.

Επιπλέον φέτος είχαν τον μικρότερο αριθμό applicants το start with, θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πόσες θέσεις θα μείνουν κενές.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ένα step 1 score 248/99 είναι αρκετό για μια θέση γενικης χειρουργικής σε κάποιο university affiliated program δεν έχω καθόλου κλινική εμπειρία στην αμερική. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@ Loanna

2-digit scores are not percentiles. http://www.usmle.org/General_Information/FAQs/FAQs-Scores.html

@ st87

This is an excellent score for any specialty. If you have all the other qualifications (see multiple previous posts) it will not stop you from finding a general surgery categorical spot.

As far as training goes, you will be better off in the US than the UK.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΠ 1 ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ECFMG CERTIFIED ??ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ [ΠΤΥΧΙΚΟ Κ.Τ.Λ]ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟ STEP 1.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το ECFMG θέλει 3 εβδομάδες για να επεξεργαστεί τα έγγραφά σου και άλλη μια για να σου στείλει το permit (αν όλα είναι ΟΚ). Είναι πολύ πιθανό πάντως να μην είναι όλα ΟΚ (όλο και κάτι βρίσκουν και πρέπει να τρέχεις).

Αν ΔΕΝ έχεις περάσει στο παρελθόν τη form 186 μπορεί να χρειαστεί επιπλέον χρόνος. Αν είσαι graduate και χρειαστεί η βαθμολογία σου να σταλεί απ' τη γραμματεία θέλει επιπλέον χρόνο (κοίτα να έχεις μια βαθμολογία με μετάφραση έτοιμη, αν έχεις αποφοιτήσει). Όταν λέμε ότι κάποιος είναι ECFMG certified, σημαίνει ότι έχει περάσει όλα τα steps.

Σχετικά με τα scores:

CHANGES TO USMLE PROCEDURES FOR REPORTING SCORES

Starting July 1, 2011, USMLE transcripts reported through the ERAS reporting system will no longer include score results on the two-digit score scale. USMLE results will continue to be reported on the three-digit scale. This affects the Step 1, 2 CK, and 3 examinations only; Step 2 CS will continue to be reported as pass or fail. These changes do not alter the score required to pass or the difficulty of any of the USMLE Step examinations.

Since its beginning in the 1990s, the USMLE program has reported two numeric scores for the Step 1, Step 2 CK, and Step 3 examinations, one on a three-digit scale and one on a two-digit scale. The three-digit score scale is considered the primary reporting scale; it is developed in a manner that allows reasonable comparisons across time. The two-digit scale is intended to meet statutory requirements of some state medical boards that rely on a score scale that has 75 as the minimum passing score. The process used to convert three-digit scores to two-digit scores is designed in such a way that the three-digit minimum passing score in effect when the examinee tests is associated with a two-digit score of 75.

The USMLE program requires its governing committees to reevaluate the minimum passing score every three to four years. This process has, at times, resulted in changes in the minimum passing score, expressed on the three-digit scale, and an accompanying change in the score conversion process, to ensure that a two-digit score of 75 is associated with the new minimum passing requirement. A by-product of the adjustment of the score conversion system over time has been a shift in the relationship between the two score scales. This shift has no impact for USMLE score users who use the three-digit scoring scale or for those using the two-digit scale with a primary interest in whether the examinee has a passing two-digit score of at least 75. However, it may create challenges in interpretation for score users who are focusing on two-digit scores, other than 75, and are doing so for purposes of comparing USMLE scores that span several years.

To simplify matters and make interpretation of USMLE information more convenient for score users, the USMLE Composite Committee has asked staff to report two-digit scores only to those score users for whom the scale is intended, i.e., the state medical boards. The Committee also asked that examinees continue to receive scores on both scales so that they are fully informed about the information that will be reported when they ask that results be sent to a state medical board. When examinees request that their results be sent to other score users, only the three-digit score will be reported. Current plans call for these changes to begin with the elimination of the two-digit score from USMLE transcripts reported through the ERAS reporting system starting July 1, 2011. Other systems and procedures for reporting results will be similarly modified as soon as possible after the July 1, 2011 date.

Από ECFMG reporter.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια είδηση που ενδιαφέρει :

Καταργούνται τα prematches απο το έτος 2013!!

"At its May 16, 2011 meeting, the NRMP Board of Directors voted unanimously to require programs participating in the Main Residency Match to place all positions in the Match. The so-called "All-In" Policy will become effective for the 2013 Match that opens for registration on September 1, 2012. The policy will affect all PGY-1 positions and PGY-2 positions in advanced programs."

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

The ECFMG takes up to 8 weeks for a final reply.. not three.

Lately there were problems with the University of Athens due to Mr Zografos's absence. The officials in the States were not accepting any 183 forms (not 186) without his signature which is on file in Philadelphia. This led to a problem which is solved now though I believe.

I know of a student who actually had to try to get his signature from the above mentioned person whilst still in recovery. The ECFMG actually declined applications due to this matter.

I have also seen Mr. Whitmore or J. Young throw away applications they receive due to the candidates not having the proper identification needed on the envelope itself !!

Please remember that an online application with PAYMENT is needed before the 183 form is sent in.

Please remember that the 183 form must be dispatched from the medical school and not from the applicant. This is another reason for dismissal of the 183 form, which then forces the applicant to re apply.

I therefore suggest future applicants to meticulously read and "enforce" every ECFMG rule to speed up the application process.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δε γνωρίζω αν αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα - εμένα η πρώτη form που μου ζητήθηκε ως postgrad είναι η form 186. Τώρα λεπτομέρειες δε θυμάμαι... Μήπως η 183 είναι για τους φοιτητές; Και σχετικά με το Ζωγράφο - νομίζω ότι εκτός απ' αυτόν, μπορεί να βάλει τη τζίφρα κ ο Στεφανάδης (δεν είμαι 100% σίγουρος).

Άλλο θέμα: Βγήκαν τα στατιστικά του φετινού match στο http://www.nrmp.org/data/index.html.

Ενδιαφέρον σημείο: από αυτούς που έκαναν match σε categorical gen surg το 5% ήταν non-US IMGs (56/1106), ενώ σε prelim ήταν 18% (129/735).

Αντίστοιχα ΩΡΛ, δερμα κ πλαστική δεν έκανε match ΚΑΝΕΝΑΣ non-US IMG, ενώ στην ορθοπαιδική ήταν 4 για 668 θέσεις. ΝευροΧ ήταν 7 για 192 θέσεις (κ Έλληνες μεταξύ).

Για internal medicine categorical οι non-US IMGs ήταν 24% (1215/5065), για παιδιατρική 11% (256/2437), και για νευρολογία 21% (56/263).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δε γνωρίζω αν αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα - εμένα η πρώτη form που μου ζητήθηκε ως postgrad είναι η form 186. Τώρα λεπτομέρειες δε θυμάμαι... Μήπως η 183 είναι για τους φοιτητές; Και σχετικά με το Ζωγράφο - νομίζω ότι εκτός απ' αυτόν, μπορεί να βάλει τη τζίφρα κ ο Στεφανάδης (δεν είμαι 100% σίγουρος).

Άλλο θέμα: Βγήκαν τα στατιστικά του φετινού match στο http://www.nrmp.org/data/index.html.

Ενδιαφέρον σημείο: από αυτούς που έκαναν match σε categorical gen surg το 5% ήταν non-US IMGs (56/1106), ενώ σε prelim ήταν 18% (129/735).

Αντίστοιχα ΩΡΛ, δερμα κ πλαστική δεν έκανε match ΚΑΝΕΝΑΣ non-US IMG, ενώ στην ορθοπαιδική ήταν 4 για 668 θέσεις. ΝευροΧ ήταν 7 για 192 θέσεις (κ Έλληνες μεταξύ).

Για internal medicine categorical οι non-US IMGs ήταν 24% (1215/5065), για παιδιατρική 11% (256/2437), και για νευρολογία 21% (56/263).

That is what happened exactly. He sent Stefanadis's signature and it was not accepted!!!

Yes, the 186 is now 183. Not to worry, the only reason I wrote the distinction is to not send new candidates in search of a 186 form...when it is a 183 form they need as students. To tell you the truth, I found it very unusual to have someone's signature on file....but then again...who knows what the ECFMG has been through to have such a requirement.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εχω μια ερωτησούλα οσον αφορά τα στατιστικά του match που ποσταρε ο mixmavros. Γιατί τόσες θέσεις preliminary surgery εμειναν κενες? Τι μου διαφεύγει? emstupid

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Problems with the Athens University Medical school..now needed to be adjusted for students to be able to apply. Right now anyone that applies is rejected.

This was sent a few hours ago to one of my students, after his second application.

ECFMG must be able to determine that the Certification Statement (Form 183) was sent directly from the office of the medical school official who certified the form. If ECFMG, in its judgment,

ECFMG® is an organization committed to promoting excellence in international medical education. determines that the form may not have been sent directly from the office of the medical school

official who certified the form, the form will not be accepted.

ECFMG has recently sent a request to your medical school for a list of the medical school officials who are currently authorized to certify Certification of Identification Forms (Form 186) and Certification Statements (Form 183).

Contact your medical school to explain the importance that the school provide the list of authorized medical school officials to ECFMG immediately. If your medical school has any questions concerning the certification of Form 183, the school should contact ECFMG at XXXXX@ecfmg.org. This email address is for the use of medical school officials only.

This means that if this is not solved no one can apply. I will get an update soon I believe to see when it will be corrected.

New update....The secretary sent an email today to the ECFMG to try to solve the problem.

Τροποποιήθηκε από USMLE

Σύνδεσμος στη δημοσίευση