Jump to content
astypalaia2

Ειδικότητα στις ΗΠΑ

Recommended Posts

Ξέρει μήπως κανείς να μου απαντήσει αν η Αλλεργιολογία είναι ειδικότητα ή υποειδικότητα (fellowship) στην Αμερική? Τι χρόνια εκπαίδευσης περιλαμβάνει?

Στο NRMP την περιγράφει σαν "two-year fellowship", ενώ στο freida σαν βασική ειδικότητα (specialty).

Έχω μπερδευτεί...πρέπει να κάνει κάποιος πρώτα Παιδιατρική ή Παθολογία όπως είναι στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι fellowship. Πρέπει πρώτα να κάνεις 3 χρόνια παθολογίας για αλλεργιολογία ενηλίκων ή 3 χρόνια παιδιατρική αν πάει για παιδοαλλεργιολόγος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ερώτηση για το personal statement, γιατί έχω μπερδευτεί.. εμείς υποτίθεται ότι εξηγούμε γιατί επιλέξαμε α) παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα β) τη συγκεκριμένη ειδικότητα που θέλουμε (γάστρο, καρδιο κτλ);

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και τα δύο. Αλλά κυρίως την ειδικότητα αφού αυτός είναι ο στόχος. Θα σου στείλω πμ, το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βρω στα δεκάδες files το δικό μου personal statement

1. Avoid mentioning any negatives in your application

2. Focus on yourself and not only on specific a role model

3. Keep it one page length (600-800 words)

4. Focus and focus on the specialty

5. Include your strength and goals

6. Impress the programs with a strong opening and let them remember you with a strong conclusion.

πάρε μια ιδέα εδώ

google samples etc

Τροποποιήθηκε από notbad

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

notbad, Notbad. I actually commend you on your response, it is to the point and exactly what is needed. No joke!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Truth is that for greek grads the personal statement is kind of difficult to fix since it has to be an ad of yourself. An you have to say why you chose medical school, why you chose the residency you apply to, say a story for the subspecialty you want to do, describe your fun, hard-working, easy-going, superb, brilliant personality, show off all your degrees, awards, training, life experiences, volunteer work, etc in a 600-800 essay IN english!

Let's face it, we are kind of followers in greece, most or some people went to med school because their parents told them to and they got good grades on the exams, they did not do anything exciting during med school except from frape and bs, training is a joke, we only care about going to nomarxia and submit the application and wait. And they need leaders, knowledgeable, hard-working, enthousiastic, easy-going residents to work and study and have the stamina to go through residency and suceed in the boards and match in good fellowships. Also they like to hear that you have career plans, not random ideas about "in 10 years? who knows, I may be dead".

On the other hand, let's face it,for a greek grad to go through the F* USMLEs, and the CAF, and the match, and the ERAS, and (above and beyond) the greek medical school, and decide to travel>12 hours away from home to get good training when the alternative is drinking frape on the beach while waiting, we really rock and it takes a lot of daring and a touch of audacity to do that, so yes I consider greek graduates pretty exceptional and I believe you should make it clear in the personal statement that you are really unique and a great fit for the programs :)

PS I really need a day-off, so please excuse my english

Τροποποιήθηκε από notbad

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

On a different note, i.e: interview questions, take a look at this http://boards.medsca...330c9!comment=1

I think it's quite interesting...and educational, in a way.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

I'll tell you what my problem is- at least I think it's a problem; my PS is gastro-heavy. I mean I go on and on about how I discovered gastro was my calling and how fascinating and wonderful and super gastro is and all the gastro things I attended/did (which is pretty much ALL I've ever done) and my concern is that it's TOO much. I intended to include a paragraph saying "of course I know internal medicine in general is important blah blah blah", but I wonder if the PD that reads it thinks "OK, so you like gastro, we got it; do you know ANYTHING beside that?" :/

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

On a different note, i.e: interview questions, take a look at this http://boards.medsca...330c9!comment=1

I think it's quite interesting...and educational, in a way.

Very useful and good for the newbies, as well as those searching for ways to improve their abilities. All you have to do is think and practise a bit and you are one step further than you were before.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@USMLE Teacher: Yup!! I just thought that just as it's hard writing about yourself and preferences, it's equally hard talking about yourself. It seems to me that interviews could (partly) be considered ''oral PSs''.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@USMLE Teacher: Yup!! I just thought that just as it's hard writing about yourself and preferences, it's equally hard talking about yourself. It seems to me that interviews could (partly) be considered ''oral PSs''.

Valid point. I have seen it not only during the Step 2, but after the candidate has finally reached the States. Some people including myself belirve that interviews are in part a "soft" topic in your prep for your job. This holds for any job of course.

Some time ago we argued if candidates should take a serious look at how they write to admissions or not. Most people as IMG believe they do not need it. While I believe it can make a difference. I totally agree with Notbad on this matter.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Remy δεν πειράζει που είναι γάστρο oriented απλά στο τέλος βάλε ότι θες να πας σε ένα solid πρόγραμμα παθολογίας για να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα. Το ξέρουν ότι αν θες να κάνεις γάστρο φυσικά και είναι αναγκαίο να κάνεις residency :) Φαντάζομαι ότι δεν είναι όλοι οι παράγραφοι γάστρο, κάποια είναι βιογραφικό, τί έχεις κάνει σε όλη σου την ζωή, +/- γιατί πήγες στο med school γιατί USA κλπ

Ίσα ίσα δείχνεις αποφασισμένος και ότι έχεις πλάνο τουλάχιστον εξαετίας :D

Τροποποιήθηκε από notbad

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

I think Remy needs some push...@REMY.If you want to write it, I am sure notbad, and if not him, then I will proof read it for you and help make it into what you want it to be.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η ενότητα "καθαρίστηκε" αρκετά , έμειναν σχεδόν τα 2/3 αυτής.

(Αφαιρέθηκαν ποστ που περιείχαν ύβρεις ή προσωπικές αντιπαραθέσεις

αφαιρέθηκαν ποστ που περιέιχαν σχολιά σε αυτά που ειχαν προηγουμένως συζητηθεί χωρίς να προχωρούν καθολου την κουβέντα παρακάτω.Εχει γίνει προσπάθεια να παραμείνουν τα ποστ με χρηστικές πληροφορίες καθως και τα ποστ που απαντουν σε συγκεκριμένες καθε φορά απορίες)

πολλες απορίες για τα USMLE και τα αλλα ζητηματα (match,visa κοκ ) εχουν πολλακις απαντηθεί από μελη που εχουν ολην την καλή διαθεση να βοηθησουν.

Γιαυτό καντε τον κοπο πρωτα να ψαξετε,να τα διαβάσετε για να μην ρωτάτε συνεχώς τα ιδια και τα ιδια.

Αυτό το τοπικ ας υπάρχει για να διατυπώνονται οι απορίες και για να

μεταφερονται οι προσωπικές εμπειριες,να προσπαθουν να βοηθουν οσοι ξερουν εθελοντικά και οχι για να γίνονται επουσιώδης σχολιασμός,διαμάχες,αυτοπροβολή,αγοραπωλησιες κα

Σας παρακαλώ ρίξτε πρωτα μια ματιά στο πρωτο εισαγωγικό ποστ!

rolleyes.gif

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σας παιδιά! Θα ήθελα να μου δώσετε λίγα από τα φώτα σας... Είμαι 33 χρονών ειδικευόμενος ορθοπαιδικής στο πρώτο έτος και η γυναίκα μου 27 και σε περίπου 5-6 μήνες ξεκινάει παιδιατρικη και οι δύο εδώ στην Αθήνα. Έχουμε ένα παιδάκι και το δεύτερο έρχετε... Βλέποντας γενικά την κατασταση εδώ έχουμε απογοητευτεί.. Η γυναίκα μου είναι γεννημα θρέμα Αμερικής όπωσ και η κόρη μου { με γονεις , αδερφια εκ των οποιων 2 γιατροι καρδιολογος και οφθαλμιατρος , σπίτια και επιχειρήσεις στην Αμερική) και εμένα με έχουν δεχτεί φυσικά για Green Card. Ειμαστε εδώ και αρκετο καιρό σε αδιεξοδο. Να φύγουμε και να ξεκινήσουμε απ΄την αρχή ή να μείνουμε εδώ σε ενα αβεβαιο αυριο? Οι γονείς μας μας στηρίζουν (οικονομικά εννοω) σε όποια αποφαση και να παρουμε. Βασικα το μεγαλο ερωτηματικο το εχω εγω.. και λόγω ηλικίας αλλα και ξεροντας οτι φευγοντας θα πρεπει μαλλον να αλλαξω ειδικότητα εφ'οσων για ορθοπαιδικη δυσκολα στην αμερικη. λιγα φωτα απο εσας που ειστε εκει ή που έχετε περασει τα περισσοτερα σταδια.Τί ειδικότητες θα μπορουσα να κυνηγησω?εννοειτε πως αν φυγουμε θα παμε εκει χωρις προοπτικη επιστροφης...

Ευχαριστω εκ των προτερον..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να φύγουμε και να ξεκινήσουμε απ΄την αρχή ή να μείνουμε εδώ σε ενα αβεβαιο αυριο? Οι γονείς μας μας στηρίζουν (οικονομικά εννοω) σε όποια αποφαση και να παρουμε.

Αγαπητέ konkon, επειδή είμαι από την απέναντι μεριά και επειδή παιδεύομαι όπως και εσύ για παρόμοιες αποφάσεις (επιστροφή στην Ελλάδα), νομίζω το βασικό σου ερώτημα πρέπει να είναι πού θα είναι καλύτερα για τα παιδιά σύμφωνα με τα πιστεύω σας και τις αρχές σας σαν γονείς.

Από εκεί και πέρα, either way θα υπάρχουν δυσκολίες. Διαφορετικές σε κάθε τόπο.

Μπορεί να μην απάντησα στις ερωτήσεις σου απευθείας, αλλά πιστεύω προσωπικά πως το μεγάλωμα των παιδιών θα πρέπει να είναι το βασικό σας κριτήριο σ'αυτήν την απόφαση (που είμαι σίγουρη πως το έχετε σκεφτεί).

Καλή δύναμη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

xm...δύσκολη απόφαση. Σίγουρα είναι τρομερά θετικό ότι έχετε visa εργασίας και συγγενείς γιατρούς. αυτό σημαίνει ότι αφού περάσετε τα USMLE και κάνετε αιτήσεις/συνεντεύξεις ίσως να μπορέσουν να σας βοηθήσουν για να βρείτε θέση εκεί που θέλετε να ζήσετε (φαντάζομαι κοντά τους). Αλλα όλα αυτά ΑΦΟΎ περάσετε τις εξετάσεις και ετοιμάσετε αιτήσεις για couples match. Η γυναικα σου θα βρει σίγουρα παιδιατρική, τώρα ορθοπεδική είναι δύσκολη. Όλες οι παθολογικές ειδικότητες και υποειδικότητες (cardio, GI, neprho, rheum, allergy and immunology, endo), neuro, psych, PM&R (physical med and rehabilitation) (που είναι και σχετική με ορθό)είναι απολύτως εφικτές και χωρίς τρελα scores. πιο competitive General surgery, παρόμοια radiology, anesthesia και οι πιο competitive είναι ορθό, neurosx, optho, derm. Αν θέλετε να συνεχίσετε να δουλεύετε ως γιατροί (που φαντάζομαι το θέλετε), πρέπει να ξεκινήσετε προετοιμασία και ανάλογα βλέπετε.

το διάβασμα είναι σκληρό και δεν ξέρω πως θα γίνει με full time ειδικότητα, οικογένεια εκτος κι αν τα παρατήσετε όλα και σας στηρίζουν οι γονείς σας να διαβάσετε για τους επόμενους 10 μήνες να είστε έτοιμοι για το match του επομενου σεπτέμβρη.

και αν δεν περάσετε στο match (worst case scenario) τι θα κάνετε? θα δουλεύετε στις επιχειρήσεις της οικογενειας?

Είμαι 100% σίγουρη ότι αν προσπαθήσετε θα βρείτε ειδικότητα αλλα ο δρόμος είναι λίγο δύσκολος :)Γιατί έχετε απογοητευτεί τόσο όμως?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση....Ο λογος που εχουμε απογοητευτει ειναι γιατι να φανταστεις δουλευω τωρα σε ενα απο τα μεγαλυτερα νοσοκομεια της αθηνας και ακομα και οι επιμελητες εχουν να πληρωθουν εφημερειες εδω και 3-4 μηνες και ο βασικος μισθος ειναι 950 ευρω. δεν ξερω αν αξιζει να φαμε τα χρονια μας εφημερευοντας μερα παρα μερα και μην ξεροντας καν ποιο θα ειναι το μελλον μας εδω..τουλαχιστον σκευτομαι οτι στην αμερικη θα κουραστουμε 2 ίσως και 3 χρονια αλλα μετα θα εχουμε ενα ποιο σιγουρο μελλον για την οικογενεια μας..ασε που για τα παιδια νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα εκει...βεβαια ρισκαροντας...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ναι αυτό είναι σωστό, είναι 1000% βέβαιο ότι μόλις μπεις στην ειδικότητα, το επαγγελματικό σου μέλλον είναι εξασφαλισμένο (και χωρίς να έχεις συγγενείς γιατρούς) και οικονομικά είναι γελοιωδώς πολλά τα χρήματα :) ακόμα και μετά το πρώτο έτος στο moonlighting πληρώνουν $100-120 την ώρα οποτε 2-3 moonlighting τον μηνα είναι επιπλέον του μισθού (που είναι MO $3000-3500) 1200 την "βαρδια" x 2-3. τι να πω...καλή τύχη :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To play the devil's advocate: 8α κερδίσεις λεφτά, "καλή" ζωή, ιδανική εκπαίδευση αλλά θα χάσετε τα παιδιά σας... Με τα ωράρια τα τρελά, το συνεχές διάβασμα και τις άλλες απαιτήσεις της ζωής εκεί. Και αν δε σας έχουν δίπλα τους τώρα που είναι μικρά το χάσατε το τρένο. Λέω εγώ τώρα...

Τροποποιήθηκε από pas moi

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

το βασικό σου ερώτημα πρέπει να είναι πού θα είναι καλύτερα για τα παιδιά σύμφωνα με τα πιστεύω σας και τις αρχές σας σαν γονείς.

ναι αυτό είναι σωστό, είναι 1000% βέβαιο ότι μόλις μπεις στην ειδικότητα, το επαγγελματικό σου μέλλον είναι εξασφαλισμένο (και χωρίς να έχεις συγγενείς γιατρούς) και οικονομικά είναι γελοιωδώς πολλά τα χρήματα

To play the devil's advocate: 8α κερδίσεις λεφτά, "καλή" ζωή, ιδανική εκπαίδευση αλλά θα χάσετε τα παιδιά σας... Με τα ωράρια τα τρελά, το συνεχές διάβασμα και τις άλλες απαιτήσεις της ζωής εκεί. Και αν δε σας έχουν δίπλα τους τώρα που είναι μικρά το χάσατε το τρένο. Λέω εγώ τώρα...

Η γυναικα σου θα βρει σίγουρα παιδιατρική, τώρα ορθοπεδική είναι δύσκολη. το διάβασμα είναι σκληρό και δεν ξέρω πως θα γίνει με full time ειδικότητα, οικογένεια εκτος κι αν τα παρατήσετε όλα και σας στηρίζουν οι γονείς σας να διαβάσετε για τους επόμενους 10 μήνες να είστε έτοιμοι για το match του επομενου σεπτέμβρη.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τους προλαλήσαντες.

Φίλε μου υπάρχουν πολλές παράμετροι σε αυτά που σκέφτεσαι, και φυσικά δεν θέλω να φανώ αδιάκριτος.

Θα σου παραθέσω κάποιες σκέψεις:

Α. Ηλικία

Κατ’αρχήν, κάνω ορθοπαιδική στην Αμερική. Είναι πράγματι μία από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες. Είμαι στην επιτροπή που κάνουμε interviews στους υποψηφίους, και γνωρίζω τα πράγματα πολύ καλά και εκ των έξω, και εκ των έσω πλέον πολύ καλά.

Εάν ας πούμε τώρα είσαι 33, και σκέφτεσαι να φύγεις, και αν υποθέσουμε ότι όλα θα πάνε καλά, και ότι θα τα καταφέρεις στο τέλος, δηλαδή:

1. Θα πάρεις 99άρια στα usmles (γι’αυτό χρειάζεται τουλάχιστον 1-1.5 χρόνος ΦΟΥΛ διαβάσματος χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο).

2. Θα σε δεχτούν κάπου για έρευνα, θα κάνεις τουλάχιστον 2 χρόνια έρευνα και θα τους εντυπωσιάσεις τρομερά και κατά συνέπεια θα σε δεχτούν στην ορθοπαιδική.

Μέχρι να ξεκινήσεις θα πας τουλάχιστον 37 στην καλύτερη των περιπτώσεων. Θα τελειώσεις στα 43 με το fellowship (δηλαδή σε 10 χρόνια από τώρα), πάλι στην καλύτερη.

Από την άλλη, εάν κάνεις παθολογία ΣΚΕΤΗ (=3χρόνια), τότε θα τελειώσεις στα 38 σου. Εάν κάνεις υποειδικότητα παθολογίας, τότε μιλάμε για τα 41.

Β. Οικονομικό

Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι όντως έτσι όπως είναι, και ο καθένας στην τύχη του. Για μένα, το όλο ζήτημα, όπως το θέτεις, είναι το οικονομικό κυρίως.

Ο λογος που εχουμε απογοητευτει ειναι γιατι να φανταστεις δουλευω τωρα σε ενα απο τα μεγαλυτερα νοσοκομεια της αθηνας και ακομα και οι επιμελητες εχουν να πληρωθουν εφημερειες εδω και 3-4 μηνες και ο βασικος μισθος ειναι 950 ευρω. δεν ξερω αν αξιζει να φαμε τα χρονια μας εφημερευοντας μερα παρα μερα και μην ξεροντας καν ποιο θα ειναι το μελλον μας εδω..

Από αυτά που αναφέρεις, φαίνεται να τίθεται θέμα επιβίωσης σου στο μέλλον με την ιατρική. Χωρίς να θέλω να φανώ αδιάκριτος, και φυσικά δεν θέλω να αναφερθούμε σε αυτό το θέμα, έχεις σκεφτεί ότι ίσως εάν έχεις δυνατότητα για κάποια άλλη δουλειά στην Ελλάδα (εκτός ιατρικής) μέσω της οποίας θα είσαι οικονομικά καλά να ασχοληθείς με αυτή και να αφήσεις την ιατρική?

Εάν π.χ. οι γονείς σου έχουν μια καλή επιχείρηση που βγάζει αρκετά χρήματα, αξίζει κανείς να ασχολείται με την ιατρική για 950 ευρώ και αβέβαιο μέλλον? Αυτό πιστεύω είναι μια λογική σκέψη.

Αυτά εάν βλέπεις να μένεις Ελλάδα, για τους λόγους που θα αναπτύξω στο 3ο μέρος.

Γ. Παιδιά-Οικογένεια

τουλαχιστον σκευτομαι οτι στην αμερικη θα κουραστουμε 2 ίσως και 3 χρονια αλλα μετα θα εχουμε ενα ποιο σιγουρο μελλον για την οικογενεια μας..ασε που για τα παιδια νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα εκει...βεβαια ρισκαροντας...

το βασικό σου ερώτημα πρέπει να είναι πού θα είναι καλύτερα για τα παιδιά σύμφωνα με τα πιστεύω σας και τις αρχές σας σαν γονείς.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα έχουν αναφέρει pas moi και notbad, οι οποίοι βρίσκονται στην Αμερική.

ΕΝΑ να γνωρίζεις, και αυτό είναι ΔΟΓΜΑ: Εάν μεγαλώσεις τα παιδιά σου στην Αμερική, θα γίνουν Αμερικάνοι και θα χάσουν τελείως την Ελληνικότητά τους. Αυτό είναι ο κανόνας. Θα ασχολούνται με το Baseball και τους Red Sox και όχι με τον Ολυμπιακό ή τον ΠΑΟ. Ως οικογένεια θα έχετε αρκετά προβλήματα, γιατί εσύ και η γυναίκα σου θα είστε Έλληνες, αλλά τα παιδιά σου όχι. Θα υπάρξει τεράστιο χάσμα. Γιατί εσείς θα έχετε στα 33 και 27 σας αντίστοιχα τελείως διαφορετική νοοτροπία, την οποία για 1000 λόγους ΔΕΝ θα καταφέρετε να μεταδώσετε στα παιδιά σας, τα οποία θα λαμβάνουν τα ερεθίσματα της Αμερικής, και όχι της Ελλάδας. Και όταν θα πηγαίνουν στην Ελλάδα, θα βρίσκουν 1000 στραβά και δεν θα μπορούν να ζήσουν εκεί. Το Σπίτι τους θα είναι εκεί που μεγάλωσαν τα παιδικά τους χρόνια. Αυτό το έργο το έχουμε δει να συμβαίνει πάρα πολλές φορές, και θεώρησέ το δεδομένο.

Τι θα έκανα ΕΓΩ στη θέση σου? I would think “outside the box”, παρακάμπτοντας την “πεπατημένη”

Θα κοίταζα να συνδυάσω τα εξής:

1. Να διασφαλίσω ότι το μέλλον (το δικό μου και των παιδιών μου) με μια σχετική οικονομική άνεση

2. Να διασφαλίσω ότι τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν ώστε να γίνουν Έλληνες. Κακά τα ψέμματα, δεν με ενδιαφέρει το baseball, και ούτε θέλω να ενδιαφέρει και τα παιδιά μου. ;-)

Όπως βλέπεις, την ιατρική δεν την βάζω πουθενά. Για μένα, αυτές οι 2 είναι οι προτεραιότητες. Εάν βρεις έναν τρόπο να τις καταφέρεις και τις 2, τότε θα σου βγάλω το καπέλο. Το πώς θα γίνει αυτό, εσείς το ξέρετε, ανάλογα με τις διάφορες δυνατότητες που σας παρέχονται.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή Τύχη.

Τροποποιήθηκε από Ortho

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ FORUM .ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ : ΣΤΟ USMLE WORLD ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΤΡΑ ?ΜΠΟΡΩ Π.Χ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ GI Ή CARDIO ?Ή ΜΟΝΟ Π.Χ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ ,ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑς?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι, βέβαια... στη βάση του Στεπ 1 μπορείς μάλιστα να επιλέξεις σύστημα (καρδιά, γ/ε) και πεδίο (ανατομία), καθώς και "αχρησιμοποίητες", "λανθασμένες" ή όλες τις ερωτήσεις. Στο Στεπ 2 είχε, από όσο θυμάμαι, "ειδικότητες" (παθολογία, χειρουργική, παιδο, ψυχ) και δίπλα συστήματα. Νομίζω, πάει λίγος καιρός :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι, καλά τα θυμάσαι.

Στο Στεπ2 έχει φίλτρα τύπου

Παθολογία

Παιδιατρική

Obgyn

Ψυψιατρική κλπ

κι επιπλέον μπορείς να διαλέξεις από την Παιδιατρική μόνο τις λοιμώξεις ή το GI

επίσης μπορείς να επιλέξεις να ξαναδεις μόνο τις λανθασμένες ή τις τελείως unused ερωτήσεις...

Και στην Κάπλαν έτσι είναι πάνω κάτω.

:-)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ FORUM .ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ : ΣΤΟ USMLE WORLD ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΤΡΑ ?ΜΠΟΡΩ Π.Χ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ GI Ή CARDIO ?Ή ΜΟΝΟ Π.Χ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ ,ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑς?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Not only can you do what the boys said, but with the q bank from Kaplan, you can strike through answers so you pick the best, and you can use a note pad, you have a value chart and you can create bold yellow highlights on the question so you can keep what you want and leave the rest. You also have an online calculator as well.

One last thing, you also have the ability to choose between easy, difficult, normal questions, you can choose if media questions will be also included and you can also choose if you want to be timed or not.

The Kaplan Q-bank also shows you, percentage of correct answers from OTHERS on the exact question. So you know how you are doing compared to others.

If you want to see how it works live, and take a small test, please PM since I have it on-line and legal and we can set up a time for you to see EXACTLY how it is used and what it offers.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση