Jump to content
astypalaia2

Ειδικότητα στις ΗΠΑ

Recommended Posts

Ρωταω αν μετραει σαν εξτρα θετικο στο βιογραφικο??? Ειναι τοσο περιεργη η ερωτηση??? Γιατι απ οτι ξερω στην Αγγλια μετραει αρκετα!!!!

Εμ οχι, στην Αγγλία το έξτρα πτυχίο μετράει αν είναι σχετικό.

Οποτε για Ορθοπαιδική το πτυχίο Κτηνιατρικής δεν είναι κάτι που θα σου δώσει έξτρα πόντους.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρωταω αν μετραει σαν εξτρα θετικο στο βιογραφικο??? Ειναι τοσο περιεργη η ερωτηση??? Γιατι απ οτι ξερω στην Αγγλια μετραει αρκετα!!!!

Οποτε για Ορθοπαιδική το πτυχίο Κτηνιατρικής δεν είναι κάτι που θα σου δώσει έξτρα πόντους.

Εννοειται αυτο οτι δεν βοηθαει στην ορθοπαιδικη!!! Εγω ελεγα σαν εξτρα πτυχιο σχετικο με την ιατρικη αν μπορει να δωσει κατι εξτρα στο ολο βιογραφικο σου !! Απ οτι φαινεται οχι.. emconfused. Αρα αρχικα επικεντρωνομαι στα USMLE και βλεπουμε..

Σας ευχαριστω παντως !!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας και από μένα!Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω νεότερα video του Kaplan για USMLE step 1 ? Kάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δίνει έξτρα πόντους στο shortlisting για συνεντεύξεις. Στην αίτηση λες αν έχεις άλλο πτυχίο (x points αν ναι)και με τι βαθμό το πήρες (x,y,z ανάλογα το βαθμό)...

Στη συνέντευξη παίζουν άλλα πράγματα ρόλο. emofftopic

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

The Next GME Accreditation System — Rationale and Benefits

Thomas J. Nasca, M.D., M.A.C.P., Ingrid Philibert, Ph.D., M.B.A., Timothy Brigham, Ph.D., M.Div., and Timothy C. Flynn, M.D.

February 22, 2012 (10.1056/NEJMsr1200117)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Άρθρο για την έλλειψη ιατρών (ειδικότερα γενικών ιατρών-general practitioners) στις ΗΠΑ.

http://www.ctpost.com/local/article/Medical-profession-diagnosed-with-shortage-of-3342082.php

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ,

ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ ΤΟ STEP 1 ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - 2CK ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΚΟΝΙΤΙΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑ ΤΟ CS ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΛΙΓΟ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΣΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΟΚΤΩΒΡΗ .ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΣΥΝΕΤΕΥΞΕΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΚΤΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ECFMG CERTIFIED?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα προγράμματα φέτος κατεβάζουν τις αιτήσεις 15 Σεπτέμβρη, και το MSPE κατεβαίνει 1η Οκτώβρη, οπότε είναι πολύ πιθανό πάρα πολλά προγράμματα να κάνουν τότε review τις αιτήσεις. Για να είσαι εξασφαλισμένος, το καλύτερο είναι να είσαι ECFMG Certified 15 Σεπτεμβρίου, αλλά αν δεν γίνεται με τίποτα να δώσεις το CS πριν τις 16 Ιουνίου μην πτοείσαι, στείλε email σε όλα τα προγράμματα που θα κάνεις αίτηση ότι το CS θα βγει την τάδε ημερομηνία να σε έχουν standby, και είναι πολύ πιθανό να πάρεις πολλές (όταν λέω πολλές εννοώ ένα πολύ καλό μερίδιο από αυτές που θα έπαιρνες αν ήσουν certified 15 Σεπτέμβρη) συνεντεύξεις όταν βγει το αποτέλεσμα (όταν βγει στείλε πάλι σε όλους email ότι το πέρασες και είσαι certified).

Ο καλύτερος και ιδανικότερος τρόπος, βέβαια, είναι να βάλεις το ecfmg να σε ενημερώνει όταν ανοίγει μια κενή θέση για εξέταση, και κυρίως να μπαίνεις συχνά στο σύστημα ώστε να βρεις μια ημερομηνία που σε βολεύει (άσχετα με τις ενημερώσεις του ECFMG. Μέχρι να σου έρθει το mail στην πήρε άλλος τη θέση). Είναι πολλοί αυτοί που αναβάλλουν την εξέταση, ειδικά τις τελεύταίες 30 μέρες. Έχεις πάρα πολύ καλή πιθανότητα να βρεις θέση πριν τισ 16 Ιουνίου με αυτόν τον τρόπο. Απλά ξεκίνα την προετοιμασία ώστε να είσαι έτοιμος τέλη Μάη και μην κλείνεις αεροπορικά πολύ νωρίς (άστα για την τελευταία εβδομάδα), ώστε αν σου κάτσει θέση να κλείσεις για εκείνη την ημερομηνία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

During the past week, I had the experience of watching a disabled medical student give for the USMLE in Athens.

The owner, Mr. Antoniou was there and a very knowledgeable Katerina helped the student with the two day exam with time and a half on each question, and Cynthia to help him with the mouse during the exam.

I must say I was very impressed with the prometric center in Athens and with Katerina especially who was absolutely amazing.

The ECFMG had even sent a person, named above help the student with the mouse and was actually from the head offices in Phili.

I do have to ask though....

Which is your favorite mock exam software?

Kaptest seems to be weak lately...to say the least.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να δώσω λίγα στοιχεία για το φετινό match για τη γενική χειρουργική...

Όπως έχει αναφερθεί πολλάκις, η εύρεση θέσης ειδικότητας για ΓΧ τα τελευταία χρόνια όλο και δυσκολεύει. Το γεγονός ότι οι συνθήκες ζωής καλυτέρευσαν (80ωρο) την έκαναν πιο ελκυστική στους US grads, με αποτέλεσμα οι χιλιάδες FMGs να αρκούνται στα εναπομείναντα ψίχουλα. Συγκεκριμένα, στο match του 2011, απ’ τις 1106 categorical θέσεις, 56 πήγαν σε FMGs, ενώ απ‘ τις 735 prelims, 129 πήγαν σε FMGs. Στη δεδομένη χρονική περίοδο, φαίνεται ότι κάθε χρόνο η διαδικασία γίνεται και δυσκολότερη.

Στο φετινό match συμμετείχαν τουλάχιστον 4 παιδιά από Ιατρική Αθήνας (4 ξέρω εγώ). Όλοι είχαν 99/99 (με την παλιά κλιμακα), clinical electives in US (at least 2 months) και κάποιο είδος ερευνητικής εμπειρίας (2 στην Ελλάδα, με 1-2 papers, και οι άλλοι 2 έμμισθοι research fellows στις ΗΠΑ σε μεγάλα κέντρα). Έτη αποφοίτησης από 2008 μέχρι 2011. Όλοι βρήκαν κάποια θέση (2 prelims, 2 categoricals) σε πολύ καλό πανεπιστημιακό πρόγραμμα. Αναμενόμενα, αυτοί που επένδυσαν περισσότερα, πήραν τις categorical. Αυτό αν μη τι άλλο αφήνει ελπίδα και δίνει δύναμη σ’ αυτούς που το έχουν σαν στόχο. Πάντως, πρέπει να τονιστεί ότι όλα τα παιδιά ήταν πολύ δυνατοί υποψήφιοι (με 99ρια, electives, letters from US, και λίγες publications).

Είναι και 2 παιδιά (επίσης από ΕΚΠΑ) που έκαναν match παθολογία, αλλά δεν ξέρω τόσο καλά τα στοιχεία τους. Πάντως και η παθολογία φαίνεται ότι έχει δυσκολέψει κάπως τα τελευταία χρόνια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα σε ολους,

θελω να δωσω πολλα συγχαρητηρια στα παιδια που εκαναν match φετος. Το match ηταν εξαιρετικο για τους Ελληνες φετος.

2 παιδια Cleveland Clinic categorical χειρουργικη, 2 prelim σε πανεπιστημιακα προγραμματα. Ενα παιδι οφθαλμολογια Ohio State (ηδη δυο Ελληνες κανουν οφθαλμολογια στο Harvard) , δυο κοπελες γυναικολογια Mayo Clinic και Tufts!!! 3 Ελληνες στο Boston University internal medicine (κορυφαιο προγραμμα απο τα καλυτερα στην Αμερικη). 2 στο Einstein (ΙΜ) στη Φιλαδελφια, 2 στο St. Elizabeth, Boston (IM), μια κοπελα στη Lahey Clinic (IM). Ενας pathology university of Alabama Ειναι σιγουρα πολλοι αλλοι αλλα δεν ξερω για ολους. Δεν ξερω εαν το match γινεται πιο δυσκολο αλλα Eλληνες πηγαν σε απιστευτα προγραμματα.

Καλη επιτυχια και σε εμας που θα μπουμε στο ερχομενο match.

Τροποποιήθηκε από damianos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας και απο μενα! Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με τα βιντεο του καπλαν για το στεπ 1 . Εχω αυτα του 2010. Πιστευετε θα ηταν καλυτερα να βρω τα καινουργια ή αυτα καλυπτουν???

Καθε απαντηση σας θα με βοηθουσε παρα πολυ!!!

Τροποποιήθηκε από darbil

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για να καταλήξεις στο αν καλύπτουν ή όχι πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσεις το ρόλο των Kaplan videos στο διάβασμά σου.

Τα Kaplan είναι θησαυρός για εμάς γιατί θέτουν καινούργιες βάσεις. Ξαναπαίρνεις την ιατρική από την αρχή, με τη σκοπιά του Αμερικάνου που πάει να δώσει τα USMLE. Το πιο βασικό είναι ότι εκτός από τις γνώσεις, οι οποίες είναι ακριβώς αυτές που χρειάζεσαι για το τεστ χωρίς περισσότερες άχρηστες λεπτομέρειες, σου διδάσκουν τον τρόπο σκέψης. Παρ'όλα αυτά οι γνώσεις δεν είναι αρκετές για να χτυπήσεις ένα >235 (κάτι που η ιατρική αθήνας έχει αποδείξει ότι το έχει για πλάκα με σωστό διάβασμα παρεμπιπτόντως). Έχοντας όμως χτίσει τον σκελετό από ατσάλι στον ουρανοξύστη, μπορείς μετά να χρησιμοποιήσεις το USMLE world qbank για να τον ολοκληρώσεις με γυαλί και τοίχους. Το UW περιέχει 2000+ ερωτήσεις με εμπεριστατωμένες επεξηγήσεις (>1 σελίδα για κάθε ερώτηση), απόλυτα up to date. Ακόμα κι αν κάτι έχει αλλάξει από τότε που βγήκε το Kaplan και το έχεις μάθει λάθος (η πιθανότητα βέβαια είναι <<1%), με το UW θα το μάθεις σίγουρα σωστά.

Στα έγραψα αυτά για να καταλάβεις ότι δεν έχει τόσο σημασία να έχεις τα τελευταία video, όσο ο καθηγητής σε αυτά να είναι καλός στη μετάδοση της γνώσης (όταν ακούσεις το Goljan θα καταλάβεις). Στην τελευταία 5ετία (για να μην πω 8ετία και με κράξει κανείς), θα υπάρχουν πολύ λίγες αλλαγές στις βασικές γνώσεις που χρειάζονται τα Steps (προς θεού, δε λέω για την ιατρική γενικότερα που τα guidelines αλλάζουν συνέχεια), και ακόμα κι αν μάθεις κάτι λάθος, όπως σου είπα με το UW θα το μάθεις σίγουρα σωστά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

For the love of english language, either learn to write right or switch to greek fonts.

You mean, For the love of God.

It was a hard day L, and if you can't understand my English, then its either because I was tired and thus forgive me, or you are not a native speaker as I am, thus my use of the specific language may vary either because of dialect or your misunderstanding, not mine. This makes it hard for some to understand.

Sincerely though you answering back in such a manner does no one any good. I mean....really. I have always respected you in this forum and have never been so abrasive with you, so I don't know what your problem is?

Let me just state that this post has an informative part, and a question part.

The two questions which I stated before and my comment on what happened last week.

Does anyone have a favorite Qbank? One which gave you a realistic score on Step 1 or Step 2?

Secondly, which Qbank(s) have been used by the successful USMLE exam takers?

Thirdly, I witnessed a two day exam taken by a disabled student at the Prometric center in Athens. The specific student had time and a half (which means the normal amount of time but split up into two parts, meaning he had 45 minutes with only 23 questions to write in each of the seven blocks.. Thus the two days emerge. It was very hard for the specific student to sit properly for so many hours, but the people at Prometric were sincerely the best I have seen....(comparing to other prometric centers). A woman from the States actually came to help with the keyboard and mouse to help this student and was very professional while maintaining a very human role.

Τροποποιήθηκε από USMLE

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για να καταλήξεις στο αν καλύπτουν ή όχι πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσεις το ρόλο των Kaplan videos στο διάβασμά σου.

Τα Kaplan είναι θησαυρός για εμάς γιατί θέτουν καινούργιες βάσεις. Ξαναπαίρνεις την ιατρική από την αρχή, με τη σκοπιά του Αμερικάνου που πάει να δώσει τα USMLE. Το πιο βασικό είναι ότι εκτός από τις γνώσεις, οι οποίες είναι ακριβώς αυτές που χρειάζεσαι για το τεστ χωρίς περισσότερες άχρηστες λεπτομέρειες, σου διδάσκουν τον τρόπο σκέψης. Παρ'όλα αυτά οι γνώσεις δεν είναι αρκετές για να χτυπήσεις ένα >235 (κάτι που η ιατρική αθήνας έχει αποδείξει ότι το έχει για πλάκα με σωστό διάβασμα παρεμπιπτόντως). Έχοντας όμως χτίσει τον σκελετό από ατσάλι στον ουρανοξύστη, μπορείς μετά να χρησιμοποιήσεις το USMLE world qbank για να τον ολοκληρώσεις με γυαλί και τοίχους. Το UW περιέχει 2000+ ερωτήσεις με εμπεριστατωμένες επεξηγήσεις (>1 σελίδα για κάθε ερώτηση), απόλυτα up to date. Ακόμα κι αν κάτι έχει αλλάξει από τότε που βγήκε το Kaplan και το έχεις μάθει λάθος (η πιθανότητα βέβαια είναι <<1%), με το UW θα το μάθεις σίγουρα σωστά.

Στα έγραψα αυτά για να καταλάβεις ότι δεν έχει τόσο σημασία να έχεις τα τελευταία video, όσο ο καθηγητής σε αυτά να είναι καλός στη μετάδοση της γνώσης (όταν ακούσεις το Goljan θα καταλάβεις). Στην τελευταία 5ετία (για να μην πω 8ετία και με κράξει κανείς), θα υπάρχουν πολύ λίγες αλλαγές στις βασικές γνώσεις που χρειάζονται τα Steps (προς θεού, δε λέω για την ιατρική γενικότερα που τα guidelines αλλάζουν συνέχεια), και ακόμα κι αν μάθεις κάτι λάθος, όπως σου είπα με το UW θα το μάθεις σίγουρα σωστά.

Σε ευχαριστω πολυ!!!! Αρα κανω τα βιντεο και συνεχιζω με τις ερωτησεις!!! Να σαι καλα και παλι!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σχετικά με τα video κ notes Καπλαν, εγώ πιστεύω ότι σε πάνε πολύ πιο μακριά απ' το 235. Αν και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε προσωπικές εμπειρίες για προφανείς λόγους, αυτή είναι η αίσθησή μου.

Σχετικά με τα qbanks, εγώ χρησιμοποίησα μόνο usmleworld (το οποίο χρησιμοποίησαν και όσοι άλλοι ξέρω που έδωσαν), οπότε δεν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση - πάντως περιέχει αρκετές ερωτήσεις (κατά την προσωπική μου άποψη) και λογικά πρέπει να σε καλύπτει.

Επίσης, παρακαλώ όποιον σκέφτεται να γράψει κάποιο σχόλιο άσχετο με το κυρίως θέμα, να το ξανασκεφτεί αν δεν έχει να προσφέρει κάτι.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σχετικά με τα qbanks, εγώ χρησιμοποίησα μόνο usmleworld (το οποίο χρησιμοποίησαν και όσοι άλλοι ξέρω που έδωσαν), οπότε δεν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση - πάντως περιέχει αρκετές ερωτήσεις (κατά την προσωπική μου άποψη) και λογικά πρέπει να σε καλύπτει.

Does that hold for Step 2? I ask because I have someone giving step 2, but who used the Kaptest Qbank. I personally have no real preference but kaplan's Q seems to make people study Kaplans MedEssentianls which directly correlates with the exam. That and First Aid of course.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα σε ολους,

θελω να δωσω πολλα συγχαρητηρια στα παιδια που εκαναν match φετος. Το match ηταν εξαιρετικο για τους Ελληνες φετος..

Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από τότε που έγραψα το τελευταίο μου post

(δουλειά, παιδιά, υποχρεώσεις… ο ελάχιστος ελεύθερος χρόνος ξοδεύεται αλλιως…)

Με τέτοια νέα όμως δεν μπορούσα να μην γράψω.

Κάποτε ήμασταν μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Καλές επιτυχίες σε όλους.

emrockon

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Does that hold for Step 2? I ask because I have someone giving step 2, but who used the Kaptest Qbank. I personally have no real preference but kaplan's Q seems to make people study Kaplans MedEssentianls which directly correlates with the exam. That and First Aid of course.

It does.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Kαλημερα σας! Απιστευτα πολυτιμη η βοηθεια σας εδω..με πριζωσατε να το κυνηγησω κ εγω!! Μια ερωτηση στα παιδια που ειναι ηδη

the other side κ ξερουν καλυτερα..Ξερετε ποσο competitive ειναι η Αναισθησιολογια?? Ψαχνοντας εδω μεσα 93 σελιδες ειδα οτι ειναι ενδιαμεσης δυσκολιας..Αλλα παλιο ποστ..Επισης στη FREIDA δεν καταφερα να βρω ποσοστο IMG στην ειδικοτητα... :/ Ωστοσο ειδα ψαχνοντας στο FREIDA οτι υπαρχουν προγραμματα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις οπως κ πολυ απαιτητικα...Δεν εχω δωσει στεπς ειμαι στην αρχη collecting info αλλα η αρχη ειναι το ημισυ του παντως δε λενε???

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι ανταγωνιστική. Δες στο σαιτ του National Resident Matching Program (NRMP).

Για το 2012 στις 897 θέσεις που συμπληρώθηκαν, οι non-US και US IMGs ήταν 31 και 37 αντίστοιχα.

Τροποποιήθηκε από skydogsully

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδά καλησπέρα, θα μπορούσε μήπως κάποιος να με βοηθήσει να βρώ τα video του kaplan για το step 2 γιατί έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να τα βρω? θα σας είμαι ευγνώμων!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά εγώ μια ερώτηση έχω επειδή με ενδιαφέρει για χειρουργική ειδικότητα. Υπάρχει περίπτωση να βρει κάποιος θέση για έρευνα (με την ελπίδα να εξασφαλίσει lor ή ακόμα και θέση στο πρόγραμμα) με μισθό; Όχι τίποτα τρελό, ίσα να βγαίνει το φαγητό και το νοίκι (με συγκατοίκηση). Ή είναι όλες άμισθες και πρέπει κάποιος χωρίς λεφτά να κάνει οικονομίες από πριν για να πάει;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση