Jump to content
deleterious

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία

Recommended Posts

@GDC: F2 standalone jobs are usually advertised individually. NHSjobs and BMJCareers should do the trick. Getting a NTN in surgery is more competitive than micro.

How do you hide a £20 note from an orthopaedic surgeon?

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θενκς αλλα εχασα το νοημα.. Αυτο ηταν για να απογοητευτω ή το αντιθετο? Πιο ανταγωνιστικη η μικρο απο τη χειρουργικη?Πόσο αναποδη ειναι αυτη η χωρα δηλ..

Υ.Γ. Περαστικα

Thanks, it's a great relief to let go... whatever is bugging you. emcolgate Apologies for the pun :rolleyes:

Back to the point. The quick link was to say that people who seem on paper similar to you made it at ST1 level, in surgery, which is considered a competitive specialty overall. As I said, I don't know whether it's more or less competitive than micro. Fewer people want to do it, surely, but there's few NTNs too. I'm not sure about the ratio.

@ Cadaver

A potential answer may be an inappropriate one and my mummy would be disappointed if she were to read it. So, I'll go straight for the well known answer: In a textbook, duh! Maybe that's how you're making your fortune (other than locuming :) )

Just had an 81 yr old chap saying goodbye to his dying wife. Had been together for 65yrs...

I feel like crying too.

Τροποποιήθηκε από pas moi

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

''Just had an 81 yr old chap saying goodbye to his dying wife. Had been together for 65yrs...

I feel like crying too. ''

(sigh).....!!!!!!!!

(Πιθανώς η μόνη αφορμή που θα με έκανε να ποστάρω σε αυτό το thread)

Sorry που διέκοψα. Συνεχίστε...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

And how do you hide it from a plastic surgeon?

ps. my condolences

pps. does your mum read gm? :P

1. Too tired to think. ?in an implant

2. All good things must come to an end. That's how we appreciate little things in life. She passed away in his arms, peacefully. I envied her death.

3. Oh yes, oh yes. She particularly enjoys "eiidiikotita stiin Elllada" section :lol: .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

(Λες κ υπάρχει cons orthopod στο UK που θα κάθεται να γράφει στο GM, σαν να τον βλέπω τον PV να κάνει search τα active topics)

αμ δε φταιει κανεις, εγω φταιω που ειπα να γραψω μην και κανας νεος θελει βοηθεια

Αντε γεια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Oh no, come back. The more the merrier. Take no notice of Cadaver.

He's young and from Crete and a surgeon... flaming combo.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ενδιαφέρον πρωτοσέλιδο του bmj αυτής της εβδομάδας με τίτλο:

"Misfits

the trouble with locums".

http://www.bmj.com/cgi/content/full/340/jun29_1/c1412

Ρίξτε μια ματιά και στα "Relevant articles".

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ενδιαφέρον πρωτοσέλιδο του bmj αυτής της εβδομάδας με τίτλο:

"Misfits

the trouble with locums".

http://www.bmj.com/c...0/jun29_1/c1412

Ρίξτε μια ματιά και στα "Relevant articles".

Καλά ναι, κι αυτού ο ένας του βρωμούσε ο άλλος του ξίνιζε! Medical SHO διαφήμισε και έψαχνε κατά τα φαινόμενα για post CCT fellow... Η αλήθεια είναι ότι παντού έτσι είναι, γι' αυτό δεν κάνει κανείς αίτηση και πηγαίνουν όλοι locum ζητώντας τα μαλλιοκέφαλά τους...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας, παιδιά!

Μόλις κατάφερα να ολοκληρώσω την εγγραφή μου στο GMC. Ενδιαφέρομαι για παιδιατρική, έχω διαβάσει ότι έχετε γράψει εδώ, αλλά και τις σχετικές οδηγίες στις επίσημες σελίδες των σχετικών deaneries και του foundation programmes, αλλά θα ήθελα μερικές πρακτικές συμβουλές από κάποιον που έχει ήδη καταφέρει να μπει στο σύστημα, γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά...

Αρχικά, πιστεύετε ότι για παιδιατρική είναι δόκιμο να ξεκινήσει κανείς από F2 ή να κάνει αιτήσεις απευθείας για CT/ST1? Έκτος του ότι έχω ακούσει πολλές αντικρουόμενες απόψεις πάνω σε αυτό το ζήτημα, έχω και κάποιες πρακτικές απορίες:

1. Για να συμμετάσχω στο FP2011 recruitment round, πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου στο UK Foundation Programme’s Eligibility Office, για να με κρίνει eligible to apply. Όμως, στις προϋποθέσεις που ζητάνε δέχονται μόνο provisional και όχι full registration στο GMC. Άρα, ποιές είναι οι επιλογές μου για F2? να κοιτάζω μόνο για F2 stand alone από το nhs?

2. Από την άλλη, πες ότι μπορώ να προσπεράσω το F2 και να κάνω αιτήσεις κατευθείαν για ειδικότητα, στις προϋποθέσεις ζητάνε αν δεν έχεις F2, ένα αποδεικτικό ότι έχεις κάνει κάτι εφάμιλλο του F2 στη χώρα σου.. Πως μπορώ να πιστοποιήσω κάτι τέτοιο? υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία?

Τέλος, αν και έχω διαβάσει τα timetables σχετικά με το πότε ξεκινά η διαδικασία των αιτήσεων (Δεκέμβρη για ειδικότητα και Οκτώβρη για foundation),είμαι λίγο προβληματισμένη για το πως πρέπει να σχεδιάσω τις επόμενες κινήσεις μου.. Τώρα τον Αύγουστο ανοίγουν οι θέσεις για όσους έχουν ήδη γίνει δεκτοί μέσω αιτήσεων, σωστά? Εσείς τι θα μου προτείνατε να κάνω? να κοιτάω γενικά για θέσεις στο nhs και να περιμένω τον επόμενο κύκλο???

Ειλικρινά παιδιά, όποια συμβουλή μπορεί να δώσει κάποιος που γνωρίζει το σύστημα, θα είναι πολύ χρήσιμη για μένα!

Thanks in advance:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιατρική θα βρεις κατευθείαν ST1, χωρίς F2. Φέτος έχουνε μείνει πολλές θέσεις κανές. Αν δεν ζητάς κατ'ανάγκην run through και ψάχνεις LAT, FTSA, LAS, σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις να κάνεις αιτήσεις. Το ζητούμενο είναι να μπείς στο σύστημα, και το ST1 της παιδιατρικής δεν πολυδιαφέρει από το τρίμηνο παιδιατρικής που (μπορεί να) κάνει ο F2. Τα F2 competencies τα βρίσκεις στο internet. Βάλε κάποιον από τους επιμελητές/διευθυντές σου στην Ελλάδα να σου τα υπογράψει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ πολύ, ppalios!

Δυο ερωτήσεις μόνο..

1.Nα διευκρινίσω ότι ορκίστηκα πέρσι τον Αύγουστο και από τότε απλά παρακολουθώ (κάτι σαν clinical attachment and research fellowship) σε μια Παιδιατρική κλινική εδώ στην Ελλάδα, για να κρατάω μια επαφή με το αντικείμενο.. Μπορώ σε αυτή τη περίπτωση να πω σε κάποιον επιμελητή/ καθηγητή να υπογράψει τα F2 competencies?

2.Έχεις κάποια συμβουλή για το από που να ξεκινήσω να ψάχνω? από το nhs και το bmjcarreers ή υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

...Και πάλι ευχαριστώ:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια στους συνάδελφους που βοηθάνε με τις απαντήσεις τους ενώ εργάζονται στο Η.Β. Η ερώτησή μου είναι κάπως επείγουσα. Έχω θέση FY2 που ξεκινάει με τμήμα επειγόντων. Έχω κάποια κλινική εμπειρία όμως δεν νομίζω να τόχω να διαχειρίζομαι ασθενείς από αρχής μέχρι τέλους ιδιαίτερα στα αρχικά στάδια. Έχει κάποιος δουλέψει σε τέτοια θέση? Την παλεύω με ένα οδηγό και αρκετό πριξίδι στον consultant? Είμαστε κάτω από επίβλεψη ή κανά τηλέφωνο που και που? Επίσης δήλωσα οτι θα ξέρω να ράβω όταν πάω αλλά δε με βλέπω να βελτιώθηκα πολύ, κατι σε τρεμάμενο κέντημα κάνω...Το να το δηλώσω απ' την αρχή είναι το σοφό η το χέσιμο θα το φάω έτσι κιαλλιώς? Μπορεί να μου πει αν αξίζει τον κόπο και τι απαιτήσεις υπάρχουν, πως μπορώ να επιβιώσω τελοσπάντων αν πάω? Επίσης υπάρχει περίπτωση να χάσω τα αρχικά 1-2 εισαγωγικά σεμινάρια, πόσο πολύτιμα είναι?

Ενδιαφέρομαι εν μέρει για ιστοπαθολογία και για να γλιτώσω το κακό που γίνεται με τις αιτήσεις στην αγγλία θα την έκανα για αυτή την ειδικότητα. Μήπως ξέρετε πόσος χρόνος μετά την έναρξη του F2 υπάρχει μέχρι τις αιτήσεις ειδικότητας? Προλαμβαίνει κάποιος να κινηθεί στο σύστημα και να ετοιμαστεί για τις αιτήσεις? έΈχω ένα ερευνητικό μαστερ μόνο και απο δημοσιέυσεις εκκρεμούν 2 απλά. Πόσο ανταγωνιστική είναι η ειδικότητα και αν ξέρετε πόσο αξίζει τον κόπο σε σχέση με Ελλάδα? Competition ratios βλέπω αλλά εκτιμώ και τη γνώμη των μπασμένων :).

Τέλος, μπορεί κάποιος να την κάνει απο Φ2? Τί παίζει με GMC τότε? Καμιά κύρωση ή αναφορά? Και αν τελικά δεν παρουσιαστώ σε θέση που ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ (με αλληλογραφία τελοσπάντων...) αποδέκτηκα, τί γινεται? Πάω 4 Αυγούστου το αργότερο οποτε ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για βοήθεια!

Τροποποιήθηκε από WTF

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλά να μην είναι ανταγωνιστική η παιδιατρική αλλά να δίνει κ ΝΤΝ σε κόσμο που δεν έχει καθόλου εμπειρία στην χώρα μου ακούγεται ακραίο. Επίσης αυτά τα χαρτιά με τα competencies που γράφουν ότι κατέχεις ότι έμαθαν οι άλλοι σε 2 χρόνια δουλεύοντας σε παθολογία/γενικη χειρουργική/ορθοπαιδική/παιδιατρική/επείγοντα/γενική ιατρική (τυχαίο rotation) είναι τυπικά. Δεν σημαίνει ότι όντως ξέρεις τόσα.

Τελος να αναφερθώ στο θέμα του shadowing. Είμαι παράλογος που θεωρώ ότι πρέπει να κάνει κανείς minimum 2 weeks shadowing πριν να ξεκινήσει δουλειά σε ένα σύστημα που δεν έχει δουλέψει ξανά?

Ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου (για επείγοντα)

1. Ξέρω να πάρω γυναικολογικό ιστορικό χωρίς να προσβάλω την κοπέλα στα αγγλικά?

2. Σε ποιόν κάνω referral και πως?

3. Γιατί με έβρισε ο T&O που του έκανα refer cellulitis?

3. Τι είναι fracture clinic?

4. Τι σημαίνει όταν γράφει στα notes: 85yo BIBA, CP, SOBOE. PMH: CKD stage 3, IHD. Ref RMO. ?

5. Τι αντιβιοτικά δίνω σε θλαστικό?

6. Ποιος κάνει αλλαγές στο θλαστικό?

7. Τι κάνω στην σπασμένη μύτη?

8. Δεν δίνεις αντιβιοτικά routinely στο θλαστικό.

9. Τι είναι rapid response team?

10.Crisis team?

11. Γιατί μου απέρριψε το εργαστήριο το δείγμα για G+S?

Προσπαθώ να πω ότι δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυΐα για να τα μάθεις όλα αυτά, αλλά είναι στοιχειώδες δείγμα σεβασμού να εμφανιστείς πριν αναλάβεις καθήκοντα για να δεις πώς δουλεύουν. Αν περιμένεις να κάνεις βάρδια Σάββατο βράδυ σε A/E σε επίπεδο F2 και να ρωτάς σε τι μπουκαλάκι μπαίνει η γενική οι πιθανότητες είναι ότι θα σε στείλουν να πιεις κ εσύ μια μπύρα κ θα συζητήσετε πότε μπορείς να πιάσεις δουλειά.

PS. Δεν τρέχει τίποτα να χάσεις τα εισαγωγικά σεμινάρια, τι κ αν δεν έχεις κωδικό να δεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων και τις ακτινογραφίες. Άσε δε που αν δεν έχεις swipe-card για να ανοίξεις την πόρτα να μπεις στο department αν πας σαν τουρίστας θα είναι καλύτερα για όλους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Cadaver, συμφωνώ απόλυτα με το post σου. Έκανα αναφορά στην παιδιατρική επίτηδες, επειδή φέτος έχουνε μεινει ΝΤΝ θέσεις κενές. Σε πολλές περιοχές.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

I agree with Cadaver. Shadowing is essential if you have never worked in the UK and induction (the first 1-2 days of "seminars") is also essential.

Regarding paediatrics, the reason there are so many empty posts is that they have high standards i.e. they will not give runthrough (6-8 years contract!) to somebody unless they are satisfied he/she meets all the criteria. Somebody without any UK paediatric experience has a very very small chance (almost zero) of getting ST1 runthrough in paediatrics. I suggest you do an F2 post and then apply or do a LAT post. Look for jobs in jobs.nhs.uk and in bmjcareers.com.

For Histopathology it helps a lot if you have done a Masters or Phd, if you have done research and if you have publications. Histopathology is competitive but it is realistic for a Greek graduate to find a post especially if they have a bit of research/a Masters, and some UK histopathology experience. I suggest you do a histopahtology attachment to get some UK experience and a UK referee. Histopathology training in the UK is much better than training in Greece.

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η διαφορά στον ανταγωνισμό είναι τεράστια ανάμεσα σε ανταγωνιστικές κ μη ειδικότητες στο νησί.

Όποιος έχει T&O NTN αν του χτυπήσουν το κουδούνι κ του πουν "κατέβα, σου κλέβουν το αυτοκίνητο" δεν κατεβαίνει. Σου λέει κ αν με φάνε για να γίνει release το number μου?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

I agree with Cadaver. Shadowing is essential if you have never worked in the UK and induction (the first 1-2 days of "seminars") is also essential.

Regarding paediatrics, the reason there are so many empty posts is that they have high standards i.e. they will not give runthrough (6-8 years contract!) to somebody unless they are satisfied he/she meets all the criteria. Somebody without any UK paediatric experience has a very very small chance (almost zero) of getting ST1 runthrough in paediatrics. I suggest you do an F2 post and then apply or do a LAT post. Look for jobs in jobs.nhs.uk and in bmjcareers.com.

For Histopathology it helps a lot if you have done a Masters or Phd, if you have done research and if you have publications. Histopathology is competitive but it is realistic for a Greek graduate to find a post especially if they have a bit of research/a Masters, and some UK histopathology experience. I suggest you do a histopahtology attachment to get some UK experience and a UK referee. Histopathology training in the UK is much better than training in Greece.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το δυστυχές μαζί μου είναι ότι πρώτον δεν μου προσφέρουν shadowing παρά μόνο χατηρικώς μια δυο μέρες ναμαι μες τα πόδια τους και επίσης λόγω καθυστέρησης του επίσημου γράμματος με τη θέση εκκρεμεί ακόμη γραφειοκρατεία που με αναγκάζει να πάω πιθανότατα μετά το overseas induction. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο οδηγό που να βοηθά? Έχω oxford και davidsons clinical. Είμαι χεσμένος που πάω πρώτες βοήθειες επίσης. Μπορείτε να μου πείτε για το θέμα επίβλεψης? Τί καθήκοντα έχουμε τελικά? Αρχική αξιολόγηση ή τους στέλνουμε και σπίτι με αγωγη??? Από φάρμακα τί δίνουν οι Φ2? Βιβλίο ανοίγετε επί τόπου η θα πέσει βρισίδι? Επίσης κανα app σε iphone με λεξικό παίζει η και πάλι κράξιμο?

Dr Lecter, thanks for the post. I do have an MRES in experimental neuroscience from Imperial. I would be very obliged if you answered another question. Is there a chance to find a post if I get the UK to recognise my F2 equivalence by completing a year in my current post till November, then get in a LAT (4 months) position and get my refs from UK? If Im going to die in the lab I dont see the reason to have the stress of my F2 post and just a taster in histopath. Would this be preferable or even possible if you know? And PLEASE if someone is able to tell me, when do you actually apply for ST-1? Are there vacant posts at any time or all of them are open in January? Thanks again.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παρε oxford handbook of accident and emergency medicine. Τα καθηκοντα σου θα ειναι να κανεις αρχικη αξιολογηση και μετα ειτε θα τον κανεις refer σε παθολογο/χειρουργο/ψυχιατρο/γυναικολογο κτλ ειτε θα του δωσεις αγωγη και θα τον στειλεις σπιτι που οπως καταλαβαινεις ειναι μεγαλη ευθυνη. Θα υπαρχει καποιος registrar/staff grade με αρκετη εμπειρια τον οποιο μπορεις να συμβουλευτεις αμα δεν εισαι σιγουρος για κατι και φυσικα υπαρχει και ο Consultant αλλα αυτον πρεπει να υπαρχει πολυ σοβαρος λόγος για να τον ενοχλησεις. Επισης μπορεις να συμβουλευεσαι τους αλλους F2/CT1/CT2 ειδικα αμα εχουν περισσοτερη εμπειρια απο σενα. Βιβλιο και iphone και βεβαια ανοιγεις επιτοπου, δεν υπαρχουν ντροπες σε αυτα, γιατι αμα δεν ανοιξεις βιβλιο ή δε ρωτησεις και παθει κατι ο ασθενης τοτε ειναι που την εβαψες... Γενικα, οτι δεν ξερεις, ακομα και το πιο απλο, ρωτα, ρωτα, ρωτα, μην ντρεπεσαι.

Για ST1 κανεις αιτηση μια φορα το χρονο, τελη Νοεμβριου/Δεκεμβρη για να αρχισεις τον Αυγουστο. Επισης υπαρχει και δευτερος γυρος για μερικες ειδικοτητες την ανοιξη, για οσους δε βρηκαν θεση στον πρωτο γυρο. To histopathology δεν εχει δευτερο γυρο, αρα την αιτηση για Αυγουστο 2011 θα την κανεις το Δεκεμβρη. LAT histopathology δεν εχω δει ποτε μου και αμφιβαλλω αν υπαρχουν οποτε δυσκολο να βρεις LAT. Αυτο που μπορεις να βρεις ειναι attachment χωρις μισθο, που πραγματικα βοηθαει εστω κι αν ειναι για 2-3 βδομαδες, ειναι πολυ καλυτερο απο το τιποτα. Φυσικα αν εχεις κανει καθολου παθολογοανατομια στην Ελλαδα ειναι μεγαλο αβανταζ επισης. Αν εχεις κανει ενα χρονο ειδικοτητας Ελλαδα ζητα απο το Διευθυντη σου να σου υπογραψει τα F2 competencies. Αλλιωτικα θα πρεπει να κανεις το F2 για ενα χρονο.

Για histopathology δες εδω: http://nhshistopathology.net/

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η διαφορά στον ανταγωνισμό είναι τεράστια ανάμεσα σε ανταγωνιστικές κ μη ειδικότητες στο νησί.

Όποιος έχει T&O NTN αν του χτυπήσουν το κουδούνι κ του πουν "κατέβα, σου κλέβουν το αυτοκίνητο" δεν κατεβαίνει. Σου λέει κ αν με φάνε για να γίνει release το number μου?

Επειδή μόλις επέστρεψα από διακοπές μη μου βάζεις ιδέες, θα μένουμε και κοντααααα :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο Dr Lecter ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ:ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΑ? ΑΝ ΝΑΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ, ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΜΟΝΗ, ΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΑΙΤΗΣΕΙΣ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΑΣΧΕΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ, ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΤΛ)ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το δυστυχές μαζί μου είναι ότι πρώτον δεν μου προσφέρουν shadowing παρά μόνο χατηρικώς μια δυο μέρες ναμαι μες τα πόδια τους και επίσης λόγω καθυστέρησης του επίσημου γράμματος με τη θέση εκκρεμεί ακόμη γραφειοκρατεία που με αναγκάζει να πάω πιθανότατα μετά το overseas induction. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο οδηγό που να βοηθά? Έχω oxford και davidsons clinical. Είμαι χεσμένος που πάω πρώτες βοήθειες επίσης. Μπορείτε να μου πείτε για το θέμα επίβλεψης? Τί καθήκοντα έχουμε τελικά? Αρχική αξιολόγηση ή τους στέλνουμε και σπίτι με αγωγη??? Από φάρμακα τί δίνουν οι Φ2? Βιβλίο ανοίγετε επί τόπου η θα πέσει βρισίδι? Επίσης κανα app σε iphone με λεξικό παίζει η και πάλι κράξιμο?

Dr Lecter, thanks for the post. I do have an MRES in experimental neuroscience from Imperial. I would be very obliged if you answered another question. Is there a chance to find a post if I get the UK to recognise my F2 equivalence by completing a year in my current post till November, then get in a LAT (4 months) position and get my refs from UK? If Im going to die in the lab I dont see the reason to have the stress of my F2 post and just a taster in histopath. Would this be preferable or even possible if you know? And PLEASE if someone is able to tell me, when do you actually apply for ST-1? Are there vacant posts at any time or all of them are open in January? Thanks again.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ και πάλι.

Θέλω να κάνω ΠΑΘΑΝ σε χώρο όμως με κονδύλια για έρευνα και σίγουρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και όχι κάπου που μπορεί να ξεκολοθώ σε νεκροψίες επειδή σιχαίνεται ο καθηγητής, ή που τα κονδύλια μπορεί να είναι της τάξεως προπτυχιακής έρευνας (παρεπιπτόντως αν ξέρει κανεις για ταυτόχρονα phd μου λεει, αν και πρέπει πρώτα να μπώ και βλέπουμε..). Για το μετά θα είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο νομίζω να έρθω στην Αγγλία. Επίσης είναι run-through που βολεύει. Ανάλογη είναι και η ακτινολογία που επίσης είναι ενδιαφέρουσα αλλά νομίζω γίνεται σφαγή?

Για το θέμα αναγνώρισης Φ2, αυτή τη δείχνεις πότε και πώς?Εμποστεύονται ένα ξένο ιατρό που υπογράφει? Φαντάζομαι στις αιτήσεις πάνω οι περισσότεροι δεν εχουν τελειώσει αλλά τελειώνουν τον Αύγουστο. Αν κάνω αιτήσεις και το αναγνωρίσω μετά θα μετρήσει? Επίσης δεν κάνω ειδικότητα είμαι σε θέση ανάλογη του αγροτικού, τί λέει αυτο? Ξέρω οτι απο πορτφόλιο δε θα χω τίποτα αλλά πιστεύω ενα CV θα τόχω στην αίτηση και άγιος ο θεός.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τελικα χρειαζεται το ielts για να κανεις το foundation στην αγγλια?γιατι διαβαζω τελικα πως οσοι ανηκουν στην ευρωπαικη ενωση εξαιρουνται.

http://www.gmc-uk.org/doctors/registration_applications/language_proficiency.asp

Σύνδεσμος στη δημοσίευση