Jump to content
deleterious

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Είμαι ειδικευμένος παθολογίας με κατεύθυνση καρδιολογία. Ανοίγει σε λιγο η θέση μου στο Γεννηματάς στην Αθήνα. Από την προσωπική σας εμπειρία θα άξιζε να κάνω τα υπόλοιπα 4 χρόνια στο uk ή θα είναι ελλιπής η εκπαίδευση μου λόγω έλλειψης training number? Με ενδιαφέρει κυρίως να πάρω χρόνους στο αιμοδυναμικο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Είμαι 6ο ετής φοιτητής ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω ιατρική εκπαίδευση στην Μεγάλη Βρετανία

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο ποια είναι η κατάσταση με το IELTS όσον αφορά τα προγράμματα Foundation Stand-Alone. Διαβάζω στα eligibility criteria ότι απαιτείται βαθμός >7.5 in each section. Δεδομένου ότι αυτό το σκορ είναι ανώτερο από αυτό που απαιτείται για την εγγραφή στο GMC θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1) Υπάρχει τρόπος "παράκαμψης" αυτού του κριτηρίου π.χ μέσω θέσεων στο https://www.healthjobsuk.com/

2) Αν δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης είναι ένα εφικτό σκορ (ιδιαίτερα στο writing part) κι αν ναι τι προσπάθεια απαιτείται

3) Τι άλλοι δρόμοι υπάρχουν ώστε να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει την εκπαίδευση του στο Ηνωμένο Βασίλειο πέραν των foundation

4) Δεδομένου ότι θα αποφοιτήσω τον Ιούλιο αλλά δεν έχω πτυχίο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, είναι εφικτό να κάνω αίτηση για τις θέσεις Stand-Alone με προθεσμία ως τον φεβρουάριο, και έναρξη τον Ιούλιο-Αύγουστο 2020.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 9/12/2019 at 5:44 ΜΜ, updoc said:

Είμαι 6ο ετής φοιτητής ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω ιατρική εκπαίδευση στην Μεγάλη Βρετανία

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο ποια είναι η κατάσταση με το IELTS όσον αφορά τα προγράμματα Foundation Stand-Alone. Διαβάζω στα eligibility criteria ότι απαιτείται βαθμός >7.5 in each section. Δεδομένου ότι αυτό το σκορ είναι ανώτερο από αυτό που απαιτείται για την εγγραφή στο GMC θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1) Υπάρχει τρόπος "παράκαμψης" αυτού του κριτηρίου π.χ μέσω θέσεων στο https://www.healthjobsuk.com/

2) Αν δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης είναι ένα εφικτό σκορ (ιδιαίτερα στο writing part) κι αν ναι τι προσπάθεια απαιτείται

3) Τι άλλοι δρόμοι υπάρχουν ώστε να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει την εκπαίδευση του στο Ηνωμένο Βασίλειο πέραν των foundation

4) Δεδομένου ότι θα αποφοιτήσω τον Ιούλιο αλλά δεν έχω πτυχίο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, είναι εφικτό να κάνω αίτηση για τις θέσεις Stand-Alone με προθεσμία ως τον φεβρουάριο, και έναρξη τον Ιούλιο-Αύγουστο 2020.

Γεια σου!

1. Ο βαθμός αυτός απαιτείται αν κάνεις αίτηση μέσω oriel, για training θέσεις FY2, που όσο το έχω ψάξει είναι αρκετά ανταγωνιστικά. Αν ψάξεις για LAS FY2 θέσεις η βαθμολογία που απαιτείται είναι ίδια με ο,τι ζητά το GMC για εγγραφή. Απλά στις LAS θέσεις, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι ο εργοδότης σου θα σου δώσει το CREST, ένα πιστοποιητικό ουσιαστικά ότι έχεις ολοκληρώσει F2 και μπορείς να κάνεις αίτηση για ειδικότητα.

2. Ε το 7,5 δεν είναι ανέφικτο, είναι όμως λιγάκι δύσκολο. Εξαρτάται και από το επίπεδό σου. Συνήθως δεν το πιάνουν με την πρώτη.

3. Υπάρχει και το WAST πρόγραμμα, περισσότερα εδώ:

https://www.nwpgmd.nhs.uk/widening-access-specialty-training-wast-recruitment

Τροποποιήθηκε από Τυροκροκέτα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On ‎9‎/‎12‎/‎2019 at 3:44 ΜΜ, updoc said:

Good evening.

You can always make it but it is not necessary.
I had to sit 3 times to get that and in the end the posts for the stand alone F2 were either in remote places or didn't have the rotation that I wanted so it did not worth it.
Then I got a trust grade job/SHO where they signed my F2 competencies/CREST and I applied for a NTN.
It does not make any difference in your speciality application or interview if you are doing a training F2 or a trust grade.
There are a lot of gaps in the rotas so you will definitely find a post in the speciality you want and in the area you want and you will get your F2 competencies signed.
In my opinion I would not go for the WAST
Keep trying and stay committed to the speciality.

Τροποποιήθηκε από _jo
not finished

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ.

Γράφτηκα πρόσφατα στο GMC. Eν μέσω κορονοϊού, το identity check δεν γίνεται. Αναβάλλεται για μεταγενέστερο χρόνο. H εγγραφή και η αδεια ισχύει (απλά θα αναγράφει κάπως ότι εκκρεμμεί το identity check).

Κάτι που αγνοούσα είναι το 'designated body' (i.e the organization that will help with appraisal and re validation), οπως και το re validation βεβαια σαν διαδικασία. Εν πάσει περιπτώσει, θα τους δηλώσω ότι δεν έχω τετοιο body αφου βρισκομαι Ελλαδα.

Οπότε πλέον είμαι στο στάδιο ψαξίματος για κάποια θέση service (μεσω site τύπου nhsjobs, oriel, healthjobsuk). Η αλήθεια είναι ότι στη παρούσα φάση ελάχιστες έως καθόλου θέσεις βρίσκω για επίπεδο F1/F2.  Στη χειρότερη από τον Ιανουάριο του επόμενο έτους θα δοκιμάσω για standalone F2.

Αυτά από μένα και παλι καλησπερα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 7/4/2020 at 8:02 ΜΜ, dokeydoc said:

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ.

Γράφτηκα πρόσφατα στο GMC. Eν μέσω κορονοϊού, το identity check δεν γίνεται. Αναβάλλεται για μεταγενέστερο χρόνο. H εγγραφή και η αδεια ισχύει (απλά θα αναγράφει κάπως ότι εκκρεμμεί το identity check).

Κάτι που αγνοούσα είναι το 'designated body' (i.e the organization that will help with appraisal and re validation), οπως και το re validation βεβαια σαν διαδικασία. Εν πάσει περιπτώσει, θα τους δηλώσω ότι δεν έχω τετοιο body αφου βρισκομαι Ελλαδα.

Οπότε πλέον είμαι στο στάδιο ψαξίματος για κάποια θέση service (μεσω site τύπου nhsjobs, oriel, healthjobsuk). Η αλήθεια είναι ότι στη παρούσα φάση ελάχιστες έως καθόλου θέσεις βρίσκω για επίπεδο F1/F2.  Στη χειρότερη από τον Ιανουάριο του επόμενο έτους θα δοκιμάσω για standalone F2.

Αυτά από μένα και παλι καλησπερα.

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι τώρα περισσότερο από ποτέ βγάζουν trust grade jobs. Ανάλογα με την εμπειρία που έχεις μπορείς να βρεις F2/SHO/Junior clinical fellow. Ουσιαστικά είναι ίδιες δουλειές απλά μπορεί να πλασάρονται με διαφορετικούς όρους και για αυτό να μη τις βρίσκεις στις αναζητήσεις.

Επίσης αν ο σκοπός σου είναι να πάρεις NTN κάνε apply σε σχετικές ειδικότητες. There are plenty non training jobs out there. 

Μη σε αγχώνει το revalidation από τώρα.

Good luck! 

Τροποποιήθηκε από _jo

Σύνδεσμος στη δημοσίευση