Jump to content
deleterious

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής εφόσον υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία. Θέλω να κάνω αίτηση για ένα LAT FY2 και στο PS ζητάνε IELTS 7.5 Overall αλλα και σε κάθε domain. Εμένα είναι 7.5 overall αλλά και σε κάθε domain εκτός από ένα όπου είναι 7. Θα αποτελέσει άραγε λόγο απόριψης της αίτησης μου; Έχεις κανείς ανάλογη επειρία; Thanks.

PS: είμαι ήδη στο UK σαν FY1 (clinical fellow)

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ρευματολογιας και δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι σχετικό.

Εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την ειδικότητα και μπορεί να με βοηθήσει θα ημουν υπόχρεη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

One of the most competitive medical jobs around (not many st3 posts). 

Have a look here... http://www.st3recruitment.org.uk/about-st3/st3-adver 

and here... https://www.oriel.nhs.uk/Web/

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής εφόσον υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία. Θέλω να κάνω αίτηση για ένα LAT FY2 και στο PS ζητάνε IELTS 7.5 Overall αλλα και σε κάθε domain. Εμένα είναι 7.5 overall αλλά και σε κάθε domain εκτός από ένα όπου είναι 7. Θα αποτελέσει άραγε λόγο απόριψης της αίτησης μου; Έχεις κανείς ανάλογη επειρία; Thanks.

PS: είμαι ήδη στο UK σαν FY1 (clinical fellow)

Just apply. 

Working already in NHS  means that you can speak professionally English. 

If you run into any problems ask one of your bosses to write you a small letter saying that your English are good enough to work and communicate. 

I had this issue only once 4 years ago (I have no IELTS - just proficiency from Michigan) and one of my bosses wrote a 3 line letter and that was all. 

Good luck with your applications!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Quick question: Πόσο σημαντικοί είναι οι βαθμοί στην αναλυτική, ειδικά αν είναι σε μάθημα που ενδιαφερόμαστε στο μέλλον για ειδικότητα; Αξίζει, δηλαδή να κόβω 8αρια για 10 ή απλά βασανίζω τον εαυτό μου;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και όλες τις πληροφορίες που έχετε προσφέρει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βασανίζεις τον εατό σου. Και στην Αγγλία με διαφορετικό σύστημα αξιολόγησης ποτέ δε θα εκτιμήσουν τι θα πει πηρα 10 Παθολογία έκτου. (Και εγω την πατησα)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σε όλους!!!

μια ερώτηση...αν κάποιος που έκανε μαθήματα αγγλικών στη θεσ/νίκη (κατά προτίμηση ιδιαίτερα κοντά στο κέντρο),ειδικότερα από παιδιά που πιθανόν να βγήκαν Αγγλία,μήπως έχουν να κάνουν καμία πρόταση;;;:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημέρα παιδιά!

Έγινα shortlisted σε δύο las st1 emergency 6 months ενώ είμαι στο στρατό, και επειδή δεν θέλω να να αφήσω gap μετά το πέρας της θητείας που να φαίνεται στο gmc λέω να κάνω την απόπειρα. το θέμα είναι ότι είναι πρώτη φορά που κάνω applications για το νησί και αναρωτιόμουν εάν τύχαινε και με δεχόντουσαν στη συνέντευξη μήπως θα είχα πρόβλημα να μπω μετέπειτα σε training path? δεδομένου ότι ίσως μου πούνε ότι είμαι overqualified για CT1 ή εναλλακτικά δεν πληρώ τα κριτήρια τους επειδή δεν θα έχω κάνει τα foundation (plus audits ktl ktl) στο uk.

υπόψιν ότι προφανώς ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω training pathway για το cct

ps δεν έχω κάνει ειδικότητα καθόλου Ελλάδα. Φαντάζομαι ότι έγινα shortlisted λόγω υπογεγραμμένου certificate of foundation competences . 

οποιαδήποτε πληροφορία χρήσιμη
thanks in advance

Τροποποιήθηκε από alekmarin

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα σας, θα ηθελα τις πολυτιμες εμπειριες των παιδιων του φορουμ για ακομη μια φορα και ιδιαιτερα του Alexoulis.Με εχουνε καλεσει για FY2LAT  στη Βορειο Ιρλανδια για συνεντευξη στις 20 Μαιου.Σας παραθετω τη διαδικασια της συνεντευξης και θα ηθελα να με συμβουλευσετε πως μπορω να προετοιμαστω καταλληλα οσο γινεται.Τελιωνω ενα μαστερ στο Λονδινο αρα δεν εχω εμπειρια νοσοκομειακη απο  FY1  Αγγλιας.Αυτο μπορει να μειωνει τις πιθανοτητες αλλα θα τις εξαντλησω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Format of Interview         

This will be a structured two part interview process guided by the principles of ‘Good Medical Practice’ and focusing on the requirements needed to work at the level of a doctor in a Foundation Programme training post.

Part 1: All applicants complete written tasks comprising a knowledge assessment and relevant clinical tasks pertinent to the role and responsibilities of a doctor at an F2 level. This may last up to one hour.  This section will be objectively marked and candidates ranked based on the score obtained.  The focus will be on how to deliver safe and high quality clinical care.

Part 2: This is a face to face interview of up to seven minutes duration to determine the applicant’s verbal communication skills and knowledge of Foundation Programme training

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@alekmarin Really depends what specialty you want to do. In general a non training FY1/2/SHO job is OK to start with - be sure to escape early though and dont stuck in the same job. If you have your FY competencies signed off from a g r o t i k o then make sure you start ticking boxes once you start (audits etc)

@Nicolas Sorry I didnt manage to answer earlier - couldnt post in the forum for some reason. Part 1 sounds like clinical scenarios: probably you will ger something relevant to the rotations of the FY2 jobs you have applied for. Part 2 sounds like portfolio, verbal communication skills (including use of English). They may as well ask about how would you manage a patient with x problem (wants to complain etc)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα  alexulis, το καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με το forum!! Ευχαριστω για την απαντηση σου!!! τελικα το interview ητανε γραπτη εξεταση με 50 true false και 50 μικρης αναπτυξης .Η θεματολογια ητανε γενικη ιατρικη αλλα και θεματα οπως confidentiality, consent ,mental capacity κτλ.Το interview ητανε 15 λεπτα, αρκετα τυπικο με ερωτησεις τυπου τι εχεις κανει μεχρι τωρα , τι κανεις τωρα και που βλεπεις τον εαυτοσου σε 4-5  χρονια απο τωρα.Το γεγονος οτι δεν εχω εμπειρια σε UK hospital σχολιαστηκε αρνητικα παρολο που τους αρεσε το βιογραφικο με 2 πτυχια οδοντιατρ και ιατρικης .Στο τελος με ρωτησανε αν με ενδιαφερει θεση FY1 εκπαιδευτικη και απαντησα θετικα βλεποντας οτι μαλλον για FY2 δεν μου διναν και πολλες ελπιδες.    Αν και γενικα δεν ξερανε τον αριθμο των θεσεων που θα δωσουν ουτε για FY2 ουτε και για FY1 .                               

Αυτα και τωρα εχω ενα interview στο Νorth West Deanery για FY1  θεση (μεσω του Oriel application system ) που φαινεται αρκετα υποσχομενη αφου σου δινουν αυτοματα και FY2. Πρεπει ομως να παρουσιασω πορτφολιο. Καποια συμβουλη για το πορτφολιο. ???:) Τα οπλα με τα οποια θα πολεμησω ειναι ενα πτυχιο επιπλεον οδοντιατρικης και ενα μεταπτυχιακο που τρεχει τωρα  στο UCL. Δωστε μου τα φωτα σας.Ο τελικος στοχος ειναι η γναθοπροσωπικη χειρουργικη. Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα

Τροποποιήθηκε από NICOLAS

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Well, make sure you have a portfolio then!

It is impossible to tell you from here how to do, make sure you have all your paperwork, degrees, diplomas presentations etc. 

WIth a quick search I came up with this... http://careers.bmj.com/careers/advice/Building_a_portfolio

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστω για την απαντηση alexulis !!!! πορτφολιο οπως το θετουν αυτοι στο αρθρο που εθεςες πιο πανω φαινεται αρκετα δυσκολο τουλαχιστον στα πρωιμα σταδια της εκπαιδευσης. Το ερωτημα μου ειναι ποσο πισω να παω σε χρονια στην περιπτωση μου ; ο στρατος πχ μπαινει μεσα; ecdl computer exams δεκαετιας μπαινουν; or βαζουμε τα πολυ χοντρα και τα πιο προσφατα; τα assessment και reflection δυσκολα μου ακουγονται για ελληνικα δεδομενα...!!! 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παιδιά καλησπέρα και απο μένα. είμαι στο τελευταίο έτος και ορκίζομαι μέσα Ιουλίου. εδώ και 6 μήνες ψάχνω εντατικά το θέμα "μετα το πτυχίο" οπότε λόγω άριστης γνώσης αγγλικών και προηγούμενη επαφή με το NHS (observer) εχω καταλήξει εδώ και καιρό στη Μ. Βρετανία. Παρακολουθώ το συγκεκριμένο τόπικ εδώ και καιρό και με έχει βοηθήσει αρκετά. Οσον αφορά τα της εγγραφής στο GMC και τα Foundation Years, τα εχω ψάξει αρκετά καλά και γνωρίζω τις διαδικασίες. Στόχος μου είναι να εγγραφώ στο GMC with a license to practise οσο πιο γρήγορα γίνεται ώστε μετά να προλάβω τις αιτήσεις για FY οκτώβριο .Ενδιαφέρομαι για Internal Medicine, αλλά και μερικές υποειδικότητες της παθολογίας. Ακολουθώντας πολλές συμβουλές το γενικό μου πλάνο είναι μετα την εγγραφή, να κυνηγήσω θέση LAS FY1 για να μπω απο την αρχη στο συστημα και η όλη εμπειρία να κυλήσει πιο ομαλά. Μετά θεωρητικά απο 2 χρόνια να ακολουθήσω το Medical Core Training και απο εκεί και περα η άβυσσος.

Με συγχωρείτε για το μακρυνάρι εισαγωγή αλλά η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: μπορεί να ακουστεί κάπως, αλλά με τα τελευταία νέα και κάποιες δημοσκοπήσεις έχω ανησυχήσει  με το ενδεχόμενο Brexit. Κάπου διάβασα ίσως και εδώ, ότι μπορείς να αρχίσεις την αίτηση και τη διαδικασία εγγραφής πριν αποφοιτήσεις εφόσον εντός τριών μηνών στο identity check θα εχεις αποκτήσει και το πτυχίο. δε το σκέφτηκα ποτέ σαν εναλλακτική αλλά ήθελα να ρωτήσω ότι αν ξεκινήσουμε τώρα τη διαδικασία μέσα στον ιούνιο και πριν τις 23/6 ( :P) πληρώνοντας την πολυπόθητη fee είμαστε εξασφαλισμένοι για ένα χρόνο ακόμα και σε περίπτωση brexit?

Πολλοί θα μου πούνε ότι το brexit δεν είναι τόσο πιθανό, και εγώ έτσι νομίζω, αλλά των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Gratiramer Acetate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οι αιτησεις για fy ιουλιο δε βγαινουν?ή κανω εγω λάθος?

επισης πρεπει να εχεις δωσει ielts για εγγραφη και πολυ καλο θα ηταν να εχεις παρει ηδη το als πριν κανεις αιτηση για συνεντευξη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
11 hours ago, glatiramer_acetate said:

παιδιά καλησπέρα και απο μένα. είμαι στο τελευταίο έτος και ορκίζομαι μέσα Ιουλίου. εδώ και 6 μήνες ψάχνω εντατικά το θέμα "μετα το πτυχίο" οπότε λόγω άριστης γνώσης αγγλικών και προηγούμενη επαφή με το NHS (observer) εχω καταλήξει εδώ και καιρό στη Μ. Βρετανία. Παρακολουθώ το συγκεκριμένο τόπικ εδώ και καιρό και με έχει βοηθήσει αρκετά. Οσον αφορά τα της εγγραφής στο GMC και τα Foundation Years, τα εχω ψάξει αρκετά καλά και γνωρίζω τις διαδικασίες. Στόχος μου είναι να εγγραφώ στο GMC with a license to practise οσο πιο γρήγορα γίνεται ώστε μετά να προλάβω τις αιτήσεις για FY οκτώβριο .Ενδιαφέρομαι για Internal Medicine, αλλά και μερικές υποειδικότητες της παθολογίας. Ακολουθώντας πολλές συμβουλές το γενικό μου πλάνο είναι μετα την εγγραφή, να κυνηγήσω θέση LAS FY1 για να μπω απο την αρχη στο συστημα και η όλη εμπειρία να κυλήσει πιο ομαλά. Μετά θεωρητικά απο 2 χρόνια να ακολουθήσω το Medical Core Training και απο εκεί και περα η άβυσσος.

Με συγχωρείτε για το μακρυνάρι εισαγωγή αλλά η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: μπορεί να ακουστεί κάπως, αλλά με τα τελευταία νέα και κάποιες δημοσκοπήσεις έχω ανησυχήσει  με το ενδεχόμενο Brexit. Κάπου διάβασα ίσως και εδώ, ότι μπορείς να αρχίσεις την αίτηση και τη διαδικασία εγγραφής πριν αποφοιτήσεις εφόσον εντός τριών μηνών στο identity check θα εχεις αποκτήσει και το πτυχίο. δε το σκέφτηκα ποτέ σαν εναλλακτική αλλά ήθελα να ρωτήσω ότι αν ξεκινήσουμε τώρα τη διαδικασία μέσα στον ιούνιο και πριν τις 23/6 ( :P) πληρώνοντας την πολυπόθητη fee είμαστε εξασφαλισμένοι για ένα χρόνο ακόμα και σε περίπτωση brexit?

Πολλοί θα μου πούνε ότι το brexit δεν είναι τόσο πιθανό, και εγώ έτσι νομίζω, αλλά των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Gratiramer Acetate

1 hour ago, featured said:

οι αιτησεις για fy ιουλιο δε βγαινουν?ή κανω εγω λάθος?

επισης πρεπει να εχεις δωσει ielts για εγγραφη και πολυ καλο θα ηταν να εχεις παρει ηδη το als πριν κανεις αιτηση για συνεντευξη.

Hi to both,

@glatiramer_acetate You seem to have a good plan there. 

The truth is that noone has the slightest idea what will happen if the Brexit goes ahead (it is 50/50 as far as i know. 

@featured If you will be looking for LAS FY1s these come up all year (depends on vacancies / people quiting / unfilled posts / maternity leave etc). 

If you are planning to apply via foundation schools (for both years together) - then please confirm it - I am not sure. 

IELTS is now necessary to register with GMC (it wasnt in the past)

ALS is desirable but not necessary 

Good luck!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

στον alexoulis: σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση.  παρακολουθώντας το τόπικ εδώ και καιρό θαυμάζω πως κάποιοι συνάδελφοι όπως εσύ και η διαβολική μάγισσα δίνετε τα φώτα σας σε νεαρούς "σε σύγχυση" γιατρούς. η αλήθεια είναι ότι το NHS είναι χαοτικό, και οι νέοι απόφοιτοι πολύ ψαρωμένοι.

στον fearured: προσωπικά πριν λίγες μέρες πήρα τα αποτελέσματα του IELTS και ειναι 8 overall  με >7.5 στα 4 unit οπότε δε θα έχω πρόβλημα. Δυστυχώς επειδή ο ανταγωνισμός είναι σκληρός και οι θέσεις συγκεκριμένες, για να δώσουν ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι των UK αποφοίτων φέτος αποφάσισαν πως για να κάνεις αίτηση για FY θέλει 7.5 overall αλλα και σε each domain. οπότε σου λένε πλαγίως η είσαι fluent η μείνε σπιτάκι σου..... κάπου διάβασα για κάτι διαμαρτυρίες συναδέλφων γιατί το να πετύχεις 7.5 στην έκθεση είναι απαιητικό και για native speaker!  Δίνουν πολλαπλές φορές το πτυχίο (που δεν είναι και φθηνό, ελπίζω να απορροφήσει το καινούργιο μας 25άρι :P). το ALS ωρα καλή, θα το κάνω το ερχόμενο σαββατοκύριακο. είναι γενικά καλό να το έχεις, θεωρείται βασικό προσόν για να μπορείς να  δουλέψεις σε βρετανικό νοσοκομείο γιατί περιλαμβάνει μια σφαιρική αντιμετώπιση τόσο της ανακοπής αλλά και των αρρυθμιών. ο alexoulis εχει δίκιο δεν είναι prerequisite για FY αλλά για τα annual ST3 reqruitments που έχω δεί είναι. ίσως και για το CT δε μπορώ να απαντήσω σε αυτό με βεβαιότητα.

συνάδελφε ψάξτο παραπάνω για τα FY γιατί δεν φαίνεσαι επαρκώς ενημερωμένος.  ιούλιο ανοίγουν για 10 μέρες οι αιτήσεις για το αν είσαι eligible για να κάνεις αίτηση..... ισχύει αυτό που λέει ο alexoulis για τα LAS FY,  αλλά για τα LAT που έχουν και training δηλαδή μετρούν και ως εκπαιδευτικός χρόνος, είναι κάθε χρόνο τον οκτώβριο και εκεί γίνεται της τρελής με το oversubscription και ειδικά οσον αφορά το που θα πας..... εν τάχει και δεν ξέρω πότε  άλλαξε το σύστημα για το συγκεκριμένο , αλλά συμφέρει νομίζω μόνο για αποφοίτους με καλό βαθμό πτυχίου (>8)  ώστε να αποκτήσουν ενα ανταγωνιστικό score. συνολο είναι 100 , 50 απο το  SJT test που δίνεται στο λονδίνο δεκέμβριο και ιανουάριο, και τα υπόλοιπα 50 , τα 43 είναι η κατάταξη βαθμολογίας σε 10 κατηγορίες με χαμηλότερο το 34 και υψηλότερο το 43, με βάση ένα πιστοποιητικό που παίρνεις απο τη σχολή σε ποιο ποσοστό τελέιωσες, για first class honours ειναι 43 (πρακτικά το άριστα), για το επόμενο 10% είναι 2.1 class honours και παίρνεις 42 κ.ο.κ μέχρι το 34 το χαμηλότερο....όλα αυτά ακολουθούν την κανονική κατανομή. οι υπόλοιποι 5 πόντοι είναι αν έχεις κάποιο μεταπτυχιακό, διδακτορικό, ή δεύτερο πτυχίο, και 2 points δίνουν σε δημοσιευσεις που έχουν κωδικό pubmed.

Αρα EPM (34-43 + 0-5 + 0-2) + SJtest 0-50 ----> μέγιστο score 100, minimum 34 + βαθμός του  τεστ

Βέβαια είναι μια ανταγωνιστική και ψυχοφθόρα διαδικασία που αξίζει όμως αν έχεις προοπτικές να πετύχεις καλό score και να μπορείς να διεκδικήσεις καλή θέση, η σωστότερα, να διεκδικήσεις θέση γενικά ακόμα και στη βόρεια και ερημη Αγγλία (κατα κανόνα χρειάζεται >85 ακόμα για λονδίνο, κάπου πρέπει να μπεί και το oxbridge :P ).

για τα LAS που υπευθυνοι ειναι οι local deaneries όλο το χρόνο δεν ξερω τι ισχύει για το IELTS.... μου φαίνεται πολύ να έχουν subscores 7.5 σε όλα.

Αυτό όποιος το ψάξει ας μας ενημερώσει

Βέβαια τώρα με αυτό το δημοψίφισμα δεν ξέρουμε και εμείς πως και πότε να αρχίσουμε τις διαδικασίες

για τα FY το ψάχνω αυτό τον καιρό και ειναι λίγο χάος, αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι η να συμπληρώσει η οτιδήποτε go for it!

Φιλικά,

Οξεϊκός Γλατιραμερ

*SJT:  Situational Judgment Test, με 50 πολλαπλής επιλογής, κυρίως κλινικά σενάρια και ταξινόμηση αντιμετώπισης / σχεδίου δράσης για εναν γιατρό επιπέδου FY. τι πρέπει να κάνει δλδ ο FY doctor τι εξετασεις να ζητησει, τι θα αναφερει ποιον να καλεσει..... 

Τροποποιήθηκε από glatiramer_acetate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο αξιολογούν στο  NHS ,αν κάποιος έχει καλά σκόρ σε step 1,step 2 ck ,έχει περάσει το step 2 cs(USMLE) και έχει κάνει ελέκτιβ στην Αμερική;
Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει Ν/Χ που είναι ιδιαίτερα απρόσιτη για IMGs στην Αμερική.
Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Elective in the US will count in your application (not much but it does count)

USMLE steps dont count (why would they ?)

Neurosurgery is equally difficult to get into in UK- and taking into account the small number of posts makes it very very competitive. 

If you commited to sit for USMLEs I would suggest to try the states, it is not easier to get in Neurosurgery in UK and you will waste all the time you invested to prepare for US exams

Τροποποιήθηκε από alexoulis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Υπάρχουν πουθενά στατιστικά για το πόσες θέσεις και σε ποιον δίνονται κάθε χρόνο σε κάθε ειδικότητα στην Αγγλία;Φέτος οι ΗΠΑ έδωσαν 8 θέσεις Ν/Χ σε ξένους.Μιλάμε για τόσες και στη Βρετανία;
Σκέφτομαι την Αγγλία σαν πλαν Β αν δεν τα καταφέρω με τις ΗΠΑ.

ΥΓ:Τα usmle είναι πλ απαιτητικά και η καλή επίδοση σ αυτά σημαίνει πολύ καλό επίπεδο γνώσεων και κλινικών δεξιοτήτων,θα περίμενα να το μετράνε επομένως..Στην πράξη μπορεί κ να μην το κάνουν βέβαια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλά, το να λέμε "equally difficult" να βρεί κανείς θέση ΝΡΧ στο UK με τo USA, είναι πραγματικά απίστευτο και ένδειξη άγνοιας.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχεις κανει πολλές φορες application για national selection για ΝΧ στην Αγγλια και ξέρεις?

Μηπως θες να εξηγήσεις μιας και φαινεται να εισαι γνωωστης για το τι γινεται στην Ν/Χ και στις 2 μεριες του Ατλαντικου?

Προσωπικά απο τα λιγα που ξερω....

Στην Αγγλια δε ξεχωρίζουν if the training numbers ειναι για British or international candidates. 

Καθε χρόνο έχουν περιπου 25 NTN for the whole of the country. They apply approximately 500 /year. They short-list about 70. 

Μιας και εγω εχω αγνοια θα αφησω το  αγαπητο κοπριτη  να μας εξηγησει ποσο competitive ειναι να γινεις shortisted στην Αγγλια και ακριβως σημαίνει national selection. 

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα ξανα απο μενα,

Μου εχει προσφερθει θεση για FY1 (παρολο που η συνεντευξη και το  written test  ηταν για  FY2)  στo Northern Ireland Foundation School.Εχω κανει επιβεβαιωση οτι θα ειναι εκπαιδευτικη θεση με οτι αυτο συνεπαγεται (e-portfolio etc) και εστειλα αποδοχη.Θα ηθελα να ευχαριστησω παρα πολυ οσους με τα  posts τους βοηθησαν να προετοιμαστω οσον καλυτερα γινοταν και ειμαι και εγω ετοιμος να βοηθησω τωρα που θα αποκτησω εμπειρια του συστηματος.

Εχω να ρωτησω κατι διαδικαστικο αλλα πολυ σημαντικο.Περιμενω απαντηση απο το North-West deanery  στις 29-30 Ιουνιου για  FY1-FY2 μαζι σαν διχρονο συμβολαιο το οποιο φανταζει ιδανικο.Το θεμα ειναι οτι το  deadline της απαντησης για  FY1 του Northern ireland ληγει τη Δευτερα 20 Ιουνιου.Ετσι  για να μην ρισκαρω (σε περιπτωση που δεν μου δωσουν θεση στο  North-West) αποδεχθηκα τη θεση.Τι γινεται σε περιπτωση που μου δωσουν θεση στο North West?  Την αποδεχομαι και στελνω στους αλλους οτι βρηκα καπου καλυτερα? θα εχω συνεπειες?

Ευχαριστω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Με μία πρώτη εμπειρία σε Trust Post σε μεγάλο νοσοκομείο του Λονδίνου , έχω να πω ότι whatever is not training (sho , locum , trust) trully sucks. Η περιγραφή λάντζα είναι πολύ ευγενική και καταλήγεις να κάνεις μετά από ένα σημείο δουλειά γραμματέα. Και είναι αστείο που οι seniors έχουν απαιτήσεις που είσαι αργός λες και κρίνεσαι για το medical part σου. Σε ορισμένα νοσοκομεία μάλιστα είναι προκλητικός ο διαχωρισμός και η αντιμετώπιση μεταξύ non trainees και trainees. Επανέρχομαι λοιπόν σε ότι έχει πει πολλάκις και ο @MoNkEy mAn , @Alexandros Boukas , @Wicked Witchκαι άλλοι πολλοί σε αυτό το forum. Ξεκινήστε με F1 και αν είστε και τυχεροί με lat f1. Με αυτό τον τρόπο θα είστε πιο προστατευμένοι και θα μάθετε το σύστημα και θα έχετε την ικανότητα να χτίσετε πάνω στο portfolio σας.

As soon as i finished my military service , I secured this 3 month trust post in order not to leave any gaps within my "training(!?)! . Probably I was blindsided and I should have waited and sought directly either for LAT  f1 posts or f2 posts which would start in August. Πιστεύει κανείς ότι με Nhs experience(λάντζα το ονομάζω εγώ) als, atls υπάρχουν προοπτικές για LAt f2 ? Και για f1 θα έκανα αλλά με βλέπω να ακούω τα γνωστά περι overqualified :P . 

Τροποποιήθηκε από alekmarin

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

I have been in training and non training posts. 

I agree there is a big difference in the jobs - however this is mostly by the fact that trainees have a massive amount of targets to meet and boxes to tick (lots of them dont make sense) whereas non training grades are mostly about the service provision. 

But the service provision is about looking after patients so you do get trained.

The most important thing to remember in NHS if you want to get trained is get people to like you: Your consultants, registrars, senior nurses, nurses, HCA. EVERYONE is important and you will learn from everyone. 

@alekmarin You have got the whole NHS wrong. As junior you need to be 2 things: FIRST safe on the ward. And that is the only medical bit. Because anything more that looking after someone who is acutely sick (until you escalate) will be supervised by someone more senior and experienced. You are not there in this part of your career to diagnose fancy syndromes - you are there to make sure noone dies or is hurt right up to the point you call for some help. 

SECOND managing the non medical bureaucratic nonsense. But you need to be good/fast doing them - that keeps NHS going and the people mentioned above happy. (also it only gets worse as you become more senior so get used to it)

The attitude "I am doctor - I only do doctors stuff" is wrong and you will not gp a long way having attitude like that. You will only be judged for the "medical part" as you say ONLY if you are not safe on the ward. 

You are new to the system and the beginning sucks. Lots have been there - most of us survived. Stay in touch with your friends / spouse and family and try to see positives in your current job and how it can help you in the long term. (Maybe a small audit??)

Good luck!

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 6/17/2016 at 8:07 ΜΜ, NICOLAS said:

Καλησπερα ξανα απο μενα,

Μου εχει προσφερθει θεση για FY1 (παρολο που η συνεντευξη και το  written test  ηταν για  FY2)  στo Northern Ireland Foundation School.Εχω κανει επιβεβαιωση οτι θα ειναι εκπαιδευτικη θεση με οτι αυτο συνεπαγεται (e-portfolio etc) και εστειλα αποδοχη.Θα ηθελα να ευχαριστησω παρα πολυ οσους με τα  posts τους βοηθησαν να προετοιμαστω οσον καλυτερα γινοταν και ειμαι και εγω ετοιμος να βοηθησω τωρα που θα αποκτησω εμπειρια του συστηματος.

Εχω να ρωτησω κατι διαδικαστικο αλλα πολυ σημαντικο.Περιμενω απαντηση απο το North-West deanery  στις 29-30 Ιουνιου για  FY1-FY2 μαζι σαν διχρονο συμβολαιο το οποιο φανταζει ιδανικο.Το θεμα ειναι οτι το  deadline της απαντησης για  FY1 του Northern ireland ληγει τη Δευτερα 20 Ιουνιου.Ετσι  για να μην ρισκαρω (σε περιπτωση που δεν μου δωσουν θεση στο  North-West) αποδεχθηκα τη θεση.Τι γινεται σε περιπτωση που μου δωσουν θεση στο North West?  Την αποδεχομαι και στελνω στους αλλους οτι βρηκα καπου καλυτερα? θα εχω συνεπειες?

Ευχαριστω

This is very tricky. 

I am not sure what to answer. So far I have done all the jobs I have accepted exactly for the same reason - not being able to tell whether I will really have consequences (Cause as far as i know you can be referred to GMC for luck of professionalism). 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση