Jump to content

Photo
- - - - -

Καλές ψαροταβέρνες ή και ψαρο-ρεστοράν στην Αθήνα

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 KonstantinosMD

KonstantinosMD

Brain is Offline

• Admin
  • 1,751 posts
  • Interests:Υπολογιστές, Gadgets, Φίλοι, Ταξίδια, Πούρα, Τάβλι, Καφές, Αλκοόλ, Αίμα, Μπαχάλεμα, Πισίνες, Αφρόλουτρα, Μασάζ, Γυαλιά Ηλίου, Ρολόγια, Ρούχα, Εσώρουχα, Κάλτσες, Πλύσιμο, Διάστημα, Μουσική, Εξωγήινοι, Βρυκόλακες, Γυναίκες Εξωγήινοι, Γυναίκες Βρυκόλακες, Γυναίκες με Μαλλιά, Βιβλία, Κόμιξ, Ταξίδια... τα κλασικά όπως όλοι

Posted 27 June 2004 - 11:36 PM

Το ψαράκι είναι ίσως το καλύτερο φαγητό στον κόσμο.

Προτείνετε λοιπόν εδώ καλά μέρη για να φάει κανείς καλοψημένο ψαράκι στην Αθήνα κατά προτίμηση φρέσκο.

Δική μου αδυναμία είναι η Μονεμβασιά....

Ιλισίων 13, Ν. Κηφισιά, 210-6253644, 2106253629
Απλή, καλοφτιαγμένη κουζίνα με νοστιμότατα αχνιστά μύδια και σωστά ψημένα ψάρια. Και μεσημέρι. € 27,00-33,00.

#2 Αποφρακτικός_Ειλεός

Αποφρακτικός_Ειλεός

Ασκληπιός (επίπεδο ΧΙΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,082 posts

Posted 28 June 2004 - 12:09 AM

Στην Ανάβυσσο έχει πολύ καλές ψαροταβέρνες. Ωραία είναι να είσαι δίπλα στη θάλασσα κ να τρώς ψαράκι. Πάντως όλη η παραλιακή είναι γεμάτη. Όλο κ κάτι καλό θα βρείτε.

Αααααα κ για μένα κορυφαίο είναι τσιπούρα ψημένη στα κάρβουνα... Άκριβό ψάρι αλλά αξίζει.

Edited by angelospower, 28 June 2004 - 12:13 AM.

#3 Sovereign

Sovereign

www.soverblog.com

• Moderators
  • 5,913 posts
  • Interests:music, cinema, crime literature

Posted 28 June 2004 - 01:52 AM

Πολύ ποιοτικός είναι ο "Ξυπόλητος" στο Ακρωτήρι του Αγ. Νικολάου, κοντά στη Λούτσα. Κυριολεκτικά στην άκρη της στεριάς, θυμίζει και μοιρίζει νησί. Εκτός από την όμορφη τοποθεσία, αξίζει για το φρέσκο ψάρι με το τέλειο ψήσιμο.

Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει για τον Ανεμόμυλο στην Πειραϊκή, αλλά δεν έχω ιδία πείρα..

#4 Juliette

Juliette

Βούρδουλας!!!!

• Moderators
  • 5,945 posts
  • Interests:Δεν είναι πασιφανές?

Posted 28 June 2004 - 12:31 PM

Καστελόριζο επιμένω!!
(έχει και στη Βάρη νμζ....) B)

#5 sushicat

sushicat

Τελειόφοιτος (επίπεδο IV)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 84 posts

Posted 28 June 2004 - 06:47 PM

Ιθακη στο Λαιμο

#6 Ήρα

Ήρα

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,447 posts
  • Interests:θεατροβολτες και θεατρομελετες , ταξιδια, λογοτεχνια, αστεροκαταστασεις, σοκολατες (γαλακτος), ραδιοφωνομουσικη -ψυχωση με Παναγιωτη Μιχαλαρια , νυχτερινοτουτουενδοσκοπηση ,συναντοσυζητησεις με φιλους μου ,αθηναικοι πρωινοπεριπατοι , τουρτοπαρασκευη , παραμυθοσυμπτωσεις.

Posted 19 July 2004 - 03:14 PM

Διπορτο στη Σωκρατους , ακριβως απεναντι απο τη λαχαναγορα

προκειται για τον ορισμο του καταγωγιου , ειναι υπογειο , εχει ολα και ολα 7 τραπεζακια , προσοχη στο κεφαλι καθως κατεβαινεις τα σκαλακια!
ειναι ό, τι εχει απομεινει απο την παλια Αθηνα , παραδοσιακοτατο κουτουκακι , δεν ειναι καν ταβερνακι, ο ιδιοκτητης του εχει τη φιλοξενια στο αιμα του , το κρασακι απο τα τεραστια βαρελια θεωρειται αυτονοητη παρεα.
δεν υπάρχουν χαρτοπετσετες (ναι ναι , ειναι μια περιττη τεχνητη αναγκη σε αυτο το μαγαζακι) και αν αρχισεις τις ευγενειες τυπου να φαμε το ψαρακι με μαχαιροπηρουνο , αυτοματα γινεσαι δεκτης αρνητικων σχολιων και αν δε βουτηξεις στη σαλατα εισαι τουλαχιστον παρανοικος (μας ρωτησε ο οδιοκτητης μηπως εχουμε κατι και δεν ειχαμε βυθιστει στα λαδια !):rolleyes: .

τα ψαρια ειναι οσο πιο φρεσκα μπορουν ποτε να υπαρξουν ψαρια και ερχονται κατευθειαν απο τη διπλανη ψαραγορα , τιμηθηκαν απο ατπμα που με το που βλέπουν ψαρια αλλαζουν χρωμα , αλλα αυτα δεν ειναι ψαρια , ειναι το θαυμα της θαλασσας μπροστα σου !

το κλιμα ειναι φιλικοτατο , φευγοντας εχεις την αισθηση οτι ησουν με τους φιλους σου ή οτι μαγειρεψε η μαμα σου!

νομίζω οτι αξιζει να παει καποιος , ακομη και σαν φορο τιμης σε μια Αθηνα διαφορετικη , που δεν αλλαζει , που επιμενει παραδοσιακα!

#7 karpa

karpa

Μεγαλογιατρός (επίπεδο VIII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 892 posts
  • Interests:Διάψευση προσδοκιών και συλλογή του νέου μου φετιχ, που αν και μικροσκοπικό, κάνει θαύματα!

Posted 28 July 2004 - 02:34 PM

Μπα???

Για πείτε μας πού πάνε οι γιατροί να μην παμε ποτέ, ούτε απ'έξω δε θα περάσουμε!!

#8 KonstantinosMD

KonstantinosMD

Brain is Offline

• Admin
  • 1,751 posts
  • Interests:Υπολογιστές, Gadgets, Φίλοι, Ταξίδια, Πούρα, Τάβλι, Καφές, Αλκοόλ, Αίμα, Μπαχάλεμα, Πισίνες, Αφρόλουτρα, Μασάζ, Γυαλιά Ηλίου, Ρολόγια, Ρούχα, Εσώρουχα, Κάλτσες, Πλύσιμο, Διάστημα, Μουσική, Εξωγήινοι, Βρυκόλακες, Γυναίκες Εξωγήινοι, Γυναίκες Βρυκόλακες, Γυναίκες με Μαλλιά, Βιβλία, Κόμιξ, Ταξίδια... τα κλασικά όπως όλοι

Posted 28 July 2004 - 04:44 PM

emarup με 3,000+ φοιτητές ιατρικής γλυκιά μου μόνο στο πανεπίστημιο της Αθήνας, δεν υπάρχει μέρος σε ολόκληρη την Ελλάδα που μπορείς να βάλεις στοίχημα ότι δε θα συναντήσεις γιατρό! :lol: :lol: :lol:

#9 karpa

karpa

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 892 posts
  • Interests:Διάψευση προσδοκιών και συλλογή του νέου μου φετιχ, που αν και μικροσκοπικό, κάνει θαύματα!

Posted 27 September 2004 - 08:47 PM

emarup Πίστεψέ με, το διαπιστώνω καθημερινά

Σε ένα μαγαζί που πήγα προσφάτως και μου άρεσε πολύ - αν και δεν τρώω ψάρι, οι υπόλοιποι κατενθουσιάστηκαν όμως - είναι το Θέα Θάλασσα στη Γλυφάδα, στη Διαδόχου Παύλου.
Ωραίος χώρος και το φαγητό πεντανόστιμο (αν και, επανλαμβάνω, δεν έφαγα ψάρι)

#10 Ήρα

Ήρα

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • 3,447 posts
  • Interests:θεατροβολτες και θεατρομελετες , ταξιδια, λογοτεχνια, αστεροκαταστασεις, σοκολατες (γαλακτος), ραδιοφωνομουσικη -ψυχωση με Παναγιωτη Μιχαλαρια , νυχτερινοτουτουενδοσκοπηση ,συναντοσυζητησεις με φιλους μου ,αθηναικοι πρωινοπεριπατοι , τουρτοπαρασκευη , παραμυθοσυμπτωσεις.

Posted 26 January 2006 - 02:20 PM

Όταν λέει ο Τ, πειναω , ξέρεις ότι μια νεα εμπειρια ξεκινα , ξέρεις ότι αποκλειεται να πατε στα Goodys , ξερεις ότι δεν θα υπάρχει καμια ενδειξη πολυτελειας κι αν εισαι τυχερος εκει που θα πάτε δε θα μυριζει εντονα φρεσκοτηγανισμενοψαριλα που θα διαποτισει τα μαλλια και μπλιαχ!!!

Ο Δωρις!! Στην Πραξιτελους- κεντρο Αθηνας, νουμερο 30…
Ο Τ, το χαρακτηριζει cult ,με αυτην αγγλικη αισθητικη τρελαινεται , ας το πουμε εμεις αυθεντικο! Ο χωρος ζεστος , καθαρος , πορτοκαλενιος με στεφανακια στον τοιχο , σαν να εισαι στο παραδοσιακο ταβερνακι του χωριου , που οι σερβιτοροι σε ξερουν με το μικρο σου ονομα , μην περιμενεις να δεις πολυτελη πιατα και τραπεζομαντηλα , ειπαμε εδώ βασιλευει η απλοτητα αλλα και η ευγενεια ,η φιλικοτητα και η αμεσοτητα. Το μαγαζι μαλλον βριθει δικηγορων που καταφτανουν με τα κοστουμια τους και τις μεγαλες χαρτοφυλακενιες τσαντες τους…
Το φαγητο? Τι θα τρωγατε στο σπιτι σας ?Αυτά θα δοκιμασετε κι εδώ! Μαγειρεμενα απλά , χωρις σως και τετοια μοντερνα σουξου μουξου . Κεφεδακια , πατατες του φουρνυ , ένα παστιτσιο γιαμι γιαμι , ψαρια λεμονατα , πολλα πολλα βρασμενα λαχανικα , σουτζουκακια κατακοκκινα με φρεσκια ντοματα .
Τελειωσε το φαγητο? Ευτυχως που αφησες χωρο για το γλυκο!!Δε θελεις λογω διαιτας? Καλα , φαε αυτό και αρχιζεις πάλι από αυριο!Τι να πρωτοπω εδώ?? Κρεμες , ρυζογαλα σπιτικα , καταιφι , γαλακτομπουρεκα και λουκουμαδες που ερχονται με ξεχωριστο δοχειο μελιου για να τα μελωσεις όσο θέλεις , δηλαδη να τα βουλιαξεις και μετα να φας μέλι με γαλακτομπουρεκο και όχι το αντιστροφο!
Παει και το γλυκο. Ηρθε η ωρα της λυπητερης…Ω !!μα τι είναι αυτό? Η λυπητερη εγινε χαρουμενη!! Οι τιμες εχουν ξεχαστει κι αυτές στο παρελθον!
Φευγεις με το ζεστο αντιο της κυριας και νοερα ταζεις στον εαυτό σου πως οι επόμενες μεταβασεις στο κεντρο περιλαμβανουν πλεον και τον Δωρη!

υγ-δεν ειναι καθαρα ψαροταβερνα-οι mods ας το πάνε όπου κρινουν. :)

#11 andreas

andreas

Μεγαλοπροφέσορας (επίπεδο IX)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,179 posts

Posted 13 May 2006 - 09:55 PM

Να ρωτήσω βρε παιδιά,,

θυμάται κανείς πως λένε την ψαροταβέρνα ακριβώς δίπλα από το εν πλω στην παραλιακή?

Ρωτάω γιατί θέλω να κάνω μία κράτηση....... ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ..

Είναι η ΘΕΑ? ή μήπως όχι

#12 giorgoss

giorgoss

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 62 posts

Posted 14 May 2006 - 01:53 AM

αν λες αυτη που ειναι αναμεσα στο εν πλω και στο αγναντι ......τη λενε ακτη....πρωτη θεα πανω στη θαλασσα!!!!!!!!!!!

#13 andreas

andreas

Μεγαλοπροφέσορας (επίπεδο IX)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,179 posts

Posted 15 May 2006 - 11:06 AM

αν λες αυτη που ειναι αναμεσα στο εν πλω και στο αγναντι ......τη λενε ακτη....πρωτη θεα πανω στη θαλασσα!!!!!!!!!!!

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση....

Τελικά ήταν όντως η Ακτη..... Πολύ ωραίο ψαράκι - περιβάλλον - πάνω στη θάλασσα και σε συγκριτικά πάρα πολύ καλές τιμές!

#14 Pink Panther

Pink Panther

• Members
  • PipPipPipPip
  • 78 posts

Posted 01 July 2006 - 04:54 PM

Για φρεσκο και μονο φρεσκο ψαρι κι ας ειναι μικρο .... θαλασσινα που μυρίζουν θαλασσα και ουζομεζέδες πρωτοτυπους !

Πειραϊκή : "Σολωνας" γωνιακο , στην προτελευταια στροφη πριν την παλια σχολή Ευελπίδων !

οποιος παει θα με θυμηθεί .... και δεν θα σας παρει το πορτοφόλι !

Εναλλακτικα στην περιοχη ο "Αχινός " και ο "Ανεμόμυλος" αλλα να θυμαστε πως είναι ακριβότερα !

emgoal ο Πειραιάς μετραει σε κατι τετοια χρόνια τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!

#15 silky

silky

• Prominent Members
  • PipPipPipPip
  • 135 posts

Posted 01 July 2006 - 06:41 PM

Στην Πειραικη αξιζει και ο Φαρος(ψαρι ομως δεν εχω φαει!για μεζεδες λεει ομως).Επισης ,αν βρεθειτε Πειραια.διπλα στην εισοδο της σχολης ναυτικων δοκιμων ειναι η Μαργαρω η αλλιως Λαζαρος(αναλογα πως το ξερει κανεις).για τηγανητα ψαρια και γαριδες.Κλασικο!.Παντως καλο ψαρι και αστακομακαροναδα εχει και η Καλντερα στην παραλια του Φαληρου αν και δεν παιζει θεα θαλασσα μονο θεα αυτοκινητα παραλιακης!!!Αν θυμηθω κατι ακομα θα το συμπληρωσω.Αντε και καλη μας ορεξη!

#16 notbad

notbad

ABIM certified

• Prominent Members
  • 3,502 posts

Posted 01 July 2006 - 09:08 PM

Λοιπόν ο όμιλος στην Βάρκιζα.

Παλιά ήταν μια ψαροταβέρνα πάνω στην θάλασσα, μετά την ακτή ΕΟΤ (τώρα λέγεται Yabanaki, Yafagaki και λοιπά χαριτωμένα). Αφού περάσετε από όλα αυτά συνεχίζετε ευθεία, σταμάτανε τα φώτα, σταματάει η άσφαλτος και συνεχίζει ένας χωματόδρομος...όλο λακούβες και λάσπες, χάλια. Στο βάθος φαίνονται κάτι φώτα κρυμμένα. Είναι ο όμιλος, είχε 10 τραπέζια πάνω στο κύμα (στα βότσαλα), κεράκια στα τραπέζια, το φεγγάρι από πάνω, το κύμα πλατς πλουτς, απλά είναι υπέροχα. Το φαγητό άψογο (για μικρά ψάρια που τρώω εγώ μαρίδες, κουτσομούρες, αλλά γενικά έχει φρέσκο ψάρι).

Τώρα πια...είναι ακριβώς το ίδιο, μόνο που αντί για 10 έχει 30 τραπέζια, και πάνω στον χωματόδρομο είναι παρκαρισμένες porche, mercedes, bmw και λοιπά πολυτελή αυτοκίνητα.
(κρίμα τόσο ακριβά αυτοκίνητα να τα σπάνε πάνω στις λακούβες)

Τελευταία φορά που είχα πάει είχε ακόμα κεράκια, πλατς πλουτς και φρέσκο ψάρι. Το συστήνω ανεπιφύλακτα :D

#17 Pink Panther

Pink Panther

• Members
  • PipPipPipPip
  • 78 posts

Posted 02 July 2006 - 07:12 PM

Στην Πειραικη αξιζει και ο Φαρος(ψαρι ομως δεν εχω φαει!για μεζεδες λεει ομως).Επισης ,αν βρεθειτε Πειραια.διπλα στην εισοδο της σχολης ναυτικων δοκιμων ειναι η Μαργαρω η αλλιως Λαζαρος(αναλογα πως το ξερει κανεις).για τηγανητα ψαρια και γαριδες.Κλασικο!.Παντως καλο ψαρι και αστακομακαροναδα εχει και η Καλντερα στην παραλια του Φαληρου αν και δεν παιζει θεα θαλασσα μονο θεα αυτοκινητα παραλιακης!!!Αν θυμηθω κατι ακομα θα το συμπληρωσω.Αντε και καλη μας ορεξη!

Ναι η "Μαργαρώ" ............ εχω χρόνια να παω , έχεις δίκιο πολυ καλό ! Αχ αυτός ο Πειραιάς .... άλλαξε πολυ, τον άλλαξαν δηλαδή , αλλά όταν σου κλέβει την καρδιά δεν τον ξεχνας ποτέ !

#18 silky

silky

• Prominent Members
  • PipPipPipPip
  • 135 posts

Posted 02 July 2006 - 07:37 PM

emarup και αυτη ηταβερνα εχει αλλαξει πολυ (απο θεμα αισθητικης).Τωρα αμα πας το εχουν φτιαξει πολυ καλο(πλεον εχει και μεσα και γενικα εχει γινει πιο ανθρωπινο)!!!

#19 Pink Panther

Pink Panther

• Members
  • PipPipPipPip
  • 78 posts

Posted 02 July 2006 - 07:39 PM

emarup με βαζεις σε πειρασμο........... μου φαίνεται θα ξαναπαω σύντομα στα παλια μου λιμέρια ! ;)

#20 xalia

xalia

• Moderators
  • 912 posts
  • Interests:Θάλασσα, καλή παρέα, έρωτας και σοκολάτα....<br />Τι άλλο να ζητήσει κανείς!

Posted 06 July 2006 - 11:59 PM

Λαδόκολλα (ψάρι)...σε μια παράλληλη της Συγγρού (νομίζω στο ύωος της οδού Αγίων Πάντων....
Δεν έχω πάει...αλλά αν οι τιμές και η γεύση είναι κοντά στο επιπεδο της λαδόκολλας για το κρέας τότε θα έιναι το κορυφαίο μαγαζί!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users