Jump to content
KonstantinosMD

Β' Παιδιατρική Κλινική, Αγλαΐα Κυριακού (Αν. Καθηγήτρια κα. Τσολιά)

Recommended Posts

Πτυχιακές εξετάσεις 17/12/14 κυρία Θωμαϊδου

Πολύ καλό κλίμα όπως έχει ήδη ειπωθεί παραπάνω. Δώσαμε 3 άτομα και περάσαμε και τα 3 με 7,8,10.Ρώτησε τα εξής :

1) Πυρετικούς σπασμούς

2) Πνευμονία

3) Ουρολοίμωξη

4) Μηνιγγίτιδα

5) Μικροκεφαλία( εδώ επέμεινε αρκετά σε αίτια)

6) Λοιμώδη μονοπυρήνωση

7) Νόσο Kawasaki

8) Νεφρωσικό σύνδρομο

9) Υποθυρεοειδισμό

Γενικά τα αναλύσαμε όλα σε βάθος σε μορφή συζήτησης. Καλή επιτυχία στους επόμενους!

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφορικη εξεταση στις πτυχιακες Δεκεμβριου.

εξετασε η κ. Τσολιά. Εδινα μαζι με εναν άλλο συναδελφο, κοπηκαμε και οι δυο :( - προσωπικα ειχα διαβασει για 5-6, δηλαδη πολυ καλα εμβολια, αναπτυξη και καποια αποσπασματικα sos θεματα.

ερωτηθηκαμε καποια ευκολα εισαγωγικα πραγματα:

• τι ειναι τα εκατοστημορια
  • εως πότε συστηνεται ο θηλασμος
  • πότε ενα παιδι μιλαει/περπαταει

η κ. Τσολιά ηταν πολυ ενθαρρυντικη και αναφωνουσε "ΜΠΡΑΒΟ" με καθε απαντηση μας.

μετα αρχισαν τα πιο νορμαλ θεματα, οπως:

• λαρυγγιτιδα (συνηθεστερα μικροβια, κλινικη εικονα, θεραπεια)
  • βρογχιολιτιδα (συνηθεστερα μικροβια, κλινικη εικονα, θεραπεια)
  • επιπλοκες προωροτητας
  • διαβητικη κετοξεωση

θα σας δωσω μια ιδεα απο την εξεταση λεπτομερεστερα:

ερωτηθηκαμε τι θεραπεια θα δωσουμε στην βρογχιολιτιδα, απαντησαμε "υποστηρικτικη θεραπεια"

επεμενε: δεν θα δωσετε δηλαδη καποια ειδικη θεραπεια;

απαντησα: εαν ο κορεσμος του οξυγονου κατεβει κατω απο 92% θα χορηγησουμε 30-40% οξυγονο.

-και άλλη θεραπεια δεν θα δωσετε;

-οχι, ειναι συμπτωματικη η αντιμετωπιση.

-ειστε βεβαιος οτι δεν θα δωθει θεραπεια;

-ε, εκτος αν εχουμε ενδειξεις οτι υπευθυνος μικροοργανισμος ειναι το μυκοπλασμα της πνευμονιας να χορηγησουμε καποια μακρολιδη αλλά συνηθεστερα ειναι ο RSV.

-ειστε βεβαιος οτι δεν θα δωσουμε θεραπεια;

-μαλιστα.

-ΜΠΡΑΒΟ. μου ειπατε οτι κανει συριγμο. τι συριγμο κανει;

-δεν γνωριζω το ακριβες ειδος του συριγμου δυστυχως.

-και πώς θα κανετε δ/δ απο το ασθμα;

-στη χορηγηση β διεγερτων δεν ανταποκρινεται η βρογχιολιτιδα, σε αντιθεση με το ασθμα το οποιο ανταποκρινεται.

-ΜΠΡΑΒΟ. ο συριγμος τι ηχος ειναι; μπορειτε να μου τον περιγραψετε.

-ειναι ενας ηχος σαν σφυριγμα.

-ΜΠΡΑΒΟ.

γενικως ζητουταν καποια λεπτομερεια στην ακριβη περιγραφη των ακροαστικων ευρηματων, ενω ο συναδελφος μου ανεφερε οτι την προηγουμενη φορα που εδωσε η κ. Τσολιά ζητησε λεπτομερη περιγραφη του ακουσματος του σωληνωδους φυσηματος.

η εξεταση διεκοπη για τον καθενα αντιστοιχα οταν φθασαμε σε θεμα που δεν γνωριζαμε καθολου να απαντησουμε, ητοι λαρυγγιτιδα ο συναδελφος και διαβητικη κετοξεωση εγω - προφανως ενα πολυ sos θεμα που επρεπε να γνωριζω, ηλπιζα ομως να μετρησει οτι ειχα απαντησει με λεπτομερεια στις προηγηθεισες ερωτησεις.

η κ. Τσολιά μας ενημερωσε οτι δεν επιθυμει να εντρυφησουμε σε λεπτομερη θεματα αλλά μονο σε οτι αναφερεται στο επιτομο της Παιδιατρικης της Β'Κλινικης και οτι καθως δεν ρωτησε εξεζητημενα θεματα, ηθελε να γνωριζουμε τουλαχιστον τα βασικα απο ολα τα θεματα για τα οποια μας ρωτησε. μας ανεφερε ενδεικτικα άλλα 10 θεματα (ινοκυστικη νοσος, Kawasaki, πνευμονια, μηνιγγιτιδα, εμβολια κ.α. ) τα οποια δεν μπορει να μας περασει αν δεν τα γνωριζουμε. Της απαντησαμε οτι γνωριζουμε ανεξαιρετως κ με λεπτομερεια ολα τα θεματα τα οποια μολις ανεφερε (αφου οντως ηταν τα πιο γνωστα), αλλά ευγενικα μας ειπε οτι προτιμα να μας ξαναδει τον ερχομενο μηνα.

απομακρυνομενοι απο την κλινικη, ο συναδελφος (που ειναι μορφη) γυρισε αστειευομενος και μου ειπε με σατιρικο υφος:

"ΜΠΡΑΒΟ"...

χαρη στην πολυ αστεια πρωτοβουλια του αυτη αμβλυνθηκε αρκετα η πικρια του κοψιματος.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πτυχιακή 12/02/15

Στον τελικό βαθμό συνυπολογίζονται ο βαθμός από την παρουσία στην κλινική καθώς και ο βαθμός απο την προφορική και την γραπτή εξέταση.

Η γραπτή εξέταση περιλαμβάνει 15 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής όπου επιλέγεις τη σωστή απάντηση και άλλες 15 όπου επιλέγεις την λανθασμένη.

Οπωσδήποτε πρέπει να κοιτάξεις τα παλιά θέματα καθώς αυτά σου εξασφαλίζουν τη βάση, όχι όμως και το βαθμό εξαιτίας μικροπαραλλαγών, του γεγονότος ότι δεν μπορούν να μεταφερθούν αυτούσια στο forum κ διότι είναι αρκετά δύσκολα και αφορούν λεπτομέρειες.

Παρακάτω είναι μερικά από αυτά που θυμάμαι..

Επιλέξτε το σωστό:

1) Οι κρίσεις αφαίρεσης τυπικά

α) εκδηλώνονται με προσήλωση βλέμματος και καταποτικές κινήσεις

β) υποχωρουν κατά την εφηβεία

γ) εικόνα τους στο εγκεφαλογράφημα

2) Το bcg καλύπτει κυρίως--> φυματιώδη μηνιγγίτιδα και κεγχροειδή φυματίωση

3) Κλινικό θέμα με κορίτσι 5 ετών, μείωση όλων των σειρών και αρθραλγία-->ΟΛΛ

4) Κλινικό θέμα με παιδί με θρομβοπενία, αναιμία, οίδημα στα βλέφαρα, στο οποίο έχουν προηγηθεί βλεννοαιματηρες κενώσεις

-->ουραμικο αιμολυτικο σ.

5) Παιδί 15 μηνών--> έχει κάνει 1 δόση MMR, θα κάνει και 2η στην ηλικία των 4-6χρ.

6) Κύλινδροι στα ούρα--> σπειραματονεφρίτιδα

7) Αντίδοτο δηλητηρίασης απο παρακεταμόλη-->ακετυλοκυστείνη

8) Στην ITP --> στο πλακάκι οι υπόλοιπες σειρές φαίνονται φυσιολογικές

9) Μάζα στο δεξί άνω τεταρτημόριο της κοιλιάς και αίμα στα κόπρανα---> εγκολεασμός

10)Κοιλιοκάκη

α)τι είναι η γλουτένη

β)θεραπέια

11) Μετά από ανεμευλογιά, απότομη άνοδος του πυρετου, τι φοβάμαι--> μηνιγγοεγκεφαλίτιδα, 2θης πνευμονία

12) Παιδί με ογκώδεις κενώσεις και >70 χλώριο ιδρώτα. Τι χορρηγώ--> παγκρεατικα ένζυμα

13) Θεραπεία παραρρινοκολπίτιδας--> αμοξικιλλίνη/κλαβουλανικο για 10-14 μέρες

14) Ιστορικό με δύσπνοια, συριγμό, σιελλόροοια, αφωνία σε βρέφος--> επιγλωττίτιδα

Επιλέξτε το λάθος:

1) Ο παρβοιός β-19 προκαλεί το αιφνίδιο εξάνθημα

2) Η ΔΚΟ κάνει ψευδή υπερνατριαιμία

3) Αίτια μεταβολικής αλκάλωσης:

α) εμετός

β) συγγενής χλωροδιάρροια

γ) συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων

δ) υπερλαδοστερονισμος

4) Ο αιμόφιλος της ινφλουεντζας ΔΕΝ προκαλέι--> εγκεφαλίτιδα

5) Φαινυλκετονουρία - χρόνος εκδήλωσης

6) Σύνδρομο turner---> χαμηλό iq

7) ΓΟΠ:

α)45-65% φυσιολογική

β)ΔΔ απο τροφική αλλεργία, λοιμώξεις

γ)υψηλός κίνδυνος σε διαφραγματοκήλη

δ)βρέφη 1-2 ετων μπορεί να κάνουν άπνοια και σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου

ε) το λάθος!

8) Hirschsprung--> χρόνιες διάρροιες

9)Ανοιχτός βοτάλειος -->ποτέ ΚΑ

10) BCG --> όχι σε ανοσοκαταστολή

11) Πρωτεύοντα αντιφυματικά--> κυκλοσπορίνη

2 μέρες μετά ακολούθησε η προφορική εξέταση από τους κ. Σπυρίδη και κ. Βάρτζελη. Εξεταστήκαμε 2 άτομα, βαθμοί : 9,9

Από τις καλύτερες προφρικές εξετάσεις στη σχολή και πρότυπο για το πως πρέπει να πραγματοποιούνται. Οι ερωτήσεις ήταν υπό μορφή κλινικών περιστατικών κ μας ρώταγαν για το πως πρπ να τα αντιμετωπίσουμε (ιστορικό, παρακλινικός έλεγχος, διάγνωση, θεραπεία).

Στην αρχή μας ρώτησαν εύκολες ερωτήσεις για να πάρουμε τα πάνω μας όπως μας είπαν.

1) Παιδί 7 ετών με δύσπνοια, πυρετό, πλευριτικό άλγος --> πνευμονία --> ΑΑ θώρακος --> λοβώδης πύκνωση στο δεξιο ανω λοβό --> πνευμονιοκοκκος --> θεραπεία αμοξικιλλίνη σε ψηλη δόση για 10 μέρες.

Κριτήρια εισαγωγής σε πνευμονία

2) Εμβόλια: ποια ειναι τα πολυδυναμα, ποια τα πολυσακχαριδικά και γτ γίνεται η σύζευξη με πρωτεινη, ποιες πρωτεινες χρησιμοποιούνται

3) Παιδί 7 ετών σε κακή κλινική κατάσταση με πόνο στην κοιλιά και δύσοσμη αναπνοή στο αγροτικό --> ΔΚΟ --> stick ούρων για κετόνες και ζάχαρο αίματος --> αντιμετώπιση με ακριβή δοσολογία και ρυθμό χορήγησης, υγρών ινσουλίνης κλπ

4) Παιδί με πορφυρικό εξάνθημα στα κάτω άκρα και οίδημα στο όσχεο --> henoch schonlein purpura --> εργαστηριακά που θα στείλω --> αντιμετώπιση--> μακροχρόνιος έλεγχος νεφρικής λειτουργίας καθώς η νεφρίτιδα υποτροπιάζει + υποστηρικτικά μέτρα --> +άλγος στην κοιλία --> υπερηχος--> οίδημα στο λεπτό έντερο--> κορτικοστεροειδή

Μερικές συμβουλές:

Οποιοδήποτε και αν είναι το κλινικό περιστατικό που θα σας ζητηθεί είναι μερικές ερωτήσεις που γίνονται πάντα οπότε ακόμη και δεν ξέρετε τπτ μην παραλείψετε να ρωτήσετε για περιγεννητικό ιστορικό (γέννηση, νοσηλεία σε μεθ κλπ) οικογενειακό ιστορικο και ατομικό αναμνηστικό.

Το ίδιο ισχύει και για την κλινική εξέταση που πάντα περιλαμβάνει:

-Μηνιγγικά σημεία

-Ωτοσκόπηση

-Ακρόαση

Όσο για την διευρεύνηση του πυρετού δεν ξεχνώ

-ΑΑ θώρακος

-ΟΝΠ

-Γενική/καλλιέργεια ούρων

Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ευχαριστουμε συναδελφε και συγχαρητηρια!

Θεματα γραπτων πτυχιακων Δεκεμβριου παιδιατρικης κλινικης Αγλαϊα Κυριακου (κ. Τσολια).

υπηρχε αρνητικη βαθμολογηση: για καθε 4 λαθος απαντησεις αφαιρειται μια σωστη απαντηση. για μη-απαντημενη ερωτηση δεν αφαιρουνται βαθμοι.

πολλα απο τα θεματα μου φανηκαν εξεζητημενα. διναμε 15 ατομα, 12 ανακοινωθηκε οτι θα εξεταστουν προφορικα, απο τους οποιους υποθετω οι μισοι ειχαν ηδη περασει σε προηγουμενη εξεταση, οποτε υποθετω τα γραπτα αυτα τα περασαν οι 6 στους 15.

εχω μαρκαρει τις απαντησεις που ΝΟΜΙΖΩ οτι ειναι σωστες, με bold, με μετρια βεβαιοτητα. μετα απο καθε απαντηση εχω προσπαθησει να δικαιολογησω λιγο τη σκεψη μου.

εχω ενοχλησει 2 παιδιατρους, 1 ειδικευομενο παιδιατρο πανεπ. κλινικης, και εναν καθηγητη παιδιατρικης κλινικης για να απαντησουν τα θεματα. ολοι διαπιστωσαν οτι ηξεραν να απαντησουν καποια, αλλά σε καποια θεματα η δυσκολια ειναι τετοια που κανείς δεν ειχε βεβαιοτητα για τις απαντησεις οποτε δεν δεχτηκε καποιος να απαντησει επισημα, ουτε καν ανωνυμα. εκει λοιπον και εγω απελπιστηκα και ειπα απλα να προσπαθησω να απαντησω οσο καλυτερα μπορω με τις γνωσεις που εχω, ανοιχτο βιβλιο και internet. Πολλα θεματα μου πηραν ενα 20λεπτο. Απο την αλλη μερια, μπορει απλως να ειμαι μπουμπουνας. Προφανως, δεν χρειαζεται να πω οτι αν αναγνωρισετε καποιο λαθος, ειδοποιηστε τον admin να το διορθωσει ή ποσταρετε την δικη σας απαντηση.

Στις γραπτες εξετασεις δεν μπαινει βαθμος, παρα μονο κοβεσαι ή περνας, συνεπως δεν εχω καποιο feedback του πόσο καλα τα πηγα. Συγνωμη για την 2 μηνων καθυστερηση αλλά η ολη διαδικασια δακτυλογραφησης (ειχα τις ερωτησεις σε αρχειο εικονας) και απαντησεων μου πηρε αρκετες ωρες.

Αυτες ειναι οι πρωτες 15 ερωτησεις. Θα ακολουθησουν οι επομενες 15 στις οποιες αναζητειται το λαθος.

Διαλεξτε το σωστο :

Διατροφη στον πρωτο χρονο ζωης.

1. Τα βρεφη που συνεχιζουν να θηλαζουν μετα τον 6ο μηνα προστατευονται απο την σιδηροπενια λογω της υψηλης βιοδιαθεσιμοτητας του σιδηρου στο μητρικο γαλα
  2. η χορηγηση ημιστερεων τροφων ενισχυει την απορροφηση του σιδηρου του μητρικου γαλακτος
  3. Η απορροφηση του σιδηρου υπο μορφη αλατων αυξανεται παρουσια φωσφορικων ή οξαλικων ενωσεων
  4. Οι ημιστερεες τροφες χορηγουνται μετα τον 4ο-6ο μηνα
  5. Η κυρια ανοσοσφαιρινη του μητρικου γαλακτος ειναι η IgG

στον Ματσανιωτη σελ.27 αναφερει: «η βιοδιαθεσιμοτητα του σιδηρου του μητρικου γαλακτος ειναι ιδιαιτερα υψηλη». Παρα ταυτα, το a ειναι λαθος διοτι αυτο το γεγονος δεν προστατευει απο την σιδηροπενια. Γνωριζω οτι οι στερεες τροφες χορηγουνται μετα τον 6ο μηνα. Σε πολυ ιδιαιτερες συνθηκες χορηγουνται και νωριτερα (πχ οταν το παιδι πινει παρα πολυ γαλα). Οποτε υποθετω οτι ειναι το d. το e ειναι σιγουρα λαθος. για το b και c δεν εχω και δεν θα εχω ποτέ την παραμικρη ιδεα.

Νεογεννητο βρεφος εμφανιζει πετεχειες σε ολο το σωμα. Ο αριθμος των αιμοπεταλιων ειναι 15000/mm2 και η αιμοσφαιρινη 12g/dl. Πιθανοτερη διαγνωση:

1. Συγγενης λοιμωξη απο CMV ή ερυθρα.
  2. Προωροτητα.
  3. Ληψη ασπιρινης απο την μητερα.
  4. Λοιμωξη απο Chlamydia trachomatis.
  5. Διαβητης της κυησεως.

Ολα τα ανωτερω συμπτωματα περιλαμβανονται στις παροδικες εκδηλωσεις της συγγενους ερυθρας που συνοδευονται και απο κακη προγνωση. Νομιζω οτι τα chlamydia trachomatis ανευρισκονται μονο σε συνθηκες κακης υγιεινης ή σε αναπτυσσομενες χωρες. Η προωροτητα και ο διαβητης της μητερας δεν κανουν πετεχειες. Η ληψη ασπιρινης απο την μητερα θα μπορουσε να ειναι σωστο καθως ειναι η ασπιρινη περναει τον πλακουντα οποτε δεν εχω ιδεα.

Βρεφος 6 μηνων αναπτυσσεται φυσιολογικα με τεχνητη διατροφη. Κατα τον 6ο μηνα εισαγονται στο διαιτολογιο του στερεες τροφες. Το βρεφος εμφανιζει εμετους, ικτερο, ηπατομεγαλια, υπνηλια, ευερεθιστοτητα και σπασμους. Στα ουρα του ανευρισκονται αναγωγικες ουσιες. Πιθανοτερη διαγνωση:

1. Τυροσιναιμια
  2. Φρουκτοζαιμια
  3. Ελλειψη α1-αντιθρυψινης
  4. Γαλακτοζαιμια
  5. Ελλειψη G-6PD

Η κλινικη εικονα ειναι περιγραφη της φρουκτοζαιμιας και το χρονικο onset ειναι συμβατο με οταν θα του εδωσαν φρουτοκρεμα για πρωτη φορα. Αναγωγικες ουσιες εννοει την φρουκτοζη.

Αγορι 5 ετων με σιδηροπενικη αναιμια. Η μητερα του αναφερει πως εχει παρουσιασει 3-4 επεισοδια αιμορραγικων κενωσεων που αποδωθηκαν απο τους γονεις σε ραγαδα του πρωκτου. Ποια ειναι η αιτια της αναιμιας;

1. Αυξημενες αναγκες για σιδηρο λογω ταχειας αναπτυξης
  2. Εκκολπωμα Meckel
  3. Παρασιτωση του εντερου
  4. Πεπτικο ελκος
  5. Υποτροπιαζουσα επισταξη

Περαστικα, ειτε εγω ειμαι μπουμπουνας ειτε η ερωτηση ειναι πολυ δυσκολη διοτι πολλά απο αυτα φαινονται σωστα. Θα αποκλεισω την υποτροπιαζουσα επισταξη καθως δεν νομιζω να φτανει να κανει αιμορραγικες κενωσεις και αναιμια χωρις συνυπαρξη σοβαροτερης αιτιολογιας αιμορραγικης διαθεσης. Θα πονταρω στο πεπτικο ελκος, το οποιο υπαρχει στα παιδια οχι και τοσο σπανια και οταν χρονιζει μπορει να κανει σιδηροπενικη αναιμια. Το πραγμα μπερδευεται γιατι το εκκολπωμα Meckel μπορει να κανει πεπτικο ελκος μεσω ατοπου βλεννογονου, αλλά η βιβλιογραφια αναφερει οτι κατα κανονα το Meckel πρωτοεμφανιζεται στα πρωτα 2 ετη της ζωης. Επισης, το συχνοτερο αιτιο σιδηροπενικης αναιμιας σε παιδια ειναι οι υψηλες αναγκες για σιδηρο λογω αναπτυξης, δηλ. η απαντηση α. Βεβαια, εδω υποχρεουμαστε (?) να συνυπολογισουμε τις αιμορραγικες κενωσεις. Αυτη ειναι μια ερωτηση που εχω θεσει και σε ειδικευομενο παιδιατρο και μπερδευτηκε και ο ιδιος.

Βρεφος 6 μηνων εμφανιζει ογκωδεις, δυσοσμες κενωσεις και δεν κερδιζει βαρος. Η συγκεντρωση Cl στον ιδρωτα ειναι 68meq/l. Η αντιμετωπιση του παιδιου αυτου περιλαμβανει:

1. Συμπληρωση διατροφης με υδατοδιαλυτες βιταμινες
  2. Χορηγηση παγκρεατικων ενζυμων
  3. Διαιτα με υψηλη συγκεντρωση λιπαρων
  4. Διαιτα χαμηλη σε πρωτεϊνες
  5. Διαιτα χαμηλη σε υδατανθρακες

Συμπτωματα συμβατα με ινοκυστικη νοσο. Ενα απο τα πολλα σωληνακια που βουλωνουν ειναι και ο παγκρεατικος πορος. Θυμιζω οτι οι ιδρωτοποιοι ποροι δεν βουλωνουν αλλά αντιθετως υπερλειτουργουν γιατι εκει περα τα ελαττωματικα καναλια ιοντων ειναι στραμμενα να λειτουργουν αντιστροφα απο οτι στους υπολοιπους πορους του σωματος.Τα παγκρεατικα ενζυμα ειναι τα ισχυροτερα και απαραιτητα για την διασπαση της τροφης – εξου και η παγκρεατιτιδα ως νοσος οταν αυτα ενεργουν κατα του ιδιου του παγκρεατος.

Αγορι 3 ετων προσερχεται για ελεγχο δυσκοιλιοτητας. Εμφανιζει δυσκοιλιοτητα απο τη γεννηση και παρα την χρηση μαλακτικων των κοπρανων (παραφινελαιο) εχει μια κενωση τη βδομαδα. Δεν εμφανιζει διαρροιες ή εγκοπριση. Η μητερα αναφερει οτι μετα τη γεννηση εμεινε μια μερα παραπανω στο μαιευτηριο καθως το παιδι δεν απεβαλλε μηκωνιο τις πρωτες 48 ωρες. Απο τοτε ομως το παιδι ειναι καλα και δεν εχει εισαχθει ποτε στο νοσοκομειο. Η εκτιμηση του παιδιου πρεπει να περιλαμβανει:

1. Ψυχολογικη υποστηριξη για κατακρατηση κοπρανων
  2. Βαριουχο υποκλυσμο και μανομετρια (?με επιφυλαξη)
  3. Απλη ακτινογραφια κοιλιας
  4. Ειδικη διαιτα για δυσκοιλιοτητα και παρακολουθηση (με επιφυλαξη)
  5. Χορηγηση φαρμακων που διεγειρουν την λειτουργια του εντερου για πιο αποτελεσματικη θεραπεια

Αλλη μια μπερδευτικη ερωτηση ή εγω ειμαι μπουμπουνας. Η νοσος Hirschprung ειναι κλασσικη αιτια καθυστερησης αποβολης μηκωνιου πανω απο 48 ωρες. Αν ειναι ετσι τοτε σωστη απαντηση ειναι το β, και αν ειστε ο γιατρος που θα κανει δακτυλικη περαστικα σας. Απο την αλλη μερια η Hirschprung κανει διαρροϊκες αιματηρες κενωσεις που εδω απουσιαζουν. Θα μπορουσε να ειναι ψυχολογικο, αλλά αποκλειεται αυτο να εξηγει την καθυστερηση αποβολης μηκωνιου που δεν συμβαινει σε φυσιολογικο ΓΕΣ. Να ειχε το παιδι τα ψυχολογικα του οταν γεννηθηκε ειναι αδυνατο. Απο την αλλη, να ζητησουμε βαριουχο υποκλυσμο για ασυμπτωματικη δυσκοιλιοτητα ισως να ειναι λιγο βαρβαρο. Συνεπως, δεν εχω καμια ιδεα.Ειμαι μεταξυ β ή δ με επιφυλαξη αν και στην πραξη θα διαλεγα το δ λογω του οτι ειναι το λιγοτερο παρεμβατικο και δεν υπαρχει λογος βιασυνης. Και το α δεν ειναι απιθανο. Το ε θα το απεκλεια καθως ειναι το επομενο βημα του δ. Το c επισης θα το αποκλεισω καθως ακτινογραφια σε παιδι δεν κανουμε χωρις λογο υποθετω και εδω το παιδι δεν εχει κανεναν σοβαρο λογο να φαει ακτινοβολια.

Αγορι 4 ετων εισαγεται στο νοσοκομειο με βηχα, πυρετο και ηπια υποξια. Κατα την εισαγωγη διαπιστωνεται στην α/α θωρακος πυκνωση στον δεξιο ανω λοβο. Σε λιγοτερες απο 24 ωρες απο την εισαγωγη του η καλλιεργεια αιματος αναπτυσσει staph. aureus. Στις 20 ωρες απο την εισαγωγη σας καλει η νοσηλευτρια (και σας χλευαζει που νομιζατε οτι ηταν ευκολα τα γραπτα της παιδιατρικης) λογω επιδεινωσης της καταστασης του ασθενους που τωρα εμφανιζει εντονη αναπν. δυσχερεια. Η επομενη διαγνωστικη ή θεραπευτικη ενεργεια που θα κανετε ειναι:

1. α/α θωρακος για ελεγχο για σχηματισμο πνευματοκηλης
  2. α/α θωρακος για ελεγχο για σχηματισμο πνευμοθωρακος και προετοιμασια για αμεση τοποθετηση θωρακικου σωληνα
  3. Αλλαγη στα αντιβιοτικα με προσθηκη γενταμικινης
  4. Χορηγηση καποιου ηρεμιστικου ωστε να μειωθει το αγχος του παιδιου
  5. Προετοιμασια για παροχετευση μικρης πλευριτικης συλλογης που ειχε διαπιστωθει κατα την εισαγωγη

Ωραια, ελπιζω να μην διαλεξατε το δ! ο πνευμοθωρακας ειναι γνωστη επιπλοκη της πνευμονιας και συναδει με την αποτομη αλλαγη, σε αντιθεση με την λανθασμενη χορηγηση αντιβιωτικων που υποθετω οτι θα εκανε προοδευτικη επιδεινωση της καταστασης, οποτε ας διαλεξουμε το β.

Αγορι 3 ετων προσερχεται στα επειγοντα με πυρετο εως 39.3C απο 3 ωρες, και πονολαιμο. Σηπτικη εμφανιση, εισπνευστικος σιγμος, και σιελορροια. Η επομενη διαγνωστικη ή θεραπευτικη ενεργεια που θα κανετε ειναι:

1. Να εξετασετε το φαρυγγα και να παρετε καλλιεργεια
  2. Παιρνετε αερια αιματος και τοποθετειτε φλεβικο καθετηρα
  3. Ζητατε α/α θωρακος και πλαγια τραχηλου
  4. Προετοιμαζεστε για διασωληνωση
  5. Εισαγετε το παιδι στο νοσοκομειο σε τεντα υδρατμων και κανει αμεσα εισπνοη ρακεμικης επινεφρινης

Λοιπον, προκειται για τυπικη εικονα επιγλωττιτιδας (ενα απο τα ελαχιστα αιτια εισπνευστικου συριγμου, στον οποιο η αποφραξη πρεπει να ειναι ανωτερη της τραχειας) που παραδοξως αποτελει επειγουσα ενδειξη βαρβαρης διασωληνωσης. Ενστικτωδως βεβαια κλινω προς το ε, αλλά στην βιβλιογραφια λεει ξεκαθαρα δ. Επισης προσθετω οτι σε τετοια παιδια δεν πλησιαζουμε βελονες ή αλλα τρομακτικα αντικειμενα γιατι λιγο θελουν να βουλωσουν οι αεραγωγοι και μονο απο την συναισθηματικη αντιδραση.

Αγορι 2 ετων εμφανιζει μικροσκοπικη αιματουρια και 2-3 επεισοδια μακροσκοπικης. Ο πατερας του παιδιου πασχει απο βαρηκοϊα και νεφρικη ανεπαρκεια τελικου σταδιου. Η αιματουρια του παιδιου οφειλεται σε:

1. συνδρομο Alport
  2. IgA νεφροπαθεια
  3. Ιδιοπαθη υπερασβεστιουρια
  4. Μεμβρανωδης σπειραματοπαθεια
  5. σ. Goodpasture

Γιατι οχι. Ο πατερας φαινεται οτι το εχει, και αν εχει κληρονομηθει δεν αποκλειεται να εμφανιζει αιματουρια απο την παιδικη ηλικια. Απο την αλλη μερια, αν ΔΕΝ εχει κληρονομηθει; ε τοτε παμε εξ’αποκλεισμου καθως ολες οι αλλες αιτιες εμφανιζονται συνηθως απο εφηβικη ηλικια και πανω.

Εξεταζετε ενα νεογεννητο 3 ημερων και διαπιστωνετε διογκωση στο οσχεο δεξια. Η ψηλαφηση δειχνει οτι ο ορχις περιβαλλεται απο υγρο το οποιο δεν αυξομειωνεται με την πιεση. Χρησιμοποιωντας το φως του ωτοσκοπιου διαπιστωνετε οτι η περιοχη φωτιζει επιβεβαιωνοντας την παρουσια υγρου. Η πιο καταλληλη αντιμετωπιση περιλαμβανει:

1. Χειρουργικη εκτιμηση
  2. Χορηγηση φουροσεμιδης
  3. Προφυλακτικη χορηγηση αντιβιοτικων
  4. Παρακολουθηση μονο
  5. Χρωμοσωμικη αναλυση

Αυτο ακουγεται σαν υδροκηλη, μια καλοηθη συχνη αυτοιωμενη κατασταση, οποτε γιατι να κουραζουμε τον χειρουργο; Εγω προσωπικα δεν θα εδινα φουροσεμιδη σε νεογνο παρα μονο αν ηταν απολυτως αναγκαιο γιατι δεν θελω να μπλεξω με ολες τις ωραιες διαταραχες ηλεκτρολυτων που κανει, στις οποιες υποθετω οτι ενα νεογνο θα ειναι υπερευαισθητο. Απο την αλλη μερια, η φουροσεμιδη ειναι το διουρητικο εκλογης σε νεογνα.

(συνεχιζεται...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

(συνεχεια απο ανωτερω)

Βρεφος 18 μηνων εμφανιζει επεισοδιο σπασμων. Οταν οι γονεις σηκώνουν το παιδι διαπιστωνουν οτι εχει πυρετο 39C. Το παιδι κανει τονικο-κλονικες κινησεις και μεχρι να ελθουν στο τμημα επειγοντων οι σπασμοι σταματουν, το παιδι συνερχεται και κατα την εξεταση ειναι οπως ηταν πριν. Απο τα παρακατω ποιο ειναι συμβατο με απλους πυρετικους σπασμους;

1. Κατα την οσφυονωτιαια παρακεντηση διαπιστωνεται συχνα ηπια πλειοκυτταρωση
  2. Οι σπασμοι αυτοι εκδηλωνονται με λοιμωξεις εκτος του ΚΝΣ
  3. Οι σπασμοι μπορει να διαρκουν εως και μια ωρα
  4. Τα παιδια με πυρετικους σπασμους εχουν συνηθως ηλικια 2 μηνων εως 10 ετων
  5. Οι σπασμοι αυτοι ειναι συνηθως εστιακοι

Οι πυρετικοι σπασμοι ειναι καλοηθης κατασταση που σχετιζεται με την αποτομη ανοδο του πυρετου ακομα και σε χαμηλο πυρετο. Εαν ηταν μηνιγγιτιδα τοτε το παιδι δεν θα συνερχοταν τοσο ευκολα, οποτε αποκλειουμε το α. Η ηλικια των 10 ετων ειναι πολυ μεγαλη για να πουμε οτι δικαιολογειται να κανει πυρετικο σπασμο το παιδι, καθως το ΚΝΣ πρεπει να ειναι ακομα ανωριμο για να γινει ο σπασμος – παθοφυσιολογικα ο σπασμος αποδιδεται σε αδυναμια του ανωριμου/υπο αναπτυξη ΚΝΣ να διαχειριστει την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας. Γι’αυτο και συνηθως δεν ειναι εστιακοι, χωρις αυτο να αποκλειεται ομως. Συνεπως βγαζουμε και το ε εξω. Μια ωρα ειναι πολυ μεγαλη διαρκεια για τον σπασμο ο οποιος λογικα θα διαρκει λιγα λεπτα. Συνεπως διαλεγουμε το β καθως οι λοιμωξεις κανουν πυρετο, και ο πυρετος κανει σπασμους.

Συμπαγεις ογκοι: Κοριτσι 3 ετων προσερχεται στο νοσοκομειο με κακοδιαθεσια, πυρετο, ψηλαφητη κοιλιακη μαζα και πονο στα οστα. Ποια ειναι η πιθανοτερη διαγνωση;

1. Νεφροβλαστωμα
  2. Σαρκωμα Ewing λαγονιου
  3. Νευροβλαστωμα σταδιου 4
  4. Συστραφεισα κυστη ωοθηκης
  5. Λεμφωμα Burkitt

Καταρχην μου φαινεται καπως παραταιρη η διευκρινηση της καταταξης σε αυτη την ερωτηση (συμπαγεις ογκοι), μιας και οι αλλες ερωτησεις δεν ειχαν αντιστοιχη διευκρινηση. Θα βγαλω την συστραφεισα κυστη ωοθηκης και το νεφροβλαστωμα(ογκος wilms) μιας κ υποθετω οτι δεν κανουν οστικο πονο. Η κλινικη εικονα αυτη ταιριαζει και με ewing λαγονιου και με σποραδικη μορφη λεμφωματος Burkitt και με νευροβλαστωμα. Συνεπως ουσιαστικα η ερωτηση ειναι ποιο απο αυτα τα 3 ειναι πιθανοτερο να παρατηρηθει στην ηλικια των 3 ετων. Ειναι μια ερωτηση στατιστικης λοιπον. Το ewing’s και το burkitt ειναι πιο σπανια νομιζω, οποτε καταληγω στο νευροβλαστωμα και το κριμα στο λαιμο μου.

Συνδρομο Down, ποιο απο τα κατω εμφανιζουν οι πασχοντες;

1. Μακροκεφαλια
  2. Φυσιολογικος ρυθμος σωματικης αναπτυξης
  3. Υπερτονια και αυξηση των τενοντιων αντανακλαστικων
  4. Αυξημενη θνητοτητα τον πρωτο χρονο της ζωης
  5. ΔΕΝ εμφανιζουν συγγενεις ανωμαλιες.

Τα αυξημενα αντανακλαστικα ειναι σιγουρα μεσα στην κλινικη εικονα του συνδρομου, οποτε το γ ειναι σιγουρα σωστο, κ αφου μονο μια απαντηση ειναι σωστη με τα υπολοιπα δεν χρειαστηκε να ασχοληθω. Το β σιγουρα δεν ειναι οπως καταλαβαινετε, αλλά τα υπολοιπα δεν ξερω.

Υπογλυκαιμια μπορει να παρατηρηθει σε παιδια ηλικιας<2 ετων μετα απο δηλητηριαση με:

1. Οργανοφωσφορικα
  2. Μολυβδο
  3. Σαλικυλικα
  4. Σιδηρο
  5. Βιτ. C

Η δηλητηριαση απο σαλικυλικα προκαλει υπογλυκαιμια. Τα οργανοφωσφορικα (ζιζανιοκτονα) προκαλουν υπεργλυκαιμια οποτε σιγουρα αποκλειονται. Για τον σιδηρο δεν νομιζω οτι επηρεαζει ή δεν γνωριζω πώς επηρεαζει την γλυκοζη. Η βιταμινη C σε υψηλη δοση προκαλει υπογλυκαιμια, αλλά πώς να την πηρε το παιδι σε τοσο υψηλη δοση; απο λαθος του γονεα ενδεχομενως. Μα θα μου πεις και τα σαλικυλικα σε τοσο υψηλη δοση πώς θα τα πηρε; απο παρομοιο λαθος. Οποτε αφου ο γονεας μπορει να κανει το λαθος να δωσει σαλικυλικα, μπορει να κανει και το λαθος να δωσει βιτ.C κ ετσι δεν μπορουμε να διαλεξουμε με αυτο το κριτηριο. Οποτε η ερωτηση παλι δεν ειναι ιατρικη και πρεπει να γινουμε ντεντεκτιβς για να την απαντησουμε. Αν η ερωτηση αυτη ειναι μεταφρασμενη απο πακετο ερωτησεων απο χωρα οπως η Αμερικη στην οποια τα κουτακια με τα φαρμακα τα γεμιζει ο φαρμακοποιος, τοτε μπορει κατα λαθος να εβαλε ασπιρινες αντι για το φαρμακο που λαμβανει το παιδι. Επισης, υπαρχουν παθησεις στις οποιες χορηγουμε ασπιρινη στα παιδια επειδη ειναι απολυτως απαραιτητο. Απο την άλλη μερια υπαρχουν πολλοι νευρωτικοι γονεις που μπορει να εχουν την φαεινη ιδεα να δωσουν παραπανω βιταμινες στο παιδι για να γινει πιο δυνατο, κ αυτο μου φαινεται επισης πιθανο. Ας διαλεξω την ασπιρινη. Τι πανευκολες ερωτησεις που βαλανε.

Δερματολογια. Αγορι 5 ετων εμφανιζει εξανθημα με κνησμο στις καμπτικες επιφανειες ανω και κατω ακρων (ιγνυακη περιοχη). Το δερμα ειναι ξηρο και ερυθρο με βλατιδες και απολεπιση. Οταν ειναι σε εξαρση εμφανιζονται εκδορες λογω του εντονου κνησμου και καμια φορα οι επιφανειες αυτες ορουν. Το παιδι εμφανιζει το εξανθημα αυτο απο την βρεφικη ηλικια οποτε το εμφανιζε και στο προσωπο. Ποια ειναι η καταλληλη θεραπεια;

1. αντιμυκητιασικη αλοιφη
  2. Σαπουνι που περιεχει πισσα
  3. Ενυδατικη κρεμα και τοπικα κορτικοστεροειδη
  4. τοπικα αντιβιοτικα
  5. υπεριωδης ακτινοβολια

Παλι υπαρχει η καταταξη στην αρχη της ερωτησης. Λοιπον, σαν εκζεμα ακουγεται αυτο. Συνηθως το εκζεμα μεταναστευει απο το προσωπο στις εκτατικες επιφανειες και μετα στις καμπτικες. Υποθετω ομως οτι δεν απαγορευεται να ειναι και ετσι οπως το λεει εδω. Για το εκζεμα ενυδατωση και ενδεχομενως αντιφλεγμονωδη αναλογως της βαρυτητας ειναι η πρωτη θεραπεια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εξεταση 26/2/2015 απο σολδατου-γαρουφη

1.φερνει η μαμα παιδι στα χερια γιατι δεν μπορει ν περπατησει. πριν λιγες μερες ετρεχε η μυτη του: μυοσιτιδα μετα απο γριπη

2.τι φοβασαι σε παιδι π παιρνει θεραπει για kawasaki: σ.reye απο ασπιρινη

3.ικτερος σε νεογνο

4.πορφυρα αλλεργικη-δδ του εξανθηματος,προληψη νεφροπαθειας(δεν υπαρχει)

4.μεταστρεπτοκοκκικη σπειραματονεφριτιδα

5.φαρυγγοαμυγδαλιτιδα-ποιοι ιοι κανουν σ.λοιμωδους μονοπυρηνωσης-ανα ηλικια (2 ετων:αδενοιος,10 ετων: ebv,cmv κυριως)

6.πυρετικοι σπασμοι

7.πνευμονια σε παιδι 4 ετων τι δινω?γιατι στ μυκοπλασμα δινω μακρολιδες-δεν εχει τοιχωμα,οι μακρολιδες συνδεονται με υπομονα του ριβοσωματος για να αναστειλλουν την πρωτεινοσυνθεση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εξέταση 26/02, Βάρτζελης - Σπυρίδης. Καλό κλίμα, υπό μορφή περιστατικών, ζητούσαν ενέργειες και σκέψεις αναλόγως αυτού που περιέγραφαν.

- Παιδί με πρόδρομο από ανώτερο αναπνευστικό, αναπτύσσει έντονη μετωπιαία κεφαλαλγία, επιδεινούμενη όταν σκύβει. ---> εξέταση για μηνιγγισμό/νευρολογική (-) ----> επώδυνη η περιοχή ---> παραρρινοκολπίτιδα. Τι άλλο περιμένεις να δεις? Ποια τα συχνότερα παθογόνα? Οι παραρρίνιοι κόλποι είναι όλοι σχηματισμένοι στην γέννηση? Πότε αναπτύσσονται οι μετωπιαίοι και σφηνοειδείς? Θεραπεία εκλογής? (co-amoxiclav, όχι αμοξικιλλίνη σόλο)

- Το ίδιο παιδί επανέρχεται 2 βδομάδες μετά γιατί κάνει σπασμούς.---> Απύρετο ---> Επέκταση λοίμωξης στο ΚΝΣ, υπό ποιες μορφές, εξέταση για διερεύνηση, αντιμετώπιση αποστήματος στο μετωπιαίο λοβό

- Πυρετικοί σπάσμοι, αρχική διερεύνηση και πολλές ερωτήσεις, πρακτικά κάλυψαν κάθε κομμάτι τους. Δεν παρακεντούμε παιδί χωρίς κλινικές ενδείξεις λοίμωξης ΚΝΣ.

- Βρέφος 1 μηνός 'βγάζει ό,τι τρώει' ---> Στένωση πυλωρού ---> Εξέταση εκλογής, αντιμετώπιση

- Λιποθυμία στην άσκηση, έχει προηγηθεί και άλλο επεισόδιο επί άσκησης ---> Ορισμός συγκοπής, περαιτέρω διερεύνηση (διαυλοπάθειες - σύνδρομα μακρου QT , υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια).

- Λιποθυμία στην ανύψωση μεγάλου βάρους ---> Νευροκαρδιογενής συγκοπή, γιατί? ---> Βαγοτονία από ερεθισμό τασεοϋποδοχέων (αυξημένη ενδοθωρακική πίεση) και μειωμένη φλεβική επιστροφή.

- Βρέφος 5 μηνών, χρονίως δυσκοίλιο και με πτωχη ανταπόκριση στα καθαρτικά ---> Ιστορικό καθυστερημένης αποβολής μηκωνίου ---> Κλινική εξέταση - ευρήματα στη ν. Hirschsprung, εξετάσεις εκλογής.

- Παιδί 15 μηνών, καταγωγή γονέων από Νιγηρία, πυρετός και ωχρότητα ---> ταξίδια (-), στην κλινική εξέταση σπληνομεγαλία ---> κρίση σπληνικού εγκλωβισμού σε έδαφος δρεπανοκυτταρικής αναιμίας

- Πότε γίνεται το MMR? Γιατί τότε? (μητρικά αντισώματα)

Δίκαιη βαθμολόγηση, που όμως δεν χαριζόταν. 7 9 9.

Υπ'όψιν λαμβάνουν αρκετά υπ'όψιν τον βαθμό των γραπτών, αλλά και τον βαθμό της κλινικής. Ο ίδιος ο κος Σπυρίδης είπε ότι ο βαθμός δεν μπαίνει μόνο από ένα spot test, εννοώντας την προφορική εξέταση. Γι'αυτό σημαντική η παρουσία στους θαλάμους και η αλληλεπίδραση με τους επιμελητές (για να ξέρουν ποιοι είστε και ότι ενδιαφέρεστε). Σε αρκετές περιπτώσεις σε όσους δώσαμε σήμερα, η αξιολόγηση στην κλινική ήταν (πολύ) κάτω από το γνωστικό επίπεδο του φοιτητή και αυτό επηρέασε δυσμενώς τον τελικό βαθμό. Πολύ κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη, αλλά συμβαίνει γι'αυτό όσοι μπορούν ας το γνωρίζουν και ας πράττουν αναλόγως.

Για τα γραπτά (25/02) δεν έχω να σχολιάσω κάτι, στην συντριπτική πλειοψηφία τα πολλαπλής έχουν γραφτεί εδώ, τουλάχιστον ως προς το θέμα που αφορούν. Στρυφνά γενικά και αρκετά διφορούμενα, ορισμένα ζητούσαν υπερβολική λεπτομέρεια, άλλα ήταν πολύ εύκολα. Οι απαντήσεις τους λέγεται ότι βρίσκονται στο σύγγραμμα του Καφετζή, όμως δεν γνωρίζω σίγουρα διότι δεν το χρησιμοποίησα.

Καλή επιτυχία στους επόμενους!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εξέταση 27/2/2015

Εξέτασαν κος Βάρτζελης-κα Κόσσιβα.Καλό κλίμα κυρίως ερωτήσεις με τη μορφή κλινικού περιστατικού.Ειδικά οι ερωτήσεις του Βάρτζελη ήταν πολύ ωραίες,όλες σε μορφή κλινικού περιστατικού.Απ' ότι θυμάμαι ρώτησαν:

-Αιφνίδιο εξάνθημα(σαν κλινικό περιστατικό να το διαγνώσεις)-τι θα πεις στους γονείς-τι επιπλοκές μπορεί να έχει (σπασμοί)

-πυρετικοί σπασμοί-τι είναι και ένα περιστατικό απλών πυρετικών σπασμών με θετικό οικογενειακό ιστορικό επιληψίας(τι κάνεις-εισαγωγή για παρακολούθηση,τι λες στους γονείς-τους καθησυχάζεις σε πρώτη φάση,κάνεις ΟΝΠ(μόνο σε σημεία μηνιγγικού ερεθισμού))

-πορφύρα henoch-scholein σαν κλινικό περιστατικό να το διαγνώσεις

-σπειραματονεφρίτιδα μεταστρεπτικοκκική-πάλι σαν περιστατικό όμως επεκτάθηκαν και στο θεωρητικό κομμάτι,αίτια,εξετάσεις,τι θα δω στη γενική ούρων,σε ποιες άλλες σπειραματονεφρίτιδες μειώνεται το C3-πως διαχωρίζω από την μορφολογία των ερυθρών αν πρόκειται για σπειραματικής προέλευσης αιματουρία ή για κυστίτιδα/τραύμα ουρήθρας κλπ (δύσμορφα ερυθρά σε σπειραματονεφρίτιδα)
-Παραρρινοκολπίτιδες-αίτια-κλινική εικόνα

-αιμολιτικό ουραιμικό σύνδρομο σαν περιστατικό(παιδί 2 ετών ωχρό=αναιμία με ανουρία=ΟΝΑ που έφαγε burger(!!!!!!!!!) και έκανε διάρροιες μια εβδομάδα πριν=EHEC)-αν κάνει σπασμούς ποια θα είναι αιτία

-ινοκυστική νόσος(σου έρχεται παιδί 18 μηνών που έχει πολύ συχνές λοιμώξεις,τι σκέφεται τι ρωτάς(που εντοπίζονται οι λομώξεις αναπνευστικό; -τι θες απο το περιγεννητικό ιστορικό(πότε απέβαλε το μυκώνιο)-πως είναι οι κενώσεις και γιατί;(έλλειψη παγκρεατικών ενζύμων)

-εμβόλια σε ηλικία 12 μηνών τι εμβόλια έχει κάνει;

-νεογνά :πότε διπλασιάζει το βάρος του το νεογνό (4 μήνες) -πόσα γραμμάρια παίρνει το 1ο τρίμηνο (25-30) και πόσα το δεύτερο.

Αυτά θυμάμαι αν θυμάται κάποιος άλλος κάτι ας συμπληρώσει...

Ακολουθεί ποστ με τα πολλαπλής που θυμάμαι

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πολλαπλής 25/2/2015

-νεογνό με εμέτους-λήθαργο/ εργαστηριακά glykose=40mg/dl, ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -=131,k=7,5 - απάντηση =συγγενής υπερπλασία των επινεφριδίων

-Πυλωρική Στένωση βρείτε το λάθος- χολώδεις έμετοι

-Φαινυλκετονουρία βρείτε το σωστό

-Τurner - μωσαικισμός,προγεννητικός έλεγχος ως επιλογές(δεν θυμαμαι και πολλά!!)

-νεογνικόι σπασμοί το σωστό -συχνότερες είναι οι μυοκλονίες/κάτι με υπογλυκαιμία

-πνευμονία σε βρέφος εμβολιασμένο για πενυμονιόκοκκο και ακτινολογική εικόνα ποιος είναι ο αιτιολογικός παράγοντας-τι κάνω (α)κ/α αίματος-(β)πνευμονιοκκοκική πνευμονία

-5 ετών σπασμοί για περισσότερο από 30 λεπτά αντιμετώπιση(ποιο είναι το λάθος)-α)ζητώ βιοχημικά β)δίνω μιδαζολάμη γ)δίνω ορό γλυκόζης δ)δεν θυμάμαι

-σιδηροπενική αναιμία το λάθος-όχι αυξημένη Α2

-εμβόλια σε παιδί 14 μηνών και 8 μηνών(2 διαφορετικές ερωτήσεις) έδινε επιλογές και ήθελε να πεις τι θα κάνει τι έχει κανει κλπ

-χορεία και φύσημα μητροειδούς το σωστό (απάντηση=ενδομυική ένεση πενικιλλίνης)

-θηλασμός βρείτε το λάθος- στερεές τροφές παίνρει απο το 4ο μήνα ήταν μια επιλογή και καθώς γνωρίζω ότι παίρνει από τον 6ο επέλεξα αυτό

Ζητώ συγνώμη καθώς είναι εξαιρετικά κακογραμμένα και είναι και λίγα αλλά δεν θυμόμουν κάτι παραπάνω...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ακολουθούν συγκεντρωμένα τα παλιά θέματα των προφορικών εξετάσεων και η συχνότητα ερώτησης τους καθώς και κάποιες ενδεικτικές ερωτήσεις.Ουσιαστικά είναι η δουλειά που έκαναν τόσα χρόνια οι συνάδερφοι μαζεμένη ,απλά τα συγκέντρωσα για το δικό μου διάβασμα και σκέφτηκα μήπως βοηθήσουν και τους επόμενους,Έχω ενσωματώσει και τις ερωτησέις των τελευταίων εξετάσεων.

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΙΑΤΡΚΗ

-τι ειναι τα εκατοστημορια

-πότε ενα παιδι μιλαει/περπαταει

-ψυχοκινητικη εξελιξη(ποτε περπαταει,ποτε αρχιζει να λεει λεξεις,ποτε μιλαει, 2 μηνων τι κανει κ.α)

ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ

- λαρυγγιτιδα (συνηθεστερα μικροβια, κλινικη εικονα, θεραπεια)

-βρογχιολιτιδα(5) -(συνηθεστερα μικροβια, κλινικη εικονα, θεραπεια) κλ.(εικονα,μικροβια,θεραπεια κ για ποσο)- Ορισμός (στον Κωνσταντόπουλο λέει σύνδρομο... μέχρι 2 ετών, ο Κουκουτσάκης είπε μέχρι 18 μηνών)
Θεραπεία (υποστηρικτική)
Πώς την παρακολουθούμε; (κορεσμός αιμοσφαίρινης)
Πότε είναι επικίνδυνη και κρατάμε το παιδί στο νοσοκομείο; (ήθελε τους παράγοντες κινδύνου για τη εκδήλωση σοβαρής οξείας βρογχιολίτιδας, πίνακας 7.29, σελ.591)

-ινοκυστικη νοσος(4)

-πνευμονια(6)- Παιδί σχολικής ηλικίας με πνευμονία: ποια τα κυριότερα αίτια, ποιες οι διαφορές στην κλινική εξέταση μεταξύ πνευμονιοκόκκου και μυκοπλάσματος, θεραπεία
Ποιες είναι οι συχνότερες πνευμονίες (ιογενείς)-σε παιδί 4 ετών τι δίνω;-γιατί στο μυκόπλασμα δίνω μακρολίδες;(μηχανισμός δράσης μακρολιδών)
Ποιες είναι οι πιο επικίνδυνες πνευμονίες (σταφυλοκοκκικές)

-φαρυγγοαμυγδαλιτιδα(3)-μικρόβια, πώς διαγιγνώσκουμε τη στρεπτοκοκκική-ποιοι ιού κάνουν σύνδρομο λοιμώδους μονοπυρήνωσης ανάλογα με την ηλικία ;(μικρό παιδί αδενοιός/10 ετών και άνω EBV,CMV)

- Οξεία μέση πυώδης ωτίτιδα(4): ευρήματα στην εξέταση με το ωτοσκόπιο, κλινική εικόνα, μικρόβια που την προκαλούν-Αίτια,επιπλοκές,θεραπεία.

-Τα πιο συχνά μικρόβια για τις: άτυπη, κυψελιδική, λοβώδη πνευμονία.

-Λαρυγγίτιδα(3)-Αίτια, κλινική εικόνα, θεραπεία
Διαφορές επιγλωττίδας και λαρυγγίτιδας (η επιγλωττίτιδα εμφανίζεται ταχύτερα)
Ποια ιάται γρηγορότερα; (η επιγλωττίδα, γιατί δίνουμε αντιβιωτικά, οπότε και ο πυρετός διαρκεί μέχρι 3 μέρες το πολύ, ενώ στη λαρυγγίτιδα δεν έχουμε φάρμακο)

- επιγλωττίτιδα(3)-Αίτια, κλινική εικόνα, θεραπεία

-Παραρρινοκολπίτιδα(2):Ποτε σχηματίζονται οι σφηνοειδείς,οι ηθμοειδείς κυψέλες,οι μετωπιαίοι κόλποι-συχνότερα αίτια παραρρινοκολπίτιδας,κλινική εικόνα,διάγνωση σαν κλινικό περιστατικό-επιπλοκές

ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΙΑ

-επιπλοκες προωροτητας

-εξετασεις screening σε νεογεννητο

-Αίτια παρατεινόμενου ικτέρου.

-Ειλεός εκ μηκωνίου

-Ίκτερος -Αιτίες παρατεινόμενου ικτέρου-Θεραπεία νεογνικού ικτέρου-Πυρηνικός ίκτερος
-Αιτίες ηπατομεγαλίας σε νεογνό

- πότε διπλασιάζει το βάρος του το νεογνό (4 μήνες)

-πόσα γραμμάρια παίρνει το 1ο τρίμηνο (25-30) και πόσα το δεύτερο.

ΕΝΔΟΚΡΙΝΙΚΟ

διαβητικη κετοξεωση(2)

Υποθυρεοειδισμό (2)

ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟ

-Kawasaki(2)-τι φοβάμαι σε παιδί που παίρνει θεραπεία για Kawasaki(reye syndrome)

-συγγενεις καρδιοπαθειες που κανουν κυανωση κ δεξια καρδιακη ανεπαρκεια
-τετραλογια fallot

-Συγκοπτικό επεισόδιο

ΝΕΥΡΙΚΟ

-Μηνιγγιτιδα(2)- Κλινικη εικονα μηνιγγιτιδας
3)Στο πετεχειωδες εξανθημα με ρωτησε πως δημιουργειται.Ηθελε μονο να του πεις με εμβολη.
4)Ποια αλλο νοσηματα κανουν πετεχειωδες εξανθημα ;ΙΘΠ,Λευχαιμιες
5)Τι αλλο θα κανεις για να βαλεις την τελικη διαγνωση Μηνιγγιτιδας;ΟΝΠ
6)Τι βλεπεις στην ΟΝΠ?
7)Ποια η θεραπεια για λοιμωξη απο μηνιγγιτιδοκοκο?

ΕΝΥ σε ιογενή μηνιγγίτιδα και φυσιολογικές τιμές

-Πυρετικούς σπασμούς(7) (πως τους ξεχωρίζουμε, χαρακτηριστικά αυτών , αν υποτροπιάζουν, τι θα πώ στους γονείς , πως και αν θα τους αντιμετωπίσω.)- Ορισμός. Είδη (απλοί και σύνθετοι)-Σπασμοί στο 1ο 24ο και σπασμοί στο 3ο 24ωρο. Τι σημαίνουν;-Τι σχέση έχουν με επιληψία;

-Προϊούσα μυϊκή ατροφία

-Βρεφικοί σπασμοί (σύνδρομο West): τι είναι, κλινική εικόνα.

-Μικροκεφαλία (2) ( εδώ επέμεινε αρκετά σε αίτια) ( σίγουρα ήθελαν να τους πεις τοξοπλάσμωση-δίνεις γ-σφαιρινη)

-Απόστημα εγκεφάλου

ΕΜΒΟΛΙΑ

-πότε δίνουμε, τι δίνουμε, ποια υπάρχουν μαζί, τι είδους εμβόλια είναι, πολύ παραπάνω από το βιβλίο

-2 μηνων τι εχει κανει,που γινονται τα εμβολια,ποσες ενεσεις θα κανει-ηθελε να πεις ποια δινονται. μαζι σε μια ενεση...-ποια εχουν ζωντες εξασθενημενους)

-Εμβολια...γριππης, τι εμβολια εχει κανει ενα παιδι οταν ειναι 1 ετους, τι εμβολια πρεπει να εχει κανει ή πρεπει αν κανει 1 κοριτσι 12 ετων και γενικα πολλες λεπτομερειες απο ολα!!!

-Ποια εμβόλια προέρχονται από ζώντες εξασθενημένους.

-12 μηνών τι εμβόλια έχει κάνει

ΟΥΡΟΠΟΙΗΤΙΚΟ

-Ουρολοίμωξη(4)-(αίτια,εκδηλώσεις,θεραπεία).Δ/Δ κυστίτιδας από πυελονεφρίτιδα.

-Νεφρωσικό σύνδρομο(2)

-Ουραιμικο αιμολυτικο συνδρομο(2)

-Αιτια αιματουριας(2)

-Οξεια μεταστρεπτοκοκκικη σπειραματονεφριτιδα(5)- Μητέρα παιδιού 10 ετών σε καλεί, γιατί το παιδί δεν έχει πολλά ούρα, έχει κεφαλαλγία και τα ούρα του είναι κεχρωσμένα.
Τι έχει; Θεραπεία-πως θα είναι τα ούρα του παιδιού-τι εξετάσεις κάνουμε-πως ξεχωρίζω από την μορφολογία των ερυθρών αν πρόκειται για σπειραματικής προέλευσης αιματουρία ή για κυστίτιδα/τραύμα ουρήθρας κλπ (δύσμορφα ερυθρά σε σπειραματονεφρίτιδα)
Δίνουμε προφύλαξη, σε ποιους και τι;

-Σε ποιες σπειραματονεφρίτιδες μειώνετε το C3;

ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ

-Λοιμώδη μονοπυρήνωση

-Επιπλοκές ιλαράς, κοκκύτη

-λεισμανιαση-κλ.εικονα,εργαστηριακα

-Σηψαιμία

-Επιπλοκές ανεμευλογιάς

ΠΕΠΤΙΚΟ

-ίκτερος( και αντιμετώπιση- πάνω κάτω αυτά που έχει το βιβλίο με παυλίτσες στο κεφάλαιο. Πως αποκλείω αποφρακτικο- και αν ήμουν αγροτικός ιατρός πως θα αντιμετώπιζα νεογνό με ίκτερο. Τι θα ζητούσα απο ιστορικο,κλ.εικονα,εργαστηριακα,απεικόνιση-ήθελε να πεις u/s,αντιμετώπιση ικτέρου γενικά για να μην εξελιχθεί σε πυρηνικό ικτερο)

-εγκολεασμός(2)-Τι είναι,ηλικία εκδήλωσης,κλινική εικόνα.

-Ομφαλοκήλη: τι είναι και πότε χειρουργείται. Διαφορές από υδροκήλη.

-Αίτια γαστρεντερίτιδας,κλινική εικόνα,θεραπεία-Οξεία γαστρεντερίτιδα (και αφυδάτωση και συστάσεις για τη διατροφή)

-Παθήσεις που κάνουν κοιλιακό άλγος

-Σπληνομεγαλία
Ποια λοίμωξη κάνει κατεξοχήν σπληνομεγαλία και ποια η θεραπεία εκλογής; (σπλαγχνική λεϊσμανίαση, αμφοτερικίνη Β)

-Πυλωρική στένωση(2):Κλινική εικόνα, θεραπεία, το παιδί έχει κόπρανα;

--Κοιλιοκάκη-κλινική εικόνα

-Δυσκοιλιότητα

-Συγγενές μεγάκολο(νόσος Hirschsprung)

ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

henoch-scholein--αναφυλακτοειδης πορφυρα (5)-κλ.εικονα

ποια αγγεια προσβαλει πως τα προσβαλει και κλινικη εικονα της.Επισης ποια επιπλοκη φοβασαι περισσοτερο?Ειναι ο εγκολεασμος και αμεσως με ρωτησε ποιος ο πιο συχνος και ποια η κλινικη εικονα του?-τι είναι ,πότε δίνουμε κορτικοστεροειδή ,διάγνωση ως κλινικό περιστατικό

-Μυοσίτιδα μετά από γρίππη

ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

-ραχίτιδα

ΔΕΡΜΑ

-Αλλεργική πορφύρα-διαφορική διάγνωση

-Αιφνίδιο εξάνθημα

ΑΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΟ

-Αναιμία-Παιδί με ωχρότητα. Τι δείχνουν κλινική εξέταση, εργαστηριακά.

-Σιδηροπενική αναιμία(2)

-Ιδιοπαθής θρομβοπενική πορφύρα(2)- Θεραπεία ι

-Δρεπανοκυτταρική αναιμία

ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ

-Αφυδάτωση-Είδη (υπονατριαιμική, ισονατριαιμική, υπερνατριαιμική)-Ποια η συχνότερη; (ισο-)-Μια νόσος που κάνει υπερνατριαιμική; (άποιος διαβήτης)

ΓΕΝΙΚΑ

-ερχεται ενα παιδι με πυρετο στο αγροτικο: κλινικη εξέταση αντιμετώπιση.

-Γιατί τα παιδία μέχρι 8 ετών πρέπει να κάνουν οφθάλμολογική εξέταση( ήθελε να της πούμε για την αμβλυωπία).

-Θηλασμός: γιατί είναι σημαντικός για το παιδί, τη μάνα( από το μάθημα στο αμφιθέατρο, δεν υπάρχει στο βιβλίο)- εως πότε συστηνεται ο θηλασμος

-Καισαρική: τι προκαλεί στο έμβρυο( από μία παρουσίαση στο χωρέμειο μιας ξένης)

-Διερευνηση πυρετου στα εξωτερικα ιατρεια

-Διαφορές μητρικού και γάλακτος αγελάδας.

--Φυσιολογικές τιμές λευκώματος στο αίμα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και τα πολλαπλής μαζεμένα και ξεχωρισμένα από τις προφορικές εξετάσεις.Και πάλι ευχαριστούμε τους προηγούμενους που τα μοιράστηκαν μαζί μας.

Και ένα σχόλιο.Τόσα άτομα δίνουμε και όλοι κοιτάμε από εδώ τα παλιά θέματα οπότε νομίζω ότι οφείλουμε όλοι να συνδράμουμε γράφοντας κι εμείς με τη σειρά μας τι ερωτηθήκαμε μιας και οι ερωτήσεις επαναλαμβάνονται.

Επιλέξτε το σωστό:

1) Οι κρίσεις αφαίρεσης τυπικά

α) εκδηλώνονται με προσήλωση βλέμματος και καταποτικές κινήσεις

β) υποχωρουν κατά την εφηβεία

γ) εικόνα τους στο εγκεφαλογράφημα

2) Το bcg καλύπτει κυρίως--> φυματιώδη μηνιγγίτιδα και κεγχροειδή φυματίωση

3) Κλινικό θέμα με κορίτσι 5 ετών, μείωση όλων των σειρών και αρθραλγία-->ΟΛΛ

4) Κλινικό θέμα με παιδί με θρομβοπενία, αναιμία, οίδημα στα βλέφαρα, στο οποίο έχουν προηγηθεί βλεννοαιματηρες κενώσεις

-->ουραμικο αιμολυτικο σ.

5) Παιδί 15 μηνών--> έχει κάνει 1 δόση MMR, θα κάνει και 2η στην ηλικία των 4-6χρ.

6) Κύλινδροι στα ούρα--> σπειραματονεφρίτιδα

7) Αντίδοτο δηλητηρίασης απο παρακεταμόλη-->ακετυλοκυστείνη

8) Στην ITP --> στο πλακάκι οι υπόλοιπες σειρές φαίνονται φυσιολογικές

9) Μάζα στο δεξί άνω τεταρτημόριο της κοιλιάς και αίμα στα κόπρανα---> εγκολεασμός

10)Κοιλιοκάκη

α)τι είναι η γλουτένη

β)θεραπέια

11) Μετά από ανεμευλογιά, απότομη άνοδος του πυρετου, τι φοβάμαι--> μηνιγγοεγκεφαλίτιδα, 2θης πνευμονία

12) Παιδί με ογκώδεις κενώσεις και >70 χλώριο ιδρώτα. Τι χορρηγώ--> παγκρεατικα ένζυμα

13) Θεραπεία παραρρινοκολπίτιδας--> αμοξικιλλίνη/κλαβουλανικο για 10-14 μέρες

14) Ιστορικό με δύσπνοια, συριγμό, σιελλόροοια, αφωνία σε βρέφος--> επιγλωττίτιδα

Επιλέξτε το λάθος:

1) Ο παρβοιός β-19 προκαλεί το αιφνίδιο εξάνθημα

2) Η ΔΚΟ κάνει ψευδή υπερνατριαιμία

3) Αίτια μεταβολικής αλκάλωσης:

α) εμετός

β) συγγενής χλωροδιάρροια

γ) συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων

δ) υπερλαδοστερονισμος

4) Ο αιμόφιλος της ινφλουεντζας ΔΕΝ προκαλέι--> εγκεφαλίτιδα

5) Φαινυλκετονουρία - χρόνος εκδήλωσης

6) Σύνδρομο turner---> χαμηλό iq

7) ΓΟΠ:

α)45-65% φυσιολογική

β)ΔΔ απο τροφική αλλεργία, λοιμώξεις

γ)υψηλός κίνδυνος σε διαφραγματοκήλη

δ)βρέφη 1-2 ετων μπορεί να κάνουν άπνοια και σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου

ε) το λάθος!

8) Hirschsprung--> χρόνιες διάρροιες

9)Ανοιχτός βοτάλειος -->ποτέ ΚΑ

10) BCG --> όχι σε ανοσοκαταστολή

11) Πρωτεύοντα αντιφυματικά--> κυκλοσπορίνη

1. φυσιολογικο παιδι περιεργαζεται αντικειμενα και δειχνει με τον δεικτη -> 10- 12 μηνες
    2) φυσιολογικο παιδι τρεχει, φτιαχνει πυργους με 4 κυβους, παιζει συμβολικα παιχνιδια, φτιαχνει προτασεις 2 λεξεων -> 24 μηνες
    3) φυσιολογικο παιδι καθεται χωρις υποστηριξη, μεταφερει αντικειμενα απο το ενα χερι στο αλλο, μπαμπαλιζει -> 8 μηνες
    4) παιδι 6 μηνων ολες οι επιλογες εκτος καθεται χωρις υποστηριξη
    5) μεση ηλικια βαδισης -> 12 μηνες
    6) παιδι 3 ετων ολες οι επιλογες εκτος αντιγραφει τετραγωνο
    7) παιδι 3 ετων αναπτυξιακα ωριμο -> ταιριαζει 2 ομοια χρωματα
    8) παιδι 3 ετων παραπομπη για αναπτυξιακη εκτιμηση οταν -> ΔΕΝ ενωνει 2 λεξεις για προτασει

1) Το BCG προστατεύει κυρίως από: α) Tb πνευμονία β)κεγχροειδή φυματίωση γ) μηνιγγίτιδα δ) β+γ ε)όλα

2) Οι τυπικές αφαιρέσεις χαρακτηρίζονται από: α) προσήλωση και καταποτικές κινήσεις β) συνοδεύονται από νευρολογική διαταραχή γ) μέχρι την εφηβεία δ)...

3) Κορίτσι με οίδημα βλεφάρων-προσώπου του οποίου προηγείται διάρροια με αίμα και κοιλιακό άλγος. Έχει χαμηλά αιμοπετάλια, ερυθρά, πρωτεϊνουρία: α) Μεταλοιμώδης σπιραματονεφρίτιδα β) ν. Berger γ) Ουραιμικό-Αιμολυτικό σύνδρομο δ) Οξύ νεφρωσικό σύνδρομο

4) Εμβόλια: Παιδί 22 μηνών.Τι ισχύει; α) εμβόλια MMR+Varicella έχει κάνει ήδη την 1η δόση και θα κάνει τη 2η 4-6 ετών β) έχει κάνει 2 δόσεις DTap...

5) (Το λάθος) Μεταβολική Αλκάλωση: α) Έμετος β) Συγγενής Υπερπλασία Επινεφριδίων γ) υπεραλδοστερονισμός δ) υπερχλ διάρροια ε) χορήγηση αλκαλικών

6)ΓΟΠ: α) 45-65% φυσιολογικά β) ΔΔ από τροφική αλλεργία, λοιμώξεις γ) υψηλού κινδύνου--->διαφραγματοκήλη, εγκεφαλική παράλυση δ) βρέφη 1-2 μηνών μπορεί να κάνουν ως και άπνοια, σ.αιφνίδιου θανάτου ε)...

7) βρέφος με αίμα στα κόπρανα και μάζα στο δε υποχόνδριο---> εγκολεασμός

8)Ν.Hirschsprung---> το λάθος η χρόνια διάρροια

9)Κοιλιοκάκη, το σωστό: α) ατροφία λαχνών β) γλιανδίνη σε ρύζι και αραβόσιτο γ) 6ετών το μεγαλύτερο ποσοστό περνάει δ) αμέσως μετά τη γέννηση

10) Στα νεογνά α) Το τοξικό ερύθημα οφείλεται σε σταφυλόκοκκο β) το κάταγμα κλείδας θέλει άμεσα θεραπεία γ) συχνότεροι σπασμοί οι τονικοί δ) θεραπεία σε νεογνά με μηνιγγίτιδα 14 ημέρες για Gram (+) και 21 για Gram (-)

11) Ανοιχτός βοτάλειος πόρος (το λάθος): α) ποτέ ΚΑ β) χορήγηση αναστολέων προσταγλανδίνης γ) φυσιολογικά κλείνει τον 1ο μήνα δ) εξαρτάται από το μέγεθος του ελλείμματος

12) Ερυθροκυτταρικοί κύλινδροι---> οξεία σπειραματονεφρίτιδα

13) Παιδί με ανεμευλογιά χωρίς πυρετό. Ξαφνικά ανεβάζει θερμοκρασία.Τι φοβόμαστε α) διεισδυτική λοίμωξη από β-αιμ στρεπτόκοκκο ομάδας Α β) Οξεία Κεραυνοβόλο ηπατίτιδα γ)...

14) Κορίτσι με ωχρότητα, θρομβοπενία, μειωμένα λευκά, εξάνθημα, σπληνομεγαλία ----> ΟΛΛ

15) ΙΘΠ: α)χρόνος ροής κφ β) συστολή θρόμβου κφ γ) φυσιολογικά αιμοπετάλια δ) δεν κάνουμε μετάγγιση ε) λευκά και ερυθρά κφ

16) α) το λυκόστομα χειρ/ται αν >5-6 kg β) BCG όχι σε ανοσοκαταστολή γ) HPV εμβόλιο από 2 ετών δ) τα πολυσακχαριδικά αντιγόνα πιο ισχυρά από τα πρωτεϊνικά γι'αυτό καλύτερα στα βρέφη

17) α) Νοσήματα αυτοσ επικρατή: χορεία Huntington, σ.Marfan, αχονδροπλασία β)Υποσκλ σε πρόωρα γ) όχι σημασία προγεννητικού ελέγχου στο σ. εύθραυστου Χ γιατί δεν επηρεάζει νέες κυήσεις δ) ορισμός ισοζυγισμένης μετάθεσης ε) Σ. Klinefelter: όσο περισσότερα Χ, τόσο βαρύτερο

18)Φαιλυλκετονουρία: α) όχι προγεννητική δίαγνωση β) προκαλεί ψυχοκινητική καθυστέρηση γ) φυλοσύνδετο δ) θεραπεία με αποκλεισμό γλουτένης...

19) (το λάθος) α) ο παρβοϊός Β-19 προκαλεί το αιφνίδιο εξάνθημα β) ο Β-19 προκαλεί απλαστική κρίση

20) Πρωτεύοντα αντι-Tb φάρμακα (το λάθος): α)Πυραζιναμίδη β)Αιθαμβουτόλη γ) Ισονιαζίδη δ) Κυκλοσπορίνη ε) ριφαμπικίνη

21) ενδείξεις αμυγδαλεκτομής

22) 2 ετών με σιελόρροια, αναπν δυσχέρεια, εισπν συριγμό και πυρετό. τι έχει; α) λαρυγγίτιδα β)επιγλωττίτιδα γ)πνευμονία...

23)α) όχι πρόκληση εμέτου σε πνευμονία από υδρογονάνθρακες...

24)Χρόνια υποτροπιάζοντα κοιλιακά άλγη (το λάθος): α) περιομφαλικά β) σχέση με μεταβολές των συνηθειών του εντέρου γ) υπολακτασία δ) αποφρακτική νόσος ουροποιητικού ε)...

25) Διαβητική κετοξέωση (το λάθος) α) έχει ψευδή υπερνατριαιμία β)υποκαλιαιμία γ) χορήγηση Ins ..../kg δ) σημαντική οξέωση αν pH<7,1

26) (το λάθος) α)σ. Cushing--->καθυστέρηση ανάπτυξης β) αύξηση GH---> υπεργλυκαιμία γ) υποθαλαμικοί όγκοι προκαλούν πτώση GH δ)....

23 αν είναι συνήθως ρουκετοειδείς ή χολώδεις οι έμετοι
18 θεραπεία είναι η δίαιτα ελεύθερη γλουτένης(λάθος)
17 κάνει διάσταση πηγών/οφείλεται σε διαταραχές στη σύνθεση θυρεοειδικών ορμονών ή ανωμαλίες θυρεοειδούς
20η θεραπεία με σίδηρο κάνει δικτυοερυθροκυτταρική κρίση σε λίγες ημέρες
29 διαβήτης βρείτε το λάθος-ο καθημερινός έλεγχος περιλαμβάνει έλεγχο για κετόνες στα ούρα/η μικρολευκωματουρία είναι ένδειξη αρχόμενης νεφρικής βλάβης/σχήμα ενέσεων ινσουλίνης

15 ερωτήσεις βρείτε το σωστό,15 βρείτε το λάθος αρνητική βαθμολόγηση,κάθε ερώτηση 1/4 λάθους 50 λεπτά χρόνος
1 Παιδί με στοματικά έλκη,απώλεια βάρους και αρθαλγίες από τετραμήνου,τι είναι πιο πιθανό να έχει -ερπητική ουλοστοματίτιδα/ερπητική κυνάγχη/ νόσο χειρών ποδών στόματος/ νόσο Chron/άλλο ένα
2 Νεογνικοί σπασμοί ποιο το σωστό -η υπογλυκαιμία συνοδεύεται από καλή πρόγνωση/οι μυοκλονικοί είναι οι συνηθέστεροι/ οι άτυποι σπασμοί εμφανίζονται μετά τη νεογνική ηλικία (νομίζω κάπως έτσι)/άλλα 2
3 θηλασμός (ποσό καζεϊνης/ λευκωματίνης/ ακόρεστα λιπαρά οξέα (σύγκριση αυτών με τεχνητό γάλα/ αποκλειστικός θηλασμός μέχρι 4 μήνες και μετά εισαγωγή τροφών)
4 Αιτία αποτυχίας θηλασμού-σίτιση με μπουκάλι στα ενδιάμεσα των γευμάτων/αποχωρισμός μωρού από τη μητέρα στο μαιευτήριο/ τεχνηκή θηλασμού/όλα τα παραπάνω/το β και γ
5 παιδί με εμφάνιση χορείας και ήπιου φυσήματος μιτροειδούς τι αγωγή για να μειώσουμε τον περαιτέρω σοβαρό κίνδυνο - ενδοφλέβια πενικιλλίνη για 6 εβδομάδες/ ενδομυική πενικιλλίνη ανά 3 εβδομάδες/σαλικυλλικά για 6 εβδομάδες/ αλλοπεροδόλη/κάτι άλλο
7 παιδί με ηπατοσπληνομεγαλία και νομίζω αναιμία(?) , ο δε σπλήνας φτάνει μέχρι τη λαγόνιο ακρολοφία αγωγή βρείτε το λάθος- ενώσεις πεντασθενούς αντιμονίου/εναλλακτικά λιποσωμική αμφοτερικίνη/ριφαμπικίνη-κοτριμοξαζόλη/άλλα 2
8 βρέφος κάποιων μηνών που δε θυμάμαιμε όρια ήπατος 2 cm κάτω από το πλευρικό τόξο και συνολικά 5 cm τι κάνουμε μετά- παραπομπή σε γαστρεντερολόγο/παρακολούθηση μέχρι τους 12 μήνες/υπερηχογράφημα ήπατος/άλλα 2
9 Ερχεται βρέφος 8 μηνών ανεμβολίαστο βρείτε το σωστό -δεν πρέπει να κάνει όλα τα εμβόλια μαζί όταν έρθει στον παιδίατρο/στη χώρα μας δεν υπάρχει IPV/άλλα 3
10 Πάλι εμβόλια,μέχρι 8 μηνών- πρέπει να έχει κάνει 3 δόσεις αιμόφιλου,πνευμονιόκοκκου, μηνιγγιτιδόκοκκου,ηπατίτιδας Β/τα προηγούμενα συν MMR/άλλα 3
11Παιδί που το βράδυ κάνει σπασμό στο ένα ημιμόριο του σώματος και μετά από ένα λεπτό κάνει σπασμούς τονικοκλονικούς ποιο είναι το σωστό- είναι καλοήθεις/θεραπεύονται με φαινοβαρβιτάλη/δίνουμε μιδαζολάμη/καρβαμαζεπίνη/
12 Κάτι με τη συστηματική μορφή της ρευματοειδούς αρθρίτιδας-είναι η συχνότερη μαορφή/η αρθρίτιδα μπορεί να εμφανιστεί σε οποιαδήποτε ηλικία,/άλλα 3
13 Παιδί με αιμορραγικό εξάνθημα στους γλουτούς και τα κάτω άκρα και κοιλιακά άλγη (νομίζω ή κάτι άλλο,δε θυμάμαι) τι έχει -ιδιοπαθή θρομβοπενική πορφύρα/ πορφύρα Henoch-Schonlein/ιλαρά/άλλα 2
14 Παρβοϊός Β19 βρείτε το λάθος- προκαλεί εμβρυικό ύδρωπα/αποβολή/αιφνίδιο εξάνθημα/καταστολή ερυθροποίησης/
15 Παιδί 15 μηνών με 5 επεισόδια μέσης ωτίτιδας και πνευμονία και δεξιοκαρδία τι εξετάσεις κάνουμε- βιοωία για δυσκίνητους κροσσούς/τεστ υδρώτα/άλλα 3
16 Κάτι άλλο με ωτίτιδα με υγρό
17 Υποθυρεοειδισμός-το λάθος ότι το screening στα νεογνά περιλαμβάνει TSH, γαλακτοζαιμία,G6PD
18 Φαινυλκετονουρία- είναι αυτοσωμικό υπολειπόμενο/κάνει νοητική καθυστέρηση/
19 Σύνδρομο Turner-προγεννητική δίαγνωση με DNA/κάνει νοητική καθυστέρηση/τα έξω γεννητικά όργανα είναι φυσιολογικού θήλεος/άλλα 2
20 Σιδηροπενική αναιμία βρείτε το λάθος- υπόχρωμα ερυθρά/μικρά ερυθρά χαμηλή φερριτίνη/αιμοσφερίνη Α2 στην ηλεκτροφόρηση
21 Κύρια επιπλοκή Νεφρωσικού συνδρόμου-υπερχοληστερολαιμία/θρονβώσεις αγγείων/χρόνια νεφρική ανεπάρκεια/οξεία νεφρική ανεπάρκεια
22 Συγγενής υπερπλασία επινέφριδίων-θεραπεία σε αγόρια/θεραπεία σε κορίτσια/άλλα 3
23Υπερτροφική στένωση πυλώρού
24 9 μηνών βρέφος βρείτε το λάθος- μπουσουλάει/πιάνεται από έπιπλα και μετακινείται/σύλληψη με δείκτη και αντίχειρα/λέει 10 λέξεις/κάθεται άνετα χωρίς υποστήριξη
25 Βρέφος με διάρροιες αιμορραγία από το ορθό(νομίζω) και ψηλαφητή μάζα στο άνω τεταρτημόριο της κοιλίας-εγκολεασμός/μεκέλλειος απόφυση/γαστρεντερίτιδα ιογενής/γαστρεντερίτιδα από σιγκέλα
26 Κλινικό θέμα με Να 131, Κ 7,5 γλυκόζη 40 σε νεογέννητο που δε θυμάμαι τι
27 Παιδί πλήρως εμβολιασμένο και για πνευμονιόκοκκο, με αναπνευστική δυσχέρεια πυρετό και στρογγυλή πύκνωση στον άνω λοβό τι έχει- πνευμονιοκοκκική πνευμονία/σταφυλοκοκκική πνευμονία/ πνευμονία από μυκόπλασμα/δεν έχει πνευμονία

ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ
ηταν 15 να βεις το σωστο κ 15 το λαθος σε 50'
1) βεφικοι σπασμοι(ειχε ιστορικο με υψαρρυθμο ΗΕΓ)
2) επιγλωττιτιδα (ιστορικο με σιελορροια, δυσπνοια κ.α)
3) φαρμακα ποια ειναι τοξικο-καπως ετσι..(χλωρο-κατι ηταν)
4) σε ποια παθηση δεν εχω θρομβοκυτταρωση
5) ιστορικο με πονο στις αρθρωσεις οταν ξυπανει-νεανικη ρευμα.αρθριτιδα
6) σε παιδικο σταθμο κρουσμα μηνιγγιτιδας τι κανεις -ειχε διαφορα οπως να δωσεις προφυλαξη η οχι,για ποιο μικροβια κλπ
7) συνδρομο Reye
8) κοιλιοκακη
9) τι δεν κανουμε ως screening στα νεογνα

ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΗΤΑΝ
Φυματιωση ΒCG ΚΑΙ ΜΑΝΤΟUX, τι δινουμε σαν συμπληρωμα διατροφης σε βρεφος με κυστικη ινωση..ηθελε παγκρεατικα ενζυμα, παιδι 12 χρονων εχει κανει 3 δοσεις DTaP με την τελευταια σε διαστημα μεγαλυτερο των 5 χρονων..τι θα πρεπει να του δωσουμε εμβολιο ή σφαιρινη,νεογνο 8 ωρων ταχυπνοια , αμφοτεροπλευρες διηθησεις στην α/α θωρακος και 40% ραβδοπυρηνα ηθελε πνευμονια απο στρεπτοκοκκο απο οτι μας ειπαν μετα..,θηλυ νεογεννητο με πτυχη στον αυχενα και οιδημα στα κατω ακρα..ποια εξεταση θα κανουμε για διαγνωση..ηθελε χρωμοσωμικη αναλυση αφου ειχε Τurner!!, ποιος ο φυσιολογικος χρονος τριχοειδικης επαναπληρωσης..μαλλον ηταν μεχρι 2 sec

ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ:
1) Βρέφος κάθε πρωί που ξυπνά κάνει έκταση των άκρων και κάμψη κεφαλής, έκανε προ διμήνου DTP- Βρεφικοί σπασμοί.
2) Παιδί με ανεμευλογιά τι φοβάται ο παιδίατρος- Διεισδυτική λοίμωξη από β-αιμολυτικό στρεπτόκοκκο, είχε και κάτι για ηπατίτιδα, εγκεφαλίτιδα.
3) Εμβόλια. Το πιο σωστό ήταν MMR 12-15 μηνών, 4-6 ετών.
4) Παιδί έκανε προ διαστήματος πυρετό, κοιλιακά άλγη μετά απο χ διάστημα (δε θυμάμαι) έχει θρομβοπενία, αναιμία μακροσκοπική αιματουρία- Ουραιμικό αιμολυτικό σύνδρομο
5) Βρέφος με 270bpm και κάτι άλλα- PAT
6) Διάρροιες και αρθραλγίες (ή αρθρίτιδα δε θυμάμαι)- Shigella flexneri
7) Πυρετικοί σπασμοί- κάνω διαζεπάμη από το ορθό για υποτροπές
8) 15 μηνών παιδί τι περιμένεις-Είχε πίνει από κούπα, περπατάει καλά και τρέχει και κάτι άλλα
9) 1ο επεισόδιο βρεφικών σπασμών, ΗΕΓ νευρολογική φυσιολογικά- καμία αγωγή
10) Πρώιμη ήβη- Είχε περιφερικοί όγκοι γεννητικών οργάνων,ψυχολογικές επιπτώσεις, καθυστερημένη οστική ηλικία και άλλο ένα
11)Βρέφος δεξιό λαγόνιο κενό,ψηλαφητή μάζα- Εγκολεασμός
12) Παραρρινοκολπίτιδα- Δίνω αμοξυκιλλίνη
13) Η συχνότερη συγγενής καρδιοπάθεια- έλλεμμα μεσοκοιλιακού δ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

14) Ασυμβατότητα ΑΒΟ όταν η μητέρα Ο και το παιδί Α ή Β
15 Μητέρα ψηλαφά στο παιδί μάζα στη κοιλιά την ώρα του μπάνιου, έχει μακροσκοπική αιματουρία και πίεση 130/80- Όγκος Wilms

BΡΕΙΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ:

1) Hirschprung- κάνει διάρροιες
2) Ισοάνοση αιμολυτική αναιμία είναι το ίδιο με Fanconi
3) Συχνότερο αίτιο λοίμωξης σε δρεπανοκυτταρική- Ε.coli
4) Ο H. influenzae προκαλεί εγκεφαλίτιδα
5) Το κοκκίωμα ομφαλού θέλει χειρουργική θεραπεία
6) Η φυσιολογική τιμή Cl ιδρώτα είναι 60mEq/L
7) Το μητρικό γάλα σε σχέση με το αγελάδας έχει αυξημένη πρωτείνη
8) Το μολυσματικό κηρίο προκαλείται από pox virus
9) Φρουκτοζαιμία- Εμφανίζεται αμέσως μετά τη γέννηση
10) Ψυχογενής ανορεξία- Έχουν φυσιολογική έμμηνο ρύση
11) Τα παρακάτω έιναι αυτοσωμικά υπολειπόμενα- Έλλειψη G6PD
12) Η ΟΜΛ έχει καλύτερη πρόγνωση από την ΟΛΛ
13) Σύνδρομο Turner- Κάνει νοητική καθυστέρηση

ΚΑΝΟΝΙΚΗ 16/2/11
καποια πολλαπλης->

1)Turner->δεν κανει νοητικη καθυστερηση
2) τι περιμενουμε απο ενα παιδι 15 μηνων(περαπταει)
3) γαλα μητερας vs γαλα αγελαδας (εχει λιγοτερη πρωτεινη)
4) ψυχογενης ανορεξια
5) πρωιμη ηβη
6) φρουκτοαιμια
7)κοκκιωμα ομφαλου
8) σπασμοι
9) status epilipticus
10) παιδι με μοναδικο επεισοδιο σπασμων, χωρις ΗΕΓ, πυρετο, θεραπεια?(τιποτα)
11) ισοανοσοποιηση ΑΒΟ
12) τι εμβολια πρεπει να εχει ακνει στους 24 μηνες
13) τι δεν κανει ο αιμοφιλος?(εγκεφαλιτιδα)
14) επιπλοκη ανεμοβλογιας
15) τι δινουν σε παραρινοκολπιτιδα
16) καρδιοπαθεια(μαλλον μεσοκολπικο ελλειμα)
17) Fanconi
18) θεραπεια ομοζυγης β-μεσογειακης
19) δρεπανοκυτταρικη ->προδιαθετει σε πνευμονιοκοκκικες λοιμξεις)
20) γαστρεντ.αιμορραγια απο ορ8ο,πυρετος, κτλ κανει μετα 2 βδομαδες αντιδραστικη αρθριτιδα.ποιο το παθογονο?( shigela?)
21) εγκολεασμος
22) ουραιμικο-αιμολυτικο
23) χλωριο ιδρωτα
24)hirschprung(δεν κανει διαρροιες)
25) wilms
26) υποθυρεοειδισμος(θεραπεια τους 3 μηνες)
27) ερυθημα τοξικο
28)μολυσματικο κηριο
29) οστεομυελιτιδα

1. Τι δεν περιλαμβάνεται στην κλινική εικόνα του εγκολεασμού: α. παροξυσμικό αλγος, β. υπνηλία- ανησυχία, γ. αιμορραγικές κενώσεις, δ. μετεωρισμός, ε. δυσκοιλιότητα
    2. Τι δεν συνίσταται στην αλλεργική ρινίτιδα: α. τοπικά στεροειδή, β. ανοσοθεραπεία, γ. αποφυγή υπευθυνου αλλεργιογονου, δ. τοπικά αποσυμφορητικα, ε. συστηματικά αντι- ισταμινικά
    3. Βρεφος 8 μηνών με αφυδάτωση (απώλεια του 10-15% του κυκλοφορούντος όγκου αίματος)και ανορεξία τις τελευταίες 2 ημέρες: Τι χορηγούμε? α. φυσιολογικό ορό, β. 1 μέρος φυσιολογικό ορό και 1 μέρος δεξτροζη 5%, γ. 4 μέρη φυσιολογικό ορό και 1 μέρος δεξτρόζη 5%, δ. πλάσμα
    4. Βρέφος παρουσιαζει σε ηλικία 8 μηνων αιφνίδια κυάνωση, αναπν δυσχέρεια, ηπατομεγαλία, ταχυκαρδία 275 σφ/λεπτο. Ποια είναι η πιθανή διαγνωση: α. μεσοκολπική επικοινωνία, β. μεσοκοιλιακη επικοινωνία, γ. ανοιχτός βοτάλειος πόρος, δ. παροξυσμική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία, ε. μετάθεση μεγάλων αγγείων
    5. Παιδί 3 χρονών προσέρχεται με πυρετό απο 20μερου και βήχα. Στην ακτινογραφία θωρακα ανευρίσκεται διογκωμένη δεξία πύλη. Από το ιστορικό, ο παππούς που ζει μαζί με την οικογένεια παρουσίασε το τελευταιο διαστημα απώλεια βάρους και βήχα. Τι πρέπει να γίνει? α. το 3χρονο παιδι να λάβει ισονιαζίδη και ριφαμπικινη, β. συνίσταται να μην έλθει το 3χρονο παιδί σε επαφή με τα άλλα μέλη της οικογενειασ για 1 μήνα, γ. να γίνει α/α στο βρέφος 6 μηνών της οικογένειας, δ. όλα τα μέλη της οικογένειας να εξεταστουν για AIDS
    6. Που βρίσκουμε αναγωγικές ουσίες στα ούρα? Απ γαλακτοζαιμία
    7. Τι δεν βρίσκουμε στη συγγενή ερυθρά: α. μικροκεφαλία, β. σπληνομεγαλία, γ. θρομβοκυτταρωση, δ. καταρράκτης, ε. εγκεφαλικές περικοιλιακές αποτιτανώσεις
    8. Παιδί με Καwasaki από 5μερου. Ποιο απο τα παρακατω είναι ενδεικτικό της νόσου: α. πυωδης επιπεφυκιτιδα, β. λευκό επίχρισμα στη γλώσσα και τους βλεννογόνους, γ. οίδημα παλαμών πελμάτων, δ. δεν θυμαμαι, ε. δεν θυμάμαι (σωστό ή το β ή το γ)
    9. Παιδί με μετεωρισμό, ογκώδεις κενώσεις και Cl> 75 στο τεστ ιδρώτα. Τι συνιστούμε? α. χορήγηση παγκρεατικών ενζύμων, β. αποφυγή ζυμαρικών, γ. διαιτα χαμηλη σε λίπος, δ. δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες
    10. Τι απο τα παρακάτω είναι ενδεικτικό ινοκυστικής νόσου? Απ αυξημένο χλώριο στο τεστ ιδρώτα
    11. ΙΘΠ: Επιλέξτε το σωστό. α. Φυσιολογικος αριθμός ερυθρων και λευκών τόσο στο περιφ αιμαι όσο και στο μυελό, β. φυσιολογικος χρόνος ροής, γ. φυσιολογική συστολή θρόμβου, δ. μεταγγιση όταν αιμοπετάλια<10.000, ε. έχει συνήθως κακή πρόγνωση
    12. Εμβόλιο DTaP: Σε παιδί >6 ετων που δεν έχει εμβολιαστεί καθόλου στο παρελθον τι συνιστουμε? α. Να μην κανει το εμβόλιο, β. να κάνει 3 δόσεις DT (1η, 2η μετα απο 4-8 εβδ, 3η μετά απο 6-12μην) και μετά αναμνηστική δόση κάθε 10 χρόνια, γ..., δ...., ε...

Τα πολλαπλής (ό,τι θυμάμαι) ήταν:
1) Βρέφος 8 μηνών με ωχρότητα, αναπνευστική δυσχέρεια, 270 παλμούς, 60 αναπνοές, καρδιομεγαλία στην ακτιν. θώρακος τι μπορεί να έχει; (νομίζω ASD, είχε επίσης VSD, παροξ υπερκοιλ ταχυκαρδία και κάτι άλλα)
2) Αιμορραγικοί κύλινδροι στα ούρα --> Οξεία σπειραματονεφρίτιδα
3) Ίκτερος την 1η μέρα ζωής --> G6PD
4) Ποιό απ' τα παρακάτω δεν είναι αυτοσ. υπολειπόμενο --> G6PD
5) Τι είναι λάθος για την κυστική ίνωση --> Το χλώριο στον ιδρώτα φυσιολογικά είναι <200 (αυτό ήταν λιγότερο σωστό από όλα τα υπόλοιπα)
6) Παιδί 22 μηνών πλήρως εμβολιασμένο --> Έχει κάνει ήδη MMR + Var και θα κάνει επαναληπτική δόση μέχρι τα 6
7) Ανοσοανεπάρκειες --> Η χρόνια κοκκιωματώδης νόσος είναι κληρονομική.
8) Κορίτσι 2 ετών, πολύ χαμηλός αιματοκρίτης, λευκά, αιμοπετάλια και πόνος στο πόδι, τι υποψιάζεστε --> ΟΛΛ
9) Συγγ. υποθυρεοειδισμός, το λάθος --> Αν ξεκινήσω θεραπεία μετά τους 3 μήνες προλαβαίνω τη νοητική καθυστέρηση
10) Μολυσματικό κηρίο, το λάθος --> αίτιο είναι και ο pox virus
11) Τι είναι λάθος για το νεογνό --> Το κοκκίωμα του ομφαλού συχνά αντιμετωπίζεται χειρουργικά
12) Διαφορά γάλακτος μάνας από γάλα αγελάδας
13) Σε βρέφος ψηλαφώ μάζα στο δεξιό άνω τεταρτημόριο, έχει αίμα στα κόπρανα --> εγκολεασμός
14) Υψιαρρυθμίες στο ΗΕΓ --> βρεφικοί σπασμοί
15) Τι είναι λάθος --> Η ΟΜΛ έχει καλύτερη πρόγνωση από ΟΛΛ
16) Πιθανότερο αίτιο εξόφθαλμου σε 18 μηνών --> μάλλον νευροβλάστομα (είχε επίσης λευχαιμία, νεφροβλάστωμα, υπερθυρεοειδισμός)
17) Τι κάνει η δηλητηρίαση από σαλικυλικά --> μεταβολική οξέωση κι αναπνευστική αλκάλωση
18) Τι είναι λάθος για τη Hirschprung --> κάνει χρόνια διάρροια
19) Βρέφος 12 μηνών εμφανίζει αίμα στα κόπρανα, τι ΔΕΝ μπορεί να έχει --> κοιλιοκάκη
20) Τι είναι λάθος για το σ. Turner --> χαμηλό IQ
21) Κάτι για την ομόζυγη β θαλασσαιμία
22) Τι φοβάμαι μετά τη σπληνεκτομή --> πνευμονιοκοκκική σηψαιμία
23) Τι ΔΕΝ μπορεί να προκαλέσει ο Hib --> εγκεφαλίτιδα
24) Τι είναι λάθος για το status epilepticus --> διαρκεί πάνω από 60 λεπτά
25) Ποιό απ' τα παρακάτω είναι ένδειξη για αμυγδαλεκτομή --> κανένα (νομίζω)
26) Κάτι για πυλωρική στένωση

πολλαπλής από την πτυχιακή Ιουλίου:
1)μητέρα με παιδί που έχει βακτηριακή μηνιγγίτιδα και λαμβανει ριφαμπικίνη:τι συμβουλευετε/ενημερώνετε (για τις πορτοκαλί εκκρίσεις)
2)παιδί 15 μηνών-->ορόσημο
3)μητρικό γάλα-γάλα αγελάδος: σύσταση
4)συνδρ.Klinfelter: εκδηλώση συμπτωμάτων κατά την εφηβεία
5) παιδί 12 ετών τραυματίζεται παιζοντας στον κήπο με γεωργικό εργαλείο,εχει κάνει όλες τις δοσεις DTP,τελευταία δόση στα 4του χρόνια.Μετά
τον καθαρισμό τραυματος,τι κάνω;--->DT,DTP,αντιτετανικο ορό,τίποτα;
6)συνδρ.Turner
7)ποιο από τα παρακάτω δεν ειναι αυτόσωμικό Υπολειπόμενο-->αν.G6PD
8)παιδί 8 ετών με πρωτο επεισόδιο επιληπτικών σπασμών,μετά το επεισόδιο φυσιολογική νευρολογική εξεταση και ΗΕΓ,ποιο φάρμακο;
9)νεογέννητο 8 ωρών με υπόταση,υποθερμία,αναπνευστική δυσχέρεια,40%ραβδοπύρηνα,με διηθήσεις στα πνευμονικά πεδία αμφω,τι εχει;
10)αιτια Μεταβολικής Αλκάλωσης
11)κορίτσι με αρθαλγία και αιμορραγική διάρροια--->λοίμωξη από ποιο μ.ο.;
12)πνευμονοκοκκική πνευμονία (για τη θεραπεία,βαρύτητα,σε ποιες ηλικίες)
13)αιμόφιλος της Ινφλούεντζα:ποιες παθήσεις προκαλεί
14)παιδί με κλινική εικόνα παραρρινοκολπίτιδας:θεραπεία;
15)συγγενής υποθυρεοειδισμός: εγκαιρη έναρξη θεραπείας, εναρξη θεραπείας σε 3 μήνες
16)ψυχογενή ανορεξία
17)θεραπεία βρογχικού άσθματος:ποια στοιχεία την καθιστούν επιτυχή;
18)συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων
19)Ιδιοπαθής θρομβοπενική πορφύρα (χαρακτηριστικά της,θεραπεία)
20)ινοκυστική νόσος (χαρακτησριστικά της,ιοντα χλωριου στον ιδρωτα)
21) Οξεία Λεμφοβλαστική Λευχαιμία- Οξεία Μυελογενής Λευχαιμία (χαρακτηριστικά,πρόγνωση)
22)συγγενής καρδιοπάθεια σε βρέφος:δυσκολία σίτισης
???23)φίμωση ,μογγολοειδείς κηλίδες,ιδρώα,κεχρία,τοξικό ερυθημα--->ποιο το σωστό;
???24)κοκκίωμα ομφαλού, μογγολοειδείς κηλίδες,ιδρώα,κεχρία,τοξικό ερύθημα--->ποιο το λάθος
25)βρεφος 8 μηνών παρουσιάζει δυσπνοια,ταχυκαρδία--->ποια συγγενής καρδιοπάθεια;
26)ευπάθεια ασθενών με δρεπανοκυτταρική σε λοιμώξεις;;-->Σαλμονέλλα
27)μολυσματικό κηρίο( για τα αίτια,χαρακτηριστικά,πρόγνωση)
28)επιληπτικη κατάσταση (ορισμός,αντιμετώπιση)
29)αναιμίες:χρηση ΕPO για τον πολ/σμο κυτταρων ερυθρας σειράς,αναιμία Fanconi,αντιμετώπιση ομόζυγης β-ΜΑ
30)Νόσος του Hirschprung (πώς μπορεί να εκδηλωθεί;ποιες διαγνωστικές εξετάσεις ;

-Διαβητική κετοξέωση. Μια λεπτομέρεια μέχρι πότε χορηγούμε ινσουλίνη κ αν κάνει πλασματική υπονατριαιμία
-Συγγενείς καρδιοπάθειες. Κορίτσι 8 ετών εμφανίζει διάφορα συμπτώματα, μάλλον μεσοκολπική επιοινωνία
-κλ. εικόνα ουραιμικού αιμολυτικού συνδόμου. δεν κάνει διάρροιες
-φρουκτοζαιμία. τι προκαλεί στα ούρα
-Νεφρωσικό σύνδρομο. Πότε κάνουμε βιοψία
-Δηλητηρίαση από σαλικυλικά. κάνει αναπνευστική αλκάλωση

Αυτά θυμάμαι γιατί με είχαν παιδέψει περισσότερο!
Τα υπόλοιπα ήταν απ'τα αναμενόμενα sos κεφάλαια κι έβγαιναν πιο εύκολα, καμμιά φορά και μόνο με κοινή λογική!
Για παράδειγμα,

-Κλ. εικόνα πυλωρικής στένωσης. Δεν κάνει χολώδεις εμέτους
-Εμβόλιο Td. σε ποια ηλικία χορηγείται
-πότε χορηγούμε χημειοπροφύλαξη. κρούσμα μηνιγγίτιδας σε παιδικό σταθμό
-Κοριτσάκι ξυπνάει με πόνο στις αρθρώσεις- νεανική..
-Κυστική ίνωση. Σε δοκιμασία ιδρώτα πάνω από 75

:-Στο νεογνικό ίκτερο, τι μπορεί να προκαλέσει άμεση υπερχολερυθριναιμία ?(Απ:συγγενής ατρησία εξωηπατικών χοληφόρων)
-Μια επιπλοκή της ν.kawasaki δεν θυμάμαι ποιά..
-Ποιό μικρόβιο προκαλεί το λοιμώδες ερύθημα?(παρβοΪός Β19)
-στην Ο.Ν.Α προκαλείται...('Ηθελε να πείς το λάθος που ήταν η μεταβολική αλκάλωση..)
-Πώς διορθώνεται η διαβητική κετοξέωση..(υπάρχει ειδικό φυλλάδιο απο την έδρα στο volcano)
-Κάτι με το ουραιμικό αιμολυτικό σύνδρομο που δεν θυμάμαι τι ήταν..
-Πότε γίνεται το MMR?(13-15μηνών)
-ανεπιθύμητη εμβολίου της ανεμευλογιάς(φυσαλίδες στην θέση που έγινε το εμβόλιο)
-Ποιά η συχνότερη συγγενής καρδιοπάθεια?(Το έλλειμμα μεσοκοιλιακού διαφράγματος)
-Ποιά η συχνότερη κακοήθεια?(η λευχαιμία νομίζω..)
-Κάτι με συγγενή ανεμευλογιά..
-Το ΕΝΥ στην βακτηριακή μηνιγγίτιδα έχει φυσιολογική γλυκόζη?(όχι είναι μειωμένη)
-πότε θεωρείται ενα νεογνό πρόωρο?(όταν είναι <37-38 εβδομάδων)
-κολικοί βρέφους..δεν θυμάμαι τι θέλανε
-Πυρετικοί σπασμοί...
-Βρεφικοί σπασμοί...
-Ενα ιστορικό με παιδί 4 ετών με δρεπανοκυτταρική αναιμία που εμφάνισε αναπνευστική δυσχέρεια..τι έχει?(..δεν θυμάμαι τι επιλογές είχες..)
-Κάτι σχετικά με τον υποθυρεοειδισμό και την διανοητική καθυστέρηση που μπορεί να προκαλέσει σε βρέφος εαν δεν αντιμετωπιστεί...
-Νεογνό 2 εβδομάδων γυρίζει σπίτι και εχει αδελφάκι που 4 μέρες μετά εμφανίζει ανεμευλογιά..Τι συνιστάς?(νομίζω υπεράνοση γ-σφαιρίνη)
-Γυναίκα που γέννησε παιδί με συγγενή CMV λοίμωξη τώρα είναι ξανά έγκυος...Μετά σου έδινε κάποιες επιλογές ως προς το τι θα μπορούσε να συμβεί
στο καινούργιο μωρό σε σχέση με τα αντισώματα της μητέρας ...κάτι τέτοιο..
-Παιδί με σπληνομεγαλία-ωχρότητα-κόπωση τι δεν έχει?Οι επιλογές ήταν Θρομβοπενία ,αναιμία..κ αυξημένη γ-σφαιρίνη...δεν ξέρω την σωστή!!
-Μητέρα που δεν έχει κάνει εμβόλιο ερυθράς..Απο τι κινδυνεύει το νεογνό της εάν εκείνη κολλήσει?(ήθελε τις επιπλοκές της συγγενούς ερυθράς..τα 4Κ)
-τι συμπεριλαμβάνει ο αρχικός εργαστηριακός έλεγχος της αιματουρίας?είχε όλες τις απλές εξετάσεις και μια απεικονιστική που δεν θυμάμαι αλλα αυτή
ήταν η απάντηση..
-Να:121 Κ:7 & γλυκόζη:40.Τι έχει?Αφυδάτωση;Συγγενή υπερπλασία επινεφριδίων;Ενδογενή διατ/χή μεταβολισμού;..είχε και άλλα που δεν τα θυμάμαι..
-Αιφνίδιος βρεφικός θάνατος.Πώς απογεύγεται?η σωστή απάντηση είναι να μην κοιμάται το μωρό σε πρηνή θέση
-Κάτι σε σχέση με την κοιλιοκάκη(σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο ανάπτυξης λεμφώματος του εντέρου..)
-Κάτι με υποθερμία....

30 πολλαπλής επιλογής (15 να βρεις το σωστό και 15 να βρεις το λάθος). Γενικά είχε μερικά σχετικά εύκολα αλλά και πολλές λεπτομέρειες, σε κάλυπτε στο 90% το καινούργιο βιβλίο του κωνσταντόπουλου, οι σημειώσεις από τα μαθήματα και παλιά θέματα. Κάποια θέματα ήταν κάπως έτσι:
-Το BCG καλύπτει μονο για φυματιώδη μηνιγγίτιδα και κεχροειδή φυματίωση
-Οι ερυθροκυτταρικοί κύλινδροι υποδηλώνουν σπειραματονεφρίτιδα
-Η ενδοφλέβια πυελογραφία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στον αρχικό έλεγχο αιματουρίας
-Το αιφνίδιο εξάνθημα οφείλεται στον ΗΗV-6
-Κοκκίωμα του ομφαλού και γενικά αυτά που αναφέρονται στη κλινική εξέταση νεογνού στο κεφάλαιο από κωνσταντόπουλο
-Ενα κλινικό θέμα από καρδιοπάθειες
-Ενα κλινικό θέμα για νεογνικό ίκτερο (πρέπει να ξέρεις ποια μέρα περίπου εμφανίζεται ο ίκτερος ανάλογα με το αίτιο)
-Που οφείλεται το μολυσματικό κηρίο και τέρμινθος
-Ενα κλινικό θέμα με κορίτσι 2 ετών με σπληνομεγαλία, μείωση όλων των σειρών και εξάνθημα
-Συνδρομο Down (ευαισθησία στις λοιμώξεις, υποτονία, γονότυπος, πιθανότητα για το 2 παιδι κτλ)
-Συγγενής υποθυρεοειδισμός (η νοητική καθυστέρηση δεν ειναι αναστρέψιμη αν περάσουν πείπου 3 μηνες χωρίς θεραπεία)
-Συνδρομο Reye
-Εμβόλια (ολα...)
-Αιματουρία σε νεφρωσικό σύνδρομο
-Μέχρι πόσα mm μπορεί να είναι η Mantoux για να θεωρηθεί ότι

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

-Πώς κληρονομούνται κάποια νοσήματα (πχ κυστική ίνωση, έλλειψη G6PD, κτλ)
-Κυστική ίνωση (πόση είναι η φυσιολογική τιμή Cl στο test ιδρώτα)
-Διαφορές μητρικού γάλακτος με το τροποποιημένο γάλα (ποιο εχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα όσον αφορα πρωτείνες, υδατάνθρακες λιπη ηλεκτρολύτες κτλ)
-Συγγενές εξάρθρημα ισχίου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προφορικη εξεταση Ιανουαριου 2015 στην κ. Τσολια

Επροκειτο για την 2η προσπαθεια μου, και την 3η για άλλο συναδελφο με τον οποιο διναμε μαζι. Επισης ειχαμε την τιμη της παρουσιας ενος εκλεκτου συναδελφου λιγο μεγαλυτερης ηλικιας, ο οποιος ειχε ερθει παρα πολυ καλα διαβασμενος σε καποια θεματα -ηταν εντυπωσιακες οι απαντησεις του, σαν να εκανε αναγνωση ενα λεπτομερες βιβλιο- αλλά δυστυχως θελοντας να ειναι ακριβεστατος, δεν ειχε προλαβει να δει ολα τα sos θεματα. Αυτο το αναφερω για να μην κανετε το ιδιο λαθος, καθως η κ. Τσολια δεν εντυπωσιαζεται απο τις παραπανω γνωσεις, αλλά αντιθετως κοβει ευκολα με την παραμικρη ελλειψη.

υπαρχει επισης απο τον συναδελφο βετερανο που ηταν η 3η του προσπαθεια, η εικασια οτι η κ. Τσολια επιθυμει να αναλαμβανει η ιδια ολους τους παλιοτερους φοιτητες για να σιγουρευτει οτι ειναι σωστα καταρτισμενοι κ δεν θα κανουν καποιο λαθος στο αγροτικο τους. Δεδομενου οτι χρειαστηκε να δωσει 4 φορες τελικα για να το περασει, κ τις 4 εξεταστηκε απο την κ. Τσολια, υποθετω οτι αυτη η εικασια εχει βαση.

στην πρωτη μου προσπαθεια κοπηκα διοτι δεν απαντησα σωστα ενα πολυ sos θεμα, ενω ειχα απαντησει με αρκετη λεπτομερεια τα υπολοιπα.

μπορειτε να διαβασετε περισσοτερα εδω:

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/4577-a-dhaeaeeaoneeth-eeeieeth-aaeaaa-eoneaeiy-ai-eaecathonea-ea-ooieeu/page-3#entry479125

στην 2η προσπαθεια ειχα παει συμπληρωνοντας τις γνωσεις μου μονο με δυο επειγουσες καταστασεις, δηλ ασθματικη κριση, και κετοξικη κριση. δεν ειχε και νοημα να διαβασω περισσοτερο γιατι οι διαγραφες τρεχουν κ την προηγ. φορα ηταν μονο μια ερωτηση που δεν ειχα απαντησει. Ειχα επισης διαβασει λιγο παραπανω λεπτομερειες στο internet για τα ακροαστικα ευρηματα, ητοι πώς ακουγεται ο ηχος στο καθενα, και ποιος ειναι ο μηχανισμος παραγωγης τους, καθως επισης ειναι ισως το μονο θεμα στο οποιο απαιτειται τρομερη λεπτομερεια στην εξεταση. Κατα τα άλλα θα ελεγα οτι ειχα διαβασει ολα τα sos θεματα καλουτσικα, και σχεδον τιποτα απο τα μη-sos θεματα.

Ερωτηθηκαμε τις κλασσικες ερωτησεις:

• εμβολια: ποια θα κανει το παιδι στους 12 μηνες. στην ερωτηση περιλαμβανονται αυτα που δεν πρεπει να γινουν νωριτερα, αλλά και οι αναμνηστικες δοσεις αυτων που εχουν αρχισει νωριτερα. προσεφερα και καποιες γνωσεις του γιατι δεν γινονται νωριτερα τα συγκεκριμενα εμβολια και απο τι αποτελειται το καθε εμβολιο, αλλά δεν πηρα feedback οτι εκανα καλα. ερωτηθηκε και ο συναδελφος ο πιο μεγαλης ηλικιας, ο οποιος οταν απαντησε νομιζα οτι εργαζεται σε βιομηχανια παρασκευης εμβολιων. ειχα αγνωστες λεξεις στην απαντηση που εδωσε, και γενικα κοιταχτηκαμε με τον ετερο συναδελφο και σκεφτηκαμε οτι παει για 10 αυτος. η κ. Τσολια δεν εδειξε πολυ εντυπωσιασμενη.
  • αναπτυξη: πότε το παιδακι μιλαει, περπαταει, χοντρικα πραγματα, οχι λεπτομερειες. προσεφερα και εδω παραπανω λεπτομερειες και καπως νομιζω οτι επιασαν τοπο. απαντησαμε ολοι γενικα με λεπτομερεια.
  • μετα αρχισαν οι κλινικες ερωτησεις: σας παιρνει τηλεφωνο γονεας, δεν εχετε την δυνατοτητα να εξετασετε εσεις το παιδι, και σας λεει οτι το παιδι του ειναι ανησυχο, εμφανιζει υψηλο πυρετο και εξανθημα. τι θα του πειτε; οι συναδελφοι απαντησαν:
    -ποσο πυρετο εχει;να μας το φερει να το δουμε.
    -δεν το φερνει, βαριεται. τι θα του πειτε;
    -τι εξανθημα ειναι;
    -κοκκινο.
    -εμμμ... μα αν δεν το φερνει...ε, να μην του δωσει ασπιρινη θα του πουμε.. εμμμμ
    η κ. Τσολια εδωσε λιγο χρονο στους συναδελφους, και δεν ρωτησε εμενα. δεν γνωριζω αν ηταν αρνητικα προκατειλημμενη μαζι τους.
    -λοιπον, για να σας βοηθησω: δεν εχετε δει αυτες τις διαφημισεις παλια στην αγγλια;
    -....???
    -ποιο εξανθημα ειναι αυτο που φοβομαστε;
    -το αιμορραγικο, απαντα ο ενας συναδελφος.
    -ωραια, και τι θα του πειτε απο το τηλεφωνο να κανει;
    -...?
    εκει περα, ακομα κ αν το ηξεραν, επειδη ειχε περασει πολυ ωρα με μεγαλες παυσεις εκ μερους της εξεταστριας, το αγχος ειχε κορυφωθει κ δεν νομιζω οτι ηταν δυνατο να απαντηθει η ερωτηση παρολο που μετα σχεδον ειπε την απαντηση απο μονη της η κ. Τσολια. εγω εκεινη την ωρα δεδομενων των πολυ μεγαλων παυσεων στις οποιες δεν μιλαγε κανεις κ εμενα δεν μου ειχε απευθυνθει ο λογος, κ θυμουμενος τι ειχε γινει στην προηγουμενη εξεταση με το πολλαπλα "ΜΠΡΑΒΟ", αρχισα να σκεφτομαι οτι θα κοπουμε ολοι και δεν εχει κανενα νοημα να συνεχιστει η εξεταση. μπορω να σας πω οτι ειχε αρχισει να με πιανει νευρικο γελιο με την ματαιοτητα που ενοιωθα και προσπαθουσα να κρατηθω.
    -θα σας βοηθησω, ειπε η κ. Τσολια. για θυμηθειτε στην αγγλια τις διαφημισεις....
    -μα κυρια καθηγητρια δεν εχουμε παει στην αγγλια, ειπε ο ενας συναδελφος. δεν το ξερουμε.
    -πώς διακρινουμε το αιμορραγικο απο το μη αιμορραγικο εξανθημα;
    ενταξει, ομολογουμενως εκει περα οι συναδελφοι ειχαν παραιτηθει, αλλά πρεπει να ειχαν περασει 10 λεπτα σιωπης πρωτα στα οποια ημασταν ολοι σε φοβερη αμηχανια.
    -ποια εξεταση μπορει να γινει απο το τηλεφωνο για να διαπιστωθει αν το εξανθημα ειναι αιμορραγικο;
    τελικα μου απευθυνθηκε ο λογος και απαντησα: "ασκωντας πιεση" , και η κ. Τσολια εξηγησε οτι υπηρχαν παλια κατι διαφημισεις που ελεγαν στους γονεις να παρουν ενα ποτηρι και να πιεσουν το εξανθημα κ να δουν αν εξαφανιζεται ή οχι. Επειτα συνεχισε με ερωτησεις του πώς μπορει να προκυψει το αιμορραγικο εξανθημα (ηθελε την μηνιγγιτιδοκοκκαιμια), και ανακοινωσε στους συναδελφους οτι ειναι ηδη υπευθυνοι για το θανατο ενος παιδιου, σε φιλικο υφος παντα...
  • ερχεται μια μητερα στα επειγοντα με το λεπτοσωμο παιδακι της που του ποναει η κοιλια του. εχετε δικαιωμα να κανετε μια ερωτηση στη μητερα και μια κλινικη δοκιμασια στο παιδι. τι θα κανετε; απαντησα αντιστοιχα "σηκωνεται την νυχτα να κατουρησει;", και η κλινικη δοκιμασια ειναι να μυρισουμε την αναπνοη του για αποπνοια κετονης. οι συναδελφοι προσανατολιστηκαν προς τον αποκλεισμο οξειας κοιλιας κ η κ.Τσολια δεν ικανοποιηθηκε. εγω απαντησα σωστα αυτο που ηθελε καθως το αυτο θεμα ειναι ο λογος που ειχα κοπει την προηγ. φορα.
    Επακολουθησε μια ερωτηση που μου θυμισε τις ερωτησεις τυπου "τι ηχο κανει το σωληνωδες φυσημα". Η ερωτηση ηταν: "πώς μυριζει η αποπνοια κετονης?". Μας εδωσε την ευκαιρια να πουμε ο καθενας μια μυρωδια και οποιος επεφτε πιο κοντα θα κερδιζε. Οι συναδελφοι ειπαν "οσμη σηψης", "οσμη λουλουδιων" και εγω ειπα "οπως το ασετον με το οποιο ξεβαφουν τα νυχια τους οι γυναικες", και κερδισα τον λουκουμα...
    Επειτα ζητηθηκε απο τους συναδελφους ο κλινικος ορισμος της διαβητικης κετοξεωσης. Οι συναδελφοι ειπαν με λεπτομερεια καποια βιοχημικα για τα κετονοσωματα, και ειπαν για αυξημενη γλυκοζη. Η κ. Τσολια τους ειπε οτι εχουν ξεχασει εναν παρα πολυ σημαντικο παραγοντα της διαβητικης κετΟΞΕΩΣΗΣ (το τονισε στην εκφορα του λογου για να βοηθησει). Δεδομενου ομως οτι ειχαν απαντησει με μεγαλη λεπτομερεια, και ειχαμε κομπλαρει ολοι, δεν πηγε το μυαλο τους στο απλο, δηλαδη την οξεωση. Εκεινη την ωρα η κ.Τσολια αρχισε να επαναλαμβανει: "διαβητικη κετΟΞΕΩΣΗ, τι ξεχασατε;" παλι δεν μου δωθηκε ο λογος για καποια λεπτα, και τσουρουφλιστηκαν οι συναδελφοι. Εδω θεωρω οτι ειναι λιγο αδικια, γιατι δεν γινεται να υποθετει ο εξεταστης οτι καποιος που ξερει βιοχημικα των κετοσωματων, ειναι δυνατον να μην ξερει οτι η οξεωση ειναι μερος της κετοξεωσης.
    Τελικα μου εδωσε τον λογο παλι επειτα απο κανενα 5λεπτο τσουρουφλισματος, οποτε ειπα μονολεκτικα "η οξεωση" κ προσπαθησα μετα να προσφερω ευγενικα την υποθεση οτι σιγουρα το γνωριζαν οι συναδελφοι. Δυστυχως δεν επιασε και η κ. Τσολια επεπληξε τους συναδελφους. Μα δεν ειναι δυνατον να υποθετει οτι ο ερωτωμενος δεν γνωριζει οτι η διαβητικη κετοξεωση ειναι οξεωση... προφανως ειχαν κομπλαρει οι συναδελφοι και δεν πηγε το μυαλο τους οτι ερωτωνται να επαναλαβουν την λεξη "οξεωση".
  • επειτα με ρωτησε για την ασθματικη κριση. αρχισα με λεπτομερεια να λεω τα παντα,αφου αλλωστε αυτο ηταν ενα απο δυο θεματα τα οποια ειχα προετοιμασει ειδικα για αυτη την εξεταση. σε μια στιγμη με διακοπτει: "σταματηστε συναδελφε. μα καλα! τι ειδικοτητα θα κανετε εσεις; ειναι δυνατον??"
    σκεφτηκα μηπως ειπα τιποτα λαθος απο το αγχος μου. της εξηγω οτι ασχολουμαι επαγγελματικα εδω κ καποια χρονια με την ψυχοθεραπεια, κ θα κανω ειδικοτητα ψυχιατρικης.
    μου απαντα: "μα μου λετε κουταμαρες. ενα απο τα φαρμακα που ειπατε εχει πια καταργηθει."
    χιλια συγνωμη απαντω εγω, γνωριζω ολα τα φαρμακα που δινουμε με λεπτομερεια, και τις δοσεις, αλλά δεν γνωριζα οτι το ταδε εχει πια καταργηθει.
    "μα καλα, απο ποιο βιβλιο διαβασατε; διαβασατε απο το δικο μας που ειναι απλο και κατανοητο και δεν λεει περιττα πραγματα;"
    εκει περα επεμβαινει σωτηρια -να'ναι καλα- ο συναδελφος που εδινε για 3η φορα, και αναφερει με πολλη λεπτομερεια ποια βιβλια λενε για το ενα φαρμακο, ποια λενε για το αλλο, και οτι το βιβλιο της κλινικης αναφερει το φαρμακο που ειπα, ως οτι δεν ειναι πρωτης επιλογης. και μονο απο αυτη την λεπτομερη του παρεμβαση, αλλά και απο τον λεπτομερη τροπο με τον οποιο ειχε νωριτερα απαντησει ο ετερος συναδελφος, ηταν εμφανες οτι και οι δυο ειχαν διαβασει αρκετα καλα.
    συνεχιζω, και απαντω: "ζητω συγνωμη που ανεφερα παρωχημενο φαρμακο (την θεοφυλλινη), αν μου επιτραπει να επαναλαβω τα υπολοιπα που γνωριζω και τις δοσεις τους και τους τροπους χορηγησης". μου επετραπη, οποτε και τα ειπα με πολλη λεπτομερεια. η κ. Τσολια δεν εδειξε πολυ ικανοποιημενη, καθως ειχε δυσαρεστηθει με την θεοφυλλινη. να σημειωθει οτι δεν ειπα καποια κοτσανα οτι πχ σε καποιον με οξεια κριση ασθματος θα δωσω θεοφυλλινη ως πρωτη εκλογη, απλα την αναφερα αναμεσα στα υπολοιπα φαρμακα.
    και στο κατω-κατω αδερφακι μου η θεοφυλλινη ακομα συζητειται:
    http://www.webmd.com/asthma/theophylline-for-long-term-control-of-asthma
    http://www.uptodate.com/contents/theophylline-use-in-asthma
    επειτα επακολουθησε μια πολυ περιεργη ερωτηση με την οποια δεν εχω βγαλει καμια ακρη ουτε εγω, ουτε οι συναδελφοι.
    με ρωτησε:
    -πώς θα χορηγηθει δηλαδη το εισπνεομενο φαρμακο;
    -με ειδικη συσκευη.
    -δηλαδη, πώς θα χορηγηθει;
    -αμεσως. τι εννοειτε; ειναι νεφελοποιημενο. με εισπνοη απο την ειδικη συσκευη.
    -πως λεγεται αυτο;
    -(επανελαβα τις ονομασιες-κατηγοριες των φαρμακων)
    -ναι, μου τα ειπατε αυτα. πώς θα χορηγηθουν αυτα;
    -εμμμ. συγνωμη. δεν καταλαβαινω τι με ρωτατε. θα χορηγηθουν με εισπνοη απο συσκευη που χειριζεται-χορηγει τα νεφελοποιημενα φαρμακα.
    -ε, πώς λεγεται αυτο;
    -το inhaler εννοειτε; ποιο πώς λεγεται; χιλια συγνωμη, μπερδευτηκα.
    -πώς λεγεται αυτο;
    ακολουθει βασανιστικη παυση 2 λεπτων....
    -ξερετε εσεις συναδελφοι; (απευθυνομενη στους αλλους)
    -inhaler. νεφελοποιητης. συσκευη σταθερης δοσης.
    -οχι οχι... πώς λεγεται αυτο; τσκ τσκ .. μα δεν ξερετε...
    εως και σημερα, δεν εχει καταλαβει κανεις τι ρωταγε.αν γνωριζετε εσεις ρε παιδια πειτε μου να μου λυθει η περιεργεια.

(συνεχιζεται...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μηπως ηθελε τον αεροθαλαμο (aerochamper)?

ειναι η συσκευη που παρεμβαλλεται μεταξυ της συσκευης του φαρμακου και του στοματος του παιδιου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προφορικη εξεταση Ιανουαριου 2015 στην κ. Τσολια (συνεχεια)

αφου λοιπον απετυχα να απαντησω στην ανωτερω ερωτηση, συνεχιστηκε η εξεταση, χωρις να λαβουμε καποια διευκρινηση. μαλλον σωστος ειναι ο iceman παραπανω που μιλαει για τον αεροθαλαμο.

• επομενη ερωτηση, οξεια βρογχιολιτιδα. αρχισα να λεω ποιοι μικροοργανισμοι εμπλεκονται, κυριως ο RSV, διαφοροι άλλοι ιοι, και ειπα και το μυκοπλασμα της πνευμονιας. Οχι μου λεει, λαθος. Το μυκοπλασμα της πνευμονιας δεν κανει βρογχιολιτιδα. Εκει μπηκα σε ενα διλημμα να αναφερω οτι στον Ματσανιωτη ειμαι βεβαιος οτι το αναφερει ως αιτιο, αλλά επελεξα να μην προκαλω την τυχη μου πηγαινοντας κοντρα στον εξεταστη.
    http://www.healthcommunities.com/bronchiolitis/children/causes-of-bronchiolitis.shtml
    http://www.nature.com/srep/2015/150119/srep07846/full/srep07846.html
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3562107

επειτα περιεγραψα τα ακροαστικα ευρηματα, και ηταν το μονο σημειο οπου πηρα θετικο feedback οτι η εξτρα λεπτομερεια επιασε τοπο. περιεγραψα συγκεκριμενα τους μηχανισμους δημιουργιας του εκπνευστικου συριγμου, και το γιατι στην νοσο αυτη δεν εχουμε εισπνευστικο συριγμο, και ποιες ειναι οι καταστασεις στις οποιες εχουμε εισπνευστικο αντι για εκπνευστικο (οταν το αιτιο αποφραξης ειναι στο ανωτατο μερος της τραχειας και πανω)
  • κριτηρια νοσου Kawasaki. Οι συναδελφοι ηξεραν διαφορες λεπτομερειες για την νοσο αλλά οχι τα ακριβη κριτηρια. Τα απαντησα. Λιγο πριν ολοκληρωσω την απαντηση, η κ. Τσολια με διεκοψε λεγοντας μου, "φυγετε, εχετε περασει". Δεν πιστευα στα αυτια μου. Το βουλωσα και σηκωθηκα αμεσως να φυγω. Ο ενας συναδελφος με παρακαλεσε να τους περιμενω.

μετα απο 35 λεπτα, βγηκαν και ειχαν δυστυχως αποτυχει και οι δυο στην εξεταση, αλλά η κ. Τσολια τους ειχε ζητησει να κανουν την συμφωνια να μην διαβασουν καθολου λεπτομερειες, αλλά να ξερουν πολυ καλα μια λιστα με συγκεκριμενα θεματα. Παρακαλεσα τους συναδελφους να μου δωσουν τα θεματα για να τα μοιραστω με εσας.

Τα SOS θεματα αυτα, ειναι τα εξης:

• Εμβολια, αναπτυξη, θηλασμος.
  • Επειγουσες καταστασεις: διαβητικη κετοξεωση, ασθματικη κριση, status epilepticus - πυρετικοι σπασμοι, οξεια κοιλια, αφυδατωση και βαθμοι αυτης.
  • Λοιμωξεις (εμπλεκομενοι μικροοργανισμοι, θεραπεια, κλινικη εικονα): πνευμονια, λαρυγγιτιδα, ωτιτιδα, μηνιγγιτιδα, επιγλωττιτιδα, βρογχιολιτιδα, αμυγδαλιτιδα, βρουκελλωση, λεϊσμανιαση, φυματιωση, γαστρεντεριτιδα.
  • Αναπνευστικο: ινοκυστικη νοσος, βρογχοπνευμονικη δυσπλασια, ασθμα.
  • Γαστρεντερικο: ΙΦΝΕ, κοιλιοκακη, εγκολεασμος
  • Νοσοι συνδετικου ιστου: ΣΕΛ, Νεανικη ΡΑ, Henoch Schoenlein, Kawasaki
  • Νεφροι: νεφρωσικο, σπειραματονεφριτιδα, νεφρικη ανεπ., ΚΟΠ

ομολογουμενως ειναι ευχαριστο οτι ειναι πολυ λιγα. επιπλεον η κ. Τσολια θελει να ξερετε πολυ καλα μονο τα βασικα, συνεπως μην χασετε χρονο με λεπτομερειες, αλλά φροντιστε να μην παραλειψετε τιποτα το βασικο γιατι κινδυνευετε να κοπειτε. Οι δοσεις φαρμακων στις επειγουσες καταστασεις δεν ειναι λεπτομερεια, πρεπει να τις ξερετε με ακριβεια.

Aftermath:

Εγω τελικα βαθμολογηθηκα με 6. Μην με ρωτησετε τι ειναι αυτο που δεν απαντησα. Στην εξεταση με ειχε επαινεσει κιολας γιατι διαβασε στην καρτελα μου οτι ειχα αριστη παρουσια στην κλινικη. Ισως ο βαθμος αντικατοπτριζει το οτι μου εγιναν ερωτησεις μονο μεσα απο τα sos θεματα.

Ο συναδελφος προσφατως το εδωσε ακομη μια φορα, ηταν η 4η. Του εγιναν SOS ερωτησεις απο την ανωτερω λιστα, τις οποιες και απαντησε ισως με λιγο λιγοτερο αγχος απο τις προηγουμενες φορες, οποτε και η κ. Τσολια τον επαινεσε γιατι "αυτη τη φορα ειχε παει διαβασμενος", πραγμα που μου προκαλει καπως την απορια. Και τις δυο φορες που εδωσα με τον συναδελφο αυτον, απαντουσε τις sos ερωτησεις πολυ καλα, και στην συζητηση το εχανε μονο. Την πρωτη φορα που δωσαμε μαζι, μου εδωσε κιολας την αισθηση οτι ηταν καλυτερα διαβασμενος απο μενα και οτι αξιζε ενα 7. Την τελευταια του φορα απο οσο μου ειπε δεν εγινε συζητηση, αλλά και παλι εγινε "δολοφονος παιδιων" γιατι δεν εδωσε την σωστη δοση βενζοδιαζεπινης...

Αν μη τι αλλο ηταν μια εμπειρια που θα την θυμαμαι για πολυ καιρο. Και θελω να ευχαριστησω θερμοτατα τον συναδελφο που με το χιουμορ του την πρωτη φορα που αποτυχαμε, αλλά και την παρεμβαση του την φορα που το περασα, εσωσε την εμπειρια αυτη για μενα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προαιρετική εξέταση 2/12/2015

Εξεταστές: Γαρούφη - Ξεπαπαδάκη

Πολύ καλό κλίμα. Όλα συζητήθηκαν με τη μορφή κλινικών περιστατικών.

• Μεταλοιμώδης σπειραματονεφρίτιδα (και γενικά περί ΔΔ αιματουρίας): Σε παιδί με αιματουρία πρώτη εξέταση που ζητώ (γ. ούρων), τι περιμένω να δω, ποια στοιχεία συνηγορούν υπέρ σπειραματονεφρίτιδος, τι αναζητώ από το ιστορικό, τι αναζητώ από το αίμα (+ C3, αντισώματα ASTO, antiDNAaseB κ πώς μεταβάλλονται). 
  • Πάνω στα παραπάνω ρωτήθηκε το συχνότερο αίτιο ασυμπτωματικής μη σπειραματικής αιματουρίας νομίζω (ήθελε υπερασβεστιουρία) κ λίγο IgA νεφροπάθεια (πως μπορει να είναι τα επίπεδα IgA στο αίμα)
  • Αλλεργική πορφύρα: Παιδί με χαρακτηριστικό εξάνθημα σε γλουτούς, μηρούς κ οίδημα στο όσχεο, πώς αξιολογώ το εξάνθημα, τι αναζητώ στο ιστορικό, τι αναζητώ από τα εργαστηριακά για να το διαφοροδιαγνώσω, τι κλινικές εκδηλώσεις κ τι φοβάμαι, πότε δίνω θεραπεία κ τι θεραπεία, μέχρι πότε μπορεί να κάνει εκδήλωση από τους νεφρούς κ άρα μέχρι πότε παρακολουθώ το παιδί σε εξωτερική βάση (μπορεί μέχρι 3 χρόνια μετά)
  • Μηνιγγίτιδα: Έρχεται παιδί στο αγροτικό με πετεχειώδες εξάνθημα, πυρετό, επηρεασμένο επίπεδο συνείδησης, ποια είναι η πρώτη μου ενέργεια (ουσιαστικά ξεκαθάριζε πως ήταν μηνιγγίτιδα κ ήθελε περιφερική φλεβική γραμμή και θεραπεία), τι θεραπεία δίνω (+δεξαμεθαζόνη), γτ προτιμώ δεξαμεθαζόνη αντί άλλου κορτικοειδούς κ εδώ κ στην λαρυγγίτιδα (ουσιαστικά επειδή έχει περισσότερες αντιφλεγμονώδεις/ αποιδηματικές ιδιότητες), τι επιπλόκες φοβάμαι αν το παιδί δίνει εικόνα σηψαιμίας (σηπτικό σοκ και αιμορραγία επινεφριδίων), πότε δε θα κάνω ΟΝΠ κ γιατί, εικόνα ΕΝΥ εδώ κ γενικά μετά
  • Οξεία λαρυγγίτιδα: λίγα πράγματα, βασικά αν το παιδί έχει βαριά εικόνα ποια είναι η πρώτη κίνηση (θεραπευτική βασικά) --> εισπνεόμενη ρακεμική επινεφρίνη. Ρωτήθηκε μετά κ γενικότερα θεραπεία κ τι κορτικοστεροειδή δίνω (βουδενοσίδη εισπνεόμενη ή δεξαμεθαζόνη IV)
  • Πυρετικοί σπασμοί: Τα κλασικά εικονογραφημένα, τπτ δύσκολο, προσοχή πότε θα κάνουμε ΟΝΠ.
  • Λίγα για θεραπεία πνευμονίας κ λίγα για στρεπτοκοκκική φαρυγγίτιδα (δε σταθήκαμε πολύ)
  • Έξτρα: Παιδί περίπου 1,5 έτους με λευκωπό επίχρισμα στις αμυγδαλές -> πρώτη διάγνωση; (με λίγες διευκρινιστικές ερωτήσεις καταλήξαμε πως ήθελε λοιμώδες αίτιο αποκλείοντας τον στρεπτόκοκκο). Η απάντηση --> Αδενοϊός (είχε ερωτηθεί παλιότερα κ υπήρχε η απάντηση εδώ στο φόρουμ)

Για τις γραπτές εξετάσεις: ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ. Επαναλαμβάνονται αρκετά... Δε μετράνε ιδιαίτερα αλλά ο εξεταστής ξέρει το βαθμό (μπορεί κ να στον πει όπως εμάς) κ επηρεάζεται ανάλογα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από το γκρουπ στο fb:

Γραπτά 30/11
Σωστο :
1. Διατροφή-Οι ημιστρεες τροφές μετά τον 4ο-6ο μήνα
2. Κλινικό περιστατικό με νεογεννητο - πετεχειες σε ολο το σωμα. (συγγενή ερυθρα/CMV)
3. Κλινικό περιστατικό - φρουκτοζαιμία
4. Αγορι 5 ετων με σιδηροπενικη αναιμια. Η μητερα του αναφερει πως εχει παρουσιασει 3-4 επεισοδια αιμορραγικων κενωσεων που αποδωθηκαν απο τους γονεις σε ραγαδα του πρωκτου. Ποια ειναι η αιτια της αναιμιας;
5. Κλινικό περιστατικό κυστικής ίνωσης – θεραπεία με παγκρεατικά ένζυμα
6. Κλινικό περιστατικό Hirsprung – διαγνωστικές εξετάσεις
7. Κλινικό περιστατικό με πνευμονία από S.aureus – επιπλοκή πνευμμοθώρακας
8. Κλινικό περιστατικό επιγλωττίτιδας – αντιμετώπιση = διασωλήνωση
9. Κλινικό περιστατικό – σύνδρομο Alport
10. Κλινικό περιστατικό με υδροκήλη - αντιμετώπιση
11. Κλινικό περιστατικό με πυρετικούς σπασμούς – ορισμός
12. Κλινικό περιστατικό κοιλιακή μάζα-πόνος σε οστά = Νευροβλάστωμα stage IV
13. Συνδρομο Down – αυξημενη θνητοτητα 1ο χρονο ζωης
14. Υπογλυκαιμια σε δηλητηρίαση από σαλικυλικά
15. Αγόρι με ατοπική δερματίτιτδα θεραπεια - Ενυδατικη κρεμα και τοπικα κορτικοστεροειδη
Λάθος
1. Οξεία μέση ωτίτιδα – σταγόνες αντιβιοτικού
2. Εμβόλια – 7δύναμο PCV σε ενήλικες
3. ΙΘΠ- κλινική εικόνα
4. Σύνδρομο Reye – κλινική εικόνα
5. Δηλητηρίαση από βενζοδιαζεπίνες – κλινική εικόνα
6. Πυλωρική στένωση – επιδημιολογικά
7. Ογκος Wilms – χαρακτηριστικα
8. Μη κυανωτικές καρδιοπάθειες – ποτε κλεινει ο βοταλειος
9. Φαρμακα που διέρχονται τον ΑΕΦ
10. Ερπητοιοί – ποιοι είναι
11. Κυστική ίνωση διάγνωση
12. Αφυδάτωση – τι δίνεις σε κάθε τύπο αφυδάτωσης
13. Αναπτυξιακά
14. ΣΔ

Τροποποιήθηκε από mipanag

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και μερικές εμπειρίες ακόμα από τα προφορικά 1-2/12/2015 από το γκρουπ στο φβ:

• Προφορικά Βάρτζελης-Τσίτσικα 2/12/15

Πολυκυστικοι νεφροι - υπέρταση - μηνιγγίτιδα -  πυρ σπασμοί - kawasaki  - πόσα δόντια παιδί; πόσα ενήλικας; πότε περπατάει; πότε πιάνει συνειδητά; πότε ελέγχει την ούρηση;
Αυξητική αιχμή -στάδια tanner
Κεφαλαλγία + εμετός για 10 μέρες τι σκέφτομαι τι κάνω
Μηνιγγίτιδα εικόνα, τι κάνουμε, ΕΝΥ, σε σχολείο τι κάνουμε, εμβόλια
Πώς ελέγχω νεφρική λειτουργία
Henoch schönlein
Αιμορραγία σε νεογνο
Παθολογικος ικτερος αίτια άμεσης υπερχολ
Kawasaki - χαρακτηριστικο εργαστηριακό: ασηπτη πυουρια

• Προφορικά Τσολιά 2/12/15

Εμβόλια τα πάντα πότε,γιατί, πόσες δόσεις,τι περιέχουν
Αναπτυξιακά πχ παιδί 2 ετών τι πρεπει να κανει, αν δεν μιλάει τι θα κάνω?
Σε αφαίρεση σπληνός ποια εμβόλια πρέπει να κάνω,χρονοδιαγραμμα και γιατί?
Δρεπανοκυτταρική αναιμία κλινική εικόνα-επιπλοκές αναλυτικά
Αναφυλακτική αντίδραση από εμβόλιο ορισμός-κλινική εικόνα-αντιμετώπιση
Κυστική ίνωση διάγνωση-θεραπεία αναλυτικά

στην 2η βαρδια ρώτησε: πλεονεκτήματα θηλασμού, πλεονεκτήματα φυσιολογικού τοκετού , νεφρωσικό πολύ αναλυτικά και ακριβώς τον ορισμό με μονάδες μέτρησης), περιστατικό εγκολεασμού και τι υποψιαζόμαστε σε ενα εγκολεασμό που παθαίνει έφηβος, kawasaki και σε τι ποσοστό κανει ανευρησμα στεφανιαίων με και χωρίς θεραπεία

• Γαρουφη- Ξεπαπαδακη (2η ομάδα)

Νεφρωσικο , Βρογχιολίτιδα , Κρίση άσθματος , Πορφύρα Henoch-Schonlein , Υπογλυκαιμικο κώμα (λιποθυμια )
Από γαστρεντεριτιδες κριτήρια εισαγωγης στο νοσοκομειο , ποτε δινουμε αντιβιοτικα , ποιοι λοιμογονοι κανουν αιμα στα κοπρανα
πυλωρικη στενωση . όλα σε μορφη περιστατικου

• Καραβανάκη-Κόσσυβα:

αίτια μηνιγγίτιδας τα παντα, σωματομετρικα τα παντα ( βαρος νεογεννητου ποσο παιρνει τον πρωτο μηνα, το πρωτο-δευτερο τριμηνο, περιμετρος κεφαλης κλπ) , αντιμετωπιση διαβητικης κετοξεωσης, αιτια υπογλυκαιμιας στο νεογνο( και μηχανισμος) ,αιτια σπασμων στα νεογνα, διαφορικη διάγνωση σιδηροπενικης-ετεροζυγης β-μεσογειακης, εγκολεασμος, δδ χαμηλου αναστηματος. Γενικα πολυ λεπτομερης εξεταση ζηταγε και μηχανισμους τα παντα απο αιτια δδ κλπ.

-πότε δίνεις αυξητική ορμόνη
- από διαβ κετοξέωση ήθελε αυτά απ'το eclass
- τι εμβόλια έχουν γίνει τον πρώτο χρόνο

- αιτίες χαμηλής MCV (σιδηροπενική και ετερόζυγη β μεσογειακή ήθελε κυρίως)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

- από διαβ κετοξέωση ήθελε αυτά απ'το eclass

Υπάρχει στο eclass? Γιατί σαν παιδιατρική ή σαν Αγλαία Κυριακού δε βρίσκω τίποτα!

Τροποποιήθηκε από phantom
διόρθωση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στην κατωθι εικονα εχω αφαιρεσει ολες τις μη απολυτως απαραιτητες πληροφοριες απο το προγραμμα εμβολιασμου για το 2015.

Οσα εχουν πρωτη δοση απο τους 12 μηνες και επειτα, να θυμαστε οτι περιεχουν ζωντες μ/σμους και εχουν τις εξης διαφορες με τα άλλα που περιεχουν τμηματα του μ/σμου (DNA, LPS, τοξινες, πρωτεϊνες κλπ):

• αν γινουν νωριτερα αδρανοποιουνται απο τα κυκλοφορουντα αντισωματα της μητερας
  • αδρανοποιουνται απο χορηγηση γ-σφαιρινης (χρησιμοποιειται σαν εσχατο μεσο καταστολης αυτοανοσων μηχανισμων)
  • χρειαζονται μια ή δυο δοσεις σε αντιθεση με τα άλλα που χρειαζονται 4+ δοσεις

Εαν το θελετε σε pdf ακολουθηστε το link στο τελος του post.

KAI.png

σε PDF:

https://www.mediafire.com/?kxo57jeqedub5xd

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από το γκρουπ στο fb:

Εξέταση Βάρτζελης- Σπυρίδης 15.02.2016:

Εξεταστήκαμε 2 άτομα.
Πολύ καλό κλιμα και συζήτηση. Εξετάσεις με κλινικά περιστατικά τα οποία κάλυπταν όλο το εύρος της ύλης. Σε γενικές γραμμές δεν πάσαραν τις ερωτήσεις από τον έναν στον άλλον εκτός από πολύ τραβηγμένες στα όρια της πλάκας.
Συνολικά ρώτησε: διευρευνηση βρέφους 2 μηνών με πυρετό, διερεύνηση παιδιού 2 ετών που δεν μιλάει, διερεύνηση παιδιού 5 χρονών με σπασμούς, διερεύνηση νεογνου 15 ημερών με εμέτους, διερεύνηση παιδιού 5 χρονών με οιδήματα, διερεύνηση βρέφουν 3 μηνών με δύσπνοια, guillain barre, adem,
πολύ εμβόλια και πολύ ψυχοκινητική εξέλιξη.

Σε όλα παφύς- διευρεύνηση με εξετάσεις- κλινική εικόνα- θεραπεία- τι θα πεις στο γονιό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από γκρουπ στο fb:

Εξέταση 13/6/2016 - Θωμαϊδου:
Πολυ καλο κλιμα!

• εγκολεασμος κλινικα κ παφυς καταβολης λογω του πονου(ερεθισμος παρασυμπαθητικου)
  • παιδι 5 ετων με πυρετο απ 6ωρου και αιμορραγικο εξανθημα δδ εργαστηριακα αντιμετωπιση
  • μικροκεφαλια αιτια(+καπνισμα αλκοολ)
  • πυρετικοι σπασμοι κριτηρια κ ποτε κανω εργαστηριακο ελεγχο
  • ακροαστικα πνευμονιας
  • αιτια νεφρωσικου
  • δδ νεφριτιδικο κ νεφρωσικου
  • γενικη ουρων μεταστρεπτοκοκκικης σπεθραματονεφρειτιδας

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από γκρουπ στο fb:

Εξέταση 13/6/2016 - Κοσσυβα/Σολδατου:

• ανάπτυξιακα: πόσο βάρος γεννιέται τι παιδί πόσο παίρνει τη μέρα το α, β,γ τρίμηνο, μήκους κεφαλής και πόσο παίρνει μετά
  • Ικτερος νεογνοτ: φυσιολογικός, παθολογικος θεραπεία
  • Εμβόλια τους πρώτους 12 μήνες

Περιστατικά με:

• Kawasaki κλιν εικόνα θεραπεία
  • Διερεύνηση οιδηματων και νεφρωσικο
  • Πυρετός σε 7 χρόνο με ληθαργο ήθελε μηνιγγιτιδα τα βασικά
  • Πυρετός σε 2 ετών ήθελε ουρολοιμωξη
  • 4 ετών έχει ένα μήνα κεφαλαλγια ήθελε όγκο
  • Επιπλοκές συγγενους ερυθρας τα 3Κ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση