Jump to content
anpapaki

Ειδικότητα στη Γερμανία

Recommended Posts

Για την Approbation πρέπει να δώσεις εξετάσεις γλώσσας σε επίπεδο Β2 και παραπάνω. Σε ορισμένα κρατίδια πιθανόν είναι ο εργοδότης που ζητάει αυτές τις εξετάσεις για να σιγουρευτεί ότι ένας γιατρός μπορεί να καταλάβει τουλάχιστον την καθημερινή γλώσσα στο νοσοκομείο, π.χ. στο Hessen (που ζητάει ακόμα και C1) και στο Niedersachsen.

Σε πολλά κρατίδια υπάρχουν επίσης έξτρα εξετάσεις ορολογίας, όπως στα κρατίδια Nordrhein Westfalen (5 Bezirksregierungen), Baden-Württemberg και Rheinland-Pfalz. Σε κάθε κρατίδιο και Bezirksregierung οι εξετάσεις ορολογίας είναι διαφορετικές.

Μία πολύ καλή προετοιμασία για την ειδική γλωσσική εξέταση η οποία καθίσταται υποχρεωτική σε όλο και περισσότερα ομοσπονδιακά κρατίδια της Γερμανίας για την απόκτηση άδειας ασκήσεως του ιατρικού επαγγέλματος διενεργείται στο φροντιστήριο ΚΟΥΚΙΔΗΣ στο κέντρο στης Αθήνας. Το επόμενο σεμινάριο ξεκινά τον Ιανουάριο 2014 (βλ. http://www.germanika-koukidis.gr/nea/index.php

«Ειδικό Σεμινάριο προετοιμασίας για την ειδική γλωσσική εξέταση (Fachsprachprüfung) για γιατρούς» (από Β2)

Μια άλλη λύση: Σεμινάριο ιατρικής ορολογίας ξεκινά την 1η Νοεμβρίου 2013 στη Γερμανική Σχολή Αθηνών (από επίπεδο Β1). Το πρόγραμμα 2013-2014 θα το βρείτε στη διεύθυνση: http://www.dsathen.gr/el/schulleben/griechisch-deutscher-sport-und-kulturverein

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μια ερώτηση, αναφέρεστε σε "έξτρα" εξετάσεις ορολογίας κατα τη διάρκεια απόκτησης της Approbation ή αφού κάποιος έχει ήδη πάρει την άδεια να του ζητηθεί από τον εργοδότη κι άλλη εξέταση; Κι αν ναι σε μια τέτοια περίπτωση, ποιος ορίζει τα θέματα της εξέτασης;; Και πού συγκεκριμένα στο κρατίδιο NRW έχει ζητηθεί κάτι αντίστοιχο;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό ισχύει και για γιατρούς με ιατρικό πτυχίο εκτός EU ;;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά το θέμα είναι ενδιαφέρον και θα ήθελα να μάθω κι εγώ ο,τι πιο πρόσφατο ισχύει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τώρα που το ξανά είδα ...η παραπάνω ερώτησή μου είναι κάπως ατοπη... Φαντάζομαι πως δεν έχει να κάνει με το πού τελείωσε κανεις αλλά με την ικανότητα στη γλώσσα. Ο εργοδότης έχει τέτοιο δικαίωμα ;; Να ζητήσει από τον υποψήφιο να μπει σε διαδικασία εξέτασης ;;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν,

Ρώτησα σχετικά κι έμαθα πως όντως ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να ζητήσει εξετάσεις ορολογίας !!!!!

Είναι καλυμμένος από τον Ιατρικό Σύλλογο που του δίνει αυτό το δικαίωμα!!

Αυτό είναι συχνό κυρίως στην ανατολική Γερμανία και οι εξετάσεις γίνονται με πληρωμή!!!!!!(αν κάποιος γνωρίζει ας επιβεβαίωσει παρακαλώ!!)

Προσωπικά δε μου έχει τύχει ως τώρα τουλάχιστον εδώ στο Düsseldorf ... Κι αναρωτιέμαι γιατι να σε βάλει σε τέτοια διαδικασία ενώ έχεις την άδεια και βλέπει παράδειγμα ότι τα Γερμανικά σου δεν τον καλύπτουν ... Υποθέτω πως το κάνει επειδή σε έχει ανάγκη ( ; ) λέω τώρα ... Θεωρητικά όλο αυτό να μην είναι και τόσο νόμιμο ... Αφού έχεις την αδεια.. Αλλα αν τον καλύπτει ο Ιατρικός Σύλλογος και σου πει ότι εγώ για να σε πάρω στη δουλειά θέλω αυτό .. Μετά είναι προσωπικό το θέμα..

Τελικά, ίσως χρόνο με το χρόνο δυσκολέψουν κι άλλο τα πράγματα..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

!!!

Μαρία που ρώτησες; εμένα μου ακούγεται τελείως παράνομο όλο αυτό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εμένα να δεις !!!!!

Η πληροφορία είναι από συνάδελφο του συζύγου μου που τον κάλεσαν σε προσωπική συνέντευξη σε νοσοκομείο της ανατολικής Γερμανίας. Από εκεί άρχισε ο έν λόγω κύριος να το ψάχνει και μου είπε αυτά που σας ανέφερα.

Προσωπικά η ίδια, ο σύζυγός μου καθώς και πολλοί συνάδελφοί του δεν έχουμε ακούσει για κάτι τέτοιο ξανά.

Παρόλο που ακούγεται τόσο παράλογο και παράνομο .. Έν τούτοις είναι θέμα μάλλον εργοδότη..

Θα το ερευνήσω όμως περισσότερο και θα επανέλθω!!! Με καλύτερες πληροφορίες !!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Θα σας ενημερώσω κι εγώ αν μου ζητηθεί κάτι τέτοιο..

Το μόνο που γνωρίζω προς το παρόν είναι ότι υπάρχουν κάποιοι εργοδότες οι οποίοι ζητάνε επίπεδο C1, ακόμα κι αν στο κρατίδιό τους μπορείς να βγάλεις άδεια με Β2. Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα, αλλά εν μέρει σχετικό με το ότι όσο πάνε δυσκολεύουν τα πράγματα για κάποιον που μόλις ξεκινάει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό όντως ισχύει. Γιατι ενώ με το Β2 μπορείς να εργαστεις κανονικά, μπορεί κάποιος εργοδότης να ζητήσει C1.

Η αλήθεια είναι πως όλο και περισσότεροι πλέον φτάνουν μέχρι επίπεδο C1, ο ανταγωνισμος είναι μεγάλος.. Ο,τι περισσότερο έχει κανεις τόσο το καλύτερο.

Πάντως, όταν κάποιος έχει φτάσει στο Β2 δεν είναι τόσο μακρυά από την απόκτηση του C1 (χρονικά τουλάχιστον γιατι οικονομικά θα πρέπει να πληρώσεις ακόμη έναν ή δυο μήνες )

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θελω να ρωτησω, εαν υπαρχει καποιος ο οποιος να εχει δωσει το Patientenkommunikation Prüfung στο Mainz? οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη, ευχαριστω!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γεια σε όλους!

έχω μια ερώτηση για την έκδοση της Approbation......στο κρατίδιο που θέλω ζητάνε και ενα πιστοποιητικό "Erweitertes Führungszeugnis nach § 30 a Bundeszentralregistergesetz (BZRG)".........αρχικα νόμιζα ότι ήταν αντίγραφο ποινικού μητρώου και έτσι έβγαλα ένα στην Ελλάδα, αλλά τελικά αυτό πρέπει να είναι κάτι άλλο...............ξέρει κανείς πώς μπορούμε να το αποκτήσουμε αυτό? είναι κάτι που το βγάζουμε στη Γερμανία?

Τροποποιήθηκε από ios7

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γεια σε όλους!έχω μια ερώτηση για την έκδοση της Approbation......στο κρατίδιο που θέλω ζητάνε και ενα πιστοποιητικό "Erweitertes Führungszeugnis nach § 30 a Bundeszentralregistergesetz (BZRG)".........αρχικα νόμιζα ότι ήταν αντίγραφο ποινικού μητρώου και έτσι έβγαλα ένα στην Ελλάδα, αλλά τελικά αυτό πρέπει να είναι κάτι άλλο...............ξέρει κανείς πώς μπορούμε να το αποκτήσουμε αυτό? είναι κάτι που το βγάζουμε στη Γερμανία?

Στο stadthaus στην πολη που μένεις.

Τροποποιήθηκε από gpelekanos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Führungszeugnis ειναι το ποινικό μητρώο. Εν προκειμένω δε χρειαζόσουν το ελληνικό ποινικό μητρώο, αλλά το γερμανικό ποινικό μητρώο. Μερικά κρατίδια ζητάνε και τα 2. Το γερμανικό το παίρνεις από εκεί που έκανες Wohnsitz-Anmeldung, δηλαδή από το Bürgersamt.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση......βασικά κάνω hospitation τώρα στη Γερμανία, αλλά δεν έχω κάνει Wohnsitz-Anmeldung.......δίνουν τέτοιου είδους πιστοποιητικά σε κόσμο που απλά μένει για λίγες εβδομάδες στη Γερμανία?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ε αμα δε δηλωθεις σε μια διευθυνση πως θα παρεις Approbation?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θελω να ρωτησω, εαν υπαρχει καποιος ο οποιος να εχει δωσει το Patientenkommunikation Prüfung στο Mainz? οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη, ευχαριστω!

Αναμείνατε στο ακουστικό σας....θα σου πω λεπτομέρειες όταν έχω λίγο περισσότερο χρόνο...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ψάχνω για μία θέση ειδικευόμενου γενικού ιατρού στην περιοχή Βρανδεμβούργο Βερολίνο.

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αναμείνατε στο ακουστικό σας....θα σου πω λεπτομέρειες όταν έχω λίγο περισσότερο χρόνο...

Αναμενω...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν wie versprochen:

Στο πρώτο μέρος σου δίνουν 27 όρους επιστημονικούς τους οποίους πρέπει να εξηγήσεις με συντομία σε απλά γερμανικά. (πχ. Os sacrum- Kreuzbein, Patella- Kniescheibe, Thyreoiditis- Schilddrüsenentzündung). Ρωτάν πολύ ανατομία αλλά υποψιάζομαι ότι διαφέρει από εξεταζόμενο σε εξεταζόμενο....

Στο δεύτερο μέρος ακολουθεί η συνέντευξη. Αρχικά ρωτάν κάποια πράγματα για το βιογραφικό σου, τί έχεις κάνει μέχρι τώρα κτλ. Θέλουν να δουν αρχικά αν μπορείς να μιλήσεις άνετα. Μετά ένας από τους 2 εξεταστές σου παρουσιάζεται ως ασθενής που περιγράφει τα συμπτώματά του. Πχ γιατρέ έχω πόνο στην μέση εδώ και 3 μέρες. Πρέπει να πάρεις το ιστορικό λεπτομερώς : όνομα, ηλικία, παρούσα νοσος ατομικό αναμνηστικό, οικογενειακό ιστορικό κοκ. Αν ρώτήσεις καμιά ερώτηση τύπου >Πάσχετε από διαβήτη?> μπορεί να πεταχτεί ο άλλος εξεταστής και να σου ζητήσει διευκρινίσεις. Στο τέλος του ιστορικού θέτεις μια Verdachtsdiagnose και συζητάς τι προτείνεις διαγνωστικά πχ θα πρέπει να κάνουμε μια ακτινογραφία, αιματολογικές εξετάσεις, ενδοσκόπηση κοκ. Πάλι θα σε ρωτήσει διευκρινίσεις.

Στο τρίτο μέρος πας σε εναν υπολογιστή και κάνεις μια γραπτή παρουσίαση του περιστατικού με βάση το ιστορικό που έχεις πάρει. Ο χρόνος που έχεις είναι 10/15 λεπτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος κάνεις μια παρουσίαση του περιστατικού σε έναν γιατρό. Λίγο πολύ δηλαδή ότι έγραψες στο κείμενο. Αν τα πήγες καλά στα 3 πρώτα μέρη δεν χρειάζεται να δώσεις το 4ο.

Γενικώς δύσκολη εξέταση για κάποιον που έχει το Β2. Ρωτάνε ΠΑΝΤΑ καραμπινάτες και συχνές ασθένειες και τους ενδιαφέρει όχι να κάνεις διάγνωση αλλά να επικοινωνήσεις με τον ασθενή χωρίς δυσκολίες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν wie versprochen:

Στο πρώτο μέρος σου δίνουν 27 όρους επιστημονικούς τους οποίους πρέπει να εξηγήσεις με συντομία σε απλά γερμανικά. (πχ. Os sacrum- Kreuzbein, Patella- Kniescheibe, Thyreoiditis- Schilddrüsenentzündung). Ρωτάν πολύ ανατομία αλλά υποψιάζομαι ότι διαφέρει από εξεταζόμενο σε εξεταζόμενο....

Στο δεύτερο μέρος ακολουθεί η συνέντευξη. Αρχικά ρωτάν κάποια πράγματα για το βιογραφικό σου, τί έχεις κάνει μέχρι τώρα κτλ. Θέλουν να δουν αρχικά αν μπορείς να μιλήσεις άνετα. Μετά ένας από τους 2 εξεταστές σου παρουσιάζεται ως ασθενής που περιγράφει τα συμπτώματά του. Πχ γιατρέ έχω πόνο στην μέση εδώ και 3 μέρες. Πρέπει να πάρεις το ιστορικό λεπτομερώς : όνομα, ηλικία, παρούσα νοσος ατομικό αναμνηστικό, οικογενειακό ιστορικό κοκ. Αν ρώτήσεις καμιά ερώτηση τύπου >Πάσχετε από διαβήτη?> μπορεί να πεταχτεί ο άλλος εξεταστής και να σου ζητήσει διευκρινίσεις. Στο τέλος του ιστορικού θέτεις μια Verdachtsdiagnose και συζητάς τι προτείνεις διαγνωστικά πχ θα πρέπει να κάνουμε μια ακτινογραφία, αιματολογικές εξετάσεις, ενδοσκόπηση κοκ. Πάλι θα σε ρωτήσει διευκρινίσεις.

Στο τρίτο μέρος πας σε εναν υπολογιστή και κάνεις μια γραπτή παρουσίαση του περιστατικού με βάση το ιστορικό που έχεις πάρει. Ο χρόνος που έχεις είναι 10/15 λεπτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος κάνεις μια παρουσίαση του περιστατικού σε έναν γιατρό. Λίγο πολύ δηλαδή ότι έγραψες στο κείμενο. Αν τα πήγες καλά στα 3 πρώτα μέρη δεν χρειάζεται να δώσεις το 4ο.

Γενικώς δύσκολη εξέταση για κάποιον που έχει το Β2. Ρωτάνε ΠΑΝΤΑ καραμπινάτες και συχνές ασθένειες και τους ενδιαφέρει όχι να κάνεις διάγνωση αλλά να επικοινωνήσεις με τον ασθενή χωρίς δυσκολίες.

Ευχαριστω πολυ που εκατσες και εγραψες οοολα αυτα....εγω ρωταω συγκεκριμενα(θα επρεπε στο προηγουμενο ποστ μου να το ειχα διευκρινισει) για το τεστ που διοργανωνει το Πανεπιστημιο του Freiburg και κοστιζει 95 ευρω και οχι 160 ευρω που το διοργανωνει το Bezirksregierung του Mainz.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δες εδώ βασικά για πληροφορίες κι αν έχεις ακόμη απορίες πες.. :-)

http://www.freiburg-international-academy.de/pruefungen/patientenkommunikationstest/

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορεί να προτείνει κανείς κανένα βιβλίο για να βελτιώσω τα Entlassungsbriefe μου? Όλο τα ίδια και τα ίδια γράφω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τετοιο βιβλιο το λεω με βεβαιότητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. το έψαξα πολύ και αγορασα και μεερικα και βιβλια παρασυρόμενος από τους τίτλους, αλλα τελικα αποδείχτηκαν αστοχα.

το ότι γραφεις τα ιδια και τα ιδια δεν ειναι κακο. προσπαθησε να κανεις Vorlage με στανταρ εκφρασεις για να κερδισεις χρονο. Εγω ετσι το εχω κανει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα παιδια..μια οχι ιατρικης φυσεως ερωτηση αλλα μαλλον πρακτικη που νομιζω θα ενδιαφερει και αλλους: Εφερα πριν λιγους μηνες το αυτοκινητο μου απο ελλαδα και προβληματιζομαι για το θεμα Anmeldung. Αξιζει κανεις να κυκλοφορει το αυτοκινητο του εδω στη Γερμανια με τις ελληνικες πινακιδες ως εχει δηλωμενο στην ελλαδα η καλυτερα να το κανει Αnmeldung εδω? Ξερω οτι θεωρητικα υποχρεουσαι να το δηλωσεις εντος 6 μηνων. Βασικα λενε να μην μεινει για πανω απο 6 συνεχομενους μηνες στη Γερμανια με ξενες πινακιδες αλλα απο οτι καταλαβα δεν μπορει να ελεγξει κανεις ποτε εβαλες το αυτοκινητο στη χωρα και ετσι μπορεις όποτε και αν σε σταματησουν για ελεγχο να ισχυριστεις π.χ οτι ειχες βγαλει απο τα συνορα και το ξαναφερες πριν 1 βδομαδα. Απο οικονομικης αποψης (για τι δικη μου περιπτωση) με συμφερει να μεινει δηλωμενο Ελλαδα αλλα δεν ξερω μηπως με καποιο τροπο μπορει εδω να εχεις προβλημα με εφορια η με το νομο γενικοτερα. Εχει καποιος παλιος εμπειρια?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

με ελληνικες πινακίδες γλιτώνεις τα Blitz, αρα και τους πόντους στο δίπλωμα και τις κλήσεις παρκαρίσματος. Λένε βέβαια ότι από το 2014 θα ενσωματωθεί και η Ελλάδα στη διεθνή μηχανογράφηση και θα σου στελνουν τις κλήσεις στην Ελλαδα.

Στα μειονεκτήματα είναι ότι πληρώνεις ελληνικά, σιγουρα περισσότερα τέλη κυκλοφορίας, στο δικο μου ειναι ακριβως τα μισά στη Γερμανια.

Επίσης οι ασφάλειες είναι πιο φτηνές στην Ελλάδα. Διαλεγεις και παίρνεις. Δε μπορουν να ελεγχξουν ποτε μπηκες και ποτε βγηκες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση