Jump to content
anpapaki

Ειδικότητα στη Γερμανία

Recommended Posts

Αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω ολους σας για τις πολυτιμες πληροφοριες σας.Να εχετε παντα δυναμη και υπομονη εκει στα ξενα.

Αυτο που θα ηθελα και εγω να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις κατι για παιδιατρικη.Ειναι κορεσμενη?

Κανω τον 2ο χρονο σε επαρχιακο νοσοκομειο και σκεφτομαι ταυτοχρονα να ξεκινησω γερμανικα ωστε να προσπαθησω να συνεχισω εκει.

Ο καθε ανθρωπος εχει τα ονειρα του και εμενα ειναι να ζησω το συστημα τους και να δουλεψω σε μια προηγμενη επιστημονικα και

κοινωνικα χωρα.Και ας φαω τα μουτρα μου οπως λενε ορισμενοι εδω μεσα.Τουλαχιστον θα πω οτι προσπαθησα και ας γυρισω πισω.

Οποιαδηποτε πληρηφορια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω ολους σας για τις πολυτιμες πληροφοριες σας.Να εχετε παντα δυναμη και υπομονη εκει στα ξενα.

Αυτο που θα ηθελα και εγω να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις κατι για παιδιατρικη.Ειναι κορεσμενη?

Κανω τον 2ο χρονο σε επαρχιακο νοσοκομειο και σκεφτομαι ταυτοχρονα να ξεκινησω γερμανικα ωστε να προσπαθησω να συνεχισω εκει.

Ο καθε ανθρωπος εχει τα ονειρα του και εμενα ειναι να ζησω το συστημα τους και να δουλεψω σε μια προηγμενη επιστημονικα και

κοινωνικα χωρα.Και ας φαω τα μουτρα μου οπως λενε ορισμενοι εδω μεσα.Τουλαχιστον θα πω οτι προσπαθησα και ας γυρισω πισω.

Οποιαδηποτε πληρηφορια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω

Δες τα προηγουμενα ποστ ειδικα τα #124 και τα ποστ του ni-me σελ.16.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, απλά ήθελα όποιος πάει πρέπει να έχει συναίσθηση των δυσκολιών και των κινδύνων που μπορεί να συναντήσει.

Έκανα Παθολογία. Συνάντησα πολλές δυσκολίες. Δεν έχει νόημα να κάτσω να τις απαριθμήσω. Ο καθένας που είναι εκει ξέρει τι είναι να δουλεύεις σε ένα χώρο τελείως ξένο προς τα εσένα. Κάποιοι είναι γεροί και το παλεύουν. Εγώ ένιωθα ότι αλλοτροιωνόμουν, ότι έχανα τον εαυτό μου. Ίσως δεν είμαι αρκετά δυνατός χαρακτήρας για να το αντέξω. Οι Γερμανοί έτσι κι αλλιώς είναι σκληροί άνθρωποι. Αλλά σίγουρα ψήνεσαι στη δουλειά και μαθαίνεις. Εγώ θα συμβούλευα να πάει κανείς στη Γερμανία έχοντας ήδη κάποια κλινική εμπειρία στην Ελλάδα. Εκεί περιμένουν περισσότερο έτοιμους γιατρούς που θα βγάζουν τη λάντζα. Η εκπαίδευση εκεί είναι πολυτέλεια και μόνο αν το αξίζεις θα την αποκτήσεις. Αυτά!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Look steppa, i believe it is at least insulting to imply that the only way to succeed in germany is if you have contact or kiss assess or anything like that, cause this is simply rubbish, it is crap and filthy lies which get on my nerves every time i listen to them. I am not gonna change the mentality of anyone here who has decided to remain a looser for the rest of his life. But u do not have the right to discourage people by claiming that without knowing someone u can not survive or do well in DE- this is simply personal experience and your character i am afraid and by the way....if u choose to wait for 5-10 years and then somehow manage to get a post to specialize...and lets also say that you manage to finish your training ok? did you ever thing that someone will offer you a descent job after looking at your CV and noticing that you were off-dutie, without gaining any experience for all that time? very doubtful-unless, as you said you stay in GR and have someone and manages to help you/push you/promote you or anything else that you might like to call it. stay in Greece and bear with the thought of living with mammy and daddy till 35-40 years old with no personal space, no independence and with you parents keep feeding you up to that age (das ist aber toll, aber wie eh, was denkst Du liebe? ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ja...ist doch seiss egal oder? und ja, ist es doch die Wahrheit...es gibt kein Platz fuer Verlierer in DE).

Get rid of this "looser"mentality and try to get something better...not only because you have the @@ and the ability to to it, but also because you can simply do it!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα μπορούσε κάποιος που ξεκίνησε από Ελλάδα και βρήκε θέση ειδικότητας στη Γερμανία να γράψει με σειρά προτεραιότητας ποια βήματα - χαρτιά πρέπει να ετοιμάσει κάποιος (ποια από εδώ, ποια μεταφρασμένα, ποια στη Γερμανία) μέχρι το διορισμό του σε νοσοκομείο της Γερμανίας ?

Πόσο χρόνο χρειάζονται όλα αυτά χοντρικά ?

έχω διαβάσει όλο το τόπικ αλλά δεν έχω βρει κάτι που να τα λέει αυτά συγκεντρωτικά .

Ετοιμάζομαι αυτές τις μέρες για πάνω και δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω. Τα μόνα χαρτιά που έχω στα χέρια μου μέχρι στιγμης είναι το πτυχίο, η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και η καρτα-μέλους του ΙΣΑ.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.

Πιστεύω ότι η συγκεντρωτική λίστα όλων των βημάτων θα βοηθήσει όχι μόνο εμένα προσωπικά αλλά όλους όσους ετοιμάζονται για μια θέση στη Γερμανία

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πολύ καλή η ερώτησή σου! Και γω το χω απορία αυτό...

Σήμερα μάλιστα που μίλαγα για αυτό (με άτομο που ξέρει κάποιον που κάνει ειδικότητα Γερμανία), μου είπαν ότι καλό είναι να υπάρχουν και 2 συστατικές. Πόσο χρήσιμες είναι όμως όντως?

Επίσης μου είπε κάτι για 2 χαρτιά που παίρνεις από τη Διεύθυνση Υγείας της Νομαρχίας (το ένα ότι δεν έχεις κάτι ποινικό σε βάρος σου ; )

Ως προς τα υπόλοιπα χαρτιά, πιστεύω καλό είναι να έχεις και μία αναλυτική βαθμολογία σου μεταφρασμένη.

Αν μπορούσε κάποιος που τα έχει ήδη περάσει να μας διαφωτίσει λίγο!...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επίσης οι συστατικές πρέπει να είναι εμπιστευτικές ή μη ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν υπάρχει συγκεκριμένος στόχος (π.χ. ο διευθυντής της τάδε κλινικής), είναι προτιμητέο.

Σε κάθε περίπτωση, να υπάρχουν τα στοιχεία του συντάκτη, ώστε να μπορούν να επιβεβαιώσουν το αληθές αυτών που έγραψε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν υπάρχει συγκεκριμένος στόχος (π.χ. ο διευθυντής της τάδε κλινικής), είναι προτιμητέο.

Σε κάθε περίπτωση, να υπάρχουν τα στοιχεία του συντάκτη, ώστε να μπορούν να επιβεβαιώσουν το αληθές αυτών που έγραψε.

Sith Lord ευχαριστώ για την απάντηση.

Να ρωτήσω και κάτι που ίσως ακουστεί χαζό αλλα....μου δημιουργήθηκε η απορία :

Αν κάποιος θέλει να στείλει ας πούμε 15 αιτήσεις . Με τις συστατικές πώς γίνεται ? Θέλω να πω βάζεις τον καθηγητή να σου γράψει 15 επιστολές ?

Όποιος μπορεί να μας διαφωτίσει και για τα παραπάνω ας το κάνει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φροντίζει ο καθηγητής (ή εσύ, αν τη γράφεις και ο προφ απλά την υπογράφει) να είναι αρκετά γενικόλογες, του τύπου

"ο τάδε που κάνει αίτηση στη κλινική σας, και γι'αυτόν κλπ κλπ"

οπότε ρίχνει 15 φωτοκόπιες, και του βγαίνει το χέρι στις υπογραφές.

15 αιτήσεις όμως δεν έχω ακούσει κανείς να στέλνει- και νομίζω ότι καλύτερο είναι να γράφετε στο Anschreiben / CV ότι είναι δυνατόν να έχετε, ή όταν κάνετε αίτηση σε μεγάλες πανεπιστημιακές κλινικές (αυξημένος ανταγωνισμός).

Έτσι δεν θα "καίτε" συστατικές εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καιρό έχω να μπω στο σάιτ... Χαιρετώ παλιούς και νέους συνομιλητές.

Μία συγκεκριμένη ερώτηση: Το Goethe Institut (για Θεσ/νίκη μιλάω, αλλά φαντάζομαι και για Αθήνα θα ισχύει αυτό)παραδίδει τρίμηνα μαθήματα ιατρικής ορολογίας (από 16 Οκτωβρίου). Το μαλλί βγαίνει 380Ε.

Παρακαλώ θερμά όποιον έχει εμπειρία να μας πει τη γνώμη του, αν αξίζει τον κόπο.

Τροποποιήθηκε από desiderius

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα μπορούσε κάποιος που ξεκίνησε από Ελλάδα και βρήκε θέση ειδικότητας στη Γερμανία να γράψει με σειρά προτεραιότητας ποια βήματα - χαρτιά πρέπει να ετοιμάσει κάποιος (ποια από εδώ, ποια μεταφρασμένα, ποια στη Γερμανία) μέχρι το διορισμό του σε νοσοκομείο της Γερμανίας ?

Πόσο χρόνο χρειάζονται όλα αυτά χοντρικά ?

έχω διαβάσει όλο το τόπικ αλλά δεν έχω βρει κάτι που να τα λέει αυτά συγκεντρωτικά .

Ετοιμάζομαι αυτές τις μέρες για πάνω και δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω. Τα μόνα χαρτιά που έχω στα χέρια μου μέχρι στιγμης είναι το πτυχίο, η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και η καρτα-μέλους του ΙΣΑ.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.

Πιστεύω ότι η συγκεντρωτική λίστα όλων των βημάτων θα βοηθήσει όχι μόνο εμένα προσωπικά αλλά όλους όσους ετοιμάζονται για μια θέση στη Γερμανία

Συμπληρωματικά στα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω ποια από όλα τα χαρτά/έγγραφα απαιτούν τη σφραγίδα της Χάγης?Επίσης οι μεταφράσεις του Ελληνικού Υπ. Εξωτερικών αναγνωρίζονται στη Γερμανία ? Είναι καλές ποιοτικά ή γράφουν μαργαριτάρια ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλημέρα! Επειδή κι εγώ τώρα τρέχω με αυτά, θα ξεκινήσω με το κυριότερο.. Χρειάζεται να κανεις αίτηση στη γραμματεία της σχολής και να ζητήσεις αντίγραφα πτυχίου, αναλυτική περάτωσης και ότι άλλο θες εσύ με την ένδειξη: ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ή ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ότι προτιμάς. Αυτά τα αντίγραφα τα στέλνουν από τη γραμματεία στα κεντρικά του Πανεπιστημίου για να μπεί η κατάλληλη σφραγίδα και η διαδικασία ολοκληρώνεται σε δύο περίπου βδομάδες..Αφού τα πάρεις αυτά, τους βάζεις σφραγίδα Χάγης στην Περιφέρεια (νομίζω Κατεχάκη 56), θα σου το πουν και στη γραμματεία. Από ότι έχω καταλάβει η σφραγίδα Χάγης (ή APOSTILLE) βεβαιώνει ότι ένα έγγραφο είναι επίσημο έγγραφο του ελληνικού κράτους. Άρα σφραγίδα Χάγης βάζεις σε ΟΛΑ τα έγγραφα που θες να μεταφράσεις και να χρησιμοποιήσεις σε επίσημους φορείς π.χ για να βγάλεις άδεια άσκησης στη Γερμανία.. πτυχίο, ελληνική αδεια άσκησης, αντίγραφο ταυτότητας, certificate of good standing από τη νομαρχία..αυτά πάνω κάτω! Όσο για τις μεταφράσεις δεν έχω προσωπική εικόνα ακόμα..από φίλους ξέρω ότι μπορείς να τους πεις πως μεταφράζονται τα μαθήματα μας και γενικά μπορείς να παρέμβεις στη διαδικασία. Αυτά!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Απασχόλησης του ΟΑΕΔ- EURES

Ημερίδες για Δυνατότητες Απασχόλησης στην Γερμανία σε Νοσοκομεία και Κλινικές

Ημερομηνία: 10/09/2009

Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Απασχόλησης του ΟΑΕΔ- EURES διοργανώνει σε συνεργασία με τη Διεθνή Υπηρεσία Τοποθέτησης της Γερμανικής Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Απασχόλησης ZAV δύο ημερίδες στις πόλεις Θεσσαλονίκη την 15-09-2009 και Αθήνα την 17-09-2009 με σκοπό την πρόσληψη ιατρών σε Νοσοκομεία και Κλινικές της Γερμανίας.

Οι ειδικότητες που θα προτιμηθούν είναι:

Ι. ΠΑΘΟΛΟΓΟΙ

ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ

ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Απαραίτητη η γνώση της γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο EUROPASS B2 (καλή γνώση) ή Sprachdiplom- Goete Institut.

ΙΙ. ΒΟΗΘΟΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟΙ, ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ, ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ, ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΙ, ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΙ, ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ, ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ

Απαραίτητη η γνώση της γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο EUROPASS B2 (καλή γνώση) ή Sprachdiplom- Goete Institut.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δηλώσουν για τη συμμετοχή τους στις ανωτέρω Ημερίδες, στους παρακάτω υπαλλήλους του ΟΑΕΔ - Υπηρεσίες EURES - και να ενημερωθούν για τη ροή του προγράμματος.

1. Γιαννέλης Δημήτριος - ΟΑΕΔ- ΚΠΑ2 ΠΥΛΗΣ ΑΞΙΟΥ Τηλ 2310 543850 ή στο gr01ea31@oaed.gr

2. Κατσαβούνη Βηθλεέμ – ΟΑΕΔ ΚΠΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Τηλ. 2810 341567 ή στο gr01ea16@oaed.gr

3. Τεκτονίδου Κυριακή - ΟΑΕΔ Θεσσαλονίκη Τηλ. 2310 545829 ή στο gr01ea10@oaed.gr

4. Ακρίβου Ολγα - ΟΑΕΔ- ΚΠΑ2 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Τηλ 2310507766 ή στο gr01ea2@oaed.gr

5. Κρασσά- Αλεξάνδρα – Διοίκηση ΟΑΕΔ ΑΘΗΝΑ Τηλ 210 9989131 ή στο gr01ea3@oaed.gr

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το Sprachdiplom ποιο είναθ φίλοι μου;Εγώ ήξερα για Certificat,Mittelstufe,Kleines καιGrosses από το Goethe.

Ωσυε ενα Β2 είναι αρκετο.Δηλαδή ένα αντίστοιχο του Lower στα αγγλικά.Ολιγαρκείς τους βρίσκω σε απαιτήσεις γλώσας σε σχέση με άλλες χώρες.Καλό αυτ΄π.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το Sprachdiplom ποιο είναθ φίλοι μου;Εγώ ήξερα για Certificat,Mittelstufe,Kleines καιGrosses από το Goethe.

Ωσυε ενα Β2 είναι αρκετο.Δηλαδή ένα αντίστοιχο του Lower στα αγγλικά.Ολιγαρκείς τους βρίσκω σε απαιτήσεις γλώσας σε σχέση με άλλες χώρες.Καλό αυτ΄π.

ειναι Kleines και Grosses deutsches Sprachdiplom. Το παλιο Zertifikat Deutsch ειναι το Β1. Β2 ειναι το Mittelstuffe 1 και C1 το Mittelstuffe 2. Υπάρχει επίσης η ΖΟΡ, η Zentrale Oberstuffe Prüfung, ένα βήμα κατω από το Kleines.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οντως το sprachdiplom ειναι kleines η grosses. oποτε εχουν υψηλη απαιτηση στη γλωσσα, ετσι δεν ειναι???

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το Β2 που θέλουν είναι λίγο πιο κάτω σε επίπεδο από το παλιό Μittelstuffe (το οποίο αντιστοιχεί περίπου ανάμεσα σε Β2 και C1 ). Έτσι μου είπαν από φροντιστήριο Γερμανικών

Τουτέστιν με το mittelstuffe είσαι καλυμένος.

To "sprachdiplom" σημαίνει απλώς "πτυχίο γλώσσας"- μπορεί να είναι το Β1 , το Β2, κ.ο.κ..

Δεν σχετίζεται με το παλιό kleines, κτλ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητε Onjegin,

απο οσο ξερω απο γερμανους συναδελφους η παιδιατρικη, οπως και η οφθαλμολογια, ειναι απο τις απελπηστικα κορεσμενες ειδικοτητες και θεση δε βρισκουνε ουτε οι γερμανοι. Εκτος αν εχουν προυπηρεσια. Αφου εσυ την εχεις, ξεκινα να μαθαινεις γερμανικα, τα παιδια δεν εχουν και πολλες απαιτησεις...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Look steppa, i believe it is at least insulting to imply that the only way to succeed in germany is if you have contact or kiss assess or anything like that, cause this is simply rubbish, it is crap and filthy lies which get on my nerves every time i listen to them. I am not gonna change the mentality of anyone here who has decided to remain a looser for the rest of his life. But u do not have the right to discourage people by claiming that without knowing someone u can not survive or do well in DE- this is simply personal experience and your character i am afraid and by the way....if u choose to wait for 5-10 years and then somehow manage to get a post to specialize...and lets also say that you manage to finish your training ok? did you ever thing that someone will offer you a descent job after looking at your CV and noticing that you were off-dutie, without gaining any experience for all that time? very doubtful-unless, as you said you stay in GR and have someone and manages to help you/push you/promote you or anything else that you might like to call it. stay in Greece and bear with the thought of living with mammy and daddy till 35-40 years old with no personal space, no independence and with you parents keep feeding you up to that age (das ist aber toll, aber wie eh, was denkst Du liebe? ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ja...ist doch seiss egal oder? und ja, ist es doch die Wahrheit...es gibt kein Platz fuer Verlierer in DE).

Get rid of this "looser"mentality and try to get something better...not only because you have the @@ and the ability to to it, but also because you can simply do it!

Χωρις να θελω να σε προσβαλλω αγαπητο ζιζανιο,

περα απο τα οσα γραφεις, τα οποια ειναι υπερβολικα και ακραια και θα αφησω ασχολιαστα, εαν εσυ κανεις ειδικοτητα στη γερμανια με αυτα τα γερμανικα, τοτε καταλαβαινω γιατι δε βλεπεις το λογο να αποθαρρυνεις τον οποιονδηποτε απο το να σε ακολουθησει...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καθώς βρίσκομαι στην Ελλάδα για λίγες μέρες μπόρεσα να διαβάσω με ηρεμία τις απόψεις σας, και έχω να πω τα εξής: Για εμένα ναι, είναι πολύ δύσκολα στην Γερμανία για κάποιον που έχει την ελληνική ζωή στο πετσί του, όπως εγώ, και ασφαλώς μπορώ να καταλάβω το τι ωθεί πολλούς να την εγκαταλείψουν, σέβομαι επίσης απολύτως την γνώμη όσων απογοητεύτηκαν απ΄την χώρα καθώς ο κάθε άνθρωπος θέτει τις δικές του προτεραιότητες για να είναι ευτυχισμένος. Το επίπεδο εκπαίδευσης είναι υψηλό, υπάρχει πάντα μια συγκεκριμένη απάντηση και θεραπευτική προσέγγιση για κάθε περιστατικό, άμεση και ολοκληρωμένη. Όμως η προσέγγιση αυτή δεν είναι και τόσο ανθρωποκεντρική γιατί δίνει έμφαση μάλλον στον χρόνο και το γραφειοκρατικό-ηλεκτρονικό σύστημα (δηλ πως, πότε και τι θα καταχωρηθεί στο κομπιούτερ). Τα γερμανικά που απαιτούνται σχετίζονται με την ειδικότητα και τις ανάγκες της εκάστοτε κλινικής, γενικώς πάντως το παιχνίδι παίζεται ως προς τον υπάλληλο που θα σου δώσει την επάρκεια, ο οποίος κάνει μια κουβεντούλα μαζί σου για να επικυρώσει τα λεγόμενα στο πιστοποιητικό γνώσης γερμανικών που του προσκομίζεις. Σε λίγες μέρες γυρνώ Γερμανία, ευχαρίστως να δημοσιεύσω την λίστα χαρτιών που χρειάστηκε να προσκομίσω για να πάρω την επάρκεια.

Και μία πρόταση: Aς γνωριστούμε κατά το δυνατό όσοι μένουμε Γερμανία, μάλιστα όσοι μένουμε κοντά μπορούμε να συναντιόμαστε, από μαγαζιά άλλο τίποτα! Θα μας βοηθήσει πολύ νομίζω!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και μία πρόταση: Aς γνωριστούμε κατά το δυνατό όσοι μένουμε Γερμανία, μάλιστα όσοι μένουμε κοντά μπορούμε να συναντιόμαστε, από μαγαζιά άλλο τίποτα! Θα μας βοηθήσει πολύ νομίζω!

Συμφωνώ και κάνω την αρχή. Κάνω ειδικότητα στην ευρύτερη περιοχή της Stuttgart. Είναι κανείς στην περιοχή?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σου Onion Eπειδη εχω ακουσει οτι εχει καλη ποιοτητα ζωης στη Στουτγαρδη μπορεις να μου πεις αν βρηκες ανετα τη θεση?Τι ειδικοτητα κανεις?Εγω ενδιαφερομαι για παθολογια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σας πληροφορώ για τα έγγραφα τα οποία χρειάστηκα για την θέση ειδικότητας στη Γερμανία:

1) Πτυχίο Ιατρικής (εννοείται αντίγραφο)

2) Επίσημη αναλυτική βαθμολογία της σχολής

3) Πιστοποιητικό γεννήσεως από το Δήμο ( να μην είναι παλιότερο από 6 μήνες)

4) Πιστοποιητικό γάμου

5) Αντίγραφο διαβατηρίου ή νέας ταυτότητας

6) Πιστοποιητικό προϋπηρεσίας (για όσους διαθέτουν, π.χ. αγροτικό ή μέρος της ειδικότητας. Στρατιωτικό δεν γνωρίζω αν αναγνωρίζεται ως προυπηρεσία)

7) Ποινικό μητρώο ( νομίζω το τύπου Α' καθότι μόνο αυτό μπορεί να πάρει κάποιος πολίτης)

8) Letter of good Standing. Στην ουσία είναι ένα πιστοποιητικό ότι δεν έχετε διωχθεί για οποιοδήποτε λόγο. Αυτό το πιστοποιητικό για όσους σπούδασαν Αθήνα, το παίρνουμε από την Αλεξάνδρας από το κτίριο που είναι κοντά στο Έλενας (δε θυμάμαι πως λέγεται). Επίσης ζητήστε να σας δώσουν και ένα πιστοποιητικό ότι οι σπουδές έγιναν σύμφωνα με το νόμο και με τα δεδομένα της ευρωπαϊκής Ένωσης - εδώ γαμιόμαστε στα γέλια.

9) Για όσους έχουν, πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

10) Πιστοποιητικό αρτιμέλειας, το οποίο από Ελλάδα δεν ισχύει. Θα σας το ζητήσουν μόλις ξεκινήσετε εργασία, οπότε μπορεί να υπογράψει ο Διευθυντής σας.

Τα 2,3,7,8 αυθεντικά και τα υπόλοιπα μπορεί και αντίγραφο επικυρωμένο. Για τους άντρες, μην ξεχάσετε το πιστοποιητικό ότι υπηρετήσατε στο στρατό, όσοι τέλος πάντων έχετε υπηρετήσει έως τώρα. Από εκεί και πέρα, ΟΛΑ μα ΟΛΑ θέλουν σφραγίδα Χάγης και επίσημη μετάφραση. Για τη σφραγίδα Χάγης: είναι μια σφραγίδα ορθογωνίου σχήματος που μπαίνει σε ένα έγγραφο εφάπαξ και ΔΩΡΕΑΝ έτσι ώστε αυτό το έγγραφο να μπορεί ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ να θεωρείται επίσημο έγγραφο της Ε.Ε. και να μπορεί να μεταφράζεται όσο έχει διάρκεια, σε όλες τις γλώσσες. Εάν παρακαλέσετε, μπαίνει και αυθημερόν.

Χρειάζεται τρέξιμο γιατί π.χ. το πιστοποιητικό γεννήσεως θέλει σφραγίδα Χάγης από τη Νομαρχία του νομού που γεννηθήκατε , π.χ. εγώ Αιτωλοακαρνανία, η αναλυτική βαθμολογία της σχολής κάπου στην Κλαυθμώνος, το Letter of good standing και το άλλο πιστοποιητικό κάπου στην Κατεχάκη και ΟΛΑ μετάφραση από το μεταφραστικό τμήμα του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ που βρίσκεται στο Μοναστηράκι, δε θυμάμαι διεύθυνση ( το βρίσκεται στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ όμως). Πριν πάτε να δώσετε τα προς μετάφραση έγγραφα, καλό είναι να πάρετε ένα τηλ γιατί δουλεύουν περίεργες ώρες. Οι τιμές αν θυμάμαι είναι 16 ευρώ η σελίδα για επείγουσα μετάφραση (3 ημέρες νομίζω) και πέφτει στα 8 ευρώ τη σελίδα για μετάφραση σε 7 εργάσιμες.

Αυτά και επειδή όπως σας είπα έχω όλη την καλή διάθεση να μας βοηθήσω ΟΛΟΥΣ, αν θέλετε μην μου στέλνετε σε προσωπικά μηνύματα πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί ή πράγματα άσχετα (π.χ. άσχετο είναι το να ρωτά κάποιος εάν γνωρίζω εάν η δερματολογία αναγνωρίζεται στην Ελλάδα). Ρωτήστε κάτι που αναζητώντας το εδώ, δεν το έχετε βρει, ευχαρίστως ρωτήστε. Αλλά πρώτα ας διαβάζουμε όλοι πριν ρωτήσουμε κάτι. Θα σας πω εν καιρώ και κάποια tips για να μπορείτε να δείτε τις λεπτομέρειες κάθε ειδικότητας. Λυπάμαι που δεν έχω περισσότερο χρόνο τώρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες !!

Καλή επιτυχία εκεί πέρα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση