anpapaki

Ειδικότητα στη Γερμανία

1.900 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Φυσικά και παίζει και το έχουν κάνει πάρα πολλοί! Απλώς είναι λίγο μεγαλύτερο ζόρι στην αρχή γιατί δεν έχεις καθόλου εμπειρία.

Πάντως θεωρώ ότι ένας μήνας εμπειριάς σε κλινική στην Γερμανία  σε προετοιμάζει πολύ καλύτερα από ότι έξι μήνες αγροτικό στην Ελλάδα, που κατά βάση κάνεις στο μεγαλύτερο μέρος συνταγογράφηση.... Όσο πιο γρήγορα ξεκινήσεις στο γερμανικό σύστημα τόσο πιο γρήγορα θα προσαρμοστείς,το αγροτικό και η ειδικότητα στην Ελλάδα δεν θα κάνουν την καθοριστική διαφορά. 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου απαντήσεις και στις δικές μου πιο "ιατρικές ερωτήσεις" :) Αν μπορείς φυσικά, το κάνεις εις βάρος του χρόνου ανάπαυσής σου πάντα:

Έχω μια άλλη απορία, τουλάχιστον όσο αφορά τις παθολογικές ειδικότητες (Παθολογία ή καρδιολογία συγκεκριμένα): υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα τα οποία και εφαρμόζετε; Ή εξαρτώνται όλα από την γνώση και τη σοφία σας σαν ιατροί;:) Επίσης, ένα άλλο: πόσες φορές χρειάστηκε να πάτε σε δικαστήριο ως κατηγορούμενοι για κάτι από ασθενή; Είναι κάτι σύνηθες στη Γερμανία; 

Άλλη ερώτηση: πώς είναι ο χώρος των ΤΕΠ; Μοιάζει με αυτό το κωλοχανείο που έχουμε εμείς; Υπάρχει κάτι σαν φίλτρο για να μην καταλήγει δίπλα δίπλα η πνευμονία εξ εισροφήσεως και ο πονοκέφαλος;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
15 ώρες πριν, kerbit_88 said:

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου απαντήσεις και στις δικές μου πιο "ιατρικές ερωτήσεις" :) Αν μπορείς φυσικά, το κάνεις εις βάρος του χρόνου ανάπαυσής σου πάντα:

Δεν απάντησα γιατί δεν κάνω παθολογική ειδικότητα :P 

Όσο για τα δικαστήρια, το έχω ακούσει να συμβαίνει πιο συχνά από ότι στην Ελλάδα  ( οι Γερμανοί κάνουν Beschwerde για τα πάντα) για αυτό και όλοι έχουν ιδιωτική ασφάλεια  haftpflichtversicherung ( 60 Ε το χρόνο είναι) . Στην ψυχιατρική που είμαι εγώ μάλιστα χρειάζεται περισσότερο γιατί οι μηνύσεις είναι συχνότερες.  

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση ανεξάρτητα το είδος της ειδικότητας... Ως φοιτητές και τελειόφοιτοι διαβάζουμε για το πτυχίο λίγο ως πολύ με τον ίδιο τρόπο στην Ελλάδα, δηλαδή κάποιο textbook, κάποια sos ή όλη την ύλη και φροντίζουμε να παπαγαλίζουμε όσα περισσότερα μπορούμε και ενώ ξέρουμε θεωρητικά σπάνια νοσήματα, όταν θέλουν να μας ψαρώσουν μας ρωτούν διαχείριση περιστατικού και οι πιο πολλοί παθαίνουμε ένα κοκομπλόκο γιατί το σύστημα μας στηρίζεται πιο πολύ στην θεωρία παρά στην πρακτική διαχείριση απλών καθημερινών περιστατικών. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει με τους γερμανούς απόφοιτους. Η εκπαίδευση τους γενικά εστιάζεται σε πιο πρακτικά ζητήματα και δεν μαθαίνουν όλη την φανφάρα, αλλά εστιάζουν περισσότερο στο να διαχειρίζονται κοινά περιστατικά. Ως Έλληνες, απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων, μπαίνοντας στην ειδικότητα και ειδικά σε ένα ξένο σύστημα όπως το Γερμανικό σύστημα, με τα σκληρά όπως αναφέρονται πιο πάνω ωράρια εργασίας, ΠΩΣ πρέπει να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ώστε να μην τα βρούμε μπαστούνια στην διαχείριση περιστατικών;

Θέλω να πω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι, από τις κουβέντες σας καθημερινά, τι τακτική έχουν; Ακολουθούν το ελληνικό μοτίβο, διαβάζουν ελάχιστα στην αρχή και φορτσάρουν κυρίως για τις εξετάσεις της ειδικότητας και επιβιώνουν καθημερινά κυρίως μέσω εμπειρίας; Διαβάζουν καθημερινά από γερμανικά textbooks, λίγο λίγο, κυρίως με βάση τα περιστατικά και ξέρουν τα guidelines που εφαρμόζονται; 

Γενικά το θέμα δεν έχει πολυθιχτεί σε ελληνικό φόρουμ, ειδικά για ειδικότητα στο εξωτερικό σε μια χώρα όπως η Γερμανία, που δεν έχει εξετάσεις τύπου MRCS ή τις ετήσιες των ΗΠΑ (στις οποίες για να περάσεις υπάρχουν στρατηγικές ποικίλες). Αν και είναι σχετικά και υποκειμενικά όλα, πιστεύω ότι οποιαδήποτε συμβουλή και παραίνεση από τον οποιοδήποτε θα βοηθήσει μελλοντικά στην εξέλιξη του καθενός. :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν και όχι από παθολογική ειδικότητα, από τη παθολογία που έκανα ως κομμάτι της ειδικότητάς μου στην Ελβετία και φυσικά από την εμπειρία των συναδέλφων, ο μόνος τρόπος για να επιβιώσεις είναι το να διαβάζεις από λίγο ανάλογα με τα περιστατικά που βλέπεις. Και έτσι θα μπορείς να είσαι γρήγορος στην αντιμετώπιση και αιτιολόγησή της θεραπείας (άρα κ στο γράψιμο). Επίσης, στις χώρες εκεί εκπαιδεύεσαι συνέχεια από τη μια, από την άλλη αν σού λείπουν οι βασικές γνώσεις δεν σού ανανεώνουν το συμβόλαιο, άρα δεν μπορείς να τραινάρεις το διάβασμά σου επί αορίστου.

Όπως συζητούσα κ με τον κολλητό μου, η Ελλάδα ίσως είναι η μόνη χώρα που σού επιτρέπει σε όλες τις ειδικότητες να είσαι για 4,5 χρόνια σκράπας και τους τελευταίους έξι μήνες να διαβάσεις κ να γίνεις ειδικός.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

10 hours ago, Sith Lord said:

Αν και όχι από παθολογική ειδικότητα, από τη παθολογία που έκανα ως κομμάτι της ειδικότητάς μου στην Ελβετία και φυσικά από την εμπειρία των συναδέλφων, ο μόνος τρόπος για να επιβιώσεις είναι το να διαβάζεις από λίγο ανάλογα με τα περιστατικά που βλέπεις. Και έτσι θα μπορείς να είσαι γρήγορος στην αντιμετώπιση και αιτιολόγησή της θεραπείας (άρα κ στο γράψιμο). Επίσης, στις χώρες εκεί εκπαιδεύεσαι συνέχεια από τη μια, από την άλλη αν σού λείπουν οι βασικές γνώσεις δεν σού ανανεώνουν το συμβόλαιο, άρα δεν μπορείς να τραινάρεις το διάβασμά σου επί αορίστου.

Όπως συζητούσα κ με τον κολλητό μου, η Ελλάδα ίσως είναι η μόνη χώρα που σού επιτρέπει σε όλες τις ειδικότητες να είσαι για 4,5 χρόνια σκράπας και τους τελευταίους έξι μήνες να διαβάσεις κ να γίνεις ειδικός.

Δλδ με τους Ρουμάνους γιατρούς (που έχουν κατακλύσει τα γερμανικά νοσοκομεία) συμβαίνει το ίδιο ;

Γνωρίζεις κάποιον που να μην του έχουν ανανεώσει το συμβόλαιο λόγω έλλειψης βασικών γνώσεων ;

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για όποιον ενδιαφεραται να κανει ειδικοτητ. της Καρδιολογίας στην γερμανία, εχω να πω σε καμία περίπτωση να μην παει στην Καρδιολογια Alb Fils Kliniken Göppingen!. 

ο διευθυντλης της Καρδιολογιας εκει ειναι ένα φασιστοειδες να φανταστειτε κανει ανοιχτη προπαγανδα για το AFD. εκτος αυτού το συμβολαιο μου ἐληγε τον μαη και αφοτου έλαβα και τον τιτλιο της ειδικοτητας δεν είχα ορεξη να κάτσω άλλο εκεί και του είπα δεν θα ανανεωσω το συμβολαιο. αρχισε μετά το ανθρωπάκι αυτό μια απίστευτη πίεση να με αναγκάσει να κάτσω και στο τέλος αφου είδε και απο είιδε και το πήρε απόφαση μου λέει : αυτό θα σας κυνηγάει σε όλη σας την ζωη και δεν θα μπορείτε να βρίσκετε δουλειά. όταν φεύγω μου δίνει ένα πιστοποιητικο που γράφει στο τελος του πρότεινα να παραμήνει εκείνος το αρνήθηκε και μάλιστα σε μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση απο άποψης προσωπικού για το τμήμα. το οποίον σημαίνει μου καιει εντελώς το βιογραφικό

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παιδια υπαρχει καποιος που να κανει ειδικοτητα στην περιοχη της στουτγγαρδης

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδια καλησπερα. Σε οσους κανουν ειδικοτητα γερμανια και σε οσους βασικα γνωριζουν απευθυνεται η ερωτηση. Απο χειρουργικες ειδικοτητες και πιο συγκεκριμενα Νευροχειρουργικη η κατασταση στην Γερμανια πως ειναι ? Κορεσμένο πεδίο ? Και απο αποψη ανταγωνιστικοτητας να φανταστω οπως σε ολο τον υπολοιπο κοσμο :P ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 14/7/2017 at 4:24 ΜΜ, Λευτέρης said:

Για όποιον ενδιαφεραται να κανει ειδικοτητ. της Καρδιολογίας στην γερμανία, εχω να πω σε καμία περίπτωση να μην παει στην Καρδιολογια Alb Fils Kliniken Göppingen!. 

ο διευθυντλης της Καρδιολογιας εκει ειναι ένα φασιστοειδες να φανταστειτε κανει ανοιχτη προπαγανδα για το AFD. εκτος αυτού το συμβολαιο μου ἐληγε τον μαη και αφοτου έλαβα και τον τιτλιο της ειδικοτητας δεν είχα ορεξη να κάτσω άλλο εκεί και του είπα δεν θα ανανεωσω το συμβολαιο. αρχισε μετά το ανθρωπάκι αυτό μια απίστευτη πίεση να με αναγκάσει να κάτσω και στο τέλος αφου είδε και απο είιδε και το πήρε απόφαση μου λέει : αυτό θα σας κυνηγάει σε όλη σας την ζωη και δεν θα μπορείτε να βρίσκετε δουλειά. όταν φεύγω μου δίνει ένα πιστοποιητικο που γράφει στο τελος του πρότεινα να παραμήνει εκείνος το αρνήθηκε και μάλιστα σε μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση απο άποψης προσωπικού για το τμήμα. το οποίον σημαίνει μου καιει εντελώς το βιογραφικό

Έχει το δικαίωμα να γράψει κάτι τέτοιο στη βεβαίωση υπηρεσίας? Το συνδικαλιστικό όργανο των γιατρών τι θέση παίρνει για το συγκεκριμένο θέμα? Μπορεί ο οποιοσδήποτε να αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με τις διαπραγματεύσεις για νέα σύμβαση εργασίας η οποία απορρίφθηκε από τον εργαζόμενο, επάνω σε πιστοποιητικό ευδόκιμης υπηρεσίας?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 07/14/2017 at 4:24 ΜΜ, Λευτέρης said:

Τι έμαθες από επεμβατικα σε μια κλινική όπου ο διευθυντής είναι φασιστοειδες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Γεια σε όλους τους συναδέλφους!

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που ενώ από τον Απρίλιο του 2017 έχουν αλλάξει αρκετά σε σχέση με τις απαιτήσεις σε γλώσσα για να βγάλεις approbation, δεν έχει αναφερθεί κάτι στο thread. Επειδή πλησιάζει ο καιρός για μετακόμιση, παραθέτω τις πλέον σύγχρονες πληροφορίες για τις απαιτήσεις κάθε κρατιδίου για τη γλώσσα.

Βλέπω ότι στη Βαυαρία δεν απαιτείται Goethe B2 αλλά μόνο το Fachsprachenprüfung Niveau C1 (GER) der Bayerischen Landesärztekammer. Το έχει δώσει κάποιος πρόσφατα;

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
sirnikos likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα σε ολους. Σχετικα με το approbation παρατηρησα οτι στο κρατιδιο της Θουρρηγγιας δεν απαιτουν fachsprachenprüfung αλλα με το telc b2-c1 medizin εισαι καλυμμενος και διαβασα και σε ξενα γκρουπ οτι προτεινουν αυτο το κρατιδιο για εκδοση αδειας ασκησεως. Επομενως, τι νομιζετε εσεις; μηπως αυτος ο δρομος ειναι καλυτερος; το πτυχιο αυτο μηπως ειναι πιο ευκολο απο το fachsprachenprüfung; οποια πληροφορια ευπροσδεκτη.

Και κατι ασχετο. Εχει νοημα θεωρειτε να δωσεις για c2 goethe για να εμπλουτισεις το βιογραφικο σου; ή πολυ δουλεια για το τιποτα; τι νομιζετε οτι κοιτανε σε ενα βιογραφικο; πως θα μπορουσα να το εμπλουτισω; οσο γινεται για εναν προσφατο αποφοιτο ιατρικης παντα. Επισης αν κανω κανενα hospitation θα με κανει πιο ελκυστικο υποψηφιο; καθε βοηθεια δεκτη, θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα οτι το thread θελει ανανεωση. 

louis c.k likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα έλεγα Β2 C1 Μedizin καλή επένδυση , γιατί στην περίπτωση που σκοράρεις c1 και στο ζητήσει μετά και ο υποψήφιος εργοδότης είσαι καλυμμένος. Ειναι πιο επίσημο από fachsprachprüfung και πιο standar, δεν θα εξαρτάσαι από τον εξεταστή και το κρατίδιο. 

C2: θα έλεγα χάσιμο χρόνου. Οι Γερμανοί δεν ξέρουν αυτά τα πτυχία ούτως η άλλως και το λεξιλόγιο της δουλειάς είναι εξειδικευμένο και συγκεκριμένο. 

Hospitation έχει νόημα άμα θες να δουλέψεις μετά στο νοσοκομείο εκείνο, θα δείς την δουλειά τους και θα σε γνωρίσουν και αυτοί.

Το βασικότερο από όλα είναι η εμπειρία και τρίβη με το γερμανικό σύστημα υγείας, όσο πιο γρήγορα ξεκινήσεις τόσο το καλύτερο. Η καθημερινότητα στο γερμανικο νοσοκομείο δεν έχει καμία σχέση με πτυχία και εξετάσεις και οι ελλείψεις είναι τοσο πολλές που η approbation και μόνο αρκεί για να βρεις μια θέση κάπου να ξεκινήσεις. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παρόλο που οπως ειπώθηκε η Approbation ειναι το παν και μετα λογω ελλείψεων βρίσκει κανεις ανετα σχετικα καποια θεση, διατηρώ μια επιφύλαξη αν το C2 ειναι παντα απωλεια χρόνου. 

Εξαρταται ποσο αμεσα θελει καποιος να παει Γερμανια. Για παραδειγμα , αν καποιος ειναι φοιτητης και εχει ήδη το C1, αν τυχον μπορει να διαθέσει χρονο (και φυςικα χρήμα ) για προετοιμαςια για C2, δεν αποκλείεται στις συνεντευξεις να προτιμηθεί έναντι υποψηφίων με ίδια προσόντα αλλα λιγότερο δυνατό επιπεδο γλωσσομαθειας.

Επιςης δεν αποκλείεται μελλοντικά οι γλωσσικές απαιτήσεις να αλλάξουν. Στην Ελβετια που ειμαι εχω πετύχει αγγελιες για θεςεις σε πανεπιστημιακά νοςοκομεια που ζητανε C2!

Δείτε και τι έγινε και στη Βρετανία: λογω υπερπροσφοράς υποψηφίων οι Αγγλοι απαιτούν απτους γιατρους IELTS με υψηλό σκορ, δηλαδη φιλτράρουν τους υποψηφίους  με κριτήριο τη γλωσσομάθεια. 

Αν τωρα λάβει κανεις υπόψη οτι λογω Brexit και ανταγωνισμού στο Ηνωμενο Βαςιλειο ολο και περισσότεροι ελληνες γιατροι στρέφονται στις Γερμανόφωνες χώρες, (στις οποίες λογω κρίσης στρέφονται και γιατροι απο αλλες χωρες) δεν αποκλείεται σε λιγα χρονια , οπως πλεον το Β2 συχνα δεν αρκει, έτσι και μελλοντικά ενα C1 να μην ειναι αρκετό.

Οπως και να εχει το να προετοιμαστεί κανεις για C2 ειναι επένδυση χρόνου και χρήματος οποτε ειναι σοβαρή αποφαςη ,την απαντηση δεν θα τη δωσει ενα φόρουμ αλλα ο προσωπικός επαγγελματικός σχεδιασμός του καθενός. Παρολαυτα ναι στην πράξη αν μπορει καποιος να παει αμεσα Γερμανια με C1 ή Β2 (αν τυχον το δέχονται καποια κρατίδια ακομα) αυτος ειναι ο δρόμος που προτιμούν οι περισσότεροι υποψήφιοι. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 7/16/2017 at 6:42 ΠΜ, sjjggst said:

Έχει το δικαίωμα να γράψει κάτι τέτοιο στη βεβαίωση υπηρεσίας? Το συνδικαλιστικό όργανο των γιατρών τι θέση παίρνει για το συγκεκριμένο θέμα? Μπορεί ο οποιοσδήποτε να αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με τις διαπραγματεύσεις για νέα σύμβαση εργασίας η οποία απορρίφθηκε από τον εργαζόμενο, επάνω σε πιστοποιητικό ευδόκιμης υπηρεσίας?

Κανονικά το συνδικαλιστικό όργανο δεν παίρνει μόνο του θέση σε τέτοια θέματα, ο καθε ένας απο εμάς ωφείλει να το ενημερώσει (εάν είναι μέλος) και να ζητήσει την συμβουλή του. Το Marburger Bund τότε αναλαμβάνει να επικοινωνήσει με τον εν λόγω διευθυντή. Και μπορεί να του δημιουργήσει (του διευθυντή) τεράστια προβλήματα! Δεν μπορεί να έχει ο διευθυντής την απαίτηση να μείνεις π.χ. με μισθό ειδικευομένου εάν έχεις (ας πούμε) εξασφαλίσει θέση επιμελητού! Άρα το εν λόγω Zeugnis επιδέχεται επίθεση εκ μέρους του συναδέλφου. Μπορεί ο κάθε συνάδελφος να του κάνει ζημιά ενός τέτοιου διευθυντού. Προύπόθεση να γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας και να τα ασκούμε ενεργά. Προτείνω σε όλους τους συναδέλφους που δεν είναι ακόμη μέλη, να γραφτούν στο Marburger Bund, εδώ ο ιστοδεσμός. Το κόστος είναι μια όσο το κόστος μιας πίτσας και μια μπύρας κάθε μήνα (13€ τον μήνα, γύρω στα 160€ το έτος) και... εκπίπτει της εφορίας!

sjjggst likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 7/16/2017 at 8:27 ΠΜ, Χειροπράκτωρ said:

Τι έμαθες από επεμβατικα σε μια κλινική όπου ο διευθυντής είναι φασιστοειδες;

Αφού πήρε την ειδικότητα σημαίνει ότι έκανε τουλάχιστον αυτά που απαιτούνται. Δλδ 150 στεφανιαίους καθετηριασμούς με Στέντ κλπ, 500 καρδιακούς υπερήχους, 50 διαεσοφαγειακούς υπερήχους κλπ κλπ. Όλα μόνος του. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν μου επιτραπεί μια γενική ερώτηση, από παθολογικές ειδικότητες ποιες πιστεύετε ότι έχουν καλύτερη αποκατάσταση στην Γερμανία (ή γερμανόφωνες χώρες από την στιγμή που κάποιος τελειώσει ειδικότητα Γερμανία). Ξέρω ότι οι γενικοί γιατροί (Hausartzt;) έχουν πέραση αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα όρια που έχουν στους ασθενείς ανά μήνα κτλ και μάλλον θα πρέπει να βρεις κάποιον που βγαίνει σε σύνταξη για να πάρεις το ιατρείο.

Εγώ σκέφτομαι για παθολογία, γενική ιατρική, ογκολογία και ψυχιατρική. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα, παλιά ήθελα hardcore χειρουργική ειδικότητα οπωσδήποτε, αλλά έχω αρχίσει να κοιτάω λίγο αλλιώς την ζωή μου τώρα που έρχεται η ώρα να πάρω την απόφαση.

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι νέος απόφοιτος ιατρικής από ελληνικό πανεπιστήμιο, χωρίς να έχω κάνει κομμάτι ειδικότητας ή αγροτικό. Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Νεφρολογίας. Επίσης σκοπεύω να κάνω και το γενικό κομμάτι στη Γερμανία αν είναι να έρθω. Από την έρευνα που έκανα στη γερμανική μεριά του internet και στο medi-learn δεν μπορώ να βρω ιδιαίτερα κατατοπιστικές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη ειδικότητα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος:

1.Υπάρχουν θέσεις εκπαίδευσης για την ειδικότητα αυτή στη Γερμανία; Είναι και εκεί μια μη δημοφιλής ειδικότητα χωρίς ιδιαίτερο ανταγωνισμό (όπως πχ. σε Ελλάδα, αλλά και σε Αμερική όπου έχει 75% IMG fellows και πολλές κενές θέσεις) ή έχει ανταγωνισμό και κορεσμό;

2.Το επίπεδο εκπαίδευσης είναι αξιοπρεπές;

3.Με τα πανεπιστημιακά και τις μεγάλες πόλεις τι γίνεται; Υπάρχουν θέσεις ή ούτε καν;

Γενικά αν κάποιος ξέρει οτιδήποτε για τη Νεφρολογία στη Γερμανία και θα μπορούσε να το μοιραστεί θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 9/13/2017 at 2:21 PM, playhard said:

Γενικά αν κάποιος ξέρει οτιδήποτε για τη Νεφρολογία στη Γερμανία και θα μπορούσε να το μοιραστεί θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ!

Kαλή αρχή playhard!

Κάνω 2,5 χρόνια τώρα Παθολογία σε περιφερειακό Νοσοκομείο στη Γερμανία. , με Νεφρολογία δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά ό,τι ξέρω θα το γράψω.

Γενικά είναι δύσκολο κάποιος απόφοιτος ελληνικού Πανεπιστημίου χωρίς προυπηρεσία να βρει αμέσως δουλειά σε οποιοδήποτε ειδικό κομμάτι Παθολογίας στη Γερμανία. Οσο πιο σπάνια είναι η ειδικότητα γίνεται ακόμα δυσκολότερο. *Πχ, υπάρχουν πολύ περισσότερες θέσεις καρδιολογίας από ό,τι ρευματολογίας ή και νεφρολογίας γιατί απλούστατα υπάρχουν και περισσότερες καρδιολογικές κλινικές κλπ.

Από την άλλη ο δρόμος του /μπαίνω στο σύστημα και στην πορεία βλέπουμε/ είναι πολύ πιο προσιτός και ρεαλιστικός θα έλεγα. Ξεκινάς δηλαδή και κάνεις Basisweiterbildung Innere οπουδήποτε, και μετά από 1-2 χρόνια έχεις τη δυνατότητα να αρχίσεις να επιλέγεις -μεγαλύτερο νοσοκομείο -μεγαλύτερη πόλη κλπ. Ούτως ή άλλως χρειάζεσαι 3 χρόνια Basis Innere για τη Νεφρολογία.

Τι συμβαίνει μετά; Θεωρητικά μπορείς να πας όπου θέλεις. Αλλά κι αν δεν μπορείς να πας αμέσως/ δε βρεις πχ αμέσως τη θέση που θέλεις, μπορείς να κάνεις κινήσεις ώστε να την "πλησίασεις". Μπορείς πχ να μπεις στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο στην καρδιολογική και μετά πιο εύκολα να μεταπηδήσεις στην κλινική-στόχο στο ίδιο νοσοκομείο. 

(Εδώ θα ήθελα να σημειώσω το εξής, για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για Γερμανία: Οι "χρόνοι ειδικότητας" δεν έχουν τόσο σημασία όσο στην Ελλάδα. Με ρωτάνε οι φίλοι μου στην Ελλάδα "πόσο έχεις ακόμα να τελειώσεις;;" και δεν με καταλαβαίνουν όταν λέω "θεωρητικά τουλάχστον άλλα 2,5". Κι εγώ όταν πρωτοήρθα δεν μπορούσα να διανοηθοώ οτι υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν 8 και 10 χρόνια και είναι ακόμα ειδικευόμενοι α π ό  ε π ι λ ο γ ή, όπως επίσης υπάρχουν ειδικευμένοι 50άρηδες και 60άρηδες που δουλεύουν σε θέση ειδικευόμενου από επιλογή. Αυτό θα το καταλάβει κανείς μόνο όταν έρθει και γνωρίσει το σύστημα. Ότι δηλαδή ουσιαστικά πληρώνεσαι καλά, κάνεις τη δουλειά/ειδικότητα που γουστάρεις, αναλαμβάνεις ευθύνες και είσαι σαν παλιός ειδικευόμενος σχεδόν ανεξάρτητος, και μπορεί να μην έχεις λόγο να βιάζεσαι να γίνεις πχ κάπου επιμελητής. Οπότε το να κάνει κανείς κάπου και ένα παραπανήσιο για την ειδικότητα 6μηνο δεν τρέχει και τίποτα! Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε για κάποιον χ/ψ λόγο να παρεις ειδικότητα και να γυρίσεις ελλάδα αμέσως στα 33 σου πχ και όχι στα 33,5. Κλείνει η παρένθεση)

Μια άλλη περίπτωση για την Νεφρολογία που σε ενδιαφέρει θα ήταν να βρεις θέση σε Dialyse Praxis. Δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι κάτι τέτοιο αλλά γίνεται σίγουρα. Για να κάνεις Νεφρά εδώ θέλεις 3 χρόνια Παθολογία και 3 χρόνια Νεφρολογία, εκ των οποίων μέχρι και 18 μήνες μπορεί να είναι σε πράξις. Αν δε βρεις δηλαδή αμέσως τη θέση στο νοσοκομείο που θέλεις μπορείς να ξεκινήσεις από Praxis το ειδικό κομμάτι.

Να σου πω και πρακτικά για μένα για να έχεις εικόνα. Ετυχε ο διευθυντής της κλινικής που είμαι τώρα να είναι Καρδιολόγος και Νεφρολόγος. Φεύγει τώρα από το Νοσοκομείο και πάει σε Dialyse Praxis. Με ρωτάει προχθές που πήγα να του ζητήσω Zeugnis "Τελειώνετε όπου να ναι τα 3 χρόνια μπάσις, τι σκοπεύετε να κάνετε; Εγώ σας εκτιμώ, να σας δώσω συστατική να πάτε στο πανεπιστημιακό να κάνετε Νεφρά και μετά να έρθετε στο πράξις μου αν θέλετε; Αν θέλετε παλι να κάνετε καρδιά, να πάτε στο τάδε νοσοκομείο ο διευθυντής είναι φίλος μου... " κλπ. Eγώ προσωπικά θέλω να τελειώσω πρώτα γενική παθολογία και μετά θα δω. Αλλά μετά από 3 χρόνια εδώ έχω την αίσθηση οτι εύκολα ή δύσκολα θα μπορούσα να πάω απουδήποτε.

Οσο για την ποιότητα της εκπαίδευσης είναι μεγάλο θέμα για να το αναλύσω εδώ. Σε γενικές γραμμές εξαρτάται πολύ από το πού είσαι και ποιους έχεις σεφ και επιμελητές. Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ Νεφρολογία σε μεγάλο ή πανεπιστημιακό νοσοκομείο να μην έχει καλή εκπαίδευση. Εγ'ω 'ηδη εδ'ω στο μικρό νοσοκομείο έχω κάνει Hamofiltration σε δεκάδες ασθενείς στην εντατική. Φαντάσου τι εμπειρία θα παίρνεις σε μια νεφρολογική κλινική από την πρώτη μέρα.

Εν ολίγοις: Δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρεις να κάνεις Νεφρά. Κατά πάσα πιθανότητα θα τελειώσεις και στην ώρα σου αν το κυνηγήσεις. Απλώς μετά από δυο/τρία χρόνια στη δουλειά εδώ βλέπεις τα πράγματα και τον κόσμο πολύ διαφορετικά από ό,τι μεταφοιτητικά στην Ελλάδα... Για μένα δεν υπάρχει νόημα να σκέφτεσαι τι θα γίνει μετά απο΄5 χρόνια. Ελα, ξεκίνα και κολύμπα και θα τα βρεις όλα.

Τροποποιήθηκε από mafal
sjjggst likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ολοκληρωμένη απάντηση σου και το χρόνο που διέθεσες, το εκτιμώ πολύ.

Σίγουρα έχεις δίκιο, όταν είσαι μέσα στο σύστημα συνειδητοποιείς ότι τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από ότι όταν είσαι απ'έξω. Και προφανώς δεν μπορεί κάποιος να έχει πλάνο από την Ελλάδα για το τι θα κάνει ακριβώς και που θα δουλέψει στα επόμενα 6-7 χρόνια στη Γερμανία,και σίγουρα θα ρίξω πολύ πολύ 'κολύμπι' μέχρι να φτάσω στο ειδικό κομμάτι. Απλά θα ήθελα να έχω μια εικόνα της 'σχετικής ανταγωνιστικότητας' της συγκεκριμένης ειδικότητας. Τι εννοώ: στην Ελλάδα οι θέσεις της καρδιολογίας είναι σχετικά πολλές και οι θέσεις νεφρολογίας και πολύ λιγότερες. Ωστόσο, οι γιατροί που θέλουν καρδιολογία είναι πολύ πολύ περισσότεροι από αυτούς που θέλουν νεφρολογία, έτσι ώστε τελικά για κάποιον που διαλέγει ειδικότητα είναι πιο εύκολο να γίνει νεφρολόγος(όπου υπάρχουν κενές θέσεις σχεδόν σε όλα τα νοσοκομεία,άρα εύκολο να μπεις) από ότι να γίνει καρδιο, όπου δεν υπάρχουν πολλές κενές θέσεις και για τα μεγάλα νοσοκομεία έχει και χρόνια αναμονή. Επίσης ειδικότητες όπως ρευματολογία ή μάτι έχουν λίγες θέσεις σαν την νεφρολογία, αλλά ΣΧΕΤΙΚΑ πολλούς ενδιαφερόμενους, οπότε και μεγάλες αναμονές, άρα δύσκολο να τις κάνεις στην Ελλάδα. 

Θα με ενδιέφερε αν εσύ ή κάποιος άλλος έχει μια άποψη για τη σχέση προσφοράς ζήτησης γιατρών και θέσεων ειδίκευσης στη Γερμανία όσον αφορά τη νεφρολογία. 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, καλή συνέχεια!

sjjggst likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με ειδικοτητα νευροχ. Αμα κανω common trunk εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες για να βρω θεση για  την συγκεκριμενη ειδικοτητα ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν ειναι τοσο ανταγωνιστική όσο νομίζεις, μπορείς να βρεις και σαν  πρώτη θέση. Aλλά και με  νευρολογία  ή γενική χειρουργική μπορείς να ξεκινήσεις ( ένας χρόνος αναγνωρίζεται)

Τροποποιήθηκε από andromeda
sakisoflu likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν μερικούς μήνες έβγαλα την άδεια άσκησης/approbation στο κρατίδιο της Βαυαρίας (πρεπει να ειμαι ένας απο τους τελευταίους που πρόλαβαν το προηγούμενο σύστημα χωρίς τις εξετάσεις, εξ ου και υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση), και η δεις εκδόθηκε περί τον Απρίλη, ενώ έφτασε στα χέρια μου καλο Ιούνη..

Η διεύθυνση του φίλου που ειχα δηλώσει για την αποστολή ήταν στο Βερολίνο, και απο τοτε μέχρι σήμερα ο ιατρικός σύλλογος Βερολίνου μου στέλνει συνεχώς ειδοποιητήρια για να εγγράφω. Προσπαθώ να τους ενημερώσω ότι δεν εχω σκοπό να εργαστώ στη Γερμανια επι του παρόντος, αλλα εισαι ματην. Εν τω μεταξυ, αυτοί συνεχίζουν να μου στέλνουν επιστολές, και να με απειλούν με πρόστιμα.

Εδει αντιμετωπίσει κανεις παρόμοιο θέμα; Τι προτείνετε;

Φιλικα,

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 10/17/2017 at 9:12 ΜΜ, nirvana113 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν μερικούς μήνες έβγαλα την άδεια άσκησης/approbation στο κρατίδιο της Βαυαρίας (πρεπει να ειμαι ένας απο τους τελευταίους που πρόλαβαν το προηγούμενο σύστημα χωρίς τις εξετάσεις, εξ ου και υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση), και η δεις εκδόθηκε περί τον Απρίλη, ενώ έφτασε στα χέρια μου καλο Ιούνη..

Η διεύθυνση του φίλου που ειχα δηλώσει για την αποστολή ήταν στο Βερολίνο, και απο τοτε μέχρι σήμερα ο ιατρικός σύλλογος Βερολίνου μου στέλνει συνεχώς ειδοποιητήρια για να εγγράφω. Προσπαθώ να τους ενημερώσω ότι δεν εχω σκοπό να εργαστώ στη Γερμανια επι του παρόντος, αλλα εισαι ματην. Εν τω μεταξυ, αυτοί συνεχίζουν να μου στέλνουν επιστολές, και να με απειλούν με πρόστιμα.

Εδει αντιμετωπίσει κανεις παρόμοιο θέμα; Τι προτείνετε;

Φιλικα,

Και εμένα με είχαν πρήξει και τηλεφωνικώς. Αλλά μετακόμισα λόγω νέας δουλειάς  σε άλλο κρατίδιο και σταμάτησαν.  Μπορείς όμως να τους πάρεις και τηλέφωνο να τους το εξηγήσεις υποθέτω, εις μάτην; Έχω την εντύπωση ότι να γραφτείς σε ιατρικό σύλλογο είναι υποχρεωτικό μόνο όταν έχεις δουλειά στο εκάστοτε κρατίδιο.

Τροποποιήθηκε από andromeda

Σύνδεσμος στη δημοσίευση