anpapaki

Ειδικότητα στη Γερμανία

1.881 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

On 11/17/2016 at 0:29 PM, kerbit_88 said:

Πραγματικά με προβλημάτισαν οι περιγραφές του Bratwurst2 γιατί απότι κατάλαβα για να αντεπεξέλθει κάποιος πρέπει να δουλεύει σαν σκυλί, να επιβιώνει βυζαντινών μηχανορραφιών, να γνωρίζει τη γλώσσα του σώματος και να πίνει, να σνιφάρει κτλ Ή όχι; :)

Οχι,απλά πρέπει να έχεις μεγάλες φυσικές αντοχές,να στροφάρεις και να πιάνουν τα χέρια σου.Παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας η συμπεριφορά κτλ για να γίνεις αποδεκτός.Αλλιώς είσαι σα σκυλί εργασίας.

Βασικά μετά από μερικά χρόνια όλοι οι ξένοι περίπου τα ίδια γερμανικά μιλάνε.Μερικοί ένα 10% όντως μιλάνε καλύτερα από τους υπόλοιπους για κάποιο λόγο.

Μερικοί ξένοι σπάνε από την εξάντληση.Με τις γυναίκες είναι πιο ελαστικοί δίνουν συχνά μειωμένα ωράρια και πολλές διευκολύνσεις.

Αλλά βασικά είναι θέμα φυσικής αντοχής.Πόσο αντέχεις την πίεση πόσο γρήγορα και αποτελεσματικά δουλεύεις αν μπορείς να κάνεις 30ωρες εφημερίες,άπειρες υπερωρίες,να αντικαθιστάς συναδέλφους όταν αρρωσταίνουν και γενικά αν είσαι ευέλικτος αν μπορείς να καλύπτεις πολλά πόστα,go to the guy φάση.

Εχω δει όμως και άσχετους και τεμπέληδες να επιβιώνουν.Ολοι κάποιον τρόπο έχουν δεν μπορείς να τα βάζεις όλα σε καλούπια.

Οι ανάγκες είναι τεράστιες οπότε κάνουν πολλούς συμβιβασμούς.Βασικά πολλές φορές αρκεί να υπάρχει γιατρός μόνο σα φυσική παρουσία αυτό τους είναι αρκετό.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καταλάβει αν η φυσική παρουσία αρκεί ή υπάρχεις για να φορτωθεί κάποιος την ευθύνη! Είσαι πολύ διευκρινιστικός και επειδή σε με φάση να μεταναστεύσω τα σχόλιά σου με προβλημάτισαν αλλά νομίζω ότι παλεύεται. Τι ειδικότητα κάνεις;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
23 hours ago, kerbit_88 said:

Δεν έχω καταλάβει αν η φυσική παρουσία αρκεί ή υπάρχεις για να φορτωθεί κάποιος την ευθύνη! Είσαι πολύ διευκρινιστικός και επειδή σε με φάση να μεταναστεύσω τα σχόλιά σου με προβλημάτισαν αλλά νομίζω ότι παλεύεται. Τι ειδικότητα κάνεις;

Καρδιολογία.Γερμανία πάντα φορτώνεσαι την ευθύνη.Εντάξει υπάρχουν πολλοί ξένοι που πάνε να φορτώσουν όλη την ευθύνη στους Oberärzte αλλά αυτό είναι ενοχλητικό.Ετσι κι αλλιώς ο Oberarzt αν θέλει έχει χίλιους τρόπους να σου ρίξει το μπαλάκι πίσω.

Μερικές βασικές έννοιες στη Γερμανία:

1.Dokumentation.Η αρχή οτι πρέπει να τα καταγράφεις όλα.Nicht dokumentiert nicht passiert λένε εδώ.Αυτό αφορά βέβαια και πράξεις και παραλείψεις συναδέλφων.Σαν Ελληναράς δεν το κάνεις αλλά αυτοί δεν το έχουν σε τίποτα.Το ίδιο και το νοσηλευτικό προσωπικό.Γενικά όλοι είναι ρουφ καρφώνουν τα πάντα όλα.

2.Dienstbereitschaft.Η ετοιμότητά σου να καλύψεις συνάδελφο να κάνεις την εφημερία του όταν μείνει άρρωστος κτλ.

3.Delegation.Το χώσιμο που λέμε η μεταφορά αρμοδιοτήτων και ευθυνών σε άλλο πρόσωπο.Γίνεται συχνά και φέρνει περίπλοκα αποτελέσματα.Γενικά οι Γερμανοί είναι χωσέ ολέ όπου βρίσκουν σε χώνουν.

4.Arbeitszeit.Θέλουν να τηρείται αυστηρά το ωράριο κυρίως σε ό,τι αφορά την ώρα προσέλευσης.Η ώρα που φεύγεις δεν τους ενδιαφέρει τόσο και συχνά οι υπερωρίες δεν πληρώνονται ενώ είναι υποχρεωτικές.(αλλιώς δεν βγαίνει η δουλειά).

5.Pause.Η ιερή ώρα του διαλλείμματος.Ο κόσμος να χαλάει δεν μπορείς να διαταρράξεις το διάλλειμμα του άλλου.Ο σεβασμός στα διαλλείμματα του νοσηλευτικού προσωπικού κτλ είναι βασικός.

6.Übergabe.Η παράδοση.Αλλη πονεμένη ιστορία.Μερικοί Γερμανοί αρνούνται να παραλάβουν αν δεν παραδώσεις ολοκληρωμένο το περιστατικό ενώ εσένα σου ρίχνουν ό,τι να ναι.Οι νοσλεύτριες κάνουν παράδοση για μια ώρα όλες μαζί για να υπάρχουν μάρτυρες.Με τους γιατρούς η παράδοση είναι περισσότερο στο πόδι μέσα στο άγχος.Πρέπει κάπως να κόβεις τον άλλον αν πάει να σου παραδώσει ημιτελή,κακώς διεκπεραιωμένα περιστατικά.Μερικές φορές δεν τον ακούς καν αφού ό,τι λέει είναι λάθος.

7.Besprechung.Η συζήτηση η συνομιλία.Γενικά συνέχεια συνεδριάζουν και μιλάνε.Πολύ μπλα μπλα τα περνάνε όλα από κόσκινο.

8.Tsak tsak.Η ταχύτητα.Θέλουν να τα κάνεις όλα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μεγιστοποιήσεις την απόδοση στη μονάδα του χρόνου και να παράγεις όσο περισσότερο έργο γίνεται.

9.Zuständigkeit.Η ευθύνη.Αλλη πονεμένη ιστορία.Γενικά προσπαθούν να σου περάσουν όσο περισσότερες ευθύνες γίνεται αν είναι δυνατό για όλα.

10.Regel.Οι κανόνες οι διαδικασίες.Ολα πρέπει να γίνονται με συγκεκριμένη τυποποιημένη διαδικασία για να είναι ελεγχόμενα και το ένα μέρος να καταλαβαίνει τι κάνει το άλλο.

11.Auklärung.Η αρχή οτι πρέπει να εξηγήσεις στον ασθενή επαρκώς τι θα γίνει τις επιπλοκές που μπορεί να έχει η συγκεκριμένη επέμβαση και αυτός πρέπει να υπογράψει οτι συγκατατίθεται.Συχνά έχεις ελάχιστο χρόνο για τη γραφειοκρατία πολλά γίνονται στο πόδι.

Υπάρχουν άπειρες έννοιες με τις οποίες πρέπει κανείς να εξοικειωθεί..Γενικά οι Δυτικοί είναι άριστοι υποκριτές αλλά μετά από ένα διάστημα πιάνεις τα πάντα. Εχουν την τυπική ευγένεια που δεν είναι κακή διευκολύνει αρκετές διαδικασίες.Γενικά οι ασθενείς είναι αρκετά υπάκουοι και όλοι προσπαθούνε να συνεργαστούνε.

Πρέπει όμως κάπως να σέβεσαι τις προσωπικότητες του προσωπικού δεν έχουν τη νοοτροπία σκλάβου ραγιά.

Πριν την κρίση νομίζω πολλοί Ελληνες είχαν την ψευδαίσθηση οτι κάπως θα τα κατάφερναν στην Ελλάδα οπότε έρχονταν Γερμανία κυρίως απελπισμένοι από τη Ρουμανία,Ρωσία κτλ που ήξεραν οτι δεν είχαν μέλλον στη χώρα τους.Τώρα που η Ελλάδα βαλκανιοποιείται ταχέως,όλο και περισσότεροι Ελληνες εγκαταλείπουν τις ψευδαισθήσεις.Ας πούμε οτι Γερμανία βγάζεις τα τριπλά λεφτά σε σχέση με Ελλάδα για την ίδια δουλειά και οι προοπτικές είναι ανοδικές.Αν θες να αποταμιεύσεις μπορείς να βάζεις 30000 ευρώ το χρόνο στην άκρη άνετα.

Αν θες καλοζωία,ταξίδια,γούστα είναι εφικτό.Οπως και καλό αμάξι στάνταρ.Δίνουν πολλές πιστώσεις αν έχεις καλό μισθό.Σαν επιμελητής φτάνεις μέχρι 8000 ευρώ το μήνα καθαρά,αν ανοίξεις ιατρείο μπορεί και τα διπλά αν είσαι γνωστός.Εχει και πάμπολλους Ελληνες που εμπιστεύονται περισσότερο τους Ελληνες γιατρούς.

andromeda likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα εκτυπώσω τον "οδηγό" σου και θα τον έχω πάνω από το γραφείο όταν θα πάω Γερμανία :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έστειλα τα χαρτιά μου στο Oberbayern (Μόναχο) για την Approbation και μου απάντησαν με ένα κατεβατό που -αν καταλαβαίνω σωστά- σημαίνει ότι πρέπει να τους προσκομίσω απόδειξη πρόσληψης/προσφοράς θέσης από εργοδότη από το ίδιο κρατίδιο, ώστε να τους αποδείξω ότι σκοπεύω να δουλέψω εκεί.

Δεδομένου ότι εγώ δεν έχω ψάξει ακόμη για θέση και δεν είμαι καν στη Γερμανία, τι μπορώ να κάνω; Είχα την εντύπωση ότι η άδεια ισχύει σε όλη τη Γερμανία, καινούριος είναι αυτός ο κανόνας;

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη - πελάγωσα γιατί έφαγα τόσο χρόνο και χρήμα να μαζέψω τα χαρτιά τους και θα πάνε στο βρόντο..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι πρόσφατη αλλαγή και είναι μάλλον απότοκο της προσπάθειας ελέγχου των ξένων μετά το τεράστιο κύμα λαθρομεταναστών που εισέρρευσαν μαζί με τους Σύριους στη Γερμανία. Απλά χρειάζεται μια συνέντευξη ακόμα και με ιδιώτη που θα βεβαιώσει ότι σε περίπτωση που λάβεις την άδεια ασκήσεως "υπάρχει πιθανότητα να σε προσλάβει". Σημειώνω ότι έχει αυστηροποιηθεί και ο έλεγχος για τη διαμονή, παλιά απλά δήλωνες τη διεύθυνση ενός φίλου, τώρα πρέπει να δηλώσεις τηνδιαμονή κάποιου σε συμβόλαια..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 1/4/2017 at 11:07 ΠΜ, nirvana113 said:

Έστειλα τα χαρτιά μου στο Oberbayern (Μόναχο) για την Approbation και μου απάντησαν με ένα κατεβατό που -αν καταλαβαίνω σωστά- σημαίνει ότι πρέπει να τους προσκομίσω απόδειξη πρόσληψης/προσφοράς θέσης από εργοδότη από το ίδιο κρατίδιο, ώστε να τους αποδείξω ότι σκοπεύω να δουλέψω εκεί.

Δεδομένου ότι εγώ δεν έχω ψάξει ακόμη για θέση και δεν είμαι καν στη Γερμανία, τι μπορώ να κάνω; Είχα την εντύπωση ότι η άδεια ισχύει σε όλη τη Γερμανία, καινούριος είναι αυτός ο κανόνας;

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη - πελάγωσα γιατί έφαγα τόσο χρόνο και χρήμα να μαζέψω τα χαρτιά τους και θα πάνε στο βρόντο..

Το κάνουν συχνά αυτό οι γερμανοί για να μειώσουν την δουλειά τους: σου λένε στείλε μας τα χαρτιά σου μόνον όταν ξέρεις σίγουρα οτι θα δουλεψεις σε εμας. Ειδικά η Βαυαρία έχει πελαγώσει, έρχονται μαζικά γιατροί εδώ σε εμάς. Στην αρχη ζητουσαν απόδειξη κατοικίας στην Βαυαρία, τωρα φαινεται σου ζηταν συμβόλαιο εργασίας. Το κάνουν ειδικά για διευθύνσεις απο το εξωτερικό. Έδωσες την Ελλαδική σου διεύθυνση ή φίλου απο την Γερμανία; ο φίλος μένει βαυαρία;

Παρακάτω τώρα, σχετικά με το θέμα της ευρέσεως εργασίας: υπάρχουν πολλές δουλειές ακόμη στην Γερμανία αλλά όσο πιο κοντά σε μεγαολούπολη ψάχνεις τόσο δυσκολότερο γίνεται: στις μεγάλες πόλεις πάνει και οι Γερμανοί οπότε θα σε συγκρίνουν πάντα απο πλευράς γλώσσας με τους γηγενείς, στα νοσοκομεία της περιφέρειας θέσεις έχουν πολύ περισσότερες, και συνήθως έχουν και περισσότερους ξένους οπότε το θέμα της γλώσσας δεν τίθεται... έχουν συνηθήσει και δεν κάνουν φασαρία. Συν φυσικά ότι πρώτα θα εξυπηρετηθούν οι Γερμανοί για τα της ειδικότητας (θα πάρουν πρώτοι τα χειρουργεία, τις εξετάσεις κλπ, και μετά εσύ θα τρέχεις για την ευκαιρία να καλύψεις τον κατάλογό σου.

Οι μισθοί βέβαια είνα οι ίδιοι σε όλη την Γερμανία (με ελάχιστες αποκλίσεις, χάρη στο Μαρμπουργκερ Μπουντ, το συνδικάτο των γιατρών) ενω τα ενοίκια είναι πολυ μεγαλύτερα στην μεγαλούπολη απο ότι στην μικρότερη πόλη. Η δε ειδικότητα παραμένει στα ίδια επίπεδα μιας και έτσι δουλεύει το σύστημα στην Γερμανία: η ασφαλιστική εταιρία σε πληρώνει για τις εξετάσεις που έκανες. Άρα ακομη και τα μικρα νοσοκομεία έχουν συμφέρων να κάνουν πολλές εξετάσεις, οπότε γρηγορότερα θα έρθει η σειρά σου αφού έχει άφθονη δουλειά. Οπότε και φτηνη ζωή και μαθαίνεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 1/4/2017 at 0:07 ΜΜ, nirvana113 said:

Απλώς στέλνεις αιτήσεις σε νοσοκομεία οποιασδήποτε ειδικότητας στην Βαυαρία ,κατά προτίμηση στην περιφέρεια που θα σου απαντήσουν άμεσα και γρήγορα, και στέλνεις τις απαντήσεις  τους (απόρριψη, πρόσκληση για συνέντευξη) μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Δεν χρειάζεται ούτε να πας για συνέντευξη ούτε φυσικά να δεχτείς κάποια δουλειά! Αυτό το ζητούν μόνο στο Μόναχο και μερικοί στέλνουν αυτές τις απαντήσεις μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα για να επιταχυνθεί έτσι και αλλιώς η διαδικασία. Θέλουν απλώς να δουν ότι ψάχνεις στην περιοχή δικαιοδοσίας τους. Η άδεια φυσικά ισχυεί σε όλη την Γερμανία απάξ και την βγάλεις. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Από αυτούς που έχουν καταθέσει τα χαρτιά τους για approbation από Ελλάδα πως μπόρεσαν να βγάλουν το πιστοποιητικό υγείας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 1/4/2017 at 11:07 ΠΜ, nirvana113 said:

Καλησπέρα! 

Σε πόσο καιρό σου απάντησαν από το Μόναχο? Ξέρει κανείς πόσο διάτημα κάνει για να βγει η Approbation? 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο Μόναχο από 1.4 μπήκαν εξετάσεις και ισχύουν για όλες τις μη διεκπαιραιωμένες αιτήσεις, ακόμα και αν όλα τα χαρτιά στάλθηκαν καιρό πριν την ημερομηνία. 

alexandros45 likes this

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα!

Ειμαι καινουριος στο φορουμ παροτι κατα καιρους παρακολουθουσα διαφορα θεματα απο δω κ απο κει.

ΕΙμαι 4ο ετος και σκεφτομαι ειδικοτητα στο εξωτερικο.

Κατα προτιμηση Γερμανια...Απο γλωσσα εχω παρει το C1,πεντε χρονια πριν ωστοσο...

Καταρχας θα ηθελα να ρωτησω καποιον που γνωριζει εαν αξιζει να παει καποιος εκει

Εαν ειναι δυνατο να γινεις αποδεκτος σε καποια απο τις μεγαλες γερμανικες πολεις η απαιτειται καποια προυπηρεσια στη γερμανικη επαρχια

Εαν ορισμενες τεχνικες δεξιοτητες σε πολυ πρακτικα θεματα ειναι προαπαιτουμενες(κατι περα πχ απ την αιμοληψια,τη μετρηση πιεσης κλπ)

Ποια θα ηταν η συμβουλη σας πανω στην προετοιμασια για ενα τετοιο εγχειρημα τα 2 χρονια που απομενουν και τι 'εκτιμουν' η αξιολογουν ως προσον για να γινεις δεκτος...

Ευχαριστω :) 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα ερωτήματα αυτά έχουν  ψιλοαπαντηθεί σε προηγούμενα ποστ και σε μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικά ( το αν ""αξίζει"" πχ ) . Το βασικότερο για να βρεις δουλειά είναι η ΓΛΩΣΣΑ. Με προυπηρεσίαι φυσικά αυξάνεις πιθανότητες, άμα όμως είναι εκτός Γερμανίας στην αρχή ειδικά δεν θα σε ωφελήσει τόσο όσο νομίζεις, γιατί το σύστημα ειναι τελείως διαφορετικό. Σε κάποιες ειδικότητες ( παθολογία, χειρουργική, ψυχιατρική) θα βρεις θέση παντού,ακόμα και σε μεγάλες πόλεις,  μερικές φορές μάλιστα στην "επαρχία" ( μισή ώρα από την πόλη) είναι δυσκολότερο να βρεις γιατί οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες και τα ωράρια λιγότερα εξαντλητικά  και προτιμούνται από τους Γερμανούς. Ακόμα και σε ειδικότητες που ειναι πολύ ανταγωνιστικές όμως μπορείς μετά από ένα χρόνο προυπηρεσίας σε άλλη ειδικότητα να βρεις θέση άνετα. 

Στην Γερμανία πίεση, ενδομυικές ενέσεις και ουροκαθετήρες είναι δουλειά των νοσηλευτών. Αιμοληψίες και φλέβες βάζουν οι γιατροί.

Το βασικότερο για να γίνεις δεκτός είναι η ΓΛΩΣΣΑ, και ειναι  το μόνο προαπαιτούμενο. Όχι το πτυχίο, όσο το αν μπορείς να επικοινωνήσεις ικανοποιητικά. όσο πιο γρήγορα ξεκινήσεις εκεί και όσο λιγότερο χρόνο σπαταλήσεις στην Ελλάδα, τόσο το καλύτερο, εφόσον αυτός είναι ο στόχος σου. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καταρχάς να σ ευχαριστήσω πολύ για το χρόνο και την απάντηση !!

Διάβασα γύρω στις 30 σελίδες από το θέμα και πηρά μια γεύση. Απλά στις περισσότερες περιπτώσεις υπήρχαν οροί που δεν καταλάβαινα!!

Η εκπαίδευση είναι ικανοποιητικότερη από την Ελλάδα κατά τη γνώμη σου ;

Και να συμπληρώσω : υπάρχει πράγματι τόσο μεγάλη ψυχολογική και σωματική κούραση; Είναι πράγματι τελείως διαφορετικός ο τρόπος ζωής και η καθημερινότητα ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και κάτι τελευταίο... Όταν λέμε γλώσσα εννοούμε λογικά και ιατρική ορολογία ; Φαντάζομαι ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο το απαιτούν

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Στην Γερμανία βλέπεις πολύ μεγαλύτερο όγκο περιστατικών από ότι στην Ελλάδα και δουλεύεις πολύ περισσότερο καθότι το σύστημα είναι προσανατολισμένο στην παραγωγικότητα. Το 4-5 ασθενείς ανα ειδικευόμενο της Ελλάδας δεν υπάρχει, στην Γερμανία έχεις από 10-20 ασθενείς κατα μέσο όρο και έτσι αποκτάς από την μία μεγαλύτερη εμπειρία.  Από την άλλη η καθημερινότητα είναι πολύ πιο οργανωμένη, ασχολείσαι σαν ειδικευόμενος σε μεγάλο βαθμό με γραφειοκρατικά και διαδικαστικά .Κανείς δεν σε παίρνει από το χέρι να σου δείξει, πρωτίστως μαθαίνεις να βγάλεις την δουλειά και μετά η εκπαίδευση ειναι δικό σου θέμα και θα έρθει με δικό σου κόπο. 

Μιλάμε όμως για μια τεράστια χώρα , κάθε νοσοκομείο και κάθε επιμελητής είναι διαφορετικά και άμα δεν εισαι ικανοποιημένος με το ένα νοσοκομείο μπορείς να πας στο άλλο, σε αντίθεση με την Ελλάδα. Έχεις την ευελιξία να αλλάξεις πόλη, ειδικότητα, να δουλεύεις μερική απασχόληση και γενικώς οι δυνατότητες δεν συγκρίνονται με της Ελλάδας. 

Ψυχολογική και σωματική κούραση υπάρχει. Τα ωράρια και  η πίεση δεν συγκρίνονται με την Ελλάδα. Φυσικά επίσης σημαντικό ρόλο οι δυσκολίες προσαρμογής σε ένα νέο σύστημα και μια ξένη χώρα, ο καιρός, η μοναξιά κτλ.

Γλώσσα εννοώ κυρίως καθημερινή γλώσσα. Για την κάθε ειδικότητα χρειάζεται άλλη ορολογία , για τις χειρουργικές ειδικότητες η γλώσσα παίζει λιγότερο ρόλο από ότι πχ για την ψυχιατρική. Αλλά το βασικό είναι να μπορείς να επικοινωνείς με τους συναδέλφους και τους ασθενείς. 

Τροποποιήθηκε από andromeda

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδη δεν υπαρχουν καποια μαθηματα και καποια πρακτικη εξασκηση παραλληλα?Δηλαδη ο,τι ξερεις απο πανεπιστημιο?Και αμα σου μεινει κανενας ασθενης στα χερια?Πολυ παραξενος αυτος ο διαχωρισμος μεταξυ δουλειας και εκπαιδευσης με τη λογικη οτι για να κανεις σωστα τη δουλεια χρειαζεται εκπαιδευση!!

41-42 ωρες τη βδομαδα συν μια εφημερια τη βδομαδα δεν ειναι περιπου τα ωραρια?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Άμα σου μείνει κάνας ασθενής στα χέρια;;;

6 χρόνια θεωρητικής ιατρικής έχεις κάνει και εν τέλει αποκτάς Γερμανική άδεια εξάσκησης ιατρικού επαγγέλματος.  Προφανώς, για να σου δώσει ο άλλος 5-8 χιλιάρικα τον μήνα, θέλει να βγάζεις κλινική δουλειά και να περνεις αποφάσεις.  Η εκπαίδευση είναι hands-on, ότι πιάσεις και όσο αντέξεις μετά τις 24 ώρες εφημερίες. Η θεωρητική παθητικη εκπαίδευση ειναι ενα μικρό παράκατιανο μέρος του ωραρίου εργασίας.

Και ναι, θα σου μείνουν ασθενείς στο χέρι. Οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Αν δεν σου αρέσουν τα παραπάνω, υπάρχουν εναλλακτικοί δρόμοι : Research fellow, MSc, PhD και άλλα τέτοια ωραία. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα ωράρια των εφημεριών ειναι ανάλογα την κλινική. 40 ωρες εβδομαδιαία εργασία ειναι το νομιμο αλλά συνήθως βγαίνουν παραπάνω με υπερωρίες, ειδικα στην αρχή που δεν ξέρεις το σύστημα και είσαι αργός. 

Οι θεωρητικές γνώσεις υπάρχουν και στα βιβλία, το νόημα της εκπαίδευσης μετά το πτυχίο ειναι η πρακτικη εξάσκηση.Σε κάποιες κλινικές υπάρχουν μαθήματα, σε κάποιες αλλες όχι, αλλά δεν είναι αυτός ο πυρήνας της εκπαίδευσης ούτως η άλλως. 

Φυσικά και ως πτυχιούχος ιατρικής ειναι η δουλειά σου να παίρνεις αποφάσεις και αυτό θα περιμένουν από σένα. Τις πολύ σοβαρές αποφάσεις τις παίρνουν πάντως συνήθως οι επιμελητές, οπότε ως ειδικευόμενος έχεις μια μικρή κάλυψη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@suomi

Η Ελλαδα δινει ενα ισχυρο θεωρητικο υποβαθρο σε καποιον συνειδητοποιημενο φοτητη που τελειωνει μια απο τις σχολες της χωρας.

Το κλινικο κομματι ομως και η εφαρμογη της θεωριας ειναι κατι τελειως διαφορετικο.Ισως να το βλεπω ετσι τωρα που ειμαι τεταρτο ετος,δεν μπορω να το ξερω.

Οι ασθενεις πεθαινουν,οι ανθρωποι πεθαινουν το γνωριζω αυτο.Απλα θα ηταν τελειως θεμιτο για την οποιαδηποτε χωρα του κοσμου να υπαρχει μια μικρη εστω μεταβατικη περιοδος.Αυτο ειναι που ρωταω.Φανταζομαι οτι εχεις καποια καθοδηγηση εστω υποτυπωδη,αυτο ρωταω.Πολλα απο τα παιδια που πηγαν Γερμανια δεν ξερουν την γλωσσα στην εντελεια και ειναι λογικο...αν δεν πας εκει δε θα μαθεις...αυτο και μονο δε σου προσφερει μια περιοδο χαριτος οσον αφορα το κομματι της αναληψης σοβαρων ευθυνων που μπορει να κρινουν τη ζωη του ασθενους και δε θα πρεπε να ληφθουν απο εναν αλλοδαπο ειδικευομενο?

5-8 χιλιαρικα παιρνεις στην ειδικοτητα?Ειχα ριξει τις προσδοκιες μου στα 3παρα με 3 τα πρωτα χρονια τουλαχιστον (παντα καθαρα μιλαμε)

@andromeda

Σ ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις Ανδρομεδα!!

Τροποποιήθηκε από Dirolos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@andromeda

Σ ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις Ανδρομεδα!! :) 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

για το πρώτο έτος ως ειδικευόμενος χωρίς εφημερίες ειναι καθαρά 2500 περίπου άμα δεν έχεις οικογένεια και παιδιά (4200 μεικτά περίπου). Με τις εφημερίες αυτό αλλάζει, ακριβώς όμως πόσο εξαρτάται από την κλινική και το είδος των εφημεριών. 

Όσο πιο πολλα θέλεις και μπορείς να κάνεις , τόσα πιο πολλά θα σου δώσουν να κάνεις. Περίοδος χάριτος υπάρχει στο einarbeitungszeit. Ανάλογα με την κλινική αυτό μπορεί να ειναι μια μερά ή ένας μήνας. Δεν μπορείς να κάνεις γενικεύσεις σε τίποτα, κάθε νοσοκομείο μπορεί να ειναι πολύ διαφορετικό. 

Τι θα πει σοβαρές ευθύνες; Στα πραγματικά σοβαρά προβλήματα συνήθως μπορείς τουλ τηλεφωνικά να μιλήσεις με επιμελητή. Στις εφημερίες δεν υπάρχει συνήθως στο νοσοκομείο επιμελητής όπως στην Ελλάδα, τους παίρνεις όμως τηλέφωνο. (Hintergrund)

Για εναν Έλληνα απόφοιτο που δεν έχει ξαναδουλέψει στην αρχή ειναι η σοκ η καθημερινότητα, καθότι στην Ελλάδα ως φοιτητής δεν παίρνεις καμία απολύτως ευθύνη και πέφτεις κατευθείαν στα βαθιά ( σε αντίθεση με τους Γερμανούς). Με τον καιρό όμως οι περισσότεροι συνηθίζουν. Πολλοί που δεν αντέχουν  αλλάζουν νοσοκομείο ή ειδικότητα ή γυρίζουν στην Ελλάδα. Σε αντίθεση με την Ελλάδα , οι επιλογές από την Γερμανία είναι πολλές. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νομίζω με ένα καλό αγροτικό (έστω μερικούς μήνες αν δεν θες να το κάνεις όλο) και μια περίοδο χάριτος (1 μήνα κάπου εκεί) που δεν κάνεις μόνος εφημερία (σε μερικές κλινικές είναι έτσι, σε άλλες ίσως είναι με την μια χώσιμο για να βγει η δουλειά) είναι ΟΚ κάποιος. Στην τελική κάνε και κανένα Hospitation πριν ξεκινήσεις να δουλεύεις, βοηθάει και στην γλώσσα και λογικά έχεις λιγότερες ευθύνες από ειδικευόμενο, οπότε μπορείς να μπεις λίγο στο κλίμα πιο χαλαρά. 

Τα θεωρητικά τα διαβάζεις και μόνος σου, δεν είναι εξέταση πτυχίου ο κάθε ασθενής. Αρκετά θα τα ξέρεις ήδη, βγάζεις και ένα κινητό με UpToDate, έχεις και κανένα pocket της ειδικότητας και ένα γενικό και προσπαθείς να επιπλέυσεις. :) Με τον καιρό μαθαίνεις και γίνεσαι και πιο γρήγορος.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχω μια άλλη απορία, τουλάχιστον όσο αφορά τις παθολογικές ειδικότητες (Παθολογία ή καρδιολογία συγκεκριμένα): υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα τα οποία και εφαρμόζετε; Ή εξαρτώνται όλα από την γνώση και τη σοφία σας σαν ιατροί;:) Επίσης, ένα άλλο: πόσες φορές χρειάστηκε να πάτε σε δικαστήριο ως κατηγορούμενοι για κάτι από ασθενή; Είναι κάτι σύνηθες στη Γερμανία; 

Άλλη ερώτηση: πώς είναι ο χώρος των ΤΕΠ; Μοιάζει με αυτό το κωλοχανείο που έχουμε εμείς; Υπάρχει κάτι σαν φίλτρο για να μην καταλήγει δίπλα δίπλα η πνευμονία εξ εισροφήσεως και ο πονοκέφαλος;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Mindtrapper σ ευχαριστω για το χρονο!!!Χρειαζεται αγροτικο λες για την εμπειρια?Δηλαδη να φυγει καποιος απευθειας δεν παιζει μαλλον

Σύνδεσμος στη δημοσίευση