Jump to content
oust

Λιστα επικουρικων: πηδημα-αδικια-ωχαδερφισμος-επαιτεία.Εμενα ποτε θα με παρουν;

Recommended Posts

19 ώρες πριν, asamotref said:

μπορεις να εισαι πραγματικά χρήσιμος στην κοινωνία βάζοντας ακομα και σφραγίδες και υπογραφές και αριθμους πρωτοκόλλου σε δημόσια εγγραφα...δεν ειναι υποτιμητικό... 

ΜΕ ΔΙΚΑΣΕΣ αυστηρα. Τόσα μπόρεσα συν-Αιωνιε Φέρτη μου, τόσα έκανα. Τα  "έχοντας υπ' όψιν" και "είμαστε αναρμόδιοι" άντε και καμιά επιτροπή παραλαβής έργου είναι η μίζερη ζωουλα μου πλέον. Αν ήμουν πιο έξυπνος θα έκανα καλύτερα πράγματα , θα ήμουν επιχειρηματίας ας πούμε αλλά δεν πειράζει, ευτυχισμένος είμαι και έτσι. Και χρήσιμος πιστεύω.

Πράγματι, δεν είναι υποτιμητική καμία δουλειά ούτε καν του υδραυλικού που σου ξεβουλωνει το νεροχύτη και guess what! βγάζει πιο πολλά από εσένα Φέρτη που έφαγες 20 χρονια σπουδες για να φοράς τα άσπρα τσόκαρα του σούπερ ήρωαχαχαχαχα.

Πρόσεχε γιατί το φαινόμενο αυτό το μελετούν οι οικονομολόγοι .

https://finance.yahoo.com/blogs/daily-ticker/forget-harvard-4-degree-more-plumber-long-run-20110318-063704-224.html?guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS9zZWFyY2g_c3hzcmY9QUxlS2swMEs0LWR3ZlZ0SWtqSTJIN0YzRFREYkk2ejE5QSUzQTE1OTY3Mjc5MTI3MjImcT1hcGx1bWJlcitlYXJucyttb3JlK3RoYW4rYStkb2MrZWNvbm9taWNzJm9xPWFwbHVtYmVyK2Vhcm5zK21vcmUrdGhhbithK2RvYytlY29ub21pY3MmYXFzPWhlaXJsb29tLXNycC4u&guce_referrer_sig=AQAAADmBJgG7R-i_gbTrZe6AxqyKJel2J12Y4CP5GuOQ2U50hvOQQGh1IS-TGGDhXbu4nxdB6wexud3tiEq8ddxKR1RZ3Jt8iDK4IB36V9cdNwWUX46MELDH6lVZW5scBOqRjvzWgpV4odhHbtFLVje5tL4t9qTlfql7IvAIbLBDCsiP&_guc_consent_skip=1596728101

ΥΓ.

Τώρα το παρατήρησα: γράφουμε σε ένα τοπικ που έχει τίτλο "Λιστα επικουρικων: πηδημα-αδικια-ωχαδερφισμος-επαιτεία.Εμενα ποτε θα με παρουν;"

Μεγαλεία, ε;

Τροποποιήθηκε από mikro kavouri

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
1 ώρα πριν, mikro kavouri said:

η μίζερη ζωουλα μου πλέον

κάτι εχουμε καταλάβει... καλη συνεχεια σε αυτήν...

(και εις ανώτερα, η επομενη επιτυχημενη ιντερνετικη παρουσια σε φορουμ υδραυλικών)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μην μαλώνετε και μην χαλάτε τις καλοκαιρινές σας διακοπές με μικρότητες.....επειδή με ενδιαφέρουν όλα αυτά που γράφετε(αν και είναι άσχετα με τον τίτλο του "νήματος"sic)

Θεωρώ ότι όλα είναι σωστά.

Και οι γιατροί είναι πολλοί

Και το σύστημα(σε συνδυασμό με την "χαλασμένη" μεταπολεμική νοοτροπία της ψαροκωσταινας του "να σπουδάσουμε το παιδί"=ιατρός,μηχανικός,δικηγόρος") παρήγαγε πολλούς χώρις να μπορεί να τους απορροφήσει.(κάποτε π.χ ήταν μεγάλη επιτυχια να γίνεις μαθηματικός και η ιατρική ήταν και πιο εύκολη μάλιστα....ξέρουμε όλοι που κατέληξε αυτό).

Στη συνέχεια έγινε μοντα (για το ΕΣΥ μιλάμε....γιατί σας διαβεβαιώνω ότι όσοι πιάστηκαν ιδιωτικά στο επάγγελμα χτίσαν βίλες και θερινά θέρετρα μπανγκαλοουζ) και για τους "θαρραλέους" θεσπίστηκαν,ιδέ "είμαι το κράτος και κάνω τα στραβά τα μάτια" και πλάγιοι τρόποι χαρτζιλικιου.(ακόμα επικρατεί ακόμα και σε "ΕΣΥτες" κατά γενική ομολογία αδιάφθορους η παραδοχή "ηθικά" του τάδε χειρουργού που "τα παίρνει....αλλά αν χρειαστεί κάνει και τη δουλειά του" όχι σαν το δείνα χειρουργό που "δε βάζει χειρουργείο αν δεν πέσει το παραδακι".)

Και μετά ήρθε η παγκοσμια οικονομική κρίση,και όλοι ξέρουμε επίσης που κατέληξε η ιστορία....

Και τώρα..εν Χριστώ ή Αλλάχ ή Κρίσνα  ή ο,τι θέλει ο καθένας αδελφοί.....

Ήρθε ο covid-19

Και όλοι οι αναλώσιμοι είναι χρήσιμοι

Είτε είναι γιατροί

Είτε νοσηλευτές 

Είτε.παραιατρικοι

Είτε διοικητικοί

Χρήσιμοι θα είναι και οι τελετάρχες (γραφεία τελετών....πάντα και παντός καιρού ίσως λίγο περισσότερο τώρα)

Και οι συμβολαιογράφοι(εγώ προσωπικά θα έκανα switch σε συμβολαιογράφο εν ριπή οφθαλμού)....θα χρειαστούν....γιατι μετά την τελετή αρχίζει η μοιρασιά,ή πριν πας στον ιδεολόγο γιατρό....μπορεί να χρειαστεί να μεταβιβάσεις-πουλησεις τίποτε Παλιόχωραφα ή κανένα σπίτι πρώτη κατοικια(για να πληρώσεις την ιδεολογία πάντα.Τί να το κάνεις το σπίτι αν πεθαίνεις από καρκίνο κι έχεις μια ελπίδα να σε γλυτώσει κάποιος ιδεολόγος που θα πρέπει να σε βαφτίσει και υπερεπειγον περισυατικο και να σου κάνει και το COVID test για να προχωρήσει το θέμα σου;)

Κι αν γλυτώσεις κι από το χειρουργείο,και το COVID και τον παγκόσμιο πόλεμο που θα ακολουθήσει....ποιος ξέρει....μπορεί να πείσεις και τον κανακάρη σου να γίνει γιατρός ή δάσκαλος....ή συμβολαιογράφος (μπας και κάνει κανένα συμβόλαιο και πάρεις εκείνο το κομμάτι καμμένης γης που του αφήσαμε κληρονομιά). 

Οι οικονομολόγοι και κάθε λογής .... λόγοι... Μπορεί να μην υπαρχουν μετά....

Αλλά όσο υπάρχει αποχέτευση και ύδρευση,ο υδραυλικός θα την έχει τη θεσουλα του....

(Δεν ξέρω πολλούς υδραυλικούς και το οικονομικό τους γίγνεσθαι.... αλλά ένας που γνώριζα είχε χτίσει 3 σπίτια είχε τουλάχιστον 2 πολυτελή αυτοκίνητα και τα ρούχα του ήταν prada και πάνω....ίσως γι'αυτό τον τσιμπησανε για εμπόριο κοκαινης)

Όσο για την προσφώνηση ήρωας... το να ειρωνεύεται κάνεις κάτι το οποίο είναι ήδη ειρωνικό στη βάση του σαν δήλωση....δείχνει αδυναμία κατανόησης γενικά.

αν ειρωνεύεται αυτούς που δεν κατάλαβαν την ειρωνια....απλά δεν είναι ευγενικό.Δυστυχώς πάντως με το covid-19 κινδυνεύει κι αυτός που έχει χρυσοπληρωσει την ιδιωτική του ασφαλιση,να βρεθεί στα "νύχια" των "ηρώων"....δεν είναι αυτό ειρωνία επί τρία;

Τροποποιήθηκε από Clairvoyant

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 6/8/2020 at 10:37 ΜΜ, Clairvoyant said:

Μην μαλώνετε και μην χαλάτε τις καλοκαιρινές σας διακοπές με μικρότητες.....

Εμείς που δεν μπορούμε να πάμε διακοπές λόγω της καταστασης εδώ με τον covid προσπαθούμε να χαλάσουμε και τις διακοπές των υπολοίπων...είναι παλιό το κόλπο! 😃  

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 4/8/2020 at 8:12 ΜΜ, asamotref said:

Χαιρομαι πολυ που σε βλεπω να γραφεις, οπως και τον αγαπημενο συναδελφο ιατρό sjjggst, και θα ηθελα να συνεχισεις να προσφερεις στο φορουμ αυτο, που ειναι φορουμ υποψηφιων και νεων ιατρών, αλλά αρκετα μεγαλόψυχο για να τους χωραει όλους...

Γεια σου Φερτο, good to "see" you again! :😊

Η άτυπη "καραντίνα" εξαιτιας της σουηδικης ανοησιας της ψοφιας αγελης μας εχει βαρεσει κατακεφαλα εδω και καιρό!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όλο κλάψα τα " γιατρουδάκια", αλλά δεν έχω παρατηρήσει μείωση του ενδιαφέροντος για Ιατρικές, στις κατατακτήριες, στα πτυχία από Βαλκάνια (και κάτι Σλοβακίες) κτλ

Είναι να απορεί κανείς, όλοι αυτοί οι γονείς που κατευθύνουν τα βλαστάρια τους προς Ιατρικές δεν νιώθουν ; Είναι τόσο μπετόστοκοι και κομπλεξικοί πια ;

Η προσφώνηση "γιατρέ" και η αντίστοιχη ολοκλήρωση που αισθάνεται κάποιος/α, πόσο διαρκεί ; Άντε τα πρώτα χρόνια.

Υπάρχουν, ακόμα και στην Ελλάδα, πολύ πιο προσοδοφόρα (και αντίστοιχα ενδιαφέροντα) επαγγέλματα, με αντίστοιχο κύρος.

Είμαστε πολλοί γιατροί ; ΝΑΙ, ΕΙΜΑΣΤΕ. Θα σας αναφέρω περίπτωση που γνωρίζω, μου προτάθηκε από γνωστό προ ετών να καλύψω κατασκήνωση (22 ημέρες,  κατόπιν διαχοδικών αρνήσεων το ανέβασαν στα 1200 ή 1500 ανά περίοδο δεν θυμάμαι καλά), και ψάχνοντας, ψάχνοντας, βρήκαν τελειωμένο γενικό χειρουργό ο οποίος δέχτηκε να παει καθώς είχε μόλις τελειώσει την ειδικότητα, είχε οικογένεια, δεν υπήρχε τότε το σπορ των παρατάσεων στον τομέα κτλ.

Τελειωμένος ειδικός χειρουργός να κάνει δουλειά ανειδίκευτου ε ; Αφού είμαστε πολλοί, αρκετοί έχουν οικογένειες, υποχρεώσεις, ε, όποια δουλειά είναι να βρεθεί, για να μην πεινάσουμε... Πως περιμένετε μετά να μας σέβονται ;

Εσχάτως την κατάσταση αποφορτίζει κάπως το σπορ των παρατάσεων, συνάδελφοι με ειδικότητες με περιορισμένο ή μηδενικό αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας, κτυπούν παρατάσεις, και έτσι ζουν (αυτοί και οι οικογένειες τους) επί σειρά ετών. Διαφορετικά όλοι αυτοί θα αντιμετώπιζαν το φάσμα της πείνας ή θα έκαναν τους αγροτικούς επί θητεία σε κάποια εξωτικά μέρη της ελληνικής περιφέρειας.

Πάλι καλά δλδ που υπαρχουν και αυτά (παράταση ειδικότητας + αγροτικά επί θητεία) για αρκετό κόσμο.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση