Jump to content
dr. mad

(Πληροφορίες για Ειδικότητα)-ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το που είναι καλύτερα να δηλώσει κανείς την ψυχιατρική.

Έχω ακούσει οτι στο Αιγινήτειο τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά καθώς δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα περιστατικών.

Για το Δαφνί και το Δρομοκαίτειο δεν εχω ακούσει καλά λόγια επίσης. Σκέφτομαι τελικά μήπως είναι καλύτερα να δηλώσω

την ψυχιατρική εκτός Αθήνας. Γνωρίζει κανείς να μου πει που θα ήταν σχετικά καλά στην επαρχία

ή αν υπάρχει κάτι στην αθήνα που δεν έχω σκεφτεί.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Η γνώμη σας θα είναι πολύτιμη διότι έχω προβληματιστεί πολύ.

Αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα διότι για προσωπικά θέματα δεν δύναμαι να φύγω στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω ως φοιτητρια στο α.π.θ. ασκηθηκα στο ΑΧΕΠΑ και θα στο προτεινα ανεπιφυλακτα/

μαλιστα, σκεφτομουν σοβαρα να κανω και η ιδια ψυχιατρικη, και αν το εκανα θα δηλωνα εκει/

καλυτερα ωστοσο θα ηταν να μιλησεις με καποιον που ηδη κανει ειδικοτητα-παρε τηλεφωνα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν ξερω τι εννοεις η μαλλον τι σου εχουν πει οτι δεν ειναι καλα στο δαφνι η στο δρομοκαιτειο

στο δαφνι ομως να ξερεις πως ειναι σχολειο.θα δεις τα παντα.το μεγαλυτερο ψυχιατρικο νοσοκομειο της χωρας και ισως των βαλκανιων.ξεχωριστα ψυχογηριατρικο τμημα,μοναδες απεξαρτησης απο αλκοολ και ναρκωτικες ουσιες,9 τμηματα οξεων περιστατικων,κεντρα ψυχικης υγειας,εξωτερικα ιατρεια.κτιριακα καλυτερο απο το δρομοκαιτειο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σε όλους...ήθελα να ρωτήσω, αν και το βάθος του χρόνου, μου φαίνεται πάρα πολύ μεγάλο, λόγω των προσφάτων ανακατατάξεων..;)

Είμαι στο γκρουπ 4 και θα δηλώσω για ειδικότητα Ψυχιατρικής, κάπου στην Αθήνα...

Είμαι μεταξύ Δαφνίου και Αιγηνιτείου...όποιος συνάδελφος θα ήθελε να δώσει κάποιες πληροφορίες θα του ήμουν ευγνώμων..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..:)

Τροποποιήθηκε από ShrinkShady

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το που είναι καλύτερα να δηλώσει κανείς την ψυχιατρική.

Έχω ακούσει οτι στο Αιγινήτειο τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά καθώς δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα περιστατικών.

Για το Δαφνί και το Δρομοκαίτειο δεν εχω ακούσει καλά λόγια επίσης. Σκέφτομαι τελικά μήπως είναι καλύτερα να δηλώσω

την ψυχιατρική εκτός Αθήνας. Γνωρίζει κανείς να μου πει που θα ήταν σχετικά καλά στην επαρχία

ή αν υπάρχει κάτι στην αθήνα που δεν έχω σκεφτεί.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Η γνώμη σας θα είναι πολύτιμη διότι έχω προβληματιστεί πολύ.

Αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα διότι για προσωπικά θέματα δεν δύναμαι να φύγω στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη σίγουρα το επίπεδο εκπαίδευσης είναι καλύτερο. Στην Αλεξανδρούπολη για παράδειγμα δεν γίνεται εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία( για την ακρίβεια γίνεται μάθημα 1 φορά τον μήνα) και όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να πηγαίνει στην Θεσσαλονίκη. Επίσης βαριά περιστατικά θα δεις πολύ σπάνια. Και αυτά παρόλο που το νοσοκομείο είναι πανεπιστημιακό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επίσης βαριά περιστατικά θα δεις πολύ σπάνια. Και αυτά παρόλο που το νοσοκομείο είναι πανεπιστημιακό.

Κάνεις λάθος για το αν έχει βαριά περιστατικά. Έχει και αρκετά μάλιστα. Επίσης είναι από τις λίγες κλινικές που στον ειδικευόμενο του αναθέτουν κλιμάκιο στα π΄λαίσια της κινητής μονάδας ψυχικής υγείας. Πρακτικά πηγαίνει μια φορά την βδοομάδα ή 15ερο, εξαρτάτα από το κλιμάκιο, σε διάφορα μέρη του νομού Εβρου και έχει υπό την ευθύνη του όλους τους ψυχιατρικά ασθενείς αλλά και νέα περιστατικά (κοινωνική ψυχιατρική). Ψήνεσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

όσο αφορά την ψυχθεραπεία, θα συμφωνήσω, είναι ένα αδύνατο σημείο, που ο καθηγητής προσπαθούσε να αναπληρώσει κάνοντας μια φορά τον μήνα σεμινάρια γνωσιακής.

Στα συν το μεταπτυχιακό κοινωνικής ψυχιατρικής που προσφέρει, το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ κλίμα με επιμελητές και λοιπό προσωπικό, την πληθώρα περιστατικών (εισαγγελικές στο φουλ καθώς καλύπτει όλη την Θράκη) και την μικρή αναμονή που έχει. Αν δηλώσεις τώρα μπαίνεις μέσα 2013. Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν απολύ σοβαρά. ότι άλλο θες ρώτα με.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε 10 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για ψυχοθεραπεία και θα γελάμε. Η ψυχιατρική , αν και δεν θα επανενωθεί με την νευρολογία, θα έχει πιο βιολογικό προσανατολισμό, λόγω καινούργιων δεδομένων για το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος (δες PET, SPECT, μαγνητικό συντονισμό και ένα σωρό καινούργιες εφαρμογές.) Ποιος θα το πίστευε πως πλέον έχει αποδειχ΄τεί πως η επιληψία και η κατάθλιψη έχουν κοινούς παθογενετικους μηχανισμούς. Και βεβαίως την επιληψία δεν την χειρίζεσαι με ψυχοθεραπεία.

Στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν τόσο για την ψυχοθεραπεία, αλλά να βρεις κάποια κλινική που να βασίζεται στην βιολογική θεώρηση της ψυχιατρικής, γιατί αυτό είναι το μέλλον της.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε 10 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για ψυχοθεραπεία και θα γελάμε. Η ψυχιατρική , αν και δεν θα επανενωθεί με την νευρολογία, θα έχει πιο βιολογικό προσανατολισμό, λόγω καινούργιων δεδομένων για το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος (δες PET, SPECT, μαγνητικό συντονισμό και ένα σωρό καινούργιες εφαρμογές.) Ποιος θα το πίστευε πως πλέον έχει αποδειχ΄τεί πως η επιληψία και η κατάθλιψη έχουν κοινούς παθογενετικους μηχανισμούς. Και βεβαίως την επιληψία δεν την χειρίζεσαι με ψυχοθεραπεία.

Στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν τόσο για την ψυχοθεραπεία, αλλά να βρεις κάποια κλινική που να βασίζεται στην βιολογική θεώρηση της ψυχιατρικής, γιατί αυτό είναι το μέλλον της.

Αυτή θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και μακροσκελής συζήτηση, αλλά θα ξέφευγε από τα πλαίσια του παρόντος θέματος B)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απλά το έγραψα για να δώσω μια ιδέα στον συνάδελφο σχετικά με τους προσανατολισμούς σε Αμερική και μέχρι πρωτίστως σε Ευρώπη (εκτός Γαλλίας), και γενικά όλα τα καινούργια στοιχεία της βιβλιογραφίας. Το ότι ανέφερες ότι η Αλεξ/πολη δεν έχει βάση για ψυχοθεραπεία..so what?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδή κανείς με ποια κριτήρια να διαλέξει για ειδικότητα ψυχιατρικής ένα νοσοκομείο; Με βάση την ποικιλία των περιστατικών..την εκπαίδευση που προσφέρουν οι καθηγητές (ψυχοθεραπεία κ.α.), μικρή αναμονή κτλπ. Αυτό δεν έιναι και λίγο σχετικό; Καταρχήν στην Ελλάδα δεν μπορούμε να βρούμε ένα ιδανικό νοσοκομείο που να πληρει τα παραπάνω κριτήρια. Επίσης εξαρτάται από το τι θέλει κανείς να ασχοληθεί στο μέλλον π.χ. αν κάποιος θέλει να δουλευει σε ιδιωτικό ιατρειο με κυρίως καταθλίψεις, αγχώδεις δ/χες εφαρμόζοντας γνωσιακή ψυχοθεραπεία , ποιος ο λόγος να πάει σε ένα καθαρά ψυχιατρικό νοσοκομείο που δέχεται ως επί τον πλέιστον εισαγγελικά και χρόνιους ψυχωσικούς;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Psychotherapy works because the sum of the whole is greater than its parts.

Planing to treat everybody with meds would be funny...if it wasn't so disturbing..!

As a psych ya gotta learn to use yourself and the therapeutic relationship as 'treatment'.For this, you need to understand the principles of

psychotherapy (it will also come in handy in keeping yourself sane).

That said...psychotherapy is a form of quackery, most effective for those who don't need any treatment at all.Psychotherapists are more often than not lost in a dream world (quite literally...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν ξερω τι εννοεις η μαλλον τι σου εχουν πει οτι δεν ειναι καλα στο δαφνι η στο δρομοκαιτειο

στο δαφνι ομως να ξερεις πως ειναι σχολειο.θα δεις τα παντα.το μεγαλυτερο ψυχιατρικο νοσοκομειο της χωρας και ισως των βαλκανιων.ξεχωριστα ψυχογηριατρικο τμημα,μοναδες απεξαρτησης απο αλκοολ και ναρκωτικες ουσιες,9 τμηματα οξεων περιστατικων,κεντρα ψυχικης υγειας,εξωτερικα ιατρεια.κτιριακα καλυτερο απο το δρομοκαιτειο

Ισχυουν ολα τα παραπανω.Συμπληρωματικα ομως πρεπει να γνωριζει κανεις οτι το δαφνι υπολειπεται σε νευρωσεις με συντριπτικα ποσοστα περιστατικων υπερ των ψυχωσεων.

Οποιος λεει οτι δεν ειναι καλα στο δαφνι μαλλον δεν ξερει τι του γινεται.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδή κανείς με ποια κριτήρια να διαλέξει για ειδικότητα ψυχιατρικής ένα νοσοκομείο; Με βάση την ποικιλία των περιστατικών..την εκπαίδευση που προσφέρουν οι καθηγητές (ψυχοθεραπεία κ.α.), μικρή αναμονή κτλπ. Αυτό δεν έιναι και λίγο σχετικό; Καταρχήν στην Ελλάδα δεν μπορούμε να βρούμε ένα ιδανικό νοσοκομείο που να πληρει τα παραπάνω κριτήρια. Επίσης εξαρτάται από το τι θέλει κανείς να ασχοληθεί στο μέλλον π.χ. αν κάποιος θέλει να δουλευει σε ιδιωτικό ιατρειο με κυρίως καταθλίψεις, αγχώδεις δ/χες εφαρμόζοντας γνωσιακή ψυχοθεραπεία , ποιος ο λόγος να πάει σε ένα καθαρά ψυχιατρικό νοσοκομείο που δέχεται ως επί τον πλέιστον εισαγγελικά και χρόνιους ψυχωσικούς;

Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον και σωστό..άρα με τα λίγα που έχω ακούσει να υποθέσω ότι το Αιγινήτειο ειδικεύεται στην κατάθλιψη, αγχώδεις δτρχσ που λες και το Δαφνί στα εισαγγελικά και στους χρόνιους ψυχωσικούς, αν και μάλλον υπεραπλουστεύω....:)

Πάντως, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γνωριζει καποιος για ψυχιατρικη στην τριπολη? βλεπω χαμηλη αναμονη και αναρωτιεμαι αν αξιζει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα παιδιά. Σε λίγους μήνες παίρνω με το καλό το πτυχίο και θα πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου για ειδικότητα. Έχει αναπτυχθεί ξανά το θέμα αυτό αλλά θα ήθελα κάτι πιο πρόσφατο ( πολύ πιθανόν και να υπάρχει αλλά να μην το έχω δει ).

Με ενδιαφέρει πολύ η ψυχιατρική σαν ειδικότητα. Πάρα πολύ. Με προβληματίζει όμως πολύ η επαγγελματική αποκατάσταση.Κακά τα ψέματα, θα σπουδάζουμε για 10+ χρόνια και η απολαβές είναι ένα θέμα. Υπάρχει ζήτηση; Υπάρχει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα; Ακούγεται πως είναι μια απο τις ειδικότητες του μέλλοντος, χωρίς όμως να έχω κατανοήσει πολύ καλά το πως και το γιατί. Υπάρχουν προοπτικές επαγγελματικής ανέληξης;

Υ.Γ ήδη με εκνευρίζουν σχόλια του στυλ "δεν είναι ιατρική" και "ποια η διαφορά με τον ψυχολόγο".

Θα βοηθούσε πολύ η γνώμη σας! Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ολες οι ειδικοτητες στην Ελλαδα εχουν προβλημα αποκαταστασης μετα την ειδικοτητα αν δεν εχεις κονε, σε ολες εισαι αρχοντας αν εχεις. Παρ'ολα αυτα δεν θα πεινασεις κιολας. Η Ψυχιατρικη οπως ειναι λογικο δεν εχει τις απολαβες των χειρουργικων ειδικοτητων και απεχουμε ακομα απο την απενοχοποιηση της, θα παρει χρονια για να αρχισει να πηγαινει ο κοσμος στον ψυχιατρο ανοιχτα, χωρις να φοβαται το κοινωνικο στιγμα. Απο τα λιγα που ξερω απο γνωστους ειναι αρκετα δυσκολο να σταθεις στα ποδια σου με ιδιωτικο ιατρειο και παιρνει καιρο.

Τα "δεν ειναι ιατρικη" κτλ δεν χρειαζονται περαιτερω σχολιασμο, εχουν τοση σημασια οση θα τους δωσεις. Χειροπιαστη αποδειξη της αξιας της Ψυχιατρικης ειναι οτι εχει παρει το 70% των περιστατικων που παλια ειχαν οι Νευρολογοι. Η Ψυχιατρικη εχει ενα τελειως ξεχωριστο αντικειμενο που μπορει να μην αφορα πολλους, αλλα αυτους που αφορα δεν τους ικανοποιει καμια αλλη ειδικοτητα. Αν αυτο σε γεμιζει κανε το και μην ακους κανεναν, ηλιθιοι και κομπλεξικοι υπαρχουν παντου, οι μισοι χειρουργοι γελανε με τους "φλωρους" παθολογους και οι μισοι παθολογοι με τους "χαζους" χειρουργους. Τα επαγγελματικα θα τα βρεις αργοτερα, προς το παρον κανε αυτο που σου αρεσει.

Τροποποιήθηκε από seekerus

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε ευχαριστώ! Έχω 2 απορίες. Σε περίπτωση δλδ που έχεις ένα καλό κύκλο, με ιατρούς άλλων ειδικοτήτων που θα παραπέμπουν σε εσένα ασθενείς σε ψ προβλή,ατα, τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα ; Επίσης, όσο στιγματισμένο και αν είναι, πως γίνεται να μην αποταθεί ο σχιζοφρενής ή ο καταθλιπτικός στον ψυχίατρο, καταστάσεις που απαιτούν οπωσδήποτε θεραπεία; (το λέω επειδή πολλοί λένε "ξερεις δεν πάει ο άλλος στον ψυχίατρο, θα προτιμήσει ψυχολόγο")

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τα πράγματα είναι γενικά ρευστά στην Ελλάδα...κάνε αυτό που σου αρέσει πρώτα από όλα...σχόλια του στυλ δεν είναι ιατρική η ψυχιατρική είναι γελοία...ειλικρινά πλέον πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν επιλέγουν ειδικότητα με βάση τα ενδιαφέροντά τους, αλλά με βάση τα κόμπλεξ τους...σοβαρά κριτήρια θεωρώ το ενδιαφέρον για μια ειδικότητα, το αντικείμενό της και στη συνέχεια ο τρόπος ζωής που προσφέρει...μείνε μακριά από τους κομπλεξικούς...ειλικρινά πιστεύω πλέον ότι αρκετοί πχ πάνε χειρουργική επειδή έχουν κομπλεξ με τον αντρισμό τους από τα χάλια που βλέπω...νομίζουν το νυστέρι είναι προέκταση από του πουλάκι τους...

ας σοβαρευτούμε όλοι και μη δίνεις σημασία...

την πελατεία και πως θα τη μαζέψεις με τον καιρό θα το βρεις...οκ, αν έχεις έτοιμο ιατρείο έχεις πιο έυκολη πελατεία...διαφορετικά φαντάζομαι γίνεσαι γνωστός απός διάφορες ομάδες ψυκικής υγείας κτλ...συνάδελφοι να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρη ότι θα βοηθήσουν απαραίτητα, γνωρίζω περιπτώσεις αρκετών γιατρών που δεν συστήνουν στους ασθενείς τους γιατρούς παρόλο που οι ίδιοι είναι ιδιαίτερα κοινωνικοί, για τον απλούστατο λόγο ότι δε θέλουν να επωμιστούν το λάθος κάποιου άλλου...με τον καιρό στήνεται και το ιατρείο, όπως οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση...

μην κολλάς στην έλλειψη παιδείας των συναδέλφων μας...πολλοί θα βρεθούν να σου πούνε ένα κακό λόγο, λίγοι έναν καλό...οπότε, δήλωσε ό,τι σου αρέσει και προχώρα....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ απόλυτα με το να ακολουθήσεις κάτι που αγαπάς και σε ενδιαφέρει.! Στην τελική όταν κάνεις αυτό που αγαπάς το κάνεις και καλά.! το θέμα είναι πως αλλιώς βλέπεις τα πράγματα στα 25 ( εισαι πιο ενθουσιώδης και ακολουθείς την καρδιά )και αλλιώς στα 35-45 όταν θα έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις. Εκεί θα παίζει σημαντικό ρόλο το τι απολαβές θα έχεις και πόσο θα μπορείς να στηρίξεις την οικογένειά σου.

Όσο για το κακό λόγο και τα κόμπλεξ, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πέρα από την ψυχιατρική έχεις κάποια άλλη ειδικότητα ως εναλλακτική;γενικά σκέψου την ειδικότητα σαν έναν τρόπο ζωής...πχ.εγώ δεν θα μπορούσα να περάσω τη ζωή μου μέσα σε μια κλινική παθολογίας, όσο και να μου αρέσει σαν αντικείμενο...η ψυχιατρική είναι τρομερά ενδιαφέρουσα, αλλά σαν ρουτίνα δε μου αρέσει....νευρολογία δε μου αρεσει για διαφορετικούς λόγους...συμφωνώ απόλυτα ότι το οικονομικό είναι ένα σοβαρό κριτήριο για την επιλογή ειδικότητας, απλά δεν είναι κάτι που μπορείς να το ρυθμίσεις από τώρα...είναι πολλοί παράγοντες που τους βλέπεις ενώ είσαι μέσα στην ειδικότητα και πάλι πιστεύω πως ένα ιατρείο πιάνει αργά ή γρήγορα, φαντάζομαι θα εργάζεσαι σε ψυχιατρικές κλινικές, έχει πάρα πολλούς κλάδους η ψυχιατρική...απεξάρτηση κτλ...δλδ μην περιμένεις να κάνεις κάποιο πλάνο σίγουρο από τώρα γιατί δεν υπάρχει...απλά σου το λέω αυτό γιατί βρέθηκα στη θέση σου όπως πολλοί άλλοι και μπήκα στη λογική πότε θα έχω σίγουρη δουλειά κτλ και κόντεψα να χρειαστώ εγώ ψυχίατρο μετά...οπότε, βάλε κάτω τι σου αρέσει και σιγά σιγά θα τα βρεις όλα...καλή συνέχεια συνάδελφε...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχω 2-3 εναλλακτικές αλλά καμία δεν με ενδιαφέρει στο βαθμό της ψυχιατρικής. Σε ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια και σε εσένα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

κάνε αυτό που σου αρέσει πρώτα από όλα...σχόλια του στυλ δεν είναι ιατρική η ψυχιατρική είναι γελοία...ειλικρινά πλέον πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν επιλέγουν ειδικότητα με βάση τα ενδιαφέροντά τους, αλλά με βάση τα κόμπλεξ τους...σοβαρά κριτήρια θεωρώ το ενδιαφέρον για μια ειδικότητα, το αντικείμενό της και στη συνέχεια ο τρόπος ζωής που προσφέρει...μείνε μακριά από τους κομπλεξικούς...ειλικρινά πιστεύω πλέον ότι αρκετοί πχ πάνε χειρουργική επειδή έχουν κομπλεξ με τον αντρισμό τους από τα χάλια που βλέπω...νομίζουν το νυστέρι είναι προέκταση από του πουλάκι τους...

Θα συμφωνήσω απόλυτα και μάλιστα θα το επεκτείνω στο ότι το κάθε είδους κόμπλεξ είναι κινητήριος δύναμη προς την ιατρική γενικότερα αλλά και προς πολλές - αν όχι όλες - τις ειδικότητες (της ψυχιατρικής συμπεριλαμβανομένης).

Το θέμα στον εργασιακό χώρο δεν είναι ο εσωτερικός κόσμος του καθενός αλλά η όρεξη και η ποιότητα στη δουλειά του.

Οι unfair συμπεριφορές είναι θέμα χαρακτήρα τελικά και όχι κόμπλεξ για τη δουλειά του καθενός.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θέμα χαρακτήρα καλά το είπες. Λες και δεν έχουμε όλοι ζήσει συμφοιτητές ή συναδέλφους, χωρίς γνώσεις/όρεξη για μάθηση/ και χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον προς την ιατρική, που ακολούθησαν άλλες ειδικότητες και σε πολλές περιπτώσεις αρκετά δύσκολες και απαιτητικές. Δεν πιστεύω πως το κριτήριο του αν σου αρέσει η ιατρική ή αν είσαι καλός ιατρός εξαρτάται απο το εαν κάνεις γυναικολογία ή ψυχιατρική ή μικροβιολογία ( αναφέρω αυτές γιατί αυτές συχνά αναφέρονται ως οι ειδικότητες που ακολουθούν όσοι δεν τους αρέσει τελικά η ιατρική και βρίσκουν την εύκολη λύση).

Επίσης, εντύπωση μου προκαλεί η γενική άποψη πως ο κόσμος δεν πηγαίνει στον ψυχίατρο, απο φόβο στιγματισμού. Έχω δει ασθένεις στις κλινικές τόσο άρρωστους που η ψ. νόσος τους προκαλεί τέτοια αναπηρία, που δεν μπορώ να κατανοήσω πως γίνεται οι άνθρωποι αυτοί να ΜΗΝ πηγαίνουν στον ιατρό. Μήπως τελικά δεν είναι ότι δεν έχουν περιστατικά οι ψυχίατροι αλλά το ότι κανείς δεν βγαίνει να το "φωνάξει, να το πει" πως πάει;

Επίσης, κανείς που να γνωρίζει για τη ραγδαία ανάπτυξη στον τομέα αυτό μέσα στα επομενα χρόνια, που πολύ συχνά ακούγεται ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το ζήτημα των νοσημάτων αυτών πάντως γενικότερα είναι σοβαρό όπως μπορεί να δει κανείς και στα επιδημιολογικά δεδομένα όπως καταγράφονται:

http://vizhub.healthdata.org/irank/heat.php

http://vizhub.healthdata.org/irank/arrow.php

http://vizhub.healthdata.org/gbd-compare/

Τώρα αναφορικά με την εξέλιξη μάλλον δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μου προκαλούν τον γέλωτα οι ερώτησεις περί επαγγελματικής αποκατάστασης ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ Ειδικότητας στην Ελλάδα.

Όποια Ειδικότητα και να κάνεις κινδυνεύεις να τα βγάζεις με μεγάλη δυσκολία πέρα (τουλάχιστον στην αρχή), αν δεν κληρονομείς πελατεία Ιατρείου, κονέ, θέση στο Πανεπιστήμιο κτλ. Οπότε, τι νόημα έχει να ομιλούμε θεωρητικώς ;

Για να ρωτάς και να μη πηγαίνεις "καρφωτή", το πιθανότερο είναι να μην έχεις τα παραπάνω προαπαιτούμενα.

Σ' αυτή την περίπτωση, δεν μπορώ να φανταστώ Ειδικότητα με καλύτερη απορρόφηση (ίσως η Αναισθησιολογία) αυτή την στιγμή στην Ευρώπη.

Ψάξ' το για εκεί.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση