Jump to content
Sign in to follow this  
ΝίκοςΠαπαδοπουλος

Αναμονη Δερματολογιας

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι σε λίγες μέρες ορκίζομαι και έχω αποφασίσει να ακολουθήσω την ειδικότητα της Δερματολογίας.Γνωρίζοντας τις μεγάλες λίστες αναμονής σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ,τελικά σε ποια νοσοκομεία της χώρας είναι η μικρότερη αναμονή; 

Διάβασα σε άλλα ποστ οτι υπάρχουν νοσοκομεία με  αναμονή 5-6 χρόνων..

Σε ποια νοσοκομεία όμως;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα Νίκο, συγχαρητήρια και με το καλο το πτυχίο!!!Πολυ σωστη επιλογη ειδικοτητας, αφου εχει την καλυτερη ποιοτητα ζωης και απο τις υψηλοτερες θεσεις εργασιακης ικανοποιησης των ιατρων μεταξυ των ιατρικών ειδικοτήτων. Δυστυχως ομως εχει πολυ μεγαλη αναμονη (οπως και η παιδιατρικη) για την ασκηση της, σε αντιθεση με τις υπολοιπες ειδικοτητες, στην ελλαδα, οπου υπαρχουν νοσοκομεια με κενες, απο ειδικευομενους, λιστες. Το κομματι της παθολογιας θα το κανεις γρηγορα σχεδον παντου. Για το ειδικο μερος απο φιλους εχω ακουσει οτι στο συγγρο η αναμονη ειναι 9-10 χρονια πλην ενα χρονο η παθολογια.. καποιες φιλες μου αλλαξαν τα χαρτια τους για ευαγγελισμο ~5χρονια. Ριξε μια ματια και υπολογισε την αναμονη απο τις λιστες του http://www.patt.gov.gr/edms/listes_anamonis.php . οταν ξεκινας την παθολογια δηλωνεις το ειδικο μερος. Το τηλεφωνο της περιφερειας ειναι 2131600391 και του προισταμενου 2131600361. Ελπιζω να σε βοηθησα, Καλη τυχη σε ο,τι κ αν κανεις! Απολαυσε την επιτυχια σου και διασκεδασε  την ανταμοιβη των κοπων σου. Να εισαι αισιοδοξος και να μην πτοείσαι απο την αναμονη- στο ενδιαμεσο μπορεις να κανεις οτιδηποτε και οπουδηποτε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημερα Νικο!! Οντως η δερματολογια εχει τεραστια αναμονη στην Ελλαδα και μεγαλη δυσκολια στο να βρεις θεση για ειδικοτητα δερματολογιας στο εξωτερικο! εαν ομως ειναι κατι που σου αρεσει θα σε συμβουλευα να την δηλωσεις! η γνωμη μου ειναι οτι το πιο σημαντικο ειναι να βρεις ενα νοσκομειο να ξεκινησεις γρηγορα την παθολογια σου ή να κανεις ΑΓΟΝΟ αγροτικο..μονο ετσι θα μπορεσεις να δηλωσεις το κυριως κομματι της ειδικοτητας..και φυσικα οσο πιο γρηγορα δηλωσεις θα αρχισει να μετραει αντιστροφα ο χρονος της αναμονης! απο προσωπικη πειρα θεωρω οτι τα νοσοκομεια της Αθηνας εχουν μικροτερη αναμονή σε σχέση με της Θεσσαλονίκης εκτος από τον Συγγρό που εκεί απλά δεν μπορείς να υπολογίσεις λόγω του μεγάλου αριθμού θέσεων και ατόμων σε αναμονή...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγω δειλωσα στο Ριο στην Πατρα τον Απριλη του 14 και αναμενεται να ξεκινησω Δεκεμβρη του 20 οπως μου παν πριν λιγες μερες απ το νοσοκομειο. Αρα αναμονη το πολυ 6,5 χρονια (αφου υπαρχουν 2-3 ατομα στη λιστα που δειλωσαν και υπαρχουν, αλλα μαλλον δε θα κανουν τελικα ειδικοτητα εκει) 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 2/9/2017 at 4:59 ΜΜ, petant said:

Εγω δειλωσα στο Ριο στην Πατρα τον Απριλη του 14 και αναμενεται να ξεκινησω Δεκεμβρη του 20 οπως μου παν πριν λιγες μερες απ το νοσοκομειο. Αρα αναμονη το πολυ 6,5 χρονια (αφου υπαρχουν 2-3 ατομα στη λιστα που δειλωσαν και υπαρχουν, αλλα μαλλον δε θα κανουν τελικα ειδικοτητα εκει) 

Γεια σας! Έχω δηλώσει δερματολογία στο Ρίο το 2017 και μου είπαν ότι η θέση μου θα ανοίξει το Δεκέμβρη του 2026 . :(Από ότι βλέπω η λίστα προχωράει πιο άμεσα. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο επόμενος που θα διοριστεί? Η αν κάποιος που είναι στη λίστα δεν θα παρουσιαστεί? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
22 ώρες πριν, Stor said:

Γεια σας! Έχω δηλώσει δερματολογία στο Ρίο το 2017 και μου είπαν ότι η θέση μου θα ανοίξει το Δεκέμβρη του 2026 . :(Από ότι βλέπω η λίστα προχωράει πιο άμεσα. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο επόμενος που θα διοριστεί? Η αν κάποιος που είναι στη λίστα δεν θα παρουσιαστεί? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεια σου! Εγω ειμαι ο επομενος που θα διοριστει .Περιμενω εδω κ 3 μηνες το χαρτι βεβαια... Τους 4 πρωτους μην τους υπολογιζεις, ειναι σα να μην υπαρχουν. Ο υπολογισμος της αναμονης γινεται με αυτους μεσα, αρα σιγουρα πιο νωρις θα ρθεις κ συ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 28/9/2019 at 5:59 ΜΜ, petant said:

Γεια σου! Εγω ειμαι ο επομενος που θα διοριστει .Περιμενω εδω κ 3 μηνες το χαρτι βεβαια... Τους 4 πρωτους μην τους υπολογιζεις, ειναι σα να μην υπαρχουν. Ο υπολογισμος της αναμονης γινεται με αυτους μεσα, αρα σιγουρα πιο νωρις θα ρθεις κ συ...

Πόσο περίπου ήταν η αναμονή σου; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση