Jump to content
Base the Bass

Συχνά Περιστατικά στο Αγροτικό

Recommended Posts

Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη (εντύπωση μου κάνει που δεν ξεκινάς άμεσα, για Μικροβιολογία έχει κενά σχεδον παντού) μπορείς να διαλέξεις προσεκτικά μια θέση κοντά σε μεγάλη μονάδα Υγείας (όχι δλδ κανένα νησάκι που θα είσαι μόνος σου), να είσαι ευγενικός με τους ασθενείς-ασφαλισμένους και να γνωρίζεις τα δικαίωματα και τις υποχρεώσεις σου ώστε να είσαι όσο το δυνατόν καλυμμένος νομικά, και παράλληλα να κάνεις και κάποια ασφάλεια όταν ξεκινήσεις να δουλεύεις.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου συμβούν όλα όσα συνέβησαν σε άλλους, γενικά ο μέσος χωριάτης δεν θα κάνει μανούρα αν του μιλήσεις σωστά (εκτός από τπτ τρελούς που δεν είναι και ο κανόνας) και δεν το παίξεις υπεράνω.

15 μήνες είναι πολλοί για να κάτσεις άνεργος, κι ξαναδες την Μικροβιολογία γιατί έχει τελειώσει σαν Ειδικότητα στην Ελλάδα.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
20 ώρες πριν, Anekdiigitos said:

Εγώ ρε συνάδελφοι μόλις τέλειωσα τη σχολή και θέλω να κάνω κάτι αυτούς τους 15 μήνες μέχρι να ξεκινήσω μικροβιολογία... αλλά αν ακούω τέτοια σημεία και τέρατα από σχεδόν ειδικευμένους, εμείς οι νεότεροι δεν έχουμε καμία ελπίδα να "επιβιώσουμε" σε τέτοια πόστα!

Οκ, επειδή ενδεχομένως αναφέρεσαι κυρίως σε όσα είπα προηγουμένως, οφείλω να διευκρινίσω ότι δεν θέλω να "τρομοκρατήσω" κανέναν. Και φυσικά δεν είναι και για να τρομοκρατηθεί κανείς.

Όμως, όπως πιστεύω θα επιβεβαιώσουν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι, έτσι και εγώ, όταν ξεκινάμε αγροτικό χωρίς καμία προηγούμενη ενδονοσοκομειακή εμπειρία ουσιαστικά έχουμε αυτό που λένε "άγνοια κινδύνου". Οι ειδικοί σε Κ.Υ. και Περιφερικά Νοσοκομεία βασίζονται σε αυτό, στην επιστημονική, διοικητική και νομική άγνοια των τελειοφοίτων που πάνε στην περιφέρεια για να κάνουν το αγροτικό τους σαν τα κοτόπουλα και επιδιώκουν να τους φορτώσουν όση περισσότερη ευθύνη μπορούν για να φύγει από πάνω τους.

Και δυστυχώς η τοπική κοινωνία είναι μαζί τους. Ο αγροτικός θα κάτσει ένα χρόνο και θα φύγει. Ο τοπικός ειδικός θα μείνει / μένει καιρό εκεί και τον συμφέρει και το καλό όνομα και οι μειωμένες εντάσεις. Γι' αυτό αγροτικοί και οι ειδικευόμενοι είναι πάντα τα ευκολότερα θύματα για να φορτωθούν τη λάντζα και τις ανεπάρκειες του Ε.Σ.Υ.

17 ώρες πριν, kopritis said:

Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη (εντύπωση μου κάνει που δεν ξεκινάς άμεσα, για Μικροβιολογία έχει κενά σχεδον παντού) μπορείς να διαλέξεις προσεκτικά μια θέση κοντά σε μεγάλη μονάδα Υγείας (όχι δλδ κανένα νησάκι που θα είσαι μόνος σου), να είσαι ευγενικός με τους ασθενείς-ασφαλισμένους και να γνωρίζεις τα δικαίωματα και τις υποχρεώσεις σου ώστε να είσαι όσο το δυνατόν καλυμμένος νομικά, και παράλληλα να κάνεις και κάποια ασφάλεια όταν ξεκινήσεις να δουλεύεις.

Ουσιαστικά το μήνυμα είναι όσα λέει ο kopritis. Και το επαναλαμβάνουμε πολλές φορές σε διάφορα τόπικ. Το παν είναι να είσαι σε αγροτικό κοντά σε μεγάλο νοσοκομείο για να γίνονται έγκαιρα οι διακομιδές των σοβαρών περιστατικών κατά τη διάρκεια της εφημερίας. Εκεί είναι που δεν πρέπει να στραβώσει η δουλειά για έναν αγροτικό, να του πεθάνει περιστατικό επειδή το "λιβανίζει" ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ (χωρίς ειδικό) στο ΤΕΠ ή κατά τη διάρκεια της διακομιδής.

Το δεύτερο είναι να γνωρίζετε ότι το να είστε "καλυμμένοι νομικά" είναι πολύ πιο σημαντικό από το να προσφέρετε σοβαρή ιατρική περίθαλψη. Προέχει κατά απόλυτη προτεραιότητα να ξεφορτώνεστε το περιστατικό καλώντας ή παραπέμποντας σε κάποιον ειδικό, απ' ότι να το αντιμετωπίσετε με τις δικές σας γνώσεις, ακόμα και εάν ήσασταν ο Dr House ανάμεσα στους συμφοιτητές σας.

Έχετε πάντα υπόψιν ότι εάν το πρόγραμμα εφημεριών δεν προβλέπει ειδικό να συνεφημερεύει μαζί σας, αυτό αρχικά δεν είναι παράνομο γιατί όπως είπαμε ο αγροτικός είναι αυτοτελές πόστο και δεν είναι ειδικευόμενος, ενώ παράλληλα το ότι συμβουλευτήκατε κάποιον "τρίτο" ειδικό π.χ. πήρατε τηλέφωνο να ρωτήσετε κάποιον στο νοσοκομείο που εφημερεύει μερικά χιλιόμετρα πιο δίπλα, σε καμία περίπτωση δεν σας καλύπτει. Διακομίστε το εάν έχετε αμφιβολίες και ας σας πούνε "ψείρα", "άσχετο", "σπαζ@@", κ.τ.λ. ωραία.

Και το τρίτο είναι να γνωρίζετε ότι δεν είστε τα τσουτσέκια κανενός. Απαγορευτικά όρια υπάρχουν όταν εφημερεύετε μαζί με ειδικούς και λένε ότι σε καμία περίπτωση δεν υποχρεούστε σε διακομιδή βαρέως πάσχοντα ή διασωληνωμένου ασθενούς.

17 ώρες πριν, kopritis said:

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου συμβούν όλα όσα συνέβησαν σε άλλους, γενικά ο μέσος χωριάτης δεν θα κάνει μανούρα αν του μιλήσεις σωστά (εκτός από τπτ τρελούς που δεν είναι και ο κανόνας) και δεν το παίξεις υπεράνω.

Ακριβώς. Βέβαια οι τρελοί δεν είναι και λίγοι σε ορισμένα χωριά, ωστόσο ακόμα και έτσι ο γενικός κανόνας είναι ότι ένα αγροτικό θα κυλίσει ομαλά χωρίς σοβαρά προβλήματα. Όμως, να' χετε πάντα υπόψιν σας το ρητό που λέει ότι: "μπορεί να σώσεις χίλια άτομα, και να βρεθεί ένας μαλ@@@ να σου πάρει την άδεια".

Οπότε όσα λέμε δεν τα λέμε για να τρομοκρατηθεί κανείς. Απλά προσοχή:

1ον) Στο αγροτικό που θα διαλέξετε (όχι νησί, όχι νησί, όχι νησί, όχι νησί... αλλά τι να πω, ορισμένοι συνάδελφοι κατά καιρούς διαβάζω ότι συστήνουν κάποια νησιά, δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί, κατ' εμένα δεν συμφέρει, είναι διαλυμένα εντελώς)

2ον) Να μην αναλαμβάνεται ευθύνη που δεν σας αναλογεί

3ον) Να μην είστε "ξερόλες" και να θυμάστε ότι δεν είστε γιατροί αλλά τσουτσέκιδες ανειδίκευτοι, επομένως ξεκινήσετε με προσοχή και φειδώ, όχι με τη νοοτροπία ότι "είμαστε γιατροί που γαμ@@@ και δέρνουμε" ή το άλλο άκρο "είμαστε ανειδίκευτοι, ποιος θα παραπονεθεί εάν κάτι δεν το κάνουμε καλά;; ", πάνω από όλα υπάρχει ο κοντινότερος ειδικός.

Συγγνώμη εάν φαίνομαι υπερβολικός, αλλά ως γνήσιο κοτόπουλο και εγώ έκανα κάποια πράγματα για τα οποία όταν σκέφτομαι εκ των υστέρων πόσο απρόσεχτος ήμουνα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για το τι θα μπορούσε να είχε συμβεί. Οκ, ίσως να υπερβάλω λίγο, αλλά πιστεύω πιάσατε τη γενικότερη ιδέα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για να μην παρεξηγηθώ, το σύστημα είναι αδύνατον να σε αφήσει να' σαι πάντα νομικά καλυμμένος! Πάντα θα είστε νομικά ακάλυπτοι και σε αρκετές περιπτώσεις!! Όμως εκεί που μπορείτε να επιδιώξετε τη νομική κάλυψη να την επιδιώκετε και χωρίς ντροπές!!!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κατατοπιστικότατοι και οι 2, kopritis και mihiatrik και σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές! Αν μου έμεινε κάτι, είναι ότι η νομική κάλυψη πάει πάνω απ'όλα. Όσο για το γιατί δεν ξεκινάω αμέσως μικροβιολογία, μιας και είναι εργαστηριακή ειδικότητα σκέφτηκα να κάνω πρώτα το αγροτικό όσο έχω "φρέσκα" τα κλινικά χρόνια της σχολής... Έτσι κι αλλιώς κάποτε πρέπει να γίνει, οπότε καλύτερα μια ώρα αρχύτερα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 ώρα πριν, Anekdiigitos said:

Αν μου έμεινε κάτι, είναι ότι η νομική κάλυψη πάει πάνω απ'όλα.

Ακριβώς έτσι.

Όσο για το γιατί δεν ξεκινάω αμέσως μικροβιολογία, μιας και είναι εργαστηριακή ειδικότητα σκέφτηκα να κάνω πρώτα το αγροτικό όσο έχω "φρέσκα" τα κλινικά χρόνια της σχολής...

Σοφή κίνηση. Στην πράξη βλέπω ότι λόγω των ελλείψεων που υπάρχουν σε ειδικευόμενους ακόμα και στη Μικροβιολογία, κυρίως σε περιφερειακά νοσοκομεία, αλλά και λόγω του αυξημένου φόρτου εργασίας λόγω αύξησης του όγκου των ασθενών στα δημόσια νοσοκομεία, οι περισσότεροι ειδικευόμενοι Μικροβιολογίας κάνουν το rotation του 1 χρόνου Παθολογίας προς το τέλος της ειδικότητας.

Στο τέλος μιας ειδικότητας που καθημερινά δεν πιάνεις στηθοσκόπιο, δεν εξετάζεις ασθενείς και πρακτικά είσαι εργαστηριακός, το να διαχειριστείς ασθενείς σε γενική παθολογική κλινική είναι πραγματικό βασανιστήριο. Ομοίως και το να πας να κάνεις αγροτικό, στο οποίο πλην των ευθυνών και την έλλειψη ειδικού στη εφημερία, έστω και τυπικά, δεν υπάρχει πρακτικά διαφορά από την ειδικότητα της γενικής παθολογίας ή της γενικής χειρουργικής, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βλέπεις και να εξετάζεις κλινικά ασθενείς.

Έτσι κι αλλιώς κάποτε πρέπει να γίνει, οπότε καλύτερα μια ώρα αρχύτερα.

Ναι, για όσους λόγους είπαμε, συν του ότι οι ψυχικές αντοχές όσο περνάει η ηλικία μειώνονται. Και στρατός, αγροτικό, ειδικότητα θέλουν αντίστοιχα μειούμενη ψυχική αντοχή (ο στρατός δηλαδή θέλει τη μεγαλύτερη) να ανέχεσαι κάποιες καταστάσεις και "διαταγές" από ανθρώπους πολλές φορές πιο άσχετους από εσένα. Οκ, αυτό θα συμβαίνει και στην ειδικότητα, όμως παράλληλα η χρησιμότητα θα βαίνει αυξανόμενη (η ειδικότητα δηλαδή έχει τη μεγαλύτερη).

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών

Σύνδεσμος στη δημοσίευση