Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Just now, sjjggst said:

Όποιος αμφιβάλλει σχετικά με τη  σχεδόν υποδειγματική αντιμετώπιση αυτής της κρίσης από τη Ελλάδα, μάλλον δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί και συνεχίζει να συμβαίνει λίγο πιο έξω, ή πρέπει να είναι τουλάχιστον εμπαθής, όχι με τον καθε Κουλη και με τον κάθε Σούλη (που καθόλου δεν με απασχολούν ούτε και εγώ τους απασχολώ φυσικά), αλλά με την ίδια τη χώρα και τους πολίτες της. (...)

Συνεχίστε κατά άλλα την όμορφη κουβέντα σας. Απλά αναρωτήθηκα πού το βρίσκουν οι Έλληνες τόσο χιούμορ σε τέτοιες εποχές, ίσως εγώ τελευταία να έχω χάσει το δικό μου. 

Οι δημοσιεύσεις σου έχουν καταντήσει  προκλητικές σε βαθμό παρεξηγήσιμο και...κολάζεται κανείς με τους αμαρτωλούς συνειρμούς που κάνει.

Δυστυχώς, με τις δημοσιεύσεις σου, 'προσφέρεις' εμπάθεια κι εσύ αναφερόμενος σε εμάς για τις δικές μας δημοσιεύσεις μη αντιλαμβανόμενος ακριβώς τον 'καθρέφτη' όπου κοιτάς τον εαυτό σου μοιραία...η αντίθετη άποψη 'βαφτίζεται' εμπαθής όταν επιχειρήματα  δεν ανασύρονται γιατί δεν επαρκούν ή δεν υπάρχουν.Ο,τι προσφέρει κανείς, εισπράττει συνήθως...

Σαφέστατα, έχεις χάσει το χιούμορ σου και τη...μπάλα!  Συνέχισε τη νιρβάνα κατάσταση όπου βρίσκεσαι με τις 'καταπληκτικές' φαντασιωτικές προοπτικές της.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για σένα είναι να καταβάλλουμε μία μικρή προσπάθεια για να ξαναβρείς το χιούμορ σου.

118517970_1163020170738499_5162998985048291373_n.png?_nc_cat=111&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=oTWRjDIAbMcAX9Tn9cH&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=cdc0412e3f072099f0b74be3b5ce19f9&oe=5F6F2B72

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, ωκεανός και υπαίθριες δραστηριότητες, κείμενο που λέει "Αν το δείτε μη το σώσετε Libertin.gr ibertin"

Τροποποιήθηκε από Myriam

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επιχειρηματολογία σου είναι απλά αφοπλιστική. Ειλικρινά μόλις κατάφερες να με πείσεις πως οι κυβερνώντες τα έκαναν θάλασσα και πως θα ήταν σαφώς καλύτερα να συνεχίζαμε με τους προηγούμενους. Δεν έχω λόγια. Τη λατρεία σου για τον Αλέξη δυσκολεύομαι να την κατανοήσω,  αλλά και πάλι, γούστα είναι αυτά. Καταλαβαίνω πως αποτελεί ένα κάποιο πρόβλημα το γεγονός πως ο "Κούλης"έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα, και προς έκπληξη όλων, καλύτερος του αναμενομένου και εμφανώς αποτελεσματικότερος από όλους τους προηγούμενους σε αυτή τη θέση από τη μαύρη ώρα που μας φόρτωσαν το ΓΑΠ και μετά. Αποτελεί πρόβλημα και για καποιο κομματι της Δεξιάς, αν αυτό σε κανει να νιώσεις καλυτερα. Αλλά συμβαίνουν καμιά φορά και τέτοιες εκπλήξεις στην πολιτική. Η γκρίνια για τα παγούρια, πάντως, δεν μου ακούγεται για σοβαρή αντιπολιτευτική τακτική. Αν μέχρι εκεί μπορει να φτασει το κόμμα που υποστηρίζεις, δεν βλέπω με ποιο τρόπο μπορεί να επανελθει συντομα στην εξουσία. Φιλικά πάντα, μιας και δεν αποτελεί δικό μου ζήτημα τι σκέφτονται εκεί στο ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά βλέπω πως σε κάθε σου σχόλιο επιμένεις να προσπαθείς να πολιτικοποιήσεις αυτήν την κουβέντα, ενω εγω θελω να το αποφυγω. Δεν έχω πρόβλημα να κουβεντιάσουμε για πολιτική ασφαλώς, αν υποθέσει κάνεις πως υπάρχει πραγματικά πολιτική σκηνή σε μια χώρα που οι πολιτικοί αρχηγοί και οι Πρωθυπουργοί παίρνουν χαρτάκι από ξένες πρεσβείες με οδηγίες ακόμα και για το πότε θα κάνουν τσίσα τους, έτσι για να ξέρουμε τι λέμε εδώ πέρα. Προσωπικά λοιπόν, έχω σταματήσει εδώ και καιρό να συζητάω ή να σχολιάζω την μικροπολιτική της Ελλάδας, προσπαθώντας να βλέπω κυρίως τη "μεγάλη εικόνα" τριγυρω στον κόσμο. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Just now, sjjggst said:

Η επιχειρηματολογία σου είναι απλά αφοπλιστική. Ειλικρινά μόλις κατάφερες να με πείσεις πως οι κυβερνώντες τα έκαναν θάλασσα και πως θα ήταν σαφώς καλύτερα να συνεχίζαμε με τους προηγούμενους. Δεν έχω λόγια.(...)

Η γκρίνια για τα παγούρια, πάντως, δεν μου ακούγεται για σοβαρή αντιπολιτευτική τακτική. 

Δεν υπήρχε στο προηγούμενο δικό μου ποστ καμία επιχειρηματολογία  κι απορώ που έψαχνες να τη βρεις! Ειρωνεία... συνέχεια ειρωνεία όταν οι άλλοι εκφράζουν κάτι διαφορετικό απ' όσα πιστεύεις εσύ! Βασικά, στο προηγούμενο ποστ, καταπιάστηκα με τη λέξη "εμπάθεια" για όποιον γνωρίζει ελληνικά και σύγκρινα τη διαδικτυακή σου συμπεριφορά με κείνη άλλου παλιού μέλους που λειτουργούσε τρολαριστά.

Eιναι αστείο αυτό που γίνεται. Ανεβαίνει μία ανάρτηση σατιρική για τα κ@__παγούρια κι εσύ, αρπάζεσαι από αυτήν και πολιτικολογείς πρώτος. Μετά, σου 'την πέφτουν' οι υπόλοιποι με πρώτη εμένα επειδή τυγχάνει να γούσταρα εκείνη τη στιγμή και 'τσιμπάς' τσουβαλιάζοντας στο κλάμπ των συριζαίων όλους όσους λατρεύουν τη σάτιρα ή δε γουστάρουν για ΠΘ happy travellers. Αφετέρου, μας έχεις προπηλακίσει λεκτικά πως δήθεν δεν ξέρουμε τι γίνεται στον υπόλοιπο  κόσμο και ξέρεις μόνο εσύ, μας αποκαλείς έμμεσα εμπαθείς επειδή πεισματικά δε θέλουμε να 'σωθούμε' με το συγκεκριμένο ΠΘ-τουρίστα και στη συνέχεια, αφού του πλέξεις το εγκώμιο, μας ειρωνεύεσαι για ανυπαρξία επιχειρημάτων. Μα όσα επιχειρήματα, σκόρπια εδώ κι εκεί, έπεσαν ως υπονοούμενα στις προηγούμενες δημοσιεύσεις δεν έτυχαν της προσοχής σου καν! Γιατί να το κουράζουμε να σου ανοίξουμε τους ορίζοντες???? Δεν πληρωνόμαστε καν!

Please, give us a break! Mη στήνεσαι κάθε φορά που πέφτει κράξιμο στον πανίβλακα και μας ορθώνεις δήθεν απορίες κι ερωτήσεις! Και σάτιρα θα κάνουμε και θα γράψουμε κι ό,τι θέλουμε όταν θέλουμε.

Ο Σύριζα δεν έχει ανάγκη τη δική μου επιχειρηματολογία. Εχει σταθερή παρουσία παντού και  καθημερινές δηλώσεις σε όλα τα θέματα της επικαιρότητας. Δεν είμαι εξουσιοδοτημένη εγώ να απαντώ εκ μέρους του κόμματος. Απαντώ για την πάρτη μου κι όποτε μου 'τη βιδώνει' ή όποτε έχω χρόνο για σκότωμα. 

Τέλος, αν σε ενοχλούν τα σατιρικά του τόπικ ή δεν είναι της τάξεως και της αισθητικής σου, να αλλάξεις 'καφενέ' και να βλέπεις τα σατιρικά που βάζουν άλλοι αλλού για τον Αλέξη. Μπήκα σήμερα και τα βρήκα έξυπνα και υποφερτά.

Συνοπτικά, δε θα μας κάνεις υποδείξεις αλαζονικά για το τι θα πιστεύουμε, τι θα γράφουμε κι από που θα ενημερωνόμαστε.

Ο "Καταπληκτικός", επειδή είναι και πολύ 'θαλασσινός' τύπος, τα έχει κάνει θάλασσα παντού. Διαπρέπει παντού. Από την πανδημία, τα οικονομικά, το επιτελικό, τη δικαιοσύνη, την ασφάλεια μέχρι προσφάτως στα εθνικά! Εκεί μάλιστα, δίνει ρέστα και το γλεντάμε!  Εδώ δε, στον τόπο του, του 'κατεβάζουν καθημερινά καντήλια' από το λιμάνι ως τις παραλίες!  Ειδικά σήμερα με την παράταση των περιοριστικών μέτρων ως τις 15 του μήνα!!! Φαντάζομαι πως θα έχουν στήσει παρόμοιο πανηγύρι σε Ζάκυνθο και Λέσβο!!!!!!  :lol:  Τη Δευτέρα, εδώ, έχει στο πρόγραμμα συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τη μεροληψία των μέτρων στο νομό μας. Ναι...ναι....πολλή πλάκα θα σπάσουμε!!!! Πολύ ευγενικό εκ μέρους όλων μας!  Τέτοια λατρεία του έχουμε... emevlogies Στενοχωριέμαι, όμως, που βλέπω την "Καθαρματινή" να του γυρίζει την πλάτη σε κάποια ζητήματα. Με αυτό το 2020, ήρθαν τα πάνω-κάτω, παντού! Και τι άλλο θα δούμε ακόμη.

** Ευχαριστώ τον διαχειριστή που διέγραψε μια προσβλητική δημοσίευση στην προηγούμενη σελίδα. emflowers   Ηταν συνήθης 'κουτσουλιά' που όμως έθιγε όλους εδώ μέσα που θέλουν να γράφουν τη γνώμη τους όχι ως 'ειδικοί' αλλά ως πολίτες με άποψη και γνώμη.  Για χάρη του διαχειριστή κι επειδή μου το ζήτησε χωρίς να επέμβει εκείνος στο προηγούμενο ποστ μου, θα διαγράψω σε μία ώρα από τώρα ό,τι συγκριτικό με το παλιό τρολ έγραψα. Το συγκεκριμένο απόσπασμα επιτέλεσε το σκοπό του και διαβάστηκε από συγκεκριμένα άτομα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραμείνει εκεί.  

TOOOOOOΣΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!     emnysta

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, κείμενο που λέει "ThePressProject @ThePressProject Τις απλήρωτες εφημερίες τους ζητούν για τρίτη φορά οι νοσοκομειακοί γιατροί thepressproject.gr/ tis-aplirotes-... ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΕΙΣΜ' ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΜΕΣΑ 500 ΠΡΟΣΛΗΦΕΙΣ ONIMOY ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ 13:40・ 28 Αυγ 20 TweetDeck"

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο που λέει "Η Ελλάδα θα είναι η πρώτη χώρα στο κόσμο στην οποία o μοναδικός ένοχος για το σκάνδαλο της Novartis θα είναι η εισαγγελέας που ερευνούσε την υπόθεση."

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, κείμενο που λέει "TI ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΚΟΥΜΗ ΜΟΥ? ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΣΙΡΛΙΝΤΕΡΣ ΠΑΓΩΝΑ"

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κείμενο που λέει "ΚΑΙΩ ΤΑ ΔΑΣΗ, ΧΤΙΖΩ ΜΕΖΟΝΕΤΕΣ ΝΔ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΜΑΖΟΡΕΤΕΣ"

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ απλά λυπάμαι που δεν καταφέραμε τελικά να κάνουμε μια συζήτηση ουσίας, τουλάχιστον για την πανδημία, σε ένα forum επιστημόνων, και μάλιστα επιστημόνων υγείας. Διάβασα βέβαια και κάποια ωραία επιχειρήματα από τους φίλους παραπάνω, και από εσένα φυσικά, τα οποία τα λαμβάνω υπόψη. Ίσως κάποια άλλη φορά, να μπορεί να γίνει ποιοτικότερη κουβέντα, πάνω σε κάποιο άλλο ζήτημα.

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Bonne journée à tous! embandana

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κείμενο που λέει "4:15 Tweet Τζιανμαρκο Βεντουρι @mr_elvizzz elvizzz Ρε αλητες, πειτε ενα μπράβο στο κουλη που μας παει απο επιτυχία σε επιτυχία. Χθες το ελληνικό δημόσιο χρέος ξεπέρασε το 200% του ΑΕΠ για πρώτη φορά στην ιστορία μας. Βέβαια τα πουλημένα MME ουτε που αναφέρθηκαν σε ενα τοσο μεγάλο κατόρθωμα της κυβέρνησης. Βζιιιν παει κι αυτό. 21:29 23 Αυγ 20 Twitter for Android 182 Retweet και σχόλια 428 Επισημάνσεις 'Μου αρέσει" Κάντε Tweet με την απάντησή σας"

Το μείζον ζήτημα που έχει προκύψει σήμερα αφορά στη διαχείριση του αριθμού των κρουσμάτων covid-19 από τον ΕΟΔΥ και από την ηγεσία του Υπουργείου Υγείας.
Το ρεπορτάζ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ, που προέρχεται από συνομιλίες με μέλη της επιστημονικής επιτροπής των λοιμωξιολόγων, καταγράφει είτε αδυναμία χορήγησης επαρκών στατιστικών δεδομένων είτε και χορήγηση παραπλανητικών δεδομένων.
Από την επιστημονική επιτροπή καταγγέλλεται μάλιστα η - πολιτικής φύσεως - εμμονή του ΕΟΔΥ να κρατηθεί χαμηλός ο δείκτης αναπαραγωγής του ιού, ο περίφημος R0, εμμονή η οποία οδήγησε την επιστημονική επιτροπή σε λανθασμένες εκτιμήσεις.
Τούτων δοθέντων προκύπτουν πολύ σαφή ερωτήματα προς την Κυβέρνηση, το Υπουργείο Υγείας, αλλά και τον επικεφαλής της επιστημονικής ομάδας Σ. Τσιόδρα:
1. Υπάρχει απόκρυψη στοιχείων κρουσμάτων; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πρόκειται για μείζονα πολιτική απάτη με τεράστιες επιπτώσεις, ακόμα και διεθνείς. Να θυμίσουμε, πάντως, ότι και η παραίτηση Δερμιτζάκη από το Εθνικό Συμβούλιο Ερευνας Τεχνολογίας (ΕΣΕΤ) φέρεται να έχει ως αιτία και την απόκρυψη κρουσμάτων.
2. Αν δεν υπάρχει απόκρυψη κρουσμάτων προκύπτει σαφέστατη ευθύνη της Επιστημονικής Επιτροπής. Μήπως οι επαναλαμβανόμενες διαρροές διαφωνιών της Επιστημονικής Επιτροπής έχουν ως στόχο να καλυφθούν τα μέλη της από την απόδοση ευθυνών;
3. Λίγες μέρες πριν το άνοιγμα των σχολείων και μάλιστα υπό τους όρους και τις συνθήκες που προβλέπονται μέχρι τώρα, επιβάλλεται η Επιστημονική Επιτροπή να δώσει στη δημοσιότητα τις εισηγήσεις της σχετικά με το άνοιγμα των σχολείων και τις προϋποθέσεις του ανοίγματος. Το "κρυφτούλι" που γίνεται αυτήν την ώρα είναι πολύ επικίνδυνο για την ελληνική κοινωνία.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τι σχέση έχουν με το θέμα αυτά που ανεβάζετε διάφοροι;

Δηλαδή ούτε στο greekmeds μπορούμε να ξεφύγουμε απ'την προπαγάνδα του ενός και του άλλου; Δελτίο τύπου του ΣΥΡΙΖΑ το έχουν δει το νήμα και σπαμάρουν και σπαμάρουν...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Just now, Kardiologos said:

Τι σχέση έχουν με το θέμα αυτά που ανεβάζετε διάφοροι;

Δηλαδή ούτε στο greekmeds μπορούμε να ξεφύγουμε απ'την προπαγάνδα του ενός και του άλλου; Δελτίο τύπου του ΣΥΡΙΖΑ το έχουν δει το νήμα και σπαμάρουν και σπαμάρουν...

Επειδή  βλέπω ανέβασες πίεση, καρδιολόγε, με τα πρωινά και τάχα  'ενοχλήθηκες', στο παρόν τόπικ, η θεματολογία είναι ανοικτή εδώ και χρόνια, όταν δεν υπάρχουν τρέχοντα ζητήματα για τους επί πτυχίω. Ασχολούμαστε με αυτά όταν υφίστανται. Στο παρόν τόπικ, βρίσκεις 'δελτία τύπου' από παντού μαζί με τραγούδια, γελοιογραφίες, που και που διάλογο.

Δεν δικαιολογείσαι να μην το γνωρίζεις γιατί βλέπω πως έχεις εγγραφεί από το 2016 στο φόρουμ κι όλο και κάτι θα έχει πέσει στην αντίληψη σου για το συγκεκριμένο thread.  Αδικαιολόγητη και η έκπληξη κι ο εκνευρισμός.Λόγω ζέστης...πάμε παρακάτω.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
34 λεπτά πριν, Myriam said:

Επειδή  βλέπω ανέβασες πίεση, καρδιολόγε, με τα πρωινά και τάχα  'ενοχλήθηκες', στο παρόν τόπικ, η θεματολογία είναι ανοικτή εδώ και χρόνια, όταν δεν υπάρχουν τρέχοντα ζητήματα για τους επί πτυχίω. Ασχολούμαστε με αυτά όταν υφίστανται. Στο παρόν τόπικ, βρίσκεις 'δελτία τύπου' από παντού μαζί με τραγούδια, γελοιογραφίες, που και που διάλογο.

Δεν δικαιολογείσαι να μην το γνωρίζεις γιατί βλέπω πως έχεις εγγραφεί από το 2016 στο φόρουμ κι όλο και κάτι θα έχει πέσει στην αντίληψη σου για το συγκεκριμένο thread.  Αδικαιολόγητη και η έκπληξη κι ο εκνευρισμός.Λόγω ζέστης...πάμε παρακάτω.

Συγχωρέστε τους τρόπους μου συνάδελφε αλλά η συχνότητα με την οποία διαβάζει κανείς δελτία τύπου του συριζα, και όχι μόνο, σε αυτό το νήμα ενίοτε μου ανεβάζει την πίεση. Θα προτιμούσα συζήτηση επί των προβλημάτων χωρίς ανάμειξη πολιτικής, σε πλήρη αντίθεση με αυτό που κάνετε εσείς φυσικά. Το ότι είμαι εγγεγραμένος σε αυτό το φόρουμ απ το 2016 δεν σημαίνει ότι μου αρέσει να διαβάζω κομματική προπαγάνδα συνέχεια. Δική σας άποψη δεν έχετε και νιώθετε την ανάγκη να εκφράζεστε συνέχεια κομματικά; Όπως και να'χει, δεν έχω να πω κάτι άλλο. Συνεχίστε όπως νομίζετε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Just now, Kardiologos said:

Συγχωρέστε τους τρόπους μου συνάδελφε αλλά η συχνότητα με την οποία διαβάζει κανείς δελτία τύπου του συριζα, και όχι μόνο, σε αυτό το νήμα ενίοτε μου ανεβάζει την πίεση. Θα προτιμούσα συζήτηση επί των προβλημάτων χωρίς ανάμειξη πολιτικής, σε πλήρη αντίθεση με αυτό που κάνετε εσείς φυσικά. Το ότι είμαι εγγεγραμένος σε αυτό το φόρουμ απ το 2016 δεν σημαίνει ότι μου αρέσει να διαβάζω κομματική προπαγάνδα συνέχεια. Δική σας άποψη δεν έχετε και νιώθετε την ανάγκη να εκφράζεστε συνέχεια κομματικά; Όπως και να'χει, δεν έχω να πω κάτι άλλο. Συνεχίστε όπως νομίζετε.

Η δική μας γνωμη, 'συνάδελφε' από άλλη σχολή, τυγχάνει να συμπίπτει με αυτή της αξιωματικής αντιπολίτευσης επί του παρόντος τουλάχιστον!

Είναι πολύ επικίνδυνη η αύξηση της αρτηριακής πίεσης από μία ηλικία και πέρα οπότε...θα ήταν καλό να μην ανοίγετε το παρόν τόπικ γιατί ποτέ δεν ξέρεις...αλλάξτε 'καφενείο' και κασέτες!

Αυτό όμως που μόνο τα δικά μας 'δελτία τύπου' σας ανεβάζουν την πίεση, πρέπει να το κοιτάξετε κάποια στιγμή...στο μεταξύ, πάτε για κανά μπανάκι να βρέξετε ποδαράκια όπως κάνουμε κι εμείς τώρα. Νο time για ματσάκια σήμερα!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει μια υπερβολική πολιτικοποίηση/κομματικόποίηση του θέματος (όπως σε όλα τα θέματα στην Ελλάδα)  που και ενοχλεί πολύ πλεον και άγονη είναι και τελικά είναι παρελκυστική. Δεν ξέρω αν φταίει η γενιά μου που είναι πιο απολιτικη ή εγώ προσωπικά που δεν αντιλαμβάνομαι το ποσο καλύτερα θα τα έκανε ο Αλέξης αν.... ή βεβαίως σε τι παράδεισο ζούμε επί Μητσοτάκη του Β. Σεβομαι τις λατρευτικές συνήθειες του καθενός ωστόσο δεν σπαταλω δευτερόλεπτο για να διαβάζω σχοινοτενεις  κομματικές φλυαρίες. Σκρολ νταουν και τέλος. 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Οι κυβερνήσεις (όλες οι κυβερνήσεις)  είναι πολύ υπερεκτιμημένες ως προς τι μπορούν να κάνουν για να αποσοβήσουν τις συνέπειες ενός παγκόσμιου φαινομενου. 

Καλώς η κακώς οι περισσότερες χωρες εφήρμοσαν το Μάρτιο καθολικό λοκνταουν με ανυπολόγιστες συνέπειες για την οικονομία. Δεν έχει νόημα να λέμε τι έπρεπε να γίνει τότε. Έγινε και τώρα θα πρέπει να επιβιώσουμε των συνεπειών του. 

Εν προκειμένω το ταμείο ειναι άδειο. Μπορεί να γεμίσει με έναν μαγικό τρόπο? Όχι. Έσοδα δεν υπάρχουν. Σκέψη για νέο λοκνταουν απο-και-κλείεται.  Τα σχολεία θα μείνουν ανοιχτά γιατί δεν μπορεί με έναν μαγικό τρόπο να αυξηθούν οι αίθουσες και οι δάσκαλοι, αφ' ετέρου δεν θέλει η κυβέρνηση να πληρώνει επιδόματα για babysitting. Oι επιστημονικές βλακείες του Μαγιορκινη χρησιμεύουν στο να πείσουν το πόπολο ότι το άσπρο είναι μαύρο. Λέγε λέγε θα πειστούν οι πολλοί.

Τα πράγματα πήγαν Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α μεχρι στιγμής όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλες (στις υπόλοιπες....) τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Σημειώνω: χώρες πτωχευμένες, με αδύναμους θεσμούς, απερίγραπτα δημόσια συστήματα υγείας , σοβαρό δημογραφικό. Δεν ξέρω τους λόγους πάντως αποκλείεται να κυβερνωνται όλες οι post Soviet societies από Άριστους.

Υποψιάζομαι όμως ότι παραδειγματική υπακοη των πολλών (και φτωχών) είναι ο βασικότερος λόγος. Γιατί ξέρουν τι τους περιμένει. Στο Αττικό Μετρό δεν υπάρχει ούτε για δείγμα επιβάτης χωρίς μάσκα. Αντιθέτως αυτοί που ξεσαλώνουν είναι οι πλούσιοι. Να τα πάρτυ, να τα ταξίδια, μολύνεται η Μύκονος και μετά η Βούλα και τα ΒΠ....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πολύ σωστό το μικρό καβούρι στην τελευταία του ανάρτηση. Έπαιξε βέβαια πιστεύω και ρόλο η ιδιαίτερη σχέση της κοινωνίας με τους ηλικιωμένους σε Ελλάδα και...Βαλκάνια. Σε αντίθεση π.χ. με τη Σουηδία που η προτεραιότητα δίνεται στα παιδιά και οι ηλικιωμένοι είναι παρκαρισμένοι στους οίκους δυσγηρίας. Γι'αυτό και τα πήγαμε όλοι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α. Νομίζω όμως πως δεν είναι η Μύριαμ η κακιά που πολιτικοποιεί τα πάντα. Είναι δυνατόν σήμερα τα πιο σημαντικά νέα να είναι η εγκυμοσύνη του συναδέλφου Βασίλη Κικίλια και ο γάμος του Προέδρου ΟΝΝΕΔ Μαρινάκη; Δηλαδή Άρες Μάρες Κουκουνάρες, να βγάλω το καπέλο μου να μη βραχεί η ομπρέλα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτο ειναι ενα τοπικ για τους επι πτυχιω και το θεμα των διαγραφων. Με το εν λογω θεμα να αναμοχλευεται διαρκως,τι ακριβως αναρτησεις περιμενουν καποιοι εδω; Μπορει  να μην τους αφορα,αλλα εχει εκτοξευτει τοση καφριλα εναντιον των επι πτυχιω ,που τα σχολια εναντιον της νεας δημοκρατιας ειναι ευλογα. Χωρια που σε συγκριση με το 90% των μπουκωμενων φιλοκυβερνητικων ΜΜΕ,το τοπικ συμβαλλει και στον πλουραλισμο αποψεων θα λεγαμε.

Ουτε "αντικειμενικη" πολιτικη ενημερωση μπορει να διαβασει κανεις εδω ( γιατι; θελετε να μας διαγραψετε; να πατε στο διαλο απανταμε) ουτε φυσικα  πολλα πολλα για την πανδημια. Ας δημιουργησει καποιος αναλογο τοπικ ,ελευθερος ειναι, και θα επρεπε, γιατι ειναι φορουμ φοιτητων ιατρικης. Αλλιως,υπαρχουν αρκετες ομαδες συζητησης στο fb,οπου ο καθενας με το ονοματεπωνυμο και την ιδιοτητα του θα πρεπει να αναλαβει πληρη ευθυνη των λεγομενων του.

Αναφορικα με την κατασταση της πανδημιας. Θεμιτο να σχολιαζεται ο τροπος αντιμετωπισης καθε χωρας ,αλλα οι συγκρισεις ειναι δυσκολο θεμα. Οι αναπτυγμενες χωρες της Ευρωπης ηταν εκ των πραγματων δυσκολο να ανταποκριθουν. Μιλαμε για μεγαλα διαμετακομιστικα κεντρα αγαθων ,εμπορευματων,ανθρωπων. Οταν λεμε αεροδρομιο,στην Ελλαδα εννοουμε κυριως το γνωστο. Οι δυτικες χωρες εχουν πολλαπλασια και με κινηση ολο το χρονο,οχι μονο το καλοκαιρι οπως εδω. Δεν αρκει η Σουηδια πχ να εχει τον ιδιο πληθυσμο. Τι ετησια κινηση εχουν τα αεροδρομια της. Με ποιους συνορευει και τι εμπορικες σχεσεις εχει με αυτους. Και μονο οτι εχει στενοτατες εμπορικες σχεσεις με τη Γερμανια τι να λεμε. Να,εδω γραφουν συναδελφοι που δουλευουν στη Σουηδια, τοσοι ελληνες ειναι εκει. Και ποσοι αλλοι απ τα Βαλκανια. Ομως Σουηδος εργαζομενος στην Ελλαδα ειναι ανεκδοτο. Ολοι αυτοι οι εργαζομενοι με τα ταξιδια τους δεν εχουν επιδημιολογικη επιπτωση στη χωρα;Τι μεγεθος οικονομικο παγκοσμιως ειναι η Σουηδια σε σχεση με την Ελλαδα για να αποφασιστει ευκολα lockdown? Στη Σουηδια αν καναν lockdown τελικα θα ευχονταν να μην αρθει ποτέ οπως καναν στην Ελλαδα ,που οι περισσοτεροι θα κλειναν ετσι κι αλλιως απ την κριση;

Ειναι υπερβολικο να συγκρινεται η Ελλαδα και οι αλλες χωρες των Βαλκανιων με τις υπολοιπες. Προκειται για το βοθρο της Ευρωπης, για γιδοτοπους,με κλειστες οικονομιες και περιορισμενες συναλλαγες με τις υπολοιπες χωρες και μεταξυ τους. Εμπορικες εστω εχουν ,αλλα ποση ανθρωπινη κινητικοτητα υπαρχει. Κανεις δε θελει να παει σε αυτες,μεταξυ τους εχουν ως επι το πλειστον εχθρικες σχεσεις,ειναι ρατσιστες και εθνικιστες,οι εργαζομενοι απο αλλες χωρες ειναι ανειδικευτοι εργατες γης. Τα βαλκανια ειναι κλειστο οικοσυστημα,δεν ειναι κοσμοπολιτικα. Απο πού ειχαμε την τουριστικη περιοδο τα περισσοτερα εισαγομενα κρουσματα; Απο πλουσιους τουριστες; Οχι,ελαχιστοι πατησαν. Απο την αλλη γειτονικη γιδοχωρα τα ειχαμε,απ την Αλβανια. Απο εκει ηταν φετος ο τουρισμος μας. Βεβαια η γιδοποιηση των βαλκανιων ειναι και αποτελεσμα των πολιτικων της ΕΕ ,που κρατησε για τις μεγαλες χωρες τον ελεγχο της παραγωγης,ωστε να εισαγουμε πορτοκαλια απ τη νορβηγια και να χρεωνομαστε μονο.

Δεν ανταποκριθηκαν ομως καλα και τα συστηματα υγειας ολων των χωρων. Γιατι εχουν διαλυθει προς οφελος των ιδιωτικων. Παντου. Και στη Σουηδια. Φιλος μου εκει ψοφαει στη δουλεια επειδη ο μανατζερ του νοσοκομειου θελει να εξοικονομησει χρημα που θα εδινε για να ανοιξει δευτερη θεση. Βρεθηκε στη δυσαρεστη θεση(ο φιλος μου) να φρεναρει λιγο για να μη βγαινει η δουλεια επαρκως ωστε να εγκριθει τελικα. Που ετσι και αλλιως τα 15 λεπτα οριο που εχει για να βλεπει τους ασθενεις θεωρει οτι δεν του επαρκουν για να κανει τη δουλεια οπως θελει. Επισης τους ξεφυγε η πανδημια στα γηροκομεια,εκει πρεπει να εγινε πραγματι χοντραδα. Παραιτηθηκε κανεις; 'Η εκτος απ τα μπαλονια σκεφτονται να υιοθετησουν επισημως και το εθιμο του χωριου στο midsommar ,οπου οποιος παταγε τα 72 πηδαγε απ το γκρεμο. Εκει οι γεροι ειναι βαρος ,οπως και στην Ιαπωνια, εδω ειναι βασικοι ψηφοφοροι της δεξιας και βασικοι αιμοδοτες της οικονομιας με τις συνταξεις τους,οποτε τους θελουμε και ως μουμιες ακομη. Στην Ιταλια ακομη και στην εξαρση οι βιομηχανοι ασκουσαν πιεσεις να μεινουν ανοιχτοι ενω στις πλουσιες περιοχες που θερισε ο ιος δεν υπαρχουν επαρκεις πρωτοβαθμιες δομες,γιατι ειναι στη δικαιοδοσια των δημων,οι οποιοι τις τελευταιες δεκατιες ελεγχονται απο την ακροδεξια. Η οποια με τη σειρα της εδωσε προτεραιοτητα στο χτισιμο ιδιωτικων κλινικων για εξειδικευμενες επεμβασεις μονο. Τωρα,να μιλησουμε για Βραζιλια,ΗΠΑ που κυβερνωνται απο καρτουνς ή για παμφτωχες τριτοκοσμικες χωρες; Ευτυχως δεν ειμαστε (ακομη) ετσι.

Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη δεν τα παμε καλα. Δεν εχουμε 6000 νεκρους οπως στη Σουηδια με τον ιδιο πληθυσμο. Αλλα η Σουηδια δεν ειναι ο πηχυς στη συνειδηση του ελληνικου λαου. Ο πηχυς ειναι η εικονα την περιοδο της καραντινας. Οτιδηποτε χειροτερο ειναι αποτυχια. Αυτο ειναι και με ευθυνη της κυβερνησης ,γιατι τα προηγουμενα χρονια επιδοθηκε στο αθλημα της τυμβωρυχιας. Οι ζαιοι σκοτωσαν στη μαρφιν. Οι ζαιοι επνιξαν στη Μανδρα. Οι ζαιοι εκαψαν εκατο ψυχες στο Ματι. Τι και αν προσπαθησαν οι νεοδημοκρατες να φορτωσουν τη μαρφιν σε κατι τυχαιους αναρχικους,αθωωθηκαν ολοι. Με πολλαπλες εστιες εμπρησμου στο Ματι,η Καθημερινη πασχιζε να αποδειξει οτι ξεκινησε απο σπιθα. Και φυσικα ολοι οσοι τα συγκαλυψαν αυτα προηχθησαν επι Μητσοτακη. Οταν λοιπον εχεις πολιτευθει με τετοιο αισχρο τροπο,ετσι εχεις μαθει το λαο. Ο,τι λοιπον χειροτερο προκυψει στο εξης απ τον ιο σε σχεση με την καραντινα,ειναι στο κεφαλι των νεοδημοκρατων οσο και να σκουζουν. Και εδω που τα λεμε δινουν και απλοχερα αφορμες. Ειπες ξειπες,σιωπηλη αποσυρση των ειδικων και αδειασμα της κυβερνησης,απαραδεκτες εικονες στα ΜΜΕ και τα σχολεια προσεχως ,ανοιγμα στον τουρισμο χωρις τεστ... Ελατε τωρα ,ενα μπαχαλο ειναι,που ειναι και υποδειγματικη η διαχειριση ...εδω γελαμε. Τυχερος ειναι οποιος ζει επαρχια και δεν αναγκαζεται να εχει πολλες κοινωνικες επαφες και ειναι υποχονδριος με μασκες γαντια και αντισηπτικα. Ολοι οι αλλοι ειναι καθαρα θεμα τυχης αν θα κολλησουν

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

«  πρέπει να μπαίνουν στο αεροπλάνο μόνο όσοι έχουν δείγμα θετικό».   :lol: :lol: :lol:   (0.33 - ....) 

Τροποποιήθηκε από asamotref

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Just now, gouvounas said:

Αυτο ειναι ενα τοπικ για τους επι πτυχιω και το θεμα των διαγραφων. Με το εν λογω θεμα να αναμοχλευεται διαρκως,τι ακριβως αναρτησεις περιμενουν καποιοι εδω; Μπορει  να μην τους αφορα,αλλα εχει εκτοξευτει τοση καφριλα εναντιον των επι πτυχιω ,που τα σχολια εναντιον της νεας δημοκρατιας ειναι ευλογα. Χωρια που σε συγκριση με το 90% των μπουκωμενων φιλοκυβερνητικων ΜΜΕ,το τοπικ συμβαλλει και στον πλουραλισμο αποψεων θα λεγαμε.

Ουτε "αντικειμενικη" πολιτικη ενημερωση μπορει να διαβασει κανεις εδω ( γιατι; θελετε να μας διαγραψετε; να πατε στο διαλο απανταμε) ουτε φυσικα  πολλα πολλα για την πανδημια. Ας δημιουργησει καποιος αναλογο τοπικ ,ελευθερος ειναι, και θα επρεπε, γιατι ειναι φορουμ φοιτητων ιατρικης. Αλλιως,υπαρχουν αρκετες ομαδες συζητησης στο fb,οπου ο καθενας με το ονοματεπωνυμο και την ιδιοτητα του θα πρεπει να αναλαβει πληρη ευθυνη των λεγομενων του.

Αναφορικα με την κατασταση της πανδημιας. Θεμιτο να σχολιαζεται ο τροπος αντιμετωπισης καθε χωρας ,αλλα οι συγκρισεις ειναι δυσκολο θεμα. Οι αναπτυγμενες χωρες της Ευρωπης ηταν εκ των πραγματων δυσκολο να ανταποκριθουν. Μιλαμε για μεγαλα διαμετακομιστικα κεντρα αγαθων ,εμπορευματων,ανθρωπων. Οταν λεμε αεροδρομιο,στην Ελλαδα εννοουμε κυριως το γνωστο. Οι δυτικες χωρες εχουν πολλαπλασια και με κινηση ολο το χρονο,οχι μονο το καλοκαιρι οπως εδω. Δεν αρκει η Σουηδια πχ να εχει τον ιδιο πληθυσμο. Τι ετησια κινηση εχουν τα αεροδρομια της. Με ποιους συνορευει και τι εμπορικες σχεσεις εχει με αυτους. Και μονο οτι εχει στενοτατες εμπορικες σχεσεις με τη Γερμανια τι να λεμε. Να,εδω γραφουν συναδελφοι που δουλευουν στη Σουηδια, τοσοι ελληνες ειναι εκει. Και ποσοι αλλοι απ τα Βαλκανια. Ομως Σουηδος εργαζομενος στην Ελλαδα ειναι ανεκδοτο. Ολοι αυτοι οι εργαζομενοι με τα ταξιδια τους δεν εχουν επιδημιολογικη επιπτωση στη χωρα;Τι μεγεθος οικονομικο παγκοσμιως ειναι η Σουηδια σε σχεση με την Ελλαδα για να αποφασιστει ευκολα lockdown? Στη Σουηδια αν καναν lockdown τελικα θα ευχονταν να μην αρθει ποτέ οπως καναν στην Ελλαδα ,που οι περισσοτεροι θα κλειναν ετσι κι αλλιως απ την κριση;

Ειναι υπερβολικο να συγκρινεται η Ελλαδα και οι αλλες χωρες των Βαλκανιων με τις υπολοιπες. Προκειται για το βοθρο της Ευρωπης, για γιδοτοπους,με κλειστες οικονομιες και περιορισμενες συναλλαγες με τις υπολοιπες χωρες και μεταξυ τους. Εμπορικες εστω εχουν ,αλλα ποση ανθρωπινη κινητικοτητα υπαρχει. Κανεις δε θελει να παει σε αυτες,μεταξυ τους εχουν ως επι το πλειστον εχθρικες σχεσεις,ειναι ρατσιστες και εθνικιστες,οι εργαζομενοι απο αλλες χωρες ειναι ανειδικευτοι εργατες γης. Τα βαλκανια ειναι κλειστο οικοσυστημα,δεν ειναι κοσμοπολιτικα. Απο πού ειχαμε την τουριστικη περιοδο τα περισσοτερα εισαγομενα κρουσματα; Απο πλουσιους τουριστες; Οχι,ελαχιστοι πατησαν. Απο την αλλη γειτονικη γιδοχωρα τα ειχαμε,απ την Αλβανια. Απο εκει ηταν φετος ο τουρισμος μας. Βεβαια η γιδοποιηση των βαλκανιων ειναι και αποτελεσμα των πολιτικων της ΕΕ ,που κρατησε για τις μεγαλες χωρες τον ελεγχο της παραγωγης,ωστε να εισαγουμε πορτοκαλια απ τη νορβηγια και να χρεωνομαστε μονο.

Δεν ανταποκριθηκαν ομως καλα και τα συστηματα υγειας ολων των χωρων. Γιατι εχουν διαλυθει προς οφελος των ιδιωτικων. Παντου. Και στη Σουηδια. Φιλος μου εκει ψοφαει στη δουλεια επειδη ο μανατζερ του νοσοκομειου θελει να εξοικονομησει χρημα που θα εδινε για να ανοιξει δευτερη θεση. Βρεθηκε στη δυσαρεστη θεση(ο φιλος μου) να φρεναρει λιγο για να μη βγαινει η δουλεια επαρκως ωστε να εγκριθει τελικα. Που ετσι και αλλιως τα 15 λεπτα οριο που εχει για να βλεπει τους ασθενεις θεωρει οτι δεν του επαρκουν για να κανει τη δουλεια οπως θελει. Επισης τους ξεφυγε η πανδημια στα γηροκομεια,εκει πρεπει να εγινε πραγματι χοντραδα. Παραιτηθηκε κανεις; 'Η εκτος απ τα μπαλονια σκεφτονται να υιοθετησουν επισημως και το εθιμο του χωριου στο midsommar ,οπου οποιος παταγε τα 72 πηδαγε απ το γκρεμο. Εκει οι γεροι ειναι βαρος ,οπως και στην Ιαπωνια, εδω ειναι βασικοι ψηφοφοροι της δεξιας και βασικοι αιμοδοτες της οικονομιας με τις συνταξεις τους,οποτε τους θελουμε και ως μουμιες ακομη. Στην Ιταλια ακομη και στην εξαρση οι βιομηχανοι ασκουσαν πιεσεις να μεινουν ανοιχτοι ενω στις πλουσιες περιοχες που θερισε ο ιος δεν υπαρχουν επαρκεις πρωτοβαθμιες δομες,γιατι ειναι στη δικαιοδοσια των δημων,οι οποιοι τις τελευταιες δεκατιες ελεγχονται απο την ακροδεξια. Η οποια με τη σειρα της εδωσε προτεραιοτητα στο χτισιμο ιδιωτικων κλινικων για εξειδικευμενες επεμβασεις μονο. Τωρα,να μιλησουμε για Βραζιλια,ΗΠΑ που κυβερνωνται απο καρτουνς ή για παμφτωχες τριτοκοσμικες χωρες; Ευτυχως δεν ειμαστε (ακομη) ετσι.

Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη δεν τα παμε καλα. Δεν εχουμε 6000 νεκρους οπως στη Σουηδια με τον ιδιο πληθυσμο. Αλλα η Σουηδια δεν ειναι ο πηχυς στη συνειδηση του ελληνικου λαου. Ο πηχυς ειναι η εικονα την περιοδο της καραντινας. Οτιδηποτε χειροτερο ειναι αποτυχια. Αυτο ειναι και με ευθυνη της κυβερνησης ,γιατι τα προηγουμενα χρονια επιδοθηκε στο αθλημα της τυμβωρυχιας. Οι ζαιοι σκοτωσαν στη μαρφιν. Οι ζαιοι επνιξαν στη Μανδρα. Οι ζαιοι εκαψαν εκατο ψυχες στο Ματι. Τι και αν προσπαθησαν οι νεοδημοκρατες να φορτωσουν τη μαρφιν σε κατι τυχαιους αναρχικους,αθωωθηκαν ολοι. Με πολλαπλες εστιες εμπρησμου στο Ματι,η Καθημερινη πασχιζε να αποδειξει οτι ξεκινησε απο σπιθα. Και φυσικα ολοι οσοι τα συγκαλυψαν αυτα προηχθησαν επι Μητσοτακη. Οταν λοιπον εχεις πολιτευθει με τετοιο αισχρο τροπο,ετσι εχεις μαθει το λαο. Ο,τι λοιπον χειροτερο προκυψει στο εξης απ τον ιο σε σχεση με την καραντινα,ειναι στο κεφαλι των νεοδημοκρατων οσο και να σκουζουν. Και εδω που τα λεμε δινουν και απλοχερα αφορμες. Ειπες ξειπες,σιωπηλη αποσυρση των ειδικων και αδειασμα της κυβερνησης,απαραδεκτες εικονες στα ΜΜΕ και τα σχολεια προσεχως ,ανοιγμα στον τουρισμο χωρις τεστ... Ελατε τωρα ,ενα μπαχαλο ειναι,που ειναι και υποδειγματικη η διαχειριση ...εδω γε παραμικρόλαμε. Τυχερος ειναι οποιος ζει επαρχια και δεν αναγκαζεται να εχει πολλες κοινωνικες επαφες και ειναι υποχονδριος με μασκες γαντια και αντισηπτικα. Ολοι οι αλλοι ειναι καθαρα θεμα τυχης αν θα κολλησουν.

Συνάδελφε, ήμουν παραλία, σε ξαπλώστρα με βιβλιαράκι χαλαρά και μπήκα να δω τι μου σούρουν σήμερα.  :lol:   Λοιπόν, δροσίστηκα με τη δημοσίευση σου και δε θα προσθέσω, ούτε θ'αφαιρέσω το παραμικρό σε αυτή!  emwin

Τη δροσιά της εξωτικής παραλίας που έχω εμπρός μου να 'χεις κυριακάτικα!   emrespect  Και...οι ευχές μου πιάνουν!  Τα καλύτερα σου εύχομαι!!!!  emroseΑισθάνθηκα πραγματικά, μετά από πολύ καιρό, πως έχω το ίδιο μυαλό στο κεφάλι και τις ίδιες σκέψεις με κάποιον άλλον, ταυτόχρονα! Καθόλου συχνά δε συμβαίνει αυτό κι όσο...τα πράγματα στριμώχνουν, γίνεται όλο και πιο σπάνιο τις εποχές που ζούμε.  emypoklinomai

Οι περισσότεροι απ'όσους γράφουν τακτικά στο τόπικ έχουν αποφοιτήσει και βλέπουν τα θέματα εκ του ασφαλούς ή από θέση ισχύος ή υπεράνω ή απλά, κάνουν την πλάκα τους για να μην χρησιμοποιήσω το "σπαμάρουν'' που με απωθεί ως όρος. Μερικοί παρουσιάζονται πρόθυμοι στη δημόσια συζήτηση μόνο όταν το θέμα 'διαγραφές' γίνεται επείγον, άλλοι ντρέπονται ή αποφεύγουν να γράφουν πια γιατί δεν επιθυμούν να εκτίθενται για κανένα λόγο πλέον. Αλλοι πάλι, πιο καχύποπτοι κι ανασφαλείς, αλλάζουν διαρκώς προφιλ και συμπεριφορές ώστε να καλύπτουν την αμηχανία και την κατάσταση όπου βρίσκονται  αλλά παράλληλα, να συμμετέχουν ή να είναι έτοιμοι να συμμετάσχουν στη δημόσια συζήτηση για το θέμα όποτε χρειαστεί.

Προσπαθώ να διατηρήσω το χώρο ανοικτό με την ενεργό συμμετοχή μου και προσβάσιμο για το μέλλον και το κάνω συνειδητά, χωρίς να γράφω καθημερινά πια ή περνώντας περιόδους που δε γράφω τίποτε. Οταν το θέμα είναι 'παγωμένο', αναρτούμε άλλα (πολιτικά, καλλιτεχνικά, σκίτσα, κ.ο.κ) και δεν αποκλείουμε από κανένα αυτήν τη δυνατότητα. Δεν ανεχόμαστε όμως και τη λογοκρισία του καθένα που τυχόν αντιλαμβάνεται διαφορετικά το χώρο αυτό όπως δεν ανεχόμαστε την ειρωνεία και την αλαζονεία του.  Οποιος θέλει 'αποστειρωμένους καφενέδες', καλύτερα να μην μπαίνει εδώ μέσα...υπάρχουν άλλα τόπικ στο φόρουμ με τέτοια χαρακτηριστικά ή με τα εντελώς αντίθετα από τον παρόντα. Ο χώρος αυτός, αναγκαστικά, είναι 'χρωματισμένος' με την αγωνία και την ανασφάλεια που του 'φόρτωσαν' οι πολιτικές του Πα.σο.κ. και της ΝΔ. Από το νόμο Γιαννάκου μέχρι το νόμο Διαμαντοπούλου κι από τα έργα και τις ημέρες Αρβανιτόπουλου-Λοβέρδου μέχρι την Κεραμέως, βρίθει από απαξιωτικές, σατιρικές κι αντιπολιτευτικές για τη συγκεκριμένη μεθόδευση των διαγραφών δημοσιεύσεις, σχόλια, απόψεις,γνώμες. Κι αυτό, είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει.

Τώρα θυμήθηκαν μερικοί ν'απαιτούν αβασάνιστα απολιτίκ τάχα δλδ comme-il-faut συμπεριφορές στο εν λόγω τόπικ?!   Aστεία πράγματα. Για να μη θίξω κιόλας το φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί...να 'αγαπάμε' το Συριζα αλλά κι όποιον άλλο μας ευνόησε και μας στήριξε στο καυτό θεματάκι μέχρι να πάρουμε το 'χαρτί' και μετά...να εξελισσόμαστε στο χειρότερο επικριτή τους με τρόπο προκλητικό για τους συναδέλφους μας με τις υπάρχουσες εκκρεμότητες!  ;)emdown Ομιλώ φωτογραφικά, δυστυχώς. Οποιοσδήποτε επιθυμεί την  αηδία, θα την ανακαλύψει αν αρχίσει ν'ανασύρει πρόσωπα, προφίλ, καταστάσεις και δημοσιεύσεις και να ξεφυλλίζει το παλιό κλειδωμένο τόπικ όπως κάνω συχνά όταν ψάχνω κάτι.

Ομως, επουδενί θα καθήσουμε να 'ξεψειρίσουμε' (που λέμε σε αυτόν τον τόπο) γιατί γράφει ο καθένας, που, τι και πότε. Δε μας αφορά το προσωπικό κίνητρο του καθένα. Ας υπάρχει απλά λίγο τακτ κι ευγένεια και το κυριότερο, λίγη Ενσυναίσθηση απέναντι στους άλλους. Η παρούσα διακυβέρνηση εδώ κι ένα έτος, θεωρώ, συμβάλλει και σε αυτό: στον εκμαυλισμό της κοινωνίας μέσα από την κυριαρχία των μίντια, τη διαμόρφωση γνώμης από ανθρώπους που δεν ξέρουν κaν να μιλούν ελληνικά ή χρησιμοποιούν αγοραίες εκφράσεις και λα'ι'κίζουν, τις εκπομπές life style που θεριεύουν και πολλαπλασιάζονται για ν'αποχαυνωθεί η μάζα, την καταβαράθρωση και τον αποπροσανατολισμό της παιδείας, την τρομοκράτηση της δικαιοσύνης, την αυστηροποίηση και παρεμπόδιση των διαδηλώσεων λόγω συνάθροισης όπου ανθεί η διεκδίκηση κι η αλληλεγγύη, τη θεοποίηση του κέρδους ολιγαρχών και μεσαζόντων και πόσα άλλα...ΠΟΙΑ Ενσυναίσθηση?????? Η δουλίτσα μας να γίνει και μετά...έξω απ'την πόρτα και ψοφήστε όλοι! Αυτό διδασκόμαστε από τα έργα και τις ημέρες των  κυβερνώντων σήμερα. 

Λυπάμαι που στενοχωρώ μερικούς...θέλατε να σας γράψω τη γνώμη μου. Παρτε τη. Καλύτερα να βάζω τραγουδάκια, ε?!    emnysta

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ειναι γεγονός οτι οι διατάξεις διάσωσης βοήθησαν ενα μεγαλο αριθμό φοιτητών να αποφοιτήσουν.

Αν εξαιρέσει κανεις τον θόρυβο που υπάρχει κατα καιρούς για τα θέματα διαγραφών, θυμαμαι οτι αυτός υπήρχε ήδη από το 2007.

Από το 2007 περίπου και μετα, παρότι περασαν ολα τα ελληνικα πολιτικα κομματα απο την εξουσια, δεν διεγράφη κανείς φοιτητής που εκανε προσπαθεια.

Το ίδιο ισχυει και τωρα επι νεας δημοκρατίας, πολύς ντόρος αλλα η ουσια παραμενει ίδια, τα πανεπιστημια είναι ανοιχτα και οι εξεταστικές διαθεσιμες για να περαστουν τα μαθηματα.

Οπότε το επιχείρημα οτι καποιοι σωθηκαν απο τις διατάξεις είναι λιγο αστείο, το σωστο ειναι να λεμε οτι εδω και 13 χρονια υπαρχουν ειδικες συνθηκες υπερ αποφοίτησης που όσοι διαβαζουν λειτουργουν υπερ τους.

Το εντυπωσιακό είναι πώς εδω και 13 χρόνια υπάρχουν ανθρωποι που δεν μπορεσαν να το καταφερουν, Ειδικά για τη  ιατρικη σχολή που εχει 61 μαθηματα και 5 εξεταστικες το χρονο, 13 χρονια σημαινουν 65 εξεταστικες, δηλαδή αν καποιος περναει 1 μαθημα ανα εξεταστικη εχει ηδη παρει πτυχίο. Δεν πιστευω οτι καποιο προβλημα υγείας ή οικογενειακο, μπορει να εχει επιρροη σε τοσο μεγαλη χρονικη περιοδο, παρόλα αυτα μπορω να το λαβω υποψη μου.

Αυτό που εχει γίνει σαφες ολα αυτα τα χρόνια και σε αυτο το τοπικ, ειναι οτι η αποτυχία με τη σχολή οφείλεται  σε εσωτερικό λίμνασμα και έλλειψη κινήτρου. Ειναι ξεκαθαρα ψυχαναλυτικό το θέμα. Οσοι ειχαμε στο παρελθόν εμπλακει σε διαφορες ιστοριες το καναμε ακριβως επειδη ημασταν λιμνασμενοι σε ολους τους τομεις. Οι αντιπαραθεσεις ειναι ομολογια αποτυχίας να ασχοληθουμε με την ουσια. 

Το τοπικ εχει βοηθησει πολύ γιατι κινητοποιησε και ξελιμνασε παρα πολύ κοσμο μεταξύ των οποιων και μενα που τελικα πηρα το πτυχιο εδω και αρκετα χρόνια.

Δυστυχως ομως εκτός από βοήθεια, αποτέλεσε και μια πρωτης τάξεως εξαιρετική ευκαιρία αποφυγής. Καποιοι φοιτητες που δεν εχουν κινητρο και διαθεση να προσπαθησουν, βρισκουν στο τοπικ ενα πολύ ωραίο τρόπο να δικαιολογήσουν το χρόνο που περνάει και σβηνει... εχω ήδη αποδεχθεί την αποτυχία μου, και δικαιολογώ το σκότωμα του χρόνου μου... δεν μπορω να προχωρησω το στοχο μου, και δημιουργω ενα κοσμο οπου υπαρχουν εχθροι, κινδυνοι διαγραφης, επικινδυνοι πρωθυπουργοι,  αχαριστοι συναδελφοι, σειρηνες πολεμου, θανατοι, ο φονικός ιός .... αρα που να μπορεσω να διαβασω... και συνεχιζει ο φαυλος κυκλος.

Οσοι εχουν πάρει πτυχίο γνωρίζουν οτι υπήρξε κάποια στιγμή όπου σταμάτησαν οι δικαιολογίες και αρχισε "massive action". Οσο πιο νωρις τοσο καλυτερο, οσο πιο αργά τοσο θα ταλαιπωρείται το ειναι μας και θα ταλαιπωρουμε το τοπικ με τις εμμονες μας.

Πολύ φιλική τοποθέτηση και καλοπροαιρετη χωρις "φωτογραφιες", την αφηνω εδω χωρις διαθεση να σχολιασω παραπανω καποια πιθανη απαντηση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To θεμα των διαγραφων στα πανεπιστημια ειναι διαχρονικο και αρκετα παλιοτερο απο 13 χρονια μονο. Τωρα,αν καποιοι βρεθηκαν απο τυχη στα τελευταια χρονια μονο, δυστυχως το προβλημα δεν αφορά μονο αυτους. Αφορα περα απο ιδεολογικους και πρακτικους λογους ( με αλλο νομο περασα,με αλλο θα αποφοιτησω;) και νομους του πατερα μητσοτακη και σημιτονομους,ανθρωπους που βρεθηκαν στην κατασταση αυτη το 2007 ,το 2014 ,το 2020 και οσους θα βρεθουν το 2026,2027. Επειδη καποιοι βολευτηκαν και ξεμπερδεψαν με καποιον (οποιονδηποτε) τροπο,ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω απο αυτους και απλα επιβεβαιώνουν τη συναδελφο παραπανω που καυτηριαζει εαυτουλιστικες πρακτικες. 

Επισης δεν ειναι καθολου ακριβες οτι δε σωθηκε κανεις απο διαταξεις κυβερνησεων για τις διαγραφες. Σωθηκαν αρκετοι που θα διαγραφονταν καλοκαιρι του 2014 και 2015 συμφωνα με το νομο. Κανονισμοι οργανισμων δε γινανε ποτέ, αν δεν έβγαινε ο ΣΥΡΙΖΑ να καταργησει το νομο και ,φυσικα,να επανεγγραψει εκεινους που διεγραφησαν σεπτεμβρη 2014 με αναθεωρημενα κριτηρια,μια χαρα θα γινονταν οι διαγραφες. 

Συνεπως το να υποστηριζει κανεις οτι δε κινδυνευσαν φοιτητές με διαγραφές ειναι μεγαλο ψεμα,ενω το να πηρε π.χ. καποιος πτυχιο το 2016 ενω με τη ΝΔ διαγραφοταν 2015 και να λεει οτι το εκανε απλα με την αξια του,θελει μεγαλο θρασος. Και αγνωμοσυνη που εβαλε ο Θεός το χερι του και βγηκε ο Αλεξης. 

Υπαρχουν πραγματικα προβληματα,χιλιοι λογοι για να καθυστερησει καποιος τις σπουδες του,το να ριχνει καποιος μονομερως ευθυνες στους σπουδαστες ειναι γελοιο. Ελεος πια με τους νεοφιλελευθερους και την ατομική ευθυνη,οποιος σε ευνοϊκή θεση ή θεση ευθυνης τα κανει σκατα την ιδια καραμελα χιλια χρονια τωρα ,τα ριχνει στους πληβειους. Αναμεσα σε αυτους που τα βρηκανε μπαστουνια και η ζωη τους εχει αποτυχιες και σε αυτους που εχουν μαθει να προσγειωνονται με αλεξιπτωτα και να φευγουν με αεροστατα απο εκει που αλλοι κοπιασαν να χωθουν,εχουμε υποχρεωση να ειμαστε μεχρι τελους με τους πρωτους

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σεβαστή η άποψη σου. Η δική μου παραμένει ότι δεν υπάρχει κάποιος "οποιοσδήποτε" τρόπος ξεμπερδεματος και κανένα "αερόστατο" διαφυγής. Ο τρόπος είναι να διαβάσεις. Αν δεν μπορείς (εκεί εστίασα καλοπροαίρετα, για μένα εκεί είναι η ουσία) επί 30 χρόνια είναι λογικό να χτίσεις μύθους με αλεξίπτωτα και αερόστατα και βολεμενους εαυτουληδες. Διάβασμα ή μυθοπλασία είναι ατομική επιλογή. Από κει και πέρα υπάρχει ακόμα χρόνος για όλους και κανένας λόγος πανικού.  Να θυμίσω ότι αν δε λυθούν τα ατομικά αιτία λιμνασματος, ακόμα και η αιώνια φοίτηση δε θα είναι αρκετή...και οι κάθε είδους ιδεοληψίες και μυθοπλασίες για ιπτάμενα αντικείμενα θα μεγαλώνει...

Υγ. Η τοποθέτηση της αγαπημένης μας καθηγήτριας δημιουργεί σαφέστατα συγχύσεις και κρίνεται λανθασμένη. Παρόλα αυτά τη θεωρώ ως την πιο "καρυδατη" ομολογία πίστεως από ακαδημαϊκο. Το αφήνω και αυτό εδώ σαν σκέψη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οπως σημειωσα το θεμα των διαγραφων ειναι ευρυτερο,απλωνεται σε χρονο δεκαετιων,αφορα χιλιαδες. Ωστοσο επιμενεις να το υπεραπλουστευεις σε επιπεδο "καθηστε διαβαστε" . Καλα ,αυτο ειναι προφανες, γνωριζεις νομιζω οτι γραφεις σε φορουμ ιατρικης. Το προσωποιεις το θεμα, αναφερεσαι σε κλειστο σου κυκλο ,δεν ξερω γω τι αλλο; Μήπως περιμενες οτι μπαινοντας στην ιατρική θα ειναι περιπατος και ξαφνικα ανακαλυψες οτι πρεπει να διαβασεις για να τη βγαλεις;; Δε διαβασες (πολύ) για να μπεις; Ειναι τοσο αυτονοητα ολα αυτα που μου κανει εντυπωση αυτο το αφελες επιχειρημα. Δλδ το προβλημα 200.000 σπουδαστων που εκτεινεται σε βαθος δεκαετιων ειναι αυτο;; Μπορει και να ειναι,σιγουρα,ξερω περιπτωσεις ατομων που εχουν "μπλοκαρει" για καποιο λογο,αν και η πλειονοτητα των λιμναζοντων κυμαινεται απο πολυ στεναχωρες καταστασεις εως καθαρά διαδικαστικες. Χωρια το "διαβαστε" ως συμβουλη ειναι σα να λες "cheer up" σε καταθλιπτικό,προσπαθησε περισσοτερο σε κοινωνικα αποκλεισμενο ή τρωγε το φαι σου,αγαπα το κελι σου και διαβαζε πολυ. Μακαρι να ηταν τοσο απλα τα προσωπικα,κοινωνικα,πολιτικα θεματα. Ειναι απλα λυπηρο επαγγελματιες υγειας να επιδεικνυουν τοση ογκώδη αγνοια και απλουστευτικη σκεψη. 

Και η δικη μου εμπειρια βεβαια ειναι πως καλα διαβασμενοι ανθρωποι πάνε καλα στις σπουδες τους,φυσικα δε νιωθω οτι ανακαλυψα την Αμερική. Εχω δει ομως και περιπτωσαρες που κλονισαν την πιστη μου στη μελετη, περιπαιχτικα το λεω βεβαια αυτο. Ανθρωποι που χωθηκαν σε καλες σχολες απο την πισω πορτα,μεταγραφες απο κατι περιεργες χωρες, συμμαθητες μου που είχαν μεινει στην ίδια ταξη κτλ. Γενικα ανθρωποι που δεν ειχαν μαθει στη ζωη τους να μελετουν, και καναν ξαφνικα την ανακαλυψη οτι πρεπει,σαν το συναδελφο απο πανω. Οσο για τις εξετασεις ,το γελιο της αρκουδας. Παρακαλετο μεχρι εκει που δεν παιρνει, καμια ντροπη και αξιοπρεπεια. Ή ειμαι πτυχιο, απο μεταγραφη,δεν ξερω δεν ειδα δεν ακουσα και υφος ζητιανου στην πανεπιστημιου. Να μην ξερουν αν το ταδε ειναι μυκητας ή βακτηριο και οταν τελικα με χιλια μυρια περασουν ,ολικη μεταμορφωση στα σοσιαλ μιντια ,ποζα μαλεσκου στη φωτοπροφιλ και μοτο "κοιτα να μαθαινεις". 

Η δικη μου συμβουλη δεν ειναι "διαβαστε" ,δεν ειμαι μπαμπας και νηπιαγωγος κανενος.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ ότι οι λόγοι που κάποιος λιμναζει μπορεί να είναι δύσκολα αντιμετωπισιμοι. Αξίζει όμως να προσπαθήσει κανείς. Ακόμα και αν χρειαστούν 30 χρονια. Καλή επιτυχία. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι νεοφιλελευθεροι δε θεωρουν οτι ειναι και τοσο σοβαρο να διαγραψουν μερικες χιλιαδες κοσμου γιατι για αυτους το πτυχιο δεν ειναι και τοσο σημαντικο. Αλλωστε οι περισσοτεροι πλαστογραφουν τα δικα τους οποτε δεν κατανοουν και τοσο τις προσπαθειες κοσμου να παρει το δικο του μεσα απο ενα σωρο προβληματα σαυτη την κωλοχωρα τα περισσοτερα απο τα οποια οι ιδιοι που κουνανε το δαχτυλο δημιουργησαν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

6 ώρες πριν, gouvounas said:

. Ανθρωποι που χωθηκαν σε καλες σχολες απο την πισω πορτα,μεταγραφες απο κατι περιεργες χωρες, συμμαθητες μου που είχαν μεινει στην ίδια ταξη κτλ. Γενικα ανθρωποι που δεν ειχαν μαθει στη ζωη τους να μελετουν, και καναν ξαφνικα την ανακαλυψη οτι πρεπει,σαν το συναδελφο απο πανω. Οσο για τις εξετασεις ,το γελιο της αρκουδας. Παρακαλετο μεχρι εκει που δεν παιρνει, καμια ντροπη και αξιοπρεπεια. Ή ειμαι πτυχιο, απο μεταγραφη,δεν ξερω δεν ειδα δεν ακουσα και υφος ζητιανου στην πανεπιστημιου. Να μην ξερουν αν το ταδε ειναι μυκητας ή βακτηριο και οταν τελικα με χιλια μυρια περασουν ,ολικη μεταμορφωση στα σοσιαλ μιντια ,ποζα μαλεσκου στη φωτοπροφιλ και μοτο "κοιτα να μαθαινεις". 

Kαλε μου γκουβούνα αυτή είναι μόλις η παρωνυχιδα που περιγράφεις. Ειλικρινά μακάρι να ήταν αυτή η μόνη αδικία, να περνάς εσύ το μάθημα με διάβασμα και ο άλλος επειδή είναι ο ανηψιος του καθηγητή. Οχαμος γίνεται εκεί "έξω", στο επάγγελμα, είτε στο δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα. Κι αυτό για τους τυχερούς που ασκούν ή έχουν τη δυνατότητα να ασκήσουν αυτό που σπούδασαν. Δυστυχώς έτσι είναι η κοινωνια.

Επειδή ανήκω σε αυτούς τους τυχερούς και με σχετικά καλή θέση θα το σταματήσω εδώ αν και θα μπορούσα να γράψω κατεβατα. Το μόνο που κρίνω απαραίτητο να πω είναι ότι αντίθετα με το πανεπιστήμιο που πολλές φορές εύχεσαι να μην τους ξαναδείς μετά την εξεταστική (και η ευχή συνήθως πιάνει) , στον εργασιακό σου βίο πρέπει να συνεργαστείς με τέτοια άτομα και για να το κάνω χειρότερο, να τους έχεις και προϊσταμένους. ....

Οπότε ναι, αν δεν έχεις τις άκρες η δεν γουστάρεις αυτό το δρομο, υπάρχει ο δρόμος του μόχθου, των απαγοητευσεων αλλά και των επιτυχιών. Πάλι τα αυτονόητα θα λέμε; Διαβασμα για το πτυχίο, διάβασμα για το μεταπτυχιακό, διάβασμα για μια θέση στο δημόσιο, διάβασμα μαζί και λίγη τύχη. 

Προσωπικά δεν αισθάνομαι κάποια ευγνωμοσύνη που με "άφησε" ο Λοβέρδος να πάρω το διπλωμα. Ο λόγος ειναι απλος: δεν το θεωρώ κάποιου είδους ρουσφέτι. Όσοι το θεωρούν είναι δικαίωμα τους και καλά κάνουν να προσφέρουν λιβάνι και θυμίαμα στους αρχηγούς τους. Εγω όχι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
15 ώρες πριν, gouvounas said:

Αναμεσα σε αυτους που τα βρηκανε μπαστουνια και η ζωη τους εχει αποτυχιες και σε αυτους που εχουν μαθει να προσγειωνονται με αλεξιπτωτα και να φευγουν με αεροστατα απο εκει που αλλοι κοπιασαν να χωθουν,εχουμε υποχρεωση να ειμαστε μεχρι τελους με τους πρωτους.

+1000 000 !!

Τροποποιήθηκε από musician

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Eυγνωμοσυνη για κατι που κατεκτησε καποιος με τους κοπους του δε θα πρεπει να νιωθει για κανεναν,αλλα δυστυχως καποια πραγματα δεν ειναι αυτονοητα στην μπανανια οταν παιρνει την εξουσια το δεξιο ασκερι. Εστω θες ως κυβερνηση-οραματικος συνεχιστης της Θατσερ να "βαλεις ταξη" στα πανεπιστημια. Λες θα θεσεις προϋποθεσεις,οργανισμους ,εξαιρεσεις για λογους υγειας,οικονομικους,πραγματα λιγο πολυ απαραιτητα,οχι για να ανοιξουν τρυπες διαπλοκης,αλλα πραγματι για να τελειωσουν οσοι θελουν και μπορουν. Και μετα ριχνεις κατακεφαλα διαγραφες επι δικαιων και αδικων,με μονη προνοια οτι εδωσες χρονικη διορια. Ολοι υπο διορια ειμαστε στο ματαιο κοσμο και η θανατικη ποινη στις ΗΠΑ κανει δεκαετιες να εκτελεστει,τι μ αυτο.

Δεν υπηρξε ποτέ συγκροτημενη πολιτικη στα ορια σπουδων,μονο οριζοντιες απειλες. Και οταν ανεβηκαν στην εξουσια αρχικα μιλαγαν για "δεκαδες κατηγοριες εξαιρεσεων" πριν ενα χρονο για να καταληξουν τελικα  στον εκβιασμο των ιδρυματων μεσω της χρηματοδοτησης. Γιατι σπανια ιδρυματα ή καθηγητες υποστηριξαν αυτο το μετρο, γιατι και πουθενα στον κοσμο δε συμβαινει χωρις να συντρεχουν πολλοι αστερισκοι,παντα υπερ των σπουδαστων. Καλως κανουν οι φοιτητες λοιπον και δεν μπαινουν σε καμια συζητηση για κανενα απολυτως οριο φοιτησης,οι παλινωδιες της δεξιας σε αυτο το θεμα και οι πραγματικοι σκοποι της τιποτε δικαιο δεν προμηνυουν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν είχα κανένα σκοπό να θίξω το θέμα των αιωνίων, αλλά θα πω χοντρικά τη γνωμη μου. Το ζήτημα των οριζόντιων διαγραφών, αν και όποτε ισχύσει και αν φυσικά δεν συνοδεύεται από εξαίρεση όσων αποδεδειγμένα κάνουν την προσπάθειά τους να αποφοιτήσουν, θα είναι οπωσδήποτε άδικο για όσους είχαν αντικειμενικούς λόγους να καθυστερήσουν, οικονομικούς, κοινωνικούς, λόγους υγείας κλπ. Δεν βλέπω πού βρίσκεται ακριβώς το ζήτημα για όσους γράφτηκαν σε μια σχολή πριν 30 χρόνια, δεν έχουν πατήσει το πόδι τους και θυμούνται κάθε 4 χρόνια να κάνουν αγώνα για να μην "βγει η επάρατη Δεξιά και διαγράψει τα κακόμοιρα  παιδιά". Το Πανεπιστήμιο προσφέρει ειδική επιστημονική και επαγγελματική εκπαίδευση σε κάποιον πολύ συγκεκριμένο επιστημονικό κλάδο, δεν είναι Γενικό Λύκειο να προσφέρει γενική μόρφωση. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δεν νοείται "αιώνιος φοιτητής" στις Δυτικές χώρες, ο οποίος να παρακολουθεί παραδόσεις όποτε του καπνίσει και να περνάει 2 μαθήματα το 1962, αλλά τρία το 1994, το επόμενο το 2048 κοκ. Καταλαβαίνετε τη λογική σε αυτό, δεν χρειάζεται να τη συζητάμε περισσότερο. Αν το ν+2 είναι αυστηρό για την Ελλάδα της κρίσης,  να γίνει ν+4? Να γίνει 2ν? Να γίνει ν+10 έστω? Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση οι πανεπιστήμιακές σπουδές στερούνται περιεχομένου και νοήματος. Τη λογική να ψηφίζουμε όλοι για πάντα το τσίρκο του δήθεν επαναστατη-ποπολάρου Αλέξη, παράβλέποντας όλα τα υπόλοιπα, απλά για να "μην διαγράφονται τα παιδιά" δεν αντεχει σε σοβαρή κριτική. Τώρα για μια άλλη καραμέλα που διάβασα στα σχόλια, δεν γνωρίζω καποιον πραγματικά νεο-φιλελεύθερο ούτε και κάποιον πραγματικά μαρξιστή στην Ελλάδα, υπο την εννοια πως η χωρα μας για αντικειμενικούς λόγους δεν μπορεί, δεν πρόκειται και κανεις δεν επιθυμεί πραγματικά να γινει ούτε ΗΠΑ αλλά ούτε και ΕΣΣΔ. Δεν μου αρέσει λοπον να κολλάω τετοιες ταμπέλες σε ανθρώπους ειδικά όταν αυτές προσπαθούν να καλύψουν την έλλειψη στερεών επιχειρηματων. Πετάμε ένα "είσαι νεοφιλελές" και το θεωρούμε κάποιου είδους επιχειρημα που ταχα υποστηρίζει τη θέση μας. Αλίμονο αν στην Ελλάδα του 21ου αιώνα χρησιμοποιουμε ακόμα σε σοβαρες συζητήσεις ρητορικές τακτικές και σοφιστείες των Γερμανών κομμουνιστών του 1920.

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση