Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Το πρώτο Σχέδιο Νόμου που θα κατατεθεί, προς ψήφιση, στη Βουλή θα είναι για τα Πανεπιστήμια.

Ηδη η Νίκη Κεραμέως  με το επιτελείο της έχει έτοιμο τον βασικό “κορμό” του  Σχεδίου Νόμου, το οποίο ετοιμάζεται να θέσει σε δημόσια διαβούλευση, με στόχο τον Οκτώβριο που  να γίνει νόμος του Κράτους.

Τα βασικά σημεία των 14 παρεμβάσεων για τα Πανεπιστήμια που θα περιλαμβάνονται στο Σχέδιο Νόμου , είναι τα εξής :

..............

2. Καθιερώνεται ανώτατο χρονικό όριο ολοκλήρωσης των προπτυχιακών σπουδών ν+2, πλην εξαιρέσεων, όπως για λόγους υγείας.

https://www.esos.gr/arthra/63550/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --14-paremvaseis-tis-n-kerameos- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --ta-panepistimia

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα ποιος σκέφτηκε το Ν +2 ανεξαρτητου σχολής .Δηλαδή για να καταλάβω μια σχολή τετραετούς φοίτησης παίρνει τα μισά χρόνια και η ιατρική που έχει έξι χρόνια παίρνει πάλι 2 παραπανω .και χωρίς να κοιτάμε καν πόσο δύσκολη είναι η κάθε σχολή .Απλά τις βάζουμε όλες στο ίδιο τσουβαλι και λέμε πάρτε δύο χρόνια .Είμαστε σοβαροί ???

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
29 λεπτά πριν, joie said:

με στόχο τον Οκτώβριο που  να γίνει νόμος του Κράτους

τουλάχιστον φέτος προλαβαίνουμε να δώσουμε εξετάσεις...

4 λεπτά πριν, Mariakaraili said:

Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα ποιος σκέφτηκε το Ν +2 ανεξαρτητου σχολής .Δηλαδή για να καταλάβω μια σχολή τετραετούς φοίτησης παίρνει τα μισά χρόνια και η ιατρική που έχει έξι χρόνια παίρνει πάλι 2 παραπανω .και χωρίς να κοιτάμε καν πόσο δύσκολη είναι η κάθε σχολή .Απλά τις βάζουμε όλες στο ίδιο τσουβαλι και λέμε πάρτε δύο χρόνια .Είμαστε σοβαροί ???

βάλε και ότι υπάρχουν σχολές με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις-εργαστήρια-πρακτικές-κλινικές κοκ

και άλλες σχολές που είναι μόνο θεωρία

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το Σχέδιο Νόμου για τα Πανεπιστήμια που αναμένεται η υπουργός Παιδείας Ν. Κεραμέως να θέσει σε δημόσια διαβούλευση , προκειμένου τον Οκτώβριο να αποτελέσει νόμος του Κράτους , περιλαμβάνει διάταξη με την οποία καθιερώνεται ανώτατο χρονικό όριο ολοκλήρωσης των προπτυχιακών σπουδών ν+2, πλην εξαιρέσεων, όπως για λόγους υγείας.

Για τους ήδη φοιτητές  θα υπάρξουν μεταβατικές διατάξεις.

Επίσης θα υπάρξει ειδική ρύθμιση, που θα εξαιρεί τους φοιτητές για λόγους υγείας καθώς και για κάποιες άλλες περιπτώσεις που εξετάζει το επιτελείο της υπουργού Παιδείας.

https://www.esos.gr/arthra/63557/metavatiki-i-diataxi- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --n2

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Άρα να υποθέσω αφού θα περαστεί ο νόμος Οκτώβρη θα έχουμε γραφτεί στο καινούργιο εξάμηνο αρα εχουμε εξεταστικές Σεπτέμβρη και Γενάρη τουλάχιστον στα σίγουρα ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ακόμα να μας πουν πόσο θα είναι αυτό το μεταβατικό στάδιο .Πόσο πρεπει να περιμένουμε ακόμα για να μάθουμε ? Την κολοκύθια θα παίζουμε ?Η μήπως περιμένουν να περάσουν το άσυλο για να τα πουν όλα μετα γνωρίζοντας ότι πλέον μας έχουν τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η ύπαρξη μεταβατικών διατάξεων δεν εχει να κανει απαραίτητα με την καλή προδιάθεση αυτών που νομοθετούν. Υπάρχουν καθαρά νομικοί όροι και διαδικασίες και αρχές που δεν επιτρέπουν τον ξαφνικό θάνατο στους νυν φοιτητές. Εχει αναφερθεί ξανά εδω αυτό, απλά το θυμίζω για να γινει σαφές οτι διαγραφές μια και εξω δεν θα μπορούσαν ετσι κι αλλιως να γίνουν. 

Εχω τοποθετηθεί και πολυ παλαιότερα για το συγκεκριμένο θέμα. Αποψη μου ειναι οτι το μεταβατικό διαστημα πρεπει να ειναι Ν (από σημερα!), όπου Ν ειναι τα ετη σπουδων της σχολής. Ετσι ωστε να εχει ρεαλιστικές πιθανότητες αποφοιτησης καποιος που αυτη τη στιγμή εχει περασει 0 μαθηματα. Ακόμα και αυτος πρεπει να εχει την ευκαιρία του.  

Ειδικά για την ιατρική σχολή, οι λιμνάζοντες φοιτητές δεν προκειται να εχουν την υποστήριξη της διοίκησης της και των περισσότερων απο τους δασκάλους μας. Για να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τους λιμνάζοντες πρέπει να έχει αναλογες εμπειριες (δυσκολιες, θέματα κτλ), κατι που ουτε κατα διανοια δεν ισχύει. Ας μην επεκταθω νομιζω ειμαι σαφεστατος. Ουτε τα ποσοστά αποφοίτησης (στους 200 κανονικους που ορκίζονται στην ιατρικη σχολη αντιστοιχουν περιπου και δεκα πτυχιουχοι λιμναζοντες, ποσοστο 5% ) είναι υπέρ των λιμναζοντων.

Ποτέ δεν υπήρξε πολιτική διάσωσης των λιμναζόντων. Ακόμα και το 2015 η διαταξη διασωσης δεν ηταν ξεκάθαρη, ηταν ενας ελιγμος , γραμμενη στο πόδι υπο την ασφυκτικη πιεση των διαγραφων και της πολιτικης συγκυριας . Αυτές οι συνθηκες υπήρχαν παντα και με βαση αυτες πρεπει να πορευονται οι λιμναζοντες που διεκδικουν ευκαιρία αποφοιτησης.

Τροποποιήθηκε από asamotref

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 ώρα πριν, asamotref said:

Η ύπαρξη μεταβατικών διατάξεων δεν εχει να κανει απαραίτητα με την καλή προδιάθεση αυτών που νομοθετούν. Υπάρχουν καθαρά νομικοί όροι και διαδικασίες και αρχές που δεν επιτρέπουν τον ξαφνικό θάνατο στους νυν φοιτητές. Εχει αναφερθεί ξανά εδω αυτό, απλά το θυμίζω για να γινει σαφές οτι διαγραφές μια και εξω δεν θα μπορούσαν ετσι κι αλλιως να γίνουν. 

Εχω τοποθετηθεί και πολυ παλαιότερα για το συγκεκριμένο θέμα. Αποψη μου ειναι οτι το μεταβατικό διαστημα πρεπει να ειναι Ν (από σημερα!), όπου Ν ειναι τα ετη σπουδων της σχολής. Ετσι ωστε να εχει ρεαλιστικές πιθανότητες αποφοιτησης καποιος που αυτη τη στιγμή εχει περασει 0 μαθηματα. Ακόμα και αυτος πρεπει να εχει την ευκαιρία του.  

Ειδικά για την ιατρική σχολή, οι λιμνάζοντες φοιτητές δεν προκειται να εχουν την υποστήριξη της διοίκησης της και των περισσότερων απο τους δασκάλους μας. Για να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τους λιμνάζοντες πρέπει να έχει αναλογες εμπειριες (δυσκολιες, θέματα κτλ), κατι που ουτε κατα διανοια δεν ισχύει. Ας μην επεκταθω νομιζω ειμαι σαφεστατος. Ουτε τα ποσοστά αποφοίτησης (στους 200 κανονικους που ορκίζονται στην ιατρικη σχολη αντιστοιχουν περιπου και δεκα πτυχιουχοι λιμναζοντες, ποσοστο 5% ) είναι υπέρ των λιμναζοντων.

Ποτέ δεν υπήρξε πολιτική διάσωσης των λιμναζόντων. Ακόμα και το 2015 η διαταξη διασωσης δεν ηταν ξεκάθαρη, ηταν ενας ελιγμος , γραμμενη στο πόδι υπο την ασφυκτικη πιεση των διαγραφων και της πολιτικης συγκυριας . Αυτές οι συνθηκες υπήρχαν παντα και με βαση αυτες πρεπει να πορευονται οι λιμναζοντες που διεκδικουν ευκαιρία αποφοιτησης.

τα χρονικα ορια σπουδων και η διαγραφη φοιτητων ειναι μετρα χωρις κανενα λογικο επιχειρημα απο πισω και συνεπως οποιος τα εφαρμοζει εχει τιμωρητικη διαθεση και ιδεολογικες αγκυλωσεις που τον οδηγουν εκει. φαινεται εξαλλου απο την οποια "επιχειρηματολογια" παραθετουν υπερ αυτης της βλακειας οτι ειναι απλη επικληση στο συναισθημα, δημιουργια εντυπωσεων και καμια λογικη αιτιολογια/επιχειρημα καθως μετα τα 6 χρονια δεν τους κοστιζεις δεκαρα τσακιστη. αντιθετα τους πληρωνεις με τους φορους σου. συνεπως οποιαδηποτε μεταβατικη διαταξη, διευκολυντικος κανονισμος και χρονικο περιθωριο ειναι ειτε για να μειωθει το πολιτικο κοστος ειτε επειδη πρεπει να το κανουν.

το μεταβατικο διαστημα Ν αν και καλη προταση πιστευω ειναι πολυ αισιοδοξη αλλα ελπιζω να διαψευστω. 

απο κει και περα υπαρχει μια συγχυση γιατι απο τη μια επικοινωνουμε με το γραφειο της κεραμεως και μας λεει θα υπαρξει μεταβατικη διαταξη, μετα βγαινει η κεραμεως και λεει δε θα εφαρμοστει στους ηδη φοιτητες αλλα θα ισχυσει για οσους μπουν εφεξης. μετα παιρνει τηλεφωνο η αλλη απο τη νομικη και της λενε το ιδιο και οτι δε θα υπαρξει κανενα μεταβατικο μετρο για τους ηδη φοιτουντες και μετα βγαινει η κεραμεως στις προγραμματικες και το αφηνει ανοιχτο και τελος επικοινωνει κοσμος και τους λενε παλι για μεταβατικες. εγω πχ μιλησα μαζι τους σημερα και μου ειπαν οτι επειδη εχει μια σοβαρη διασκεψη σημερα μεσα στη βδομαδα θα ανακοινωθει αναλυτικα το τι θα κανουν. 

πιστευω το μονο βεβαιο ειναι οτι υπαρχουν 2 σεναρια:

α. ν+2 οριο και μετα διαγραφες για τους εισακτεους 2019-20 και μετα και μεταβατικη διαταξη για τους υπολοιπους

β. ν+2 οριο και μετα διαγραφες για τους εισακτεους 2019-20 και μετα και κανενα οριο για τους υπολοιπους

τεινω να περιμενω το α. και ελπιζω τουλαχιστον να ειναι κανα δυο χρονια το λιγοτερο ο "αερας" που θα δωσουν γιατι αλλιως ειναι κοροιδια, αλλα δεν αποκλειω και το ενδεχομενο να καταληξουν στο β. για να εχουν και το πολιτικο κερδος προς τη βαση τους οτι εθεσαν οριο σπουδων και να ξεφορτωσουν την οποια ευθυνη διαγραφων στην επομενη κυβερνηση χωρις να χρειαζεται να εφαρμοσουν τιποτα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Κεραμέως,  κατά τη δική μου ερμηνεία, είπε πως είναι άδικο να εφαρμοστεί άμεσα στους νυν φοιτητές το νέο πλαίσιο σπουδών. Στην πραγμματικότητα, η έννοια του δικαίου με την καθαρά νομικίστικη υπόσταση του όρου ανταποκρίνεται ακριβώς στα λεγόμενα της Υπουργού: η τυχόν άμεση εφαρμογή του ν+2 για τους νυν φοιτητές θα κατέπιπτε στα δικαστήρια.

Όμως η Υπουργός σε συνεντεύξεις της έχει μιλήσει για μεταβατικές διατάξεις, επιβεβαιώνοντας ακριβώς πως το πλαίσιο σπουδών πρόκειται να αλλάξει και για τους νυν φοιτητές. Δεν ασπάζομαι επομένως τη θεώρηση πως οι νυν φοιτητές θα τύχουν πρόνοιας ενός απεριόριστου χρόνου φοίτησης.

Κατ΄εμέ άλλα θέματα που δεν έχουν διευκρινιστεί είναι το εύρος του όρου «νυν φοιτητές» και η τυχόν μετάθεση της ερμηνείας της μεταβατικότητας στα ιδρύματα.

Μια τελευταία σκέψη που κάνω είναι ότι δεν πρέπει να θεωρούμε αφελείς τους πολιτικούς ιθύνοντες. Με τις εμπειρίες των προηγούμενων νόμων, στοχεύουν να πραγματώσουν αυτή τη φορά το στόχο της εκκαθάρισης των μητρώων εντός της θητείας της παρούσας κυβέρνησης.

Παρ'όλο που το σωστό με την έννοια της δικαιοσύνης θα ήταν ένα μεταβατικό πλάνο κατ΄ ελάχιστον «ν ετών», πιστεύω ότι θα μεταχειριστούν όλους τους νομικούς ακροβατισμούς για να αιτιολογήσουν ένα στενό χρονικά μεταβατικό στάδιο.

Και εδώ πιθανότατα θα μπορούσαν οι φοιτητές να προσβάλουν έγκαιρα δικαστικώς ως μη επαρκείς τις μεταβατικές ρυθμίσεις, και κάτι τέτοιο θα απαιτούσε άμεση κινητοποίηση νομικών δράσεων για την αποφυγή τετελεσμένων που μπορεί να επιχειρηθούν να τεθούν ακόμα και με το ορόσημο των εγγραφών εξαμήνου από το Σεπτέμβρη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Από τη δημοσίευση μου στο group των διαγραφών στο fb λίγες ώρες νωρίτερα. Ειπώθηκαν πολλά στην κουβέντα που αδυνατώ να τα μεταφέρω δημόσια.Στριμώχθηκε για απαντήσεις επί απανωτών ερωτήσεων αλλά...επαναλάμβανε πως "θα υπάρξουν κατηγορίες για όλους τους φοιτητές" και "καθένας θα βρει τον εαυτό του σε κάποια κατηγορία"!!!!!!!  Επιθυμούν να διώξουν τους "φοιτητοπατέρες" μου είπε...κι άλλα χαριτωμένα...Υπάρχει ενδιαφέρον από συναδέλφους να βρεθούν στο ραντεβού που θα κλειστεί αν κάποιοι δεν μπορέσουμε να βρεθούμε από τους παλιούς φυσικά..

[M G

Μίλησα νωρίτερα με το συνεργάτη της κας Κεραμέως για την παρεξήγηση που έγινε με το copy-paste από γκρούπ της Νομικής αλλά και για όλο το θέμα που μας απασχολεί.

-Για τους φοιτητές που θα εισαχθούν φέτος,θα ισχύσει ν+2.

-Για τους νυν φοιτητές θα υπάρξουν πολλές κατηγορίες που τώρα "ετοιμάζονται" πυρετωδώς!!! Μου ανέφερε κάποια παραδείγματα που δε θεωρώ πρέπον ν'απαριθμήσω καθώς θα δημιουργηθεί ανυπολόγιστη σύγχιση.

Του ανέφερα την εμπειρία μου απ'την προηγούμενη περιπέτεια και την απόγνωση στην οποία βρέθηκαν χιλιάδες άτομα υπό διαγραφή με παραδείγματα απειλών αυτοχειρίας ως απόδειξη στη διάθεση του κ.ο.κ. Πρόθεση τους είναι να πλήξουν,λέει,τους "φοιτητοπατέρες με πολλά χρόνια στην πλάτη τους"!!! Στην ερώτηση μου πως θα τους ξεχωρίσουν από άλλους,με διαβεβαίωσε πως "οι κατηγορίες θα είναι πολλές και θα είναι δύσκολο κάποιος να μη βρεθεί μέσα σε κάποια κατηγορία".

Υπέβαλλα πολλές διευκρινιστικές κι απανωτές ερωτήσεις αλλά δεν υπήρξε περαιτέρω αποσαφήνιση πλην της διαβεβαίωσης πως "τις επόμενες μέρες θα βγουν extra ανακοινώσεις από το Υπουργείο".

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!

ΑΥΡΙΟ,ΘΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΛΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ.ΜΕ ΚΟ ΔΙΓΑΛΑΚΗ Ή ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΗ ΕΚΠΑ ΚΙ ΑΠΟ ΆΛΛΗ ΣΧΟΛΗ,ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΙ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΩΣΤΕ ΑΥΡΙΟ ΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.]

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ελαβες καποια πληροφορηση / αισθηση απο το ατομο με το οποιο μιλησες οτι μπορει να υπαρξουν κατηγοριες που θα διαγραφουν αμεσα μετα την ψηφιση του νομου; (πχ αν περασει οκτωβρη οπως γραφτηκε καπου να διαγραψουν ατομα μετα την εξεταστικη του χειμερινου 2019-20 ; )

ή εχουν σκοπο να δωσουν επαρκη χρονο σε ολους ανεξαρτητως παλαιοτητας;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας κι από εμένα. Μίλησα κι εγώ μαζί τους. Καμία αίσθηση ότι θα διαγραφούν άμεσα κατηγορίες φοιτητών. Να μην αγχώνεσαι. Δεν έχει γίνει ποτέ στα χρονικά να δώσουν μόνο ένα εξάμηνο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 hours ago, Peter Griffin said:

Ελαβες καποια πληροφορηση / αισθηση απο το ατομο με το οποιο μιλησες οτι μπορει να υπαρξουν κατηγοριες που θα διαγραφουν αμεσα μετα την ψηφιση του νομου; (πχ αν περασει οκτωβρη οπως γραφτηκε καπου να διαγραψουν ατομα μετα την εξεταστικη του χειμερινου 2019-20 ; )

ή εχουν σκοπο να δωσουν επαρκη χρονο σε ολους ανεξαρτητως παλαιοτητας;

Καταρχήν...με το σύνδεσμο που έδωσες και συ εδώ χθες και το απόσπασμα από το γκρούπ της Νομικής,ο ίδιος ήταν εξοργισμένος γιατί ισχυρίσθηκε πως η κοπέλα δεν μετέφερε τα πάντα ως όφειλε και δημοσίευσε μόνο όσα βόλευαν! Την έψαξε κι απαίτησε να 'κατέβει' η δημοσίευση της από το γκρούπ της Νομικής. Αυτό ίσως έγινε αλλά το απόσπασμα βρέθηκε και στο γκρούπ των διαγραφών σε σχόλια κι εδώ κι αλλού ίσως...

Ετσι αποφάσισα να παρέμβω γιατί εδώ και μέρες ή βδομάδες,δημιουργείται μια τεχνητή σύγχιση από άτομα που τηλεφωνούν μεν,αλλά μεταφέρουν όσα καταλαβαίνουν ή όσα τους συμφέρει να πιστεύουν!

Τέλος πάντων. Το θέμα το έχεις 'πιάσει' σωστά στο ποστ που σου έκανα quote...

1) ν+ 2 για όσους μπουν φέτος όπως έγραψα και στο ποστ.

2)  Κατηγορίες και μεταβατικές διατάξεις στους υπόλοιπους νυν φοιτητές. 

Μου ανέφερε για...ασθενείς, εργαζόμενους, μονογονε'ι'κές οικογένειςς, άτομα χαμηλού εισοδήματος κ.ο.κ. Του ανέφερα "μαύρη εργασία", "ασθένειες" που δε δηλώνονται, καταστάσεις περίεργες, σχολές αυξημένων απαιτήσεων κι άλλα τόσα και τον "παλάβωσα" τον άνθρωπο!!! Του ανέφερα μήνυμα απειλής αυτοκτονίας που είχα δεχθεί στο παρελθόν αν ο Λοβέρδος διέγραφε το 2014 φοιτητή!!!  Αντέδρασε αμέσως και καθησυχαστικά για το εύρος της διάρκειας! Δεν επιθυμούν ακρότητες,δεν θέλουν αγανάκτηση ή έτσι φαίνεται!

Ολοι, λέει, "θα βρούν τον εαυτό τους σε κάποια κατηγορία" και "στόχος είναι οι φοιτητο-πατέρες που πληρώνονται από κομματικά επιτελεία για να σπουδάζουν εσαεί"!!!! Τον ρωτώ "πως θα διαχωρισθούν από τους υπόλοιπους" αμφισβητώντας και την ύπαρξη τους κιόλας και με διαβεβαίωσε με την ίδια "κασέτα" δλδ "όλοι θα βρουν τον εαυτό τους στις κατηγορίες" και "υπάρχει ολόκληρο επιτελείο που επεξεργάζεται τις κατηγορίες"... 

Ο καθένας κρίνει και φιλτράρει...η δική μου εκτίμηση είναι πως "κόβουν κίνηση κι αντιδράσεις των ενδιαφερομένων" και πως θα υπάρξει στόχευση σε άτομα με πολλά  έτη με κριτήρια ή συνδυασμό τους ίσως. Εκτίμηση κι ανησυχία για "φωτογραφικές" διατάξεις??  Ερωτηματικό.

Αυτά.................και μη σταματάτε να "ενοχλείτε" με πολλούς τρόπους αρκεί να μην ψάχνει ο καθένας ό,τι τον βολεύει. Δύναμη υπάρχει σε κοινή στόχευση κι όχι στο ιδιοτελές κίνητρο του καθένα.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

την αναρτηση της κοπελας απο τη νομικη προσωπικα ουτε εγω την πηρα της μετρητοις (γιαυτο και την ανηρτησα εδω χωρις σχολιο για να το ερευνησει οποιος θελει) και θα ειχε και ακομα λιγοτερη εγκυροτητα υποθετω αν η ιδια η υπουργος δεν ειχε πει στην τηλεοραση οτι θα ισχυσουν εφεξης οι οποιες ρυθμισεις και οχι για οσους ειναι ηδη μεσα στα ιδρυματα.

anyway ευχαριστω για την απαντηση σου και τις πληροφοριες που παρειχες και συμφωνω οτι υπαρχει και ενα στοιχειο βολιδοσκοπησης αντιδρασεων. υποθετω οτι η συναντηση που θα σας κλεισουν θα προηγειται οποιασδηποτε ουσιαστικης τουλαχιστον ανοιχτης ενημερωσης απο μερους τους για κατι ξεκαθαρο...

Τροποποιήθηκε από Peter Griffin

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Myriam καταρχάς συγχαρητήρια που πήρες τηλέφωνο , ειλικρινά και από όσα έχω δει εδώ που γράφεις πιστεύω ότι θα απέσπασες όσα περισσότερα γινόταν . Λες στο πρώτο ποστ ότι σου είπε παραδείγματα κατηγοριών , ανάφερε κάποια αν θέλεις ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
9 minutes ago, Peter Griffin said:

την αναρτηση της κοπελας απο τη νομικη προσωπικα ουτε εγω την πηρα της μετρητοις (γιαυτο και την ανηρτησα εδω χωρις σχολιο για να το ερευνησει οποιος θελει) και θα ειχε και ακομα λιγοτερη εγκυροτητα υποθετω αν η ιδια η υπουργος δεν ειχε πει στην τηλεοραση οτι θα ισχυσουν εφεξης οι οποιες ρυθμισεις και οχι για οσους ειναι ηδη μεσα στα ιδρυματα.

anyway ευχαριστω για την απαντηση σου και τις πληροφοριες που παρειχες και συμφωνω οτι υπαρχει και ενα στοιχειο βολιδοσκοπησης αντιδρασεων. υποθετω οτι η συναντηση που θα σας κλεισουν θα προηγειται οποιασδηποτε ουσιαστικης τουλαχιστον ανοιχτης ενημερωσης απο μερους τους για κατι ξεκαθαρο...

Ακριβώς!!! Η εμφάνιση της στον ΑΝΤ1 τις προάλλες, έδωσε λαβή για εφησυχασμό αλλά ήταν φανερό πως δεν γνώριζε καλά το θέμα ή πως "το έψαχνε"  μέσα από τον αντίκτυπο δηλώσεων στα ΜΜΕ. Τέλος πάντων.

Οταν έχω σοβαρή πληροφόρηση, θα γράψω όπως απόψε... 

Οποιος δεν διεκδικεί ή φοβάται, χάνει σίγουρα. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 minutes ago, Dimitris1996 said:

Myriam καταρχάς συγχαρητήρια που πήρες τηλέφωνο , ειλικρινά και από όσα έχω δει εδώ που γράφεις πιστεύω ότι θα απέσπασες όσα περισσότερα γινόταν . Λες στο πρώτο ποστ ότι σου είπε παραδείγματα κατηγοριών , ανάφερε κάποια αν θέλεις ...

Τα ανέφερα στο προηγούμενο δευτερο ποστ πριν λίγο για να πάρετε μια ιδέα ...πάνω στην κουβέντα που έγινε, ειπώθηκαν διάφορα κι από κείνον κι από εμένα...ο άνθρωπος είναι ένας συνεργάτης που μεταφέρει αντιδράσεις,αιτήματα κι εντυπώσεις.Δεν είναι υπεύθυνος για τη χάραξη πολιτικής. Πρέπει να σεβόμαστε τον καθένα στη θέση που βρίσκεται... Αλλοι είναι οι υπεύθυνοι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ πχ είμαι ένα χρόνο πριν την περάτωση του Ν+2 αλλά δεν θα τελειώσω σε αυτό το όριο , για εμας τι θα γίνει ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
4 minutes ago, Dimitris1996 said:

Εγώ πχ είμαι ένα χρόνο πριν την περάτωση του Ν+2 αλλά δεν θα τελειώσω σε αυτό το όριο , για εμας τι θα γίνει ?

Ειπαμε...για τους νυν δεν ισχυει το ν+2 αλλά μεταβατικές διαταξεις και κατηγορίες φοιτητών. Περίμενε τη δικιά σου κατηγορία. Ιστοριες για αγρίους,όμως....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σαν Κίντερ έκπληξη ακούγεται , δηλαδή επειδή δεν κατάλαβα μάλλον και μεταβατικές και κατηγορίες ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
3 λεπτά πριν, Dimitris1996 said:

Σαν Κίντερ έκπληξη ακούγεται , δηλαδή επειδή δεν κατάλαβα μάλλον και μεταβατικές και κατηγορίες ?

κατι σαν το ν4009/2011 το κοβω να γινεται που ειχαν για x>=2n+2 , για 2n+2>x>n+4 και για x<n οπου n τα εξαμηνα ελαχιστης φοιτησης για πτυχιο και x τα εξαμηνα που εισαι τωρα. και ειχαν δωσει για την 1η κατηγορια 4 ετη για τη 2η 3 ετη και για την αλλη κατι λιγοτερο. αλλα μαλλον θα εισαγουν και κοινωνικα κριτηρια στην εξισωση οπως αυτα που ανεφερε η Myriam 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απλά πως λεει ο άλλος ότι όλοι θα βρουν τον εαυτό τους κάπου μέσα , μάγοι είναι ? Εγώ πχ ούτε δουλεύω , ούτε έχω χαμηλό εισόδημα , ούτε έχω θέμα υγείας ...αυτό που αντιμετώπισα ήταν καθαρά δυσκολία στην σχολή , και πρόβλημα με το άγχος , προτιμούσα να μην δώσω πχ καθόλου ένα μάθημα παρά να έχω το άγχος αν πέρασα η όχι , τελευταία βέβαια το αντιμετώπισα 

Τροποποιήθηκε από Dimitris1996

Σύνδεσμος στη δημοσίευση