Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Επειδη στα πλαισια της κομματικής προπαγανδας ορισμενοι ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ ψευδονται και παίζουν με την αγωνία χιλιαδων φοιτητών που περιμένουν μετεωροι τα σχέδια της επόμενης κυβέρνησης που θα καθορίσουν τη ζωή και το μελλον τους εχω να πω:

Σταλθηκε email με τα επισημα αιτηματα στην κ. Κεραμεως στο οποίο δεν υπηρξε η ΚΑΜΙΑ αποκριση.

Σε επανειλλημενες τηλεφωνικές κρούσεις ατομικα απο συναδέλφους η απαντηση ηταν πως η κ. Κεραμεως ηταν "πολυ απασχολημενη" και να στειλουν email (βλεπε παραπανω παραγραφο)

Σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ τηλεφωνικη επικοινωνια (5 εβδομαδες πριν και ξανα 3 εβδομαδες πριν), αφησα τα στοιχεία μου, συνεταξα το email που ζητηθηκε και ακομα περιμενω να μιλησω με τον υπευθυνο που θα επικοινωνησει μαζι μου "μολις καταστη δυνατο"

ΠΛΗΡΗΣ ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

Αν θελετε λοιπον να κανετε προπαγανδα υπερ του ενος ή του αλλου κομματος να ξερετε ειναι ΧΥΔΑΙΟ να διασπειρετε ψεματα.
Το μονο που ξερουμε ειναι οτι προθεση της ΝΔ ειναι στα πρωτα νομοσχεδια να προχωρησει σε διαγραφες φοιτητων στα πλαισια των αλλαγων που θελει στην τριτοβαθμια.
 Ουτε ΠΟΤΕ  ακριβως θα γινουν, ΕΑΝ θα υπαρξουν μεταβατικες διαταξεις και αν υπαρξουν ΠΟΣΟ θα διαρκεσουν.

Λιγο σεβασμο στην αγωνια μας

Τροποποιήθηκε από Επισκέπτης 1

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
7 minutes ago, Επισκέπτης 1 said:

Επειδη στα πλαισια της κομματικής προπαγανδας ορισμενοι ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ ψευδονται και παίζουν με την αγωνία χιλιαδων φοιτητών που περιμένουν μετεωροι τα σχέδια της επόμενης κυβέρνησης που θα καθορίσουν τη ζωή και το μελλον τους εχω να πω:

Σταλθηκε email με τα επισημα αιτηματα στην κ. Κεραμεως στο οποίο δεν υπηρξε η ΚΑΜΙΑ αποκριση.

Σε επανειλλημενες τηλεφωνικές κρούσεις ατομικα απο συναδέλφους η απαντηση ηταν πως η κ. Κεραμεως ηταν "πολυ απασχολημενη" και να στειλουν email (βλεπε παραπανω παραγραφο)

Σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ τηλεφωνικη επικοινωνια (5 εβδομαδες πριν και ξανα 3 εβδομαδες πριν), αφησα τα στοιχεία μου, συνεταξα το email που ζητηθηκε και ακομα περιμενω να μιλησω με τον υπευθυνο που θα επικοινωνησει μαζι μου "μολις καταστη δυνατο"

ΠΛΗΡΗΣ ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

Αν θελετε λοιπον να κανετε προπαγανδα υπερ του ενος ή του αλλου κομματος να ξερετε ειναι ΧΥΔΑΙΟ να διασπειρετε ψεματα.
Το μονο που ξερουμε ειναι οτι προθεση της ΝΔ ειναι στα πρωτα νομοσχεδια να προχωρησει σε διαγραφες φοιτητων στα πλαισια των αλλαγων που θελει στην τριτοβαθμια.
 Ουτε ΠΟΤΕ  ακριβως θα γινουν, ΕΑΝ θα υπαρξουν μεταβατικες διαταξεις και αν υπαρξουν ΠΟΣΟ θα διαρκεσουν.

Λιγο σεβασμο στην αγωνια μας

Φιλε μου,ανέρτησα παραπάνω τη θέση της επιτροπής φοιτητών Ιατρικής επί πτυχίω του ΕΚΠΑ που συμφωνεί κατά γράμμα με τη δική σου τοποθέτηση.

Κατέστησα σαφές πως η επιτροπή χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο τόπικ του φόρουμ για ενημέρωση κι ενδεχόμενο συντονισμό κινητοποιήσεων ΑΛΛΑ δυστυχώς αδυνατεί να ελέγξει και ν'απομονώσει ή να λογοκρίνει ο,τιδήποτε ανυπόστατο,ανυπόγραφο αναρτάται μεμονωμένα από άγνωστα προφίλ.

Δε φέρουμε ευθύνη για όσα προηγούμενα αναρτήθηκαν περί δήθεν 'επικοινωνίας'.

Επιβεβαιώνω την καταγγελία σου και τα δικά μου ποστ τουλάχιστον συγχρονίζονται με τη δική σου αγωνία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Myriam Ειδα το ποστ σου και ηθελα να στηριξω την αληθεια γιατι καποιος που διαβαζει μπορει να μπερδευτει. Να εχουν ολοι τα ματια τους ανοιχτα και να μην παραπλανονται απο ψευδεις ειδησεις. 

Επισης προσοχη να μην διχαζομαστε μεταξυ μας (σε ποιο ετος ειναι ο καθενας, ποσα χρωσταει κτλ). ΚΑΝΕΝΑΣ φοιτητης που θελει να παρει το πτυχιο του να  διαγραφει. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και αλλα. 

Τροποποιήθηκε από Επισκέπτης 1

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απόψε στην συνέντευξη του Μητσοτάκη στον σταθμό Alphatv η δημοσιογράφος Ελένη Λαζάρου θα τον ρωτήσει για θέματα παιδείας. Εγώ της έστειλα μήνυμα στο facebook να ρωτήσει για τους φοιτητές που έχουν καθυστερήσει τι σκοπεύουν να κάνουν. Εάν κάποιος/α την γνωρίζει ας επικοινωνήσει μαζί της.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
4 hours ago, huckfinn said:

Απόψε στην συνέντευξη του Μητσοτάκη στον σταθμό Alphatv η δημοσιογράφος Ελένη Λαζάρου θα τον ρωτήσει για θέματα παιδείας. Εγώ της έστειλα μήνυμα στο facebook να ρωτήσει για τους φοιτητές που έχουν καθυστερήσει τι σκοπεύουν να κάνουν. Εάν κάποιος/α την γνωρίζει ας επικοινωνήσει μαζί της.

Συνάδελφε,ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΟΥ!!!! 

Την είδα έγκαιρα και προσπάθησα 3 φορές να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την κα Λαζάρου. Τα κατάφερα  και πριν λίγο,της έκανα μια αναδρομή στο παρελθόν, στο τι μεσολάβησε,της ζήτησα,αν μπορεί,να μεταφέρει την αγωνία και τη σύγχιση που έχει δημιουργηθεί γύρω από το θέμα των διαγραφών μετά το ν+2,της εξήγησα πως "θα μας βρει μπροστά του" και πως "δε γίνεται να στοχοποιούνται άνθρωποι που ενώ δεν κοστίζουν τίποτε,αισθάνονται διαρκώς σε διωγμό" κ.ο.κ. Εντέλει,με ευχαρίστησε αλλά δεν είμαι σίγουρη τι θα τεθεί και πως θα τεθεί στη συζήτηση αυτή.

* Ειχε λάβει το δικό σου μήνυμα. Μου το ανέφερε. :)

Επικολλώ τη σύντομη ενημέρωση που έκανα στο γκρούπ των διαγραφών στο fb πρίν λίγο.

Συνάδελφος ενημέρωσε το σχετικό thread στο φόρουμ Ιατρικής πως απόψε ο πρόεδρος της ΝΔ θ'απαντήσει σε ερωτήσεις 10 δημοσιογράφων στον Alpha.Μας προέτρεψε να μιλήσουμε με τη δημοσιογράφο Ελένη Λαζάρου που θα θέσει στον Κ.Μητσοτάκη εκπαιδευτικά ζητήματα.Ο ίδιος ο συνάδελφος της είχε ήδη στείλει μήνυμα μέσω του fb για το θέμα. Επικοινωνήσαμε με την κα Λαζάρου,της εξηγήσαμε το αδιέξοδο που διαφαίνεται και τη σύγχιση που έχει ήδη δημιουργηθεί με τις εξαγγελίες της ΝΔ γύρω από το θέμα αφού πρώτα  κάναμε μια αναδρομή στο παρελθόν και τι μεσολάβησε. Μας ευχαρίστησε,το έχει σημειώσει αλλά δε γνωρίζω αν τελικά θα τεθεί και πως...

Δε θεωρώ πως ο πρόεδρος της ΝΔ έχει πληροφόρηση για λεπτομέρειες κι επιμέρους ζητήματα γύρω από το πρόγραμμα του κόμματος του...κι όχι μόνο!   😜

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
12 minutes ago, asamotref said:

"Είχαμε προετοιμαστεί αλλά οι άλλοι ήταν καλύτερα προετοιμασμένοι από εμάς», είπε για την πρώτη διαπραγμάτευση ο κ. Τσίπρας"

😂😄

https://www.kathimerini.gr/1029249/gallery/epikairothta/politikh/to-mystiko-sxedio-vgia-to-grexit

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

https://www.youtube.com/watch?v=F_K6jZ0XV_Y

4:20 - 10:28 ολη η αναφορα στα περι παιδειας. καμια αναφορα στις διαγραφες. μονο για το ασυλο μιλησε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επικοινωνησα με το γραφειο της κ. κεραμεως και μιλησα με καποια συνεργατη της για το θεμα των διαγραφων. μου ειπε οτι θα υπαρξει μεταβατικη περιοδος κατα πασα πιθανοτητα 1 ετους για οσους θελουν να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους και μετα θα ισχυσει ο νομος κανονικα. επισης τα κριτηρια που θα προβλεπονται για τις εξαιρεσεις που αναφερονται στο προγραμμα θα ειναι νομικα θεσπισμενα και μαλλον δε θα εχουν τον κυριο τουλαχιστον λογο τα οργανα των τμηματων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 hours ago, Peter Griffin said:

Επικοινωνησα με το γραφειο της κ. κεραμεως και μιλησα με καποια συνεργατη της για το θεμα των διαγραφων. μου ειπε οτι θα υπαρξει μεταβατικη περιοδος κατα πασα πιθανοτητα 1 ετους για οσους θελουν να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους και μετα θα ισχυσει ο νομος κανονικα. επισης τα κριτηρια που θα προβλεπονται για τις εξαιρεσεις που αναφερονται στο προγραμμα θα ειναι νομικα θεσπισμενα και μαλλον δε θα εχουν τον κυριο τουλαχιστον λογο τα οργανα των τμηματων.

Δεν είναι δυνατό να ληφθεί στα σοβαρά αυτό ....καμία συνεργάτης ανώνυμη δεν μπορεί να δεσμεύεται και να μιλά με 'κατά πάσα πιθανότητα' και 'μάλλον'.

Επιπλέον,υπάρχουν νομικοί περιορισμοί που αφορούν στη σχέση διοικούμενου με τη διοίκηση και που δε γίνεται να τους παραβλέψει ο νομοθέτης. Δε γίνεται ν'αναφερθώ εδώ συγκεκριμένα αλλά στο γκρούπ των διαγραφών,έχουν ξεκαθαριστεί κάποιοι περιορισμοί στην αυθαιρεσία που περιέγραψες με την παραπάνω επιπόλαιη απάντηση συνεργάτη.

Δε μιλάμε με συνεργάτες αλλά με πρόσωπα ευθύνης.

Επαναλαμβάνω: ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΧΗ ΤΟΥ, ΨΗΦΙΖΕΙ Ή ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ Ν+2 ΕΤΗ.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγω δεν ποσταρα εδω για να καθορισω τι θα ψηφισει κανενας. Αυτο μαλλον αλλοι το εχουν κατα νου απ'οτι φαινεται. Εγω ενημερωθηκα προσωπικα και κατεθεσα οτι ακριβως ακουσα. Γιαυτο και το εγραψα σε ενα forum και οχι στο ΦΕΚ και οπως ανεφερα επιφυλασσομαι για την εγκυροτητα. Οπως εγραψα και παραπανω οποιαδηποτε πιο ενδελεχης ενημερωση με ονοματεπωνυμα πηγων ευπροσδεκτη απο μενα και απο ολους υποθετω. Δεν τη βλεπω ομως να ερχεται απο κανεναν. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 hour ago, Peter Griffin said:

Εγω δεν ποσταρα εδω για να καθορισω τι θα ψηφισει κανενας. Αυτο μαλλον αλλοι το εχουν κατα νου απ'οτι φαινεται. Εγω ενημερωθηκα προσωπικα και κατεθεσα οτι ακριβως ακουσα. Γιαυτο και το εγραψα σε ενα forum και οχι στο ΦΕΚ και οπως ανεφερα επιφυλασσομαι για την εγκυροτητα. Οπως εγραψα και παραπανω οποιαδηποτε πιο ενδελεχης ενημερωση με ονοματεπωνυμα πηγων ευπροσδεκτη απο μενα και απο ολους υποθετω. Δεν τη βλεπω ομως να ερχεται απο κανεναν. 

Δεν τη βλέπεις να έρχεται γιατί δεν υπάρχει προεκλογικά καμία επίσημη ενημέρωση παρά τις προσπάθειες μας. Ο,τιδήποτε αναρτάται εδώ μέσα μεμονωμένα από νέα προφίλ κλπ δεν έχει την αποδοχή της επιτροπής φοιτητών επί πτυχίω  Ιατρικής ΕΚΠΑ.  Αν υπάρξει κάτι μετεκλογικά δλδ αν δεήσουν από το γραφείο της κας Κεραμέως ή όποιου άλλου υπεύθυνου προκύψει ή υπουργού να μας ενημερώσουν μετεκλογικά,θα το αναρτήσουμε.

Μέχρι τότε... ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΧΗ ΤΟΥ, ΨΗΦΙΖΕΙ Ή ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ Ν+2 ΕΤΗ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  On 6/18/2019 at 1:37 AM, Myriam said:

-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-

Στις 27/5/19,την επομένη των ευρωεκλογών,η συνάδελφος @ISOLDE από το φόρουμ ανέλαβε πρωτοβουλία να επικοινωνήσει με την τομεάρχη Παιδείας της ΝΔ κα Νίκη Κεραμέως για το θέμα διαγραφών φοιτητών που η ίδια έχει επανειλημμένα θίξει σε ομιλίες της παρουσιάζοντας το πρόγραμμα Παιδείας του κόμματος. Η συνάδελφος γνωστοποίησε την κίνηση της τόσο σε ιδιωτικό χώρο επικοινωνίας μεταξύ συναδέλφων Ιατρικής του ΕΚΠΑ όσο και στο κλειστό group "Οχι στις διαγραφές των φοιτητών" στο fb κι 'ανέβασε' τα κείμενα που προώθησε στο email της κας Κεραμέως μετ'από συνεννόηση με τη γραμματέα της.

Δυστυχώς δεν υπήρξε καμία ανταπόκριση από την υποψήφια βουλευτή της ΝΔ και μετ'από 3 βδομάδες αναμονής,η συνάδελφος ανήρτησε απόψε στο group του fb "Οχι στις διαγραφές φοιτητών"  το παρακάτω σχόλιο που μεταφέρω εδώ με επικόλληση. Στο ΥΓ,παραθέτω δύο χαρακτηριστικά σχόλια αναγνωστών του group.

M. S.

Ενημερώνουμε πως παρήλθαν 💥3 βδομάδες 💥,από τη μέρα αποστολής του email,με τα Αιτήματα των Επί Πτυχίω Φοιτητών των ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ (Δευτέρα, 27/5/2019 2:18 μ.μ.) στην κα Ν.Κεραμέως, Τομεάρχη Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, της Νέας Δημοκρατίας.

ΔΕΝ υπήρξε καμιά απόκριση,ούτε τηλεφωνική, ούτε διά ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, από τη μεριά της κας Ν.Κεραμέως.

Ερμηνεία της εν λόγω στάσης ,"κατά το δοκούν" !

ΥΓ:  Σχόλιο 1 

" Σιγά που θα ασχοληθει με εμας....εχει πιο "σημαντικα" θεματα.....εμεις ειμαστε αλλωστε η αιτια ολων των δεινων της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.....το ιδιο ειχε κανει και σε δικο μου μηνυμα.....τι να πω....."(D.G.)

Σχόλιο 2

"Δε χρειάζεται να σας απαντήσουν ...το έχουν πει οι άνθρωποι 500 φορές διαγραφή στα ν+2. Όποιος θέλει ας τους ψηφίσει ή ας τους κάνει δώρο την αποχή του" (Μ.G.)

Η παραπάνω αποτελεί επίσημη ενημέρωση από την επιτροπή των Επί Πτυχίω Φοιτητων της Ιατρικής ΕΚΠΑπου κινητοποιείται ανελλιπώς για το θέμα από την περίοδο του 2011-15.

Η επιτροπή ανανεώνεται σε πρόσωπα μέσω συνελευσης των επί πτυχίω όποτε παραστεί ανάγκη νέων κινητοποιήσεων.

Τα μέλη της επιτροπής δρουν επωνύμως εκπροσωπώντας τη συνέλευση των επί πτυχίω Ιατρικής και συνεργάζονται με άλλα μέλη ανάλογων επιτροπών από άλλες σχολές και τμήματα σχολών από ΕΚΠΑ ή αλλού μέσ'απ'το γκρουπ φοιτητών ενάντια στις διαγραφές που υπάρχει στο fb.

Δεν φέρουμε καμία ευθύνη για ο,τιδήποτε άλλο αναρτάται στο παρόν φόρουμ ή αλλού ανυπόγραφα και μεμονωμένα.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
5 ώρες πριν, Myriam said:
  On 6/18/2019 at 1:37 AM, Myriam said:

-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-

Στις 27/5/19,την επομένη των ευρωεκλογών,η συνάδελφος @ISOLDE από το φόρουμ ανέλαβε πρωτοβουλία να επικοινωνήσει με την τομεάρχη Παιδείας της ΝΔ κα Νίκη Κεραμέως για το θέμα διαγραφών φοιτητών που η ίδια έχει επανειλημμένα θίξει σε ομιλίες της παρουσιάζοντας το πρόγραμμα Παιδείας του κόμματος. Η συνάδελφος γνωστοποίησε την κίνηση της τόσο σε ιδιωτικό χώρο επικοινωνίας μεταξύ συναδέλφων Ιατρικής του ΕΚΠΑ όσο και στο κλειστό group "Οχι στις διαγραφές των φοιτητών" στο fb κι 'ανέβασε' τα κείμενα που προώθησε στο email της κας Κεραμέως μετ'από συνεννόηση με τη γραμματέα της.

Δυστυχώς δεν υπήρξε καμία ανταπόκριση από την υποψήφια βουλευτή της ΝΔ και μετ'από 3 βδομάδες αναμονής,η συνάδελφος ανήρτησε απόψε στο group του fb "Οχι στις διαγραφές φοιτητών"  το παρακάτω σχόλιο που μεταφέρω εδώ με επικόλληση. Στο ΥΓ,παραθέτω δύο χαρακτηριστικά σχόλια αναγνωστών του group.

M. S.

Ενημερώνουμε πως παρήλθαν 💥3 βδομάδες 💥,από τη μέρα αποστολής του email,με τα Αιτήματα των Επί Πτυχίω Φοιτητών των ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ (Δευτέρα, 27/5/2019 2:18 μ.μ.) στην κα Ν.Κεραμέως, Τομεάρχη Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, της Νέας Δημοκρατίας.

ΔΕΝ υπήρξε καμιά απόκριση,ούτε τηλεφωνική, ούτε διά ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, από τη μεριά της κας Ν.Κεραμέως.

Ερμηνεία της εν λόγω στάσης ,"κατά το δοκούν" !

ΥΓ:  Σχόλιο 1 

" Σιγά που θα ασχοληθει με εμας....εχει πιο "σημαντικα" θεματα.....εμεις ειμαστε αλλωστε η αιτια ολων των δεινων της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.....το ιδιο ειχε κανει και σε δικο μου μηνυμα.....τι να πω....."(D.G.)

Σχόλιο 2

"Δε χρειάζεται να σας απαντήσουν ...το έχουν πει οι άνθρωποι 500 φορές διαγραφή στα ν+2. Όποιος θέλει ας τους ψηφίσει ή ας τους κάνει δώρο την αποχή του" (Μ.G.)

Η παραπάνω αποτελεί επίσημη ενημέρωση από την επιτροπή των Επί Πτυχίω Φοιτητων της Ιατρικής ΕΚΠΑπου κινητοποιείται ανελλιπώς για το θέμα από την περίοδο του 2011-15.

Η επιτροπή ανανεώνεται σε πρόσωπα μέσω συνελευσης των επί πτυχίω όποτε παραστεί ανάγκη νέων κινητοποιήσεων.

Τα μέλη της επιτροπής δρουν επωνύμως εκπροσωπώντας τη συνέλευση των επί πτυχίω Ιατρικής και συνεργάζονται με άλλα μέλη ανάλογων επιτροπών από άλλες σχολές και τμήματα σχολών από ΕΚΠΑ ή αλλού μέσ'απ'το γκρουπ φοιτητών ενάντια στις διαγραφές που υπάρχει στο fb.

Δεν φέρουμε καμία ευθύνη για ο,τιδήποτε άλλο αναρτάται στο παρόν φόρουμ ή αλλού ανυπόγραφα και μεμονωμένα.

Παιδιά θα δωθουν μεταβατικές ρυθμίσεις , όπως εγραψε πιο πάνω η miriam υπάρχουν αρκετά κολλήματα ευτυχώς που δεν τους επιτρέπει άμεση διαγραφή , οπότε λογικά θα υπάρξει εξειδίκευση όπως στον νομό διαμαντοπουλου με τουλάχιστον 2 χρόνια συν το φετινό μεταβατικό χρόνο ...

Τροποποιήθηκε από Dimitris1996

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
36 λεπτά πριν, Dimitris1996 said:

Παιδιά θα δωθουν μεταβατικές ρυθμίσεις , όπως εγραψε πιο πάνω η miriam υπάρχουν αρκετά κολλήματα ευτυχώς που δεν τους επιτρέπει άμεση διαγραφή , οπότε λογικά θα υπάρξει εξειδίκευση όπως στον νομό διαμαντοπουλου με τουλάχιστον 2 χρόνια συν το φετινό μεταβατικό χρόνο ...

Παιδια εγω ειμαι βεβαιος οτι θα δωσουν 4 χρονια παραταση συν 2 μεταβατικα και μια τουρτα δωρο με την βεβαιωση διαγραφης για οποιον δεν προλαβει να ολοκληρωσει!! 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
9 λεπτά πριν, Επισκέπτης 1 said:

Παιδια εγω ειμαι βεβαιος οτι θα δωσουν 4 χρονια παραταση συν 2 μεταβατικα και μια τουρτα δωρο με την βεβαιωση διαγραφης για οποιον δεν προλαβει να ολοκληρωσει!! 

Θα περιμένουμε ,πήρα και εγώ τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει ξαφνικός θάνατος και θα δωθεί χρόνος για να τελειώσουμε τις "υποχρεωσεις" μας ...

Τροποποιήθηκε από Dimitris1996

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να υπενθυμισω (μυριαμ το γνωριζεις αριστα το θεμα γιατι τρέχατε παντου και βαλατε το χεράκι σας τοτε καποιοι για να παρουμε πτυχιο οσοι ημασταν σε κινδυνο) ότι η διαταξη διασωσης του 2015 αφορα "μη ισχυ των διαπιστωτικων πραξεων διαγραφης". Ηταν ενας ελιγμός, μια διάταξη "στο πόδι", επαρκής τότε. Δυστυχώς στα χρόνια που ακολούθησαν, και ενω υπηρχε χρόνος για να γινει πιο σαφες όλο αυτο και να μπουν κανόνες, η κυβερνηση δεν το επραξε. Και με δεδομένο οτι εχει γινει πλήρης μετάλλαξη της σε πολλά θεματα, αμφιβάλλω αν σημερα θα ειχε διαθεση ο συριζα να περασει εστω και μια παρομοια του 2015 διάταξη. Με λιγα λογια, δεν ξερω ποιος ειναι φίλος και ποιος εχθρός τελικα των "αιωνιων φοιτητων" σήμερα. Σιγουρο παντως ειναι οτι οι συνθήκες δεν ειναι τοσο "φιλικές" όσο ηταν τότε.

Προσωπικά με θλίβει οτι πάνω απο 10 χρόνια σε αυτο το φορουμ συζητειται το ιδιο θεμα. Ομως αν γυρίσει κανείς πίσω σε ολα αυτα τα χρονια, διαπιστώνει οτι οσοι ηθελαν και προσπάθησαν είχαν τις ευκαιρίες τους και τελικα δεν διεγραφη κανεις που ηθελε να ολοκληρώσει σπουδες. Ευχομαι και πιστευω οτι θα συνεχισει να ισχυει αυτο και στο μελλον. Ειδικά τα παιδια με τα οποια ξεκινησαμε μαζι εδω τοτε τις απειρες συζητησεις και τις εντασεις για το θεμα, αξιζουν να ζησουν αυτη τη χαρα της αποφοίτησης και να γραφουν στο πολυταραχο τοπικ σαν επισκεπτες και οχι σαν αμεσα ενδιαφερομενοι.

Τροποποιήθηκε από asamotref

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα "επιπλήξω" το μέλος που "ερμηνεύει" τα δικά μου γραφόμενα παραφράζοντας τα και θα του ζητήσω όταν αναφέρεται σε δικά μου γραφόμενα,να κάνει quote σε αυτά στα οποία αναφέρεται κι όχι σε κάτι άλλο που έχω γράψει σε άλλο ποστ.Προφανώς, είτε βιάζεται, είτε λόγω του 'νεαρού του βίου' στο τόπικ, δεν έχει αποκτήσει επαρκή  'εξοικείωση' με το quote. 

Κι επειδή το κλίμα 'βάρυνε' με τις διαγραφές... ας το 'ελαφρύνουμε' λίγο τελευταία προεκλογική ημέρα.  :)

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: 1 άÏομο, κάθεÏαι και κείμενο

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: ÏÏαίθÏÎ¹ÎµÏ Î´ÏαÏÏηÏιÏÏηÏεÏ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
12 ώρες πριν, asamotref said:

Να υπενθυμισω (μυριαμ το γνωριζεις αριστα το θεμα γιατι τρέχατε παντου και βαλατε το χεράκι σας τοτε καποιοι για να παρουμε πτυχιο οσοι ημασταν σε κινδυνο) ότι η διαταξη διασωσης του 2015 αφορα "μη ισχυ των διαπιστωτικων πραξεων διαγραφης". Ηταν ενας ελιγμός, μια διάταξη "στο πόδι", επαρκής τότε. Δυστυχώς στα χρόνια που ακολούθησαν, και ενω υπηρχε χρόνος για να γινει πιο σαφες όλο αυτο και να μπουν κανόνες, η κυβερνηση δεν το επραξε. Και με δεδομένο οτι εχει γινει πλήρης μετάλλαξη της σε πολλά θεματα, αμφιβάλλω αν σημερα θα ειχε διαθεση ο συριζα να περασει εστω και μια παρομοια του 2015 διάταξη. Με λιγα λογια, δεν ξερω ποιος ειναι φίλος και ποιος εχθρός τελικα των "αιωνιων φοιτητων" σήμερα. Σιγουρο παντως ειναι οτι οι συνθήκες δεν ειναι τοσο "φιλικές" όσο ηταν τότε.

Προσωπικά με θλίβει οτι πάνω απο 10 χρόνια σε αυτο το φορουμ συζητειται το ιδιο θεμα. Ομως αν γυρίσει κανείς πίσω σε ολα αυτα τα χρονια, διαπιστώνει οτι οσοι ηθελαν και προσπάθησαν είχαν τις ευκαιρίες τους και τελικα δεν διεγραφη κανεις που ηθελε να ολοκληρώσει σπουδες. Ευχομαι και πιστευω οτι θα συνεχισει να ισχυει αυτο και στο μελλον. Ειδικά τα παιδια με τα οποια ξεκινησαμε μαζι εδω τοτε τις απειρες συζητησεις και τις εντασεις για το θεμα, αξιζουν να ζησουν αυτη τη χαρα της αποφοίτησης και να γραφουν στο πολυταραχο τοπικ σαν επισκεπτες και οχι σαν αμεσα ενδιαφερομενοι.

Κανείς λάθος , έχει καταργηθεί επίσης η παράγραφος 1 του άρθρου 49 που ελεγε μέχρι πότε διατηρειται η φοιτητική ιδιότητα , πλέον λεει ότι η φοιτητική ιδιότητα αποκτάται με την εγγραφή στην σχολή , δεν αναφέρει τίποτα για απώλεια ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση