Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, Myriam said:

To τι πρεσβεύει κανείς φαίνεται όταν εκφράζεται αυθόρμητα κι όχι όταν καλείται ν'απολογηθεί για λάθη διατύπωσης.

Αυτός που ψηφίζει Συριζα θεωρεί τις διαγραφές φοιτητών κεντρικό κομμάτι αυταρχισμού κι αντισυνταγματικής εκτροπής, δεν το υποβιβάζει, δεν το θεωρεί "πράξη συμμαζέματος στα ΑΕΙ" και δεν αναφέρεται σε "συριζολογία" όταν προσπαθεί αδέξια να εφησυχάσει από έναν ορατό κι επιβεβαιωμένο κίνδυνο. Επίσης,δεν εγγράφεται σε ένα φόρουμ με το οποίο δεν έχει άλλη σχέση μόνο και μόνο για να αντιπαρατεθεί σε ένα ζήτημα προεκλογικά...Από κει και πέρα, πείθεις όποιον θέλει να πειστεί κι όχι κάποιον δίκαια υποψιασμένο.

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.

Το να βάφονται οι τοίχοι που έχει πληρώσει ο φορολογούμενος είναι δημοκρατία ? Το να καταστρέφονται αίθουσες είναι δημοκρατία ? Το να απειλούνται καθηγητές και φοιτητές είναι δημοκρατία ? Το να γίνεται εμπόριο ουσιών στο πανεπιστήμιο χωρίς επέμβαση της αστυνομίας είναι δημοκρατία ? Αυτό δεν είναι δημοκρατία είναι μπαχαλο ,είναι οχλοκρατία , το ότι ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ δεν σημαίνει ότι συμφωνώ σε όλα , ειμαι υπερ του κοινωνικού κράτους και το πώς αντιλαμβάνεται ο ΣΥΡΙΖΑ τις κοινωνικοοικονομικές τάξεις , είμαι υπέρ της συμφωνίας των Πρεσπών , είμαι υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων αλλά στην παιδεία ο ΣΥΡΙΖΑ τα έκανε χαλια, να σου θυμίσω ότι από την μια μέρα στην άλλη έκανε τα ΤΕΙ πανεπιστήμια προφανώς για προεκλογικούς λόγους ...

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όλα τα παραπάνω που αναφέρονται,δε φταίνε οι φοιτητες που καθυστερούν τις σπουδές τους. Μερικοί μάλιστα εμφανίζονται στις σχολές τους μόνο για εξετάσεις και διαδικαστικά ζητήματα.Αστεία ισοπέδωση.

Οποιοι συγχέουν το μπάχαλο σε μερικά ΑΕΙ κάποιες φορές με την υπερβαση του ν+2,απλά κάνουν σπέκουλα για να δικαιολογήσουν το αδικαιολόγητο και το άδικο των διαγραφών που ευαγγελίζονται ώστε αυτό να γίνει εύπεπτο στο μέσο αδαή πολίτη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 hours ago, Myriam said:

Για όλα τα παραπάνω που αναφέρονται,δε φταίνε οι φοιτητες που καθυστερούν τις σπουδές τους. Μερικοί μάλιστα εμφανίζονται στις σχολές τους μόνο για εξετάσεις και διαδικαστικά ζητήματα.Αστεία ισοπέδωση.

Οποιοι συγχέουν το μπάχαλο σε μερικά ΑΕΙ κάποιες φορές με την υπερβαση του ν+2,απλά κάνουν σπέκουλα για να δικαιολογήσουν το αδικαιολόγητο και το άδικο των διαγραφών που ευαγγελίζονται ώστε αυτό να γίνει εύπεπτο στο μέσο αδαή πολίτη.

Δεν είπα ποτέ ότι φταίνε τα παιδιά που έχουν ξεπεράσει το Ν+2 , αλλά το να κάθεσαι εδώ μέσα να λες ότι τάχα μου δήθεν θα διαγραφούν χωρίς προειδοποίηση από την κακή ΝΔ, προφανώς για πολιτικές σκοπιμότητες είναι ότι χειρότερο , απαντάς αποσπασματικά, στέκεσαι σε ένα μέρος του κειμένου , διαστρεβλώνεις θέσεις, tragic

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 hour ago, Dimitris1996 said:

Δεν είπα ποτέ ότι φταίνε τα παιδιά που έχουν ξεπεράσει το Ν+2 , αλλά το να κάθεσαι εδώ μέσα να λες ότι τάχα μου δήθεν θα διαγραφούν χωρίς προειδοποίηση από την κακή ΝΔ ,προφανώς για πολιτικές σκοπιμότητες είναι ότι χειρότερο , απαντάς αποσπασματικά , στέκεσαι σε ένα μέρος του κειμένου , διαστρεβλώνεις θέσεις , tragic

Η αλήθεια είναι πως δεν τα λεω εγώ αλλά το ίδιο το πρόγραμμα της ΝΔ που παρουσίασε τον περασμένο Οκτώβριο η τομεάρχης παιδείας του κόμματος. 

Οποιος ψηφίσει τη ΝΔ ή της κάνει δώρο την αποχή του, ψηφίζει ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΑ Ν+2.

Από κει και πέρα, είναι εμφανές σε όλους τι προσπαθείς να κάνεις εσύ εδώ μέσα, αλλά όσοι πέρασαν μαζί μας την περίοδο του '14-'15 κι αυτοί που παρακολουθούν το τόπικ είτε κρυφά, είτε φανερά ανησυχώντας για διαγραφές μετά το ν+2, ξέρουν καλά τι πρέπει να ψηφίσουν και τι όχι και δεν περιμένουν να τους πω εγώ ή εσύ. Υπάρχει επίσης  ολόκληρο γκρούπ των διαγραφών στο fb με 3000 άτομα. Το φόρουμ και το τόπικ είναι πολύ μικρά σε αναγνωσιμότητα μπροστά στο εν λόγω γκρούπ.

Οι δικές σου απαντήσεις είναι άλλα αντί άλλων για να θολώσεις τα νερά...πότε σου φταίει το άσυλο, πότε οι αιώνιοι και  βασικά ενοχλείσαι που κάθομαι και σου απαντώ...σε σένα, τον "συριζαίο" που πήρε να συγχαρεί το Μητσοτάκη για τη νίκη του το 2016!!!!  Πόσο τυχαίο αλήθεια, ότι σε σένα έχουν απαντήσει από το γραφείο του Μητσοτάκη, του Άδωνη αλλά και ο ίδιος ο Χατζηδάκης (τα κεφάλια δηλ της ΝΔ) αλλά  σε εμάς- ομάδα συντονισμένη- δεν καταδέχεται ούτε ο κλητήρας να απαντήσει ενώ τηλεφωνήσαμε στο γραφείο Κεραμέως και μιλήσαμε με τη γραμματέα της με επώνυμα, τηλέφωνα, μέιλ; 

Οταν το 2014, επικοινώνησα με τον κο.Κουράκη, τομεάρχη Παιδείας του Συριζα τότε, απάντησε ο ίδιος άμεσα, μου έδωσε το κινητό του και μας έκλεισε ραντεβού στο γραφείο του στη Βουλή για να μας  ενημερώσει !!! Ο  tempora,o mores!!!

Να χαιρόμαστε τους νέους λουδοβίκους που αποφασίζουν ερήμην μας για τις διαγραφές μας!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χαίρετε.

Δεν συμμετέχω στα social media, ούτε και στο γκρουπ του fb. Ομοιοπαθής εδώ.

Λίγες μόνο σκόρπιες σκέψεις:

α.

Η διαφορά ανάμεσα στον φοιτητή που τον αποκοαλούν «αιώνιο» και στη νομοθετική/εκτελεστική εξουσία, είναι πως η δεύτερη πρέπει να λειτουργεί θεσμικά. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να υπάρχει σεβασμός στην συνέχεια του κράτους και στις αρχές του δικαίου συμπεριλαμβανόμενης της αρχής της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικούμενου προς τη διοίκηση. Συνεπώς η μονομερής και απρόβλεπτη άρση από τη διοίκηση των κεκτημένων δικαιωμάτων του διοικούμενου μπορεί και πρέπει να προσβάλλεται στα δικαστήρια., και επομένως η μη πρόβλεψη μεταβατικών διατάξεων για το σύνολο ανεξαιρέτως των φοιτητών μπορεί να κριθεί μη παραδεκτή. Δυστυχώς για να συμβεί αυτό και να προστατεθούν τα δικαιώματά όλων μας, χρειάζονται άμεσες νομικές ενέργειες και προσφυγές, εγρήγορση, συλλογική οργάνωση, έξοδα κλπ, προκειμένου έγκαιρα να αποφευχθούν συνέπειες που θα πλήξουν ανεπανόρθωτα τα συμφέροντα των φοιτητών.

β.

Η εκτίμησή μου ειναι πως το νομοσχέδιο θα έρθει μέσα στα τρία πρώτα και ενδεχομένως θα επιδιωχθεί να ψηφιστεί μέσα στον Αύγουστο. Δε θέλω να κινδυνολογήσω αλλά στηρίζω την εκτίμηση αυτή σε σειρά λόγων όπως στο ότι πρόκειται για νεκρό πολιτικα χρόνο με κλειστά πανεπιστήμια και πρόσφατη πολιτική νομιμοποίηση μέσω της εκλογικής διαδικασίας, αλλά και στο ότι θα χρησιμοποιηθεί το ορόσημο της έναρξης του νέου ακαδημαϊκού έτους ως απαρχή για την έναρξη ισχύος των διατάξεων του επερχόμενου πλαισίου της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Για λαϊκιστικούς επίσης λόγους θα γίνει εκμετάλλευση του νέου νόμου για να σηματοδοτήσει ανέξοδα τις περίφημες μεταρρυθμίσεις, αλλά και να περάσει ένα ρεβανσιστικό μήνυμα στην εκλογική βάση που υπέστη την κόπωση της προηγούμενης διακυβέρνησης. Άλλωστε η κοινωνία έχει χρόνια τώρα προετοιμαστεί για τη λογική των διαγραφών, η απονομιμοποίηση των σπουδών μακράς φοιτησης έχει ολοκληρωθεί, η στοχοποίηση και δαιμονοποίηση των δικαιούχων φοιτητών έχει απροκάλυπτα ενταχθεί στην κανονικότητα της κοινωνίας (αλλά και αναμεταξύ μας ενίοτε), και ελάχιστοι πρόκειται τώρα να κλάψουν πάνω από τα πτώματα.

γ.

Διάκριση της επιείκιας μεταβατικών διατάξεων ανάμεσα στους νυν φοιτητές ( ν+2, 2ν, 3ν, ... κοκ ως το άπειρο) μπορεί να υφίσταται μόνο στο βαθμό που το σημερινό νομοθετικό πλαίσιο  διακρίνει το φοιτητικό δυναμικό σε ανάλογες κατηγορίες. Σε κάθε περίπτωση, όλοι δικαιούνται μεταβατικότητα και αν ακόμα χρειαστεί νομικός αγώνας για να εξασφαλιστεί η καθολικότητα ως προς τις μεταβατικές προβλέψεις του επερχόμενου νομοθετικού πλαισίου, καλό είναι να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε από τώρα νομικά.

δ.

Η αναλγησία και ο ρεβανσισμός της κατά τα φαινόμενα επερχόμενης πολιτικής κατάστασης είναι δεδομένη κατ'εμέ. Η εκκρεμότητα της εντατικοποίησης των σπουδών θα χρησιμοποιηθεί ως σημαία για τα κακώς κείμενα του παρόντος και του παρελθόντος. Δε θα με εξέπληττε επομένως η εξάντληση της αυστηρότητας στο θέμα της διάρκειας φοίτησης των παλαιότερων ειδικά φοιτητών. Και ακόμα περισσότερο δείχνει την αναγκαιότητα της άμεσης δρομολόγησης των νομικών ενεργειών εντός του θέρους.

Αυτά τα πρώτα ήθελα να πω απολύτως αντικειμενικά και ψύχραιμα όσο μπορώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ σε όλα με τον/την προλαλήσαντα/προλαλήσασα.

Εχοντας τα παραπάνω υπόψη μου και παρακολουθώντας το γκρουπ των διαγραφων στο fb,ανέπτυξα την άποψη μου χθες το απόγευμα όταν μου ζητήθηκε από άλλο μέλος.

Πιστεύω πως θα έρθει άμεσα ένα φρικώδες νομοσχέδιο-καρμανιόλα για μερικούς προς παραδειγματισμό ως μια επίδειξη αυταρχισμού-ρεβανσισμού.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγνώμη και πάλι αλλά θέλω να τονίσω πως απόλυτη βεβαιότητα για το ότι τα δικαστήρια θα δικαιώσουν έστω προσωρινά τους φοιτητές δεν υπάρχει. Ποτέ δεν υπάρχει απολυτότητα πριν την έκδοση μιας τελεσίδικης δικαστικής απόφασης.

Ωστόσο εκτιμώ και το επαναλαμβάνω ότι το σχεετικό νομοσχέδιο θα επιδιωχθεί να έχει ψηφιστεί μέσα στον Αύγουστο. Και εκεί θέλω να εστιάσω πως ανάλογα πρέπει να δρομολογήσουμε άμεσα τις νομικές ενέργειες, να κινητοποιήσουμε το όποιο νομικό οπλοστάσιο - με συνδρομή νομικών είτε ιδιωτών είτε συλλογικών οργάνων λχ κομματικών οργανισμών - για να αποφύγουμε τα τετελεσμένα πριν την έναρξη του νέου ακαδημαϊκού έτους.

υγ: Αυτή τη στιγμή όσο εκκρεμεί η εξεταστική περίοδος δυστυχώς δε μπορώ να είμαι διαθέσιμος και το λέω προκαταβολικά για να μην παρεξηγηθώ ως φυγόπονος. Αμέσως μετά, είμαι κι εγώ εδώ.

Τροποποιήθηκε από heretai

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
4 ώρες πριν, Myriam said:

Η αλήθεια είναι πως δεν τα λεω εγώ αλλά το ίδιο το πρόγραμμα της ΝΔ που παρουσίασε τον περασμένο Οκτώβριο η τομεάρχης παιδείας του κόμματος. 

Οποιος ψηφίσει τη ΝΔ ή της κάνει δώρο την αποχή του, ψηφίζει ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΑ Ν+2.

Από κει και πέρα, είναι εμφανές σε όλους τι προσπαθείς να κάνεις εσύ εδώ μέσα, αλλά όσοι πέρασαν μαζί μας την περίοδο του '14-'15 κι αυτοί που παρακολουθούν το τόπικ είτε κρυφά, είτε φανερά ανησυχώντας για διαγραφές μετά το ν+2, ξέρουν καλά τι πρέπει να ψηφίσουν και τι όχι και δεν περιμένουν να τους πω εγώ ή εσύ. Υπάρχει επίσης  ολόκληρο γκρούπ των διαγραφών στο fb με 3000 άτομα. Το φόρουμ και το τόπικ είναι πολύ μικρά σε αναγνωσιμότητα μπροστά στο εν λόγω γκρούπ.

Οι δικές σου απαντήσεις είναι άλλα αντί άλλων για να θολώσεις τα νερά...πότε σου φταίει το άσυλο, πότε οι αιώνιοι και  βασικά ενοχλείσαι που κάθομαι και σου απαντώ...σε σένα, τον "συριζαίο" που πήρε να συγχαρεί το Μητσοτάκη για τη νίκη του το 2016!!!!  Πόσο τυχαίο αλήθεια, ότι σε σένα έχουν απαντήσει από το γραφείο του Μητσοτάκη, του Άδωνη αλλά και ο ίδιος ο Χατζηδάκης (τα κεφάλια δηλ της ΝΔ) αλλά  σε εμάς- ομάδα συντονισμένη- δεν καταδέχεται ούτε ο κλητήρας να απαντήσει ενώ τηλεφωνήσαμε στο γραφείο Κεραμέως και μιλήσαμε με τη γραμματέα της με επώνυμα, τηλέφωνα, μέιλ; 

Οταν το 2014, επικοινώνησα με τον κο.Κουράκη, τομεάρχη Παιδείας του Συριζα τότε, απάντησε ο ίδιος άμεσα, μου έδωσε το κινητό του και μας έκλεισε ραντεβού στο γραφείο του στη Βουλή για να μας  ενημερώσει !!! Ο  tempora,o mores!!!

Να χαιρόμαστε τους νέους λουδοβίκους που αποφασίζουν ερήμην μας για τις διαγραφές μας!!!

Δεν πήρα τηλ τον Μητσοτάκη για να τον συγχαρώ , είμαι ΣΥΡΙΖΑ αλλά από νωρίς κατάλαβα ότι η ΝΔ θα είναι η επόμενη κυβέρνηση και πήρα τα μέτρα μου , για να σου απαντήσουν δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο , πρέπει να σε πάρουν στα σοβαρά , αν στείλεις για αγωνιστικό φοιτητικό κίνημα , αντισυνταγματικές και αναλγητες διαγραφές , σε βουλευτή της ΝΔ ειναι λογικό να μην σου απαντήσει...σου λέω πάντως ότι όλα θα πάνε καλά όσοι θέλουν να πάρουν πτυχίο θα το πάρουν , θα διαγραφούν όσοι δεν ασχολούνται θα ξαναβγεί ο ΣΥΡΙΖΑ σε 2 χρόνια και θα τα καταργήσει οπότε μην αγχώνεσαι ίσως να μην προλάβουν καν να εφαρμόσουν διαγραφές , πιστεύω ότι πάνω από 2 χρόνια ο Κυριακος δεν θα κάτσει , θα τον φάνε εκ των έσω ....να προσθέσω για τελευταία φορά ότι ναι ειμαι ΣΥΡΙΖΑ ,και μάλιστα έπεισα αρκετούς να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ πείθοντας μέσα από τα πραγματικά διλήμματα , η επιχείρηση της τρομοκράτησης του κόσμου για το αν βγει η ΝΔ μονον κακό δημιουργεί στο ΣΥΡΙΖΑ καθώς χάνονται οι επιτυχίες που κατέγραψε και αναλώνεται χρόνος στο γιατί να μην ψηφίσεις ΝΔ , οπότε προβλέπω λόγω της λανθασμένης επικοινωνιακής διαχείρισης και από τα κεντρικά αλλά και από συριζαιους ότι η διαφορά θα είναι πάνω από 12 μονάδες και η ΝΔ αυτοδύναμη χωρίς ΠΑΣΟΚ ...

Τροποποιήθηκε από Dimitris1996

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup Από το '14-'15,προσεγγίζαμε πολιτικούς,κόμματα,βουλευτές,δημοσιογράφους και ξέραμε τον τρόπο. Ξαφνικά,τον 'ξεχάσαμε' και θα μας 'διδάξεις' εσύ...επειδή μόνο από το συγκεκριμένο κόμμα κρύβονται σε όλους μας εκτός από σενα το μοναδικό 'συριζαίο' με τον οποίο συνομιλούν!

Δεν απαντώ στα υπόλοιπα της φαιδράς πορτοκαλέας και προτείνω να πάρεις τηλέφωνο στα γραφεία της Κουμουνδούρου για να δώσεις εκεί τα 'φώτα' και τις επισημάνσεις σου περί επικοινωνιακού σχεδιασμού.

Πάμε άλλη μία φορά....ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ,ΨΗΦΙΖΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ Ν+2 ΕΤΗ!!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
20 ώρες πριν, Myriam said:

emarup Από το '14-'15,προσεγγίζαμε πολιτικούς,κόμματα,βουλευτές,δημοσιογράφους και ξέραμε τον τρόπο. Ξαφνικά,τον 'ξεχάσαμε' και θα μας 'διδάξεις' εσύ...επειδή μόνο από το συγκεκριμένο κόμμα κρύβονται σε όλους μας εκτός από σενα το μοναδικό 'συριζαίο' με τον οποίο συνομιλούν!

Δεν απαντώ στα υπόλοιπα της φαιδράς πορτοκαλέας και προτείνω να πάρεις τηλέφωνο στα γραφεία της Κουμουνδούρου για να δώσεις εκεί τα 'φώτα' και τις επισημάνσεις σου περί επικοινωνιακού σχεδιασμού.

Πάμε άλλη μία φορά....ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ,ΨΗΦΙΖΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ Ν+2 ΕΤΗ!!!!

Θα δώσει παράταση και μπορεί να μας βγει σε καλό , προσωπικά και λόγω των επιπτυχιω εξεταστικών που υπήρχαν πιστεύω ότι αν υπήρχε το Ν+2 θα είχα τελειώσει τώρα , η κατάργηση του Ν+2  σε συνδιασμό με την προαιρετική εμβόλιμη έκανε τα πράγματα χειρότερα ....στο τμήμα μου εμβόλιμη δεν υπάρχει !!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάμε πάλι....ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΨΗΦΙΖΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΑ Ν+2 ΕΤΗ.

....με ο,τι αυτό συνεπάγεται τόσο για τον ίδιο βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα, όσο και για χιλιάδες φοιτητές που καθυστερούν για ένα σωρό λόγους την περάτωση των σπουδών τους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
46 λεπτά πριν, Myriam said:

Πάμε πάλι....ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΝΔ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΨΗΦΙΖΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΑ Ν+2 ΕΤΗ.

....με ο,τι αυτό συνεπάγεται τόσο για τον ίδιο βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα, όσο και για χιλιάδες φοιτητές που καθυστερούν για ένα σωρό λόγους την περάτωση των σπουδών τους.

Όποιος ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ δλδ τι ψηφίζει ? Τα φοιτητικά δικαιώματα μετά το Ν+2 δεν καταργούνται ? Αν κάποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσει και δουλεύει αν του πάρεις τα φοιτητικά προνόμια δεν τον διαγράφεις ? Η εξίσωση πανεπιστημίων ΤΕΙ και η κατάργηση πολλών από αυτών , δίνοντας τους χρόνο ν+2 ,ποιος το έκανε ? Τα αλισβερισια για τις ενώσεις ιδρυμάτων με αντάλλαγμα σχολες (βλέπε πανεπιστήμιο Πατρών με νομική ) ποιος το έκανε ? Νομίζεις ότι θα ψηφίσει κάποιος ΣΥΡΙΖΑ μόνον και μόνο για να μην υπάρχει το Ν+2 όταν έχουν γίνει όλα αυτά ? Ένα Ν+2 που προέβλεπε και μεταβατικές ρυθμίσεις και εξαιρέσεις για όσους δουλεύουν και εξαιρέσεις στους οργανισμούς και εμβόλιμες ...αυτή είναι η αλήθεια !!! Οι φοιτητές είναι και σκεπτομενοι και δεν χρειάζονται κανέναν να τους πει τι θα ψηφίσει !!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
23 ώρες πριν, Myriam said:

Πριν λίγο τηλεφώνησα στο γραφείο της Κυρίας Κεραμεως για το θέμα , μίλησα με την ίδια μου είπε ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο αλλά ότι δεν έχουν σκοπό να αιφνιδιάσουν και θα εφαρμοστεί σταδιακά με μεταβατικές ρυθμίσεις ,Τώρα πως γίνεται όταν τηλεφωνειται να μην απαντάει ούτε ο κλητήρας μη ρωτάς ...οποίος έχει αμφιβολίες μπορεί να τηλεφωνήσει ο ίδιος ....έχω ήδη επικοινωνήσει δλδ με : χατζηδακη , Μητσοτάκη , Άδωνι , κεραμεως ,Αυγενακη ,όλοι είπαν το ίδιο πράγμα ο μόνος που δε. Μου απάντησε ήταν ο φορτσακης σε email αλλά νομίζω είχε ταχθεί υπέρ μας σε αυτό το θέμα παλαιότερα , οι άνθρωποι δεν είναι τρελοί δεν θα βγουν 7 Ιούλη και 8 θα διώχνουν κόσμο λίγο λογική θέλει ....να προσθέσω ότι υπεύθυνος για το πρόγραμμα παιδείας ήταν ο κύριος Χατζηδάκης , ένας μετριοπαθής πολιτικός που σίγουρα δεν έχει σαν σκοπό να τιμωρήσει κανέναν όπως και μου είπε , ενώ και πόλοι βουλευτές της ΝΔ υπήρξαν αιώνιοι ούτε λόγω δουλειάς , ούτε λόγω προβλημματων αλλά ,προφανώς λόγω ΔΑΠ ,λίγο περίεργο να μας μιλούν για αριστεία αλλα τέλος πάντων όπως είπε και η myriam στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε και σχοινί σε αυτήν την περίπτωση φαίνεται πως δεν ισχύει 😂😂😂😂

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2019 at 1:39 PM, Myriam said:

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 6/18/2019 at 1:37 AM, Myriam said:

-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-

Στις 27/5/19,την επομένη των ευρωεκλογών,η συνάδελφος @ISOLDE από το φόρουμ ανέλαβε πρωτοβουλία να επικοινωνήσει με την τομεάρχη Παιδείας της ΝΔ κα Νίκη Κεραμέως για το θέμα διαγραφών φοιτητών που η ίδια έχει επανειλημμένα θίξει σε ομιλίες της παρουσιάζοντας το πρόγραμμα Παιδείας του κόμματος. Η συνάδελφος γνωστοποίησε την κίνηση της τόσο σε ιδιωτικό χώρο επικοινωνίας μεταξύ συναδέλφων Ιατρικής του ΕΚΠΑ όσο και στο κλειστό group "Οχι στις διαγραφές των φοιτητών" στο fb κι 'ανέβασε' τα κείμενα που προώθησε στο email της κας Κεραμέως μετ'από συνεννόηση με τη γραμματέα της.

Δυστυχώς δεν υπήρξε καμία ανταπόκριση από την υποψήφια βουλευτή της ΝΔ και μετ'από 3 βδομάδες αναμονής,η συνάδελφος ανήρτησε απόψε στο group του fb "Οχι στις διαγραφές φοιτητών"  το παρακάτω σχόλιο που μεταφέρω εδώ με επικόλληση. Στο ΥΓ,παραθέτω δύο χαρακτηριστικά σχόλια αναγνωστών του group.

M. S.

Ενημερώνουμε πως παρήλθαν 💥3 βδομάδες 💥,από τη μέρα αποστολής του email,με τα Αιτήματα των Επί Πτυχίω Φοιτητών των ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ (Δευτέρα, 27/5/2019 2:18 μ.μ.) στην κα Ν.Κεραμέως, Τομεάρχη Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, της Νέας Δημοκρατίας.

ΔΕΝ υπήρξε καμιά απόκριση,ούτε τηλεφωνική, ούτε διά ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, από τη μεριά της κας Ν.Κεραμέως.

Ερμηνεία της εν λόγω στάσης ,"κατά το δοκούν" !

ΥΓ:  Σχόλιο 1 

" Σιγά που θα ασχοληθει με εμας....εχει πιο "σημαντικα" θεματα.....εμεις ειμαστε αλλωστε η αιτια ολων των δεινων της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.....το ιδιο ειχε κανει και σε δικο μου μηνυμα.....τι να πω....."(D.G.)

Σχόλιο 2

"Δε χρειάζεται να σας απαντήσουν ...το έχουν πει οι άνθρωποι 500 φορές διαγραφή στα ν+2. Όποιος θέλει ας τους ψηφίσει ή ας τους κάνει δώρο την αποχή του" (Μ.G.)

Η παραπάνω αποτελεί επίσημη ενημέρωση από την επιτροπή των Επί Πτυχίω Φοιτητων της Ιατρικής ΕΚΠΑ που κινητοποιείται ανελλιπώς για το θέμα από την περίοδο του 2011-15.

Η επιτροπή ανανεώνεται σε πρόσωπα μέσω συνελευσης των επί πτυχίω όποτε παραστεί ανάγκη νέων κινητοποιήσεων.

Τα μέλη της επιτροπής δρουν επωνύμως εκπροσωπώντας τη συνέλευση των επί πτυχίω Ιατρικής και συνεργάζονται με άλλα μέλη ανάλογων επιτροπών από άλλες σχολές και τμήματα σχολών από ΕΚΠΑ ή αλλού μέσ'απ'το γκρουπ φοιτητών ενάντια στις διαγραφές που υπάρχει στο fb.

Δεν φέρουμε καμία ευθύνη για ο,τιδήποτε άλλο αναρτάται στο παρόν φόρουμ ή αλλού ανυπόγραφα και μεμονωμένα.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης είπε πως το πρώτο νομοσχέδιο που θα φέρει στη Βουλή ως κυβέρνηση είναι η κατάργηση του ασύλου στα πανεπιστήμια. ''Εκεί που χρειάζεται να γίνουν παρεμβάσεις, σε καταλήψεις , στα πανεπιστήμια , αυτά θα γίνουν. Στόχος μου είναι όταν έρθουν τα παιδιά στο πανεπιστήμιο τον Οκτώβριο τα πράγματα να είναι διαφορετικά''

(star.GR 1-7-2019)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

"Η ήττα στις ευρωεκλογές οφείλεται στην......κόπωση του εκλογικού σώματος"....😂

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: κείμενο ÏÎ¿Ï Î»Î­ÎµÎ¹ "ÎεÏά Ïο αÏοÏινÏ, οÏείλει η ÏοÏÏάνα η ζÏή να Î¼Î±Ï ÏαÏίÏει ÏÏνένÏεÏξη ÎηÏÏοÏάκη Ïε βαξεβάνη και ÎκÏιβοÏοÏλοÏ"

65598137_2381380105519833_104110389507129344_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_oc=AQmTrKfm89T2akTZV4EVzwKFcAQi6S43vLzJsgDGecwPJJSaffa3wxzeanctdzSjMDo&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=4664b92b2689dff2e2484eee10f8354e&oe=5DAE576C

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση