Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

On 13/6/2019 at 9:42 ΜΜ, teainspace said:

Το πρόγραμμα της ΝΔ:

Το πρόγραμμα της ΝΔ για την παιδεία

με σύνδεσμο στο σχετικό pdf της παρουσίασης, όπου σελ.37 αναφέρεται: "Καθιέρωση ανώτατου χρονικού ορίου ολοκλήρωσης των προπτυχιακών σπουδών ν+2 (πλην εξαιρέσεων)"

Πλην εξαιρέσεων....τρέχα γύρευε ποιες θα είναι αυτές και πόσους θα πετάξουν έξω χωρίς δεύτερη σκέψη . Δεν ξέρω πόσο επιθετική πολιτική πρόκειται να ακολουθήσουν ίσως να δοθούν παρατάσεις ίσως και όχι..Αλλά συγνωμη τώρα πραγματικά δηλαδή. Πώς μπορούν να παίζουν έτσι με τις ζωές μας ?Τόσες θυσίες και τόσα έξοδα . Δεν είναι ότι δεν ασχολούμαστε και τα έχουμε παρατήσει .Στην ζωή μερικές φορές συμβαίνουν κάποια άσχημα πράγματα που σε καθυστερούν . Δηλαδη στην ιατρική μετά από 2 χρόνια που για τον Χ ψ λόγο δεν τελειωσες αυτό ήταν σε πετάνε έξω? Να μην σχολιάσω καν το ν και 2 .άλλο η σχολή σου να διαρκεί 4 χρόνια και να έχεις τα μισά επιπλέον και άλλο 6 και να σου δίνουν 2 .Αλλά το ζήτημα δεν είναι πόσα χρόνια παραπάνω θα πάρεις . Ούτε αν θα σε λυπηθούν να σου δώσουν μια παράταση ( για την οποία φυσικά σίγουρα θα μας βάλουν να παρακαλέσουμε...και το πόσο μου αρέσει να παρακαλώ δεν περιγράφεται...).Γενικά θα είμαστε στο έλεος του κάθε κομπλεξικου που έχει οριστεί να αποφασίζει ποιος θα παρε ι συγχωροχάρτι και ποιος όχι . 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ξέρω τι θα πείτε . Υπομονή .....θα δούμε... και λοιπά ....

Έχω κουραστεί να μην μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια και να βρίσκομαι διαρκώς σε μια κατάσταση στρες για το αν θα τα καταφέρω ένα βήμα πριν το κωλοπτυχιο να αποφοίτησω η ουσιαστικά να δεσω μια θηλιά στον λαιμό ( Γιατί περί αυτού πρόκειται αν δεν δοθούν παρατάσεις και δεύτερες ευκαιρίες στους αμαρτωλούς που τολμήσαμε να αργήσουμε).Έτσι οπως το βλέπω το ελκος και τα αυτοανοσα μου χτυπούν την πόρτα .Καλά αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη έχω χρόνια τώρα 👍

Ελπίζω να μου πληρώσουν τα έξοδα για τον γιατρό στον οποίο σίγουρα θα με στείλουν με όλα αυτά που γίνονται .

Άντε καλό βράδυ, που δεν το βλέπω , και αν θέλετε για ομαδική ψυχοθεραπεία να μας βγει και πιο φτηνά στείλτε μ ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τη σύνοδο των πρυτάνεων στην Κέρκυρα όπου συμμετείχαν ο υπουργός κος Γαβρόγλου αλλά κι ο κος Αναγνωστόπουλος από τη ΝΔ (πρώην πρύτανης Χαροκόπειου)...Ευχαριστούμε τη συνάδελφο @joie που έστειλε τα link με τις παρατηρήσεις της. :)

ΝΔ: ΟΙ 13 ΑΞΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ-ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΙ-

ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ ΟΙ 13 ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τέλος στους αιώνιους πλην σοβαρών και αιτιολογημένων περιπτώσεων. 

Αχα...που σημαίνει??

Μου αρέσει πολύ που θεσπίζουν δομές ψυχολογικής υποστήριξης .Ότι τι θα μας διαγράψουν και μετά θα μας πουν  περάστε και από την δομή για μια δωρεάν συνεδρία🤔😒

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θυμίζω πως το Πα.σο.κ. έφερε το νόμο Διαμαντοπούλου και στην ψηφοφορία,τον Αύγουστο του 2011, ενισχύθηκε με ψήφους από τη ΝΔ και το Λα.ο.ς.

Το σημερινό Κιν.Αλ. έχει τις ίδιες απόψεις με τη ΝΔ σε καυτά  εκπαιδευτικά ζητήματα. Φρεσκάρουμε τη μνήμη μας με τις νέες δηλώσεις στελεχών του ΚΙνήματος Αλλαγής.

ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΗΣ ΝΔ ΚΙΝΑΛ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-

Στις 27/5/19,την επομένη των ευρωεκλογών,η συνάδελφος @ISOLDE από το φόρουμ ανέλαβε πρωτοβουλία να επικοινωνήσει με την τομεάρχη Παιδείας της ΝΔ κα Νίκη Κεραμέως για το θέμα διαγραφών φοιτητών που η ίδια έχει επανειλημμένα θίξει σε ομιλίες της παρουσιάζοντας το πρόγραμμα Παιδείας του κόμματος. Η συνάδελφος γνωστοποίησε την κίνηση της τόσο σε ιδιωτικό χώρο επικοινωνίας μεταξύ συναδέλφων Ιατρικής του ΕΚΠΑ όσο και στο κλειστό group "Οχι στις διαγραφές των φοιτητών" στο fb κι 'ανέβασε' τα κείμενα που προώθησε στο email της κας Κεραμέως μετ'από συνεννόηση με τη γραμματέα της.

Δυστυχώς δεν υπήρξε καμία ανταπόκριση από την υποψήφια βουλευτή της ΝΔ και μετ'από 3 βδομάδες αναμονής,η συνάδελφος ανήρτησε απόψε στο group του fb "Οχι στις διαγραφές φοιτητών"  το παρακάτω σχόλιο που μεταφέρω εδώ με επικόλληση. Στο ΥΓ,παραθέτω δύο χαρακτηριστικά σχόλια αναγνωστών του group.

M. S.

Ενημερώνουμε πως παρήλθαν 💥3 βδομάδες 💥,από τη μέρα αποστολής του email,με τα Αιτήματα των Επί Πτυχίω Φοιτητών των ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ (Δευτέρα, 27/5/2019 2:18 μ.μ.) στην κα Ν.Κεραμέως, Τομεάρχη Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, της Νέας Δημοκρατίας.

ΔΕΝ υπήρξε καμιά απόκριση,ούτε τηλεφωνική, ούτε διά ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, από τη μεριά της κας Ν.Κεραμέως.

Ερμηνεία της εν λόγω στάσης ,"κατά το δοκούν" !

ΥΓ:  Σχόλιο 1 

" Σιγά που θα ασχοληθει με εμας....εχει πιο "σημαντικα" θεματα.....εμεις ειμαστε αλλωστε η αιτια ολων των δεινων της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.....το ιδιο ειχε κανει και σε δικο μου μηνυμα.....τι να πω....."(D.G.)

Σχόλιο 2

"Δε χρειάζεται να σας απαντήσουν ...το έχουν πει οι άνθρωποι 500 φορές διαγραφή στα ν+2. Όποιος θέλει ας τους ψηφίσει ή ας τους κάνει δώρο την αποχή του" (Μ.G.)

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Δέκα νομοσχέδια έχει έτοιμα σε μεγάλο βαθμό η Νέα Δημοκρατία....Στόχος είναι και τα δέκα αυτά νομοσχέδια να έχουν ψηφιστεί μέχρι τα Χριστούγεννα. 

Τριτοβάθμια εκπαίδευση

Υψηλού συμβολισμού στο εν λόγω νομοσχέδιο είναι η κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου, που θα δίνει στην Αστυνομία το δικαίωμα ελεύθερης επέμβασης στα πανεπιστήμια όταν διαπράττονται αδικήματα εντός αυτών. 

Με το ίδιο νομοσχέδιο, μεταξύ άλλων, θα διαμορφωθεί πλαίσιο που θα επιτρέπει στα ιδρύματα να προσελκύουν πόρους από ιδιωτικές πηγές και να τους διαχειρίζονται με τον πλέον αποδοτικό τρόπο, με τήρηση αυστηρών κανόνων διαφάνειας και λογοδοσίας. Τα πανεπιστήμια αποκτούν την αρμοδιότητα να καθορίζουν τα ίδια τον ετήσιο αριθμό εισακτέων και τη βάση εισαγωγής. 

Δίνεται τέλος στον «θεσμό» των λεγόμενων «αιώνιων φοιτητών», καθώς καθιερώνεται ανώτατο χρονικό όριο ολοκλήρωσης των προπτυχιακών σπουδών στα ν+2 έτη, εκτός εξαιρέσεων που θα αποφασίζονται από τα αρμόδια όργανα του εκάστοτε ιδρύματος.

https://www.parapolitika.gr/politiki/article/1003700/ta-prota-nomoshedia-tis-nd- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --mia-alli-ellada/

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επίκαιρη πολιτική ανάλυση  σχετική και με τα θέματα που μας απασχολούν. Για να μην υπάρχουν αμφιβολίες ως προς τα μετεκλογικά σενάρια και την κυβέρνηση που θα σχηματιστεί ή τη στήριξη που ενδεχομένως θα δεχθεί.Πιο ξεκάθαρο δεν μπορεί να γίνει...όποιος ψηφίζει ΝΔ ή ΚΙΝ.ΑΛ.,ψηφίζει ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ. 😏

https://tvxs.gr/news/ellada/kinal-dinei-psifo-anoxis-se-kybernisi-mitsotaki

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

'Ανέβηκε' πριν λίγες ώρες στο group των διαγραφών στο fb.

Εφόσον η είδηση είναι έγκυρη, αποτελεί μνημείο υποκρισίας και κομπλεξισμού...και προφανώς, "αδυνατίζει" την επιχειρηματολογία μιας ελίτ που επιδιώκει αδίστακτα την απαξίωση των δημόσιων ΑΕΙ επειδή η ίδια διαθέτει τη δυνατότητα να σπουδάσει στο εξωτερικό μια και δεν τα κατάφερε ή δεν προσπάθησε καν στο εσωτερικό!!!! emeleos   emranting    emno     :D

Παραθέτω με επικόλληση τη δημοσίευση στο group.

https://www.uoa.gr/…/PDF-files/an…/simantikes/kentro06-1.pdf

Quiz για άγριους λύτες. βρείτε τις αιώνιες φοιτήτριες της Νομικής Αθήνας. Είναι από το 2010 το έγγραφο που παραθέτω, αλλά δεν αποφοίτησαν ποτέ. (Βοήθεια κοινού. Ανήκουν στη ΝΔ κ η μια είναι υπεύθυνη θεμάτων Παιδείας κ μας το παίζει δύσκολη.)

Διευκρινιστικά  σχόλια από το γκρούπ πάνω στη δημοσίευση:

Είναι από τις επίσημες καταστάσεις του ΕΚΠΑ για τις πρυτανικές εκλογές του 2010. Υπάρχει το όνομα της Κεραμεως με το ίδιο πατρώνυμο, εισαχθείσα το 1998, γεννηθείσα το 1980. Η άλλη κυρία ήταν υποψήφια διδάκτορας. Η Κα Κεραμεως αιώνια. Το αρχείο ταξιδεύει ελεύθερο στο Ίντερνετ.

Η Κεραμεως  είναι κόρη του γνωστού κ ομότιμου Καθηγητή της Νομικής Σχολής

Δεν είναι συνωνυμία. Δεν είναι κοινό ονοματεπώνυμο. Οι ημερομηνίες συμπίπτουν. Δεν αναφέρει πτυχίο Νομικής Αθήνας στο βιογραφικό, άρα δεν έχει τελειώσει. Ισως διεγράφηκε μονη της.Το 2010 ήταν στο 12ο έτος. Και το αποδεικτικό υλικό υπάρχει.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κεμάλ   

Μάνος Χατζιδάκις

Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ
ενός νεαρού πρίγκιπα, της ανατολής
απόγονου του Σεβάχ του θαλασσινού,
που νόμισε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.
αλλά πικρές οι βουλές του Αλλάχ
και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων.
Στης Ανατολής τα μέρη μια φορά και ένα καιρό
ήταν άδειο το κεμέρι, μουχλιασμένο το νερό
στη Μοσσούλη, τη Βασσόρα, στην παλιά τη χουρμαδιά
πικραμένα κλαίνε τώρα της ερήμου τα παιδιά.
Κι ένας νέος από σόι και γενιά βασιλική
αγροικάει το μοιρολόι και τραβάει κατά εκεί.
τον κοιτάν οι Βεδουίνοι με ματιά λυπητερή
κι όρκο στον Αλλάχ τους δίνει, πως θ' αλλάξουν οι καιροί.
Σαν ακούσαν οι αρχόντοι του παιδιού την αφοβιά
ξεκινάν με λύκου δόντι και με λιονταριού προβιά
απ' τον Τίγρη στον Ευφράτη, απ' τη γη στον ουρανό
κυνηγάν τον αποστάτη να τον πιάσουν ζωντανό.
Πέφτουν πάνω του τα στίφη, σαν ακράτητα σκυλιά
και τον πάνε στο χαλίφη να του βάλει την θηλιά
μαύρο μέλι μαύρο γάλα ήπιε εκείνο το πρωί
πριν αφήσει στην κρεμάλα τη στερνή του την πνοή.
Με δύο γέρικες καμήλες μ' ένα κόκκινο φαρί
στου παράδεισου τις πύλες ο προφήτης καρτερεί.
πάνε τώρα χέρι χέρι κι είναι γύρω συννεφιά
μα της Δαμασκού τ' αστέρι τους κρατούσε συντροφιά.
Σ' ένα μήνα σ' ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον Αλλάχ
που από τον ψηλό του θρόνο λέει στον άμυαλο Σεβάχ:
νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί,
με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ
Καληνύχτα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αφήνω μόνο τον συνδεσμο και διαγράφω το screenshot, για να μην φαίνονται τα ονόματα από το σώμα εκλεκτόρων  στο forum.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Tο ίδιο βιολί πάντα.....η επόμενη μέρα για τα ΑΕΙ έχει με σαφήνεια προσδιοριστεί μέσα στα υπόλοιπα απροσδιόριστα.  ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ!!!

https://www.enimerotiko.gr/politiki/mitsotakis-kyriakos-katargisi-toy-panepistimiakoy-asyloy/?fbclid=IwAR091K4zHpqqRmWVPFi32hl-D_KfjCXyTyvZUczReuRCRfBQLgT1Jz53LYg

ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ-Η ΝΔ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.

ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΑΕΙ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τη σημερινή ειδησεογραφία....δυσοίωνη και βλοσυρή η επόμενη μέρα για τα πανεπ/μια  με κυβέρνηση ΝΔ αυτοδύναμη ή με Κιν.Αλ.

https://www.efsyn.gr/node/201235?fbclid=IwAR3fo0uvY5-dNjF5xwwDaJeywnopNwkuafpgsDUPrPrenQDckcBzRbrb-gI

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: 3 άÏομα

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 16/6/2019 at 1:19 ΠΜ, Myriam said:

Από τη σύνοδο των πρυτάνεων στην Κέρκυρα όπου συμμετείχαν ο υπουργός κος Γαβρόγλου αλλά κι ο κος Αναγνωστόπουλος από τη ΝΔ (πρώην πρύτανης Χαροκόπειου)...Ευχαριστούμε τη συνάδελφο @joie που έστειλε τα link με τις παρατηρήσεις της. :)

ΝΔ: ΟΙ 13 ΑΞΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ-ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΙ-

ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ ΟΙ 13 ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ

Στο άρθρο με τις αποφάσεις της Συνόδου Πρυτάνεων, στη 2η απόφαση (μία εκ των πέντε που άπτονται ακαδημαϊκών θεμάτων), αναφέρεται το εξής, σχετικά με τους Οργανισμούς των Α.Ε.Ι.: 

"2. Νέοι Οργανισμοί ΑΕΙ

Μετά την πρόσφατη διευκρινιστική εγκύκλιο, περιορίζεται η ύλη των Οργανισμών των Α.Ε.Ι. στη ρύθμιση θεμάτων οργάνωσης των διοικητικών και οικονομικών (και όχι των ακαδημαϊκών) δομών του οικείου Α.Ε.Ι. Προτείνεται να προχωρήσει  η  σύνταξη και κατάθεση των Οργανισμών των Ιδρυμάτων ."

Εσείς πώς το καταλαβαίνετε; Δε θα περιλαμβάνεται στους Οργανισμούς κάποια ρύθμιση για τους επί πτυχίω, αλλά σχετικές ρυθμίσεις θα προβλέπει κάποιο νομοσχέδιο κεντρικά από το Υπουργείο;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
20 minutes ago, teainspace said:

Στο άρθρο με τις αποφάσεις της Συνόδου Πρυτάνεων, στη 2η απόφαση (μία εκ των πέντε που άπτονται ακαδημαϊκών θεμάτων), αναφέρεται το εξής, σχετικά με τους Οργανισμούς των Α.Ε.Ι.:

"2. Νέοι Οργανισμοί ΑΕΙ

Μετά την πρόσφατη διευκρινιστική εγκύκλιο, περιορίζεται η ύλη των Οργανισμών των Α.Ε.Ι. στη ρύθμιση θεμάτων οργάνωσης των διοικητικών και οικονομικών (και όχι των ακαδημαϊκών) δομών του οικείου Α.Ε.Ι. Προτείνεται να προχωρήσει  η  σύνταξη και κατάθεση των Οργανισμών των Ιδρυμάτων ."

Εσείς πώς το καταλαβαίνετε; Δε θα περιλαμβάνεται στους Οργανισμούς κάποια ρύθμιση για τους επί πτυχίω, αλλά σχετικές ρυθμίσεις θα προβλέπει κάποιο νομοσχέδιο κεντρικά από το Υπουργείο;

Η δική μου άποψη είναι πως θα υπάρξει επανάληψη της ίδιας ιστορίας με το 2011 δλδ ψήφιση κάποιου νόμου-πλαισίου με κεντρική ρύθμιση για διαγραφές ενώ παράλληλα θα γίνεται 'πάσα' του θέματος στους Οργανισμούς.

Ομως,δεν μπορώ να είμαι σίγουρη αν και ποιές μεταβατικές διατάξεις θα περιέχονται στο νόμο για το θέμα και τι διάρκεια θα έχουν...εκτιμώ πως θα συνταχθούν με περισσή αναλγησία κι αυταρχισμό προς σπέκουλα στα ΜΜΕ και τα δημόσια ΑΕΙ.

Επίσης,προβλέπω έξαρση ανισοτήτων,διχαστικές συμπεριφορές,εκβιασμό στα ΑΕΙ ως προς τη χρηματοδότηση με στόχο τη διεκπεραίωση διαγραφών και πάντα θα υπάρχουν πρόθυμοι και μη.

Συνοπτικά...μία απ'τα παλιά με πολύ μπάχαλο!!! 😏

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά είμαι από άλλη σχολή τυχαία έπεσα στο θέμα ,σε διαδικτυακή live συνομιλία ρώτησα τον αντιπρόεδρο της ΝΔ και υπεύθυνο για την σύνταξη του προγράμματος Παιδείας  Κωστή Χατζηδάκη για το θέμα αυτό , μου απάντησε ότι : δεν γίνεται να έρθουμε σε ένα παιδί που είναι 6ο  σε 4ετη σχολή και να του πούμε σε ένα χρόνο φεύγεις , θα δοθούν μεταβατικές διατάξεις για τους νυν φοιτητές . Το ίδιο μου απάντησε και το πολιτικό γραφείο του Άδωνι Γεωργιάδη ,δεν χρειάζεται να ανησυχείτε...η κεραμεως μάλλον γενικά δεν απαντάει σε email ίσως να μην τα κοιτούν οι υπάλληλοι του γραφείου 😂

Τροποποιήθηκε από Dimitris1996

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 hours ago, Dimitris1996 said:

Παιδιά είμαι από άλλη σχολή τυχαία έπεσα στο θέμα ,σε διαδικτυακή live συνομιλία ρώτησα τον αντιπρόεδρο της ΝΔ και υπεύθυνο για την σύνταξη του προγράμματος Παιδείας  Κωστή Χατζηδάκη για το θέμα αυτό , μου απάντησε ότι : δεν γίνεται να έρθουμε σε ένα παιδί που είναι 6ο  σε 4ετη σχολή και να του πούμε σε ένα χρόνο φεύγεις , θα δοθούν μεταβατικές διατάξεις για τους νυν φοιτητές . Το ίδιο μου απάντησε και το πολιτικό γραφείο του Άδωνι Γεωργιάδη ,δεν χρειάζεται να ανησυχείτε...η κεραμεως μάλλον γενικά δεν απαντάει σε email ίσως να μην τα κοιτούν οι υπάλληλοι του γραφείου 😂

Λυπάμαι αλλά δεν κατέχεις καλά τα θέματα κι αμφισβητώ τις πληροφορίες σου. Η Κεραμέως δεν απαντάει ποτέ μόνο σε φοιτητές κι ο Αδωνις επίσης δεν απάντησε σε θέμα που αφορούσε το υπουργείο που κατείχε παλιότερα.Δε νομίζω ν'απαντούσε καν για διαγραφές που δεν ήταν της αρμοδιότητας του. Με την ευκαιρία,αναφέρω κι εγώ χωρίς να εκθέσω το πρόσωπο πως απευθυνθήκαμε κάποια στιγμή σε άλλο υποψήφιο της ΝΔ και μας απάντησε το επικό:  "Τόσον καιρό είχατε να τελειώσετε αν θέλατε! Τώρα ,τέλος!"    empopcorn

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
35 λεπτά πριν, Myriam said:

Λυπάμαι αλλά δεν κατέχεις καλά τα θέματα κι αμφισβητώ τις πληροφορίες σου. Η Κεραμέως δεν απαντάει ποτέ μόνο σε φοιτητές κι ο Αδωνις επίσης δεν απάντησε σε θέμα που αφορούσε το υπουργείο που κατείχε παλιότερα.Δε νομίζω ν'απαντούσε καν για διαγραφές που δεν ήταν της αρμοδιότητας του. Με την ευκαιρία,αναφέρω κι εγώ χωρίς να εκθέσω το πρόσωπο πως απευθυνθήκαμε κάποια στιγμή σε άλλο υποψήφιο της ΝΔ και μας απάντησε το επικό:  "Τόσον καιρό είχατε να τελειώσετε αν θέλατε! Τώρα ,τέλος!"    empopcorn

Αυτή είναι η αλήθεια , αν θέλετε την πιστεύετε ....στο κάτω κάτω εγώ ρώτησα για άτομα που βρίσκονται στα κανονικά χρονια σε μικρότερο από το Ν+2  αν θα δωθεί παραπάνω χρόνος , αν κάποιος μπήκε στη σχολή το 2001 είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή να διαγραφεί .Επίσης σου είπα ότι ο Χατζηδάκης μου απάντησε σε live συζήτηση μετάδοση στο facebook , δεν νομίζω να μην ξέρει ο αντιπρόεδρος , κάθε άλλο είναι συριζολογια ...η κεραμεως έχει βγάλει το email από το site της έχει αφήσει μόνο μια φόρμα επικοινωνίας,δεν νομίζω να είναι τυχαίο 

Τροποποιήθηκε από Dimitris1996

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 hour ago, Dimitris1996 said:

Αυτή είναι η αλήθεια , αν θέλετε την πιστεύετε ....στο κάτω κάτω εγώ ρώτησα για άτομα που βρίσκονται στα κανονικά χρονια σε μικρότερο από το Ν+2  αν θα δωθεί παραπάνω χρόνος , αν κάποιος μπήκε στη σχολή το 2001 είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή να διαγραφεί .Επίσης σου είπα ότι ο Χατζηδάκης μου απάντησε σε live συζήτηση μετάδοση στο facebook , δεν νομίζω να μην ξέρει ο αντιπρόεδρος , κάθε άλλο είναι συριζολογια ...η κεραμεως έχει βγάλει το email από το site της έχει αφήσει μόνο μια φόρμα επικοινωνίας,δεν νομίζω να είναι τυχαίο 

Σαφέστατα,δεν την πιστεύουμε. Το "φυσιολογικό" για σένα είναι το ανάλγητο της υπόθεσης και το αντισυνταγματικό της ιστορίας.

Με την ταμπέλα "συριζολογία" δε διαστρεβλώνεται η πάγια θέση του κόμματος της ΝΔ για διαγραφές φοιτητών. Το τι απάντησε ο κος Χατζηδάκης και το αν έβγαλε η κα Κεραμέως το μέιλ της ή όχι από το σάιτ της, λίγο ενδιαφέρουν.Οι άνθρωποι δε γουστάρουν συναντήσεις με άτομα που θίγονται από τις πολιτικές τους. Αυτό είναι κάτι παραπάνω από σαφές γιατί είτε θέλουν να εφαρμόσουν με αυταρχισμό κι αναλγησία το πρόγραμμα-οδοστρωτήρας, είτε γιατί προεκλογικά δε γουστάρουν να το εκθέσουν σε όλο του το  μεγαλείο και γι'αυτό και δε δίνουν λεπτομέρειες γύρω από διατάξεις κλπ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσο και αν δεν το πιστεύεις ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ναι , αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο Πανεπιστήμιο και ναι χρειάζεται ένα συμαζεμα, σε τηλέφωνο που είχα κάνει στο γραφείο του ίδιου του Μητσοτάκη το 2016 !!! μου είπαν ότι θα υπάρξει εξειδίκευση ανα περίπτωση σαν το νόμο Διαμαντοπούλου , υπάρχουν πολλοί πιο σοβαροί λόγοι για να μην ψηφίσει κανείς ΝΔ πέρα από το Ν+2 αυτή είναι η ένσταση μου ..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
28 minutes ago, Dimitris1996 said:

Όσο και αν δεν το πιστεύεις ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ναι , αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο Πανεπιστήμιο και με χρειάζεται ένα συμαζεμα, σε τηλέφωνο που είχα κάνει στο γραφείο του ίδιου του Μητσοτάκη το 2016 !!! μου είπαν ότι θα υπάρξει εξειδίκευση ανα περίπτωση σαν το νόμο Διαμαντοπούλου , υπάρχουν πολλοί πιο σοβαροί λόγοι για να μην ψηφίσει κανείς ΝΔ πέρα από το Ν+2 αυτή είναι η ένσταση μου ..

To τι πρεσβεύει κανείς φαίνεται όταν εκφράζεται αυθόρμητα κι όχι όταν καλείται ν'απολογηθεί για λάθη διατύπωσης.

Αυτός που ψηφίζει Συριζα θεωρεί τις διαγραφές φοιτητών ύψιστο δείγμα αυταρχισμού και συνταγματικής εκτροπής, δεν το υποβιβάζει, δεν το θεωρεί "πράξη συμμαζέματος στα ΑΕΙ" και δεν αναφέρεται σε "συριζολογία" όταν προσπαθεί αδέξια να εφησυχάσει από έναν ορατό κι επιβεβαιωμένο κίνδυνο. Επίσης,δεν εγγράφεται σε ένα φόρουμ με το οποίο δεν έχει άλλη σχέση μόνο και μόνο για να αντιπαρατεθεί σε ένα ζήτημα προεκλογικά...Από κει και πέρα, πείθεις όποιον θέλει να πειστεί κι όχι κάποιον δίκαια υποψιασμένο.

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση