Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

emusa  Με αφορμή το σκάνδαλο της εισαγωγής πλούσιων αμερικανών γόνων στα μεγάλα πανεπ/μια των Η.Π.Α.,έχει "ανάψει" η συζήτηση κι ο σχολιασμός στο fb. Επικολλώ ένα πολύ ενδιαφέρον,εύστοχο σχόλιο αναγνώστη σε δημοσίευση για το σκάνδαλο που έκανε στην προσωπική του σελίδα στο fb γνωστός δημοσιογράφος που "ακολουθώ". Για όποιον επιθυμεί να εμβαθύνει στο θέμα,υπάρχει ερέθισμα..    

"Με αφορμή αυτήν την ιστορία έχει ανοίξει η συζήτηση εδώ και για τους νόμιμους τρόπους με τους οποίους τα παιδιά των πλουσίων μπαίνουν στα περιζήτητα πανεπιστήμια. Ανάμεσά τους, δωρεές, ανισότητες στην πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια εκπαίδευση και σχέσεις συγγενείας. Δλδ, τα παιδιά των πρώην αποφοίτων έχουν κάποια προτεραιότητα. Ένα άλλο θέμα όπου εστιάζει η συζήτηση είναι κάτι που είναι πολύ γνώριμο και στην Ελλάδα, Standardized Tests’ και essay coaches. Δάσκαλοι που κάνουν ιδιαίτερα και βοηθούν στη συγγραφή των εκθέσεων για τις αιτήσεις. Κάτι αντίστοιχο έχουμε και στην Ελλάδα με τα φροντιστήρια. Ένα ωραίο άρθρο γι’αυτά είναι αυτό:"  https://www.newyorker.com/.../how-i-would-cover-the...

https://www.newyorker.com/news/our-columnists/how-i-would-cover-the-college-admissions-scandal-as-a-foreign-correspondent?fbclid=IwAR0juwxoxA1qLg1l01rwPZTivVHQYprqGGORJfZ8patK4UIVtL9gCp6ha20

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το group WiKi στο fb ενημερωτική ανάρτηση φοιτητικής κινητοποίησης γι'αύριο και μεθαύριο. emoops

"Στις 8/3 ψηφίστηκε νομοσχέδιο του υπ. Υγείας που καθιερώνει πανελλαδικές εξετάσεις για την απόκτηση του τίτλου ειδικότητας. Το τερατούργημα αυτό έρχεται να ενισχύσει την εντατικοποίηση και την πειθάρχηση των ειδικευόμενων και αμφισβητεί το δικαίωμά μας για μόνιμη και σταθερή δουλειά.
ΚΑΛΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΟΙΝΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ Γ. ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ."

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο
Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μόνο οι αγωνιστικές κινήσεις αντιδρούν στο νομοσχέδιο?

Παραθέτω από την ιστοσελίδα τους ένα άλλο απόσπασμα σχολιασμού του συγκεκριμένου νομοσχεδίου.

"Το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε θέτει ακόμα δύο σοβαρότατα ζητήματα. Έρχεται συγκεκριμένα να καθιερώσει χώρους εποπτευόμενης  χρήσης ναρκωτικών, όπου θα χορηγούνται σύριγγες και άλλα σύνεργα στους εξαρτημένους.Είναι μια απόπειρα για περιορισμένης κλίμακας νομιμοποίηση των ναρκωτικών! Κυβερνήσεις και κεφάλαιο πάντα θέλαν ένα λαό (καιειδικά τη νεολαία) ναρκωμένη και αποχαυνωμένη, είτε αυτό έρχεται με ψυχοδραστικές ουσίες (π.χ. ηρωίνη, κάνναβη κ.α.) είτε αυτό έρχεται με τα άλλα «όπια του λαού» (ποδόσφαιρο, τηλεόραση, θρησκεία ).Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έχουμε την αυταπάτη, ότι το υπουργείο ή η κυβέρνηση με τέτοια νομοθετήματα θα λύσουν το πρόβλημα. Ίσα ίσα η δικιά τους πολιτική οδηγεί τους φτωχούς και περιθωριοποιημένους ανθρώπους στην εξαθλίωση και τη συνέχιση της χρήσης. Μία τέτοια κίνηση θέλει απλά να μας ρίξει στάχτη στα μάτια και να χαράξει στις συνειδήσεις μας, ότι πάντα θα υπάρχουν εξαρτημένα άτομα και να απαλλάξει το κράτος από την ευθύνη του για τη δημιουργία κέντρων απεξάρτησης και κοινωνικής επανένταξη"

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
17 hours ago, iceman said:

Μόνο οι αγωνιστικές κινήσεις αντιδρούν στο νομοσχέδιο?

Παραθέτω από την ιστοσελίδα τους ένα άλλο απόσπασμα σχολιασμού του συγκεκριμένου νομοσχεδίου.

Αυτό που βρήκα στο group Wiki, αυτό κι ανέρτησα εδώ αλλά και στο σχετικό τόπικ που έχεις ανοίξει για τις πανελλήνιες εξετάσεις για ειδικότητα!  emthumbup  Αν αντιδρούσε κάποια άλλη παράταξη, θεωρώ πως καλοπροαίρετα θα το προσθέταμε. Λυπάμαι αλλά δεν έχουμε ενημερωθεί διαδικτυακά γι'άλλη παρόμοια κινητοποίηση από πλευράς φοιτητών,τουλάχιστον.  emno  Το  παραπάνω απόσπασμα δεν το γνωρίζω για να το σχολιάσω.  

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από το group Wiki στο fb για συνέλευση αύριο Τρίτη 26/3/2019 στο αμφιθ. Φυσιολογίας στη 1μμ.

"Τη στιγμή που τα νοσοκομεία καταρρέουν από την υποστελεχωση(πρόσφατα γιατρός πάρα λίγο να ακρωτηριαστεί στο Ιπποκράτειο επειδή κατέρρευσε πάνω το ασυντηρητο ασανσερ) και οι ειδικευομενοι σηκώνουν το βάρος ολόκληρου σχεδόν του θεραπευτικου έργου (ενίοτε και του διδακτικού έργου, όπως έχουμε διαπιστώσει στις κλινικές μας...) ή κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ πέρασε εν μια νυκτί σε άσχετο νομοσχέδιο την καθιέρωση πανελληνίων για τη λήψη της ειδικότητας. Εκτός αυτου οι ειδικευομενοι θα βαθμολογούνται βασει των αποτελεσμάτων με καλώς, λειαν και άριστα κάτι που αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία στη αξιολόγηση της επάρκειας και θα τους ακολουθεί εφ όρου ζωής. Είχαμε δύο χρόνια τώρα διαβάσει την προφαση του ΚΕΣΥ σύμφωνα με την οποία υπήρχε σχεδιασμός εκτός από τις πανελλήνιες στο τέλος της ειδικότητας και για ατομικό φάκελο προσόντων ειδικευμένου (logbook) αλλά και για κύκλους εξετάσεων μέσα στην ειδικότητα. Αν κρίνουμε από το πόσο εσπευσμένα πέρασαν οι πανελλήνιες για τη λήψη ειδικότητας αυτές οι αλλαγές είναι κάτι που αναμένουμε να αντιμετωπίσουμε σύντομα.Ο σύλλογος μας χρόνια τώρα έχει δώσει αγώνες μαζί με τους εργαζόμενους γιατρούς ενάντια σε κάθε νομοσχέδιο που εισάγει εξετασεις στην ειδικότητα ή στο τέλος της ειδικότητας και ενάντια σε αυτά διεκδικούμε ειδίκευση με αξιοπρέπεια και μόνιμες προσλήψεις στο ΕΣΎ. 
Γιατι δε μας χώρα ένα μέλλον στο οποίο θα κρινόμαστε συνεχώς ανεπαρκείς και θα αποτελούμε εκπαιδευομενους μέχρι τα 40....Δε μας χώρα μια προοπτική εξαντλητική δουλειά σε νοσοκομεία που αιμορραγουν η οποία όσο και αν συνδυάζεται με "καλές προθέσεις" δε θα συνεισφέρει στον να μπορούμε να παρέχουμε υγεία σε όλους τους ασθενείς μας... Δε μας χώρα μια διαρκώς πιο εντατικοποιημενη καθημερινότητα στη σχολή μας και σήμερα, όταν αναγκαζομαστε να περιφερομαστε από κλινική σε εργαστήριο και από εργαστήριο σε υποχρεωτικο αμφιθεατρο επιλογής ηδη από το δεύτερο τρίτο έτος... Μπροστά σε όσους μας λένε ότι η γενιά μας δε μπορει να ζήσει αλλιώς εμείς απαντάμε ότι θα το επιδιώξουμε δυναμικά και συλλογικά! 
Γι αυτό και για τα ζητήματα σχολής (υποχρεωτικές παρουσίες στα επιλογής, στηθοσκοπια κλπ) ας είμαστε όλες και όλοι στη γενική συνέλευση του συλλόγου μας αύριο στη 1 στο αμφ. Φυσιολογίας!" 

https://www.facebook.com/groups/amedwiki/?multi_permalinks=2089686387767836&notif_id=1553538467423797&notif_t=group_activity

https://ariseaak.wordpress.com/2019/03/14/ti-allazei-stis- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kotites-mas/?fbclid=IwAR26BO-61Kf2mX2Bhlkce1YWMoftVgzzPAwQ7hsKdYfp-6v8kq5zOn9DtnE

safe_image.php?d=AQAWdWJTVpgmsF0S&w=540&h=282&url=https%3A%2F%2Fariseaak.files.wordpress.com%2F2019%2F03%2Fcf83ceb4cf86ceb3cf83ceb4cf86ceb3cf83ceb4cf86ceb3cf83ceb4cf86ceb3.jpeg&cfs=1&upscale=1&fallback=news_d_placeholder_publisher&_nc_hash=AQBqWAEpAJVHJPox

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλώσεις μαθημάτων εαρινού εξαμήνου 2018-2019

Οι δηλώσεις μαθημάτων των φοιτητών για το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019 θα πραγματοποιηθούν  από αύριο Παρασκευή 28 Μαρτίου εως την Κυριακή 14 Απριλίου 2019.

Αναλυτικά η ανακοίνωση βρίσκεται εδώ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μου το  έστειλε μές στη νύχτα στο fb ο γνωστός "προβοκάτορας" και πρώην μέλος του φόρουμ "Φιδοπιάστης"...emnysta  ...για να δοκιμάσει τις αντοχές μου,μάλλον!  emshowoff  Το ανέρτησα στο γκρούπ των διαγραφών στο fb και το μεταφέρω κι εδώ για ενημέρωση. Από τα ωραιότατα Γιάννενα έρχεται η "ρουκέτα" αυτή τη φορά.   emsleep1

" Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, προτείνουμε, ενδεικτικά, την αξιοποίηση νέων χρηματοδοτικών εργαλείων, την απόδοση αρμοδιότητας στα Ιδρύματα ως προς τον καθορισμό αριθμού και βάσης εισακτέων, τη σύνδεση αξιολόγησης των Ιδρυμάτων με την κρατική χρηματοδότησή τους, την κατάργηση του ασύλου και των «αιώνιων» φοιτητών."

http://www.nikikerameus.gr/εφημερίδα-πρωινοσ-λογοσ-ιωαννίνων-συ/?fbclid=IwAR1UOuuLKhbBzUwgTn7tsa6st7v96LthlS1dSUNdpCIPHAbKJj15Mmhjcus

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ελαχε σε μένα ο κλήρος να επικολλήσω τους σχετικούς συνδέσμους...μια και δε δημοσιεύει κάποιος άλλος εδώ,προς το παρόν.Πριν περίπου 5 χρόνια,στο thread αυτό (και συγκεκριμένα σε κείνο που "κλειδώθηκε" αλλά υπάρχει ακόμη στις επιλογές), κάποιοι περνούσαμε ατέλειωτες ώρες αγωνίας κι υπαρξιακού άγχους... emdrunk  emcold   emtherapeftiki    emmissing   :cool05:  :anavwfwties:  :cool11:  :cool10:  emalien  emcrybaby   embounce    emwalkman    emphoto   emsadwalk

emeek  emdj   emfear   emfurious   emhelpme  emhug eminlove1   emlove   empizza   embounce8   empokeye

emsmurf    empimp   emclown1  emill   emevlogies   emserenade    emsavoura   emgademis   embond    emsuperman   emexetaseis    emcanadian   eminclouds   emkid  emcolgate

emsecret    emgossip    emdetective    empolice   emnerd   emstarwars   emkafes    empopcorn    emlock    emband   emsouthpark       emslap    empc        emwin

Στιγμές τρέλας κι απόγνωσης...απίθανοι διάλογοι αοριστίας, εκνευρισμού και παρεξηγήσεων, ενημέρωσης, χιούμορ κι αγωνίας, εκτόνωσης και σαματά...στιγμές φιλίας,αλληλεγγύης κι ανταγωνισμού...κωμικοτραγικές καταστάσεις ανθρώπων που αναζητούσαν-με την πλάτη στον τοίχο-λογική και δίκαιο στο σιχαμένο,παράλογο νόμο Διαμαντοπούλου που "έβλεπε" τις ντροπιαστικές διατάξεις του να μπαίνουν σε εφαρμογή, μία-μία, μέσω των κυβερνήσεων συνεργασίας ΝΔ και ΠΑ.ΣΟ.Κ. Οσοι περάσαμε αυτήν την περίοδο εδώ μέσα,δεν ξεχάσαμε τίποτα απ'όσα έγιναν σε προσκήνιο και παρασκήνιο...άλλοι πήραν πτυχίο,άλλοι παλεύουν ακόμη με την καθημερινότητα και τους "δαίμονες" της!

Ενδεικτικά,θ'αναφέρω,για πρώτη φορά δημόσια,πως τότε,είχα λάβει από φοιτητή άλλης σχολής ιδιωτικό μήνυμα όπου περιγράφονταν το πλήρες αδιέξοδο στο οποίο είχε περιέλθει η ζωή κι η αξιοπρέπεια του. Ο συνάδελφος με διαβεβαίωνε πως αν ο Λοβέρδος δεν είχε δώσει την παράταση που τελικά έδωσε στους "υπό διαγραφή για τις 31/08/2014 φοιτητές", εκείνος θα είχε εξαναγκασθεί να επιλέξει κάτι ακραίο για τη ζωή του...και μου εξηγούσε τον τρόπο!

Σήμερα,8 Απριλίου 2019, μαθαίνουμε πως ο άνθρωπος αυτός,ο Ανδρέας Λοβέρδος,καλείται από ανακριτή-εισαγγελέα ν'απολογηθεί για το αδίκημα της δωροδοκίας στην υπόθεση Novartis και...μεταξύ άλλων,θυμηθήκαμε τις οροθετικές γυναίκες που διασύρθηκαν και τις 5 που αυτοκτόνησαν,την επιπόλαιη και γεμάτη αλαζονεία φράση για τους συνταξιούχους που "δεν πεθαίνουν κιόλας" για να "αναπνεύσουν" τάχα τ'ασφαλιστικά ταμεία, το σκάκι που έπαιζε απ'τα ΜΜΕ,τον Αύγουστο του 2014, με τα κεφάλια των υπό διαγραφή φοιτητών...

Θυμηθήκαμε τα φιλοσοφικά κείμενα περί Nομοτελειακής Δικαιοσύνης στο Σύμπαν ανεξάρτητα από θρησκευτικές και μη πεποιθήσεις ...η αλαζονεία, η ύβρις, η περιφρόνηση,ο καιροσκοπισμός, η αδικία "επιστρέφονται" πάντα με τρόπο εκκωφαντικό στην προσωπική και τη δημόσια ζωή μας...ευχόμαστε από καρδιάς ο άνθρωπος ν'αποδειχθεί αθώος κι όλα να διαλευκανθούν πλήρως δλδ να δοθούν οι απαντήσεις που οφείλονται σε δικαστές και  λαό...όμως, ο διασυρμός,η διαπόμπευση,η αγωνία για το μέλλον και την ελευθερία είναι κι αυτά μορφές "τιμωρίας" μιας συμπεριφοράς χωρίς μέτρο.     emno

ΣΚΑΝΔΑΛΟ NOVARTS: Ο ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΛΟΒΕΡΔΟ ΚΑΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ  

ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΚΑΛΕΙ ΛΟΒΕΡΔΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΗΣ NOVARTIS ΜΕ ΤΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΤΗΣ ΔΩΡΟΔΟΚΙΑΣ   

NOVARΤIS GATE: ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ-ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ SKAI,ΒΗΜΑ ΚΑΙ 9,84

ΜΕ ΥΒΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΑ Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΣΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ NOVARTIS GATE

ΣΕ ΠΑΝΙΚΟ Η ΝΔ ΓΙΑ NOVARTIS GATE ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΛΟΒΕΡΔΟ ΚΙ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ

NOVARTIS GATE: ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΑΛ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΝΔ ΓΙΑ ΣΚΕΥΩΡΙΑ

ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ ΑΔΩΝΗΣ ΚΑΙ ΛΟΒΕΡΔΟΣ: ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΔΡΕΑ

NOVARTIS GATE: ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ

ΜΑΞΙΜΟΥ ΓΙΑ NOVARTIS: ΝΔ ΚΑΙ ΚΙΝΑΛ ΕΧΟΥΝ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΣΚΕΥΩΡΙΑ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από το fb:

Η συνελευση για το προγραμμα της επομενης πτυχιακης θα γινει την Πεμπτη 16/5 στις 19:00 στο ΝΑΒΟ.  

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπέρα σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω τώρα που θα γίνουν εκλογές και λογικά θα βγει η νέα δημοκρατία, δεδομένου ότι ο Μητσοτάκης έχει ήδη δηλώσει ότι είναι διατεθειμένος να προχωρήσει με τον νόμο περί διαγραφών φοιτητών που ισχύε παλιότερα αλλα τέθηκε σε ανενεργεια από τον Τσίπρα ,τι θα συμβεί? Επειδή είμαι σχετικά νέα και όταν συνέβησαν όλα αυτά 2011 2012 ήταν η χρονιά εισαγωγής μου στην σχολή. Η διαγραφή θα είναι για όλους τους φοιτητές η θα υπάρχει κάποιος διαχωρισμός?πχ αν κάποιος φοιτητής καταβάλει μια προσπάθεια θα διαγράφεται?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
4 hours ago, Mariakaraili said:

καλησπέρα σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω τώρα που θα γίνουν εκλογές και λογικά θα βγει η νέα δημοκρατία, δεδομένου ότι ο Μητσοτάκης έχει ήδη δηλώσει ότι είναι διατεθειμένος να προχωρήσει με τον νόμο περί διαγραφών φοιτητών που ισχύε παλιότερα αλλα τέθηκε σε ανενεργεια από τον Τσίπρα ,τι θα συμβεί? Επειδή είμαι σχετικά νέα και όταν συνέβησαν όλα αυτά 2011 2012 ήταν η χρονιά εισαγωγής μου στην σχολή. Η διαγραφή θα είναι για όλους τους φοιτητές η θα υπάρχει κάποιος διαχωρισμός?πχ αν κάποιος φοιτητής καταβάλει μια προσπάθεια θα διαγράφεται?

Νομίζω πως όλοι γνωρίζουμε τις απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσες ...τις βρίσκεις,εξάλλου,σε προηγούμενες αναρτήσεις όπου  η ίδια η κ.Κεραμέως μιλά για το πρόγραμμα της ΝΔ. Αν δε σε καλύπτουν οι δημοσιεύσεις που κάναμε μόλις λίγους μήνες πριν,αυτό σημαίνει πως το τοπίο είναι όντως θολό και διόλου αποσαφηνιστικό ακριβώς γιατί τα χειρότερα δεν ανακοινώνονται ποτέ προεκλογικά. 

Δε θέλω να σχολιάσω τις μάλλον αφελείς φράσεις: "λογικά θα βγει η νέα δημοκρατία"  και "τέθηκε σε ανενεργεια από τον Τσίπρα". Ενημερωτικά και μόνο,οι διατάξεις του προηγούμενου νόμου που αφορούσαν διαγραφές φοιτητών καταργήθηκαν από την κυβέρνηση Σύριζα-Ανέλ το Μάιο του 2015. Επιπλέον,από το Σύνταγμα,πρώτα γίνονται εκλογές και μέσα από το συσχετισμό εδρών στο κοινοβούλιο,σχηματίζεται ή δε σχηματίζεται μια κυβέρνηση.

Τέλος, "Καλημέρα" δε λέμε γιατί δεν είναι.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ίσως βιαστηκα λίγο στις εκτιμήσεις μου αλλά νομίζω είναι πασιφανές τι πρόκειται να συμβεί στις εκλογές δυστυχώς η ευτυχώς . Προσωπικά για εμένα δυστυχώς γιατί τουλάχιστον με τον Συριζα είχα μια σχετική ηρεμία με το θέμα των διαγραφών. 

Η προσωπική σου εκτίμηση ποια είναι?Σύμφωνα με την εμπειρία σου θα πίστευες ότι μπορούν να πετάξουν έξω από την μια μέρα στην άλλη φοιτητές χωρίς κανένα κριτήριο ή ελαφρυντικό?( να ξεκαθαρίσω ότι ζητάω μια προσωπική γνώμη και όχι διαβεβαίωση η κάτι άλλο).

Επίσης κάτι άλλο που δεν κατάλαβα . Οι πρυτάνεις διάβασα ότι παλιότερα είχαν μια θετική στάση δηλαδη προσπαθούσαν να βοηθήσουν τους φοιτητές τουλάχιστον αυτό είχαν δηλώσει. Είχαν όλη την ίδια αντίδραση ή μερικά πανεπιστήμια ήταν πιο θετικά και άλλα πιο αρνητικά?

Κάτι άλλο που ψάχνω μήνες και δεν έχω καταφέρει να το βρω .Είμαι στο Δημοκρίτειο. Στον νόμο λέει κάπου ότι θα υπάρχουν εξαιρέσεις ανάλογα με το καταστατικό του κάθε ιδρύματος. Που μπορώ να το βρω ?Υπάρχει βασικά?

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες τόσο γρήγορα και συγνωμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου .Έρχομαι με ειρηνικό σκοπό 😁απλά αγχώθηκα από χτες και αντιδρώ λίγο σπασμωδικά...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
7 minutes ago, Mariakaraili said:

.Έρχομαι με ειρηνικό σκοπό 😁απλά αγχώθηκα από χτες και αντιδρώ λίγο σπασμωδικά...

Αγχωθηκες και μπηκες σε αυτο το φορουμ?

Εισαι σα να μας λες οτι ειχες ταχυπαλμιες και ηπιες ενα καφε να ηρεμησεις🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλύτερα να το συζητάω πάρα να το αποφεύγω . Πρόσφατα το βρήκα το φόρουμ. Εντάξει δεν μου φαίνεται τοσοοοο αγχωτικό ..λιγάκι 😅

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 ώρα πριν, Mariakaraili said:

Καλύτερα να το συζητάω πάρα να το αποφεύγω . Πρόσφατα το βρήκα το φόρουμ. Εντάξει δεν μου φαίνεται τοσοοοο αγχωτικό ..λιγάκι 😅

Μην αγχώνεσαι Μαρία....Θα το παλέψουμε....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
11 hours ago, Mariakaraili said:

Ίσως βιαστηκα λίγο στις εκτιμήσεις μου αλλά νομίζω είναι πασιφανές τι πρόκειται να συμβεί στις εκλογές δυστυχώς η ευτυχώς . Προσωπικά για εμένα δυστυχώς γιατί τουλάχιστον με τον Συριζα είχα μια σχετική ηρεμία με το θέμα των διαγραφών. 

Η προσωπική σου εκτίμηση ποια είναι?Σύμφωνα με την εμπειρία σου θα πίστευες ότι μπορούν να πετάξουν έξω από την μια μέρα στην άλλη φοιτητές χωρίς κανένα κριτήριο ή ελαφρυντικό?( να ξεκαθαρίσω ότι ζητάω μια προσωπική γνώμη και όχι διαβεβαίωση η κάτι άλλο).

Επίσης κάτι άλλο που δεν κατάλαβα . Οι πρυτάνεις διάβασα ότι παλιότερα είχαν μια θετική στάση δηλαδη προσπαθούσαν να βοηθήσουν τους φοιτητές τουλάχιστον αυτό είχαν δηλώσει. Είχαν όλη την ίδια αντίδραση ή μερικά πανεπιστήμια ήταν πιο θετικά και άλλα πιο αρνητικά?

Κάτι άλλο που ψάχνω μήνες και δεν έχω καταφέρει να το βρω .Είμαι στο Δημοκρίτειο. Στον νόμο λέει κάπου ότι θα υπάρχουν εξαιρέσεις ανάλογα με το καταστατικό του κάθε ιδρύματος. Που μπορώ να το βρω ?Υπάρχει βασικά?

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες τόσο γρήγορα και συγνωμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου .Έρχομαι με ειρηνικό σκοπό 😁απλά αγχώθηκα από χτες και αντιδρώ λίγο σπασμωδικά...

Δε θα σου γράψω την προσωπική μου εκτίμηση επί της παρούσης συγκυρίας γιατί είναι πολύ άσχημη και θα σου κάνει κακό.

ΟΙ πρυτάνεις στους οποίους αναφέρεσαι έχουν αλλάξει από τότε και δεν υπάρχει νέα απόφαση συνόδου να τους δεσμεύει. Δεν γνωρίζουμε τις προθέσεις των σημερινών πρυτάνεων για το θέμα.Τέλος, αναφέρεσαι και πάλι σε "νόμο". Δεν υπάρχει σε ισχύ νόμος που αναφέρει διαγραφές φοιτητών.Τελεία.

Να μην ευχαριστείς. Εδώ μέσα,κάποτε,θεωρούνταν αυτονόητο να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλον για το θέμα. Βέβαια,δεν είχαν όλοι καλές κι ανιδιοτελείς προθέσεις...κάποιοι λειτουργούσαν σπασμωδικά, καιροσκοπικά, με ιδιοτέλεια, ανταγωνισμό, ρουφιανιά, ναρκισσισμό, αχαριστία.

Προσπάθησα να κρατήσω το τόπικ αυτό ανοιχτό για το μέλλον και κάθε ενδεχόμενο...λοιδωρήθηκα γι'αυτό απ'όσους (μεταξύ των οποίων και "φίλοι"--"καλοί" συνάδελφοι) θα το προτιμούσαν κλειδωμένο ή ανενεργό από στενομυαλιά, άγχος, πείσμα, προσωπικές πικρίες, μνησικακία ή διαφορετική πολιτική άποψη. Λυπάμαι που δικαιώνομαι ως προς τη χρησιμότητα του παρόντος με αυτόν τον εξαιρετικά δυσάρεστο τρόπο. Δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει στο μέλλον αυτός ο χώρος και δε θα ήθελα να κάνω προβλέψεις.

Ξέρω μόνο πως το "δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού"  και πως χωρίς συναδελφικότητα, συμμετοχή, επωνυμία, προσωπική έκθεση και προσωπικό χρόνο δεν υπάρχει στήριξη, έμπνευση, ενθουσιασμός, σύνθεση, αλληλεπίδραση, αλληλοβοήθεια. Ολα κοστίζουν σήμερα και κατακτώνται με αγώνες σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο. Οποιος δεν αναλαμβάνει κάποιο ελάχιστο κόστος κι επιλέγει τη σκιά και τη ψευδο-ασφάλεια του πληκτρολογίου του, ουσιαστικά θέτει τον εαυτό του σε περιθώριο...

Καλή Δύναμη-Καλή συνέχεια.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δίκιο έχεις . Θα το παλέψουμε όσο μπορούμε .Και Ναι αν πιστεύεις κάτι πολύ αρνητικό άστο καλύτερα μην μου το πεις .ελπίζω να μην επιβεβαιωθείς. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε παιδιά όταν λένε διαγραφή φοιτητών εννοούν να ξεκαθαρίσουν λίστες από άτομα που δεν πατάνε για 15 χρόνια .Τι κάθεστε και σκαλίζετε?Θα παρει καμία κυβέρνηση στο λαιμό της κάποιον που είναι κοντά στο πτυχίο και προσπαθεί? Σοβαρευτείτε και μην τρομοκρατείτε τον κόσμο .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το 2014 όμως τον Αύγουστο ήταν έτοιμοι να τους διαγράψουν.

Θυμάμαι ακόμα τις εκπομπές στην τηλεόραση που το συζητούσαν κάθε μέρα . Νομίζω ότι οι φόβοι μας είναι δικαιολογημένοι.?

Ίσως αυτό που εννοείς είναι ότι θα υπάρξει μια επιείκεια ?Η ότι δεν θα εφαρμοστει καθολικά ο νόμος για όλους αλλα θα υπάρξουν κατηγοριοποιήσεις ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ίσως δεν μπορούν να εφαρμόσουν τον νόμο αναδρομικά χωρίς χρονικό περιθώριο-περίοδο χάριτος? Μιας και μέχρι στιγμής ισχύε άλλος νόμος με την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό εννοείς?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επειδή παρατηρώ πως υπάρχει μεγάλη άγνοια για το θέμα η οποία σε συνδυασμό με την αφέλεια, λειτουργεί εντελώς αποπροσανατολιστικά κι αποχαυνωτικά, συμβουλεύω να ψάξετε να βρείτε το κλειδωμένο ομώνυμο τόπικ όπου πριν λίγα μόλις έτη, κάποιοι θα διαγράφονταν με τον ψηφισμένο το 2011 από την κυβέρνηση του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και σύσσωμη τη Ν.Δ. νόμο Διαμαντοπούλου. Αν τελικά δεν έγιναν οι προγραμματισμένες διαγραφές το 2014 ή το 2015 είναι γιατί έπεσε την τελευταία στιγμή η συγκυβέρνηση ΝΔ και ΠΑ.ΣΟ.Κ. λόγω πρόωρων εκλογών τον Ιανουάριο του 2015.  Μαντέψτε μόνες σας τι ψήφιζαν τότε οι φοιτητές υπό διαγραφή στις απανωτές εκλογικές αναμετρήσεις και τι ψηφίζουν ή τι θα ψηφίσουν οι σημερινοί, πραγματικά ενημερωμένοι για το θέμα, φοιτητές που καθυστέρησαν ή που καθυστερούν ακόμη για διάφορους λόγους την αποπεράτωση των σπουδών τους κι αγωνιούν για το μέλλον τους...

Ολες οι απορίες σας απαντώνται στα σχετικά με το θέμα τόπικ του φόρουμ. Επίσης,δημιουργήθηκε το 2014 κλειστό group στο fb με τίτλο 'Οχι στις διαγραφές φοιτητών' το οποίο λειτουργεί μέχρι σήμερα.

Από δω,θα υπάρξει ενημέρωση όταν κι αν κριθεί απαραίτητο κι αναλόγως εξελίξεων, ενδιαφέροντος, διάθεσης, συμμετοχής και της ανάγκης για συμμετοχή.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
59 minutes ago, Mariakaraili said:

Το 2014 όμως τον Αύγουστο ήταν έτοιμοι να τους διαγράψουν.

Θυμάμαι ακόμα τις εκπομπές στην τηλεόραση που το συζητούσαν κάθε μέρα . Νομίζω ότι οι φόβοι μας είναι δικαιολογημένοι.?

Ίσως αυτό που εννοείς είναι ότι θα υπάρξει μια επιείκεια ?Η ότι δεν θα εφαρμοστει καθολικά ο νόμος για όλους αλλα θα υπάρξουν κατηγοριοποιήσεις ?

Σου έγραψα και προχθές...μη ζητάς την προσωπική μου εκτίμηση και μάλιστα δημόσια γιατί αυτή είναι πολύ άσχημη με την παρούσα συγκυρία.. H λέξη "επιείκεια" είναι αδόκιμη και κάπως αστεία...

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Myriam εννοούσα η άλλη κοπέλα τι ήθελε να πει με όσα λέει . Σε αυτήν απευθυνομουν 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
5 hours ago, Mariakaraili said:

Myriam εννοούσα η άλλη κοπέλα τι ήθελε να πει με όσα λέει . Σε αυτήν απευθυνομουν

Ο.κ. Ανέφερες σε κείνο το ποστ σου για "άλλο νόμο με Συριζα"....

Σου έγραψα και προχθές: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΗΦΙΣΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΣΥΡΙΖΑ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΟΥΤΕ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΕ ΝΟΜΟ ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση