Jump to content
Comfortably Numb

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

"Ω, παιδί μ', ο Θεός ένα άλλο στεφάνι
Στη μεγάλη μικρή σου καρδιά έχει βάνει
Από άλλου Μαγιού ωραιότητα.
Μοσχομύριστο πάντα κι ολόλευκο ανθεί,
Μα σαν γείρει ξερό δεν μπορεί ν' αλλαχθεί.
Και το λεν αθωότητα".

Απόσπασμα από το ποίημα του Κωστή Παλαμά «Μάιος», που δημοσιεύτηκε στο φιλολογικό περιοδικό "Εστία" στις 30 Μαΐου 1882.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Δολοφονία οργανωμένη (Τάσος Λειβαδίτης)

Μια δειλή πράξη σου σε κάνει να πεθαίνεις μέσα στους άλλους,
με μια συγνώμη αργοπορημένη πεθαίνουν οι άλλοι μέσα σου.
Λίγη περισσότερη σιωπή μπορεί να σκοτώσει το ίδιο αλάνθαστα, όπως και μια λέξη.
Μια κίνηση αδιαφορίας, ένα βλέμμα επίμονο,
το κουδούνι που δε χτύπησε το γράμμα που ήρθε, 
κάνουν τη δουλειά τους το ίδιο καλά
όπως ένα μαχαίρι ή λίγο υδροκυάνιο. Κάθε μέρα, όλες τις νύχτες,
εικοσιτέσσερις ολάκερες ώρες ο φόβος σκοτώνει, η προσδοκία σκοτώνει, 
τ' όνειρο σκοτώνει, η πράξη σκοτώνει...

Κι όταν πεθαίνεις 
κανείς δεν ξέρει από πόσους καθημερινούς θανάτους
σε προφυλάσσει
αυτό το μικρό χωματένιο ύψωμα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ένας από τους σπουδαιότερους ποιητές μας ο Τάσος Λειβαδίτης...

Έκανε την αρχή η ευαίσθητη Μύριαμ, ας συνεχίσω με κάτι κι εγώ που αγαπώ, επίσης, πολύ την Ποίηση...

Απλή κουβέντα

«Δεν είμαστε πια ποιητές
παρά μονάχα
σύντροφοι
με μεγάλες πληγές και πιο μεγάλα όνειρα»

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ωραία η "πάσα" που έδωσες...χαίρομαι που αγαπάς πολύ την ποίηση αν κι αυτό σε καθιστά μάλλον "επικίνδυνη",αν είσαι γυναίκα,γιατί η διαίσθηση σου θα "πιάνει κόκκινο"!  emshy  Ταπεινή υπενθύμιση: τα φαινόμενα συχνά απατούν κι άτομα που μοιάζουν "ευαίσθητα" μπορεί να κρύβουν τελικά μεγάλο κυνισμό,σκληρότητα κι αδιαφορία.  emtherapeftiki

Κικὴ Δημουλᾶ (γεν. 1931) 

Ὅταν ἡ Κικὴ Δημουλᾶ ρωτήθηκε σὲ παλαιότερη συνέντευξή της: «τί εἶναι ποίημα γιὰ σᾶς;», ἔδωσε τὴν ἑξῆς ἀπάντηση: Πρῶτα-πρῶτα μιὰ συνάντησή μου μὲ λέξεις ποὺ ἔχουν καθαρὰ βασανιστικὲς προθέσεις ἀπέναντί μου. Μοῦ ἀντιστέκονται καὶ πρέπει νὰ κάνω μεγάλες διαπραγματεύσεις μαζί τους.

Ἐπίσης ἡ ἴδια ἔχει πεῖ: Ἂν κάποιος τὴν ὥρα ποὺ διαβάζει ἕνα ποίημα πεῖ «ἔτσι νιώθω κι ἐγώ» κι ἂν ὑποθέσουμε ὅτι αὐτὸ τὸν βοηθάει, εἶναι γιὰ πέντε λεπτά. Τὰ ἑπόμενα πέντε λεπτὰ περιμένει ἡ ζωὴ ἀπ᾿ ἔξω μὲ τὸ ντουφέκι της καὶ τοὺς πυροβολισμούς της. Καὶ ἡ ποίηση δὲν μπορεῖ νὰ προκαλέσει ἀφλογιστίες, οὔτε ἀλεξίσφαιρο εἶναι ἡ ποίηση.

ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Ἕνα κομμάτι ἄνεμος ποὺ ἔπεσε στὸ δρόμο
κάθισε κι ἔπαιξε
στὰ σύρματα τοῦ ἠλεκτρικοῦ
μία μελωδία σιγανὴ
ἀφιερωμένη στὴ διάθεσή μου.
Αὐτὴ γιὰ μία στιγμὴ μονάχα ἀνασηκώθηκε καὶ κοίταξε
ὕστερα ἀμετάπειστη καὶ ἀδιάφορη
ξαναβυθίστηκε ἐντός μου.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

R.I.P. στον Βασίλη Τριανταφυλλίδη (Χάρρυ Κλύν). emrip

posi-antoxi.jpg

ΦÏÏογÏαÏία ÏÎ¿Ï ÏÏήÏÏη 24ÏÏο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup    Καλά γελάμε εμείς με τους συγκεκριμένους αλλά "βλέπω" ...να γελάνε κι αυτοί σε λίγο καιρό...και τότε κάποιοι θα κλαίνε πάλι!!  :( 

Ρίχνω την αγαπημένη μου με το χιούμορ και τη μοναδική ερωτική διάθεση της για τη ζωή. emdj

Ολα επίκαιρα...

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γνωρίζουμε πολύ καλά επίσης με ποιο τρόπο παίρνουν τα πτυχία τους στα Αμερικανικά Πανεπιστήμια οι νεαροί γόνοι πολιτικών, δημοσιογράφων, επιχειρηματιών, μεγαλογιατρών και μεγαλοδικηγόρων! Σε χρόνο dt παίρνουν δύο το λιγότερο πτυχία και κάνουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Και μετά κάποιοι από αυτούς έρχονται στην Ελλάδα, το παίζουν πολιτικοί αρχηγοί, μιλούν για τα αίσχη των Ελληνικών Πανεπιστημίων κ με γουρλωμένα μάτια απειλούν τους καθυστερούντες φοιτητές με διαγραφή! Χωρίς την παραμικρή γνώση κ το ενδιαφέρον για τις συνθήκες, που συνετέλεσαν στην καθυστέρηση των φοιτητών που ΘΕΛΟΥΝ να τελειώσουν κ να πάρουν το πτυχίο τους γιατί είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ!!! Ας διαγράψουν λοιπόν αυτούς που δεν ενδιαφέρονται να τελειώσουν, έχουν ήδη προσανατολιστεί αλλού επαγγελματικά ή έχουν αποδημήσει εις Κύριον! Γιατί πιστεύω ότι αφού δεν έχουν κάνει εκκαθάριση ποτέ, θα υπάρχουν στις ατέλειωτες λίστες ακόμη και νεκροί! Έλεος πια με την  συγκεκριμένη ΑΠΕΙΛΗ ΓΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗ!!!! Πάνω από το πτώμα μου μόνο! Θα βάλω μπουρλότο! (για να θυμηθούμε, Μύριαμ, κ μια άλλη υπέροχη καρατερίστα του ελληνικού κινηματογράφου)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup  Για να μην υπάρξει σύγχιση σε σχέση με τα βίντεο,η φράση "όλα επίκαιρα" εκφράζει εμένα και το δικό μου mood γενικά και ειδικά... emconfused   emtherapeftiki   

Ρομαντικά τραγουδάκια για τη "μπουρλοτιέρισσα" Josephine. :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Βλαχοπούλου ήταν πρώτα απ' όλα εξαιρετική τραγουδίστρια (και βέβαια καταπληκτική κωμικός). Είχε κάνει σπουδές στο κλασσικό τραγούδι. Ευχαριστώ Μύριαμ για τα υπέροχα τραγούδια! Άρεσαν πολύ στον πατέρα μου αυτού του είδους τα τραγούδια...Όχι ότι τώρα δεν γράφονται αξιόλογα τραγούδια με θαυμάσια μουσική και πολύ καλό στίχο, δεν μπορούν να ανταγωνιστούν, όμως, με τίποτε αυτά που έβαλες...Το video "στα τσακίδια" με εκφράζει απολύτως! Γέλασα πολύ, επίσης, με το προξενιό με το "λυκόπουλο" που ήθελε να περάσει "το υπόλοιπον της ζωής του" μαζί της! Όταν ήμουν μικρή, δεν έβλεπα ελληνικές ταινίες. Δεν μου άρεσαν. Στις σκηνές, όμως, της Βλαχοπούλου  στηνόμουν κανονικά. Όπως κ στις σκηνές του ΥΠΕΡΟΧΟΥ Χρόνη Εξαρχάκου!

Τροποποιήθηκε από Josephine

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χαίρομαι που σου άρεσαν τα τραγούδια που έβαλα για σένα και όχι για τον μπαμπά σου..  emlookaround   :lol:

A propos,και σε μένα άρεσε επίσης πολύ ο Χρόνης Εξαρχάκος όπως κι ο Ντίνος Ηλιόπουλος.Διασκεδάζω με τις ελληνικές ταινίες και τις ψάχνω πάντα κι ανάλογα...

Κι επειδή θέλω να πιστεύω πως είσαι πολύ ευγενικό κορίτσι,θα σου αφιερώνω συχνά όμορφα τραγουδάκιαααα.  emflowers    

empopcorn

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πριν εγκαταλείψει ο dj...δύο "ποιήματα"!!! emdj  emdj

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το βρήκα το πρωί και είχα σκοπό να το αναρτήσω κι εδώ αλλά και στο γκρούπ των διαγραφών του fb.Ευτυχώς,μετά ασχολήθηκα με πιο σοβαρά ζητήματα όπως η ποίηση και το ξέχασα. emkidΜε πρόλαβε η διαχειρίστρια του γκρούπ και μεταφέρω το αξεπέραστο σχόλιο της. emwin

Η δική μου ταπεινή πρόταση είναι να συμπεριληφθούν και τα γαλλικά στα προαπαιτούμενα γι'απολυτήριο λυκείου όχι γιατί συμφέρει εμάς,τους  υπέρμαχους της francophonie,αλλά γιατί δεν πρέπει επουδενί να χαλάσουμε τις σχέσεις μας με τους παραδοσιακούς μας φίλους.   emfrance

Σχόλιο της διαχειρίστριας του γκρούπ στο fb: "Μια πρώην υπουργοκαρεκλομάνα γνωστή μας (ξίνισε κ σάπισε) ξαναχτυπά με εμφυολόγημα μεγατόνων βλακείας.Anna international.Θαυμάστε!"

http://www.efsyn.gr/arthro/i-kyniki-dilosi-tis-annas-diamantopoyloy

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ 

της 20ης συνεδρίας της Συγκλήτου ακαδημαϊκού έτους 2017-2018 της 19ης Ιουλίου 2018

ΘΕΜΑ

Έγκριση Σχεδίου Οργανισμού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Link

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγγνώμη, αυτό το Σχέδιο Οργανισμού μπορεί να προβλέπει με οποιονδήποτε τρόπο διαγραφές φοιτητών; Μην απαντήσει κάποιος επιπόλαια παρακαλώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
14 λεπτά πριν, DignityChaser said:

Συγγνώμη, αυτό το Σχέδιο Οργανισμού μπορεί να προβλέπει με οποιονδήποτε τρόπο διαγραφές φοιτητών; Μην απαντήσει κάποιος επιπόλαια παρακαλώ.

Δεν υπάρχει πλέον νόμος, που να κάνει λόγο για διαγραφές φοιτητών.Οι επίμαχες διατάξεις του νόμου Διαμαντοπούλου καταργήθηκαν.

Στις διατάξεις αυτές βασίζονταν τα προηγούμενα προσχέδια Οργανισμών, σε ότι αφορά τους φοιτητές, που θα μεριμνούσαν για τις διαγραφές και μάλιστα - αν θυμάμαι καλά- κάθε πανεπιστημιακό Ίδρυμα είχε και δική του πρόταση για το δικό του Οργανισμό στο συγκεκριμένο θέμα.

Πιθανόν να υπάρχουν άλλα φοιτητικά θέματα, που να αναφέρονται, αλλά πρέπει να δει κανείς το προσχέδιο - διαγραφές, όμως , όχι.

Οργανισμοί στα ΑΕΙ υπήρχαν και πριν το νόμο Διαμαντοπούλου και θα υπάρξουν και νέοι στο μέλλον.

Για να υπάρξουν διαγραφές φοιτητών, πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία (στο μέλλον ίσως με αλλαγή πολιτικής στο χώρο της Παιδείας).

Τώρα δεν υπάρχει τέτοια νομική πρόβλεψη, οπότε ψυχραιμία. ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emrip     Στον Μάνο Ελευθερίου,το σύγχρονο έλληνα ποιητή,στιχουργό,πεζογράφο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θέλω να πιστεύω πως δεν έγραφε κανείς σ'αυτό το τόπικ επιπόλαια πράγματα και πολύ περισσότερο,δεν έδινε επιπόλαιες απαντήσεις όταν η συζήτηση αφορούσε πολύ σοβαρά ζητήματα και πολύ σοβαρές ερωτήσεις.Αυτό. Κι επειδή είμαι και στα high μου...θυμήθηκα τραγουδάρα του '90+. empiano

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για την Αγωνίστρια και Μαχητική Μύριαμ με χίλιες ευχές για συνεχή αναζήτηση, έμπνευση και δράση!

Άνεμος της Παναγίας 

" Σε μια παλάμη θάλασσας γεύτηκες τα πικρά χαλίκια
Δύο η ώρα το πρωί περιδιαβάζοντας τον έρημο Αύγουστο
Είδες το φως του φεγγαριού να περπατεί μαζί σου
Βήμα χαμένο. Ή αν δεν ήτανε η καρδιά στη θέση της
Ήταν η θύμηση της γης με την ωραία γυναίκα
Η ευχή που λαχτάρησε μέσ’ απ’ τους κόρφους του βασιλικού
Να τη φυσήξει ο άνεμος της Παναγίας!

Ώρα της νύχτας! Κι ο βοριάς πλημμυρισμένος δάκρυα
Μόλις ερίγησε η καρδιά στο σφίξιμο της γης
Γυμνή κάτω από τους αστερισμούς των σιωπηλών της δέντρων

Γεύτηκες τα πικρά χαλίκια στους βυθούς του ονείρου
Την ώρα που τα σύννεφα λύσανε τα πανιά
Και δίχως ήμαρτον κανέν’ από την αμαρτία χαράχτηκε
Στα πρώτα σπλάχνα του ο καιρός. Μπορείς να δεις ακόμη
Πριν από την αρχική φωτιά την ομορφιά της άμμου
Όπου έπαιζες τον όρκο σου κι όπου είχες την ευχή
Εκατόφυλλη ανοιχτή στον άνεμο της Παναγίας! "

Οδ. Ελύτης   (Θητεία του καλοκαιριού)

Εκκλησάκι.jpg

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ πολύ για τις ευγενικές,πλην όμως αναπάντεχες,ευχές και το υπέροχο ποίημα... :)  Ας έχουμε Υγεία πρώτα και τα υπόλοιπα,τα βρίσκουμε στο δρόμο προχωρώντας...κατά το γνωστό: "Δεν υπάρχει δρόμος.Τον φτιάχνεις προχωρώντας." emnerd 

Αν γνώριζα το πραγματικό σου ονοματάκι,να είσαι βέβαιη/-ος πως θα σου ανταπέδιδα ανάλογες ευχές στη δική σου name day. emconfused Προς το παρόν,βολέψου με θρυλικό τραγούδι που έχω ξαναβάλει εδώ μέσα,στο παρελθόν καθώς η Aretha Franklin  εισήλθε από χθες στην αιωνιότητα... emdj   emafro

emrip    emrespect

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μετά από ένα ταξίδι-οδύσσεια περίπου 15 ωρών τα παιδιά της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας Βόλλευ των Ανδρών έφτασαν στο Έρεμπρο της Σουηδίας. Παρά την ολοφάνερη κούραση οι διεθνείς μας στήθηκαν αδιαμαρτύρητα για μια ομαδική φωτογραφία έξω από το ξενοδοχείο τους μπροστά στο κινητό του μέλους Elpi!  emclappingemarleft

Η φώτο είναι τόσο καλή που κοσμεί πλέον την επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Βόλλευ, μαζί με αυτήν της Ομάδας των Γυναικών που έφτανε την ίδια ώρα στη Νορβηγία.  

Γιατί, κανείς δεν μπορεί να πει όχι στην Elpi (χε,χε)   ?

Εθνικη Ανδρων Βόλλευ.jpg

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εθνικη Ανδρων Βόλλευ.jpg

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emrip         

Τροποποιήθηκε από Myriam