Jump to content
ξενος

Διαδικασία και τρόπος προκήρυξης θέσεων γιατρών ΕΣΥ

Recommended Posts

9 ώρες πριν, penguin said:

Οταν καποιος εχει παρει θεση στο ΕΣΥ,  εχει δικαιωμα να κανει αιτηση και για αλλη θεση χωρις προβλημα? Ή εχει σχεση με το ποσο καιρο δουλευει στη θεση ΕΣΥ? 

- Μία (1)  θεση  ειδικευμενου ιατρου, ειδικότητας  Χειρουργικής στον βαθμό Διευθυντη.

https://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=49&cm_prdid=32352 

Σε θεσεις ειδικευμενων ιατρών ΕΣΥ που προκηρύσσονται μεχρι τις 31 δεκεμβριου 2019,δεν μπορούν να θεσουν υποψηφιοτητα ιατροί που υπηρετουν σε αλλη θεση ειδικευμενου  ιατρου του ΕΣΥ,εκτός αν παραιτηθουν από τη θεση που κατεχουν μεχρι την λήξη της προθεσμίας υποβολής των διακαιολογητικών της παρουσας προκήρυξης (αρθρο 107  του Ν.4583/2018,ΦΕΚ.212/Α/2018).

οι αιτησεις των υποψηφίων οι οποίοι υποβαλλουν αίτηση παραίτησης απο τη θεση που κατεχουν προκειμενου να θεσουν υποψηφιοτητα σε νεα θεση και στη συνεχεια την ανακαλούν, κρινονται ως μη παραδεκτες.

Ο ανωτερω περιορισμός δεν ισχύει στην περιπτωση διεκδίκησης θεσης ιατρου κλαδου ΕΣΥ με βαθμό Διευθυντή (άρθρο 36 του Ν.4486/2017 ΦΕΚ.115/Α/2017)

Επισημαίνεται ότι ιατροι με βαθμό διευθυντή δεν μπορούν να διεκδικήσουν αλλη θεση διευθυντή αν δεν εχει παρέλθει εξαετία από την λήψη του βαθμου (Περ.Ε του άρκρου 4 του Ν.3754/09 (ΦΕΚ.43/Α/2009) όπως εχει τροποποιηθεί με την  παρ.4 του άρθρου 3 του Ν.3868/10 (ΦΕΚ.129/Α/2010) και αντικατασταθεί με την παρ. του αρθρου 59 του Ν.3918/11 (ΦΕΚ.31/Α/2011)

Ιατροι ΕΣΥ δεν μπορουν να θεσουν υποψηφιότητα σε αλλη ομοιοβαθμη θεση με αυτη που κατεχουν αν δεν εχουν συμπληρωσεί δυο χρονια συνεχη υπηρεσία στη θεση τους.

Διευκρινίζεται ότι για τους ιατρους με βαθμό επιμελητη Α και επιμελητη β που επιθυμουν να διεκδιήσουν θεση με βαθμό διευθυντή δεν απαιτείται η συμπλήρωση διετούς συνεχους υπηρεσίας σε ομοιοβαθμη με την υπό διεκδίκηση θεση.

 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Μόλις τώρα, allios said:

 

https://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=49&cm_prdid=32352 

 

Επισημαίνεται ότι ιατροι με βαθμό διευθυντή δεν μπορούν να διεκδικήσουν αλλη θεση διευθυντή αν δεν εχει παρέλθει εξαετία από την λήψη του βαθμου (Περ.Ε του άρκρου 4 του Ν.3754/09 (ΦΕΚ.43/Α/2009) όπως εχει τροποποιηθεί με την  παρ.4 του άρθρου 3 του Ν.3868/10 (ΦΕΚ.129/Α/2010) και αντικατασταθεί με την παρ. του αρθρου 59 του Ν.3918/11 (ΦΕΚ.31/Α/2011)

Ιατροι ΕΣΥ δεν μπορουν να θεσουν υποψηφιότητα σε αλλη ομοιοβαθμη θεση με αυτη που κατεχουν αν δεν εχουν συμπληρωσεί δυο χρονια συνεχη υπηρεσία στη θεση τους.

 

 

μπορεί ομως Διευθυντής να δηλωσει για επιμελητής Β?

http://www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2019/05/ΤΕΛΙΚΟΣ-ΠΙΝΑΚΑΣ-ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ-ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ.pdf\

το ξαναβαζω για να ειναι πιο...

ο ΑΚ627026 με 708.90  μορια προυπηρεσίας εβαλε για θεση διευθυντη  στο Ν.Π.Θ.''ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ''

εβαλε ομως και για θεση επιμελητη Β στο Γ.Ν ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ-ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ .

 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Μόλις τώρα, allios said:

μπορεί ομως Διευθυντής να δηλωσει για επιμελητής Β?

http://www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2019/05/ΤΕΛΙΚΟΣ-ΠΙΝΑΚΑΣ-ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ-ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ-ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ.pdf\

το ξαναβαζω για να ειναι πιο...

ο ΑΚ627026 με 708.90  μορια προυπηρεσίας εβαλε για θεση διευθυντη  στο Ν.Π.Θ.''ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ''

εβαλε ομως και για θεση επιμελητη Β στο Γ.Ν ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ-ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ .

 

και λογικά χωρίς να πρεπει να παραιτηθει απο τη θεση του  (όπως οι επιμελητέςΑ και Β) καθόσον ειναι διευθυντής.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διευθυντης (χωρις να παραιτηθει) μπορει να διεκδικησει μεχρι 31/12/2019 ΜΟΝΟ θεση διευθυντη και αυτο εφοσον εχει κλεισει 6ετια στο βαθμο διευθυντη.

Για θεση Επιμελητη Α η Β πρεπει να παραιτηθει.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
4 λεπτά πριν, iceman said:

Διευθυντης (χωρις να παραιτηθει) μπορει να διεκδικησει μεχρι 31/12/2019 ΜΟΝΟ θεση διευθυντη και αυτο εφοσον εχει κλεισει 6ετια στο βαθμο διευθυντη.

Για θεση Επιμελητη Α η Β πρεπει να παραιτηθει.

στις κρισεις περί τεπ για επιμελητες Β...σε καποιες ειδικότητες είδα κατι μορια >500 προυπηρεσίας λογικά ανηκουν σε δντες.

ειδα ομως και τον ΑΙ007397 με ειδική εμπειρία μηδεν και γενική τα 10 μορια του αγροτικου (λογικά) να δηλωνει για διευθυντης ΤΕΠ στον Αγιο Σαββα, Νίκαια κτλ

το ίδιο εκανε με δεκα μορια γενικης και τιποτα αλλο...ο ΑΚ226447  για δντης ΤΕΠ. 

Σε αυτο δεν μπορεσα να δωσω μια εξηγηση πως δηλωσαν?και πως τους βαθμολογησαν?

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περί μορίων ο λόγος εν όψη και της προκήρυξης του Ιουνιου 2019..

το  45ο Ετήσιο Πανελλήνιο Ιατρικό Συνέδριο (ΕΠΙΣ) και οι ανακοινωσεις σε αυτο καταχωρουνται ως διεθνές ή μη συνεδριο (απορία ή wishfull thinking με συναδελφο..)
κατά το

Ανακοινώσεις σε διεθνή συνέδρια (στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό ως τρίτο κ.λπ. Όνομα) 1,25 μόρια  x αριθμό

 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί, λέει πουθενά ότι είναι διεθνές; Έχω την ίδια απορία για αυτά που λένε «με διεθνή συμμετοχή»

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παμε για 30/6 ή 7/7/2019 εθνικες εκλογες


τα φεκ και η εμφανιση των τεπατζιδων  πανε απο Σεπτεμβριο?

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
16 hours ago, allios said:

αν παμε για 30/6 ή 7/7/2019 εθνικες εκλογες


τα φεκ και η εμφανιση των τεπατζιδων  πανε απο Σεπτεμβριο?

 

" Η παρ. 1 του άρθρου 28 του  νόμου  Ν2190/94  :κατά το διάστημα που μεσολαβεί από την προκήρυξη των βουλευτικών εκλογών, (Π.Δ.173 / 2014, ΦΕΚ 277 Α ‘/ 31.12.2014), έως την ορκωμοσία της Κυβέρνησης που προκύπτει κατά το άρθρο 37 του Συντάγματος, απαγορεύεται η έκδοση πράξεων που αφορούν στο διορισμό ή στην πρόσληψη, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή που αναφέρεται στην υπηρεσιακή κατάσταση κάθε κατηγορίας προσωπικού των υπηρεσιών και νομικών προσώπων του άρθρου 14 παρ.1 του ν.2190 / 1994, όπως ισχύει, εκτός από τις πράξεις πειθαρχικής διαδικασίας, διαθεσιμότητας (άρθρο 100 του ν.3528 / 2007) και αργίας, καθώς και τις πράξεις που εκδίδονται σε συμμόρφωση προς δικαστική απόφαση. "

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
2 ώρες πριν, ανναμπελ λη said:

 

" Η παρ. 1 του άρθρου 28 του  νόμου  Ν2190/94  :κατά το διάστημα που μεσολαβεί από την προκήρυξη των βουλευτικών εκλογών, (Π.Δ.173 / 2014, ΦΕΚ 277 Α ‘/ 31.12.2014), έως την ορκωμοσία της Κυβέρνησης που προκύπτει κατά το άρθρο 37 του Συντάγματος, απαγορεύεται η έκδοση πράξεων που αφορούν στο διορισμό ή στην πρόσληψη, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή που αναφέρεται στην υπηρεσιακή κατάσταση κάθε κατηγορίας προσωπικού των υπηρεσιών και νομικών προσώπων του άρθρου 14 παρ.1 του ν.2190 / 1994, όπως ισχύει, εκτός από τις πράξεις πειθαρχικής διαδικασίας, διαθεσιμότητας (άρθρο 100 του ν.3528 / 2007) και αργίας, καθώς και τις πράξεις που εκδίδονται σε συμμόρφωση προς δικαστική απόφαση. "

Η ορκωμοσια της κυβερνησης

Συνηθως ποσο καιρο παιρνει;

Μηνας;

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
5 hours ago, why said:

Η ορκωμοσια της κυβερνησης

Συνηθως ποσο καιρο παιρνει;

Μηνας;

Πιο λιγο.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την έκδοση της τελευταίας προκύρηξης θέσεων στο ΕΣΥ.Κάθε υποψήφιος έχει δικαίωμα να θέσει υποψηφιότητα σε 1 μόνο ΥΠΕ ,σε ενα δηλαδη και μόνο συμβούλιο κρίσεων και έως 5 θέσεις.Σωστα;

Τροποποιήθηκε από cdoits

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
6 hours ago, cdoits said:

Σχετικά με την έκδοση της τελευταίας προκύρηξης θέσεων στο ΕΣΥ.Κάθε υποψήφιος έχει δικαίωμα να θέσει υποψηφιότητα σε 1 μόνο ΥΠΕ ,σε ενα δηλαδη και μόνο συμβούλιο κρίσεων και έως 5 θέσεις.Σωστα;

Ναι. Κάθε υποψήφιος μπορεί να υποβάλλει υποψηφιότητα σε μία (1) έως και πέντε (5) θέσεις ειδικευμένων ιατρών κλάδου Ε.Σ.Υ., που έχουν προκηρυχθεί από μία Δ.Υ.ΠΕ., με τις προκηρυχθείσες θέσεις της 1ης και 2ης Δ.Υ.ΠΕ. καθώς και της 3ης και 4ης Δ.Υ.ΠΕ. να θεωρούνται, αντιστοίχως, ως θέσεις μιας (1) Δ.Υ.ΠΕ

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την 1η ΥΠΕ

http://www.1dype.gov.gr/?p=6418

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
On 5/21/2019 at 11:11 PM, AggelikiMitrou said:

αν κάποιος στείλει ένσταση μέσω mail παίρνει κάπως αρ.πρωτοκολλου; 

υποθετω αν παρει τηλεφωνο την επομενη μερα θα του τον πουνε τον αριθμο

On 5/22/2019 at 5:03 PM, cdoits said:

Σχετικά με την έκδοση της τελευταίας προκύρηξης θέσεων στο ΕΣΥ.Κάθε υποψήφιος έχει δικαίωμα να θέσει υποψηφιότητα σε 1 μόνο ΥΠΕ ,σε ενα δηλαδη και μόνο συμβούλιο κρίσεων και έως 5 θέσεις.Σωστα;

 

μπορει να θεσει υποψηφιοτητα σε 1 ΥΠΕ αλλα για θεσεις που αξιολογουνται απο >1 συμβουλια κρισης. 

πχ ως παθολογος δηλωνεις και Παθολογια στο Λαικο και θεση ΜΕΘ στον Ευαγγελισμο (διαφορετικο συμβουλιο κρισης)

Αλλα σε αυτη την περιπτωση πρεπει να στειλεις 2 φακελους με δικαιολογητικα (1 για καθε συμβουλιο)

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×