Jump to content
Sign in to follow this  
Juliette

Εθελοντισμός και 2004

Recommended Posts

Καλώς ή κακώς ένα μεγάλο μέρος της "σαβουροδουλειάς" για να φέρουμε εις πέρας το καθήκον των Ολυμπιακών, θα το αναλάβουν εθελοντές.

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε?

Πιστεύετε ότι θα αποκομίσουν τεράστια χρηματικά κέρδη και απέραντη δόξα ορισμένοι "ημέτεροι" εκμεταλλευόμενοι τον κόπο των εθελοντών?

Θεωρείτε ότι οι εθελοντές θα πρέπει να λάβουν μια συμβολική έστω αμοιβή?

Ή από την άλλη είστε εντελώς αρνητικοί ως προς το ζήτημα και πιστεύετε ότι όλα θα πρέπει να ανατεθούν σε ειδικευμένο προσωπικό αδρά αμοιβόμενο? (για να κρατάμε και μικρό καλάθι... ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά...)

Ποια η γνώμη σας για φίλους σας που δήλωσαν συμμετοχή στη "μεγάλη αυτή γιορτή" όπως τη διαφημίζουν?

Θα δηλώνατε συμμετοχή εσείς? Έχετε ήδη δηλώσει? Ποιες οι εντυπώσεις σας?

emweight_lift2emshowoffemgreece

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Juliette εκφράζεις κοινές ανησυχίες.Εγώ προσωπικά διάλεξα να είμαι εθελοντής ιατρικών υπηρεσιών μέσω της ΕΕΦΙΕ και αν δεν ήταν για ιατρικές υπηρεσίες δε θα έμπαινα.Δηλώνοντας και ΟΑΚΑ ΒΑΣΚΕΤ ελπίζω να δω και dream team apo NBA

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ποιοι θα κερδίσουν τα τεράστια χρηματικά ποσά;

Α...οι ιδιωτικές επιχειρήσεις που προσφέρουν θέσεις εργασίας...

Α...όλη η τουριστική βιομηχανία, αφού η καλή διοργάνωση Ο.Α. απλά θα αποτελέσει διαφήμιση για τη χώρα και θα προκαλέσει αύξηση των τουριστών στην χώρα μας.

Κι όλα αυτά βέβαια δεν τα θέλουμε; Όοοοοοοχι...

Δεν αντέχω να ακούω αυτές τις βλακείες... embored περί εκμετάλλευσης των εθελοντών κλπ κλπ

Οι Ο.Α. είναι μια τεράστια ευκαιρία για τη χώρα (οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι την πληρώνουμε ελαφρώς ακριβότερα από ότι θα έπρεπε) και πρέπει όλοι να βοηθήσουμε στην επιτυχία τους...

Μάλλον στην Ελλάδα δεν έχουμε πιάσει το νόημα του ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ... Σόρυ γκάιζ αλλά εργασία που πληρώνεται δεν είναι εθελοντική...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ πάλι δήλωσα εθελόντρια για τις τελετές έναρξης/λήξης. Προσοχή: για τη χορωδία=ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Και μου έρχεται ειδοποίηση να συμμετάσχω σε ακρόαση ΧΟΡΕΥΤΩΝ :blink::wacko: Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν πώς να το οργανώσουν.

Πήγα για την εμπειρία αλλά δε νομίζω ούτε να με χρησιμοποιήσουν ούτε να είμαι καλή σ'αυτό.

Αλλά Αντώνη μου ναι μεν η εθελοντική εργασία μετά αμοιβής δεν είναι εθελοντική, αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ μερικοί "ημέτεροι" να βγάλουν εκατομμύρια και να πάρουν όλη τη δόξα πάνω στην πλάτη εθελοντών (ένας φίλος μου μάλιστα λέει "εγώ θα δηλώσω ΔΕΘΕΛΟΝΤΗΣ" emgoal )

Και σιγά μην αυξηθεί ο τουρισμός. Πάλι θα βρουν κάποια αφορμή οι αμερικάνοι να σαμποτάρουν την Ελλάδα emdots

Kαι επειδή ΞΕΡΩ πολύ καλά τι συμβαίνει μέσα στο 2004 από πρώτο χέρι, επιτρέψτε μου να είμαι επιφυλακτική με τη διαφάνεια των όλων οργανωτικών καταστάσεων... :unsure:

Τροποποιήθηκε από Juliette

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσον αφορά στον τουρισμό και στους θεατές που θα έρθουν.....

Γερμανός γιατρός έκανε πρόταση να έρθει να μείνει σε τριάρι σπίτι στο Γουδί δίνοντας 2000 ευρώ για 2 εβδομάδες!Δεν μιλάω στο βρόντο....στην πολυκατοικία που μένω θα έρθει!

Ψάξτε το.....έτσι κι αλλιώς Αύγουστος θα είναι,μες στη ζέστη.....μια χαρά διακοπές κάνεις με το πακέτο στην τσέπη ;)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Του δίνω το διαμερισματάκι μου, 10 δευτερόλεπτα από το μετρό της Πανόρμου, με 1900 πες του. Τελευταία προσφορά!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ θέλω να συμμετάσχω ως εθελόντρια για να γνωρίσω καινούργιους ανθρώπους, να περάσω ωραία σε μια διοργάνωση που όλοι μιλάνε για αυτή και να μάθω ενδιαφέροντα πράγματα για τους άλλους .

Τροποποιήθηκε από guest140

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=3457

Το σχετικό τόπικ για τους δεθελοντές, δηλαδή Το μανιφέστο του δεθελοντισμού emevlogies:splats:

Γιατί... κι εμείς ξέρουμε τους υπεύθυνους του 2004, και όσο κι αν "φάγαμε τα νιάτα μας" με τον εθελοντισμό, σε αυτούς τους Ολυμπιακούς δηλώνουμε απών!

Δεν πιστεύω ότι με τους εθελοντές κερδίζουν λεφτά κάποιοι, ευνοείται το μεγάλο κεφάλαιο κλπ κλπ κωμικά (το πολύ πολύ να μας έρθει -των ελλήνων φορολογούμενων- πιο μικρός ο λογαριασμός στο τέλος). Αλλά με τους τρισάθλιους που έχουν υπεύθυνους για τον εθελοντισμό και την αξιοποίηση των εθελοντών, που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η εθελοντική εργασία είναι εθελοντική, και δεν τους παίρνει να διατάζουν υπηρέτες, ευχαριστώ δε θα πάρω. Αν ήθελαν πραγματικά να δουλέψει ο εθελοντισμός δε θα έβαζαν Έλληνες στο HRM, αλλά τόσα ξέρουν, τόσα κάνουν! :angry:emxmmemwhip

emarright Αυτούς τους πληρώνουν για να κάθονται. Και στα δικά σας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και εγώ δήλωσα εθελόντρια για τους ΟΑ! Μάλιστα είχα δηλώσει στο στίβο, πισίνες και γυμναστήριο ενόργανης, μήπως και δω τπτ ενδιαφέρον, κατά προτίμηση σε θέση ταξηθέτριας ή στη διαπίστευση των δημοσιογράφων -ξέρουμε και δυο ξένες γλώσσες να μην παν χαμένες- αλλά τελικά με βάλανε στις μετακινήσεις, συνοδηγό! Στην αρχή φρίκαρα, αλλά τελικά έχει και τα καλά του! Γιατί μπορεί να μη δω τον Κεντέρη να τρέχει, αλλά ποιός μου λέει ότι δε θα τον μεταφέρω στο στάδιο? Άσε που δέ θα βράζω στο ζουμί μου από την αυγουστιάτικη ζέστη (ελπίζω δηλ να έχει κλιματιστικό το πούλμαν!)!

Για το θέμα της αμοιβής είμαι μάλλον αναποφάσιστη! Μου αρκεί που θα έχω δωρεάν στολή, φαγητό και μεταφορές, και επιπλέον κάποια εκπαίδευση. Αν κάνανε και κανένα μαθηματάκι ξένων γλωσσών όοολα τέλεια θα ήταν, αλλά τέσπα!!!

Δε νομίζω ότι είναι θέμα εκμετάλλευσης! Ας σκεφτούμε πότε θα γινόντουσαν όοολα αυτά τα έργα (αεροδρόμιο, δρόμοι κτλ) αν δεν μας δίνονταν οι ολυμπιακοί!!! Νομίζω ποτέ, ή με λίγη αισιοδοξία στα πέμπτα γενέθλια των εγγονιών μου!!! Ας μη γκρινιάζουμε λοιπόν!

Εθελοντές, emrockon !!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να συμπληρώσω ότι μετά την τρομερή χιονόπτωση και τη μετατροπή του χώρου άρσης βαρών σε... κολυμβητήριο, πόσοι εθελοντές θα χρειαστούν για να είναι τα έργα έτοιμα στην ώρα τους???? :angry:emeleos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά δε ξέρω αν τα έργα θα είναι έτοιμα στην ώρα τους αλλά θέλω να ελπίζω οτί στο τέλος θα οργανώσουμε φοβερούς Ολυμπιακούς Αγώνες.Είναι γνωστό βέβαια ότι οι Ελληνες είναι οι άνθρωποι της τελευταίας στιγμής , αλλά είναι επίσης γνωστό ότι την τελευταία στιγμή κάτι μαγικό γίνεται και είναι όλα στη θέση τους.

Είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν πολύ την διοργάνωση των Αγωνων.

Δυστυχώς στην Ελλάδα το κίνημα του εθελοντισμού δεν έχει μεγάλη ανταποκριση για πολλούς λόγους .Νομίζω οτι το 2004 είναι μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσουμε και κάτι που δεν το συνηθίζουμε-τον εθελοντισμό, άσχετα με το αν υπάρξουν κάποιοι που θα καρπωθουν τη δουλιά των εθελοντών.Προσωπική μου άποψη ότι παντού και πάντα υπάρχουν φαινόμενα εκμετάλλευσης αλλά δε μου αρέσει να μην πράττω ότι με γεμίζει ώστε να μην το καπηλευτεί κάποιος.

Εχτές λοιπόν είχα την περιβόητη συνέντευξη με τους υπεύθυνους και συνάντησα χαρούμενους ανθρώπους με πίστη στο ότι θα πετύχουμε.Ενθουσιάστηκα γιατί τέτοια άτομα είναι απαραίτητα τώρα ,ενθουσιώδη και αισιόδοξα .Δήλωσα εθελόντρια στον τομέα μέσων μαζικής ενημέρωσης.Και ενώ περίμενα ότι ευγενικά θα με παρέπεμπαν στον τομέα ιατρικών υπηρεσιών ,αυτοί με καλοδέχτηκαν λες και είμαστε φιλαράκια .Άτομα σπιρτόζικα ,ευχάριστα, με χιούμορ που βέβαια σου ξεκαθαρίζουν γρήγορα ότι υπάρχει δουλιά και χωρίς καμια πίεση εξετάζουν το διαθέσιμο χρόνο σου.

Γρήγορα αντιλαμβάνεσαι ότι περισσότερο είναι μια μεγάλη παρέα στην οποια γίνεσαι μέλος.Πρωτη μου εντυπωση θετικότατη. emcolgate

Δοκιμάστε το-γίνετε εθελοντές ώστε ακόμη και αν δείτε οτι δε σας τραβάει να ξέρετε το γιατί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Με πηραν χτες να μου πουν οτι θα ειμαι στις Α'βοηθειες στον περιβαλλοντα χωρο του ΟΑΚΑ!!!!!Ξερει κανεις αν υπαρχει ωραριο;Αν διαλεγουμε εμεις τις μερες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup

Ξέρω ότι εσύ θα επιλέξεις μέρες και ώρες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μεγαλη κοντρα για τους Ολυμπιακους υπαρχει παντου...

Εγω λοιπον θα παρω θεση επελεξα να ειμαι εθελοντης...

Καταλαβαινω οσους διαφωνουν μα την μορφη των σημερινων αγωνων,ειναι η αποθεωση της ντοπας και του χρηματος,αλλα αν ειναι ετσι κοφτε και την μπαλα και το μπασκετ και τη φορμουλα και ολα,μονο τα πιτσιρικια του δημοτικου παιζουν για τη χαρα της αθλησης(το θυμαστε οι παραμεγαλωσατε)

Οπως επισης οτι κατω απο το χαλί των Ολυμπιακων εχουμε κρυψει πολλες βρωμιες μας

Ουτε γιατι οι Ολυμπιακοι θα δωσουν πνοη στη χωρα,ολα τα εργα που γινονται μας τα χρωστουσαν εδω και δεκαετιες

Οχι γιατι πιστευω οτι υπηρετω τα Ολυμπιακα ιδανικα αυτα μειναν στην αρχαιοτητα(αν και τοτε κατω απο το μανδυα της δοξας του αθλητη και της πολης κρατους κρυβονταν μιλιταριστικες επιδιωξεις,για αυτο και ο μυθος για τα τειχη,οπως ακριβως ΗΠΑ και ΕΣΣΔ στα πιο συγχρονα χρονια)

Οχι γιατι περιμενω ανταμοιβη απο κανεναν,αν και μια κουπα με το αθλημα μας μπορουσαν να μας δωσουν...

Οχι γιατι θελω να κανω χαβαλε, και να κοροιδευω τους αλλους

Ομως τους Ολυμπιακους τους παρακολουθουσα παντα σαν θεατης απο την τηλεοραση.Και τον Κεντερη και τους αρσιβαριστες και την ενοργανη και την Πατουλιδου ακομα...

Αυτη τη φορα ομως δεν θα ειμαι απλως θεατης θα βοηθησω τους αθλητες μας και την χωρα μας να κανει κατι πραγματικα μεγαλο και για μενα ομορφο

Και ειμαι σιγουρος οτι παροτι δεν πληρωνομαι παροτι θα χασω τις μισες μου διακοπες και θα κουραστω αντι να χαλαρωνω σε μια παραλια, θα μου μεινει μια ευχαριστη αξεχαστη εμπειρια

Να μην πω οτι το να προσφερουμε στο κοινο ειναι συνυφασμενο με το νοημα της ιατρικης και με κραξετε θα κλεισω λεγοντας...

Οποιος δεν θελει δεν συμμετεχει δεν ειναι υποχρεωτικο, δεν μπορει ομως να κατηγορει και αυτους που συμμετεχουν

ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ .......ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣΣΣΣΣΣΣ..... :splaaaats::splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ας βάλουμε και λίγο χιούμορ :D

Το μανιφέστο του Δεθελοντισμού!

Σε μεγάλα κέφια και με πολύ χιούμορ, ο αναγνώστης της "Ε", Σπύρος Τσούγκος, πάει κόντρα στο ρεύμα στο θέμα του εθελοντισμού για το 2004. Ιδού το μανιφέστο του Δεθελοντισμού, που ενδεχομένως εμπνεύστηκε την ημέρα των Φώτων:

* Το παγκόσμιο κίνημα του Δεθελοντισμού εμπνέεται από τις πανανθρώπινες αξίες των θερινών διακοπών και της αμειβόμενης εργασίας. Τζάμπα, Αυγουστιάτικα δεν δουλεύει.

* Ο Δεθελοντής δεν ρωτήθηκε αν θέλει να έρθουν οι Ολυμπιακοί στην Αθήνα. Οι Ολυμπιακοί που είναι στον Πειραιά τού φαίνονται ήδη πάρα πολλοί.

* Ο Δεθελοντής έχει παρατηρήσει ότι καμία χώρα των δέκα εκατομμυρίων κατοίκων δεν έχει διεκδικήσει ποτέ μια τόσο μεγάλη διοργάνωση. Αβίαστα έρχεται στο μυαλό του ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι, οι Σκανδιναβοί είναι μαλάκες κι εμείς εδώ οι έξυπνοι. Η Ολυμπιάδα για τον Δεθελοντή δεν είναι η νέα Μεγάλη Ιδέα. Είναι η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας.

* Ο Δεθελοντής γνωρίζει ότι στους Ολυμπιακούς χρειάζονται δυόμισι εθελοντές ανά αθλητή και προειδοποιεί ότι κάποιοι εθελοντές μπορεί να βρεθούν κομμένοι στη μέση.

* Ο Δεθελοντής γνωρίζει ότι, για κάθε εθελοντή που κρατάει τα καλάθια με τις φόρμες των αθλητών στο στίβο, αντιστοιχούν δέκα εθελοντές παρκαδόροι στις εγκαταστάσεις του μοντέρνου τρίαθλου. Επίσης δεν συγχέει τους εθελοντές με τους κριτές, οι οποίοι επίσης τριγυρνάνε στους αθλητικούς χώρους, αλλά κάνουν πιο κυριλέ δουλειές.

* Ο Δεθελοντής συμμετέχει στην ολυμπιακή προετοιμασία κάθε μέρα, οδηγώντας ανάποδα σε μονόδρομους, υπερπηδώντας χαντάκια, αποφεύγοντας φορτηγά και μπουλντόζες, χωρίς αναβολικά και χωρίς να αμείβεται με το βαθμό του υπολοχαγού.

* Ο Δεθελοντής δεν βλέπει το λόγο για τον οποίο πρέπει να δαπανήσουμε τέσσερις ετήσιους προϋπολογισμούς της Μέσης Εκπαίδευσης για την ασφάλεια 20 ημερών αγώνων, πολλώ μάλλον που, για να αποσβεστεί το ποσόν, πρέπει να παρακολουθούνται και να δέρνονται συστηματικά οι πολίτες της χώρας για τα επόμενα 78 χρόνια.

* Ο Δεθελοντής έχει προσέξει ότι έχουν εξαφανιστεί τα αδέσποτα από την Αθήνα. Στην πιο αισιόδοξη περίπτωση έχουνε πάει εθελοντές. Το ίδιο ισχύει και με τα δέντρα, για τα οποία έχουν παραγγελθεί εθελοντές σε φυτώρια της Ισπανίας.

* Ο Δεθελοντής γνωρίζει ότι η αφιλοκερδής ενίσχυση μιας κερδοσκοπικής επιχείρησης δικαιολογείται μόνον εάν είναι δουλειά του μπατζανάκη του και πρόκειται να ανταμειφθεί με πλουσιοπάροχο γεύμα και αιώνια υποχρέωση.

* Ο Δεθελοντής γνωρίζει ότι αυτό που του ζητάνε να κάνει τζάμπα, κάποιος άλλος το πληρώνεται ως offshore εταιρεία συμβούλων που είχε την ιδέα.

* Ο Δεθελοντής δεν δελεάζεται με συλλεκτικές καρφίτσες, τιμητικά διπλώματα, ούτε με παντούφλες με τον Φοίβο και την Αθηνά. Αμα είναι να του νομιμοποιήσουν το αυθαίρετο ή να του βάλουν το παιδί του στο Δημόσιο το συζητάει. Αλλά και πάλι γνωρίζει ότι γι' αυτές τις δουλειές υπάρχουν οι εκλογές.

* Ο Δεθελοντής δεν ανησυχεί για την επιτυχή έκβαση των αγώνων. Την εγγυάται η παρουσία στις τάξεις των εθελοντών του συνόλου των γνωστών προσωπικοτήτων της πολιτικής, κοινωνικής και καλλιτεχνικής ζωής.

* Ο Δεθελοντής έχει ήδη βγάλει εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς... Κατάστρωμα για Ικαρία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπεύθυνη Παράταξης Αθλητών στις τελετές έναρξης και λήξης. Pas mal, pas mal!!! :D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μαλάκας υπεύθυνος υποδοχής επισήμων προσκεκλημένων των ΟΑ σε επείγοντα Ολυμπιακού Νοσοκομείου επειδή....ξέρω Αγγλικά χωρίς να έχω δυνατότητα επιλογής (π.χ. άρνησης)-διατεταγμένη υπηρεσία!! Αλλά προ παντός εθελοντική..Θα πήξω, δεν παίρνω άδεια-ούτε επίδομα-με υποχρεώνουν και με δουλεύουν καθώς μου λένε ότι είναι στο πνεύμα του εθελοντισμού... Ρε :antegeia::antegeia::antegeia::splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φιλε ασχετε εκτος αν εισαι φανταρος οποτε οτι σου λεει η μαμα πατριδα το ακολουθεις, δεν εισαι υποχρεωμενος για καμια θεση.μπορεις να ζητησεις απο το 2004 αν η θεση που σου προτειναν δεν σου αρεσει και δεν εχεις υπογραψει την αποδοχη του διορισμου σου, να σου αλλαξουν θεση

Παντως στο δικο μου αθλημα καναμε test event και εκτος του οτι πηγε μια χαρα οργανωτικα, μπορω να πω οτι ειχε πολυ πλακα και ηταν μια πολυ πολυ ευχαριστη εμπειρια.

Οσο για τα ωραρια επιλεγεις στους ολυμπιακους βαρδια πρωινη ή απογευματινη και μερες και επειδη δεν ειναι ποτε ενας εθελοντης για μια θεση αλλα 2 τουλαχιστον για τις δυο βαρδιες μπορεις να κανεις τις καταλληλες ρυθμισεις για να παρακολουθησεις και τα αθληματα που σε ενδιαφερουν σαν θεατης

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

[....ΣΚΟΤ ΟΣΤΛΕΡ, Αμερικανός αρθρογράφος της εφημερίδας «San Francisco Chronicle». Αναφέρεται στους ερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες και αποκαλεί την Αθήνα «τσίρκο των πέντε κύκλων». Πρέπει, λέει, να λυπάται κανείς «τους καημένους τους Ελληνες», γιατί, κατά την ταπεινή του γνώμη, έχουμε «την πιο χαζή όψη που είχε ποτέ οικοδεσπότης των Ολυμπιακών Αγώνων από την εποχή που ο Αδόλφος Χίτλερ προετοιμαζόταν προσωπικά να λάβει μέρος στους Αγώνες του 1936 στο αγώνισμα των 400 μέτρων κουτσού -τρέχοντας, δηλαδή, με πηδηματάκια, με το ένα πόδι». Εγείρει και ορισμένα πολύ σοβαρά, όπως λέει, ερωτήματα. Οπως:

1. Θα μπορέσουν, άραγε, οι Ελληνες να κατασκευάσουν κτίρια;

2. Θα καταφέρουν να τα κρατήσουν όρθια, ώσπου να τελειώσουν, τουλάχιστον, οι Αγώνες;

Ο κ. Οστλερ, ο οποίος θα έρθει στην Αθήνα για να καλύψει τους Αγώνες τον Αύγουστο (και αναρωτιέται, μάλιστα, εάν εμείς οι απολίτιστοι Ελληνες έχουμε ζεστό νερό να τρέχει από τις βρύσες μας για να μπορεί να πλυθεί) θεωρεί ότι «όπως ήταν εγκληματικό που αναθέσαμε στον Χίτλερ τους Αγώνες του '36, είναι εξωφρενικό που εμπιστευτήκαμε σ' αυτήν τη χώρα, την Ελλάδα, τη διοργάνωση των Αγώνων», πιστεύοντας ότι «θα ήταν προτιμότερο να την αναθέταμε στους ίδιους τους τρομοκράτες», που το 'χει για σίγουρο, ο κύριος, ότι θα χτυπήσουν.

ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ο κ. Οστλερ στα ατέλειωτα ολυμπιακά έργα και φαίνεται από το άρθρο του ότι αντλεί την πληροφόρησή του από την επίσημη ιστοσελίδα του «Αθήνα 2004». Βλέπει, λέει, τον χάρτη με τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις και παρατηρεί ότι οι περισσότερες είναι ακόμα σε κατάσταση... γιαπιού.

Εδώ δεν έχει άδικο και μας το επισήμανε πριν από μερικές μέρες με e-mail του και ένας αναγνώστης μας, ο Γιάννης Ανδροβιτσανέας. «Αντί να καταλαμβάνεται περίοπτος χώρος στην πρώτη σελίδα που να προπαγανδίζει την πρόοδό μας (σ.σ.: στο ίδιο e-mail ο αναγνώστης μας επισημαίνει ότι πήγε σε ορισμένα test events στους μεγάλους ολυμπιακούς πόλους του Ελληνικού και του Φαλήρου και έμεινε άναυδος «από την ποιότητα των έργων, τη φροντίδα στη λεπτομέρεια, που κάθε άλλο παρά Ελλάδα θυμίζει, την άψογη διοργάνωση, τη φαντασία στη διαχείριση των ελεύθερων χώρων, την ευγένεια, την ετοιμότητα, την ποιότητα των υπηρεσιών προς τους θεατές»), φτάνεις μέσω Λαμίας σε άθλια σχεδιασμένες σελίδες που δείχνουν όλα τα έργα γιαπι, και πώς να μην τα δείχνουν, αφού στα περισσότερα έργα οι σελίδες έχουν να ανανεωθούν από τον Νοέμβριο, κάποιες από τον Ιανουάριο, ενώ στις ελάχιστες, που έχουν ανανεωθεί τον Μάρτιο, η ποιότητα των φωτογραφιών είναι τέτοια, που καλύτερα να μην έμπαιναν». Επισκεφθήκαμε το site και είναι όπως τα λέει ο αναγνώστης. Μερικές παραπομπές είναι ανανεωμένες (όπως αυτές για το Ολυμπιακό Στάδιο π.χ.) άλλες όχι, όπως αυτές για τον οδικό κόμβο του ΟΤΕ, που φαίνεται ακόμα ατέλειωτος, ενώ ήδη χρησιμοποιείται.

ΤΕΛΟΣ, για να επανέλθουμε στον κ. Οστλερ εκ Σαν Φρανσίσκο, το άρθρο του καταλήγει με τη διαπίστωση ότι, ακόμα και τώρα που είναι όλα μπάχαλο στην Αθήνα, «οι Ελληνες δεν έχουν ανησυχήσει καθόλου, δεν έχουν κρούσει καν τον κώδωνα του κινδύνου, πιθανώς γιατί δεν έχουν καταφέρει να βάλουν τα σύρματα σωστά και έτσι ίσως είναι προτιμότερο να κρεμάσουν στον λαιμό τους από αυτές τις κουδούνες που κρεμάνε και στις αγελάδες». Το e-mail του κ. Οστλερ, που μάλλον έχει ξεχάσει την τραγική Ολυμπιάδα της Ατλάντα, είναι sostler@sfchronicle.com...]

ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ ,ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 07/04/2004

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αφιερωμένο

Να πας κι εσύ εθελοντής,

γιατί αν δεν έρθεις μπορεί να σε ψάχνουνε

να πας κι εσύ εθελοντής,

στου Καλατράβα τον τάφο μας θάβουνε

να πας κι εσύ εθελοντής,

Λόττο-χαπάκια-συσίτιο μοιράζουνε

θα φας κι εσύ εθελοντή,

μαύρα κοράκια online μας κοιτάζουνε

Να πας κι εσύ εθελοντής,

της Παναγίας τα μάτια μας τάζουνε

να πας κι εσύ εθελοντής,

αφιονισμένα κορμάκια γυμνάζονται

να πας κι εσύ εθελοντής...........

ΕΘΝΙΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Τζίμης Πανούσης

Υ.Γ. Περαστικά Τζιμάκο...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup πολύ καλό...!!!! :cool10:emclappingemclapping

Φιλε ασχετε εκτος αν εισαι φανταρος οποτε οτι σου λεει η μαμα πατριδα το ακολουθεις, δεν εισαι υποχρεωμενος για καμια θεση.μπορεις να ζητησεις απο το 2004 αν η θεση που σου προτειναν δεν σου αρεσει και δεν εχεις υπογραψει την αποδοχη του διορισμου σου, να σου αλλαξουν θεση

Δουλεύω ήδη στο εν λόγω Νοσοκομείο, οπότε...όπως και στο στρατό πρώτα εκτελείς την εντολή και μετά "βγαίνεις" στην αναφορά..Μην το ψάχνεις:δημοσιουπαλληλικός κώδικας...

Τροποποιήθηκε από άσχετος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΟΧΙ στον εθελοντισμο,μην γινει κανεις ελληνας υπηρετης καθε νεγρου μογγολου και βαρβαρου που θα ερθει στην χωρα μας για να προσβαλει την αρχαια Ελλαδα και τους προγονους μας, συμμετεχοντας στους αγωνες των πολυεθνικων που ουδεμια σχεση εχουν με τους αγωνες της αρχαιοτητας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

white horse χαλάρωσε λιγάκι...με το να κάνεις συνεχώς τέτοιες παρεμβάσεις η αξία των επιχειρημάτων σου, αν υπάρχει τέλος πάντων, χάνεται. προσπάθησε να εξηγήσεις διαφορετικά τις απόψεις σου.αν θες με ακούς - δε νομίζω ότι θες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

doctor εκφραζω την αποψη μου,δεν συμφωνεις μαυτην;πες το γιατι!(μαλλον δεν εχεις να πεις τπτ παλι!) οχι να μου λες πως και που θα την πω!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση