Jump to content
Sign in to follow this  
anasMZ

Ζητείται ειδικευόμενος στο "Γεννηματάς" -λεπτή οικογενειακή υπόθεση...

Recommended Posts

Γειά σας,

Ειλικρινά συγγνώμη, για την περίεργη αίσθηση, που αναμενόμενα μπορεί να προκαλέσει ο τίτλος... emsly

Δεν πρόκειται για κάτι, με ενδεχόμενη "ροζ" η "κίτρινη" απόχρωση,

αλλά για κάτι πολύ λεπτό και εντελώς οικογενειακό.

Σέβομαι πραγματικά το ιατρικό απόρρητο, σε επίπεδο τόσο νομικό όσο και ηθικό.

Απλά, σε κάποιες πολύ ειδικές περιστάσεις, νομίζω ότι η μεταξύ μας omerta,

μέχρι ενός ορισμένου ορίου εννοείται,

είναι η πιο ατόφια -σταράτη και ευθεία οδός.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Είμαστε σε επαφή μέσω pm.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

???? emsaddam

Τί ακριβώς εννοώ...?

Απλά, θα 'θελα να ξέρω, την (πραγματική) βαρύτητα περιστατικού -δηλαδή νοσηλευομένου σε κάποια Κλινική του Νοσοκομείου...

Δεν είμαι συγγενής 1ου βαθμού,

αλλά, η οικογένειά μου εμπλέκεται επαγγελματικά -οικονομικά με το άτομο αυτό...

Τροποποιήθηκε από anasMZ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τόσα σάπια ποστ που έχω δει σ' αυτό το φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια το δικό σου κερδίζει χρυσό μετάλλιο στην καφρίλα. Ρε ουστ που έχεις το θράσος να ψάχνεις και για τσάτσο!

:splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

Εύχομαι να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα, σου πάει γάντι.

Δεν μπορώ να γράψω άλλα, η οθόνη ήδη στάζει γλίτσα και το σπίτι βρώμισε σκατά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ψάχνεις σπιούνο και το φωνάζεις χωρίς να ντρέπεσαι;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τόσα σάπια ποστ που έχω δει σ' αυτό το φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια το δικό σου κερδίζει χρυσό μετάλλιο στην καφρίλα. Ρε ουστ που έχεις το θράσος να ψάχνεις και για τσάτσο!

:splats::splats: :splats: :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

Εύχομαι να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα, σου πάει γάντι.

Δεν μπορώ να γράψω άλλα, η οθόνη ήδη στάζει γλίτσα και το σπίτι βρώμισε σκατά.

Φίλε, αν σου είναι εύκολο, στείλε μου και μερικές πιπεριές...

Είμαι ένα χρόνο άνεργος, και προσπαθώ με κάθε τρόπο, να εξασφαλίσω τα προς το ζειν...

Ψάχνεις σπιούνο και το φωνάζεις χωρίς να ντρέπεσαι;

Όχι ρε φίλε ΔΕΝ ντρέπομαι !!!!!!!!!!

Θεωρώ, οτι πολύ περισσότερο, θα έπρεπε να ντρέπεται το κάθε λαμόγιο,

που σκάει κάποια φράγκα στον Δ/ντή ή και Επιμελητή μιας Κλινικής,

και του κάνουν μια Εισαγωγή "Chiquita", προκειμένου να ρίξει στάχτη στα μάτια των "Συνεργατών" του, που έχουν μείνει με τις ακάλυπτες επιταγές "στο χέρι"...... empuke empuke

Συμπάθαμε για το "ύφος"...

Εννοείται, δεν τα βάζω μαζί σου...γιατί άλλωστε??

Τροποποιήθηκε από anasMZ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το ότι ο "ασθενής" που αναφέρεσαι και ο διευθυντής της κλινικής είναι -ίσως- μεγάλα λαμόγια δεν σε απαλλάσσει από τις ευθύνες σου για αυτό το εμετικό ποστ. Άσε που, αν έχεις δίκιο, εκτίθεσαι. Scripta manent.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το ότι ο "ασθενής" που αναφέρεσαι και ο διευθυντής της κλινικής είναι -ίσως- μεγάλα λαμόγια δεν σε απαλλάσσει από τις ευθύνες σου για αυτό το εμετικό ποστ. Άσε που, αν έχεις δίκιο, εκτίθεσαι. Scripta manent.

Το αν, το εν λόγω άτομο, είναι πράγματι, ή δήθεν ασθενής, προφανώς δεν το γνωρίζω.

Άρα, σε καμμία περίπτωση, και εκ προοιμίου, ΔΕΝ "καταδικάζω" ούτε τον Δ/ντή, ούτε τον νοσηλευόμενο...

Απλά, και νομίζω πολύ ανθρώπινα, θα 'θελα για το γαμώτο, να μπορούσα να μάθω...

Αν το post, είναι εκτός δεοντολογίας του Forum, δεν έχω κανένα πρόβλημα, να διαγραφεί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βασικά δεν πρέπει να διαγραφεί. Πρέπει να μείνει ως έχει. Και εσύ αν το δεις νηφάλιος αργότερα θα σε σιχαθείς και θα δικαιολογήσεις τις αντιδράσεις.

Πάντως πολύ παραπλανητικός ο τίτλος. Εγώ νόμιζα ότι άδειασε καμιά θέση στο Γεννηματάς στην αρχή, στο δε πρώτο ποστ μου φάνηκαν ασυναρτησίες αυτά που έγραφες...Που να 'ξερα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πάντως η εισαγωγικομανία σου παραμένει "σταθερή"

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν το post, είναι εκτός δεοντολογίας του Forum, δεν έχω κανένα πρόβλημα, να διαγραφεί.

δεν θεωρω εμετικο το ποστ σου οπως ανεφερε συναδελφος αλλα σιγουρα εκτος ιατρικης δεοντολογιας.

υπαρχει το ιατρικο απορρητο και οφειλουμε να το σεβομαστε. εξαλλου τα κινητρα σου δεν ειναι και ακριβως "αθωα"

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν θεωρω εμετικο το ποστ σου οπως ανεφερε συναδελφος αλλα σιγουρα εκτος ιατρικης δεοντολογιας.

υπαρχει το ιατρικο απορρητο και οφειλουμε να το σεβομαστε. εξαλλου τα κινητρα σου δεν ειναι και ακριβως "αθωα"!

Καταρχάς, δυο παρατηρήσεις :

1. Αναθεώρησε, τάχιστα, τα γραφόμενά σου, γιατί θα γίνεις στόχος των εξαπολυόμενων μύδρων και εσύ...

2. Last (but not least), βγάλε τα εισαγωγικά από το "αθώα", προτού, ο member above, σε αποκηρύξει ως "μέλος της γιάφκας"...

Κίνητρό μου, όπως έγραψα και παραπάνω -και επεσήμανες,

θα ήταν, για το γαμώτο (και όχι για λόγους κουτσομπολιού...), να μάθαινα, πραγματικά, τί έχει συμβεί...

Το να θέλεις να διασταυρώσεις, το αν κάποιος, λέει αλήθεια στην οικογένειά σου, ή απλά ερμηνεύει το μονόπρακτό του,

ΔΕΝ νομίζω οτι συνιστά δόλιο (και άρα μη αθώο) κίνητρο......

Τροποποιήθηκε από anasMZ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα:

Το Ιατρικό Απόρρητο προστατεύεται από το νόμο (βλέπε Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας).

Αν και το ξέρεις, παρακινείς ένα συνάδελφο να τον παραβεί, δηλαδή να παρανομήσει.

Άρα έχεις τη ηθική αυτουργία σε τυχόν παραβίαση του ιατρικού απορρήτου του ασθενούς.

Στην ηθική αυτουργία είναι αυταπόδεικτο οτι ενυπάρχει ο δόλος.

Για καλή σου τύχη βέβαια, δεν θα βρεθεί κανένας από εδώ μέσα να σε βοηθήσει παρανομώντας, οπότε μην ανησυχείς.

Επίσης, εφόσον ο ασθενής σου χρωστάει χρήματα, ακόμη και να υποθέσουμε ότι έβρισκες τον φάκελο του ασθενούς και έκανες αγωγή ζητώντας του τα χρωστούμενα, δεν θα είχε καμία αξία σαν αποδεικτικό μέσο, γιατί θα είχε περιέλθει παράνομα στην κατοχή σου.

Το παράνομο της πράξης το αναλύσαμε παραπάνω.

Άρα ζητάς κάτι που και να το είχες, όχι μόνο δεν θα εξυπηρετούσε σε τίποτα, αλλά σε περισσότερους μπελάδες θα σε έβαζε...

Αυτά από μένα

Υ.Γ. Τώρα για το αν το παρόν thread μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά σαν σιροπι ιπεκακουανας ;) , ο καθένας φαντάζομαι έχει την άποψή του...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα:

Το Ιατρικό Απόρρητο προστατεύεται από το νόμο (βλέπε Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας).

Αν και το ξέρεις, παρακινείς ένα συνάδελφο να τον παραβεί, δηλαδή να παρανομήσει.

Άρα έχεις τη ηθική αυτουργία σε τυχόν παραβίαση του ιατρικού απορρήτου του ασθενούς.

Στην ηθική αυτουργία είναι αυταπόδεικτο οτι ενυπάρχει ο δόλος.

Για καλή σου τύχη βέβαια, δεν θα βρεθεί κανένας από εδώ μέσα να σε βοηθήσει παρανομώντας, οπότε μην ανησυχείς.

Επίσης, εφόσον ο ασθενής σου χρωστάει χρήματα, ακόμη και να υποθέσουμε ότι έβρισκες τον φάκελο του ασθενούς και έκανες αγωγή ζητώντας του τα χρωστούμενα, δεν θα είχε καμία αξία σαν αποδεικτικό μέσο, γιατί θα είχε περιέλθει παράνομα στην κατοχή σου.

Το παράνομο της πράξης το αναλύσαμε παραπάνω.

Άρα ζητάς κάτι που και να το είχες, όχι μόνο δεν θα εξυπηρετούσε σε τίποτα, αλλά σε περισσότερους μπελάδες θα σε έβαζε...

Αυτά από μένα

Υ.Γ. Τώρα για το αν το παρόν thread μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά σαν σιροπι ιπεκακουανας ;) , ο καθένας φαντάζομαι έχει την άποψή του...

Συμφωνώ πραγματικά με το σκεπτικό σου, και σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου, και τις συμβουλές -επισημάνσεις σου.

Βέβαια, όπως έχω εξηγήσει,

ΔΕΝ είχα καμμία πρόθεση, μαθαίνοντας (και καλά...) κάποια ενδότερα στοιχεία, να προβώ σε μηνύσεις και άλλα παρατράγουδα...

Το ξέρω πολύ καλά,

και εννοείται ΑΝ (...) είχε κάτι τέτοιο αποδειχθεί (...),

οτι, ΔΕΝ θα είχε την παραμικρή βαρύτητα "τεκμηρίου" σε περίπτωση Δίκης και σχετικών παρατράγουδων -επιμένω στο χαρακτηρισμό!

Απλά, και όσο κι αν σου ακούγεται ανεδαφικό...

Ήθελα, απλά και μόνο για το γαμώτο, να διαπιστώσω κάποια πράγματα... that's all !!

Τέσπα! Σ'ευχαριστώ πραγματικά για το χρόνο σου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

βρήκα ενα ειδικευόμενο του Γεννηματάς και τον ρώτησα. σας δουλεύει ψιλό γαζί ο τύπος μου είπε, την περνάει ζάχαρη κάθε βράδυ, τηλεόραση Plasma στο δωμάτιο κι έτσι. ό,τι άλλο θες ρώτα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ας το πάμε αλλιώς, δηλαδή και να υπήρχε κάποιος με άκρες στο "γεννηματάς" περιμένεις να επικοινωνήσει με κάποιον άγνωστο που βάζει ένα thread σε ένα forum και χωρίς να ζητήσει αντάλλαγμα κιόλας!!!!!?????

βρες ένα δικηγόρο που να ασχολείται με αυτά και κάνε αγωγες ή ό,τι σου πει ο δικηγόρος τελοσπάντων σε αυτούς που υπογράφουν,από διευθυντές μέχρι κλητήρες ή βάλε το δικηγόρο να ζητήσει φακέλους, έγγραφα κλπ. "για το γαμώτο" δεν υπάρχει, ή σε ενδιαφέρει σοβαρά κάτι και πας όπως πρέπει ή ξέχασέ το...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο άνθρωπος προφανώς έχει βρεθεί σε πολύ δυσμενή θέση και ψάχνει κάπου να βρει μια άκρη. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε πέσει εξαρχής όλοι να τον φάμε, αντί να του εξηγήσουμε ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο, αντιδεοντολογικό, ανέφικτο ή δεν ξέρω τι. Στην τελική, όποιος δεν μπορεί να βοηθήσει ας μη μιλάει, γιατί δεν ξέρει τι βάρος μπορεί να κουβαλάει ο άλλος. Προφανώς το σύνδρομο του Θεού που χαρακτηρίζει πολλάκις τον τομέα μας βρίσκει εφαρμογή και εδώ μέσα... Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Το θέμα, νομίζω, μπορεί να χαρακτηριστεί λήξαν.

βρήκα ενα ειδικευόμενο του Γεννηματάς και τον ρώτησα. σας δουλεύει ψιλό γαζί ο τύπος μου είπε, την περνάει ζάχαρη κάθε βράδυ, τηλεόραση Plasma στο δωμάτιο κι έτσι. ό,τι άλλο θες ρώτα.

Ειλικρινά, δεν υπάρχουνε λόγια...

Στη Λαϊκή Αγορά, τα υποτιθέμενα "αμόρφωτα" παλικάρια, στα καρότσια, έχουν πιο 'ξηγημένη και ατόφια στάση...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση