Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Η Κυβέρνηση δεν πάει μακριά με τόσες απώλειες..... είναι κυβέρνηση μειοψηφίας.....μόλις έρθει ο ΦΠΑ για τα νησιά θα χάσει και από τους ΑΝ.ΕΛ.....

Νομιζω οτι οι ΑΝΕΛ ειναι πιο υποστηρικτικοι απο τους βουλευτες του συριζα, ο καμμενος μου φανηκε πλεον θερμος υποστηρικτης του τσιπρα. Δυσκολα θα αντιταχθουν.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- βλεπετε εκλογες κυριε μειμαρακη?

- για ποιο λογο?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μειμαρακης '' Οχι κυβερνηση συνεργασιας, Οχι εκλογες το φθινοπωρο ''

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Κυβέρνηση δεν πάει μακριά με τόσες απώλειες..... είναι κυβέρνηση μειοψηφίας.....μόλις έρθει ο ΦΠΑ για τα νησιά θα χάσει και από τους ΑΝ.ΕΛ.....

Νομιζω οτι οι ΑΝΕΛ ειναι πιο υποστηρικτικοι απο τους βουλευτες του συριζα, ο καμμενος μου φανηκε πλεον θερμος υποστηρικτης του τσιπρα. Δυσκολα θα αντιταχθουν.

Δεν έχεις ακούσει τι έχουν πει για το ΦΠΑ στα νησιά.... θα το καταψηφίσουν κάποιοι.

Θα δούμε.

Οπως και νά'χει,η κυβέρνηση θα δεχτεί αφόρητη πίεση από την κοινωνία αμέσως τις επόμενες μέρες και βδομάδες....μετράει χρόνο ανάποδα. Δυστυχώς......επειδή ψήφισε μνημόνιο!

Πολύ απλό και φυσικό.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το σύστημα πάντα διατηρεί τις χρυσές εφεδρείες του, που φωνάζουν τόσο πολύ ώστε να μπούνε στη Βουλή, αλλά στην κρίσιμη στιγμή "υποκύπτουν στο εκβιασμό", "σκέφτονται το καλό της πατρίδας" κλπ. Η επόμενη χρυσή εφεδρεία που όταν χρειαστεί θα ψηφίσει ΝΑΙ με τα δυο χέρια είναι η Ζωίτσα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σορρυ που θα διαλύσω πάλι κάποιες ψευδαισθήσεις, αλλά ο Καμμένος λάτρευε και λατρεύει μονάχα το Μητσοτακέϊκο. Κανέναν άλλον.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τις τελευταίες ώρες διακινείται έντονη φημολογία σχετικά με ενδεχόμενο επικείμενων εκλογών σε περίπτωση που ο πρωθυπουργός δεν μπορέσει να αποσπάσει 121 ή 151 ψήφους στην επικείμενη ιστορική ψηφοφορία της Βουλής.

Το σκεπτικό είναι προφανές: περνούν τα μέτρα και, στη συνέχεια, οι εκλογές με λίστα ξεκαθαρίζουν το πολιτικό τοπίο, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις πλήρως σε όφελος της κυβέρνησης.

Αν υπάρχει όντως τέτοιος σχεδιασμός, υπάρχουν και δύο αντίστοιχα ενδεχόμενα: το πρώτο, είναι να εξελίσσεται σε άγνοια των ξένων και, το δεύτερο, σε γνώση τους.

Αν ισχύει το πρώτο, ο κίνδυνος τον οποίο αναλαμβάνει η κυβέρνηση την ίδια ημέρα που θα ψηφίσει το γερμανικό κοινοβούλιο, είναι τεράστιος: και μόνον η λέξη εκλογές σε συνδυασμό με τις εντυπώσεις που δημιούργησε εκεί η χθεσινή συνέντευξη Τσίπρα, είναι πολύ πιθανό να πυροδοτήσει το φιτίλι που θα κάνει τη γερμανική βόμβα να εκραγεί αμέσως κατά της Ελλάδας.

Το δεύτερο ενδεχόμενο, είναι ακόμα χειρότερο: να νομίζει η κυβέρνηση ότι έχει συνεννοηθεί με τους δανειστές, ιδίως του Βερολίνου και ότι αυτοί δεν θα αντιδράσουν σε κάτι τέτοιο.

Αν ο πρωθυπουργός πιστεύει ότι έχει τέτοιου είδους εγγυήσεις πρέπει να γνωρίζει ότι οδηγείται σε παγίδευση από το Βερολίνο. Ότι η πολιτική Σόιμπλε για την άτακτη έξοδο μπορεί τελικά να γίνει πράξη μέσα από την αναγγελία και μόνον εκλογών.

Αν λοιπόν ο σχεδιασμός βασίζεται σε κάτι τέτοιο, ο κίνδυνος είναι μέγας και πρέπει αυτό να το καταλάβει η κυβέρνηση αμέσως, όσο είναι καιρός, πριν, με το τέλος της ψηφοφορίας, προβεί σε τέτοιες ανακοινώσεις.

Αν η κυβέρνηση ανακοινώσει εκλογές, η πιθανότητα να προκληθεί έκρηξη αμέσως μετά από πλευράς - Γερμανών και όχι μόνον – είναι τεράστια, ότι κι έχουν πει «εμπιστευτικά». Αν έχουν δοθεί τέτοιου είδους διαβεβαιώσεις, είναι πιθανότατα παγίδα. Και δεν είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα θα έχει πέσει σε τέτοια παγίδα.

Η προηγούμενη, θυμόμαστε όλοι πότε ήταν, με ποια χώρα, σε ποιες συνθήκες και με ποιο τραγικό εθνικό αποτέλεσμα. Μην πάθουμε ξανά τα ίδια!

Προσέξτε!!!

Πηγή : Το ΒΗΜΑ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν έχεις ακούσει τι έχουν πει για το ΦΠΑ στα νησιά.... θα το καταψηφίσουν κάποιοι.

Θα δούμε.

Οπως και νά'χει,η κυβέρνηση θα δεχτεί αφόρητη πίεση από την κοινωνία αμέσως τις επόμενες μέρες και βδομάδες....μετράει χρόνο ανάποδα. Δυστυχώς......επειδή ψήφισε μνημόνιο!

Πολύ απλό και φυσικό.

Μην εισαι τοσο σιγουρη. Παρα την αρχικη αντιδραση του κοσμου,διακρινω μια εμμονη με τον τσιπρα που δυσκολα θα πεσει.

ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ ΤΩΡΑ, ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΛΕΕΙ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επανέλαβε ο Λαφαζανης '' ΟΧΙ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ''

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό,που άκουσα το απόγευμα είναι,ότι οι ΟΧΙ δε θα συγκροτήσουν κοινοβουλευτική ομάδα.
Δε θα παραιτηθούν, θα κρατήσουν την έδρα στο ΣΥΡΙΖΑ.Ούτε διαγραφές.
Στους εφαρμοστικούς νόμους θα ψηφίζουν ΟΧΙ, στα υπόλοιπα φιλολαϊκά θα είναι στη γραμμή ΣΥΡΙΖΑ.
Αν τεθεί θέμα εμπιστοσύνης ή πρόταση μομφής,οι 162 των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ θα είναι "μπετόν" για να στηρίξουν.
Αυτό κολλάει και με τη δήλωση Λαφαζάνη,ότι δεν ψηφίζει τα μέτρα, αλλά στηρίζει την κυβέρνηση (για να μη χρεωθούν,ότι έριξαν την "πρώτη φορά αριστερά " κυβέρνηση- το θεωρούν πλήγμα (?)).Το είπε από το απόγευμα.
Ο Τσίπρας δε νομίζω,ότι θα παραιτηθεί τώρα (το είπε και χτες στη συνέντευξη).
Δεν υπάρχει χρόνος για τέτοιο - μετά την υπογραφή της συμφωνίας και πάλι θα προσπαθήσει να δείξει κι άλλο έργο,που θα τον διαφοροποιήσει από τους πρηγούμενους,όσο γίνεται.Θα ανοίξουν και οι συζητήσεις για το χρέος,θέλει να το πιστωθεί ο ίδιος
Όσα ειπε ο Μεϊμαράκης περί παιδείας(όπως γράφουν οι συνάδελφοι πιο πάνω,εγώ δεν είδα τίποτα σήμερα), αλλά και ο Τσίπρας περί παραίτησης αν φύγουν πολλοι, ο πρώτος τα είπε για να "δικαιωθεί" η ΝΔ,αλλά και να αντιπολιτευτεί λίγο, ο δε Τσίπρας για να μαζέψει τους δικούς του,να μην έχει πολλές διαρροές.
ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ έχουν 125 με τις διαρροές, ανεκτό (120 είναι το "ψυχολογικό"κατώτατο όριο ,που έθεσε ο ΣΥΡΙΖΑ ώστε να τεθεί θέμα δεδηλωμένης,νομίζω).
Το πολυνομοσχέδιο της παιδείας θα έχει τους 162 από ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, για να περάσει.΄Δεν έχει ανάγκη τους άλλους.Αν είναι και θερινό τμήμα..
Γνώμη μου είναι,ότι ο Τσίπρας θα το περάσει τώρα το καλοκαίρι,όπως και άλλα πχ τηλεοπτικές συχνότητες (νομίζω αυριο), ώστε να μην ταυτιστεί μόνο με το μνημόνιο και τα μέτρα αυτά,αλλά και να διαχωρίσει την ταυτότητά του από ΝΔ-ΠΑΣΟΚ,που ταυτίστηκαν όχι μόνο στο μνημόνιο,αλλά σε όλα.
Στη συγκυρία,που είμαστε, κυριολεκτικά στο και πέντε, κανείς δε θα πάρει ευθύνη να πέσει κυβέρνηση.Όχι,μέχρι να κλείσει η συμφωνία.

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ετοίμασε τα παγάκια, ψηλό ποτήρι! Θα γίνει της Κούβας και η μάχη του κόλπου των χοίρων!

venceremos!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

24Lmg,όταν θ'αρχίσουν οι περικοπές σε μισθούς και συντάξεις.....θα δεις τι έχει να γίνει.....

Κανείς δεν είναι πιο δυνατός από τον οργισμένο κι εξαθλιωμένο κόσμο που ο Τσίπρας κορο'ι'δεύει...

Η συμφωνία αυτή δεν είναι εφαρμόσιμη και η κυβέρνηση έχει εγκλωβιστεί σε μία παγίδα αυτο'υ'πονόμευσης της που της έστησαν οι ξένοι!

Αλλο τι ευχόμαστε κι άλλο η πραγματικότητα.....λυπάμαι αν σε αγχώνω αλλά αυτή είναι η άποψη μου και τη γράφω πολύ καιρό τώρα....

Ο καθένας γράφει αυτό που πιστεύει....μακάρι να μακροημερεύσει (όλοι αυτό θα θέλαμε) αλλά δύσκολο.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα δούμε.

Πολύ απλό και φυσικό.

Μην εισαι τοσο σιγουρη. Παρα την αρχικη αντιδραση του κοσμου,διακρινω μια εμμονη με τον τσιπρα που δυσκολα θα πεσει.

ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ ΤΩΡΑ, ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΛΕΕΙ.

Ούτε καν μπορείς να διανοηθείς το πατατράκ που θα πάθει ο Σύριζα στους αγροτικούς νομούς, κυρίως δηλαδή σε Θεσσαλία και Μακεδονία. Στο Κιλκίς έχουν βγει ήδη έξω με τα δίκανα και περιμένουν την επιστροφή του "λεβέντη" τους που μόλις ψήφισε Ναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό,που άκουσα το απόγευμα είναι,ότι οι ΟΧΙ δε θα συγκροτήσουν κοινοβουλευτική ομάδα.

Δε θα παραιτηθούν, θα κρατήσουν την έδρα στο ΣΥΡΙΖΑ.Ούτε διαγραφές.

Στους εφαρμοστικούς νόμους θα ψηφίζουν ΟΧΙ, στα υπόλοιπα φιλολαϊκά θα είναι στη γραμμή ΣΥΡΙΖΑ.

Αν τεθεί θέμα εμπιστοσύνης ή πρόταση μομφής,οι 162 των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ θα είναι "μπετόν" για να στηρίξουν.

Αυτό κολλάει και με τη δήλωση Λαφαζάνη,ότι δεν ψηφίζει τα μέτρα, αλλά στηρίζει την κυβέρνηση (για να μη χρεωθούν,ότι έριξαν την "πρώτη φορά αριστερά " κυβέρνηση- το θεωρούν πλήγμα (?)).Το είπε από το απόγευμα.

Ο Τσίπρας δε νομίζω,ότι θα παραιτηθεί τώρα (το είπε και χτες στη συνέντευξη).

Δεν υπάρχει χρόνος για τέτοιο - μετά την υπογραφή της συμφωνίας και πάλι θα προσπαθήσει να δείξει κι άλλο έργο,που θα τον διαφοροποιήσει από τους πρηγούμενους,όσο γίνεται.Θα ανοίξουν και οι συζητήσεις για το χρέος,θέλει να το πιστωθεί ο ίδιος

Όσα ειπε ο Μεϊμαράκης περί παιδείας(όπως γράφουν οι συνάδελφοι πιο πάνω,εγώ δεν είδα τίποτα σήμερα), αλλά και ο Τσίπρας περί παραίτησης αν φύγουν πολλοι, ο πρώτος τα είπε για να "δικαιωθεί" η ΝΔ,αλλά και να αντιπολιτευτεί λίγο, ο δε Τσίπρας για να μαζέψει τους δικούς του,να μην έχει πολλές διαρροές.

ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ έχουν 125 με τις διαρροές, ανεκτό (120 είναι το "ψυχολογικό"κατώτατο όριο ,που έθεσε ο ΣΥΡΙΖΑ ώστε να τεθεί θέμα δεδηλωμένης,νομίζω).

Το πολυνομοσχέδιο της παιδείας θα έχει τους 162 από ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, για να περάσει.΄Δεν έχει ανάγκη τους άλλους.Αν είναι και θερινό τμήμα..

Γνώμη μου είναι,ότι ο Τσίπρας θα το περάσει τώρα το καλοκαίρι,όπως και άλλα πχ τηλεοπτικές συχνότητες (νομίζω αυριο), ώστε να μην ταυτιστεί μόνο με το μνημόνιο και τα μέτρα αυτά,αλλά και να διαχωρίσει την ταυτότητά του από ΝΔ-ΠΑΣΟΚ,που ταυτίστηκαν όχι μόνο στο μνημόνιο,αλλά σε όλα.

Στη συγκυρία,που είμαστε, κυριολεκτικά στο και πέντε, κανείς δε θα πάρει ευθύνη να πέσει κυβέρνηση.Όχι,μέχρι να κλείσει η συμφωνία.

Αυτό που λες στην αρχή, καταλαβαίνεις και μόνη σου πως δεν είναι δυνατόν να συμβεί. Με ποιους θα περνάει ο Τσίπρας τους "κακούς" νόμους, με την αντιπολίτευση?

Το τελευταίο που λες είναι σωστό.

Τροποποιήθηκε από sjjggst

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνούμε......για λίγο θα κρατήσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πριν κλείσει η συμφωνία,ποιος θα πάρει το μουντζούρη να μείνει η χώρα ξεκρέμαστη, η "υπεύθυνη αντιπολίτευση";

Δεν είπα,ότι δε θα πιέζει η αντιπολίτευση, και ο Τσίπρας θα πιέζει,δε θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια,θα κάνει και ανασχηματισμό.

Αλλά,ποιος θα πάρει το μουντζούρη;

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ούτε καν μπορείς να διανοηθείς το πατατράκ που θα πάθει ο Σύριζα στους αγροτικούς νομούς, κυρίως δηλαδή σε Θεσσαλία και Μακεδονία. Στο Κιλκίς έχουν βγει ήδη έξω με τα δίκανα και περιμένουν την επιστροφή του "λεβέντη" τους που μόλις ψήφισε Ναι.

Σαν να συμφωνούμε απόψε για τον επιθανάτιο ρόγχο της κυβέρνησης κι...ανησυχώ πολύ!

Συμφωνώ πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει σημαντικό εκλογικό ποσοστό και πως αν γίνουν εκλογές,θα χρειαστεί να συγκυβερνήσει ίσως και πάλι.....

Αυτό το ξέρουν κι αυτοί και γι'αυτό το λόγο,θα τρενάρουν την πτώση αλλά δε θα την αποφύγουν.....η δυσαρέσκεια,οι διαδηλώσεις,οι απεργίες είναι μπροστά μας και μάλιστα,δριμύτατες.

Κι εγώ,δεν ξέρω αν θα ξαναστηρίξω τους βουλευτές ΣΥΡΙΖΑ του νομού μου αν βάλει μάλιστα και λίστα αντί σταυρό προτίμησης.....

Συνειδησιακό πρόβλημα.....ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΜΝΗΜΟΝΙΑ...Τελεία.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει κι ένα επιπλέον προβληματάκι που σκέφτεται ο Τσίπρας. Αν οι βουλευτές του Σύριζα που ψήφισαν Όχι υποχρεωθούν να παραδώσουν τις έδρες τους, οι αντικαταστάτες τους έχουν πάρει κάτι 250-300 ψήφους όλους κι όλους στις περιφέρειές τους, λόγω του bonus των 50 εδρών στο πρώτο κόμμα που θα στείλει στη Βουλή ανθρώπους που δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς στις τοπικές κοινωνίες τους, ούτε και απολαμβάνουν σπουδαίου κύρους και κάποιας "ασυλίας" μεταξύ των συμπατριωτών τους.

Το ξύλο που θα πέσει θα είναι αλύπητο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σαν να συμφωνούμε απόψε για τον επιθανάτιο ρόγχο της κυβέρνησης κι...ανησυχώ πολύ!

Συμφωνώ πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα χάσει σημαντικό εκλογικό ποσοστό και πως αν γίνουν εκλογές,θα χρειαστεί να συγκυβερνήσει ίσως και πάλι.....

Αυτό το ξέρουν κι αυτοί και γι'αυτό το λόγο,θα τρενάρουν την πτώση αλλά δε θα την αποφύγουν.....η δυσαρέσκεια,οι διαδηλώσεις,οι απεργίες είναι μπροστά μας και μάλιστα,δριμύτατες.

Κι εγώ,δεν ξέρω αν θα ξαναστηρίξω τους βουλευτές ΣΥΡΙΖΑ του νομού μου αν βάλει μάλιστα και λίστα αντί σταυρό προτίμησης.....

Συνειδησιακό πρόβλημα.....ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΜΝΗΜΟΝΙΑ...Τελεία.

Συμφωνούμε στο ότι ο Σόιμπλε κατάφερε να ισοπεδώσει το πολιτικό σκηνικό της χώρας και να κυνηγάμε στους δρόμους όλα τα κόμματα, πλην των δυο ακραίων. Ίσως αυτός ήταν εξαρχής ο στόχος του και η μεγάλη επιτυχία του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει κι ένα επιπλέον προβληματάκι που σκέφτεται ο Τσίπρας. Αν οι βουλευτές του Σύριζα που ψήφισαν Όχι υποχρεωθούν να παραδώσουν τις έδρες τους,

Κανένας δεν θα παραδώσει έδρα! Σίγουρη εκπροσώπηση στα μήντια, αναγνωρισιμότητα με ύφος μάρτυρα, προνόμια και 12.000 ευρώ / μήνα για

τα έξοδα της προεκλογικής... emwhistling

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μην ξεχνάμε,ότι τα νομοσχέδια-εφαρμοστικοί νόμοι περνάνε με πλειοψηφία των παρόντων,αλλά όχι κάτω από 120.

Η αποχή κάνει θαύματα.

Σε θερινά τμήματα δε,ψηφίζονται με λιγότερους, γίνονται και αντικαταστάσεις βουλευτών΄.Τα έχουμε ξαναζήσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει κι ένα επιπλέον προβληματάκι που σκέφτεται ο Τσίπρας. Αν οι βουλευτές του Σύριζα που ψήφισαν Όχι υποχρεωθούν να παραδώσουν τις έδρες τους,

Κανένας δεν θα παραδώσει έδρα! Σίγουρη εκπροσώπηση στα μήντια, αναγνωρισιμότητα με ύφος μάρτυρα, προνόμια και 12.000 ευρώ / μήνα για

τα έξοδα της προεκλογικής... emwhistling

Και πάμε στα σπουδαία ερωτήματα. Ποιοι χρηματοδοτούν, άραγε, τόσο καιρό το Σύριζα? Για κόμμα του 4%, η προεκλογική και μετεκλογική του καμπάνια είναι σπουδαία και πανάκριβη και θυμίζει πολύ παλιό ΠΑΣΟΚ και αμερικανούς συμβούλους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για να τα λέμε όλα, η στάση των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ήταν και απόψε ντροπιαστική. Ούτε ένας δεν βρέθηκε εκεί μέσα να πει και ένα ΟΧΙ στα νέα, σκληρά μέτρα?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και πάμε στα σπουδαία ερωτήματα. Ποιοι χρηματοδοτούν, άραγε, τόσο καιρό το Σύριζα?

..κάποιοι που δεν είναι τόσο πολύ πλούσιοι, όσο οι χρηματοδότες των άλλων?? emwhistling

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...