Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ εμμονική και γραφική ( το θεωρώ σίγουρο ) θα επανέλθω στο θέμα των καταθέσεων, όχι για το θέμα των καταθέσεων αυτό καθαυτό ( αν με "έκαιγε" θα ήμουν εξοικειωμένη με το θέμα,θα το είχα ψάξει και νωρίτερα και θα είχα κάνει και ..το κουμάντο μου - για να προλάβω,όσους θα πουν,ότι με καίει ),αλλά γιατί είναι πολύ έντονη η προπαγάνδα τόσο από τη μια όσο και από την άλλη πλευρά ( του ΝΑΙ και του ΟΧΙ ) και η δική μου/μας άγνοια μάς κάνει ευάλωτους είτε προς τη μια είτε προς την άλλη πλευρά.Και στο τέλος είναι θέμα ακρίβειας και αλήθειας (προσωπικά την αναζητώ,όπως μπορώ).

Είναι τέτοια η ώρα,που δεν έχει να κάνει και με το δημοψήφισμα (άλλωστε δεν έχω πάρει καθόλου θέση σ'αυτό), αλλά για να ξέρουμε και τι μας γίνεται και γενικά..κουβέντα να γίνεται.

Η προστασία των καταθέσεων μέχρι 100000 ευρώ είναι ψηφισμένη - νόμος του ελληνικού κράτους .

Νόμος 3746/2009 ΦΕΚ Α' 18-2-2009 άρθρο 9 παρ 2α-2β

"2.α) Η αποζημίωση για το σύνολο των καλυπτόμενων καταθέσεων του ίδιου καταθέτη σε πιστωτικό ίδρυμα που καλύπτεται από το ΤΕΚΕ ανέρχεται κατ’ ανώτατο όριο σε εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ σύμφωνα με το άρθρο 6 του ν. 3714/2008 (ΦΕΚ 231 Α΄).

β) Η αποζημίωση καταβάλλεται σε ευρώ και ισχύει για το σύνολο των καταθέσεων κάθε καταθέτη που τηρούνται στο ίδιο πιστωτικό ίδρυμα, ανεξάρτητα από τον αριθμό των λογαριασμών, το νόμισμα ή τη χώρα λειτουργίας του υποκαταστήματος του πιστωτικού ιδρύματος στο οποίο τηρείται η κατάθεση. Για τη μετατροπή από τους καταθέτες των καταβαλλόμενων αποζημιώσεων που αφορούν τις καταθέσεις σε ξένα

νομίσματα που τηρούνται στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό στα αντίστοιχα νομίσματα, εφαρμόζονται οι εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί συναλλάγματος και κίνησης κεφαλαίων. Στο ως άνω όριο συμπεριλαμβάνονται και οι δεδουλευμένοι τόκοι μέχρι την ημέρα που η κατάθεση

κατέστη μη διαθέσιμη."

Στη διάταξη αναφέρεται το άρθρο 6 του ν3714/2008,όπου αναφέρεται,ότι ισχύει έως 31/12/2011(το 2008 αυξήθηκε το όριο από 20000 σε 100000 ευρώ ).

Όμως, με την Οδηγία 2009/14/ΕΚ το όριο αυτό έχει καταστεί μετά τις 31 Δεκεμβρίου 2011 υποχρεωτικό για όλες τις χώρες της ΕΕ.

Την οδηγία 2009/14/ΕΚ την ενσωματώσαμε στην ελληνική νομοθεσία ,στο νόμο 4021/11 ΦΕΚ 218 Α'( είναι ο νόμος,που περιέχει και το χαράτσι της ΔΕΗ)Αιτιολογική έκθεση ,που λέει για την ενσωμάτωση : http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/2f026f42-950c-4efc-b950-340c4fb76a24/e-pistop-eis1.pdf

νόμος 4021/11 ΦΕΚ 218 Α'

Μέρος πρώτο, άρθρο 4, όπου προστίθεται το άρθρο 63Δ, παρ 4

"....Στα προς μεταβίβαση περιουσιακά στοιχεία περιλαμβάνονται υποχρεωτικά α.Οι υποχρεώσεις του πιστωτικού ιδρύματος από καταθέσεις έως του ορίου του άρθρου 9 του ν.3746/2009 και β. οι υποχρεώσεις του πιστωτικού ιδρύματος από καταθέσεις του Δημοσίου και φορέων της Κεντρικής Κυβέρνησης..."

Ο νόμος 4021/11 ΦΕΚ 218 Α' έχει τίτλο "Ενισχυμένα μέτρα εποπτείας και εξυγίανσης των πιστωτικών ιδρυμάτων – Ρύθμιση θεμάτων χρημα τοπιστωτικού χαρακτήρα – Κύρωση της Σύμβασης −Πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και των τροποποιήσεών της και άλλες διατάξεις. ".

ΥΓ:1)Η όλη αναζήτηση και κουβέντα από τη μεριά μου ξεκίνησε, γιατί είχα φάει σκάλωμα, ότι ...το είχε περάσει σε νόμο ο Καραμανλής !!! ( ξέρω,ακούγεται χαζό,αλλά αυτό θυμόμουν και...κόλλησα!! :D )

2)Η κουβέντα με sjjggst και ginashou ήταν απολαυστική και ελπίζω,ότι θα επαναληφθεί και με αφορμή άλλα θέματα, που θα προκύψουν !

sjjggst η επιμονή σου με έκανε να το ψάξω περισσότερο και αυτό είναι καλό (γενικά να ψάχνουμε ) ;)

3)Λεφτά δεν ξέρω,που θα βρούμε,τους νόμους έγραψα. :D

4)Καλή Κυριακή και από αύριο είτε με ΝΑΙ είτε ΟΧΙ ( είτε με ίσως ) η ίδια μέρα ξημερώνει για όλους μας ! :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!

ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑ'Ι'ΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ ΠΟΥ ΑΝΕ΄ΡΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΊ!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΚΟΛΑΦΟΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΟΥΝ!!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Επισκέπτης

κανουν μπάμ οι λεφτάδες εδω μεσα. μυριαμ.... emlmfao

6ψήφιες όλες....

Τροποποιήθηκε από epdfot

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

epdfot

χαχαχα!! Το συζητάς;;;;;; Φυσάει τόσο...μποφόρ να δουν τα μάτια σου !!!! Εγώ και...ο Μίδας !!!! Γι'αυτό και ήμουν πλήρως ενημερωμένη !!

ginashou

χαίρομαι πραγματικά τις κουβέντες,που κάνουμε με επιχειρήματα και που μας κάνουν να ψαχνόμαστε είτε για τις διαγραφές είτε για τα νομικά είτε για oικονομικά-πολιτικά ,γενικά για όλα.Μ' αρέσει ,προσωπικά, ένα θέμα να το ψάχνω σε βάθος.Δε με νοιάζει να διαψεύδομαι ή όχι (δε διεκδικώ το αλάθητο ),με νοιάζει να βλέπω τι πραγματικά ισχύει.Και μ'αρέσει, όταν υπάρχουν άνθρωποι να με ωθούν σ'αυτό (στο να ψάχνω). emrose

Myriam

αυτό,που ανέβασες για την Ευρωπαϊκή Αρχή Τράπεζας, το είχα ανεβάσει νωρίτερα εγώ και αυτό έγινε αφορμή για να ξεκινήσει η κουβέντα μου με το sjjggst και τη ginashou. :)

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κοίταξε...ο EFSF μπορεί να διεκδικήσει τα δάνεια που έδωσε στην Ελλάδα από την περιουσία του δημοσίου κι από τη σύναψη νέων δανείων της χώρας μας στο μέλλον ακόμη κι αν η χώρα επιστρέψει σε εθνικό νόμισμα.

Τα ίδια έλεγε και η Κατσέλη,και ο Λαπαβίτσας και ο Βαρουφάκης σε ανύποπτο χρόνο.

Ενδιαφέρον είναι πως όλο αυτό κατάντησε τρομοκρατικό όπλο......και "τσιμπήσαμε"....

Το άρθρο το βρήκα το πρωί στο tvxs ...χθες,δεν μπορούσα να μπω καθόλου.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

φτανει πια...

δεν μπορω να με θελουν ολες πια για το απολλώνιο κορμί μου....

πρεπει να αποκατασταθώ....

παρακαλειται οποια εξαψηφια θελει να στειλει στο ινμποξ....

εκτος αν ειναι καυλιάρα καλό κορίτσι και απο νομική οπότε βγαζω την υποχρέωση χωρις χρέωση...

ευχαριστω emrasta

Τροποποιήθηκε από epdfot

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

EPDFOT........

emoticon.jpg

good-afternoon-smiley-emoticon.gif

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

EPDFOT.... empc

karxarias3(1).jpg

ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΩ.ΧΑΣΜΟΥΡΙΕΜΑΙ.

Edited by syntaxidiotis, 13 June 2014 - 09:13 PM.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

πού θυμηθηκες τωρα τους πανταχού απόντες....

Τροποποιήθηκε από epdfot

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emstarwars emstarwars emstarwars emstarwars emstarwars emstarwars emband emband embandemdevil emdevil emdevil emdevil emdevilemgermany:anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: embond embond embond embond embond embond

Τροποποιήθηκε από ISOLDE

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ISOLDE.....Η ΣΙΑ ΚΟΣΙΩΝΗ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ...........ΑΠΟ 3-6 ΜΟΝΑΔΕΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΟΧΙ!!!! emrockon

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.avgi.gr/article/5682101/thanasis-papageorgiou- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --psifiso- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ixitiko-#st_refDomain=www.facebook.com&st_refQuery=

Θανάσης Παπαγεωργίου: Να γιατί θα ψηφίσω... Ναι (ηχητικό)

• 03.07.2015 , 17:46

Να γιατί θα ψηφίσω... Ναι

Για να εξαναγκαστεί να παραιτηθεί η κυβέρνηση και να ξαναγυρίσω στις παλιές καλές μέρες.

Σ' εκείνες τις ωραίες ηλιόλουστες δεξιές μέρες που μου πρόσφεραν καθημερινά καινούργιες στρατιές ανέργων και απελπισμένων.

Σ' εκείνες τις αλησμόνητες μέρες των απολύσεων και των αυτοκτονιών.

Να ξαναδώ τον Πάγκαλο να κάνει εμετό πάνω στη λατρευτή του Δημοκρατία.

Να ξανακούσω τα ιδιοφυή προγράμματα υγείας του Αδώνιδος.

Να νιώσω μπροστά στη μούρη μου το δάχτυλο του Μπένι να με απειλεί μαζί μ' εκείνο το προοδευτικό του επικίνδυνο βλέμμα.

Να ξαναδώ εκείνες τις προκλητικές επισκέψεις των τριών βιαστικών λογιστάκων με τις τσάντες να μπαίνουν στα υπουργεία της χώρας μου για να τα ελέγξουν.

Πεθύμησα κι άλλα μέτρα λιτότητας. Περισσότερο ΦΠΑ στη σίτιση. Κι άλλη μείωση της σύνταξής μου. Κι άλλο χαμήλωμα του βασικού μισθού. Κι άλλη αύξηση των διοδίων. Και των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων. Και της βενζίνης. Να νιώσω το δροσερό αεράκι του ΕΝΦΙΑ και να σταθώ στην ουρά της ΔΕΗ για να διακανονίσω την πληρωμή του λογαριασμού μου. Να δω να υλοποιούνται επιτέλους οι ιδιωτικοποιήσεις που δεν ολοκληρώθηκαν εξ αιτίας της κομμουνιστικής λαίλαπας που ενέσκηψε. Να πάρω λίγη χαρά ακούγοντας πως ξεκίνησαν επιτέλους οι εργασίες στο Ελληνικό από τη Lamda Development.

Πεθύμησα να ξαναδώ στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης εκείνο το ψηλό παιδί που μετέπλασε τα ιδανικά του αθλητισμού σε ανηλεές κυνηγητό κάποιων δυστυχισμένων Πακιστανών.

Θα ψηφίσω Ναι για να εκλείψει κάθε υποψία αριστεροσύνης που μπορεί να εμφανιστεί στην Ευρώπη και να καταστρέψει τα οράματα της Γερμανίας και της Ολλανδίας. Γιατί θέλω να παίρνω εντολές από τους yesmen και τα φερέφωνα της ευρωπαϊκής ολιγαρχίας.

Θα ψηφίσω Ναι επειδή μου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και δεν σκέφτομαι πια, δεν αντιδρώ, δεν διαμαρτύρομαι, δεν υφίσταμαι.

Έχω άπειρους λόγους για να ψηφίσω Ναι.

Ένας μόνο μου έχει απομείνει για το Όχι.

Η αξιοπρέπεια.

Αλλά ποιος δίνει πια σημασία σ' αυτήν;

Τροποποιήθηκε από ISOLDE

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.koutipandoras.gr/article/145011/o-protos-ton-proton-stis-panellinies-exigei- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --o-idios- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --i-genia-toy-psifizoyn

Ο πρώτος των πρώτων στις πανελλήνιες εξηγεί γιατί ο ίδιος και η γενιά του ψηφίζουν ΟΧΙ (δείτε βίντεο)

https://www.youtube.com/watch?v=fnc6vArna

04 Ιουλίου
19:342015

Ο Φαίδων Ανδρεαδάκης από τη Λαμία, είναι ο μαθητής ο οποίος διακρίθηκε ως πρώτος ανάμεσα στους καλύτερους μαθητές στις πρόσφατες Πανελλήνιες εξετάσεις.

Αξίζει να τον ακούσουν όλοι, κυρίως αυτοί που «έφεραν» τη χώρα μας σε αυτή την κατάσταση, τη συνέντευξη που έδωσε στο mag24.gr και στην οποία εξηγεί γιατί θα ψηφίσει ΟΧΙ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

11665712_1128512930499423_13347929303987

''Έχεις ευθύνη. Δεν κυβερνάς πια μονάχα τη μικρή ασήμαντη ύπαρξή σου. Είσαι μια ζαριά όπου για μια στιγμή παίζεται η μοίρα του σογιού σου.''

~Νίκος Καζατζάκης

Τροποποιήθηκε από ISOLDE

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οι δημοσκοπησεις δινουν προβαδισμα στο ισως!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.koutipandoras.gr/article/145040/afieromeno-stin-ellada-proto ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -o-tis-le-monde-mellon-tis-eyropis-paizetai-stin

Αφιερωμένο στην Ελλάδα το πρωτοσέλιδο της «Le Monde» - Το μέλλον της Ευρώπης παίζεται στην Αθήνα (φωτο)
  • 2326660_0.jpg?itok=Y-9Um0kl
05 Ιουλίου
08:412015

Στο πρωτοσέλιδο της γαλλικής εφημερίδας, «Le Monde» βρίσκονται οι κρίσιμες εξελίξεις στην Ελλάδα και το σημερινό δημοψήφισμα.

«Το μέλλον της Ευρώπης παίζεται στην Αθήνα» είναι ο κεντρικός τίτλος στο φύλλο της εφημερίδας, στο οποίο φιλοξενείται πολυσέλιδο αφιέρωμα για τα όσα συμβαίνουν στη χώρα μας και τον τρόπο που επηρεάζουν το ευρωπαϊκό οικοδόμημα.

Στο εξώφυλλο της γαλλικής εφημερίδας προβάλλεται επίσης η φράση του οικονομολόγου Τομά Πικετί, ο οποίος σε συνέντευξη που παραχώρησε στη Monde, καλεί τον Φρανσουά Ολάντ «να θέσει βέτο στην έξοδο της Ελλάδος».

Η ίδια εφημερίδα, μάλιστα, δημοσίευσε άρθρο τού Ζακ Ντελόρ, στο οποίο ο πρώην πρόεδρος της Κομσιόν και οι Pascal Lamy και Antonio Vitorino καλούν την Ε.Ε. να υιοθετήσει ένα σχέδιο 3 πυλώνων για τη διάσωση της Ελλάδας

monde1.jpg?itok=--CCIZdQ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εχω ενα κεφαλι καζανι - παω να κανω μια πλυση εγκεφαλου στον σκαει!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εχω ενα κεφαλι καζανι - παω να κανω μια πλυση εγκεφαλου στον σκαει!

Με το μαλακτικό που θα σου βάλουν στο πρόγραμμα,δε θα κάνεις μόνο πλύση αλλά θα καταλήξεις με μαλάκυνση εγκεφάλου..... ;)

Κι έχουν κάτι μούτρα........μέχρι το πάτωμα! emanakatevomai Και στο Mega,και στον Αντ1!!!! emshowoff

Ο Χ''νικολάου παριστάνει τον ανώτερο...το δέχτηκε καλά. emwhistling

Ο Αδωνις έχει πάθει εγκεφαλικό....χρειάζεται ηρεμιστικό...χωρίς πλάκα! emforeio

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν μέχρι τώρα ΝΔ - Ποτάμι - ΠΑΣΟΚ υποστήριζαν

πως

ΟΧΙ στο δημοψήφισμα σημαίνει ΟΧΙ στο ευρώ

και υποθέσουμε πως προκύπτει το ΟΧΙ

...άραγε θα δεχτούν να βγάλουν το σκασμό

τώρα που ο ελληνικός λαός ψήφισε να βγει από το ευρώ ;...

Λέμε τώρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εν τω μεταξύ,δείχνει που και που αποτελέσματα από νησιά και όλα τα νησιά ψήφισαν ΥΠΕΡ του ΟΧΙ!!!! emrespect

Να πέσει η Κρήτη σύντομα παρακαλώ για να κριθεί και το τελικό αποτέλεσμα........γιατί θέλουμε να βγούμε απόψε... emshy

Η Μέρκελ πάει αύριο Παρίσι να συναντηθεί με τον Ολάντ για το ελληνικό ζήτημα.. emshowoff

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...