Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest syntaxidiotis

Απλά θα ήθελα-και παρακαλώ να μην το τρολλάρετε αυτό που θα γράψω-να σας πω ότι στα πλαίσια επικοινωνίας μου με τον Πελεγρίνη(τελευταία μη εκλόγιμη τιμητική θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας του Σύριζα)

μου είπε ότι θα χαρεί να μας δει στη συγκέντρωση που έχει οργανώσει στο γραφείο του Ομήρου 44 στις 4 το απόγευμα της Τρίτης.

Λογικά και ο ίδιος και άλλοι θα απαντήσουν σε ερωτήματα που μπορεί να τεθούν για θέματα παιδείας.

Πριν λίγες ημέρες ο Πελεγρίνης σε συνέντευξή του σε εκπομπή στον ραδιοσταθμό στο κόκκινο είπε κάποια ενδιαφέροντα πράγματα.

1.Κατάργηση του νόμου διαμαντοπούλου.Απόρροια του νόμου αυτού είναι το γεγονός ότι τα δύο μεγαλύτερα ιδρύματα της χώρας είναι ακέφαλα.

2.Στον νέο νόμο πλαίσιο θα εκπροσωπούνται όλοι:Φοιτητές,διοικητικοί,διδακτικό προσωπικό.

3.Μπορεί κάποτε να παρατηρούνται οξύτητες στο πανεπιστήμιο,αλλά οι φοιτητές είναι αυτοί που δεν επιτρέπουν σε μορφώματα ναζιστικά να εισέλθουν στα ιδρύματα.

4.Ο φορτσάκης την ημέρα ψήφιζε ΚΑΤΑ του νόμου διαμαντοπούλου και συμφωνούσε στα πάντα με την σύγκλητο και το βράδυ σε κανάλια και όπου βρισκόταν στήριζε τον νόμο,με αποτέλεσμα να προκαλέσει και τις

διαμαρτυρίες της συγκλήτου.

5.Όταν είχαν εισβάλλει κάποτε φοιτητές στον χώρο,ο φορτσάκης απευθυνόμενος στον Πελεγρίνη του ζήτησε να εφαρμοστεί η νομιμότητα.Ο Πελεγρίνης τον ρώτησε:"Δηλαδή εννοείς ότι θα πρέπει να καλέσω την αστυνομία;" και ο

φορτσάκης απάντησε:"Όχι,βέβαια."

6.Το 2010 40 εκ. ευρώ η χρηματοδότηση του ΕΚΠΑ.Το 2014 14 εκ.

7.Κατά τα λοιπά μίλησε περί τέχνης,έκανε αναφορά στα παιδικά του χρόνια στο Σουδάν,στον πατέρα του που πήγε μέχρι την τετάρτη δημοτικού κλπ.

ΥΓ Προσωπικά φρόντισα να υπενθυμίσω στον πρώην-πρώην Πρύτανη του ΕΚΠΑ τον ρατσισμό που έχουμε δεχθεί και του τόνισα πόσο ενθαρρυντικό είναι ,που τα μόνα όρια που μια κυβέρνηση της αριστεράς αποδέχεται εντός του πανεπιστημίου είναι εκείνα που συνιστούν φραγμούς απέναντι στην μισαλλοδοξία,την χυδαιότητα και την βία.

Να υπενθυμίσω τέλος γενικά ότι σε κυβέρνηση Σύριζα το υπουργείο παιδείας θα είναι ένα με το υπουργείο πολιτισμού(η τέχνη και ο έρωτας ανθίζουν και τις μπάμιες) και θα έχει υπουργό,αναπληρωτές,υφυπουργούς,γραμμματείς κλπ.Να το συγκρατήσουμε αυτό.Ποτέ οι δίαυλοι επικοινωνίας δεν έβλαψαν.(Το τριμμένο τυρί από το σούπερ-μάρκετ πολλάκις).

ΥΓ2 Μπορεί η εκδήλωση του Πελεγρίνη να είναι τυπική και χωρίς ενδιαφέρον.Δεν το ξέρω.Κάντε ό,τι

νομίζετε.Εγώ έπρεπε να σας το γράψω.Αρκεί και το ξαναλέω να μην με τρολλάρετε,διότι εκτός από

σεμνός,είμαι και ευάλωτος εις τας καιρικάς συνθήκας,τον νεφοσκεπή ουρανό και τας πολλάς ραδίκας(δικό μου με επιρροή από Μποστ).

Τροποποιήθηκε από syntaxidiotis

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Guest ginashou

+ 1000 Syntaxidioti

Πολλές φορές κατηγορήσαμε τους πρώην Πρυτάνεις για ολιγωρία ως προς τη σύνταξη των Οργανισμών, δεδομένου ότι ήταν η μόνη νομοθετικά προβλεπόμενη λύση σωτηρίας μας (εάν κι εφόσον θα εμπεριείχαν ευνοϊκές ως προς εμάς διατάξεις).

Η καθυστέρηση σύνταξης αυτών και το "ράβε/ξήλωνε" μας επιφόρτισαν με πρόσθετο άγχος (λες κ δεν έχουμε αρκετό λόγω των εξετάσεων κ των λοιπών συνθηκών ζωής μας).

Πριν λίγο καιρό φάνταζε ουτοπική η κατάργηση του νόμου 4009/2011 με νέο νόμο.

Πλέον φαντάζει δυνατή..

Μακάρι..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Αυτήν την εβδομάδα θα αποκαλυφθεί και το όνομα του νεκρού της Αμφίπολης,παρά την έντονη αντίδραση της επιστημονικής κοινότητας που θεωρεί ότι η κίνηση είναι πρόωρη και τα αποτελέσματα...πιθανότατα λανθασμένα.Έτσι λοιπόν αυτήν την εβδομάδα ο σαμαράς θα ξεβρυκολακιάσει την Ολυμπιάδα,μητέρα του Μεγαλέξανδρου.Πόσο πιο χαμηλά;

ΥΓ Όχι μόλις πληροφορούμαι ότι έπεσαν και χαμηλότερα.Ο τάφος είναι οικογενειακός.Και βρέθηκε και ιπποειδές...Ο ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ!Ο ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ!

http://youtu.be/H0iN4z3Izt4

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΙΠΠΟΕΙΔΕΣ,ΕΝΤΑΞΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΗΜΟ ΑΤΙ ΤΟΥ ΞΑΚΟΥΣΤΟΥ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ.ΑΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΠΑΥΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ Ο ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Ευγένιος Σπαθάρης - Ο Καραγκιόζης,ο Μέγας Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι.

Στον ρόλο του Καραγκιόζη γκες χου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Μου φαίνεται ότι εάν ο Σύριζα καλούσε τον φορτσάκη να γίνει υπουργός θα παρατούσε και τη νδ και όλα.

Ο άνθρωπος δεν έχει φραγμούς,παρά μόνο φιλοδοξίες.

Το θετικό είναι πως τον ξεφορτώθηκε το πανεπιστήμιο.

Το αρνητικό είναι πως τον φορτώθηκε το κοινοβούλιο,αν και εκεί

παρασιτούν τόσοι ώστε ο φορτσάκης δεν θα προκαλεί έκπληξη.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΑ...

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΗΣ ΝΔ.

ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΠΟΤΑΜΙ,ΠΑΣΟΚ.

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ:ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ.

ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΜΕ...

ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ,ΛΟΒΕΡΔΟ,ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ.

ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ:ΒΕΡΕΜΗΣ.

ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ.

ΥΓ ΕΔΩ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΞΕΒΡΥΚΟΛΑΚΙΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΘΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ Η ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΚΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗΣ.ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ.ΣΕ ΕΜΑΣ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΙΛΙΑ!ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ ΠΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Πάντως έχω μια κάποια δυσκολία στο να μάθω τα ονόματα των υποψηφίων του Σύριζα.

Αν δεν έχει υποστεί τριβή,φθορά κάτι,με κόπο το απομνημονεύω.

Άσε που είναι πολύ δύσκολα

τα ρώσικα ονόματα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc

Συνταξιδιωτη,ακομα κι αν ολοι αποχωρησουν απ αυτο το τοπικ,ανετα το "κρατας" και μονος σου!

(χωρις να θελω να υποτιμησω φυσικα κανεναν!)

emrockon

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Γουότερντοκ.

Αλλά επιτέλους παιδιά τραγούδι.Γιουροβίζιον θα έχουμε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απλά θα ήθελα-και παρακαλώ να μην το τρολλάρετε αυτό που θα γράψω-να σας πω ότι στα πλαίσια επικοινωνίας μου με τον Πελεγρίνη(τελευταία μη εκλόγιμη τιμητική θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας του Σύριζα)

μου είπε ότι θα χαρεί να μας δει στη συγκέντρωση που έχει οργανώσει στο γραφείο του Ομήρου 44 στις 4 το απόγευμα της Τρίτης.

Λογικά και ο ίδιος και άλλοι θα απαντήσουν σε ερωτήματα που μπορεί να τεθούν για θέματα παιδείας.

Ευγε φιλτατε για αυτη την πρωτοβουλια! με ενημερωσε η myriam, εγω δεν θα παρευρεθω λογω του οτι δινω μεθαυριο ενα μαθηματακι, αλλά θα ερθει η ιδια + άλλοι απο την συνελευση των επι πτυχιω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ειχα προσφατως μια επικοινωνια με δικαστη που εκδικαζει αντιστοιχες υποθεσεις οπως η δικη μας.

τον ρωτησα "τι πρεπει να ζητησουμε απο τον συριζα οταν βγει, ωστε νομικα να ειμαστε καλυμμενοι και να ειναι και εφικτο σε συντομο χρονικο διαστημα; τροπολογια που να αναβαλει τις διαγραφες πχ;"

μου απαντησε (δικη του γνωμη παντα, εγω προσωπικα θεωρω οτι παραμενουμε σε εγρηγορση)

"εδω με την προηγουμενη κυβερνηση και δεν εγιναν διαγραφες, που ηθελε. και ανησυχειτε οτι θα γινουν με τον συριζα; και τιποτε να μην κανουν, οταν θα ερθει 30 απριλιου απλως δεν θα δωσουν εντολη να εφαρμοστει ο νομος. θα ειναι μια τυπικη εκκρεμοτητα απο την οποια ουτε καν κινδυνευετε εως οτου τελικα να αλλαξει οριστικα"

επειδη αυτη η ειδηση ως πολυ ελπιδοφορη μπορει να μειωσει τα αντανακλαστικα, επαναλαμβανω:

μην την παιρνετε τοις μετρητοις, ειναι απλα η γνωμη ενος δικαστικου.

εμεις συνεχιζουμε τις πιεσεις σαν να μην αλλαξε τιποτα.

τις επομενες μερες θα προσπαθησω να παρω την σταση ολων των κομματων για το ζητημα μας, εστω και τυπικα (να δωσουμε το παρον πριν τις εκλογες)

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

"και τιποτε να μην κανουν, οταν θα ερθει 30 απριλιου απλως δεν θα δωσουν εντολη να εφαρμοστει ο νομος. θα ειναι μια τυπικη εκκρεμοτητα"

Δε μας τα λέει καλά ο δικαστής

Ο νόμος είναι νόμος - δεν εφαρμόζεται κατόπιν εντολής

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εχεις δικιο φιλτατη αλλά σου υπενθυμιζω οτι απο αυτους που διαγραφησαν δια νομου τον περασμενο αυγουστο, δεν εχει διαγραφει κανεις, κ μπορουν κανονικα να παρουν πτυχιο κινδυνευοντας μονο εαν καποιος τριτος τους κανει αγωγη, δεδομενου οτι ο νομος δεν θα εχει αλλαξει.

ειχαμε επισκεφτει 4 μεγαλοδικηγορους για το θεμα το φθινοπωρο, κ υπηρχε αρκετη συγχυση για αυτο το ζητημα, δεν ειναι δηλαδη τοσο ξεκαθαρο οσο αναφερεις.

καθοτι, το αρμοδιο ιδρυμα για να κρινει την εγκυροτητα ενος πτυχιου ειναι το πανεπιστημιο που το χορηγει και κανεις αλλος.

απο την αλλη μερια ισχυει και αυτο που λες εσυ. συνεπως δημιουργειται μια γκριζα ζωνη.

αν θες μπορεις να διαβασεις τον διαλογο μας ενδεικτικα κατα την επισκεψη στους κατωθι δυο νομικους:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Base the Bass:

(1) Δεν είναι το εκάστοτε ίδρυμα που κρίνει την εγκυρότητα του πτυχίου, αλλά το δικαστήριο ενώπιον του οποίου αυτή προσβάλλεται

(2) Απαιτείται νέα νομοθετική ρύθμιση, η οποία ΡΗΤΑ θα καταργεί τον προισχύσαντα νόμο - αυτή είναι η μόνη ΕΝΤΟΛΗ (δηλ. του νομοθέτη) που θα μας διασφαλίσει

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σωστο, αλλά το δικαστηριο θεωρει ως μοναδικο "πραγματογνωμονα" για θεματα εγκυροτητας πτυχιου το ιδρυμα-πανεπιστημιο. Δεν υπαρχει κανενας αλλος να κληθει.

Το κρατος λοιπον δινει εντολη στο πανεπιστημιο να διαγραψει.

καποιες θεωρητικες περιπτωσεις (ολα θεωρητικες μου σκεψεις: )

Διεγραψε το πανεπιστημιο αλλά ο φοιτητης με παγαποντια καταφερε να παρει το πτυχιο? το δικαστηριο θα ρωτησει το πανεπιστημιο και θα κρινει επειτα το πτυχιο παρανομο.

Παρακουσε το πανεπιστημιο την εντολη του κρατους επειδη ειναι ανομο ιδρυμα και δεν διεγραψε, και τωρα πιστοποιει την εγκυροτητα του πτυχιου; το δικαστηριο θα κλινει υπερ του κρατους.

Παρακουσε το πανεπιστημιο την εντολη του κρατους επικαλουμενο το αυτοδιοικητο των πανεπιστημιων και δεν διεγραψε, και πιστοποιει την εγκυροτητα του πτυχιου; το δικαστηριο θα αντιμετωπισει προβλημα ορισμων κ ουδεις ξερει τι θα αποφανθει. Εξαρταται απο το πώς ερμηνευει το δικαστηριο το αυτοδιοικητο του πανεπιστημιου.

Ειπε το κρατος στο πανεπιστημιο να διαγραψει εκτος αν άλλως ορισει στο καταστατικο του, και το πανεπιστημιο πριν φτιαξει καταστατικο δεν διεγραψε, και πιστοποιει την εγκυροτητα του πτυχιου; το δικαστηριο θα μπερδευτει και παλι, αλλά θα κλινει υπερ του φοιτητη.

(αυτο αναφερεται στην τροπολογια Λοβερδου)

Ειπε το κρατος στο πανεπιστημιο να διαγραψει εκτος αν ζητηθει διακοπη σπουδων απο τον φοιτητη, και το πανεπιστημιο δεν διεγραψε διοτι δεν μπορεσε να χορηγησει διακοπη σπουδων (εχω πρωτοκολλησει ερωτηση περι αυτου), και πιστοποιει την εγκυροτητα του πτυχιου; το δικαστηριο θα μπερδευτει και παλι, αλλά θα κλινει υπερ του φοιτητη.

(αυτο αναφερεται στον νομο πλαισιο, μελλουσα τροφη για τους καταστροφεις εγγραφων)

ααα και ενα τελευταιο, αποτοκο της προσφατης περιπετειας μου στη γραμματεια:

Ειπε το κρατος στο πανεπιστημιο να διαγραψει οσους δεν εχουν κανει εγγραφη, και το πανεπιστημιο δεν διεγραψε διοτι διαπιστωσε οτι λογω ανθρωπινου λαθους στην μηχανογραφηση, φοιτητες που προσκομισαν ακλονητα στοιχεια οτι εγγραφησαν φαινονται στο συστημα σαν να μην εγγραφησαν; αστοχια της μηχανοργανωσης, αδυνατες οι διαγραφες.

δηλαδη, φιλη Ginger, σιγουρα κινδυνεψαμε πολυ, κινδυνευουμε ακομα, αλλά απλο ζητημα "ετσι λεει ο νομος", δεν ειναι!

αφηνω τον τελευταιο λογο σε σενα:

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

"και τιποτε να μην κανουν, οταν θα ερθει 30 απριλιου απλως δεν θα δωσουν εντολη να εφαρμοστει ο νομος. θα ειναι μια τυπικη εκκρεμοτητα"

Δε μας τα λέει καλά ο δικαστής

Ο νόμος είναι νόμος - δεν εφαρμόζεται κατόπιν εντολής

ξέρεις πόσοι νόμοι υπάρχουν που δεν εφαρμόζονται ? νεκρές διατάξεις πάρα πολλές! απλά ποτέ δεν ξέρεις βέβαια!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Base the Bass συγγνώμη που σε αναστατώνω βραδιάτικα, δεν είχα αυτήν την πρόθεση με το "καλωσορίσατε" στο τόπικ..

Έχουμε κ λέμε:

Όλες οι ανωτέρω σκέψεις σου ορθές, ωστόσο: όταν κρίνει ο δικαστής, αποφαίνεται βάσει νόμων.. Όλα τα άλλα είναι αποδεικτικά μέσα και στοιχεία της δικογραφίας.

Ο νόμος είναι "βαρύ χαρτί", σε αυτόν θα υπαχθεί η υπόθεση, προκειμένου να εξαχθεί συμπέρασμα κ το δικαιοδοτικό όργανο να αποφανθεί υπέρ ή κατά μίας διαγραφής..

Πρέπει να αλλάξει ο νόμος. Μόνο τότε θα σωθούμε..

Κ επειδή σε ταλαιπώρησα, ανεβάζω ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια (είστε κ μουσικόφιλο τόπικ συν τοις άλλοις)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://360pedia.gr/syriza-allages-exetastiko/

συνεντευξη της εφης καλαμαρα (τομεαρχη παιδειας του συριζα) - στο τελος του αρθρου υπαρχει λινκ με το ηχητικο.

Ο ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΕΦΕΤΟΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ

[....]

για το Πανεπιστήμιο

• Κατάργηση, άμεση, του νόμου 4009. Μεταβατικό νομοθετικό πλαίσιο για την λειτουργία των Πανεπιστημίων έως ότου, μετά από διάλογο, καταρτιστεί νέος νόμος Πλαίσιο.
  • Κατάργηση αμέσως των Συμβουλίων Ιδρύματος. Ανοικτό, αν υπάρξει χρόνος, να αλλάξει ο τρόπος εκλογής νέων πρυτανικών αρχών στο ΕΚΠΑ
  • Κατάργηση του χρονικού ορίου φοίτησης, (ν+2)
  • Επαναφορά του πανεπιστημιακού Ασύλου
  • Επανασύσταση συλλογικών Οργάνων με τη συμμετοχή και των φοιτητών με ποσόστοση
  • Ανάκληση των διαγραφών φοιτητών, όπου έχουν γίνει

[....]

Τροποποιήθηκε από sp_io

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.parapolit...n-foititon.html

Η υπεύθυνη του τομέα Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ, Έφη Καλαμαρά σε συνέντευξή στη Μάχη Νικολάρα, και την εκπομπή Υπόθεση Παιδεία στον Alpha 989, μεταξύ άλλων, υποσχέθηκε τα εξής:

-Κατάργηση, άμεση, του νόμου 4009. Μεταβατικό νομοθετικό πλαίσιο για την λειτουργία των Πανεπιστημίων έως ότου, μετά από διάλογο, καταρτιστεί νέος νόμος Πλαίσιο.

-Κατάργηση αμέσως των Συμβουλίων Ιδρύματος. Ανοικτό, αν υπάρξει χρόνος, να αλλάξει ο τρόπος εκλογής νέων πρυτανικών αρχών στο ΕΚΠΑ

-Κατάργηση του χρονικού ορίου φοίτησης, (ν+2)

-Επαναφορά του πανεπιστημιακού Ασύλου

-Ανάκληση των διαγραφών φοιτητών, όπου έχουν γίνει

-Επαναπρόσληψη αμέσως, σχολικών φυλάκων και διοικητικών υπαλλήλων στα Πανεπιστήμια

-Προσλήψεις μόνιμων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες της ερχόμενης σχολικής χρονιάς, σε όλες τις βαθμίδες. Κατάργηση του ΑΣΕΠ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα ηθελα να προσθεσω οτι στη συζητηση που εγινε στη Νομικη πριν καποιες μερες, οπου μιλησαν οι Τσουκαλας και Καλαμαρα ,αναφερθηκαν διεξοδικα ολα τα παραπανω.

Εγω προσωπικα δεν μπορεσα να παω αλλα πηγε συναδελφος μας απο τη Νομικη-οι περισσοτεροι τον γνωριζετε, ο Ν. -και μας ενημερωσε. Οι δεσμευσεις για τις διαγραφες (καμμια διαγραφη απο δω και περα και ανακληση οσων ηδη εγιναν) διατυπωθηκαν ρητως.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τα λινκακια μου τα εστειλε η μυριαμ και τα ποσταρισα αντ' αυτης! εγω απλα ξαναδηλωνω οτι θ8α ψηφισω συριζα με αποκλειστικο κριτηριο τις διαγραφες! (σκασιλα σας θα μου πειτε αλλα μ αρεσει να το λεω!)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η υπεύθυνη του τομέα Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ, Έφη Καλαμαρά σε συνέντευξή στη Μάχη Νικολάρα, και την εκπομπή Υπόθεση Παιδεία στον Alpha 989, μεταξύ άλλων, υποσχέθηκε τα εξής:

-Προσλήψεις μόνιμων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες της ερχόμενης σχολικής χρονιάς, σε όλες τις βαθμίδες. Κατάργηση του ΑΣΕΠ

θα γινονται με κληρωση οι προσληψεις?????

Τροποποιήθηκε από iceman

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...