Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

@hansolo

ΠΟΤΑΜΙ

1.'Να αναθεωρήσουμε το άρθρο 16 έτσι ώστε πανεπιστημιακή εκπαίδευση να παρέχεται και από Μη Κρατικά, Μη Κερδοσκοπικά Ιδρύματα'

2.'Δεν θα βγούμε από την κρίση αν δεν ανοίξουμε ξανά τη συζήτηση για μια άλλη Παιδεία'

3.'Καλούμε τους Έλληνες που έχουν χρήματα έξω, να τα επαναπατρίσουν. Τα χρήματα αυτά θα πάνε στην Παιδεία'.

4.'Ανώτατη παιδεία και έρευνα ως εθνικές προτεραιότητας για την κοινωνική και οικονομική ανασυγκρότηση'

do the math now...

υγ.για εμένα το τάνγκο είναι από τους πιο τυχοδιωκτικούς χορούς(άσχετο,ξέρω)

Ο συνάδελφος ζήτησε να μάθει συγκεκριμένα για το θέμα μας και τι θέση παίρνει ο "Μέγας Πολιτικός" Θεοδωράκης για εμάς και όχι την περίληψη της φανφαρολογίας του με τα σχετικά περιτυλίγματα που φροντίζει να επιμελείται για να μην μπαίνει στα "επιμέρους"....

Βρήκα κι εγώ κάτι και το αναρτώ το οποίο αποτελεί και πάλι αοριστολογία,μπουρδολογία και "ηθικολογία" για το πρέπον και το σωστό στη χώρα του χάους.

Αύριο,κι αν έχω διάθεση και χρόνο,θα γυρίσω πίσω τα μέιλ και τις ατζέντες μου στο protagon για να θυμηθούμε παρέα τι έγραφαν οι λασπολόγοι φίλοι και συνεργάτες του εκεί,οι οποίοι κοσμούν και πολλά από τα ψηφοδέλτια του τώρα μάλλον ή απλά,τον στηρίζουν με την πένα τους και το βήμα λόγου που του δίνουν πολύ περισσότερο από άλλα κόμματα μικρά εκτός Βουλής!!!

Αν θελήσω να ασχοληθώ με το θέμα περισσότερο.....βέβαια....

Και να συμμετάσχει σε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ,δε διαθέτει "τα κουκιά" για να περάσει τις θέσεις του όσον αφορά τα θέματα Παιδείας και ειδικά,για το δικό μας!!!!

Το Ποτάμι είναι κόμμα που δημιουργήθηκε από το υπαρξιακό άγχος των διαπλεκομένων για την επόμενη μέρα μιας νίκης της Αριστεράς στην Ελλάδα.Δεν είναι κόμμα αρχών και θέσεων. Γνώμη μου.

Πάντως,αν θέλει κανείς να περάσω από τη Σεβαστουπόλεως που είναι τα γραφεία τους να ρωτήσω τις θέσεις τους για τις διαγραφές φοιτητών,πολύ ευχαρίστως να το κάνω! emsadwalk

Περνάω συχνά από κει για να κατευθυνθώ στη σχολή μέσω της Φειδιππίδου.

Επειδή όμως ξέρω τι θα ακούσω κι επειδή έχω "λυμένο το ζωνάρι για καυγά" μια και το Ποτάμι,για μένα,είναι "κόκκινο πανί σε ταυρομαχία" (πρόσφατα,στα Χανιά,διαπληκτίστηκα με γειτόνισσα μου,κοντοχωριανή του "Μεγάλου Πολιτικού",που φρόντισε να μου θυμίσει πόσο καλό παιδί είναι ο γοητευτικός Σταύρος της),θα προτιμούσα και θα πρότεινα να αναλάβει αυτό το δύσκολο έργο κάποιος άλλος συνάδελφος με λιγότερη εμπάθεια από τη δική μου!

Το αστυνομικό τμήμα Αμπελοκήπων,επίσης,βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τα γραφεία του "ξεροΠόταμου"και δεν έχω όρεξη να βρεθώ εκεί για διαπίστωση στοιχείων ταυτότητας ή και με καμία καταγγελία για απρεπή συμπεριφορά στα ΜΜΕ,τα αγαπημένα της παρέας του!!!

"Χανιώτης καταγγέλει Χανιώτισσα που δεν τον ψηφίζει"....."χανιώτισσα του έκανε το μαγαζί "καλοκαιρινό"".......Παρακαλώ,να πάει άλλος να μάθει αυτά που ξέρουμε και που εννοούνται....

ΑΠΟ ΜΕΝΑ,Ο ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ,ΕΧΕΙ "ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ" ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ,ΑΜΗΝ.... ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΤΟΝ "ΑΓΑΠΗΣΕΙ"ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΙ ΑΝΤΑΠΟΔΩΤΙΚΑ!!!!

Τέλος,το tango είναι χορός πάθους κι ασυμβίβαστων ανθρώπων.Δημιουργεί συνειρμούς με ερωτικά καλέσματα χωρίς απαραίτητη επαφή κι αναδύει αέρα ελευθερίας κι ανυπότακτου πνεύματος το οποίο υποκλίνεται μόνο στο πάθος και στην ελευθερία του και όχι σε κανόνες κίνησης και κοινωνίας......

Ασχετο με το θέμα του ποστ,το ξέρω!!!!

Το παρακάτω απόσπασμα από το "φοβερό μανιφέστο" με τις "ρηξικέλευθες προτάσεις" είναι από το :

http://topotami.gr/omilia-tou-stavrou/

και προφανώς,με το να περάσει και κανείς από τα γραφεία τους,θα καταφέρει να ακούσει κάτι παρόμοιο......

VIVA LA REVOLUCIO΄N ,VIVA LA RESISTENCIA...... embandana :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats:

(...)

Όταν έχουμε 50.000 Έλληνες φοιτητές στο εξωτερικό είναι αδιανόητο να απαγορεύονται με συνταγματική διάταξη τα μη κρατικά πανεπιστήμια. Πολύ περισσότερο, όταν επιτρέπεται η ιδιωτική εκπαίδευση σε όλες τις άλλες βαθμίδες. Είμαστε υπέρ της δυνατότητας ίδρυσης μη κρατικών, μη κερδοσκοπικών Πανεπιστημίων με συγκεκριμένες προδιαγραφές που ισχύουν για αντίστοιχα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Τα τελευταία χρόνια το Δημόσιο Πανεπιστήμιο έγινε σάκκος του μποξ από όψιμους μεταρρυθμιστές.

Αναρωτιέμαι:

Πως ζητούμε από τα Πανεπιστήμια να διαπρέπουν, όταν κάθε χρονιά οι εισακτέοι είναι διπλάσιοι απ’ όσους μπορούν να εκπαιδεύσουν οι Σχολές;

Τι μπορεί να κάνει το Πανεπιστήμιο όταν οι φοιτητές που φτάνουν σε αυτό είναι εθισμένοι στην αποστήθιση;

Τι μπορεί να κάνει το Πανεπιστήμιο με τους φοιτητές που εισάγονται σε αυτό δίνοντας λευκή κόλλα στις Πανελλαδικές;

Ως πολιτεία και κοινωνία, αντί να ξοδέψουμε ενέργεια, μόχθο και πλούτο, ώστε να μπορέσουμε να ανεβάσουμε τον αδαή στο επίπεδο της επιστήμης, σπαταλήσαμε ενέργεια, μόχθο και πλούτο για να κατεβάσουμε την επιστήμη στο επίπεδο του αδαούς.

Το σωστό μέτρο της βάσης του 10, δηλαδή ο κανόνας που όριζε ότι κανείς δεν εισάγεται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αν δεν έχει μέσο όρο πάνω από τη βάση καταργήθηκε ως ταξικό μέτρο.

Το 2013, οι Έλληνες δαπάνησαν συνολικά 1 δις για φροντιστήρια.

Πρέπει να δεχτούμε την πραγματικότητα, να επιτρέψουμε στους καθηγητές των δημοσίων σχολείων να κάνουν φροντιστηριακά μαθήματα όπως οι γιατροί του ΕΣΥ κάνουν απογευματινά ιδιωτικά ιατρεία μέσα στα νοσοκομεία. Να γίνουν, πιλοτικά στην αρχή, σε επιλεγμένες περιοχές, να το μελετήσουμε και να το επεκτείνουμε σε όλη τη χώρα αν αποδόσει.

Οι ουσιαστικές μεταρρυθμίσεις στην παιδεία δεν αρχίζουν πάντως από τα Πανεπιστήμια. Αλλά από τα Δημοτικά, και καλύτερα ακόμη από τα Νηπιαγωγεία. (...)

Τροποποιήθηκε από Myriam

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιστολή του τ. Πρύτανη κ. Θ. Φορτσάκη

Προς όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Όπως είναι γνωστό, υπέβαλα την παραίτησή μου από Πρύτανης του Πανεπιστημίου μας, προκειμένου να λάβω μέρος στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές. Γνωρίζω ότι η απόφασή μου αυτή θα απογοητεύσει ορισμένους ή και θα τύχει κριτικής. Δεν σας κρύβω ότι την έλαβα μετά από πολλή σκέψη και μεγάλη συναισθηματική δυσκολία. Ωστόσο, πιστεύω ότι είναι η ορθή. Στη Χώρα μας διεξάγεται σήμερα μια κρίσιμη μάχη για την ευρωπαϊκή πορεία, αλλά και για την υπόστασή της. Η μάχη αυτή αφορά άμεσα και το Πανεπιστήμιο. Αισθάνομαι ότι οφείλω να τοποθετηθώ στον αγώνα όσο πιο αποτελεσματικά μπορώ.

Κατά τα 25 χρόνια θητείας μου στο Πανεπιστήμιο υπηρέτησα πιστά σε διοικητικές θέσεις, στις οποίες αφιέρωσα μεγάλο μέρος του χρόνου μου: πριν την Πρυτανεία, 7 χρόνια Διευθυντής του Τομέα Δημοσίου Δικαίου και 6 χρόνια στην Προεδρία της Νομικής Σχολής. Από την εμπειρία μου αυτή γνωρίζω πλέον ότι το Πανεπιστήμιο αποτελεί μέρος του πολιτικού προβλήματος. Δυστυχώς τα μεγάλα ζητήματά του δεν μπορούν να επιλυθούν από βήμα αποκλειστικά ακαδημαϊκό. Προέχει τώρα η περαιτέρω θεσμική θωράκισή του. Το Πανεπιστήμιο πάντα ήταν και είναι προτεραιότητά μου.

Πρέπει να επιτύχουμε στη Χώρα αυτό που επιχειρήσαμε στο Πανεπιστήμιό μας: να αντισταθούμε στον λαϊκισμό, στη βία των μειοψηφιών, στα σωματειακά μικροσυμφέροντα, να σταθεροποιηθούμε στη νομιμότητα, χωρίς την οποία καμία κοινωνία δεν επιβιώνει.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά εκείνους που μας εμπιστεύτηκαν και μας στήριξαν και να τους διαβεβαιώσω ότι το Πανεπιστήμιό μας παραμένει το πρώτο μέλημά μου.

Με τιμή,

Θεόδωρος Π. Φορτσάκης

καλο το αλλο με τον τοτο το ξερεις . Ειναι η μονη παρατηρηση που εχω νακανω για την επιστολη του . Εχει μεγαλη πλακα που εν λογω ανθρωπος πιστευει οτι ηταν αποδεκτος και ακομη περισσοτερο που πιστευει οτι εδωσε μαχες για τα πανεπιστημια. Δεν χωραει καν σχολιασμο η επιστολη του τι να πει κανεις. Το ποιο ανεκδοτο βεβαια ειναι που πιστευει πως θα δυσαρεστηθουν που φευγει. Εμενα η μονη μου ανυσηχια ειναι μην γινει κανα κουφο και βγει καμια νδ καιτον δουμε υπουργο παιδιας . Δεν θα το αντεξω χαχαχααχαχα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αντώνη,Χρόνια σου Πολλά και καλό Πτυχίο με υγεία,χαρά,τρέλα!!! empresent emrose

Να κοιτάξεις τα πμ σου από προχθές.....αν θέλεις να βοηθήσεις σε κάτι σε σχέση με το θέμα μας και παρά το γεγονός πως είσαι Οδοντιατρική.Ευνοείται η αντιπροσωπευτικότητα,έτσι.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Αντουάν πολύχρονος και ό,τι επιθυμείς!!!

Να είσαι πάντα γερός και με το καλό το πτυχίο σου :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

@myriam

δεν νομίζω να μπορούσα να ήμουν περισσότερο ξεκάθαρη(για όποιον βέβαια κάνει ένα βήμα παραπέρα στην σκέψη) emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc
Guest fay_
Guest fay_

Σαμαράς στον ΑΝΤ1-όταν μάλιστα ρωτήθηκε για ανεργία,ανέφερε τις κατλήψεις στα ιδρύματα και την φυγή στο εξωτερικό...να και πως κολλάει ο δικός σας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.star.gr/Pages/Politiki.aspx?art=260489&artTitle= ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -i_tha_einai_oi_ypourgoi_tou_syriza_an_epivevaiothoun_oi_dimoskopiseis

Δέκα υπουργεία θα έχει μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, όπως είχε ξεκαθαρίσει ο Αλέξης Τσίπρας από το βήμα του Διαρκούς Συνεδρίου του κόμματος.

Στην Κουμουνδούρου, λοιπόν, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν και, βασιζόμενοι στις δημοσκοπήσεις που σύσσωμες δείχνουν πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ, έχουν ήδη έτοιμο το οργανόγραμμα των υπουργείων αλλά και τα ονόματα των στελεχών που θα αναλάβουν κάποια από τα νευραλγικά πόστα.

Σύμφωνα, λοιπόν, με ρεπορτάζ της εφημερίδας «Παραπολιτικά», φαίνεται πως ο Αλέξης Τσίπρας έχει καταλήξει σεσχήμα… 10 + 2, δηλαδή 10 υπουργεία και δύο υπερυπουργεία, το Προεδρίας και το Ανάπτυξης.

Πρόσωπα-κλειδιά στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα είναι ο Γιάννης Δραγασάκης ως υπεύθυνος του οικονομικού επιτελείου, ο Γιάννης Βαρουφάκης, ο οποίος θα αναλάβει τη διαπραγμάτευση με τους δανειστές, αλλά και δύο γυναίκες πολιτικοί που θα στελεχώσουν νευραλγικούς τομείς του κράτους, η Νάντια Βαλαβάνη και η Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Ειδικότερα:

Υπερυπουργείο Προεδρίας: Θα περιλαμβάνει τα υπουργεία Εσωτερικών, Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Δικαιοσύνης, Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη καθώς και το νεοσυσταθέν υφυπουργείο Μετανάστευσης.

Υπερυπουργείο Ανάπτυξης: Θα περιλαμβάνει τα υπουργεία Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Αγροτικής Ανάπτυξης, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Ενέργειας, Τουρισμού, Ναυτιλίας και Αιγαίου. Αναμένεται να το αναλάβει ο Γιώργος Σταθάκης ενώ θα υπάρχει αναπληρωτής υπουργός αλλά και κάποιοι υφυπουργοί και γενικοί γραμματείς.

Υπουργείο Εξωτερικών: Αναμένεται να το αναλάβει ο καθηγητής πολιτικών θεωριών στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Πειραιά Νίκος Κοτζιάς

Υπουργείο Άμυνας: Αναμένεται να αναλάβει η Νάντια Βαλαβάνη, ενώ θέση γενικού γραμματέα θα αναλάβει ο βουλευτής Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ και πρώην διευθυντής του Πάνου Μπεγλίτη στο ίδιο υπουργείο, Νίκος Τόσκας.

Υπουργείο Παιδείας: Ακούγονται τα ονόματα των Κωνσταντίνου Τσουκαλά, του Τάσου Κουράκη και της Θεανώς Φωτίου. Σε θέση γ.γ. αναμένεται να τοποθετηθεί ο βουλευτής Θεσσαλονίκης Γιάννης Αμανατίδης, ο οποίος θα ασχοληθεί –μεταξύ άλλων- και με τον διάλογο για τον διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας.

Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης: Ακούγονται τα ονόματα του Αλέξη Μητρόπουλου αλλά και του Δημήτρη Στρατούλη.

Υπουργείο Οικονομικών: Σε θέση υφυπουργού αναμένεται να βρεθεί ο Ευκλείδης Τσακαλώτος, με αρμοδιότητα θέματα που αφορούν την καθημερινότητα των πολιτών.

Υπουργείο Δικαιοσύνης, Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη: Ζωή Κωνσταντοπούλου

Τράπεζα της Ελλάδας: Θα αναλάβει σημαντικό πόστο η Λούκα Κατσέλη.

Κυβερνητικός εκπρόσωπος θα τοποθετηθεί ο Πάνος Σκουρλέτης.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/778907/ti-deihnei-o-mesos-oros-ton-dimoskopiseon/

Poll of polls: Οι έδρες και η αυτοδυναμία

Η poll of polls θεωρείται η «μητέρα των δημοσκοπήσεων» καθώς αποτελεί το μέσο όρο όλων των ερευνών λίγο πριν από τις εκλογές. Θεωρείται μια απολύτως παραδεκτή μέθοδος, δεδομένου ότι δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να υπολογίζει τις μέσες ποσοστιαίες τιμές των δημοσκοπικών εκτιμήσεων, σύμφωνα με την Καθημερινή.

Το ελληνικό poll of polls διαμορφώθηκε από τις τελευταίες έρευνες 12 εταιρειών και ενός πανεπιστημίου και είναι οι εξής: Interview, GPO, Marc, Metron, MRB, Rass, Palmos, Pulse, K-Research, Alco, DATA RC, πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Public Issues. Οι προβλέψεις τους δεν είναι οι οριστικές καθώς οι περισσότερες θα πραγματοποιήσουν τουλάχιστον μία ακόμη έρευνα την εβδομάδα που έρχεται.

Η εκτίμηση του ποσοστού που θα λάβει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι 34,7% και της ΝΔ 30,2%, ακολουθούν το Ποτάμι με 7%, η Χρυσή Αυγή 6,2%, το ΚΚΕ 5,6%, το ΠΑΣΟΚ 4,7% και με το οριακό 3% φαίνεται να διασφαλίζουν την είσοδό τους στη Βουλή οι ΑΝ.ΕΛ.

Αν τις επόμενες μέρες η πρόβλεψη για τους ΑΝ.ΕΛ αλλάξει επί των χείρω για τον κ. Καμμένο και παράλληλα δεν προκύψει κάποια δυναμική στο κόμμα του κ. Παπανδρέου, τότε είναι πιθανό να έχουμε δύο μικρομέγαλα κόμματα στη Βουλή. Με συνέπεια να προκύπτει ως πιο πιθανό το σενάριο τα λοιπά κόμματα (ΔΗΜΑΡ,ΑΝΤΑΡΣΥΑ κτλ) να αθροίσουν ακόμα και άνω του 10% και ο πήχης της αυτοδυναμίας να υποχωρήσει περί το 36,5% ή και ακόμη χαμηλότερα (αν τα λοιπά αθροίσουν 12% οι 151 έδρες διασφαλίζονται με 35,6%).

Στην υποθετική περίπτωση που το poll of polls επιβεβαιωθεί μέχρι κεραίας, ο ΣΥΡΙΖΑ θα λάβει 145 έδρες και θα χρεια΄ζεται οπωσδήποτε τη συνδρομή των 8 βουλευτών των ΑΝΕΛ για να φτάσει σε μια οριακή αυτοδυναμία 153 εδρών. Αν οι ΑΝΕΛ μείνουν εκτός Βουλής ο ΣΥΡΙΖΑ θα αυξήσει κατά 3 τις έδρες του, φτάνοντας στις 148 και θα χρειαστεί να συμπράξει είτε με ΠΑΣΟΚ και Ποτάμι είτε με το ΚΚΕ, που απορρίπτει κάθε περίπτωση συνεργασίας με τον κ. Τσίπρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

http://www.alfavita.gr/arthron/συρζα-από-φέτος-αλλαγές-στς-εξετάσες-των-μαθητών-καταργείτα-ο-ασεπ-δορίζοντα-μόνμοι

ΣΥΡΙΖΑ: Από φέτος αλλαγές στις εξετάσεις των μαθητών - Καταργείται ο ΑΣΕΠ, διορίζονται μόνιμοι εκπαιδευτικοί

Κυρ, 18/01/2015 - 18:08

"Δεν θα κάνουμε κανέναν ΑΣΕΠ, θα τον καταργήσουμε. Οι προσλήψεις θα γίνουν άμεσα για την επόμενη χρονιά - Θα υπάρξουν μόνιμοι διορισμοί"

Η Έφη Καλαμαρά, υπεύθυνη του τομέα Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ σε συνέντευξή της στον Alpha 989 και στην Μάχη Νικολάρα, ανέφερε τα άμεσα μέτρα στην εκπαίδευση που θα πάρει η ΣΥΡΙΖΑ.

Άμεσα μέτρα

Η κ. Καλαμαρά ανέφερε πως υπάρχουν εκκρεμότητες ιδίως στα λύκεια ενώ είναι επείγοντα τα ζητήματα της δημόσιας εκπαίδευσης. Η δημοκρατική μεταρρύθμιση που θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ αφορά όλη την κοινωνία. "Έχουμε να αντιμετωπίσουμε μεγάλα προβλήματα" τόνισε.

Οι αλλαγές θα είναι σοβαρές και όχι πρόχειρες όπως του Νέου Λυκείου

"Προβλέπουμε δοκιμαστική περίοδο. Θα κάνουμε σοβαρές αλλαγές όχι τέτοιες όπως ήταν του νέου λυκείου το οποίο ψηφίστηκε και εφαρμόστηκε αμέσως με βιασύνη και προχειρότητα με στόχο, να μειωθεί ο αριθμός των μαθητών που τελειώνει το γενικό λύκειο και να στρέψουν μια μεγάλη μερίδα των μαθητών προς την μαθητεία"

Κατάργηση πανελλαδικών εξετάσεων

1) Θα καταργήσουμε τις πανελλαδικές εξετάσεις στην Α'και Β'Λυκείου. Δεν θα υπάρχει η τράπεζα θεμάτων. Τον Ιούνιο του 2015 δεν θα δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις οι μαθητές της Α' και Β' Λυκείου. Δεν θα συνυπολογιστεί ο βαθμός για να προαχθούν σε ΑΕΙ και ΤΕΙ. Πρέπει να αποσυνδεθεί απολύτως το απολυτήριο του Λυκείου από την τριτοβάθμια εκπαίδευσης.

2) Οι μαθητές της Α' και Β' Λυκείου θα προαχθούν με ενδοσχολικες εξετάσεις συνυπολίζοντας τους προφορικούς βαθμούς των τετραμήνων.

3) Τα θέματα θα τα θέτουν οι διδάσκοντες.

4) Η Γ΄Λυκείου της χρονιάς 2015-2016 θα εξεταστούν στα μαθήματα που έχουν προετοιμαστεί. Θα μπορούν όμως να δηλώσουν στο Μηχανογραφικό τους σχολές και τμήματα περισσότερα από 2 ή 3 επιστημονικά Πεδία.

5) Δεν θα ξεκινήσει από φέτος η ελεύθερη πρόσβαση σε σχολές.

Επιστημονικά πεδία, πρόσβαση σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

1) Πρόσβαση στις παιδαγωγικές επιστήμες πρέπει να μπορεί να γίνεται απο όλα τα επιστημονικά πεδία.

2) Στις Θετικές, Τεχνολογικές και τις επιστήμες Υγείας από τη 2η και από την 3η ομάδα Προσανατολισμού

3) Επαναλειτουργία, από την επόμενη σχολική χρονιά, των τομέων και των ειδικοτήτων της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης που έχουν καταργηθεί.

Το ενιαίο λύκειο θεωρίας και πράξης

1) 2χρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή, 12χρονη μέση υποχρεωτική, εκπαίδευση, μεταλυκειακή επαγγελματικής εκπαίδευσης

2) Επαναλειτουργία, από την επόμενη σχολική χρονιά, των τομέων και των ειδικοτήτων της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης που έχουν καταργηθεί.

Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

1) Κατάργηση, άμεση, του νόμου 4009 (Νόμος Διαμαντοπούλου). Θα καταρτιστεί νέος νόμος πλαίσιο ύστερα από διάλογο

2) Κατάργηση των Συμβουλίων Ιδρύματος. Θέμα χρόνου αν θα αλλάξει ο τρόπος εκλογής νέων πρυτανικών αρχών στο ΕΚΠΑ που είναι σε λίγο καιρό.

3) Κατάργηση του χρονικού ορίου φοίτησης, (ν+2). "Δεν θα υπάρξει ορισμένος χρόνος για να τελειώσει κάποιος την σχολή του. Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο" ανέφερε η κ. Καλαμαρά.

4) Αποκατάσταση του πανεπιστημιακού Ασύλου

5) Επανασύσταση συλλογικών Οργάνων με τη συμμετοχή και των φοιτητών με ποσόστωση

6) Ανάκληση των διαγραφών φοιτητών, όπου έχουν γίνει

7) Αποκατάσταση της αυτοδιοίκησης των ΑΕΙ

Δημόσια και όχι κρατικά πανεπιστήμια

"Λέμε πως τα ΑΕΙ πρέπει να επιχορηγούνται από το κράτος. Εννοούμε για δημόσια κρατικά και όχι κρατικά πανεπιστήμια. Πρέπει να διασφαλίζονται προϋποθέσεις όπως η αυτοδιοίκηση, δηλαδή την ακαδημαϊκή αυτονομία, πανεπιστημίων, η διαφάνεια για την αυτοτέλεια τους στην οικονομική διαχείριση."

Όργανα διοίκησης ΑΕΙ

Όργανα των ΑΕΙ είναι τα πρυτανικά συμβούλια, η σύγκλητος και ο Πρύτανης

θα κατοχυρώσουμε την συμμετοχή όλης της ακαδημαϊκής κοινότητας. Θα υπάρχει συμμετοχή, των φοιτητών, των καθηγητών, των μεταπτυχιακών και όλων των πανεπιστημιακών υπαλλήλων.

Η κ.Καλαμαρά ανέφερε πως ο διάλογος θα κρατήσει χρονικό διάστημα ενός χρόνου, όπου θα γίνει διάλογος με τις ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών, με τα συλλογικά όργανα δημοσίου και ιδιωτικού, με τους πανεπιστημιακούς δασκάλους, τους μαθητές και τους φοιτητές προκειμένου να κάνουμε μια μεταρρύθμιση που να έχει την κοινωνική συναίνεση αλλά και την στήριξη των εκπαιδευτικών γιατί αν δεν υπάρχει η στήριξη των εκπαιδευτικών δεν μπορείς να πας σε ουσιαστική μεταρρύθμιση όπως την θέλουμε εμείς

Προσωπικό της Εκπαίδευσης- Κατάργηση του ΑΣΕΠ - Μόνιμοι Διορισμοί

1) Επαναπρόσληψη αμέσως, σχολικών φυλάκων και διοικητικών υπαλλήλων στα Πανεπιστήμια.

2) Προσλήψεις μόνιμων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες της ερχόμενης σχολικής χρονιάς, σε όλες τις βαθμίδες ή αναπληρωτών πλήρους ωραρίου.

3) Κατάργηση του ΑΣΕΠ

"Δεν θα κάνουμε κανέναν ΑΣΕΠ, θα τον καταργήσουμε. Οι προσλήψεις θα γίνουν άμεσα για την επόμενη χρονιά. Υπάρχουν κενά, συνάδελφοι που συνταξιοδοτούνται. Θα υπάρξουν μόνιμοι διορισμοί ή αναπληρωτές πλήρους ωραρίου. Τα κονδύλια έχουν εξασφαλιστεί." ανέφερε συγκεκριμένα

"Από το Σεπτέμβρη θα λειτουργούν οι τομείς και οι ειδικότητες που καταργήθηκαν. Σε αυτούς τους τομείς θα επανέλθουν οι καθηγητές αν το επιθυμούν που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα. Ουδείς καθηγητής, ουδείς σχολικός φύλακας περισσεύει" ανέφερε η κ. Καλαμαρά

Ακούστε ολόκληρη την συνέντευξη της Έφης Καλαμαρά στη Μάχη Νικολάρα, στον Alpha 989

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αντώνη,Χρόνια σου Πολλά και καλό Πτυχίο με υγεία,χαρά,τρέλα!!! empresent emrose

Να κοιτάξεις τα πμ σου από προχθές.....αν θέλεις να βοηθήσεις σε κάτι σε σχέση με το θέμα μας και παρά το γεγονός πως είσαι Οδοντιατρική.Ευνοείται η αντιπροσωπευτικότητα,έτσι.

ευχαριστω μαρια να εισαι καλα για τις ευχες σου ευχομαι και εγω με την σειραμου τα καλυτερα και το πτυχιο να ερθει γρηγορα και ευκολα. Σου εστειλα πμ τωρα που το ειδα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πωπω ρε παιδιά, το άγχος αυτής της εβδομάδας που έρχεται...

Αν δεν βγουν διαγραφόμαστε αν ναι έχουμε μια ευκαιρία να μην πάνε χαμένοι τόσοι κόποι και βάσανα.

Καλή μας τύχη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αντουάν πολύχρονος και ό,τι επιθυμείς!!!

Να είσαι πάντα γερός και με το καλό το πτυχίο σου :)

ευχαριστω τζινα και χαρικα που εμεινες και συνεχιζεις να γραφεις . Ευχομαι και εγω με την σειρα μου καλο πτυχιο και σε σενα και τις καλυτερες ευχες .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πωπω ρε παιδιά, το άγχος αυτής της εβδομάδας που έρχεται...

Αν δεν βγουν διαγραφόμαστε αν ναι έχουμε μια ευκαιρία να μην πάνε χαμένοι τόσοι κόποι και βάσανα.

Καλή μας τύχη.

μην χανεις την θετικοτητα σου και μην αγχωνεσαι σου χαλαει την αποδοτικοτητα . Ολα θα γινουν και θα φυγει το οπλο απο τον κροταφο μας .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα καλυτερα κοριτσια τζινα και μαρια χωρις συζητηση . Πανταχου παρον και τα παντα πληρων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Τα καλυτερα κοριτσια τζινα και μαρια χωρις συζητηση . Πανταχου παρον και τα παντα πληρων

Αντουάν είσαι πολύ γλυκός <3

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...