Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest syntaxidiotis

Ο ΣΥΡΙΖΑ στο πλευρό των φοιτητών για τον αγώνα ενάντια στις διαγραφές Δέσμευση για επαναφορά όλων των φοιτητών που επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές

Με αφορμή τις αυξανόμενες φοιτητικές κινητοποιήσεις ενάντια στην υποβάθμιση των ΑΕΙ αλλά και στη πολιτική διαγραφών των φοιτητών ο ΣΥΡΙΖΑ επαναλαμβάνει την πάγια θέση του για κατάργηση του νόμου και των τροποποιήσεών του ώστε κανείς φοιτητής να μην αντιμετωπίσει ξανά τον κίνδυνο αποπομπής του από τα ΑΕΙ

Για τον ΣΥΡΙΖΑ η διαγραφή των φοιτητών αποτελεί ξεκάθαρο μέτρο καταστολής ενάντια στην ακαδημαϊκή ελευθερία και χρησιμοποιείται από τις μνημονιακές ηγεσίες για την τρομοκράτηση του φοιτητικού κινήματος και για τη διοχέτευση των διαγραφέντων προς τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια

Η επιμονή όμως αυτή καταδεικνύει και την κυβερνητική αναλγησία απέναντι σε όλους εκείνους τους νέους οι οποίοι εξαιτίας λόγων υγείας ή και των περιστάσεων της ζωής αναγκάστηκαν να εισέλθουν νωρίτερα στο στίβο της επιβίωσης καθυστερώντας έτσι την ολοκλήρωση των σπουδών τους

Το μέτρο των διαγραφών των φοιτητών πλήττει πρωτίστως εκείνους που δεν διαθέτουν τους οικονομικούς πόρους για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους απερίσπαστα και στο πλαίσιο αυτό αποτελεί ξεκάθαρα ένα ταξικό μέτρο

Ο ΣΥΡΙΖΑ υπογραμμίζει για ακόμα μία φορά τη δέσμευσή του για την επαναφορά όλων των φοιτητών που επιθυμούν τη συνέχιση των σπουδών τους και που ενδέχεται να διαγραφούν από τα ΑΕΙ εξαιτίας των αντιδραστικών ρυθμίσεων του Υπουργείου Παιδείας Αταλάντευτο στόχο της Κυβέρνησης της Αριστεράς αποτελεί η ενθάρρυνση όλων των νέων ανθρώπων να επιστρέψουν στα αμφιθέατρα και να σπουδάσουν χωρίς εμπόδια

ΥΓ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΟΚΤΩΒΡΙΟ.

Τροποποιήθηκε από syntaxidiotis

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Guest syntaxidiotis

Απαραίτητο για κάθε λιμνάζον στοιχείο που ετοιμάζεται να ψηφίσει.

http://youtu.be/Mz8vkmj2pj0

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και το νέο σποτ των ΑΝ.ΕΛ. αποδεικνύει το καλό τους γούστο!!!! emrespect Γιατί με ένα καλό τραγούδι,λέγονται τα πάντα,πολύ εύκολα..... :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Έχει κολλήσει το ταμπλετάκι μου και κάθε βίντεο από το γιουτιούμπ που βάζω βγάζει τον αρβανιτόπουλο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Το έσβησα γιατί η Άννα ψάχνει απεγνωσμένα χρήματα για να πηγαινοέρχεται Αθήνα-Σιγκαπούρη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι ένα τραγούδι rock από μένα.....αξεπέραστοι Χιώτης-Λίντα! emrespect Το διάλεξε μόλις τώρα ο Χ''νικολάου στην εκπομπή του στο real fm και το μεταφέρω πρόθυμα....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ για την Παιδεία και το Πανεπιστήμιο, την Πέμπτη στη Νομική
14.01.2015 , 11:27

Εκδήλωση με θέμα τόσο το άμεσο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, όσο και τα προτάγματα της κυβέρνησης της Αριστεράς για την Παιδεία διοργανώνεται την Πέμπτη στις 4 το απόγευμα στην Νομική Σχολή.

Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν οι οργανώσεις της Νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ στο κέντρο της Αθήνας (Νομικής, Οικονομικού – Πολιτικού, ΕΜΜΕ, ΠΤΔΕ – ΤΕΑΠΗ) και η οργάνωση μελών ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΠΑ.

Μετά τις παρεμβάσεις θα ακολουθήσει συζήτηση και ανοιχτή διαβούλευση επί των θέσεων του ΣΥΡΙΖΑ και της Νεολαίας.

Παρεμβαίνουν:

- Τσουκαλάς Κωνσταντίνος, ομότιμο καθηγητής ΕΚΠΑ, επικεφαλής ψηφοδελτίου επικρατείας ΣΥΡΙΖΑ

- Βερναρδάκης Χριστόφορος, Επίκουρος Καθηγητής στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του ΑΠΘ, υποψήφιος ΣΥΡΙΖΑ Ά Αθήνας,

- Ηλιόπουλος Νάσος, υποψ. διδάκτωρ ΠΑΝΤΕΙΟ, μέλος Κ.Ε. ΣΥΡΙΖΑ, υποψήφιος ΣΥΡΙΖΑ Ά Αθήνας

- Καλαμαρά Έφη, συντονίστρια τμήματος Παιδείας ΣΥΡΙΖΑ, καθηγήτρια Μέσης Εκπαίδευσης

Συντονίζει :

-Ελάτη Ποντικοπούλου-Βενιέρη, μέλος της οργάνωσης σπουδάζουσας Νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ Νομικής Αθηνών

Χαιρετίζει η οργάνωση μελών ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΠΑ

http://www.avgi.gr/article/5215932/to-programma-tou-suriza- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --tin-paideia- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --to-panepistimio-tin-pempti- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --nomiki

ΥΓ : Γράφτηκε στον Τύπο τις προηγούμενες μέρες,ότι σε ενδεχόμενη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ , θα γίνει μείωση του αριθμού των Υπουργείων με τη δημιουργία υπερυπουγείων.

Σύμφωνα με αυτά τα δημοσιεύματα, το Υπ.Παιδείας θα συνενωθεί με το Υπ. Πολιτισμού.

Θα υπάρχουν "υφυπουργοί" με αρμοδιότητες κάθε τομέα.

Για το Παιδείας είχε γραφτεί,ότι προορίζεται ο κος Κων/νος Τσουκαλάς, που παρεμβαίνει και στη συγκεκριμένη συζήτηση.

Το όνομά του γράφτηκε για τη θέση αυτή αρκετά πριν διαρρεύσει η τοποθέτησή του ως επικεφαλής στο Επικρατείας.

Ας το έχουμε υπόψην μας.

Στη συγκεκριμένη συζήτηση θα ήταν μια καλή ευκαιρία να πάρουμε άμεση απάντηση και για τις διαγραφές,τόσο γενικά όσο και ειδικά για τις 30/4,που επείγει.

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προτείνω να πάμε στην εκδήλωση αύριο....προσωπικά,προσφέρομαι εκτός απροόπτου..... empimp

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest syntaxidiotis

Πιθανότεροι κατά την κρίση μου είναι η Θεανώ Φωτίου και ο Κουράκης.Είναι αυτοί που ασχολούνται πάρα πολύ καιρό με τα ζητήματα παιδείας.Η θέση του Σύριζα για εμάς είναι δεδομένη.Φυσικά καλό θα είναι σε κάθε περίσταση να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας.Δεν ξέρω αν η υπουργοποίηση του Τσουκαλά παίζει.

Είναι 78 χρονών και μπορεί κάποιοι να το δουν ως κόλλημα.Προσωπικά δεν θα απέκλεια να προταθεί για πρόεδρος της δημοκρατίας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πολύ χαριτωμένο άρθρο.....

http://www.koutipandoras.gr/article/130982/apoleipein-o-theos-antonion

Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον

• tovima_0_0.jpg?itok=grqVH3qf
11 Ιανουαρίου
10:332015

Του Κώστα Βαξεβάνη

Από το απόγευμα του Σαββάτου τα γκάλοπ είναι περιττά. Η ναυαρχίδα του ΔΟΛ, "Το Βήμα" , κυκλοφορεί με τίτλο "η Ευκαιρία της Αριστεράς". Όταν ακόμη και η διαπλοκή προβλέπει για να μην πω προωθεί πλέον Τσίπρα, ο κύβος έχει ριφθεί.

Ο Τσίπρας δεν είναι πια ανεύθυνος, θαυμαστής Στάλιν, αρκούδα της βαρυχειμωνιάς για τον Σταύρο Ψυχάρη. Έχει μετατραπεί σε ηγέτη ο οποίος αντιμετωπίζει μια ιστορική ευκαιρία αφού το Βήμα προεξοφλεί τη νίκη του.

Ακούγεται επίσης πως τα κανάλια του βούρκου,αφού απέτυχαν να εμφανιστούν ως γάργαρο νερό και Ποτάμι, αναζητούν τώρα εναγωνίως αριστερούς σχολιαστές για να δομήσουν μια πιο αντικειμενική εικόνα. Απ ό,τι φαίνεται οι δηλώσεις στελεχών του Συριζα και του ίδιου του Τσίπρα πως οι καναλάρχες πρέπει να πληρώσουν για τις συχνότητες που κατέχουν δωρεάν, έχει θορυβήσει τους μιντιάρχες. Άσε που αυτό το "να πληρώσουν" μεταφράζεται στο δικό τους μυαλό διαφορετικά γιατί εσύ μπορεί να μην ξέρεις τι έχουν κάνει ,αλλά αυτοί το γνωρίζουν πάρα πολύ καλά και έχουν κάθε δικαίωμα να φοβούνται.

Η επικοινωνιακή πολιτική του Μαξίμου, επιβεβαιώνει πως είναι σε αδιέξοδο. Τα επιχειρήματα περί Grexit ακυρώθηκαν όχι μόνο από οικονομολόγους στην Ευρώπη αλλά από το ίδιο το πολιτικό προσωπικό της Ευρώπης και της Γερμανίας. Έτσι έχει ακυρωθεί ο βασικός μοχλός πίεσης των ψηφοφόρων που είναι ο φόβος. Εξαίρεση ίσως αποτελούν οι ελάχιστοι υπέργηροι που παρακολουθούν τις συγκεντρώσεις του Σαμαρά και του Βενιζέλου. Αν ψάξετε σχετικές φωτογραφίες στο ίντερνετ από ομιλίες, θα νομίζετε πως πρόκειται για ομιλία σε ιατρικό συνέδριο για τη φαλάκρα.

Αλλά και οι μοντέρνες που ανεβάζουν στο τουίτερ οι Άδωνις, Πλεύρης, Βαρβιτσιώτης, μοιάζουν περισσότερο με μνημόσυνα στα οποία ώριμες κυρίες, με κουπ Ξηρού, αποχαιρετούν τον λατρεμένο πολιτικό συγγενή.

Αντιθέτως, τα mail της Κουμουνδούρου έχουν γεμίσει από μηνύματα συμπάθειας και συμπαράστασης απ όλη την Ευρώπη και δεν εννοώ μόνο τους Podemos ή την γερμανική Αριστερά, αλλά παλιούς συνομιλητές του Σαμαρά και τεχνοκράτες.

Σε όλα αυτά ίσως πρέπει να προσθέσουμε την αγωνία του Σαμαρά, η οποία τον έκανε να εγκαταλείψει τον ιδρυματισμό του Μαξίμου και να πεταχτεί ως το Ζάππειο για να γυρίσει τηλεοπτικό σποτ στο οποίο συναντά πιτσιρικάδες και παίζει μαζί τους μπάλα. Πρόκειται για τους ίδιους πιτσιρικάδες από τους οποίους έχει αφαιρέσει το δικαίωμα ψήφου, αλλά δεν φτάνει ως εκεί το μυαλό του Μουρούτη και των επικοινωνιολόγων του για να καταλάβουν την ατυχή σύλληψη.

Ο Σαμαράς έχει καταλήξει γραφικός επιλέγοντας το επικοινωνιακό μοτίβο των τυχαίων συναντήσεων με τουρίστες και δημοσιογράφους έξω από το Μαξίμου ή με πιτσιρικάδες που παίζουν μπάλα,άκουσον άκουσον, στο Ζάππειο. Η πολιτική άποψη πίσω από την επικοινωνιακή τακτική είναι καταστροφική και συνίσταται στο δόγμα πως η μάζα μπορεί να καταπιεί ό,τι του προσφέρει η επικοινωνία. Όχι μόνο πως ο ο Σαμαράς είναι καλός πρωθυπουργός και λαϊκή φυσιογνωμία αλλά ακόμη και μπαλαδόρος.

Ό,τι πρόκειται να γκρεμιστεί τρίζει. Οι τριγμοί έχουν γίνει έντονοι το τελευταίο διάστημα και αναγνωρίσιμοι ως τοποθετήσεις της Βούλτεψη, του Ντινόπουλου ή του Άδωνη. Αυτό το συνεχές βούισμα στα τηλεοπτικά παράθυρα που οι ίδιοι το αντιλαμβάνονται ως πολιτική πληρότητα

Στα ψηφοδέλτια αντί για κόσμος και ντουνιάς, έχει συγκεντρωθεί κόσμος και η Δούνια ενώ η εσωκομματική σφαγή μόλις αρχίζει αφού ξέρουν πως οι περισσότεροι θα μείνουν εκτός Βουλής.

Εν ολίγοις θα μπορούσε να πει κάποιος στον Σαμαρά ήδη «αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις». Καλό βέβαια θα ήταν να τον ενημερώσει και πως δεν το έγραψε η Δημουλά αλλά ο Καβάφης

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σε 4% (απο 30%) μειωθηκε τις τελευταιες μερες το κερδος του στοιχηματος υπερ ΣΥΡΙΖΑ σε διαφορα πρακτορεια πολιτικων στοιχηματων.

αυτο καταδεικνυει την αυξημενη σιγουρια εκλογης οσον αφορα την γνωμη των πολιτικων αναλυτων των πρακτορειων αυτων κ των στοιχηματων των πελατων τους. (οσο πιο σιγουρο θεωρειται κατι, τοσο μικροτερο κερδος προσφερουν)

αντιθετα, το κερδος του στοιχηματος υπερ ΝΔ ειναι αυτη τη στιγμη 850%.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να ντυθείς σεμνά και να πας.

emshy

emsavoura Εχεις να μου συστήσεις κάτι ενδυματολογικό συγκεκριμένα για αύριο? empirate

Θα πάρω μαζί μου και τη Τζίνα να με επιβλέπει....Ο.Κ.??? Τζίνα,τι λές? Πάμε?

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Μαρία μου εγώ αύριο δεν μπορώ να έρθω..

Παρακολουθώ κάτι μαθήματα 16:00-21:00 (σε χώρο εκτός Νομικής) και δυστυχώς δεν μπορώ να απουσιάσω, λόγω ορίου απουσιών..

Θα το ήθελα πολύ πάντως να παρευρεθώ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Εγώ πάντως αν πήγαινα αύριο θα φορούσα το αγαπημένο μου ΦΦΑ (φόρμα, φούτερ, αθλητικά)

Ό,τι καλύτερο ;)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ πάντως αν πήγαινα αύριο θα φορούσα το αγαπημένο μου ΦΦΑ (φόρμα, φούτερ, αθλητικά)

Ό,τι καλύτερο ;)

Ε,όχι κι έτσι......δεν πάμε και για τρέξιμο! emwinking

Καλό είναι να είμαστε ευπρεπώς μοντέρνοι....με στυλ ανάλογο για την περίσταση..... emwinkingemconfused

emblush

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Ό,τι καλύτερο ;)

Ε,όχι κι έτσι......δεν πάμε και για τρέξιμο! emwinking

Καλό είναι να είμαστε ευπρεπώς μοντέρνοι....με στυλ ανάλογο για την περίσταση..... emwinkingemconfused

emblush

Φιλενάδα πίστεψέ με, δεν υπάρχει καλύτερο dress code για τέτοιες περιστάσεις

Μπερδεύονται ότι είμαι μικρούλα, τους προσεγγίζω και τους ταράζω ;)

Χώρια που είσαι και άνετα ........

Κομπλέ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υποθέτω η ανωτέρω ανακοίνωση αφορά την συμμετοχή των κανονικών φοιτητών σε εξετάσεις εαρινών μαθημάτων στην εξεταστική Φεβρουαρίου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλά....αυτό ισχύει και για τους επί πτυχίω??

Πρέπει να ανταποκριθούμε και μεις τυπικά σε αυτό άραγε? Εμείς,έτσι κι αλλιώς,εξεταζόμαστε σε όλα όσα χρωστάμε και περιμένουμε τη νέα εγγραφή μας για το εαρινό εξάμηνο τυπικά ώστε να επαναλάβουμε τις δηλώσεις μας!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υποθέτω η ανωτέρω ανακοίνωση αφορά την συμμετοχή των κανονικών φοιτητών σε εξετάσεις εαρινών μαθημάτων στην εξεταστική Φεβρουαρίου.

Με πρόλαβες Anakin !!!!! emrespect

Ακυρη η ερώτηση μου.......Ετσι κι αλλιώς,την Παρασκευή θα πάω για δική μου υπόθεση στη γραμματεία και θα ρωτήσω συγκεκριμένα και γι'αυτό....αλλά μάλλον,αφορά τους κανονικούς.Αυτό σκέφτηκα κι εγώ....

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...