Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

παντως για να πουμε και του αμερικανου το δικιο - ψηφισαν να γινονται μαθηματα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ! δεν αποκλειεται σε καποια φαση να το κλειδωσουν - οποτε τοτε θα γελασουμε πραγματι!

Δε θα γελάσουμε.

Από το λινκ που έδωσα παραπάνω:

About 10 p.m. Wednesday, a UC Berkeley police officer came to Wheeler Hall and told students it was officially closed.

“They’ve been notified, the building is closed and they need to leave,” a campus police lieutenant said on the police radio. A sergeant later instructed his officers, “Please be sure you have your helmets and batons with you.”

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η ανώτερη διάρκεια φοίτησης δε μπορεί να υπερβαίνει το διπλάσιο του ελαχίστου αριθμού των προβλεπόμενων στο πρόγραμμα σπουδών εξαμήνων για την απονομή του τίτλου σπουδών.

http://www.24wro.com.gr/apokaliptiki-sinentefxi-tou-theodorou-fortsaki-vinteo/

Η προσωπική μου αντίληψη για το θέμα των διαγραφών έχει ως εξής: το Πανεπιστήμιο πρέπει να παρέχει τη γνώση σε ένα συγκεκριμένο χρονικό Πλαίσιο, διότι διαφορετικά η γνώση αυτή δεν είναι επίκαιρη. Φανταστείτε ένα νομικό που ξεκινά τις σπουδές του το 1994 με τα τότε δεδομένα κι αποφοιτά το 2014 με τις τωρινές νομοθεσίες. Ή αντίστοιχα, έναν γιατρό, ο οποίος δεν είναι εξοικειωμένος με τις νέες τεχνικές και δεν μπορεί να ασκήσει επαρκώς το επάγγελμά του. Πρέπει, λοιπόν, να βάλουμε ένα χρονικό πλαίσιο. Ποιο είναι αυτό; Είναι γενικά το «ν*2» και όχι το «ν+2», όπως συχνά λέγεται. Στο «ν*2» φτάνουμε και με βάση τον ελληνικό νόμο, ο οποίος ναι μεν προβλέπει το «ν+2», προσθέτει όμως άλλα δύο χρόνια μετά το πέρας αυτών. Όπως συμβαίνει και στο εξωτερικό, στη Γαλλία για παράδειγμα, όπου κι εκεί φτάνουμε μέχρι το διπλασιασμό ουσιαστικά της αρχικής ελάχιστης προβλεπόμενης διάρκειας φοίτησης. Σίγουρα, ένα αντίστοιχο πλαίσιο ήταν ανάγκη να εφαρμοστεί και στη χώρα μας. Τώρα, αν με ρωτάτε αν η «εκκαθάριση» έγινε με τρόπο δίκαιο ή άδικο, θα σας πω ότι ο Νόμος είχε λάβει αρκετά μέτρα προς αποφυγή των αδικιών, ώστε να εκτελεστεί σωστά η διαδικασία. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι οι ενδιαφερόμενοι δεν τον πήραν στα σοβαρά και αδιαφόρησαν σε πολλές περιπτώσεις, με αποτέλεσμα σήμερα να υφίσταται τις κυρώσεις. Εγώ πάντως είχα προτείνει οι διαγραφές να γίνουν διαφορετικά. Είχα προτείνει να δηλώνει όποιος ήθελε να συνεχίσει τις σπουδές του ότι επιθυμεί να τις περατώσει, να εξεταστούν οι περιπτώσεις ατομικά και ο καθένας να λάβει απάντηση προσαρμοσμένη ακριβώς στα μέτρα του. Έτσι θα είχαμε γλιτώσει από ορισμένες αδικίες. Σε κάθε περίπτωση όμως η πρυτανική αρχή έχει ζητήσει από παλαιούς φοιτητές που νιώθουν αδικημένοι να έρθουν σε επαφή μαζί μας με σκοπό την εύρεση της βέλτιστης λύσης.

??

Τροποποιήθηκε από sp_io

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν υποθέσουμε ότι ο Οργανισμός του ΤΕΙ Αθήνας είναι πρόκριμα,

τότε λέει ξερά

Για τους εισαχθέντες φοιτητές πριν το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 εφαρμογή έχουν οι διατάξεις του άρθρου 80 παρ. 9 του ν. 4009/2011.

Αν υποθέσουμε ότι ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν, τότε λέει επίσης

η ανώτερη διάρκεια φοίτησης δε μπορεί να υπερβαίνει το διπλάσιο του ελαχίστου αριθμού των προβλεπόμενων στο πρόγραμμα σπουδών εξαμήνων για την απονομή του τίτλου σπουδών

Επίσης για να δοθούν παρατάσεις σε όποιον αιτηθεί, η προϋπόθεση είναι

έχει καλύψει το 50% των προβλεπόμενων στο Πρόγραμμα Σπουδών υποχρεώσεών του και συμμετέχει ενεργά στην εκπαιδευτική διαδικασία και στις εξετάσεις

Από όσα καταλαβαίνω, αφήνεται ανοιχτό το θέμα οι πολύ παλιοί να μη λάβουν καμία παράταση μετά τον Απριλιο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΥΓ. ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΤΑΝΚ ΕΧΕΙ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...

οτι πιο κοντινο μπορεσα να βρω......... emphoto

http://www.topontiki.gr/article/53151/Stin-Praga-anti- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --tin-anoiksi-irthan-ta-tanks

pod_1605_057_k1368778226.jpg

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

@guerilla

ξεκάθαρο είναι...50% μαθήματα,2 εξάμηνα παράταση.

εμένα το άλλο μου έκανε εντύπωση που λεει οι παρατάσεις δεν μπορούν να ξεπερναν τις δύο.

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

Άγονη πλήξη μιας ζωής, δίχως έρωτα
της ερημιάς μου τέρας, της πόλης μου θηρίο μη με φοβάσαι
αλλοπαρμένη έκφραση οι τοίχοι σου θυμίζουν τον πρώτο σου έρωτα
οι πιο πολλοι αδιάφορα κενοί, σε λυγίζουν όπου και να 'σαι
στα σκοτεινά δρομάκια οι σκιές γλιστράνε επικίνδυνα

Στα ηλεκτρισμένα ξενυχτάδικα οι γυναίκες μισοκρύβονται πίσω απ' τη λήθη
Στα κολασμένα παζάρια της λεωφόρου οι αστυνόμοι
οι πλούσιοι επαρχιώτες μηχανόβιοι
μάσκες ακάλυπτες μικρές στο γύρο του θανάτου
που τρεμοπαίζουν τον άγγελο ή τον δαίμονα
στις άκρες των δακτύλων τους, ξημέρωμα Σαββάτου

Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς
στα πιο μεγάλα θέλω κάνουν πίσω

δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν μακριά
κρύφτηκαν στις σπηλιές χαμένων παραδείσων

Ό,τι αξίζει πονάει, κι είναι δύσκολο
για να μην υποφέρεις φύγε μακριά μου, κρύψου από μένα
δεν ξέρω αν φεύγεις, τώρα, για το λίγο μου
ή αν αυτό που νιώθω ήταν πολύ
πολύ για σένα, πολύ για σένα

Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς
στα πιο μεγάλα θέλω κάνουν πίσω
δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν μακριά
κρύφτηκαν στις σπηλιές χαμένων παραδείσων

αφιερωμενο....σε αυτο που ερχεται...στο νεο και ωραιο....

θα εδινα τα παντα να ειχα μια αγκαλια σου αποψε....μια απλη αγκαλια και ενα χαδι....

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest dxtnk2000

Να πω μόνο iceman πως οι λέξεις κλειδιά είναι τα τελευταία 40 χρόνια κι όχι 45-46(να είμαστε ακριβείς.Αφού δεν κάνουμε ποτέ λάθος στην ημερομηνία λήξης του γιιαουρτιού,γιατί να κάνουμε εδω?)και η δεύτερη φράση κλειδί είναι Δυτικός κόσμος.Την εποχή εκείνη ο κόσμος είχε διαιρεθεί σε δυτικό υπό την επίδραση των ΗΠΑ και σε εκείνον υπό την επιρροή της ΕΣΣΔ.Υπήρχε και ο τρίτος ή ανεξάρτητοος κόσμος.Η Τσεχοσλοβακία από όπου και η φωτό ανήκε στη σφαίρα επιρροής και της κηδεμονίας της ΕΣΣΔ.Η Ελλάδα

των συνταγματαρχών ήταν ενταγμένη στον πρώτο κόσμο των ΗΠΑ.Επομένως πρώτον δεν απαντάς στο ερώτημα αφού δεν αναφέρεσαι στον δυτικό κόσμο και δεύτερον με την απάντησή σου εξισώνεις τα πεπραγμένα των σοβιιετικών με εκείνα στην Ελλάδα,στοιχείο αρκετά ενδιαφέρον.

Τροποποιήθηκε από dxtnk2000

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η αλήθεια είναι ότι ναι, φρικαλεότητες έκαναν όλοι στη δική τους σφαίρα επιρροής, των σοβιετικών περιλαμβανόμενων.

Επί του θέματος

@guerilla

ξεκάθαρο είναι...50% μαθήματα,2 εξάμηνα παράταση.

εμένα το άλλο μου έκανε εντύπωση που λεει οι παρατάσεις δεν μπορούν να ξεπερναν τις δύο.

δε συμφωνώ ότι είναι ξεκάθαρο προς την κατεύθυνση που το αντιλήφθηκες.

Επίσης σ' αυτό που σου έκανε εντύπωση, λέει

Η Διεύθυνση της Σχολής, ύστερα από αίτηση φοιτητή, μπορεί να χορηγήσει παράταση της χρονικής διάρκειας των σπουδών κατά δύο (2) εξάμηνα, υπό την προϋπόθεση ότι έχει καλύψει το 50% των προβλεπόμενων στο Πρόγραμμα Σπουδών υποχρεώσεών του και συμμετέχει ενεργά στην εκπαιδευτική διαδικασία και στις εξετάσεις. Οι παρατάσεις που δίνονται από τη Σχολή δε μπορεί να υπερβαίνουν τις δύο και, συμπεριλαμβανομένων και των προτάσεων, η ανώτερη διάρκεια φοίτησης δε μπορεί να υπερβαίνει το διπλάσιο του ελαχίστου αριθμού των προβλεπόμενων στο πρόγραμμα σπουδών εξαμήνων για την απονομή του τίτλου σπουδών.

παράταση = δύο (2) εξάμηνα

2 παρατάσεις = 2 x 2 εξάμηνα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

αρα δηλ στο δευτερο σκελος,μιλαμε για αλλο ενα ετος παραταση,λογικα με ορους ξανα.

(η απορια ήταν οτι μεχρι τωρα-οσους οργανισμους έχουμε δει-μιλανε μονο για ετος)

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ μένω σ' αυτό

Αν υποθέσουμε ότι ο Οργανισμός του ΤΕΙ Αθήνας είναι πρόκριμα,

τότε λέει ξερά

Για τους εισαχθέντες φοιτητές πριν το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 εφαρμογή έχουν οι διατάξεις του άρθρου 80 παρ. 9 του ν. 4009/2011.

Αν υποθέσουμε ότι ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν, τότε λέει επίσης

η ανώτερη διάρκεια φοίτησης δε μπορεί να υπερβαίνει το διπλάσιο του ελαχίστου αριθμού των προβλεπόμενων στο πρόγραμμα σπουδών εξαμήνων για την απονομή του τίτλου σπουδών

Επίσης για να δοθούν παρατάσεις σε όποιον αιτηθεί, η προϋπόθεση είναι

έχει καλύψει το 50% των προβλεπόμενων στο Πρόγραμμα Σπουδών υποχρεώσεών του και συμμετέχει ενεργά στην εκπαιδευτική διαδικασία και στις εξετάσεις

Από όσα καταλαβαίνω, αφήνεται ανοιχτό το θέμα οι πολύ παλιοί να μη λάβουν καμία παράταση μετά τον Απριλιο.

και όπως εγώ καταλαβαίνω, οι εισαχθέντες φοιτητές πριν το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 θα διαγραφούν όπως ορίζουν οι διατάξεις του άρθρου 80 παρ. 9 του ν. 4009/2011 , καθώς η έννοια της ανώτερης διάρκειας σπουδών δεν αφορά σε αυτούς

ενώ οι υπόλοιποι θα υπαχθούν στις διατάξεις του Οργανισμού όπως αυτές ορίζουν την ανώτερη διάρκεια σπουδών και τις κατά περίπτωση παρατάσεις σε αυτήν.

Ένα θολό σημείο που διακρίνω, έχει να κάνει με το ότι ακόμα και εγώ να κάνω λάθος στα προηγούμενα,

ο Οργανισμός ορίζει πως

δηλαδή άραγε για κάποιον παλιό φοιτητή που εκ των πραγμάτων έχει συμπληρώσει ανώτερη διάρκεια φοίτησης μεγαλύτερη του 2ν,

να υπάρχει πιθανότατα θέμα;...

Τροποποιήθηκε από guerilla

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

αυτο για το εαν αφορά τους "παλιούς και τους νεους" ειχε συζητηθει και στο προσφατο παρελθον

Παιδιά ακριβώς

Είχε συζητηθεί αυτό που λέει η Φαίη, καθώς υπήρχαν μεν κάποια προσχέδια που χορηγούσαν και σε εμάς παράταση, δεν ήταν όμως όλα γενναιόδωρα

Θυμίζω έγγραφο του κου Λοβέρδου για την ανάγκη επίτευξης κοινών ρυθμίσεων στους Οργανισμούς

Θυμίζω επίσης ότι ο κος Φορτσάκης προφορικά μεν, αλλά δήλωσε ότι θα μας δοθούν κ άλλες εξεταστικές

Μη σαλτάρετε βραδιάτικα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc

ούτως η αλλως δεν διευκρινιζει σε ποιους αφορα η παραταση και το ποσοστο 50% οποτε guerilla κακως βγαζεις το συμπερασμα που βγαζεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημερίζω......... emsleeping

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αυτο για το εαν αφορά τους "παλιούς και τους νεους" ειχε συζητηθει και στο προσφατο παρελθον

Παιδιά ακριβώς

Είχε συζητηθεί αυτό που λέει η Φαίη, καθώς υπήρχαν μεν κάποια προσχέδια που χορηγούσαν και σε εμάς παράταση, δεν ήταν όμως όλα γενναιόδωρα

Θυμίζω έγγραφο του κου Λοβέρδου για την ανάγκη επίτευξης κοινών ρυθμίσεων στους Οργανισμούς

Θυμίζω επίσης ότι ο κος Φορτσάκης προφορικά μεν, αλλά δήλωσε ότι θα μας δοθούν κ άλλες εξεταστικές

Μη σαλτάρετε βραδιάτικα

Εγώ απλώς να επισημάνω πως όποτε παλιότερα είχε συζητηθεί το θέμα, πάντοτε η δική μου θέση ήταν πως ο Οργανισμός θα πρέπει ρητά να αναφέρεται και σε εμάς στο σημείο που μιλάει για τις παρατάσεις. Οπότε δε λέω κάτι βραδιάτικα και μόνο.

Επίσης το τί λέει ο Φορτσάκης στο μιλητό και στο ιδιαίτερο δεν έχει καμία σημασία εάν αυτό δεν κατοχυρώνεται στα γραπτά. Νομίαζω έχουμε όλοι συμφωνήσει σ΄αυτό.

Όλα όσα εγώ ερμηνεύω με βάση το γραπτό κείμενο, δε λέω μπορεί και να τα ερμηνεύω λάθος. Σε κάθε περίπτωση όμως το σημείο

Οι παρατάσεις που δίνονται από τη Σχολή δε μπορεί να υπερβαίνουν τις δύο και, συμπεριλαμβανομένων και των προτάσεων, η ανώτερη διάρκεια φοίτησης δε μπορεί να υπερβαίνει το διπλάσιο του ελαχίστου αριθμού των προβλεπόμενων στο πρόγραμμα σπουδών εξαμήνων για την απονομή του τίτλου σπουδών.

είναι λίγο θολό ως προς αυτό στο οποίο αναφέρεται.

Τροποποιήθηκε από guerilla

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Πολύ σωστά τα λες guerilla, ωστόσο το ως άνω προσχέδιο του Οργανισμού, είναι μεν διατάξεις που περιβάλλονται...τον γραπτό τύπο...ξέρεις όμως αν τελικά θα εγκριθεί ως έχει από το Υπουργείο;;;;;;;

Άλλα προσχέδια δίνουν παράταση σε εμάς, γιατί να μην εγκριθούν εκείνα;;;;!!!!!!

Κατανοώ το άγχος ορισμένων, όλοι στην ίδια φάση είμαστε, αλλά ας χαλαρώσουμε λίγο :-)

Για το καλό μας, μην τρέχουμε για υπογλώσσια βραδιάτικα

Και καλά εσείς οι γιατροί, οι άλλοι τι θα απογίνουμε;;;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Τροποποιήθηκε από ginashou

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

θα σας τα χορηγήσουμε εμεις.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Πλάκα πλάκα είμαστε σε καλά χέρια με τόσους γιατρούς εδώ μέσα... :-)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest dxtnk2000

Ελπίζω κάποτε να τελειώσει όλη αυτή η ανασφάλεια.Και τότε ίσως, και βεβαίως αν όλα εξελιχθούν καλά, κάποιοι να αναπολούν το

παρελθόν και το γκρηκμεντς.Κάπως έτσι το φαντάζομαι.

ΥΓ Φερτομάζα πάλι στάζεις...αγάπη για όλους μας.

Άκομψο αυτό που είπες για την χάρη.

Εγώ πάλι θεωρώ χάρη που στη θέση αυτού του υπουργού αυτής της απεχθούς κυβέρνησης δεν είσαι εσύ.Γιατί εάν ήσουν εσύ θα την είχαμε βάψει.

Τροποποιήθηκε από dxtnk2000

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emrespect Waterdoc για το ντουέτο Μητροπάνος-Κανελλιδου!!!!

Το ακούω πολύ συχνά!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc

Χαρη του υπουργου??????

είναι δικαιωμα μας το να παρουμε πτυχιο γιατι παλευουμε γι αυτό μονο με θεμιτο τροπο.

Μπήκαμε αξιοκρατικα και θα αποφοιτήσουμε αξιοκρατικα απ αυτή τη σχολη!

Σου είναι αγνωστη μηπως αυτή η λεξη?να στην εξηγησω?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...