Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest fay_

α καλά....εγώ έχω ακούσει να λένε πτυχιακή για τον πρώτο κύκλο σπουδών,διπλωματική για το μεταπτυχιακό,σε διάφορες σχολές ΑΕΙ.

επίσης,έχω ακούσει να αυτοχαρακτηριζονται μεταξύ τους και ως πολυτεχνίτες ή ανάλογα με τον τομέα:μπετατζήδες,πασολομπήχτες κ.ο.κ

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Guest fertomasa

δεν μου λες, εσύ γιατρός είσαι? Γιατί μπορώ να σου αποδείξω πως δεν είσαι.

ακομα οχι, αν το θελησει ο Θεός μπορει να γίνω μεσα στους επόμενους 6 μηνες....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

α καλά....εγώ έχω ακούσει να λένε πτυχιακή για τον πρώτο κύκλο σπουδών,διπλωματική για το μεταπτυχιακό,σε διάφορες σχολές ΑΕΙ.

επίσης,έχω ακούσει να αυτοχαρακτηριζονται μεταξύ τους και ως πολυτεχνίτες ή ανάλογα με τον τομέα:μπετατζήδες,πασολομπήχτες κ.ο.κ

θεέ μου τι μαλακίες! Τίποτα αιώνιοι θα τα λένε αυτά...

ΥΓ. Το πασαλομπήχτης μου άρεσε :)

ΥΓ. Τί να κάνω, να σας δείξω το πάσο μου; emjump emjump emjump

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

με το να σπουδαζω εγω ιατρική αυξάνονται οι πιθανοτητες σου αν βρεθεις ταβλα στα επειγοντα να βρεθει καποιος να ασχοληθει μαζι σου....

αυτα τα ολιγα....με την προταση και προτροπη μου να επενδυεις στην αληθεια κ οχι στο ψεμμα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

@Ioannis Fidopiastis

ααα είπες ΠΑΣΟ,οι περπετσιουαλ δεν έχουν πάσο emermm ..βέβαια ο φερτομασα έχει δικαιώματα για παροχές φοιτητικές παρότι είναι σε δεύτερη σχολή

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

παιδια αν διαγραφείτε,να πιασετε δουλεια σε ανακριτικο γραφειο.

Θα κανετε καριερα εκει.

ΟΜΠΤΖΕΞΙΟΝΓΙΟΡΟΝΟΡ

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

με το να σπουδαζω εγω ιατρική αυξάνονται οι πιθανοτητες σου αν βρεθεις ταβλα στα επειγοντα να βρεθει καποιος να ασχοληθει μαζι σου....

αυτα τα ολιγα....με την προταση και προτροπη μου να επενδυεις στην αληθεια κ οχι στο ψεμμα...

επειδή είσαι σοβαρός του θανατά με το γκρικμεντς και βλέπω ότι είσαι στα πρόθυρα να κάνεις κακό στον εαυτό σου

πιστεύοντας ότι σε επεσκίασα (τί χαριτωμένη ανοησία!) -και είναι κάτι που θα το φέρω βάρος-

σου ανακοινώνω το μπόνους της βραδιάς: ΘΑ ΑΠΟΣΥΡΘΩ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ (σίγουρα) και ίσως οριστικά.

Η προτροπή μου παραμένει ως έχει: Get a life! (δεν έχει μεγαλύτερα γράμματα...)

YΓ. Το "μπετατζήδες" ναι λέγεται. Το συνηθέστερο είναι "πολιτικοί".

Το "μηχανικός" δεν χρησιμοποιείται αναμεταξύ μας*. Το χρησιμοποιεί ο υπόλοιπος κόσμος για εμάς.

(Οι αρχιτέκτονες δεν θέλουν ούτε να το ακούνε γιατί τους θυμίζει τους αιώνιους αντιπάλους, τους πολ,μηχ)

Επίσης αν δηλώσω πασαλομπήχτης υπάρχει περίπτωση να με παρεξηγήσουνε;

Fertomasa επειδή είσαι ρέκτης θα σου αποκαλύψω κάτι που σου ξέφυγε:

Ημείς στο ΕΜΠ δεν παίρνουμε πτυχίο αλλά δίπλωμα γιατί είμαστε τεχνικοί με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα (που λέει ο λόγος...)

Επίσης δεν λεγόμαστε τυπικά φοιτητές αλλά σπουδαστές,

http://www.iospress.gr/ios2008/ios20081116.htm

*με την προϋπόθεση ότι θα το πάρουμε το γαμημένο το πτυχίο (Ουπς!!!!!!!)

Τροποποιήθηκε από Ioannis Fidopiastis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

πασολομπήχτης=τοπογράφος μηχ...(νομιζω θα έχεις θέμα εκτος πολυτεχνειου)

θα πέσει φωτιά να με καψει τώρα,αλλα περισσότερο ψώνια από τους γιατρους δεν υπάρχουν.Πρώτα θα πουν επάγγελμα και μετα ονομα.Κ μετα νομιζω ακολουθουν οι δικηγόροι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

fay_ μετα το επαγγελμα,ονομα, ποιο είναι το τριτο που ακολουθει?

ε να μας πει καμια εκτος ιατρικης,οι "εσωτερικές" δεν δείχνουν προτίμηση (τουλάχιστον η σειρα μου)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

Ημείς στο ΕΜΠ δεν παίρνουμε πτυχίο αλλά δίπλωμα γιατί είμαστε τεχνικοί με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα (που λέει ο λόγος...)

Επίσης δεν λεγόμαστε τυπικά φοιτητές αλλά σπουδαστές,

μαλλον ειχες απωθημενο ΕΜΠ αλλα δεν εχεις περασει ουτε απ' εξω....

βεβαιως μπορεις να μεινεις στην παρεα μας, οπως εγραψα καθε καλη παρεα εχει εναν φιδεμπορα....

συμπτωματικα μικρος ειχα ενα φιλο γιαννη φιδεμπορα επισης...

ενα απο τα ωραιοτερα φιδια του ήταν οτι ειχε παει σε οικο ανοχής και μολις τελειωσε, βγηκε εξω η γυναικα φωναζοντας "νερο νερο"....

κατι σαν "σπουδαστης ΕΜΠ που κανει πτυχιακή και θα γινει τεχνικός"....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

φερτομαζα,

μην επιμένεις.Το μηχανιλίκι είναι η απόλυτη εφαρμοσμένη επιστήμη.Γι αυτο και το τεχνίτες με δίπλωμα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

αφιερωμενο σε αυτη που μου εστειλε μηνυμα στο κινητο πριν λιγο.....

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μία Καλημέρα κι από μένα........... :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το πρόγραμμα κάποια στιγμή έχει και διαφημίσεις

έτσι για να βγαίνουν τα έξοδα μη ξεχνιόμαστε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

το ενδιαφερον ειναι το κοκκινισμενο! ;)

Στο «χρονοντούλαπο» της Πανεπιστημιακής Ιστορίας
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/11/2014 06:00
Το θέμα είναι σοβαρό και χρήζει μεγάλης προσοχής. Ο αξιότιμος Πρύτανης Φορτσάκης, ως μονομελής Τρόικα, αποφάσισε να βάλει «μια τάξη» στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο χωρίς στην ουσία κανένα πολιτικό κόμμα να του προσφέρει συμπαράσταση. Και τούτο όχι επειδή πάγια αρχή των πολιτικών κομμάτων αποτελεί η μη ανάμειξη τους σε Πανεπιστημιακά θέματα αλλά επειδή φοβούνται μήπως χάσουν την «πελατεία» τους. Ελλείψει λοιπόν ουσιαστικής υποστήριξης, δύσκολα βλέπω να τα καταφέρνει ο κος Πρύτανης. Επειδή όμως το θέμα αφορά το μέλλον του Ελληνικού Πανεπιστημίου ας μου επιτραπεί να το αναλύσω περαιτέρω.

Στο Πανεπιστήμιο του Liverpool (όπως και στα υπόλοιπα Πανεπιστήμια της Μεγάλης Βρετανίας) δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις. Υπάρχει όμως σωματείο εργαζομένων (Πανεπιστημιακών και Διοικητικών Υπαλλήλων) στο οποίο είναι εγγεγραμένο ένα αξιοσέβαστο ποσοστό (από εμάς). Κάθε φορά λοιπόν που τίθενται στο τραπέζι θέματα που θίγουν τα μισθολογικά και συνταξιοδοτικά μας «κεκτημένα» (sic), το ίδιο το σωματείο οργανώνει ηλεκτρονική ψηφοφορία καλώντας τα μέλη του να ψηφίσουν υπέρ ή κατά συγκεκριμένης μορφής απεργίας (καθολική αποχή από τα καθήκοντα μας, ή μερική αποχή, μέσω για παράδειγμα της μη διόρθωσης των γραπτών). Μάλιστα, η ηλεκτρονική ψηφοφορία διαρκεί τουλάχιστον μία εβδομάδα έτσι ώστε να δοθεί σε όλα τα μέλη επαρκής χρόνος ψήφου. Και τούτο διότι το ίδιο το σωματείο έχει τον νου να αντιληφθεί ότι μικρή συμμετοχή στην ψηφοφορία θα καταστήσει διάτρητη την όλη διαδικάσια.

Στο βαθμό λοιπόν που η ψηφοφορία «δείξει» απεργία, τα μέλη του σωματείου καλούνται σε αποχή από τα καθήκοντα τους. Πράγματι, τα περισσότερο (ας πούμε) ενεργητικά μέλη του σωματείου λαμβάνουν θέση στην είσοδο των Πανεπιστημιακών κτιρίων ενημερώνοντας με ευγενέστατο τρόπο τους μη συμμετέχοντες στην απεργία για τις θέσεις τους χωρίς βέβαια να παρεμποδίζουν, πόσω μάλλον να προπηλακίζουν, συναδέλφους που θέλουν να εργασθούν κανονικά. Αυτά λοιπόν στη Μεγάλη Βρετανία που δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις.

Και επανέρχομαι στο ζήτημα του κου Φορτσάκη ο οποίος πρότεινε ηλεκτρονική ψηφοφορία για το θέμα των καταλήψεων. Διαβάζω ότι με την πρόταση του αυτή, καταργεί τους Φοιτητικούς Συλλόγους. Μια στιγμή όμως: οι Φοιτητικοί Σύλλογοι υπάρχουν μόνο για να προτείνουν καταλήψεις; Αντί αυτού, μήπως στην ουσία η προτάση του νομιμοποιεί τις όποιες αποφάσεις των Φοιτητικών Συλλόγων (αφού μεγιστοποιείται η συμμετοχική διαδικασία μέσω ψήφου);

Βέβαια, η ευθύνη για τον αναβρασμό στο χώρο της παιδείας πρέπει να αποδοθεί τόσο στους εκάστοτε κυβερνώντες όσο και στις πρυτανικές αρχές αλλά και στους ίδιους τους φοιτητές. Όλοι, μα όλοι, επί σειρά ετών προώθησαν και ανέχθηκαν τον κομματισμό του

χώρου της παιδείας με γραφική «αιχμή του δόρατος» τα τραπεζάκια των φοιτητικών παρατάξεων τα οποία πρωτοστατούν, στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους, στο καλωσόρισμα των πρωτοετών φοιτητών. Γιατί αυτό γίνεται μόνο στην Ελλάδα και όχι αλλού; Όχι βέβαια επειδή εμείς είμαστε δημοκρατικά υπερ-ευαίσθητοι σε σχέση με όλους τους άλλους!

Σε τελική ανάλυση, ας μην παραβλέπουμε το μάλλον αυτονόητο: Κάποιου είδους λιτότητα μπορούμε να εφαρμόσουμε (είτε από μόνοι μας είτε υπό το βάρος της Τρόικα-Κέρβερου) με στόχο τη μείωση του υπερχρεωμένου κράτους. Κάποιου είδους μεταρρυθμίσεις μπορούμε να εφαρμόσουμε (πάλι από μόνοι μας ή πιεζόμενοι από την Τρόικα) με στόχο την (όποια) βελτίωση του δυσκίνητου κράτους. Αυτά ίσως να οδηγήσουν σε κάποια πρόσκαιρη βελτίωση των οικονομικών μας δεικτών. Πρέπει όμως επιτέλους να συμφωνήσουμε σε κάποια αυτονόητα στο θέμα της παιδείας ξεκινώντας, για παράδειγμα, από το να στείλουμε όλες τις πολιτικές νεολαίες στο χρονοντούλαπο της Πανεπιστημιακής Ιστορίας. Όσο εξακολουθούμε να ανεχόμαστε τον κομματισμό στο χώρο της Παιδείας, τόσο περισσότερο υπονομεύουμε τον λειτουργικό της ρόλο σε ένα καλύτερο οικονομικό αύριο.

* Ο Κώστας Μήλας είναι καθηγητής Χρηματοοικονομικών, University of Liverpool.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...