Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Και εγώ θεωρώ ότι είναι ανούσιο να το κουράζουμε.

Όσο ο νόμος μιλάει για αυτοδίκαιες διαγραφές τον Αύγουστο, άλλο τόσο τον Απρίλιο.

Όσο εξαιρεί ο νόμος τον Αύγουστο, άλλο τόσο τον Απρίλιο.

Τη μία αυτοδίκαια με το κριτήριο της συμμετοχής στην εκπαιδευτική διαδικασία, την άλλη εξίσου αυτοδίκαια με το κριτήριο της διάρκειας του κύκλου σπουδών.

Ο ίδιος Οργανισμός που θα έχει ισχύ το Φεβρουάριο, αναδρομικά θα μπορεί να έχει ισχύ και ακόμα πιο νωρίς.

Απορίες εκφράζουμε, αλλά ας μείνουμε εδώ συμφωνώ.

Τροποποιήθηκε από guerilla

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Guest donquijote

Συμφωνώ απολύτως με τον Guerilla.Χωρίς νομοθετική ρύθμιση θα είμαστε στο κενό και θα περιμένουμε τον οργανισμό για να νομιμοποιηθούμε.Κάτι σαν τα παιδιά των μεταναστών που γεννήθηκαν,ζουν στην Ελλάδα,αλλά δεν τους δίνονται χαρτιά.Ή ακόμα χειρότερα θα κυκλοφορούμε σαν αδήλωτες πόρνες.

Πολύ φοβάμαι ότι ο Φορτσάκης θέλει να μας διαγράψει όλους.Απλώς τώρα προσπαθεί να αντιμετωπίσει το κύμα της αμφισβήτησης και των καταλήψεων.Να φοβάστε τον Φορτσάκη ακόμα κι αν φέρνει δώρα.

Στο σημείο αυτό βλέπω να έρχονται κατά πάνω μου (όπως και στην περίπτωση του Λαοκόοντα)φίδια για να με πνίξουνε...Αγαπητέ Φιδοπιάστη το καθήκον σε καλεί.Δράσε άμεσα!

Και τώρα που είπα όλα αυτά σας αφήνω.Με καλεί μια υπέροχη σοκολατίνα με λικέρ και φράουλες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Απολαύστε τη στιγμή βρε παιδιά...

Κ από αύριο πάλι, αρχίζουμε τις θυελλώδεις συζητήσεις...

Να κοιμηθούμε μία φορά, λίγο πιο ήρεμοι...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

Μύριαμ ποιά είναι η γνώμη σου για αυτή την εξέλιξη;

Ο Φορτσάκης είναι δούρειος ίππος; ή λέει αλήθεια;

Κιχώτη Με φώναξες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

διότι τους εξαίρεσε ο ίδιος ο νόμος. Τους απαγόρευσε να συνεχίσουν τις σπουδές τους,

-Νόμος: "Να μάθετε καμιά τέχνη, τεμπελόσκυλα!"

ΥΓ. Φρικαλέο. Νόμος που απαγορεύει τις σπουδές είναι ό,τι πιο αισχρό υπάρχει. Κατα τα άλλα συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις του guerilla που σαν

πραγματικός αντάρτης ειναι πολύ δύσπιστος στις εξαγγελίες του κυβερνητικού στρατού.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

Πουλάκια μου συριζαίικα τί σας έλεγα χτες;

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=652366

Σταθάκης: Συναίνεση για Πρόεδρο, εάν «κλειδώσουν» οι βουλευτικές εκλογές

Εμμένει στην πρότασή του για πρόωρες κάλπες μέσα στην άνοιξη
-----------------------------------------------------
ΕDIT: Nα και ο πρώτος "εταίρος" της νέας συγκυβέρνησης
Βενιζέλος: Προανήγγειλε συνάντηση με Τσίπρα για εθνικά θέματα
«Η Ελλάδα πρέπει να έχει ένα ασφαλές νέο καθεστώς, χωρίς μνημόνιο, χωρίς τρόικα», τόνισε στο συνέδριο της Δημοκρατικής Παράταξης
Τροποποιήθηκε από Ioannis Fidopiastis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα, θα ήθελα να πω δυο λόγια. Αυτή τη στιγμή έχει γίνει ένα copy-paste μιας σύντομης ενημέρωσης που έκανε συνάδελφος και μέλος της ομάδος της Νομικής έπειτα από συνάντηση με Κοσμήτορα και Πρύτανη. Δηλαδή αυτά είναι τα νεότερα της συνάντησης αυτής δοσμένα σε επιγραμματική μορφή. Δεν είναι ούτε οι απόψεις μας, ούτε τα κείμενά μας, ούτε οι σκέψεις μας για μελλοντικές κινήσεις, ούτε τυχόν ερωτήματα που θέσαμε ή πρόκειται να θέσουμε. Το να συνάγεται λοιπόν ότι η ομάδα της Νομικής είναι ικανοποιημένη , το θεωρώ άδικο , καθώς ουδέποτε κανείς μας είπε ότι η παράταση των 2 εξεταστικών για 4ετείς σχολές , εφόσον δοθεί, είναι μια δίκαιη λύση.

Επιπροσθέτως, η συνάντηση αυτή έγινε κάτω από συνθήκες οι οποίες προφανώς δεν είναι γνωστές. Δεν ήταν προγραμματισμένη συνάντηση, αν και πριν 2 μέρες πήγαμε στην Πρυτανεία , ζητώντας εκ νέου ακρόαση για να θέσουμε μια σειρά ερωτημάτων που μας είχαν δημιουργηθεί (να υπενθυμίσω εδώ ότι εμείς τις προτάσεις μας τις έχουμε ήδη καταθέσει , δεν έχουν αλλάξει και εν πάση περιπτώσει συνεργαζόμαστε και με τον Πανελλήνιο Σύλλογο όπως και εσείς). Όμως χθες το βράδυ έλαβε χώρα μια απίστευτη φημολογία που αφορούσε τη διεξαγωγή εμβόλιμης στη σχολή μας καθώς και τη μη δυνατότητα πλέον των επί πτυχίω φοιτητών να εξεταστούν σε εαρινά και χειμερινά μαθήματα τον Ιανουάριο, που ώθησε πολλούς συμφοιτητές αγχωμένους και σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, σήμερα σε αποστολή email, τηλεφωνήματα και κάθε είδους προσπάθεια επικοινωνίας με τους αρμόδιους. Ανάμεσά τους και ο συνάδελφος και μέλος της ομάδος μας , ο οποίος πήρε την πρωτοβουλία να απευθυνθεί σε Κοσμήτοτα και Πρύτανη σχετικά με αυτό το θέμα, με χαρακτηριστική επιμονή και υπομονή πολλών ωρών (και είναι προς τιμήν του). Εφόσον λοιπόν κατάφερε να βρει τον Πρύτανη για το ζήτημα εμβόλιμης- αριθμού μαθημάτων - χειμερινά/εαρινά, του έθεσε και αρκετά από τα ερωτήματα που όλοι είχαμε κατά καιρούς εκφράσει, αναφορικά με την πορεία των οργανισμών, το τι θα ρυθμίζουν αυτοί τελικά, και με ποιον τρόπο θα κατοχυρώνεται νομικά η μη διαγραφή μας εφόσον καθυστερήσουν. Και τις απαντήσεις που έλαβε, ικανοποιητικές , απαράδεκτες, ελπιδοφόρες, σαφείς, ασαφείς, ο καθένας ας βάλει ό,τι επίθετο θέλει ανάλογα με το τι πιστεύει, τις κοινοποίησε. Αυτό και τίποτα παρα πάνω.

Όσον αφορά τώρα τις πληροφορίες (το γ' αφορά όλες τις σχολές όχι μόνο τους νομικάριους, όπως επίσης και ο κίνδυνος οι επί πτυχίω μικρότερων ετών να μην εξεταστούν σε εαρινά) , στο βαθμό που αυτές αφορούν το σύνολο του ΕΚΠΑ, ηταν μια επανάληψη όσων μας είπε στις αρχές Οκτώβρη, , με τη διαφορά ότι εξήγησε πως η νομική κατοχύρωση της προεφαρμογής θα επέλθει με την αναδρομική ρύθμιση εντός των οργανισμών. Δηλαδή - έστω ότι το σενάριο του ισχύει - οι οργανισμοί θα θεωρούνται ότι ισχύουν προ 30/04 σε κάθε περίπτωση. Το έχω εκφράσει πολλές φορές, όσο υπάρχει έστω και ένα μικρό κενό και όσο είμαστε ακόμα στη περίοδο υποσχέσεων, εγώ έχω επιφυλάξεις. Άλλο νόμος, άλλο υποσχέσεις. Όμως δεν μπορώ να μη δεχθώ ότι αυτό που ισχυρίζεται ο Πρύτανης, ναι μπορεί να το κάνει . Άλλο ζήτημα είναι το αν τελικά θα το πράξει ή το αν είναι δίκαιο. Παρόμοιες απορίες εκφράστηκαν και στο φέισμπουκ, ναι υπάρχει διαφορά μεταξύ των περιπτώσεων που ήδη διεγράφησαν και όσων διαγράφονται τον Απρίλιο. Επειδή όμως αφενός , ακόμα και εμείς που σπουδάζουμε νομικά δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε όλους τους νόμους και όλα τα σχέδια που σκαρφίζονται στα ιδρύματα για να μην είναι αντίθετοι με το νόμο, αφετέρου βλέπω γενικά ότι παρά τις εξηγήσεις κατά καιρούς, υπάρχει μεγάλη δυσπιστία (άλλοτε δικαιολογημένη γιατι πραγματικά τα ζητήματα είναι λεπτά και οι αρμόδιοι δεν εμπνέουν καμμία εμπιστοσύνη, άλλοτε απλά επειδή ο καθένας όλο αυτόν τον καιρό ερμηνεύει τη Νομική Επιστήμη κατά το δοκούν - σαν να κάνει ο καθένας μας και διαφορετική ιατρική διάγνωση ένα πράγμα και να εμμένει σε αυτήν είτε είναι γιατρός είτε όχι, επειδή η λογική του το υπαγορεύει) , προτρέπω όσους έχουν απορίες να επικοινωνήσουν οι ίδιοι με τον Πρύτανη (δεν αναφέρομαι στην επιτροπή της Ιατρικής που γνωρίζω ότι αυτό σκοπεύει να κάνει έτσι και αλλιώς ) και με δικηγόρους ώστε να λυθούν , αν είναι δυνατόν, κάποιες από αυτές από τους πλέον αρμόδιους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μου αρέσει που ρωτάς εμένα Φιδοπιάστη, αν ο Φορτσάκης λέει αλήθεια. Give us a break !

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα, θα ήθελα να πω δυο λόγια. Αυτή τη στιγμή έχει γίνει ένα copy-paste μιας σύντομης ενημέρωσης που έκανε συνάδελφος και μέλος της ομάδος της Νομικής έπειτα από συνάντηση με Κοσμήτορα και Πρύτανη. Δηλαδή αυτά είναι τα νεότερα της συνάντησης αυτής δοσμένα σε επιγραμματική μορφή. Δεν είναι ούτε οι απόψεις μας, ούτε τα κείμενά μας, ούτε οι σκέψεις μας για μελλοντικές κινήσεις, ούτε τυχόν ερωτήματα που θέσαμε ή πρόκειται να θέσουμε. Το να συνάγεται λοιπόν ότι η ομάδα της Νομικής είναι ικανοποιημένη , το θεωρώ άδικο , καθώς ουδέποτε κανείς μας είπε ότι η παράταση των 2 εξεταστικών για 4ετείς σχολές , εφόσον δοθεί, είναι μια δίκαιη λύση.

Επιπροσθέτως, η συνάντηση αυτή έγινε κάτω από συνθήκες οι οποίες προφανώς δεν είναι γνωστές. Δεν ήταν προγραμματισμένη συνάντηση, αν και πριν 2 μέρες πήγαμε στην Πρυτανεία , ζητώντας εκ νέου ακρόαση για να θέσουμε μια σειρά ερωτημάτων που μας είχαν δημιουργηθεί (να υπενθυμίσω εδώ ότι εμείς τις προτάσεις μας τις έχουμε ήδη καταθέσει , δεν έχουν αλλάξει και εν πάση περιπτώσει συνεργαζόμαστε και με τον Πανελλήνιο Σύλλογο όπως και εσείς). Όμως χθες το βράδυ έλαβε χώρα μια απίστευτη φημολογία που αφορούσε τη διεξαγωγή εμβόλιμης στη σχολή μας καθώς και τη μη δυνατότητα πλέον των επί πτυχίω φοιτητών να εξεταστούν σε εαρινά και χειμερινά μαθήματα τον Ιανουάριο, που ώθησε πολλούς συμφοιτητές αγχωμένους και σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, σήμερα σε αποστολή email, τηλεφωνήματα και κάθε είδους προσπάθεια επικοινωνίας με τους αρμόδιους. Ανάμεσά τους και ο συνάδελφος και μέλος της ομάδος μας , ο οποίος πήρε την πρωτοβουλία να απευθυνθεί σε Κοσμήτοτα και Πρύτανη σχετικά με αυτό το θέμα, με χαρακτηριστική επιμονή και υπομονή πολλών ωρών (και είναι προς τιμήν του). Εφόσον λοιπόν κατάφερε να βρει τον Πρύτανη για το ζήτημα εμβόλιμης- αριθμού μαθημάτων - χειμερινά/εαρινά, του έθεσε και αρκετά από τα ερωτήματα που όλοι είχαμε κατά καιρούς εκφράσει, αναφορικά με την πορεία των οργανισμών, το τι θα ρυθμίζουν αυτοί τελικά, και με ποιον τρόπο θα κατοχυρώνεται νομικά η μη διαγραφή μας εφόσον καθυστερήσουν. Και τις απαντήσεις που έλαβε, ικανοποιητικές , απαράδεκτες, ελπιδοφόρες, σαφείς, ασαφείς, ο καθένας ας βάλει ό,τι επίθετο θέλει ανάλογα με το τι πιστεύει, τις κοινοποίησε. Αυτό και τίποτα παρα πάνω.

Όσον αφορά τώρα τις πληροφορίες (το γ' αφορά όλες τις σχολές όχι μόνο τους νομικάριους, όπως επίσης και ο κίνδυνος οι επί πτυχίω μικρότερων ετών να μην εξεταστούν σε εαρινά) , στο βαθμό που αυτές αφορούν το σύνολο του ΕΚΠΑ, ηταν μια επανάληψη όσων μας είπε στις αρχές Οκτώβρη, , με τη διαφορά ότι εξήγησε πως η νομική κατοχύρωση της προεφαρμογής θα επέλθει με την αναδρομική ρύθμιση εντός των οργανισμών. Δηλαδή - έστω ότι το σενάριο του ισχύει - οι οργανισμοί θα θεωρούνται ότι ισχύουν προ 30/04 σε κάθε περίπτωση. Το έχω εκφράσει πολλές φορές, όσο υπάρχει έστω και ένα μικρό κενό και όσο είμαστε ακόμα στη περίοδο υποσχέσεων, εγώ έχω επιφυλάξεις. Άλλο νόμος, άλλο υποσχέσεις. Όμως δεν μπορώ να μη δεχθώ ότι αυτό που ισχυρίζεται ο Πρύτανης, ναι μπορεί να το κάνει . Άλλο ζήτημα είναι το αν τελικά θα το πράξει ή το αν είναι δίκαιο. Παρόμοιες απορίες εκφράστηκαν και στο φέισμπουκ, ναι υπάρχει διαφορά μεταξύ των περιπτώσεων που ήδη διεγράφησαν και όσων διαγράφονται τον Απρίλιο. Επειδή όμως αφενός , ακόμα και εμείς που σπουδάζουμε νομικά δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε όλους τους νόμους και όλα τα σχέδια που σκαρφίζονται στα ιδρύματα για να μην είναι αντίθετοι με το νόμο, αφετέρου βλέπω γενικά ότι παρά τις εξηγήσεις κατά καιρούς, υπάρχει μεγάλη δυσπιστία (άλλοτε δικαιολογημένη γιατι πραγματικά τα ζητήματα είναι λεπτά και οι αρμόδιοι δεν εμπνέουν καμμία εμπιστοσύνη, άλλοτε απλά επειδή ο καθένας όλο αυτόν τον καιρό ερμηνεύει τη Νομική Επιστήμη κατά το δοκούν - σαν να κάνει ο καθένας μας και διαφορετική ιατρική διάγνωση ένα πράγμα και να εμμένει σε αυτήν είτε είναι γιατρός είτε όχι, επειδή η λογική του το υπαγορεύει) , προτρέπω όσους έχουν απορίες να επικοινωνήσουν οι ίδιοι με τον Πρύτανη (δεν αναφέρομαι στην επιτροπή της Ιατρικής που γνωρίζω ότι αυτό σκοπεύει να κάνει έτσι και αλλιώς ) και με δικηγόρους ώστε να λυθούν , αν είναι δυνατόν, κάποιες από αυτές από τους πλέον αρμόδιους.

Αυτό θα καθορισθεί από τη συνέλευση μας.....ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

Σε διορθώνω όπως με διόρθωσες στο δικό μου ποστ όπου κακώς λοιπόν,εκτίμησα ότι "μπορεί να σας ικανοποιούν τα προτεινόμενα" κλπ....

Η Επιτροπή ΔΕ ΣΚΟΠΕΥΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙ ΟΥΤΕ "ΈΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ" ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΘΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ!!!!

Σε ευχαριστούμε, Zoyalen

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το έτσι και αλλιώς αφορά την δική μου προτροπή προς τους υπολοίπους και τη συνάντηση τη δική μας που προηγήθηκε (δηλαδή ανεξαρτήτως του τι πω εγώ και των δικών μας κινήσεων). Νομίζω έχω αποδείξει πολλές φορές ότι όταν λεώ κάτι δεν το λέω τυχαία, ότι σέβομαι τις διαδικασίες σας και ότι προφανώς γνωρίζω, εννοώ και αναμένω ότι κάθε δράση της επιτροπής γίνεται έπειτα από τη στήριξη της συνέλευσής σας. Γι'αυτό και έγραψα "σκοπεύει" ενώ προφανώς εάν αποφασίσετε κάτι διαφορετικό, η επιτροπή θα ακολουθήσει την απόφαση. Δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνω, εφόσον το θεωρώ αυτονόητο και εφόσον δεν έχω υπονοήσει ποτέ στο παρελθόν το αντίθετο.

Αλλά αν υπάρχει έστω και ένας ο οποίος διαβάζοντας ίσως μπερδευτεί, ευχαρίστως να διευκρινίσω τι εννοούσα. Διευκρινίζω λοιπόν εγώ, και όχι δεν χρειάζομαι καμμία διόρθωση διότι ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η επιτροπή δρα ανεξάρτητα. Αυτά από εμένα, Καλό σας βράδυ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

αφιερωμενο σε οσους δεν τολμουν....

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Πάντως βρε παιδιά, τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλά στα ερωτικά

Αν υπάρχει επικοινωνία κ καλό κρεββάτι, όλα τα άλλα βρίσκονται στην πορεία

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest dxtnk2000

Θα ήθελα να ευχηθώ στην Myriam και στην Isolde χρόνια πολλά και καλά για την γιορτή τους.

Τους αφιερώνω δύο τραγούδια,ένα στην καθεμία.Ας διαλέξουν ποιο τις εκφράζει περισσότερο.

ΥΓ Δεν έχω ιδέα τί σου συμβαίνει Ισόλδη.Πάντως εύχομαι αν σου συμβαίνει κάτι να το ξεπεράσεις γρήγορα

και να πάνε όλα καλά στη ζωή σου.

Τροποποιήθηκε από dxtnk2000

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Dxtnk2000, emsurrender

Σε ευχαριστούμε για τις αφιερώσεις σου με την ευκαιρία της γιορτής μας!!!

Με χαρά διαλέγω το τραγούδι του Luigi Tenco "Se Stasera Sono Qui" να με εκφράζει στη φάση αυτή...

Να είσαι καλά που μας θυμήθηκες τη μέρα αυτή!!! emkissing

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

Κουταμάρες.

Οι πληγωμένες καρδιές χρειάζονται άμεσα Θιβετιανό "om meditation".

Κλείστε τα μάτια και απολαύστε.

Δουλεύει, σας το εγγυώμαι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καληνύχτα και μην ξεχνάτε:Λιγότεροι έρωτες=λιγότερα δράματα=περισσότερα πτυχία.

Αμα δε σου αρέσουμε......να μας αδειάσεις τη γωνιά τάχιστα!

Λυπόμαστε αλλά δε θα αλλάξουμε τις συνήθειες μας......και τα κηρύγματα σου,να τα κρατάς για τη.......φυλακή σου,όποιος κι αν είσαι και το εννοώ!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στην πόλη μου,σήμερα,είναι μεγάλη γιορτή και είναι γενική αργία.ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ.Εύχομαι σε όσες γιορτάζουν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία και ό,τι επιθυμούν...... emrose emrose emrose

Αφιερώνω στη φίλη μου,συνάδελφο και γυναίκα ISOLDE empresent κι εύχομαι να φέρει σε πέρας με επιτυχία τη δέσμευση ζωής που έχει αναλάβει.....και καλό πτυχίο.....οι υγιείς και ικανοί άνθρωποι μπορούν και τα συνδυάζουν όλα.....οι άλλοι περιορίζονται σε κηρύγματα κάθε είδους και στις "καραμέλες" στερεοτύπων .......

Ολα μπορούν να πάνε καλά όσο αγωνίζεσαι...... emwin

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...