Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Παιδια επειδη ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ νομικα μεταφερω αυτουσια αυτα που εχω ακουσει με τ αυτια μου. Μαλιστα τα σημειωνω κιολας για να μην παραποιησω ουτε λεξη! Δυστυχως δεν εχω τη νομικη γνωση για να τα κρινω αν ειναι σωστα ή οχι. Γι αυτο θα ξαναρωτησουμε τα παντα σε νεο ραντεβου

Η γνωμη μου ειναι: αν θελει να μας βοηθησει ο Φορτσακης μπορει να το κανει και χωρις τροπολογια. Αυτο εχω καταλαβει μεχρι στιγμης

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφροδίτη , όσον αφορά την τροπολογία, μας το έχουν επισημάνει ότι χρειάζεται . Συνήθως ο καθηγητής αναφέρεται σε αυτήν ως νομοθετική ρύθμιση, δεν χρησιμοποιεί τον όρο τροπολογία. Δλδ θέλω να πω ότι αναλόγως τι θα λέει η ρύθμιση, είναι και αυτός ένας τρόπος νομιμοποίησης της προεξόφλησης για την οποία μίλησε ο Φορτσάκης , εάν αυτή (η νομοθετική ρύθμιση) π.χ. δεν δίνει ξεκάθαρα παράταση αλλά αναφέρεται στους οργανισμούς. Ο Φορτσάκης από την άλλη όντως δεν μίλησε για νομοθετική ρύθμιση, και σε όσους δικηγόρους το έχουμε πει , έχουν εκφράσει τη διαφωνία τους αλλά , εικάζω λόγω επιρροής Φορτσάκη, έχουν αφήσει περιθώριο να καταφέρει να νομιμοποιήσει εκ των υστέρων την όλη διαδικασία.

Τροποποιήθηκε από Zoyalen

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest donquijote

Αφού έχει τέτοιες δυνάμεις ο Φορτσάκης ας μας δώσει μια μικρή πρόγευση,ένα μικρό preview,χαρίζοντας εξεταστικές σε όσους διαγράφηκαν 31-8.

Τροποποιήθηκε από donquijote

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Αφροδίτη , όσον αφορά την τροπολογία, μας το έχουν επισημάνει ότι χρειάζεται . Συνήθως ο καθηγητής αναφέρεται σε αυτήν ως νομοθετική ρύθμιση, δεν χρησιμοποιεί τον όρο τροπολογία. Δλδ θέλω να πω ότι αναλόγως τι θα λέει η ρύθμιση, είναι και αυτός ένας τρόπος νομιμοποίησης της προεξόφλησης για την οποία μίλησε ο Φορτσάκης , εάν αυτή π.χ. δεν δίνει ξεκάθαρα παράταση αλλά αναφέρεται στους οργανισμούς. Ο Φορτσάκης από την άλλη όντως δεν μίλησε για νομοθετική ρύθμιση, και σε όσους δικηγόρους το έχουμε πει , έχουν εκφράσει τη διαφωνία τους αλλά , εικάζω λόγω επιρροής Φορτσάκη, έχουν αφήσει περιθώριο να καταφέρει να νομιμοποιήσει εκ των υστέρων την όλη διαδικασία.

Καλώς την :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αφροδίτη , όσον αφορά την τροπολογία, μας το έχουν επισημάνει ότι χρειάζεται . Συνήθως ο καθηγητής αναφέρεται σε αυτήν ως νομοθετική ρύθμιση, δεν χρησιμοποιεί τον όρο τροπολογία. Δλδ θέλω να πω ότι αναλόγως τι θα λέει η ρύθμιση, είναι και αυτός ένας τρόπος νομιμοποίησης της προεξόφλησης για την οποία μίλησε ο Φορτσάκης , εάν αυτή π.χ. δεν δίνει ξεκάθαρα παράταση αλλά αναφέρεται στους οργανισμούς. Ο Φορτσάκης από την άλλη όντως δεν μίλησε για νομοθετική ρύθμιση, και σε όσους δικηγόρους το έχουμε πει , έχουν εκφράσει τη διαφωνία τους αλλά , εικάζω λόγω επιρροής Φορτσάκη, έχουν αφήσει περιθώριο να καταφέρει να νομιμοποιήσει εκ των υστέρων την όλη διαδικασία.

Α μαλιστα! Μπραβο που με διορθωσες γιατι δεν το ειχα καταλαβει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest PtyxiouxosV

εγώ να ρωτήσω το άλλο:πότε του έστειλε μειλ;Διακοπή σπουδών στην αρχή του ακαδημαϊκου έτους δεν κάνεις;

Στην αρχη καθε εξαμηνου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αφού έχει τέτοιες δυνάμεις ο Φορτσάκης ας μας δώσει μια μικρή πρόγευση,ένα μικρό preview,χαρίζοντας εξεταστικές σε όσους διαγράφηκαν 31-8.

Πανω σε αυτο που ειναι πολυ σωστο ειχε απαντησει οτι θα ζητουσε απο τον υπουργο ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ωστε να γινει αναδρομικη ισχυ της <<διακοπης σπουδων>> σε τρεις κατηγοριες. εργαζομενους , αρρωστους, λιγα μαθηματα. Δεν ξερω τελικα τι εγινε μ αυτο. Δεν το ζητησε ποτε; Το ζητησε και δεν το δεχτηκε ο υπουργος;;; Επισης ενα ερωτημα που πρεπει να τεθει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει η εξής διαφορά. Έστω ότι ισχύει το σενάριο Φορτσάκη, τα όσα λέει να πράξει, την προεξόφληση δηλαδή, δεν θα τα πράξει κατόπιν εορτής, αλλά προ 30/4. Η 31/08 έχει ήδη παρέλθει. Επίσης, υπάρχει μια τροπολογία, καλώς ή κακώς, στην οποία ενδεχομένως και να μπορεί να βασιστεί , υπάρχει δηλαδή η ίδια η βούληση του νομοθέτη να ωφεληθούν όσοι προσπαθούσαν τα τελευταία χρόνια και βρίσκονται κοντά στο πτυχίο (γραπτώς στην αιτιολογική έκθεση), όπως και το γεγονός ότι η παράταση αυτή δόθηκε επί απουσία οργανισμών (δυστυχώς δεν αναφέρεται στην αιτιολογική) , και ενδεχομένως με μια άκρως διασταλτική ερμηνεία του νόμου , να μπορέσει να δικαιολογήσει την προεξόφληση αυτή (εγώ προσωπικά έχω ενδοιασμούς και ερωτήματα πάνω σε αυτό, γι' αυτό και θέλουμε να τον ρωτήσουμε εκ νέου για να το ξεκαθαρίσουμε, επειδή ακριβώς και οι υπόλοιποι δικηγόροι εξέφρασαν επιφυλάξεις). Παρόμοια τροπολογία / πρόθεση νομοθέτη για όσους διεγράφησαν 31/08 δυστυχώς δεν υπήρχε (το αντίθετο μάλιστα, υπάρχει σαφής εξαίρεση).

Συν τοις άλλοις δεν αποκλείουμε , ακόμη και αν δεν το ανέφερε, ο ίδιος ο Πρύτανης να πιστεύει ότι τελικά θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση που να καλύπτει τα όποια κενά , γι' αυτό και ισχυρίζεται τα όσα ισχυρίζεται, ενώ προφανώς δεν μπορεί να κάνει το ίδιο για όσους διεγράφησαν 31/08, και μόνο να ζητήσει ρύθμιση μπορεί , επαφίεται δηλαδή στο νομοθετικό όργανο η όποια λύση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

εγώ να ρωτήσω το άλλο:πότε του έστειλε μειλ;Διακοπή σπουδών στην αρχή του ακαδημαϊκου έτους δεν κάνεις;

Στην αρχη καθε εξαμηνου

Συμφωνώ με τον Loukas και προσθέτω ότι η κοπέλα έστειλε το μέηλ στον κο Φορτσάκη εχθές

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest donquijote

Με τον Φορτσάκη για Πρύτανη του ΕΚΠΑ,η γιόγκα και οι ασκήσεις αυτοχαλάρωσης θα πρέπει να ενταχθούν στα υποχρεωτικά μαθήματα ή έστω στα κατ' επιλογήν υποχρεωτικά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest donquijote

Εγώ λοιπόν αυτά τα νομικά δεν τα καταλαβαίνω.

Θέλω απλά και σαφή πράγματα.Κι όχι πράγματα που μπορεί να είναι έτσι,μπορεί να είναι αλλιώς.Που μπορεί την επομένη της 30-4 να έρθει ο υπουργός και να πει στον Φορτσάκη..."Τί προεφαρμογές και πράσινα άλογα μου λες αγόρι μου.Δεν το δέχομαι και οι νομικοί μου θα το ακυρώσουν."

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

Δηλαδή η "προεφαρμογή" είναι αίολη. Αυτό καταλαβαίνω και αυτό είπε εκείνος ο γέρος αντιπρύτανης στη ΝΕΡΙΤ.

Άρα ξαναγυρνάμε στο ίδιο. τροπολογία για 2-3 ακόμη εξεταστικές για όλους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θέλω απλά και σαφή πράγματα.Κι όχι πράγματα που μπορεί να είναι έτσι,μπορεί να είναι αλλιώς

αυτο το πλεονεκτημα το εχουν μονο οι θετικες επιστημες! :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θέλω απλά και σαφή πράγματα.Κι όχι πράγματα που μπορεί να είναι έτσι,μπορεί να είναι αλλιώς.Που μπορεί την επομένη της 30-4 να έρθει ο υπουργός και να πει στον Φορτσάκη..."Τί προεφαρμογές και πράσινα άλογα μου λες αγόρι μου.Δεν το δέχομαι και οι νομικοί μου θα το ακυρώσουν."

Δεν ξερεις ποσο συμφωνω μαζι σου. Αλλα τι να κανουμε; Σ αυτη την ιστορια ειμαστε ο αμαχος πληθυσμος. Και πορευομαστε με ο,τι εχουμε. Τι εχουμε; Ενα ραντεβου με φορτσακη και ισως λιγη πιεση στο Υπουργειο. Μ αυτα θα παλεψουμε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Γι' αυτό λέμε ότι η προεφαρμογή για να είναι νόμιμη, θα πρέπει να έχει νομοθετική κάλυψη..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το σενάριο στο οποίο έρχεται ο Υπουργός και διαφωνεί με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, ακυρώνοντάς τον, προϋποθέτει επαναστάτη Πρύτανη....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

Το σενάριο στο οποίο έρχεται ο Υπουργός και διαφωνεί με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, ακυρώνοντάς τον, προϋποθέτει επαναστάτη Πρύτανη....

Τι πέταξες τώρα ρε ΑΤΟΜΟ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

post-23759-0-01963000-1416350768.jpg

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αρα εμεις αυτη τη στιγμη χρειαζεται να κανουμε το εξης. ελατε εδω κυριε πρυτανη. ειμαστε φοιτητες που θελουμε να το παρουμε το πτυχιο. τι μπορειτε να κάνετε γι αυτο; αυτο. το δεχεται π υπουργος; παρτε τον τηλεφωνο. ολα τα αλλα και ξερετε οτι μιλαω καλοπροαιρετα ειναο χρονοτριβες. τι ειναι αυτο που περιμενουμε δλδ και μιλαμε ολο με τριτους;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης

Γενικά με το greekmeds μπορείς για πλάκα να χάσεις και τις δυο εξεταστικές της τροπολογίας emoops

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

αρα εμεις αυτη τη στιγμη χρειαζεται να κανουμε το εξης. ελατε εδω κυριε πρυτανη. ειμαστε φοιτητες που θελουμε να το παρουμε το πτυχιο. τι μπορειτε να κάνετε γι αυτο; αυτο. το δεχεται π υπουργος; παρτε τον τηλεφωνο. ολα τα αλλα και ξερετε οτι μιλαω καλοπροαιρετα ειναο χρονοτριβες. τι ειναι αυτο που περιμενουμε δλδ και μιλαμε ολο με τριτους;

Με πέθανες με αυτό το "Πάρτε τον τηλέφωνο"

Χαχαχαχαχχαχαχα

"Να σας ακούω, ε!!!!!!! Τι θα του λέτε!!!!!!!!"

Τροποποιήθηκε από ginashou

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest donquijote

Το θέμα είναι να μην βρεθούμε στην γκρίζα ζώνη Μαρτίου-Απριλίου που μάλλον θα είναι κλειστή η βουλή για τα σχετικά με τις εκλογικές διαδικασές χωρίς νομοθετική ρύθμιση(ή οργανισμό που έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι έτοιμος).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...