Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest fay_

σωστα!η χούντα το '74 τελείωσε,από τότε δημοκρατία έχουμε.

από την άλλη βέβαια λογικό όσοι χρησιμοποιούν το pc για παιχνίδια να μην γνωρίζουν πως στην χούντα,δεν θα επιτρεπόταν καν να λένε πώς "έχουμε χούντα".

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.xanthipress.gr/xesikomos- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --politechnio- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --tin-epetio-tis-17-noemvri-poria-mathites-ke-ekpedeftikous-ti-deftera/

Ξεσηκωμός στο Πολυτεχνείο για την επέτειο της 17 Νοέμβρη. Πορεία με μαθητές και εκπαιδευτικούς τη Δευτέρα

13 Νοεμβρίου 2014

Με έντονο αντικυβερνητικό και, όπως πάντα, αντιφασιστικό μήνυμα φαίνεται ότι κατέρχονται στις φετινές κινητοποιήσεις οι φοιτητές της Πολυτεχνικής Σχολής του Δημοκριτείου. Το κλίμα των τελευταίων ημερών είναι τεταμένο με αφορμή τα γεγονότα της Νομικής Αθηνών και οι κινητοποιήσεις αναμένεται να συγκεντρώσουν το ενδιαφέρον καθώς οι φοιτητές της πολυτεχνικούς κάνουν λόγο για ξεσηκωμό και πορεία με μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Ο Ενιαίος Σύλλογος των Φοιτητών στο κάλεσμά του κάνει γνωστό ότι από την Παρασκευή θα τεθεί υπό κατάληψη η Πολυτεχνική, το πρώτο συντονιστικό πραγματοποιείται το απόγευμα της Παρασκευής ενώ η Πορεία προγραμματίζεται για τις 6 μ.μ. της Δευτέρας, με συγκέντρωση στην είσοδο του ΠΡΟΚΑΤ. Αμέσως μετά την πορεία της επετείου θα γίνει συγκέντρωση στο αμφιθέατρο.

Αναλυτικά το κάλεσμα αναφέρει:

Η συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ συνεχίζει την ίδια επίθεση των προηγούμενων κυβερνήσεων στρατηγοί της οποίας παραμένουν η Ε.Ε. και το Δ.Ν.Τ. Ο λαός βουλιάζει ολοένα και περισσότερο στην ανεργία και τη φτώχεια προκείμενου το κεφάλαιο να διασφαλίσει τη συνεχή αύξηση των κερδών του. Την ίδια στιγμή που η τεράστια κοινωνική πλειοψηφία υφίσταται βάρβαρη επίθεση στα δικαιώματα και τις κατακτήσεις της, με μια πρωτόγνωρη αφαίμαξη εντός κι εκτός εργασιακών χώρων (με τη διαρκή μείωση των μισθών, το σύγχρονο εργασιακό μεσαίωνα που οικοδομείται κλπ) διακρίνουμε την ταυτόχρονη προσπάθεια για διάλυση της δημόσιας και δωρεάν Υγείας και Παιδείας, με στόχο εν τέλει το ξεπούλημά τους και την εκμετάλλευσή τους, με είσοδο του ιδιωτικού παράγοντα (βλ. εργολαβίες).

Φοιτητές…

Φυσικά με φόντο την οικονομική κρίση και την προσπάθεια του κεφαλαίου για την υπέρβαση αυτής, ήταν αναμενόμενη και η αναβάθμιση της επίθεσης απέναντι στη δημόσια και δωρεάν παιδεία στο σύνολό της. Άλλωστε τα πανεπιστήμια, είναι ένας χώρος οργανικά συνδεμένος με την υπόλοιπη κοινωνία και ειδικά με τη παραγωγή. Έτσι, κατ’ αντιστοιχία των Μνημονίων, η πολιτική του κεφαλαίου στην εκπαίδευση περιγράφεται μέσα από τους νόμους 4009 της Διαμαντοπούλου και 4076 του Αρβανιτόπουλου κι έρχεται να εφαρμοστεί επιμέρους ανά ίδρυμα με τη σύσταση των οργανισμών.

Στόχος αυτών είναι η δημιουργία ενός νέου πανεπιστημίου το οποίο θα βρίσκεται σε ένα διαρκές κυνήγι οικονομικών πόρων από ιδιώτες (ξεπληρώνοντας τη χάρη με αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών και στο κομμάτι της έρευνας), ένα πανεπιστήμιο που ρόλο του θα έχει τη δημιουργία ενός νέου μοντέλου φοιτητή αλλά και αυριανού εργαζομένου, φτηνού πειθήνιου κι ευέλικτου, εξειδικευμένου και διαρκώς επανακαταρτιζόμενου (βλ. σπάσιμο πτυχίων, διαγραφές μετά τα 2ν, σύντομα και ν+2, με υποχρεωτικές παρουσίες, χωρίς αναπαραστάσεις συλλογικών αγώνων, χωρίς δυνατότητα συλλογικών διεκδικήσεων) την ίδια στιγμή που ένα τεράστιο κομμάτι της φοιτητικής κοινότητας πετιέται εκτός πανεπιστημίου.

…μαθητές…

Και φυσικά όταν λέμε ότι φοιτητές πετιούνται εκτός τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αναφερόμαστε σε αυτούς που κατάφεραν να μπουν σε αυτή! Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση προωθείται η εφαρμογή του Νέου Λυκείου και της τράπεζας θεμάτων, μέτρα τα οποία διαμορφώνουν ένα σχολείο εξεταστικό κέντρο με ανταγωνιστικές σχέσεις μεταξύ των μαθητών, οξύνουν την παραπαιδεία και αποκλείουν μεγάλη μερίδα μαθητών οδηγώντας τους στις επαγγελματικές σχολές, την τεχνική κατάρτιση και κυρίως στη μαθητεία. Στην απλήρωτη εργασία δηλαδή από τα 16 μας!

…εκπαιδευτικοί, για δωρεάν παιδεία παλεύουμε μαζί!

Και φυσικά το παζλ της διάλυσης της δημόσιας και δωρεάν εκπαίδευσης συμπληρώνουν οι απολύσεις και οι διαθεσιμότητες των εκπαιδευτικών, οι δηλώσεις του υπουργού για εθελοντική(!) εργασία, εγκαθιδρύοντας τον πολυπόθητο για το κεφάλαιο και τους εκφραστές του εργασιακό μεσαίωνα. Στην ολομέτωπη επίθεση, κανένας κλάδος δεν μπορεί να αγωνίζεται μόνος του. Οι φοιτητές, ως αυριανοί εργαζόμενοι, θα βρεθούν στο πλάι των αγώνων του εργατικού και λαϊκού κινήματος, ως αναπόσπαστο κομμάτι του.

Πιάνοντας το νήμα των μεγάλων μαθητικών κινητοποιήσεων, των πανεκπαιδευτικών συλλαλητηρίων , του αγώνα όλων των εργαζομένων απέναντι στις κυβερνητικές πολιτικές είναι αναγκαίο το επόμενο διάστημα ο σύλλογός μας να ξαναβγεί στον δρόμο, μαζικά και σε συντονισμό με τα υπόλοιπα πληττόμενα κομμάτια της κοινωνίας και ειδικά της εκπαιδευτικής κοινότητας, ενάντια στην εκπαιδευτική αναδιάρθωση και τις πολιτικές κυβέρνησης -Ε.Ε-ΔΝΤ.

-Συντονιστικό κατάληψης του ΣΦΞ την Παρασκευή 14/11 στις 15.00 στο ΠΡΟΚΑΤ

-Πορεία του Συλλόγου Φοιτητών Ξάνθης τη Δευτέρα 17/11 με προσυγκέντρωση στις 18.00 ΠΡΟΚΑΤ

Μετά το τέλος της πορείας, συντονισμός του φοιτητικού συλλόγου με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές στο Πολυτεχνείο

-Νέα γενική συνέλευση του Συλλόγου Φοιτητών Ξάνθης την Πέμπτη 20/11 στις 16.00 ΠΡΟΚΑΤ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

H XOYNTΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ '73.......................

ΑΓΩΝΑΣ-ΡΗΞΗ-ΑΝΥΠΑΚΟΗ-ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο ΝΕΟΣ ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΣ ΦΟΡΤΣΑΚΗ-ΣΑΜΑΡΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..................

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

πόσο έτσουξε που δεν μπορεί πλεον να συνδιοικεί η μειοψηφία....

συνεχίστε να κάνετε ήρωα τον Φορτσάκη...αυτό στο χωριό μου το λέμε "βάζω τα χέρια μου και βγάζω τα μάτια μου"

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αν ειμαστε ακομα στο 73 ειναι προφανες οτι οι διαγραφες δεν μας αγγιζουν! εχουμε σαρανταενα χρονια ακομα περιθωριο μεχρι τις 31/8/14...! :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τη μόνη ανατροπή που διαπίστωσα, είναι η καταστρατήγηση της συλλογικότητας και του δημοκρατικού διαλόγου που υπεραμύνεστε.

Πώς ορίζεται ο αυταρχισμός είπαμε;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

https://twitter.com/demotivateur/status/531476480019030018/photo/1

Ένας διαδηλωτής βοηθά έναν αστυνομικό να εγκαταστήσουν το VLC Player!

Un manifestant aide un policier a installer VLC! #demotivateur #vlc #windows

B2ANJIvCcAA9jhQ.jpg

Λυπάμαι αλλά η κατάληψη δεν είναι δημοκρατικό δικαίωμα σε καμία δημοκρατία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

ιζολδη, ειναι γεγονός τουλαχιστον εσυ οτι δεν βριζεις.

ομως κατα καιρους εχεις υποννοησει πραγματα που δεν ισχυουν (πχ fertomasa = vyntra οπου οταν οι διαχειριστες ειπαν οτι τα IP ειναι διαφορετικα δεν ειπες ουτε συγνωμη...) όπως και εχεις υποστηριξει μαλακιες οπως "κριτηρια συνθηκων ζωης" κτλ οπου δεν μου απαντησες ποτε ποια ειναι αυτα...

Αυτο που θελω να πω προς ολους ειναι οτι μαλακιες εδω μεσα μπορουν να ακουστουν.

Ειναι χαζη ομως η τοσο μεγαλη ευθιξια και οι αντιπαραθεσεις (το εχω κανει κ εγω και εχω κανει αυτοκριτικη)...

Θυμίζω σε ολους οτι οι τουρκοι κοβουν βολτες στην κυπρο και οι δικοι μας εθνοσωτηρες βολευονται απο ενα σενάριο πολιτειακής ανωμαλίας για να μην γινει ποτε ο συριζα κυβερνηση...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΩ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΠΛΕΟΝ Η ΔΗΛΩΣΗ - ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ,ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΩΛΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΩ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΕΝΤΙΜΟ.

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΕΥΘΕΩΣ.

ΟΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ,ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ,ΕΚΑΝΑΝ ΤΑΞΙΔΙ,ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΠΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ,ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΡΑΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ.

ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΑΠΟΝΤΩΝ - ΑΜΕΤΟΧΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΣΟΥΝ Η'ΠΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΚΡΟΒΑΤΟΥΝ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ,ΑΠΛΑ,ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΣΤΟ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΔΟΜΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ,ΩΣ "ΑΛΟΓΟ ΚΟΥΡΣΑΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ,ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟ ΘΡΑΣΟΣ,ΜΕΣΩ ΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ,ΚΑΘΟΥΜΕΝΟΙ - ΑΠΡΑΓΟΙ,ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝ - "ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΝ", ΕΚ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΘΕΝ.

Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και το καλύτερο είναι εδώ,για σήμερα............σκέτη απόλαυση!!! ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ "ΑΔΕΙΑΣΜΑ" ΜΙΑΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΗΣ" ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝ ΑΥΤΗΣ......

http://antinomiaeaaknomikis.blogspot.gr/

Παρασκευή, 14 Νοεμβρίου 2014

Καταγγελία Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης

10749902_10204919216395135_4342312405959
Από τις πρώτες βραδινές ώρες της Τρίτης 12 Νοεμβρίου ξεκίνησαν έντονες διεργασίες της Αστυνομίας περιμετρικά της Νομικής Σχολής Αθήνας, ενώ όσο βράδιαζε οι κλούβες των ΜΑΤ πλήθαιναν όπως και η παρουσία των ομάδων ΔΙΑΣ. Σταδιακά ολόκληρο το τετράγωνο της Νομικής από όλες τις πλευρές περικυκλώθηκε από τις κατασταλτικές δυνάμεις και η είσοδος αποκλείστηκε.
Εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι σκοπός ήταν να αποφευχθεί η κατάληψη της Νομικής από ‘’τρομοκρατικά στοιχεία’’ τα οποία σύμφωνα με ‘’πληροφορίες’’ της αστυνομίας σκόπευαν να χρησιμοποιήσουν τον χώρο ως ‘’εστία ανομίας’’. Την ίδια δικαιολογία είχαν επικαλεστεί οι προηγούμενες πρυτανικές αρχές όταν το 2012 και 2013 επίσης είχε κλείσει η πριν την επέτειο του Πολυτεχνείου. Οι πληροφορίες των Σέρλοκ Χόλμς της Ελληνικής Αστυνομίας δεν φαίνεται πάντως να έχουν ποτέ επιβεβαιωθεί και αποτελεί πραγματικά ερώτημα ποιοι είναι όλοι αυτοί που σχεδιάζουν κάθε χρόνο να κάνουν εμμονικά το ίδιο πράγμα, χωρίς να έχουν επιβεβαιωθεί ούτε μία φορά οι προβλέψεις τους.
Η πραγματικότητα είναι ότι δεν θέλανε να αποτρέψουν την κατάληψη της σχολής από «απροσδιόριστες ομάδες», αλλά θέλανε να αποτρέψουν την ψηφισμένη απόφαση του Φ.Σ Νομικής για κατάληψη την Παρασκευή και την διεξαγωγή συνέλευσης του Φ.Σ Πολιτικού που ενδεχομένως να έπαιρνε παρόμοια απόφαση` στόχευαν δηλαδή στη στοχοποίηση του κινήματος. Σε σχέση με τα αιφνιδιαστικά λοκ άουτ των προηγούμενων χρόνων που απλά έκλεινε η σχολή από την Πρυτανεία το φετινό σκηνικό της πολιορκίας της άδειας Νομικής από ολόκληρες ορδές αστυνομικών έδειχνε ακριβώς τους σκοπούς που είχαν έρθει να επιτελέσουν.
Το πρωί φοιτητές, μέλη των Φοιτητικών Συλλόγων Νομικής, Οικονομικού και Πολιτικού συγκεντρώθηκαν έξω από την σχολή αντιδρώντας στο αυταρχικό κλείσιμο της σχολής και στην εμπλοκή της αστυνομίας στα φοιτητικά ζητήματα. Σε ανύποπτο χρόνο χωρίς να υπάρχει κάποια ένταση η κλιμάκωση μια διμοιρία ΜΑΤ έπεσε πάνω σε έναν φοιτητή, μέλους της Ενιαίας Ανεξάρτητης Αριστερής Κίνησης, ξυλοκοπώντας τον άγρια με χτυπήματα που συνεχίστηκαν παρότι ο ίδιος κοιτόταν κάτω αιμόφερτος. Είναι επίσης ενδεικτικό να αναφέρουμε ότι τα δειλά υπο-ανθρωποειδή που του επιτεθήκαν, το κάνανε όσο το παιδί ήταν γυρισμένο πλάτη και μιλούσε στο τηλέφωνο χωρίς να έχει καν γνώση ότι θα ακολουθήσει πισώπλατο χτύπημα. Στην προσπάθεια του συγκεντρωμένου κόσμου να τον προστατέψει και να τον πάρει μακρυά από τα μανιασμένα χτυπήματα των ΜΑΤ, χτυπήθηκε ένα ακόμα μέλος του Σ.Φ Οικονομικού και της ΕΑΑΚ ο οποίος τραυματίστηκε στο κεφάλι από ισχυρό χτύπημα με γκλομπ. Οι δύο τραυματίες μεταφέρθηκαν στον Ευαγγελισμό όπου πραγματοποιήθηκαν ράματα στους τραυματίες, ένας εκ των οποίων έπαθε και διάσειση.
Έχει την σημασία του να εστιάσουμε στο πως αυτές οι επιχειρήσεις πραγματοποιήθηκαν περιμετρικά του χώρου του Πανεπιστημίου. Η χρήση του πιο στρατιωτικοποιημένου κομματιού της Ελληνικής αστυνομίας και οι επιχειρήσεις υψηλής έντασης αστυνόμευσης στον χώρο του, έχουν σχέση με την προσπάθεια περαιτέρω σύνδεσης του Πανεπιστημίου με την αγορά και την ανάπτυξη ενός ειρηνικού επενδυτικού κλίματος.
Το Πανεπιστήμιο λογίζεται ως χώρος παραγωγής φτηνής έρευνας για τις επιχειρήσεις μέσω της αξιοποίησης της απλήρωτης δουλείας των φοιτητών και των δωρεάν υποδομών. Κάθε κίνηση που εναντιώνεται ενάντια στην δημιουργία των σχολών ως ‘’επιχειρησιακά άσυλα’’ και βάζει στο προσκήνιο τις ανάγκες των εργαζομένων και των φοιτητών χτυπιέται. Το φοιτητικό κίνημα όχι μόνο αποτελεί τροχοπέδη στην οικοδόμηση του Πανεπιστημίου που επεξεργάζονται τα αστικά επιτελεία αλλά λειτουργεί και έχει λειτουργήσει στο παρελθόν ως κομμάτι και πυκνωτής των κοινωνικών κινημάτων (εξέγερση του Δεκέμβρη του 2008). Με λίγα λόγια στην Ελλάδα η στρατηγική του κεφαλαίου είναι να μην υπάρχουν θύλακες αντίστασης ενάντια στις αναδιαρθρώσεις και στις αντιλαϊκές πολιτικές και αυτή ακριβώς τη θέση επιχείρησε να αποτυπώσει πάνω στις πληγές των κορμιών της αγωνιζόμενης νεολαίας.
Πρέπει να εξοικιωθεί η κοινωνία συνολικά και να αποδεχθεί ότι είναι επιτρεπτό η αστυνομία στην ουσία να καταλαμβάνει το Πανεπιστήμιο και να ξυλοφορτώνει φοιτητές. Για αυτό είναι εξαιρετικά κομβική, από επικοινωνιακή σκοπιά, η επιλογή τους να αντιστρέψουν την εικόνα του ’73, με τους φοιτητές που βρίσκονταν στο Πολυτεχνείο με την αστυνομία απ’έξω, στο ακριβώς αντίστροφο σήμερα.
Η επιλογή του Φορτσάκη ώς Πρύτανη του Πανεπιστημίου δεν ήταν τυχαία αλλά προιόν ακριβώς της μεθοδικής προετοιμασίας από το υπουργείο Παιδείας και τους αρμόδιους φορείς. Ο Φορτσάκης διατηρεί επαφές με την αστυνομία, την κυβέρνηση και τον κρατικό μηχανισμό, γεγονός που τον χρήζει ιδανική επιλογή για την επιβολή του σχεδίου επιχειρηματικοποίησης του Πανεπιστημίου και της καταστολής του φοιτητικού κινήματος. Οι μεγαλοκαθηγητάδες του ΕΚΠΑ και ο Πρύτανης έχουν αποτύχει σε κάθε επίπεδο και η μόνη εκπαιδευτική/μαθησιακή διαδικασία την οποία προσπάθησαν να ενθαρύνουν είναι -όπως ανάφερε τραγικά ειρωνικά μια μέρα πριν σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης ο αγωνιστής που ξυλοκοπήθηκε άγρια- η ακόλουθη:
«θα διδάξει ο διοικητής της ελληνικής αστυνομίας το μάθημα "εισαγωγή στο ματατζή" , το εργαστήριο "πως να βαράτε σωστά με το γκλόπ" ακυρώνεται»
Εμείς δηλώνουμε ότι σε αυτό το μάθημα θα αναγκαστούμε να πάρουμε απουσία γιατί θα είμαστε στον δρόμο στο πλευρό των διοικητικών που απολύονται, στους λίγο μεγαλύτερους ανέργους συμφοιτητές μας, στις ορδές καταπιεσμένων που έχει δημιουργήσει το σύστημα και οι πολιτικές τους. Απαιτούμε σαν ελάχιστο ίχνος αξιοπρέπειας, να παραιτηθεί άμεσα ο Πρύτανης των ΜΑΤ και σύσσωμη η ηγεσία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Όσο για τους δειλούς πραιτοριανούς φύλακες των αφεντικών έχουμε να πούμε ότι όταν ξημερώσει από το σκοτάδι που ζούμε η θέση τους θα είναι όπως της κουκουβάγιας μια ηλιόλουστη μέρα. Πίσω στην κουφάλα σας...
Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση
Αναρτήθηκε από ΑΝΤΙΝΟΜΙΑ Ε.Α.Α.Κ. στις 02:22
Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ομως κατα καιρους εχεις υποννοησει πραγματα που δεν ισχυουν (πχ fertomasa = vyntra οπου οταν οι διαχειριστες ειπαν οτι τα IP ειναι διαφορετικα δεν ειπες ουτε συγνωμη...) όπως και εχεις υποστηριξει μαλακιες οπως "κριτηρια συνθηκων ζωης" κτλ οπου δεν μου απαντησες ποτε ποια ειναι αυτα...

Αυτο που θελω να πω προς ολους ειναι οτι μαλακιες εδω μεσα μπορουν να ακουστουν.

Ειναι χαζη ομως η τοσο μεγαλη ευθιξια και οι αντιπαραθεσεις (το εχω κανει κ εγω και εχω κανει αυτοκριτικη)...

Θυμίζω σε ολους οτι οι τουρκοι κοβουν βολτες στην κυπρο και οι δικοι μας εθνοσωτηρες βολευονται απο ενα σενάριο πολιτειακής ανωμαλίας για να μην γινει ποτε ο συριζα κυβερνηση...

ΔΕ ΣΕ ΑΓΝΟΗΣΑ.

ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ,ΑΝΑΚΑΛΩ!

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΖΩΗΣ,ΕΓΙΝΕ ΜΝΕΙΑ,ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ,ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ.

ΠΛΕΟΝ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΟΙ ΤΟΥΣ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ Σ'ΑΥΤΕΣ,fertomasa!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

@isolde,εγώ δεν σε γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε στο ΕΚΠΑ φοιτώ,

άρα δεν μπορώ και θα μου επιτρέπεται εξαιτίας αυτών να σε κρίνω(για το πόσο έχεις "δουλέψει").

αυτό που βλέπω όμως είναι πως γίνονται συνεχώς ερωτήσεις απο άτομα-διαφορετικές κάθε φορά- και σχεδόν ποτέ δεν έχει δοθεί απάντηση.Τί φάση είναι αυτό ακριβώς;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

ΔΕ ΣΕ ΑΓΝΟΗΣΑ.

ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ,ΑΝΑΚΑΛΩ!

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΖΩΗΣ,ΕΓΙΝΕ ΜΝΕΙΑ,ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ,ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ.

ΠΛΕΟΝ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΟΙ ΤΟΥΣ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ Σ'ΑΥΤΕΣ,fertomasa!

εχω γραψει κατα καιρούς τους λογους που δεν ειμαι εκει....

εχεις το σεβασμό μου και νομιζω ειναι σαφες...

και εσυ τον εχεις, αλλα και η μυριαμ που προσπαθησε παρα πολυ να τον χασει κατα καιρούς αλλα δεν τα καταφερε..

την εκτιμηση μου λοιπον και στις 2, καθως και σε ολη την παλια φρουρα των σημερινων διαχειριστων που μας εχουν βοηθησει..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emthumbdownemthumbdownemthumbdownemthumbdown

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@Izolde

κι εγώ για τις συνελεύσεις ρωτάω δυο μέρες τώρα και απάντηση δεν έχω πάρει. Πώς θα ερχόμαστε εφόσον δεν ανακοινώνεται η ημερομηνία και ώρα έγκαιρα;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@isolde,εγώ δεν σε γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε στο ΕΚΠΑ φοιτώ,

άρα δεν μπορώ και θα μου επιτρέπεται εξαιτίας αυτών να σε κρίνω(για το πόσο έχεις "δουλέψει").

αυτό που βλέπω όμως είναι πως γίνονται συνεχώς ερωτήσεις απο άτομα-διαφορετικές κάθε φορά- και σχεδόν ποτέ δεν έχει δοθεί απάντηση.Τί φάση είναι αυτό ακριβώς;

fay,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΦ'ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ,ΜΟΝΟ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ.

ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ,ΕΧΟΥΜΕ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ,ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ.

ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ,ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ,ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ,ΠΕΡΙΠΟΥ,ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ.

ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ.

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ.

ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ,ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΛΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΙΑΤΡΙΚΑ ΑΚΡΑΙΕΣ Η'ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΣΥΜΒΑΤΕΣ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΚΦΕΥΓΟΥΝ,ΠΛΕΟΝ.

ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@Izolde

κι εγώ για τις συνελεύσεις ρωτάω δυο μέρες τώρα και απάντηση δεν έχω πάρει. Πώς θα ερχόμαστε εφόσον δεν ανακοινώνεται η ημερομηνία και ώρα έγκαιρα;

Anybody home? Ακούει κανείς;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτά τα συνθήματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δικά μου......

Γι'αυτό και κάνω like από κάτω...

ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΙΑΣ ΚΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ,ΚΙ ΑΠΕΞΩ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ....

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Anybody home? Ακούει κανείς;

θα ρωτησω εγω την καφετζου και θα σου πω! στο παραπεντε ομως γιατι θελω να δοκιμασω τα επαναστατικα σου αντανακλαστικα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΦ'ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ,ΜΟΝΟ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ.

ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ,ΕΧΟΥΜΕ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ,ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ.

ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ,ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ,ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ,ΠΕΡΙΠΟΥ,ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ.

ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ.

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ.

ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ,ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΛΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΙΑΤΡΙΚΑ ΑΚΡΑΙΕΣ Η'ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΣΥΜΒΑΤΕΣ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΚΦΕΥΓΟΥΝ,ΠΛΕΟΝ.

ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.

Συμφωνώ!

Αλλά η φυσική μου παρουσία προϋποθέτει ενημέρωση για τόπο και χρόνο.

Δε γίνεται τηλεπαθητικά ούτε με εξουσιοδότηση μέσω ΚΕΠ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να κάνω κι ένα-δυο προβοκατόρικα ερωτήματα, αλλά καθ' όλα βάσιμα:

Βρε Myriam, υιοθετείς ένα σύνθημα

που παραβλέπει ότι ο και καλά 'αυταρχισμός' , όπως τέλος πάντων τον εννοεί κάποιος

είναι ο αυταρχισμός 'Φορτσάκη-Σαμαρά '

αλλά... όχι όλως τυχαίως της συγκυβέρνησης ή του Νόμου-Πλαισίου ή του Υπουργού Παιδείας;

Λοιπόν το σύνθημα δεν είναι αχρωμάτιστο και αθώο,

σαφώς έχει στόχευση έναν ιδεολογικό τάχα αντίπαλο και σκοπιμότητα μια θεατρινίστικη συγκρουσιακή λογική τύπου επαναστατικής γυμναστικής

και τίποτε παραπάνω.

Χαζά πράγματα λέω για ανθρώπους χωρίς αντιστάσεις,

...αρκεί να είχαμε τη γνώση να διαβλέπουμε πέρα από το πολιτικό παιχνιδάκι

στο οποίο μάς θέλουν να εμπλακούμε.

Και για να συνεχίσω με το κενό της συνθηματολογίας,

είναι άραγε λιγότερο χούντα το να θέλουν οι δήθεν πολιτικοί αντίπαλοι την 'Ανατροπή' μιας εξουσίας

που ανέλαβε μέσα από έναν και καλά εκλογικό στίβο στον οποίο αντιπαρατέθηκαν εκτιθέμενοι άπαντες;

Όσο και να διαφωνώ με τα μέτρα της 'δημοκρατίας' μας,

οφείλω να αναγνωρίσω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη αρετή από τη συνέπεια θέσεων.

Υποτίθεται ότι όλα τα κόμματα συνομολογούν στο παιχνίδι και στους όρους του πολιτεύματος.

Αφελώς το λέω, όσο αφελώς παρακολουθώ τα ρηχά σλόγκαν που αναπαράγεις.

Γι' αυτό λέω,

όλα τα κόμματα παίζουν παιχνιδάκια,

εμεις κάθε άλλο παρά όφελος έχουμε να παραστρατούμε από τα στενά συλλογικά μας αιτήματα.

Ναι έτσι είναι, γιατί πουθενά γύρω μας δεν υπάρχει συνέπεια και καθαρότητα.

Τροποποιήθηκε από guerilla

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΙΑΣ ΚΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ,ΚΙ ΑΠΕΞΩ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ....

:antegeia::antegeia::antegeia::antegeia:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ο "χουντικος" μυριαμ βρισκεται στο 00¨40 του παρακατω βιντεο .

ειναι αυτος που φορωντας κουκουλα( γιατι φοβαται να δειξει το προσωπο του φιδιου) κινειται να χτυπησει με το κονταρι τον επιστημονα που θελει να μιλησει ελευθερα.

ειναι αυτος που μολις πανε να τον σταματησουν οι υγιεις φοιτητες που παρακολουθουν την ομιλια τρεχει να κρυφτει σαν την κοτουλα.

το γλυτωσε το λιντσαρισμα στο τελος η κοτουλα.

Τροποποιήθηκε από iceman

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...